De uitvoering der Spaansche controle een débacle D Met Mgr. Huibers naar Egmond I LATE BEZINNING ST. ADELBERTSAKK HET „LEIPZIG"-GE DINSDAG 22 JUNI 1937 Een plek, dierbaar aan ons katho liek geloof en vaderlandsliefde Onderhoud met prof. Nolet Prof. Nolet vertelt Dr. Colijn 69 jaar ROOMSCHE REIS-REÜNIE 1937 Morgen begint de tocht met de „Marnix van St. Aldegonde" VOLKSGROEP NIET BE- LEEDIGD Het ten laste gelegde niet wettig en overtuigend bewezen GED. STATEN VAN DRENTE Nieuw lid gekozen Een laat geschenk Verlenging van contingenteeringen Zilveren schaal van Charles Eijck J. M. TELDERS OVERLEDEN DE SARKANI VRIJGEGEVEN - 20 slub 25ds BUITENLANDSCH OVERZICHT Von Neurath niet naar Londen Bruin, óók zonder zon, Uitbreiding van Den Haag Hoewel minder intensief, is er steeds nog groei nud EENÉ^ NEDERLANDERS TE W Met erooten luister zal Vriidae: a.s. 25 Juni, op den Sint Adalbertusakker te Egmondbinnen door Z. H. Exc. Mgr. Huibers, Bisschop van Haarlem, het feest van Kennemers Apostel worden gevierd met een Pontificale Hoogmis. Onder deze H. Mis, die om 1 0 uur aanvangt, zal de Bisschop ook de feestpredicatie houden. De Paters Benedictijnen zullen de wis selende gezangen zingen. Om half twee houdt pastoor Nolet, voorzitter der Bisschoppelijke commissie, een Lof, waaronder een korte toespraak. Bezoekers zullen ook het Jeugdwerk kamp „Vredesteijn" kunnen bezich tigen. Te 4 uur zal de Bisschop in de Priorij de Vespers voorzitten. Ziedaar beknopt saamgevat het rijke dagpro gramma van het feest, dat ongetwijfeld velen, zeer velen zal doen opgaan naar den zoo merk- waardigen akker, waar eens Sint Adalberts ge beente rustte en welke geheiligd is door zijn gedachtenis. We hebben oud-professor pastoor W. Nolet als voorzitter der Bisschoppelijke Commissie bereid gevonden in een persgesprek onzen lezers nader over dit feest te oriënteeren. „We rekenen op vele pelgrims dit jaar, zoo zei ons de voorzitter. De vereeniging „Vrienden van Egmond" te Amsterdam organiseert een autotocht met koffiemaaltijd en ook uit andere plaatsen worden pelgrims verwacht. De deel nemers uit Amsterdam rijden in den namiddag ook nog naar het Genadeoord van O. L. Vrouw ter Nood. Secretaris is de heer P. Sweers, Sta dionkade 23. „Egmond, dat de herinnering aan een der groote geloofsverkondigers en medewerkers be waart, wordt meermalen „de wieg van christe lijk Holland" genoemd. D&ar heeft het vader huis van «as volk, als nationale eenheid be schouwd, eens gestaan, daar heeft de abdij van Egmond, het stamhuis der graven van Holland, gelegen. Mr. D. J. van Lennep sprak 14 April 1841 in bijzijn van Koning Willem II in het Koninklijk Instituut van Wetenschappen reeds deze gedenkwaardige woorden: „Onder de na men en plaatsen van ons vaderland zijn er weinige die meer belangrijke herinneringen b\j ons wekken dan de naam en plaats Eg mond." En hij bepleitte een monument op deze plaats van de opkcming van ons volksbestaan. In het historische St. Denis had eens konings- haat de graven der oude koningen geheel verwoest, maar „in kalmer tijden" is daar een verzoeningsaltaar gesticht. Zoo iets wilde van Lennep reeds. „Door het werken- van Dom Willibrord van Heteren, De Bont, Ruijs de Beerenbrouck e.a. is eindelijk aan v. Lenneps gedachte uitvoering gegeven en een begin gemaakt met den her bouw der Abdij. Om aan den wensch van wij len Mgr. Callier te voldoen, is, in overeenstem ming met het verlangen van den voorzitter der St. Adelbert-Stichting, die den herbouw der Abdij leidt, n.l. den Hoogeerw. Abt van Ooster hout, bü notarieele overeenkomst de akker in eeuwigdurende erfpacht gegeven aan het Bis dom Haarlem (de vereeniging bleef inmiddels eigenaresse). Het bisdom verzorgde immers reeds andere dergeiyke bedevaartplaatsen als Heiloo, Noordwijk e.a. „St. Adelbert was" de geestebjke vader van ons volk. Hij heeft den grond gezocht en ge vonden en bewerkt. Egmond was de plaats van St. Adelberts vrije keuze, als zwervend mis sionaris zwierf hy van plaats tot plaats om zich in Egmond te vestigen, zooals we bij Ros- wyde lezen: Maar by voorkeur hield hy zich op in eene plaats, Egmond geheeten, om dat het hem goed dacht daar buiten het ge weld van de wereld te leven.'» „25 Juni 740 stierf hij. Hij werd op den akker te Egmond begraven en boven zijn graf bouw den zyn vereerders een kerk, welke zij met muur en gracht omgaven, zoodat het gebouw een zoogenaamd Castellum of Kerkfort werd, naar den ouden frankischen aard. „Deze daad van piëteit deed ons een eigen vorstenhuis deelachtig worden, waarvan de naam Holland tot heden ons nog dierbaar is. De versterkte veste werd meermalen by de in vallen der Noormannen en Denen verwoest. In 857 werd ons land wel zwaar geteisterd en de Bisschop van Utrecht moest zyn zetelplaats ont vluchten. We lezen in de geschiedenis daarna: „Eindelijk hebben zy ook de kerk van St. Adel bert verwoest en den priester St. Jeroen te Noordwijk onthoofd." „Doch als in 917 de Denen zyn verslagen, keert Bisschop Balderik naar Utrecht terug en begiftigt Karei de Eenvoudige graaf Dirk I, zoon van het eigen land, in erfelijk leen met de kerk van Egmond, boven het graf van Adel bert. „Naar aanleiding van een beschreven ver- schyning wordt Adelberts gebeente opgegraven en op last van Dirk I overgebracht naar de door dezen gebouwde kerk op de plaats Hallen, waar nu de kom van het dorp te vinden is. Bij die kerk had hij een houten klooster gebouwd, waarin hij Benedictinessen plaatste." Doch hoe is dan de akker daarna nog in de vereerende aandacht der geloovigen gebleven? „Wel, doordat op de geheiligde plaats, waar het gebeente van onzen vaderlandschen heilige zoolang gerust had, een bron ontsprong, welke w« er nog terugvinden in den ouden St. Adel- bertsput. De kerk herinnert ons op den feest dag in de Magnificat-antifoon er aan: toen het lichaam van den H. Adelbert op Gods open baring werd verheven, ontsprong uit zyn graf een bron van zeer zoet water, dat altijd vloeit tot heil der geloovigen. Alleluja!'» Maar als het eerste klooster een klooster der Benedictinessen was, vanwaar dateert dan de arbeid der Benedictijnen? „Dirk II veranderde het nonnenklooster in een Benedictijner Abdy, welke nu in steen werd opgetrokken. Volgens het „Chronicon Egmun- danum" zou dit in 977 geschied zijn. Wegens de invallen der Noren werd daarop de Abdij versterkt. Vele eeuwen heeft de Abdij van Eg mond getrotseerd. In Dec. 1798 stortte de Zui dertoren in, de laatste welke nog van het toen voormalige klooster overeind stond. Twee jaar daarna verkocht Jean Tinne, wiens eerste echt- genoote Vrouwe van Egmond was geweest, al de bouwvallen in openbare veiling aan sloo- pers te Alkmaar. In 1820 werden de fundamenten met al wat nog overig was, verkocht. Daarna zyn de laat ste overblijfselen van abdij en kerk vernietigd. „Doch de vereering van St. Adalbert of Adel bert stierf niet..!..'. „Aan onzen tijd bleef het voorbehouden een herleving der aloude godsvrucht te zien! Sint Willibrcrdus herinnert u zich het St. Willibrordusputje te Heiloo het Heilig Loo liet een zy'ner bevriendste leerlingen, St. Adalbert, hier eens achter. Na diens heilig leven werd hij op den akker te Egmond be graven om daaruit door een hem vereerend later geslacht opgegraven te worden, om elders in eere te worden herdacht. Maar de St. Adalbertusakker bleef in eere óók door den put. „Ziedaar de beteekenis voor ons land en voor ons katholicisme, hetgeen Vrijdag as. op den St. Adaibertusakker weer zal plaats vinden. „Herrezen is de vereering op deze plek voor St. Adalbert, een onzer grootste geloofsver kondigers, wiens gebeente zoo nauw verbonden werd aan 's lands geschiedenis. In protestantsche tijden geraakten akker en putje in vergetelheid. Maar prof. Nolet heeft in de Warmondsche bibliotheek een handschrift gevonden van den Alkmaarder D. van West- phalen, waarin deze vermeldt, dat in 1662 de put nog te zien was, evenals de kapelruïne. De opgravingen van prof. Holwerda in de jaren 1720 en later hebben de ligging van de oude kerk aangetoond en bewezen dat daar een kerkfort heeft gestaan. Na de consecratie dei nieuwe kerk te Egmond aan de Hoef bracht wijlen Mgr. Callier een stille hulde aan Adal berts' eerste rustplaats en dit voorbeeld is door vele geloovigen gevolgd. Als bisschop van Haar lem bewaarde hy nog steeds den kromstaf der Egmonder Abdy. En zoo zullen talrijken ongewijfeld Vrij dag as. naar Egmond gaan om met Haar lems Bisschop een onzer grootste geloofs verkondigers te eeren op de plek van zijn eerste graf, aldus als katholieken eerend de plek dierbaar aan ons geloof en onze vader landsliefde. komst van ale deelnemers is in de groote wa rande van de „Marnix", waar Pater Borromaeus de Greeve, O.F.M., het woord zal voeren over „Reizen in Roomsch verband". Maandagochtend komt de „Marnix" te Am sterdam weder aan de kade terug. Onze parlementaire redacteur meldt ons: In verband met de viering van zijn 69sten verjaardag bracht Dr. Colijn den ochtend in zijn woning aan de Stadhouderslaan door. De kabinetsformatie-conferenties werden er niet gehouden. Wel verschenen ten departe- mente van Koloniën resp. te elf uur en te kwart over twaalf de heeren Ch. Weiter, alge meen genoemd als toekomstig minister van Ko loniën en Mr. Dr. Ir. A. J. van Buuren, wel licht de komende minister van Waterstaat. Woensdag vaart bet admiraalschip der St. Mij. „Nederland", de „Marnix van St. Alde gonde", van Amsterdam uit met ruim 600 le den der ,,Ned. Reisvereeniging voor Katholie ken" aan boord, om als de nu traditioneel geworden „Roomshhe Reis-Reunie" de cruise aan te vangen naar Noorwegen. Om 11 uur vertrekt het schip, met bijna 1200 opvarenden aan boord, navigatiepersoneel en bediening in begrepen, onder de vlag van de N. R. V. K. van de Javakade te Amsterdam. Op de reis worden de steden Kristiansand in Sörlandet en Oslo, de hoofdstad, bezocht. In Oslo zal Z. H. Exc. Mgr. Mangers, Bisschop van Noorwegen, het gezelschap in zijn kathedraal plechtig ont vangen. De Nederlandsche gezant te Oslo biedt aan de bestuurders der N. R. V. K. een thee aan in het bekende Restaurant Dronnin- gen. Excursies worden gemaakt naar Skaret en Sundvollen en door de stad Oslo, natuuriyk met bezoek aan de beroemde Vikingschepen enz. Aan boord van de „Marnix" is een kapel ingericht, waar eikenmorgen de 30. Priesters, die de Roomsche Reis-Reunie meemaken, H.H. Missen zullen opdragen. Zondag is in den grooten salon de gezongen Hoogmis, terwyl ër des namiddags van dienzelfden dag een bijeen- De Haagsche rechtbank deed heden uitspraak tegen den 47-jarigen A. van der O., directeur van de N. V. „De Batavier" te 's-Gravenhage. die in deze functie een uitgave had verspreid, getiteld „Geheime machten, de weg naar de be- vryding" door Redemptor, in welke uitgave talrijke passages voorkwamen, welke beleedi- gend werden geacht voor joden en vrijmetse laars, zoodat het viel onder art. 137 d Wetboek van Strafrecht, waarin strafbaar is gesteld het verspreiden of in voorraad hebben van een geschrift, waarin een uitlating in beleedigenden vorm over een groep van de bevolking of over een ten deele tot de bevolking behoorende groep voorkomt. De Officier van Justitie had een geldboete van ƒ200 gevorderd, doch de rechtbank achtte het ten laste gelegde niet wettig en overtuigend bewezen en sprak verdachte vrij. In de heden gehouden vergadering van de Provinciale Staten van Drente werd in de vaca ture van het overleden lid van Gedeputeerde Staten, den heer J. Knoppers (C.-H.), gekozen met 29 van de 34 uitgebrachte stemmen de heer J. G. Lodder te Nieuw-Weerdinge, terwijl 3 stemmen op den heer Otterman werden uit gebracht en 2 blanco. De volgende contingenteeringen zullen per 1 Juli a.s. worden verlengd: voor benzol, 100 v.h. netto-gew. 3 maanden; stlkstofhoudende meststoffen, 30 v.h. bruto-gew. 12 maanden; chili- en natronsalpeter, 100 v.h. bruto-gew. 12 maanden; kalkstikstof, 100 v.h. bruto-gew. 12 maanden; ammoniak water, 100 v.h. netto-gew. 12 maanden; electriciteitsgelei- dingen, 40 v.h. bruto-gew. 6 maanden; schroef bouten, 40 v.h. bruto-gew. 12 maanden; isola- torsteunen, 100 v.h. bruto-gew. 12 maanden; on getwijnde vlasgarens, 50 v.h. bruto-gew. 12 maanden. Een laat geschenk voor Prinses -Julina en Prins Bernhard, maar onder de cadeaux die by hun huwelijk gegeven werden zeker een der meests artistieke, is dezer dagen aangeboden door de Koninklijke Nederlandsche Marine. Het is een prachtige zilveren schaal, rijk en fijn geornamenteerd, die werd ontworpen door den bekenden kunstenaar Charles Eijck te Utrecht en uitgevoerd door de Koninklijke Be geer. De spiegel, waarop de schaal staat, heeft een diameter van 90 centimeter. Hij werd geslepen door de Utrechtsche Glasunie en rust op een paneel van coromandelhout, vervaardigd dooi den heer Uiterwaal te Utrecht. Op dien spiegel is de zilveren schaal bevestigd, die werd ge dreven door den edelsmit Kriege. Vier nereïden, blazend op schelpen, verheffen zich op den rand van de schaal. In het midden rijzen ge- styleerde golven tot een zuil, die een kogel van bergkristal draagt. Op dien kogel (een fraai stuk halve-edelsteen, met een diameter van 11 centimeter) zien we een Neptunsfiguur, die, gewapend met zijn drietand, in een schelp rijdt bespannen met twee zeepaarden. Het geheel is waarlijk een exquis stuk werk, uitgevoerd met een zorg die tegenwoordig zeld zaam is. Daarom verdient in de eerste plaats Charles Eijck lof, die de auctor intellecteualis iVan het kunstwerk is, die het ontwierp en de modellen maakte. De schaal is, zooals gezegd, dryfwerk van Kriege, de rest van het zilver werk werd gegoten. De opdracht is in de rand v -> de schaal gegraveerd. De Koninkiyke Nederlandsche Marine heeft een goede keus gedaan en een fraai stuk mo derne kunstnijverheid doen ontstaan. Het her innert eenigszins aan het magnifieke zilveren vaatwerk van de Utrechtsche zilversmeden die Van Viaenen heetten, maar het is in geest en vorm duidelijk van dezen tyd. In den afgeloopen nacht is de heer J. M. Telders, directeur der Twentsche Bank, tüdens een vacantiereis in Duitschland plotseling over leden. Het stoomschip Sarkani is vrijgegeven en van Ceuta naar Rotterdam vertrokken. WINGS American Cigarettes Rook toch eens WBNGS.die zul Ier» jewel van dia zenuwachtig* hoid ophelpen/ Van middag bijna jK ae jan haalt hom nog net.en nog wel dwer* door het verkeer. Ja en te weten dal hij kort gele - Je bent weer zoo energiek en weer hee- lemaal al* vroeg er. Ja, dank zij WDNGS, sinds ik die rook ben ik mijn zenuw achtigheid. geheel kwijt/ een ongeluk gehad. 3k ben zoo nerveus dat ik haast geen slraat durf oversteken den noa bdnq was een siraa over te steken Oosvoorll/ Hoe eerder, hoe beier/ In deze kolommen is de non-interventie al tijd een lugubere comedie genoemd. Maar tegelijk verklaarden wij, dat zy tenminste ëéne goede zijde had: deze uitvinding van ex- premier Blum verhoedde, dat bepaalde mo gendheden officieel een der Spaansche par tijen ondersteunden, wat zeker en gewis tot een nieuwen wereldoorlog zou hebben geleid. Nu hadden deze mogendheden kans om offi cieus door oorlogstuig en „vrywilligers" te zen den toch de partij harer keuze te ondersteu nen. Toen dit clandestiene bedryf te bar open baar werd, werd de controlecommissie inge steld. Er werd tusschen de mogendheden een „algemeen accoord" gesloten om geen wapen en menschenmateriaal meer naar Spanje te zenden en te beletten, dat anderen dit zou den doen. De verwachting, dat deze controle effect zou sorteeren, is nergens ooit groot ge weest, gezien de houding der mogendheden, die belang hebben by de overwinning van een der kampen. Het bleef geen geheim, dat er nog steeds wapenen, vooral vliegtuigen, en manschappen, ten spyt van de controle, naar Spanje kwamen, maar dat die controle ook al zulk een risee, zulk een comedie als de heeie non-interventie zelf was, als thans in een zitting der commissie is gebleken, had de wereld toch wel niet verwacht. Lord Plymouth beeft daar nameiyk verklaard, „dat de En- gelsche regeering ten zeerste teleurgesteld Is over de tot nog toe bereikte resultaten en den geheelen staat van zaken als uiterst teleurstel lend beschouwt. De regeering is uitermate ont stemd over het feit, dat ondanks het gesloten accoord en de uitgebreide organisatie, welke gevormd is, nog steeds wapens en oorlogsma teriaal de beide partijen in Spanje bereiken. De Engelsche regeering is van oordeel, dat dit aldus niet kan voortgaan, indien het bestaan van de afzijdigheidscommis.sie nog gerecht vaardigd zal zyn en indien de gedane arbeid niet vergeefs zal zijn verricht." Lord Plymouth deed na deze verklaring, die bewy'st, dat de heele controle één groote débacle is geworden, nog eenige voorstellen om te pogen nog te redden wat nog te redden is. -En toen volgde een vrij onomwonden dreigement: „Wanneer er in de naaste toekomst geen samenwerking tot stand zal komen, zal de Engelsche regee ring zich gedwongen voelen daarmede reke ning te houden, wanneer zij de situatie op nieuw zal onder oogen zien." Beduidt dit, dat Engeland zich uit de non interventie-commissie wil terugtrekken, als er geen redelijke samenwerking ontstaat? Of mis schien, dat Engeland zelf in actie zal treden? De toestand ziet er weer somber uit. es te somberder tengevolge van twee feiten, die het steeds acute Spaansche probleem nog acuter maken: het in cident met de „Leipzig" en het daarmede ver band houdende afzeggen (voorloopig?) van v. Neurath's visite aan Eden, waarop zooveel hoop was gevestigd. Zooals by alle incidenten staan ook bij het „Leipzig"-geval de lezingen beider partyen lynrecht tegenover elkander. Berlijn beweert, dat op de „Leipzig" torpedo's uit een onderzeeboot zyn gelanceerd en Valencia verklaart, dat op den dag, dat dit gebeurd zou zijn, geen enkele Spaansche onderzeëer buiten gaats is geweest. Duitschland eischt van de non-interventie-commissie, dat er voldoening zal worden gegeven. In de commissie schijnt men echter zeer sceptisch ten aanzien van het „Leipzig"-geval en schijnt men te willen vol staan met de regeering van Valencia nog eens streng te vermanen, de contröleschepen van welke nationaliteit ook met rust te laten. Daarmede is Duitschland men leze maar de opgewonden Duitsche pers, die tegenwoor dig na de gebruikelijke persconferentie van iederen dag in telkens nieuwe collectieve opge wondenheid vervalt absoluut niet tevreden. Bereidt het wéér een soort van nieuw» Almeria voor of wil het nu officieel tegen de „roode onderwereld in Spanje" optreden? In het Olympische Stadion te Berlyn hield gasteren Minister Goebbels ter gelegenheid van het Zonnefeest een zijner groote redevoe ringen. Over het „Leipzig'Mncident sprekende, zeide hy: „Wij hebben een beroep gedaan op de non-interventiecommissie. Wij verwachten thans ook, dat de non-interventie-commissie zich niet er toe beperkt, een non-interventie- subcommissie in 't leven te roepen, die dan vol gens de Volkenbondsmethode een commissie zou vormen, welke zou onderzoeken, of er eigenlijk wel iets voorgevallen is. Men moet tegen de roode provocaties optreden. Het Duitschland van thans is een wereldmogendheid en wil ook als zoodanig behandeld worden. Wij verlangen niets vuriger dan den vrede en de vrede wordt het best gehandhaafd door vredeverstoorders tot de orde te roepen." Uit deze woorden van Goebbels valt velerlei af te leiden. Veel goeds in elk geval niet. y dit alles komt nu nog het feit, jjj~v dat de Duitsche minister van Buiten- landsche Zaken, Baron von Neurath, de visite, die hy op uitnoodiging van zyn Engel- schen collega Mr. Eden aan Londen zou bren gen, heeft afgezegd met de motiveering, dat de toestand, welke door de herhaalde aanvallen van linksche Spaansche strydkrachten op Duit sche oorlogsschepen is ontstaan, niet toelaat dat de minister van Buitenlandsche Zaken van Duitschland te Berlijn afwezig is. Dit af zeggen heeft te Londen groote teleurstelling verwekt. Men was daar van oordeel, dat juist nu, na het incident met de „Leipzig", er voor door de snelle huidbruinende werking van AMILDA-zonnebruincrême, welke ook zonder zon, alleen reeds door dén invloed van licht en lucht, de huid mooi egaal bruint. Flacon 90 ct. Tube 60 et. Doos 50 en 25 et- De wethouder voor de Stadsontwikkeling en Volkshuisvesting te 's-Gravenhage, de heer M. Vrijenhoek, heeft aan de pers de gelegenheid geboden om de nieuwe uitbrei dingen van de Residentie te bezichtigen. De tocht, die geschiedde in een der auto bussen van de H. T. M., begon in de Tuinstad- wijk Segbroek, die zich van de andere stads- wqken onderscheidt, doordat hier slechts een klein gedeelte van den grond, n.l. 1/4 a 1/5 mag worden bebouwd, zoodat de tuinen een belang rijk gedeelte van de totaal-oppervlakte uitma ken. Deze omstandigheid, gevoegd bij een goede verzorging met plantsoen en beplanting, geeft de wijk een aantrekkelijk karakter. Een van de meest geslaagde onderdeelen de zer w«k vormt de Kwartellaan, waar de bebou wing tot stand is gekomen in overeenstemming met het schetsontwerp, hetwelk de architect Kropholler, in opdracht van het Gemeentebe stuur, heeft vervaardigd: dientengevolge is hier een beschaafd geheel van één zelfde karakter verkregen, dat gunstig afsteekt bij 't ramme lend karakter, dat vele andere lanen en straten vertoonen. Het is in hoofdzaak het gevolg geweest van de crisis, dat in dit stadsgedeelte een opper vlakte, grooter dan het Haagsche Bosch, het Westduinpark, zich uitstrekkende van Kijkduin tot het Afvoerkanaal, als park kon worden aan gelegd. Wel was hier en daar vóór 1930 reeds een begin van aanleg, maar grootendeels was hier kaal en verwaarloosd duin. Wandel-, fiets en ruiterpaden werden aangelegd, beplanting werd aangebracht na bemesting met stadsvuil, alles in werkverschaffing, door den Dienst der GemeenteTPlantsoenen., in zuidelijke richting is het speciaal hét land goed „Öckenburgh" waar verschillende novitei ten zijn ontworpen, waarvan vöoral de nieuwe begraafplaats en het wandelpark de aandacht trekken. De aangewezen plaats voor nieuwe industrie havens was de Binckhorstpolder, waar reeds de gasfabriek staat en verschillende particuliere bedrijven zich hebben gevestigd op terreinen langs den Vliet en waar t. z. t. een uitgebreid goederen-emplacement zal worden aangelegd op een terrein, dat onlangs door de Nederland sche Spoorwegen van de gemeente is gekocht. In dezen polder zijn straten en havens ont worpen, waarvan het eerste gedeelte thans ge reed is. Teneinde ook den goed gesitueerden inwoners van de Hofstad een woonomgeving te kunnen bieden van bijzondere aantrekkelijkheid, is eeni ge jaren geleden het Hubertuspark ontworpen, een duinpark, gecombineerd met groote villa's met flinke tuinen, zoodanig gelegen, dat iedere villa met tuin grenst aan duinpark. Ook hier zijn de voorbereidende werkzaamheden reeds flink gevorderd. von Neurath veel aan gelegen moest zyn per soonlijk zijn inzichten aan Eden uiteen te zet ten. Wij vreezen, dat de machthebbers van het Derde Rijk den heer von Neurath niet energiek genoeg vinden en het daarom maar veiliger vinden hem niet in handen te geven van den gladden Eden. Maar daarvan afgezien, er is inderdaad op het oogenblik voor von Neurath werk genoeg aan den politieken en diploma- tieken winkel. Uit de Deutsche Diplomatische Korrespondenz is ongeveer op te maken, welke maatregelen Duitschland van de mogendheden als reactie op de bestoking van de „Leipzig" door duikbooten had verwacht. Biykbaar meent Duitschland, dat een gemeenschappeiyke blok kade van de roode Spaansche havens of al thans een gezamenlijke demonstratie van de internationale vloten tegen de roode vloot het minste was wat het als genoegdoening voor het incident van de „Leipzig" in de omstandigheden, zooals die door de jongste besprekingen waren geworden, kon verwachten. Nu er niets substan- tieelers dan een gemeenschappeiyk protest uit komt, is nauitfeiyks aan te nemen, dat Duitsch land daarmee genoegen zal nemen en daarom vermoedt men hier, dat de Berlijnsche regeering beraadslaagt over de maatregelen welke zy op éigen houtje zal treffen. Bij de besprekingen over deze dingen kan de verantwoordelijke minister van Buitenlandsche Zaken moeilyk worden gemist. Boven vroegen wü ons reeds af, welke maatregelen Duitschland, eigen recht zoekend, zou nemen. Verder dan gissingen komt men niet. Natuurlijk bestaat er overal angst, dat Duitschland een daad zal stellen, waardoor het Spaansche conflict niet gelocaliseerd zou kunnen biyven. In diplomatieke kringen te Beriyn deelt men dien angst niet. Men wijst in die kringen er op, dat ook dan, wanneer Duitschland bij voorbeeld een rood oorlogsschip mocht torpedeeren of iets dergeiyks, daarvan wel gevolgen voor de commissie voor Londen zyn te verwachten, maar toch nauweiyks ern stige internationale verwikkelingen, gezien de ervaring in den laatsten tyd, welke geleerd heeft wat er al zoo kan gebeuren vóór zoo danige verwikkelingen inderdaad intreden. Dit is een troost, maar toch eigenlijk een schande voor het wereldgeweten. Met dit al: het ziet er somber uit aan den Spaanschen horizon. In „Het Nationale Dagblad" vonden wij een verslag yan een N.S.B.-appèl in den Haagschen Dierentuin, waarop de al- meene propagandaleider van de N. S ZB., de op 1 Dec. 1936 ontslagen directeur van de Chamottefabriek, ir. Koster, die zijn Ka merzetel voor zijn aangewezen opvolger vrij moest laten om zich geheel aan de beweging te kunnen wijden, een woord van bezinning namens den algemeenen leider ir. A. Mussert heeft laten hooren. Na de daverend onbe zonnen verkiezingscampagne van de N.S.B., weike tot een even daverend échec leidde, komt de bezinning rijkelijk laat. Maar, bete" laat dan nooit, zal men zeggen. De heer Koster verklaarde, dat de N.S.B.'ers vol hoop en vertrouwen den verkiezings strijd waren ingegaan, in de overtuiging een belangrijk stuk van de ziel van het Neder landsche volk te hebben vervuld. Deze hoop en vertrouwen zün beschaamd en die over tuiging is een waan gebleken. Wij zijn bedro gen uitgekomen, aldus erkende hij. Met deze bekentenis velt de heer Koster namens den algemeenen leider een vernietigend vonnis over de N.S.B.-leiding zelf, welke zich dus aan een waan blijkt te hebben overgegeven en een hoop en vertrouwen heeft aange kweekt, welke allerminst door de realiter gerechtvaardigd werden, terwijl zij zich in de ziel van het Nederlandsche volk, dat de N.S.B. exclusief beweerde te vertegenwoor digen, totaal heeft vergist. Voor zulk een leider en zulk een leiding nog het volstrekte leidersbeginsel te durven opeischen, gelijk ir- Koster dat namens Mussert deed, getuigd overigens nog van meer moed dan bezin ning. De openbare zondenbelijdenis, welke in den Haagschen dierentuin door ir. Koster verder werd afgelegd, was niet oninteres sant. Dat het Nederlandsche,volk ontoegan kelijk voor de N. S. B.-„waarheid" is geble ven, schreef hij althans voor een belangrijk gedeelte toe aan de schuld van de Beweging en haar leden zelf. „Ondanks het verbazend veel en hard wer ken, dat de N. S. B. gedaan heeft, is zy' «r niet in geslaagd, den menschen haar begin selen bij te brengen. We hebben deze begin selen niet voldoende uitgedragen en zijn verdwaald geraakt in allerlei politiek ëe' doe. Zooals een Gewestelijk Commissaris heeft uitgedrukt: We hebben op een eiland geleefd en daar steeds elkaar gezien.Toen vonden we dat het op het eiland druk was en dat het erg goed ging. Maar intusschen maakte men op het vasteland de zaak te gen ons gereed en wij hebben dat niet be merkt, daar niet voldoende aandacht aan besteed. Men kan niet anders zeggen, dan dat men den tegenstand tegen de N, S. B- met groote bekwaamheid heeft georga niseerd", aldus beleed ir. Koster volgens he' verslag In ,,Het Nat. Dagbl." Ook verklaarde hy, dat de N. S. B.-ers door hun critiek zelf de vijanden op een hoop hebbersigqdreven en daardoor dien vijanden gelegenheid gave»' hun eigen wapens'uit Itet N. S. B.-arsenaa' weg te kapen. Met groote „knaphandigheid hebben de vijanden van de N. S. B. buiten landsche toestanden tegen haar uitgebuit de leidersgedachte hebben ze geëxploiteerd in een vereering van Coiyn, in ,,het doen ontstaan van een Coiyn-mythe", waarbl) over aanpassing, devaluatie en verwaarlo zing der defensie niet werd gepraat. De l1' S. B. heeft te veel gepraat, te veel papi®r gebruikt en te veel critiek op dat papier g®' zet. Maar Leidend Beginsel en programma heeft zij niet tot gemeengoed gemaakt- Zoo ongeveer luidde de boete-preek van de*1 algemeenen propagandaleider. Inderdaad, de N. S. B.-ers hebben op ®el1 geesteiyk eiland geleefd, of liever op een schiereiland, dat al te duidelijk vast-Z®' aan het ras-en-bloed-en-bodem-verheariil' kende en de Kerk bestrijdende Duitschland' Nu dat schiereiland angstwekkend ond®r hun stampende voeten is afgebrokkeid, °u bezinnen zy zich op de benardheid van °ul1 positie. Toen hun 'politieke tegenstand®1® hun verweten, dat zij zich aan matelooze c'n onrechtvaardige critiek te buiten ging®0' trokken zy geen leering uit dit verwyt, ma®1" werden nóg driester. Thans moeten zij 1 kennen, dat het verwyt van hun teg®° standers gegrond was. Zij hebben hei tegenstanders buitengewoon gemakkelijk maakt hen doelmatig te bestreden; imm® zy zeiven hebben zich aanhoudend -op °u' tenlandsche toestanden beroepen en 4®®® toestanden, hoe onverkwikkelijk en stuit®1" voor het Nederlandsche gevoel deze 00 mochten zijn, steeds op weinig Nederla0 sche wijze verdedigd. Wij herinneren slee»1 aan de willekeurige uitwijzing van vier &e derianders uit Duitschland, aan de zgn. vlaS_ incidenten gedurende den verlovingstijd het Prinselijk Paar, aan het geschrijf v' n U het ,,Nat. Dagbl." naar aanleiding van Duitsche zedelijkheidsprocessen enz. Ook houding der N. S. B. onmiddeliyk na de valuatie gaf den tegenstanders gemakke spel om haar als onvaderlandsch te bl rl merken. De vyanden van de N. S. B- g, niet zóó „knaphandig" geweest als de B. zelve onhandig. Intusschen is het goed, dat zy zich Of m1®' haar beginsel en program gaat bezinnen, j3 schien zal zy dan ook eens tot de bekent®^ komen, dat beide niet geëigend zyn v^i(j ons land en volk. In ieder geval zuil®0 Katholieken zoowel door ons woord al® 0 daad moeten toonen, dat ons beginsel en program voor volk en vaderland beter dan welk ander beginsel of program te Op het „Internationale MusikwettbeW®1" Weenen heeft onze landgencote Anna de een derden prijs voor zang behaald en zanger Theo Bayle een, bronzen plaquette ve ven. é&K- De violist Andries Roodenburg veroverd0 „.jol eens een derden prys. Aan den cellist Krol werd een diploma uitgereikt,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 2