Na den dubbelen moord te Merkelbeek Zoekt gij betrouwbaar Personeel? Plaats dan een „Omroeper' voor 80.000 gezinnen J O 5? Wordt naar Spanje gifgas gezonden? Amelia Earhart te Bandoeng De moeilijkheden in Amerika VERDACHTE VOOR HET BOSSCHE HOF DINSDAG 22 JUNI 1937 ^iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiuniiininiiü Prins Bernhard te Haarlem DE NIEUWE VUILNISEMMERS Bepalingen en voorschriften FRANS HALS WEER IN PATRIA Een kijkje achter de schermen Eindexamen H.B.S. W er eldkampioenschap schaken Een Nederlandsch initiatief voorstel LAWNTENNIS De kampioenschappen van Wimbledon Van Swol in tweede ronde, Hughan uitgeschakeld ZWEMMEN Willy start weer alleen deze vluchtheuvels Daily Herald bericht transport van ltaliaansch gifgas naar Cadiz Hartelijke ontvangst door „Bandoeng vooruit" „Geen weddenschap" zegt Stork De gouverneur van Pennsylvania begeeft zich naar Johnstown (Berichten opgenomen in een deel val1 onze vorige oplage) De vlucht der Russen over de Noordpool Gelukwenschen van president Roosevelt en Huil Grensincidenten in Mandsjoekwo Zij herroept thans haar bekentenis sen en werpt alle schuld op een „onbekenden man" Vijftien jaar gevangenis straf geëischt De vrouw ontkent G e tuigen verhoor Requisitoir Weer een zwendelbank' affaire Twee „directeuren' beroep in hooger p»1 DE KABINETSFORMATIE Sr sSr iiS-C Nu iniiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiNiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiini NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT 99 2 STAD Naar wij vernemen zal Z. K. H. Prins Bemhard Vrijdagmorgen als gast van het hoofdbestuur der Vereeniging van Nijver heid en Handel een van de vergaderingen van het congres dezer vereeniging bij wonen, welke gehouden worden in de groote zaal van het gemeentelijk Concertgebouw te Haarlem. Wellicht zal prins Bemhard na afloop met het hoofdbestuur aan de lunch aan zitten, welke wordt geserveerd in café restaurant Brinkmann aan de Groote Markt aldaar. -r—Z\_. Zooals wij reeds meldden, wil de gemeente lijke reinigingsdienst alle huizen voorzien van één uniform model-vuilnisemmer, die door de gemeente wordt verstrekt. De oude vuilnis wagens verdwijnen daarmee ook, want bij den emmer behoort een bepaald model auto, waarmee het ophalên veel vlugger geschiedt dan nu. Wanneer de emmer gevuld is, wordt deze eenvoudig even achter op den wagen gezet, de vuilnisman trekt aan een handel en de emmer wordt in den grooten bak die tien kubieke meter kan bevatten! leeggegooid. Ook het leegen van den auto boven de schuit gebeurt op dezelfde wijze: er zijn slechts enkele hand grepen voor noodig en de bak kantelt lang zaam achterover en al het vuil stort in één keer in de schuit. Het Kleverparkkwartier krijgt de primeur van dit nieuwtje, vandaag wordt begonnen met de distributie van de emmers. De nieuwe emmers, die elk ongeveer 35 liter vuil kunnen bevatten, blijven 't eigendom van de gemeente, die ze aan de inwoners in bruik leen afstaat; bij verhuizing blijft de emmer in het huis. In bijzondere gevallen kan men zich voor 'n tweeden emmer tot den directeur van de gemeentereiniging wenden. Over het alge meen zal één emmer echter wel voldoen, want de statistiek wijst uit, dat per persoon per week gemiddeld 15 20 liter vuil wordt „geprodu ceerd": Per gezin wordt dat dus 60 a 70 liter per week. Gedurende geruimen tijd heeft men met een aantal emmers een proef genomen bij ver schillende gemeente-ambtenaren, een proef, die uitstekend geslaagd is. De verspreiding van de emmers vergt echter nog al wat tijd, want in totaal zijn er ongeveer 40.000 noodig. Maar over vier jaar zal heel Haarlem voorzien zijn. Na het Kleverparkkwartier komt eerst de rest van Haarlem-Noord aan de Beurt; de binnen stad, met al zijn winkels en kantoren zal den meesten last veroorzaken. Bij de emmers ontvangt men tevens een keurig geschriftje, waarop een aantal voor schriften staan vermeld, die men nauwkeurig in acht dient te nemen. Zoo mogen b.v. geen groote stukken in de emmers geduwd worden, zoodat het deksel niet dicht kan; want wan neer de vuilnisman een emmer aantreft, waar van het deksel niet gesloten is, kan deze een voudig niet geledigd worden: Dat klinkt mis schien een beetje hardvochtighet is nu eenmaal niet anders; het mechanisme van de nieuwe auto's werkt zoo, dat alleen goed ge sloten emmers geledigd kunnen worden. Men mag den emmer niet buiten zetten, voor men het signaal van den vuilnisman hoort; de emmer moet aan den rand van het trottoir worden geplaatst, opdat het verkeer niet ge hinderd wordt en het ophalen wordt verge makkelijkt. Dus geen emmers in de voor tuintjes. En dat men voor een goed onderhoud moet zorgen spreekt vanzelf. Trouwens, wat dat betreft, de directeur van de gemeentereiniging heeft al een verzoek ont vangen van enkele werkloozen, om medewer king te verleenen inzake de oprichting van een soort vuilnisemmers-schoonmaak-inrichting; voor enkele centen in de week wordt dan de emmer gereinigd, naar buiten gesjouwd en naar binnen gebracht. Voor niet hardhandige moeders een uitkomst. Groote stukken vuilnis, die onmogelijk in den emmer kunnen, kunnen bovendien nog los worden meegegeven, want elke auto heeft nog een „grof-rommelkast". Op de groote museumdeur is een bordje ge spijkerd met de aanduiding, dat het Museum ,fermé" is, oftewel „gesloten". Enkele kabinet ten en zaaltjes zijn leeggehaald en langs de muren, waar de statige portretten van Ver- spronck en de stadsgezichten van Berckheyde plegen te prijken, waart de ragebol. Emmers en dweilen vervangen de gewone museumbe zoekers en een aantal ruwhouten kisten ver raadt de nabijheid van de nieuwe tentoonstel lingszaal, waar de Halsen rustig staan te wach- e nop het oogenblik, waarop zij duizenden en nog eens duizenden kunstliefhebbers naar het Groot Heiligland zullen lokken. Dicht naast elkaar staan de kostelijke doeken tegen de muren van de groote zaal. In de on genaakbaarheid van hun gullen lach kijken de zeventiende eeuwsche dames en seigneurs van- tut hun gesnorkelde gouden lijsten naar dener- veusiteit, die bij de voorbereiding van zulk een groote tentoonstelling nu eenmaal onvermijde lijk schijnt. De luimige boert van de visschers jongens en cavaliers laat zich door deze voor bereidselen geen oogenblik intimideeren. Frans Hals voelt zich hier zoo goed thuis als tusschen zijn vroolijkste bentgenooten en de wijsheid van zijn lach laat zich zelfs door den meest officiee- len catalogus niet verdringen. Wat kan het Frans Hals schelen, dat Claes Duyst van Voor hout op 350.000 dollar wordt geschat? Den bak ker en den slager, bij wie hij altijd weer in het krijt stond, heeft hij met dit geld nooit kunnen betalen. Op den dag, dat hij Claes portret teerde, had hij zoo'n plezier in het zwart en wit van zijn palet, dat het schilderen alleen hem alles waard was. Kunsthandel en expert? De visschersjongens lachen erom. Intusschen kunnen wij het in dezen tijd niet meer zonder den kunsthandel stellen. Aan de bemiddeling van den .heer Katz te pieren., op wiens relatie met het Frans Halsmuseum ook vroegere gebeurtenissen ons reeds opmerkzaam hebben gemaakt, is het te danken geweest, dat zooveel Amêrikaansche verzamelingen en musea- werken van den Haarlemschen grootmeester voor deze expositie hebben afgestaan. Zoo heeft dr. Schaeffer op zijn tocht met de „Staten dam" doeken begeleid, welke afkomstig waren uit het Brooklyn Institute of Arts te New ■Vork, het Taft Museum te Cincinnati de Lilieu- t'eld Galleries te New Fork (de bekende Rom melpotspeler), het Metropolitan Museum te New York (een van de Hille Bobbe's) en uit de verzamelingen Pierpont Morgan, Wood en Ford. De twee visschersjongens, die nog niet zoo lang geleden in Engeland opdoken en na restauratie toen reeds in Haarlem werden ten toongesteld, zijn wederom de groote wereldzee overgestoken. Er blijken intusschen nog meer Halsen te zijn, die in den laatsten tijd door den kunst handel Katz werden ontdekt. Op een Londen- sche veiling (bij Sotheby) dook kortgeleden een onbekend heerenportret van den meester op, een levensgroot kniestuk. De collectie schilderijen, die men op de ko mende tentoonstelling zal kunnen bewonderen, raakt zoo langzamerhand compleet. Op het eind van de vorige week zijn de inzendingen uit België, uit D-ijon (Frankrijk) en uit de ver zameling Philips te Eindhoven aangekomen. Een zending uit de Duitsche collectie Krupp is rog onderweg, alsmede de doeken, welke uit Weenen werden afgestaan. HAARLEM. 21 Juni. (Ie H. B. S. m. 5-jar. c.) Geslaagd de dames H. de Groot,W.J. Lande- weer, S. Chr. Meijer, E. Posthumus, E. Willem- se, G. A. H. Bleeker, A. Körnemann, en de hee- ren R. W. Bais, J. P.Bos, C. F. A. Bruijning, N. C. ter Horst, F. A. P. Klein, A. D. Meyerink, T. Gerbranda J. J. Heybroek, C. A. Hofstede, J. H. F. Schuurman, J. Smits, H. Voorn, A. J. Bruin, R. Dinkelman, W. A. Moraux, J. v. Ooyen, J. A. Reus, W. van Rossem. Afgewezen 6. Het examen duurt voort met de eerste van de drie groepen. Aangezien reeds meermalen is gebleken dat de tegenwoordige procedure om te geraken tot aanwijzing van den nieuwen uitdager voor een wedstrijd om het wereldkampioenschap scha ken, niet wordt bewonderd, heeft de Konink lijke Nederlandsche Schaakbond, op initiatief van den A.V.R.O., bij den Wereldschaakbond 't volgende voorstel ingediend, met het verzoek daaraan goedkeuring te verleenen. In 1936 zal de A.V.R.O. een tournooi met dubbele ronden houden, waaraan de sterkste schaakmeesters ter wereld kunnen deelnemen, te weten: de verliezer van de revanchematch EuweAljechin, Botwinnik, Capablanca, Fine, Flohr, Keres, Reshevski en eventueel een acht ste meester, nader aan te wijzen. De winnaar van dit tournooi zal het recht verkrijgen na de revanche-match Euwe Aljechin, den wereldkampioen schaken tot een match om den titel uit te dagen. Getracht zal worden het spelen van de nieuwe match om het wereldkampioenschap in Nederland mogelijk te maken. De eerste dag van de internationale kam pioenschappen van Wimbledon is niet zonder verrassing gebleven. Immers, een der geplaat ste spelers in het heerenenkelspel werd reeds uitgeschakeld. Menzel, de Tsjech, die zich in de Davis-bekerwedstrijden tegen Frankrijk en Joegoslavië zoo uitnemend geweerd had, werd geslagen door Crawford. Austin sloeg den Ierschen Davisbekerspele? Rogers in vier sets en uit de cijfers blijkt dui delijk, dat het den Engelschman niet gemak kelijk gemaakt is. Grant maakte in zijn partij tegen Hunt een niet al te sterken indruk. Eer. kleine verrassing was ook de nederlaag' van De Stefani tegen den jeugdigen Zuid-Alrikaan Eedes, die uitstekend op dreef was. Budge was in buitengewonen vorm en sloeg Farquharson met 63, 62, 61. Van Swol heeft het er tegen Meredith uit stekend afgebracht. Hij won in drie sets. Hug han kon er tegen een der beide David's maar niet inkomen. In straight sets verloor de D.D.V.'er vrijwel zonder tegenstand te bieden. Van Swol komt in de tweede ronde tegen Boussus. Willy den Ouden had met de internationale wedstrijden op 8 en 9 Mei 1.1. te Rotterdam af scheid genomen van de actieve wedstrijdsport. Alleen op de estafettenummers en aan het schoonspringen zou zij in de toekomst voor haar vereeniging uitkomen. Mej. den Ouden zal echter, naar thans be kend wordt, op 9 en 10 Juli in Parijs op enkele individueele nummers starten en wel op den eersten dag op de 100 Meter rugslag en op den tweeden dag op de 100 Meter borstcrawl. groetl Alleen vluchtheuvels met groen lichtgevende verkeers- zuilen mag men links of rechts voorbijrijden; alle andere groen altijd ter rechterzijde. Naar een correspondent te Gibraltar aan de Daily Herald bericht, zou een Spaansch stoomschip gifgassen uit Italië naar Cadiz hebben vervoerd. De correspondent beweert, dat dit Spaansche stoomschip 9.922 ton meet en den naam Mar ques de Comillas draagt. Het schip zou onherkenbaar zijn gemaakt door het wegnemen van één der schoorsteenen en het wegschilderen van den naam. De reizen naar Italië geschieden zonder eenige onderbreking; er zou worden uitgevaren onder Spaansche vlag tot de non-interventie-contröle was gepasseerd, daarop werd de Italiaansche Vlag geheschen tot de aankomst in Italië. Italiaansche oorlogsschepen zouden het schip escorteeren bij zijn tocht over de Middelland- sche Zee vanaf het contróle-gebied. Terug- lceerend naar Spanje zou wederom van vlag gewisseld worden. Op 17 Mei j.l. zou de Marques de Comil las te Cadiz zijn binnengeloopen met een lading Italiaansche gifgassen. Verder bericht deze correspondent, dat een ltaliaansch schip, een hulpvaartuig der oor logsvloot, metende 17.354 ton en „Liguria" ge- heeten, geregeld te Cadiz oorlogsmateriaal aan voert. Ook zou een speciaal emplacement met rails naast de Calle Lacarraca Arsenal te Cadiz zijn ingericht voor Duitsche en Italiaansche schepen. Schepen van andere nationaliteiten zouden daar niet mogen ankeren. Duitsche oorlogs schepen zouden aldaar nog steeds vele personen, in burger gekleed, aan wal zetten, die vliege niers zijn of als vliegtuigafweer- en anti-tank- experts dienst moeten doen. Zij worden onder motor-geleide naar Sevilla verder vervoerd. Arabieren landen eveneens nog steeds te Ca diz, doch worden uitsluitend des nachts ont scheept en per trein doorgezonden. Tenslotte meldt de correspondent aan het Engelsche blad, dat in Sevilla de Italianen sinds de nederlagen in Guadalajara hun pres tige bij de Spanjaarden verloren zouden hebben en deze dit den Italianen in den omgang dui delijk zouden laten merken. Daar de bron, waaruit de correspondent deze berichten heeft geput, niet nader is genoemd, worden deze berichten onder alle voorbehoud gegeven. LIHKS OF RECHTS PASS E E R E li I" BANDOENG, 21 Juni (Aneta) De avia- trice Amelia Earhart, die op haar vlucht rond de wereld hedenmorgen te 10.56 uur zooals gemeld, te Bandoeng is geland, was eerst een kwartier boven 't vliegveld blijven cirkelen. Vermoedelijk waren de verschillende aanwij zingen op den grond door de laaghangende wol ken onzichtbaar. Toen stegen eenige toestellen van de luchtvaartafdeeling op, die een landing uitvoerden, ten einde Amelia aan te toonen, hoe geland moest worden. Op het vliegveld was zeer groote belangstelling. De vereeniging „Ban doeng Vooruit" bood bloemen aan. Miss Earhart zal hier drie dagen vertoeven, omdat de K.L.M. te Bandoeng de eenige outillage heeft, waar zij het instrumentarium van haar moderne ma chine aan een grondige revisie kan laten onder werpen. BATAVIA, 21 Juni (Aneta) De com mandant van de „Ibis", de heer Stork, deelde ten aanzien van de berichten omtrent een zoogenaamden vriendschappelijken wed strijd tusschen Amelia Earhart en de „Ibis" van de K.L.M. mede, dat met K.L.M.-toestel- len nimmer wedstrijden worden gehouden. Bovendien het traject Rangoon—Singapore voor de „Ibis" is geheel anders dan voor de Amerikaansche aviatrice. De „Ibis" toch maak te tusschenlandingen te Bangkok, Penang en Medan, op welke plaatsen men oponthoud heeft voor het innemen van post, het laden van ben zine, etc., terwijl Amelia Earhart behoudens een tusschenlanding te Bangkok rechtstreeks naar Singapore vloog. Tevens valt op te mer ken, dat de „Ibis" een snelheid heeft van 270 K.M., en Amelia Earhart met haar Wasp- Junior-motoren van 237 K.M. Het geheele weddenschap-verhaal moet daar om ook beschouwd worden als geheel onjuist. HARRISBURG (Pennsylvanië)21 Juni (Havas). De gouverneur van Pennsylvania Earle, zal zich per vliegtuig naar Johnstown begeven. Voor zijn vertrek heeft hij verklaard, dat M er zich van op de hoogte wil stellen of alle ordelijk verloopt. Op zijn bevel hebben 1300 niet-aangeslote arbeiders de werkplaatsen der Bethlehem Stee 'Cy. ontruimd. 11.000 arbeiders hebben de werkplaatsen Cambria ontruimd. Twee personen, die bij het posten in moe'* lijkheden waren geraakt en wonden hadde opgeloopen, zijn aan de gevolgen overleden. Uit Washington wordt bericht, dat het moge^ lijk is, dat ook 40.000 personen, die bij de spoof* wegen in dienst zijn, voor 48 of 72 uur een ai- gemeene staking zullen proclameeren. De onder* handelingen tusschen de maatschappij, de Ral way Express en de personeelsorganisatie zo nog gaande. WASHINGTON, 21 Juni. President Roosevelt en staatssecretaris Cordell Huil hebben hun persoonlijke gelukwenschen doen toekomen aan de drie Russische vliegers, die gisteren te Van couver zijn gedaald. Alexander Troyanofsky, de ambassadeur van Sovjet-Rusland te Washington, is per speciaal vliegtuig van San Francisco naar Vancouver vertrokken om de Russische vliegers persoonlijk geluk te wenschen. HSINKING 21 Juni (Domei) Van de Oos telijke grens van Mandsjoekwo wordt 'n aantal grensincidenten gemeld. Gisteren werd door "n Sovjet-Russische kanonneerboot geschoten op 'n grenspatrouille van Mandsjoekwo aan den oeVer van de Amoer ten Noorden van Tsien Fen Tse, 25 kilometer ten westen van Tsjikote. Verder heeft een dertigtal Sovjet-Russische soldaten een eilandje in de Amoer op 25 K.M. stroomopwaarts van Tsjikote bezet en den be woners gevraagd zich te verwijderen. Andere troepen bezetten een eiandje 50 K.M. stroom opwaarts van Tsjikote en dwongen de hier aan wezige goudzoekers zich terug te trekken. En kele arbeiders wei-den meegevoerd. Het Gerechtshof te 's Hertogenbosch be handelde gister in hocger beroep de straf zaak tegen de 64-jarige huishoudster Maria Clara van H., die door de rechtbank te Maastricht conform den eisch van den offi cier van justitie wegens doodslag tweemaal gepleegd tot vijftien jaar gevangenisstraf is veroordeeld. De vrouw en ook het O. M. zijn in hooger beroep gekomen. Een vreeselijk drama heeft zich op 22 Novem ber van het vorige jaar in de woning van den 73-jarigen M. A. F. Buijsers te Merkelbeek af gespeeld. Op dien Zondagochtend doodde de vrouw, die thans terecht staat en die door de bevolking „de heks van Merkelbeek" zou wor den genoemd, den man, waarbij zij als huis houdster in dienst was, en diens 71-jarige schoonzuster. Op dien noodlottigen dag was het kermis in Merketlbeek, Buijsers' schoonzuster was over gekomen uit Neerbeek. De verhouding met de huishoudster liet te wenschen over. Er was herhaaldelijk geld ver dwenen en de huishoudster, die men verdacht, had steeds „een man" in de nabijheid van het huis gezien. Zondagavond kwam de huishoudster zeer opgewonden bij de woning van de buren. Er waren indringers in huis, zij had hulp noo digDe buren spoedden zich naar de woning van Buijsers en kwamen tot de ontstellende ont dekking, dat de schoonzuster van B. met afge sneden hals in de keuken lag. De huishoudster snelde naar boven en kwam even later vertellen dat ook Buijsers vermoord was. Ook hij lag met afgesneden hals in bed. De huishoudster deed een vreemd verhaal tegen de politie. Zij was zoo verklaarde ze dien ochtend naar de bushalte gegaan, terwijl de schoonzuster van B. naar de kerk was. Zij had echter haar portemonnaie vergeten en keerde terug. Er kwam haar een man tegemoet die een revolver en een mes in de hand hield. Hij sloeg haar op het.. hoofd_enzüvluchtte„naar den zolder. Den heelen dag had hij de trap be waakt, alleen had hij haar gedwongen een boterham voor hem te maken.Nadat hij haar nog had gedwongen een rijksdaalder te geven was hij verdwenen. Het lugubere verhaal van de vrouw vond wei nig geloof bij rijksveldwacht en marechaussee. Haar hoofd immers vertoonde wonde noch buil. Het vee in de stallen was goed verzorgd, wat onmogelijk zou zijn geweest wanneer zij den geheelen dag opgesloten was geweest. In de dagvaarding was aan verdachte ten laste gelegd, dat zij, met het oogmerk om Maria Arnold Ferdinand Buijsers van het leven te be- rooven, dezen met een Engelschen sleutel of iets dergelijks een slag op het hoofd heeft toe gebracht, waardoor een zoodanig ernstige wonde ontstond, dat dit met het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel valt gelijk te stellen, althans dat zij hem opzettelijk met een scheermes, al thans met een scherp voorwerp zoodanig in den hals heeft gesneden, dat verscheidene teere deelen daardoor op doodelijke wijze zijn ver woest. Tweedens was aangevoerd dat zij, met het oogmerk om Maria Josepha Hubertina Senden van het leven te berooven, deze insgelijks met een scheermes of iets soortgelijks meerdere ma len in den hals heeft gesneden met een even noodlottig gevolg als bij haar zwager het geval was. De rechtbank te Maastricht heeft het aan de verdachte ten laste gelegde bewezen ge acht, waarbij zij haar oordeel o. m. ba seerde op een brief, dien verdachte aan haar dochter en schoonzoon geschreven heeft, in welken brief zij een volledige bekentenis aflegde, welke bekentenis aangevuld en be vestigd is geworden door andere verklarin gen van de verdachte, van diverse getuigen en door de rapporten der getuigen-deskun- digen. De rechtbank overwoog in haar von nis voorts, dat de vrouw een hard en wreed mensch is, hetgeen haar verwijdering uit de maatschappij voor geruimen tijd wen- schelijk maakt. De belangstelling voor deze zaak was buiten gewoon groot. Geen plaatsje bleef op de pu blieke tribune onbezet. De verdachte, voorge leid, maakte een diepe buiging voor het Hof. Onbewogen hoorde zij de uitvoerige dagvaar ding aan, die de advicaat-generaal voorlas. De president, mr. A. J. Vliegenthart, vraagt daarna aan de verdachte: Waarom bent u in hooger beroep gekomen? Verdachte: Omdat ik onschuldig ben. Ik heb van die mensphen geen haar op het hoofd ge- President: Het wordt hoe langer hoe mooier, hebt toch een bekentenis afgelegd? Verdachte: Dat is zoo, maar dat heb ik ge daan om mijn schoonzoon te redden. Hij werd ei van verdacht, de menschen te hebben ver moord. Hij heeft zes kinderen, en ik wilde niet, dat hij in de gevangenis kwam. Toen heb ik de schuld maar op mij genomen, maar ik heb het niet gedaan. De vrouw, die rad van tong is, protesteert met verheffing van stem tegen de beschuldi gingen, tegen haar ingebracht. Zij vertelt dan nog. door een onbekende te zijn overvallen. Deze man moet de dader geweest zijn. Ook haar heeft deze man geslagen en gestompt. Zij kreeg van hem nog even tijd om een akte van berouw te bidden. President: U hebt niet alleen voor den rech- ter-commissaris bekend, maar in het huis van bewaring schreef u ook aan uw familieleden een brief, waarin u een bekentenis aflegde. Verdachte: Dat is zoo, maar dat heb ik ge daan om mijn schoonzoon te redden. Als eerste getuige werd gehoord mr. Gadiot, rechter-commissaris bij de Rechtbank te Maas tricht, die met den substituut-officier van Justi tie een onderzoek heeft ingesteld op de plaats, waar de dubbele moord is gepleegd. Getuige heeft de verdachte met de lijken van de twee slachtoffers geconfronteerd, doch zij bleef onbewogen. 16 November heeft verdachte aan getuige bekend, dat zij met den landbouwer Buijsers ruzie heeft gehad. Zij heeft zich verzet en plotseling zag zij, dat Buijsers een scheermes in de hand hield. Zij heeft hem dit mes willen afnemen en bij deze worsteling is Buijsers met zijn hals op het mes gevallen. Daarna is zij naar beneden gegaan, waar vrouw Senden ruzie met haar maakte over het werk op de boerderij. Vrouw Senden maakte zich kwaad en vloog op haar af. Verdachte heeft zich toen verdedigd en vrouw Senden viel toen ook met haar hals op het mes. Mr. Gadiot heeft ter plaatse naar bewijsma teriaal gezocht. O.a. heeft hij een blouse en een schort aangetroffen, welke stijf lagen van het bloed. Verdachte ontkende, dien dag de klee- dingstukken te hebben gedragen. Wel gaf zij toe, dat zij eenige dagen tevoren deze kleeding- siukken had aangehad, doch toen heeft zij uit haar neus gebloed en uit een wondje aan haar hand. Raadsheer mr. Van Veen vraagt aan den rechter-commissaris: „20 November heeft de verdachte toch bekend, dat vrouw S. niet op het mes is gevallen, maar zij vrouw S. met het mes den hals heeft afgesneden?" Mr. Gadiot geeft zulks toe. De volgende getuige is dr. L. Kolman, arts te Maastricht, die de sectie op de lijken van de slachtoffers heeft verricht. De schedels van den man en de vrouw dienen als stukken van be wijs en worden op de tafel van den president gelegd. Dr. Kolman verklaarde, dat Buijsers een oude man was, doch kerngezond. Getuige is er van overtuigd, dat Buijsers eerst door een slag met een hard voorwerp op den schedel is getroffen. Deze slag moet met groote kracht zijn toege bracht en de schedel is daardoor op diverse plaatsen gescheurd. Gezien de schedelbasisfractuur moet Buysers direct bewusteloos zijn geweest en pas daarna is hem met het scheermes de hals doorgesne den. De verwondingen aan den hals moeten met groote kracht zijn toegebracht en wijzen op opzet. Bij vrouw Senden heeft de getuige diverse verwondingen op het gezicht en twee groote verwondingen aan den hals aangetroffen. Deze verwondingen moeten met groote kracht en opzettelijk zijn toegebracht. Een ongeluk acht getuige absoluut uitgesloten. Hij heeft ook verdachte onderzocht. Zij had eenige schrammetjes aan den hals. Volgens de verdachte zouden deze verwondingen zijn toegebracht door een aanrander. Getuige zegt. dat zulks niet waar heeft kunnen zijn, want het waren schrammetjes, toegebracht door een speld. Door den president gevraagd, deelde getuige nog mede, dat verdachte hem bekend heeft, Buysers en zijn schoonzuster te hebben ge dood. De dokter acht het onaannemelijk, dat Buy sers zich zelf met een scheermes heeft gewond, want door den slag op het hoofd was hij reeds bewusteloos. Hij is er ook van overtuigd, dat de verdachte vrouw Senden van achteren heeft aangevallen. De verdachte ontkent weer, de menschen te hebben vermoord: Ik heb die menschen nooit iets misdaan. Als ik bekend heb, dan is het om mijn schoonzoon en mijn dochter te redden. Ik heb moederliefde. Bij deze woorden begint het publiek op de tribune te joelen. De president maant tot kalm te aan. De volgende getuige is A. van der Mullem, opperwachtmeester te Brunssum, die met eeni ge collega's een onderzoek ter plaatse heeft in gesteld en daarover verklaringen aflegt. De verdachte zit tijdens de verklaringen van den opperwachtmeester een glaasje water te drinken. De advocaat-generaal mr. Massink, nam na het getuigenverhoor requisitoir. Wat te Merkel- bach is geschied is ontzettend en men moet deernis hebben met den man en de vrouw, die daar zijn afgeslacht. Daarnaast is het gerecht vaardigd de politie te bewonderen -die de ver dachte heeft opgespoord en een onderzoek in gesteld, waarvan de resultaten zoodanig zijn. da.t de vrouw door de rechtbank te Maastricht als daderes kon worden veroordeeld. Mr. Mas sink zei voorts, dat verdachte beschikt over een groote fantasie, vandaar het fantastische ver haal van den gemaskerden man. Toen aan de vrouw werd aangetoond dat dit verhaal niet waar kon zijn, heeft zij tenslotte een bekentenis afgelegd, welke zij later introk, om daarna op nieuw te bekennen en weer te ontkennen. Wij kunnen haar echter aan haar bekentenis hou den, aldus spr. Na eerst den lanbouwer op zijn bed te hebben overvallen en te hebben afge maakt, is de verdachte naar beneden gesneld en heeft zij de schoonzuster den hals afgesne den. Spreker eischte tegen de verdachte, die reeds 64 jaar oud is, wegens doodslag, twee maal gepleegd, vijftien jaar gevangenisstraf. De maximumstraf wilde spreker niet eischen, want de verdachte heeft haar leef tijd mede. Dit is de eenige verzachtende omstandigheid welke te haren gunste -spreekt, Het Amsterdamsche Gerechtshof heeft hooger beroep de strafzaak behandeld tegen twee directeuren van de effectenbank O* ten Hope en Co., den 41-jarigen eIfeCJfen handelaar C. J. N. K. en den 62-jarig rechtskundige Mr. Dr. J. v. O., verdacht v zwendelpractijken. De Rechtbank veroordeelde hen op 31 ieder tot twee en een half jaar gevangen straf met aftrek van den tijd in voorloop, hechtenis doorgebracht. Het O. M. had 3 J geëischt. Aan de verdachten is thans ten eerste laste gelegd, dat zij als medebeheerders de Hollandsche Collectiefbank de door de d nemers aan de speculatiekassen toeJpoO trouwde gelden, in totaal ongeveer f 10' hebben verduisterd. q, De gezondheidstoestand van Mr. Dr. van die op de ziekenzaal van het Huis van ring wordt verpleegd, laat nog te wensen over. Hij stond er echter op bij de behano ling van zijn zaak tegenwoordig te zijn. Verd. K. zegt, dat hij in beroep gekomen^ omdat „ze" de zaken door elkaar hebben haald. e. Pres.: U hebt de zaken door elkaar j» u gooid, we kennen dat. De onderpanden hebt toch in strijd met uw recht verkocht? flp Verdachte weet dat niet, hij was altijd reis. Pres.: Ja, dat kunstje kennen we ook, m u was directeur Verdachte Mr. Dr. van O. is van meen1 dat hij aan de verduistering onschuldig 15 t, dat de straf in ieder geval te hoog is Sewe0ll. Verdachte K., nader door den president dervraagd, houdt zich van den domme. Hij precies hoe die Collectiefbank werkte, „Beursecho" las hij nooit.... Pres.: U maakt het te mooi! ee Proc.-gen.: U rekende toch de winsten 11 uit. Verd.: Ik heb wel eens wat becijferd. Pres.: Hoe kwamen jullie aan den na ten Hope? Verd. K.: Van een vriend van me- 0p was een kostbaar bezit. Die naam lijkt v®Sk- dien van een zeer goed bekend staande b Verd. beweert verder, dat hij medio 19* bezit van f 14.000 had. Raadsheer Mr. Canes: Hoe kwam N aan? Pres.: Uit de speculatiekassen zeker- Op enkele aan hem gestelde vragen kan van O. slechts oppervlakkig inlichtingen gegecb Pres.: Och ja, u hebt- er eigenlijk ®j€cl verstand van. U redigeerde een fina-n ,weekblad, maar u weet van niets Verdachte van O. houdt vol, dat hij sluitend met de Collectiefbank bezig waar hij een ondergeschikte van verd. ^b Pres.:Maar er zijn ook brieven voor Hope door u geteekend. $i' Dan hoort het Hof een vroegere proem houdster van ten Hope. Zij verklaart, Collectiefbank, die door Mr. Dr. van O- beheerd, de gelden bij ten Hope stortte, had de Collectiefbank een eigen rekening, niet meer. President: Toen werd het één poi-Je' eb Later werden Collectiefbank en ten HOP Co. in één gebouw ondergebracht. Effecten werden voor de speculatief niet gekocht. Op papier werd het verües gerekend. Pres.: En hoe kregen de deelnemers lcrc: kennis van. Dat bleek zeer eenvoudig te zijn, ze geen geld. Voorts verklaart get. nog, dat zu malen op bevel van verd. K. geantida aankoopnota's had gemaakt. ruib1?? Volgens een kantoorbediende die tijd bij de banken heeft gewerkt, was VÊ de hoofdleider. Een neef van verd., die vroeger in dieIje ib' van ten Hope en Co.'s bank, geeft enk® ^1^ lichtingen over de werkwijze van de ,sLgg«b' tiekas en de ten Hope's bank. Niet tljf' staande er verlies was werd er soms wlrlfeji gekeerd om te animeeren tot nieuwe za deponeeren van nieuwe onderpanden- V' ders tot aankoop van effecten voerde Hope en Co. nooit uit. Gistermorgen om twaalf uur heeft ^1^0^ in het Departement van koloniën °n Va dr. A. A. L. Rutgers, lid van den Haa State. ip* Gistermiddag werd ook nog de heer Ch. Weiter, oud-minister van door den kabinetsformateur ontvang^oiJi, dat even te voren op audiëntie was S v mr. dr. ir. J. A. M. van Buuren, het departement van Waterstaat en in Ned.-Indië. r De heer Van Buuren is partijloos, -zinnig georiënteerd. W Ct;5 e]{

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 4