GROOTE PRIJSVERMINDERING WEILL en ZOON Een oude bekende J.eWtce-\$£a£Co.ii Haarlem, 22 Juni i MARIA-STICHTING DAMESCONFECTIE Kort en volledig I I DINSDAG 22 JUNI 1937 BARTELJ O RIS STRAAT 26-28 HAARLEM ^Ub BEL MANNENKWARTET AURORA 25-jarig bestaan De wethouders verkiezing Een candidaat der S.D.A.P. HERWONNEN LEVENSKRACHT Comité-vergadering RAICHENBACH TE HAARLEM Echter niet om te dammen! Programma van de Haarl. Radio centrale op Woensdag 23 Juni BURGERLIJKE STAND WIELRENNEN H.S.V. De Kampioen TENNIS Tournament Eindenhout Haarlemsche Damclub a UIT DEN OMTREK R.K. SCHOLEN TE HOOFDDORP Zilveren jubilea HILLEGOM WORDT HALF JUNI DE SCHOONMAAK UITGELUID? Cijfers der werkloosheid wijzen er op Doorsmeren - wasschen en/of stalling bij abonnement zeer billijk N. V. Gebr. H. &F. Kimman Wagenweg 8-10 Telef. 13850 Plein 23-25 Telef- 11578 AGENDA Bioscopen IEDEREN MIDDAG VAN 2-3 UUR POLIKLINIEK UIT DE HOOFDSTAD OP EEN VROUW GESCHOTEN Bevestiging van vonnis geëischt BOUWMEESTER REVUE Buziau in den Stadsschouwburg De kerkvervolging in Duitschland De Evangelische kerk publiceert een lijst van vervolgde predikanten Zinkend jacht sleurt 8 menschen mee 1 STAD Deze week komt de Nederlandsche Maat schappij voor Nijverheid en Handel in Haarlem haar honderdzestig^jarig be staan herdenken. Zij werd in Haarlem opgericht als Economi sche Tak van de Maatschappij van Wetenschap- Pen, heette later Nationale Nederlandsche Huis houdelijke Maatschappij, daarna op last van bodewijk Napoleon Hollandsche Huishoudelijke hiaatschappij, sedert 1815 Nederlandsche Huis houdelijke Maatschappij; haar tegenwoordige titel is haar zevende benaming. Als een trouwe dochter, die haar geboortestad Piet kan vergeten, komt zij elke vijf jaar naar Haarlem om haar jaarvergadering te houden viert dan meteen een nieuw lustrum. Niet altijd heeft de Maatschappij onder een helderen economischen hemel vergaderd. In de jaren van haar bestaan heeft Nederland, heeft he wereld zeer vele up en downs gekend en haarom is het verheugend, dat de leden thans Weer in een tijd van oplevenden handel en in dustrie bijeenkomen. Wij leggen hierop den nadruk, omdat de hiaatschappij van Nijverheid en Handel altijd Slik een groot aandeel heeft gehad in het be strijden van crisismoeilijkheden en het bevor deren van den bloei van ons Vaderland. Natuurlijk heeft ook deze vereeniging haar Perioden van bloei en inzinking gekend, waren er voor haar vruchtbare en magere jaren, maar hi het algemeen mag zij bogen op een uitste kenden staat van dienst. Het grootste deel van haar bestaan toonde zij zich vol leven en ener- fce. De beste vertegenwoordigers van den Ne- heriandschen Handel en Nijverheid waren lid. **et bestuur streefde er immer naar over de "Peest actueele onderwerpen het advies van de heste deskundigen van ons land in te roepen, be regeering liet zich op de meeste van haar vcrgaderingen vertegenwoordigen en menig nut- hg advies is in den loop der jaren in werkelijk heid omgezet. In dit opzicht is het b.v. typeerend er aan h® herinneren, dat het de heer G. S. de Clercq, hjen secretaris der Maatschappij, was, die tij- d®ns de oorlogsjaren het eerst het denkbeeld op- Pppde hier te lande den zomertijd in te voeren, SPiks ter besparing van kunstlicht, zoodat be- 'Uinigd kon worden op de toen schaarsche kolen v°9r de fabricage van gas. bok de structuur van het openbare leven, de 'Pachting van Staat, Provinciale administratie 6P gemeentelijke secretarie heeft in den loop "er jaren altijd sterk de aandacht der Vereeni- ®Pg getrokken. En Haarlem zelf heeft van de aanwezigheid V®P den hoofdzetel der Maatschappij veel ple- beleefd. Behalve, dat door haar de naam van onze *ePieente binnen en buiten onze landsgrenzen Ve'e malen in den loop der afgeloopen 160 jaren kenoemd is, heeft het aan haar eenige nuttige ^tellingen te danken. Zoo waren indertijd in het Paviljoen aan de ^eef, thans Provinciale Griffie, met het bu- teaU der Vereeniging, ook gehuisvest de School V°°r Kunstnijverheid, het Museum voor Kunst- verheid en het Koloniaal Museum, alle drie Pressante stichtingen van de Maatschappij Vi*P Handel en Nijverheid. Zij zijn nu jammer '®Poeg alle verdwenen. I'oen in Amsterdam het Koloniaal Instituut ^6rd opgericht was dat een aanleiding, om de /Parlemsche koloniale verzameling naar de j°°fdstad over te brengen. Misschien zou Haar- ^"P met wat meer inspanning zelf het Kolo- aal Instituut hebben kunnen herbergen. Maar was toen nog geen vereeniging Haarlems °ei. De School voor Kunstnijverheid werd op geven en de prachtige verzameling van het ^Useum voor kunstnijverheid, waarvoor zich °°rai de oude heer von Saher had geïnteres- werd uit het Paviljoen verdreven, toen q Begeering haar oog op het oude paleis van 11 bankier Hope had laten vallen voor de Vvesting van de Provinciale Griffie. Het bu- dat daar eveneens gehuisvest was, bleef v Ukk"g voor Haarlem behouden, alhoewel er k k kans was, dat ook het secretariaat uit ^ïlem verdwijnen zou. Het is thans gevestigd ""het Nassauplein. r dus alle reden om de feestvierende Maat- vaPPij van Handel en Nijverheid in Haarlem fep bee ten, niet alleen omdat zij een de bekende is, maar omdat zij tevens groot i 'P Verdiensten voor Haarlem en ons Vader- Pcl. dubbel mannenkwartet „Aurora" bestaat Pgustus 25 jaar. I V 'h'eiding der feestelijke viering wordt op kV' Piet leden en donateurs een uitstapje per "W^Scar gemaakt naar Zeist, Arnhem en Apel- JtL^PPhem wordt een bezoek gebracht aan het Pffi pChtmuseum en een gemeenschappelijke etafei gebruikt, waarna via Mlddachten en Beekbergen, Apeldoorn wordt bereikt. Hier volgt een bezoek aan „Berg en Bosch" en een ge meenschappelijke maaltijd. Aangezien de oprichtingsdatum in de vacantie- maand Augustus valt, zal de verdere viering in de 2e helft van September of begin October plaats vinden. Hiervoor zijn plannen in voorbereiding. Zooals reeds gemeld is, wordt in de raads zitting van morgen voorzien in de vacature van wethouder, ontstaan door het overlijden van den Christelijk-historischen heer Roodenburg. Door de rechtsche raadsfracties zal gestemd worden op den heer E. van der Wall, eveneens van de Christelijk-historische partij. Wij ontvangen echter thans het volgend com muniqué: De sociaal-democratische raadsfractie heeft den volgenden brief gezonden aan den voorzit ter der rechtsche raadsfractie, mr. dr. F. A. Bijvoet, in verband met de morgen plaats heb bende wethoudersverkiezing: „In vervolg op het schrijven van onzen frac tievoorzitter, den heer F. S. Noordhoff d.d. 3 Juni j.l. heb ik de eer u mede te deelen, dat onze fractie besloten heeft geen gevolg te geven aan het mondeling door u gedaan verzoek om bij de as. wethoudersverkiezing steun te ver- ieenen aan de candidatuur van den heer v. d. Wall. Onze fractie staat nog steeds op het standpunt, dat zij heeft ingenomen bij de wet houdersverkiezing aan het begin van deze vier jarige periode, n.l, dat onze fractie met haar veertien raadszetels aanspraak kan maken op twee wethouderszetels. Bovendien blijven wij ons bezwaar handha ven, dat de twee fracties van drie christelijk- historischen en twee vrijzinnig-democraten met hun vijf raadszetels, twee zetels in het college var B. en W. innemen, terwijl de veertien sociaal-democraten en elf Roomsch-Katholie- ken ieder slechts één zetel bezetten. Steun onzerzijds aan de candidatuur van den heer v. d. Wall zou beteekenen, dat wij de be staande verhouding in het college van B. en W. als de juiste erkennen. Aangezien dat om boven Uiteengezette redenen niet het geval Is, zullen wij bij de aanstaande wethoudersverkiezing met een eigen candidaat uitkomen, waarvoor onze fractie heeft aangewezen den heer D. J. A. Westerveld." Tot zoover de mededeeling van de sociaal-de mocratische raadsfractie. Naar wij meenen te weten ligt het in de be doeling van de andere raadsfracties de candi datuur van den heer v. d. Wall te steunen. Het plaatselijk comité van Herwonnen Le venskracht verzoekt zeer dringend allen, die belangstellen in het werk van H.L.. heden avond de bijeenkomst bij te wonen, waar be sproken zal worden de regeling van den speldjes dag van Zondag 11 Juli. Brengt allen nieuwe medewerkers mede. Het werk van H. L. verdient aller sympathie. De bijeenkomst wordt gehou den in het gebouw St. Bavo, Smedestiaat, om acht uur. De Algemecne Coöperatieve Begrafenis Ver eeniging voor Haarlem en Omstreken deelt ons mede, dat zij vandaag vóór vijf jaar werd op gericht. „Moge het de coöperatie goed gaan!" luidt het einde van den brief, dien wij van het Bestuur kregen. Liefhebbers vóór! Wij zijn niet gepresseerd! In den bestuursboezem van den Nieuwen Haarlemschen Kunstkring schijnt het heele- maal niet te boteren. De heer Rauwerda meldt ons tenminste, dat hij wegens een verschil van huishoudelijken aard zich genoodzaakt gezien heeft het voorzitterschap van den Nieuwen Haarlemschen Kunstkring neer te leggen. Een tevreden vereeniging. De tooneelver- eeniging Tonevo deelt ons mede, dat op de Zaterdag gehouden bestuursvergadering, de eerste na het sluiten van het speelseizoen, de penningmeester een zeer gunstig verslag gaf van den stand der financiën. Er werd besloten een adspirantenclub te vormen om daaruit nieuwe spelers te kweeken. Minder tevreden was de vereeniging over den zalennood in Haar lem. Verleden winter werd in de tuinzaal van het Concertgebouw gespeeld, maar deze is daarvoir ongeschikt, zoodat besloten werd naar den Stadsschouwburg te verhuizen. Te Zandvoort is in den ouderdom van 86 jaar overleden de heer L. Sabelis, vroeger eigenaar van de Steenhouwerij aan het Spaarne, alhier. Volgens het Centraal Bureau voor de Statis tiek was het percentage van de werkloosheids- dagen in 1936 voor Haarlem 32.6 tegen 30.7 in 1935. De heer J. P. Strijbos, uit Heemstede, is op de vergadering te Arnhem gekozen tot be stuurslid van den Bond Heemschut. De Heemskerksche Zweminrichting, waarvan wij gisteren berichtten, dat zij in verband met een vermoedelijk geval van ziekte van Weil, dat zich by een meisje te Beverwijk voordoet, ge sloten was, is na een onderzoek van den inspec teur van volksgezondheid weer heropend. Een 57-jarige voetganger, woonachtig in een Haarlemsch logement, gleed op de Botermarkt uit over een bananenschil. Met een gebroken been werd hij naar de Deo vervoerd. De afd. Haarlem-Noord van de K.J.M.V. or ganiseert Zondag 27 Juni een grooten boottocht rondom de Haarlemmermeer met bezoek aan Warmond, Kager- en Brasemermeren en Schiphol. Vertrek 8 uur van het Z. B. Spaarne (Langebrug), aankomst ongeveer 9 uur. In lichtingen en kaarten aan het secretariaat Van Nesstraat 15, Haarlem-Noord. Het echtpaar WestbroekVeldkamp, Hof meierstraat 21, herdenkt heden den dag, dat het voor 50 jaar in het huwelijk trad. Onze beste wenschen! Op uitnoodiging van de Haarlemsche Damclub zal de wereldkampioen Maurice Raichenbach op Woensdagavond 30 Juni a.s. de gast der Haar lemsche Damclub zijn en den feestavond aan den vooravond van den officieelen herdenkings datum van het 30-jarig bestaan der Haarlem sche Damclub bijwonen. Programma 1: Hilversum I. Programma 2: Hilversum II. Programma 3: 8.00 Keulen; 10.35 Parijs R.; 12.20 Keulen; 1.20 Brussel VI.; 1.35 Keulen; 2.20 Parijs R.; 3.35 London Reg.; 4.50 Keulen; 6.20 London Reg.; 7.20 Keulen; 8.05 Parijs R.; 8.20 Brussel Fr.; 9.20 London Reg.; 10.45 Wee- nen of Diversen. Programma 4: 8.00 Brussel VI.; 9.20 Pauze; 10.35 Droitwich; 11.35 London Reg.; 1.05 Droit- wich; 2.20 London Reg.; 3.20 Droitwich; 6.40 Brussel Fr.; 7.50 London Reg.; 8.20 Droitwich; 11.00 London Reg.; 11.35 Droitwich.* Programma 5: 8.007.00 Diversen; 7.00 Eigen gramofoonplatenconcert (filmmuziek)8.00 12.00 Diversen. Geboren: A. G. M. FoulonMeerts z.; J. K. M. BeerenhoutKiezebrink z.; E. Dijkstra Roode z.; J. E. Kerkhoffv. Hamburg z.; W. A HoppenbrouwerEbli z.; S. RoodeBos d; J. Souwer—Ruijs d. Ondertrouwd: H. van Tol en H. M. Luijte. Overleden: P. A. E. Sillevis Smitt, 35 j., Wes terhoutstraat; P. v. Zoelen 83 j., Harmenjans- straat; G. v. d. Hurkde Kuyer 74 j., Schut terstraat. Onze leden, die in de Ronde van Haarlem aan den start kwamen hebben zich uitstekend geweerd en het was wel opmerkelijk dat zij ditmaal zooveel pech hadden. In verband met de mooie prestatie heeft de Directie der Heemsteedsche Wielerbaan den wensch te kennen gegeven C. de Best Woens dagavond op de Heemsteedsche Wielerbaan te huldigen tijdens de clubwedstrijden der H.S.V. de Kampioen en zal daar zeker zeer veel be langstelling voor wezen, temeer daar er weer mooie en interessante wedstrijden op het pro gramma staan. Gereden wordt een klassement wedstrijd voor de zomercompetitie, de A-klasse met 4 klassementen, ploegachtervolging in ver band met de deelname aan de Baan-clubkam- pioenschappen van Nederland en een koppel wedstrijd voor B-klasse. Dit belooft weder een mooie sportavond op de Heemsteedsche baan. Onder groote belangstelling is gisteren op het banencomplex Eindenhout bovengenoemd tour nament begonnen. De uitslagen luiden: Heeren-dubbelspel. Ie ronde: J. ten Have en P. Dieckmann slaan C. Pieterse en H. Meyer 63, 64; A. v. Renesse en ten Houte de Lange slaan Th. v. d. Berg en H. Degenaar 62, 63; C. Weise en J. de Ruiter slaan van Wijt en Schönthaler 63, 36, 63. Gemengd dubbelspel: mej. L. Wormstecker en J. ten Have slaan mej. T. v. Aalst en L. Heringa 60, 75. Dames-enkelspel: Mej. A. Timmers slaat mej. C. de Groot 6—1, 64; mej. H. Josso slaat mevr. Schönthaler 61, 62. Heeren-enkelspelA. v. Huissteden slaat G. Blokker 4—6, 7—5, 6—1; Overwijn slaat A. v. Hou turn 6—3, 7—5; H. Borgerding slaat J. Saarberg 61, 61; Harteveld slaat J. v. Rees 6—4, 6—1. Dames-dubbelspel: mej. A. de Roos en mej. J. v. d. Heijden slaan mej. H. Sprengers en mej. v. d. Vlugt 3—6, 64, 6—2; mej. C. Roozen en mej. M. Reyenga slaan mevr. Egas en mevr. Scholten 57, 63, 61; mej. K. Mos en mej. H. Josso slaan mevr. A. Saarberg en mevr. v. d. Broek 62, 64; mevr. C. Kramer en mej. Blik slager slaan mej. O. Jongeneel en mej. M. v. Beeck Vollenhoven 63, 6—1. Maandagavond j.l. werden de wedstrijden om de clubkampioenschappen 1936-1937 in „Het Hof van Holland" te Haarlem voortgezet. De uitslagen van de hoofdklasse waren: C. Kool wint van Ph. G. Amelung Jr.; P. G. van Engelen wint van J. van Looij. De aankomst van den nieuwen burgemeester van Hillegom in zijn gemeente. Aan de grens van Bennébroek we rden bloemen aangeboden Op 1 September zal het 25 jaar geleden zijn dat de R. K. Jongens- en meisjesschool te Hoofddorp in gebruik werden genomen. Tevens zullen dezen dag een Eerw. Zuster en de heer P. Heilker het feit herdenken, dat zij 25 jaar geleden respectievelijk als onderwijzeres aan de meisjesschool en hoofd van de jongens school bij het bijzonder lager onderwijs werden benoemd. In verband met de feestelijke herdenking van deze heuglijke feiten heeft zich voor de voor bereiding en uitvoering van dit feest een co mité gevormd uit de oud-leerlingen van beide scholen. INSTALLATIE VAN DEN NIEUWEN BURGEMEESTER Op eenvoudige, maar waardige wijze heeft Hillegom de „Blijde Incomste" van zijn nieu wen Burgervader gevierd. Op eenvoudige wijze op de eerste plaats, omdat dit de uitdrukke lijke wensch was van den eersten burger en ten tweede omdat de zorglijke toestand der gemeentelijke geldmiddelen groote kosten niet gedoogden. De ontvangst is er niet minder hartelijk door geweest. Dat toonden de schier huis aan huis wapperende vlaggen, dat getuig den de eere-poorten met hun „Welkom", dat zeiden de talrijke menschenmassa's, die reeds bij de scheiding der gemeenten Hillegom Bennebroek hun opwachting maakten. Te ongeveer kwart over tien arriveerden Jhr Mr. Dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden per auto aan de grens dergemetene, waar hij en zijn echtgenoote een korte begroeting in ontvangst hadden te nemen, waarna men naar het Raadhuis reed, waar een plechtige zitting van den Raad het hoogtepunt van het feest zou vormen. Behalve de schoone eerepoort voor den in gang van den Hoftuin waren palmen en bloe men in de raadzaal aangebracht, zoodat ook daar een feestelijke sfeer hing. Behalve de Raadsleden waren tegenwoordig ingezetenen van de vorige standplaats, de personeelen der gemeentebedrijven en verdere genoodigden. Nadat allen op de voor hen bestemde plaat sen hadden plaats genomen hield allereerst de loco-burgemeester, wethouder P. Klaver, een korte toespraak. Wethouder Klaver zeide, dat hem de groote eer te beurt is gevallen om den burgemeester te installeeren. Hij wees op het verschil tusschen Pannerden en Hillegom en hoopte dat de nieuwe burgemeester zijn gaven ten volle zal kunnen ontplooien. Spr. wees vervolgens op de groote werkkracht van zijn voorganger mr. Pont, die veel voor Hillegom deed, en hij hoopte dat weldra de gemeente uit de noodlijdendheid zal zijn. Vervolgens hing hij den nieuwen burgemees ter de ambtsketen om en gaf hem den voor zittershamer. Vervolgens beantwoordde de nieuwe burge meester deze rede. Spr. bracht dank aan H. M. de Koningin en aan den minister van Binnenlandsche Zaken, die hem de eervolle taak hadden opgedragen het bestuur van Hillegom over te nemen. Spr. wijdde een woord van dank aan zijn voor ganger, die door een wijziging van zijn politieke overtuiging, welke wij kunnen betreuren, zijn taak niet verder kon volbrengen. Dit ontneemt ons echter niet den plicht hem dank te zeggen voor het vele wat mr. Pont gedurende acht jaar deed. Spr. gaf de verzekering zooveel mogelijk burgerv ader te zijn en zoo weinig mogelijk burgem e e s t e r. Als derde spreker trad naar voren de heer B. N. Loerakker, als oudste raadslid. Spr. vertrouwde de vertolker te mogen zijn van den geheelen raad, en dus indirect van de geheele bevolking. In dezen geest richtte spr. een hartelijk welkom tot den burgemeester. Er zullen in de plaats, die u thans gaat ver laten, banden zijn gesmeed van vriendschapen aanhankelijkheid tusschen u en de bevolking die u nu noode zult moeten verbreken. De een voudige bevolking van Pannerden zal u waar schijnlijk dierbaar zijn geworden en het schei den zal voor u in menig opzicht een offer zijn. Wij zullen het als een eeretaak beschouwen, nu u in onze gemeente komt, u door een har telijke samenwerking ruimschoots te vergoe den, wat u ginds zij het door een geheel Na weken van dalende werkloosheidscijfers en verblijdende berichten der Arbeidsbeurs kregen we van morgen een kleinen domper op den neus, omdat het aantal ingeschreven werkzoekenden gestegen is van 5207 in de week van 6 tot 12 Juni op 5217 in de afgeloopen week. Geen daling dus, geen constant gebleven getal, maar 'n stijging met tien. Moeten we nu in den put? Gelukkig niet, want de dappere ambtenaren van den Werkloosheidsdienst houden er lange lijsten met vergelijkende cijfers op na en daar uit blijkt, dat ondanks de stijging de gunstige verschillen met 1936 en 1935 grooter geworden zijn. In dezelfde week 1936 was het aantal werkloo- zen 6070, steeg met 49 vergeleken met een week tevoren gunstig verschil met nu 853. In dezelfde week 1935 werden genoteerd 5334, stijg'ing van 53 gunstig verschil met nu 117 (record, vorige week 74). Het opmerkelijke in deze geschiedenis is, dat drie achtereenvolgende jaren omstreeks half Juni een stijging geconstateerd werd. Men meende ter bcvoegder plaatse, dat hier aan het uitluiden van de schoonmaak debet is. De huisvrouw begint in vacantie-stemming te komen, de schilder, stucadoor en behanger wor den bedankt voor de bewezen diensten en de rust keert eindelijk in vele gezinnen terug. Maar het gevolg is, dat aan de „voorjaars klusjes", die de opleving juist zoo stimuleer den. een einde is gekomen en dat het stempello kaal weer oude gezichten gaat terug zien. Een andere factor is echter ook in deze per- riode niet onaardig om te releveeren. De weer- profeten, die ons zoo mooi van vergelijkende weeroverzichten voorzien en ons altijd weten te vertellen, dat het in 1800 zooveel en in 1900 en nog wat veel kouder of veel warmer was, heb ben met algemeene stemmen uitgemaakt, dat half Juni altijd herfstachtige verschijnselen ge constateerd worden. De vorige week was dat zeker het geval en vele menschen, die bij mooi lente-weer een bo terham kunnen verdienen, konden het weer niet stellen zonder hulp van de gemeente en zochten hun toevlucht maar weer bij de Arbeidsbeurs. Hoe het zij, we mogen niet ontevreden zijn en blijven vertrouwen op een daling beneden de 5000, waardoor we dan op het peil van 1934 te recht zijn gekomen. Houdt koel Uw hoofd bij zomerwarmte, Denkt aan den raad van FRANS PERQUIN, Straks zult gij alle brandstofprijzen Veel hooger dan in Juni zien. vrijwillige daad van u zelf aan vriendschap en aanhankelijkheid hebt moeten prijsgeven. Aanstonds zuUen u 2000 kinderen door het zingen van vaderlandsche liederen, als der, wettigen gezagdrager van deze plaats de eer geven, welke hun ouders en opvoeders erken nen aan u verschuldigd te zijn. Laat ik hier direct aan toevoegen, dat de geheele bevolking spontaan haar medewerking heeft toegezegd, om u op waardige wijze te ontvangen als het hoofd van deze gemeente. Toch is groote soberheid betracht, vooreerst omdat zulks de uitdrukkelijke wensch was uwerzijds, maar ook, omdat ons anders van „bovenaf" die soberheid wel dwingend voorge schreven zou zijn geworden. Want ondamks dat onze autonomie in de grondwet ligt ver ankerd en de gemeentewet een groote bevoegd heid toekent, zijn deze rechten thans bijna tot nul gereduceerd. Dat is het schrijnende bij uw intrede, dat u met uw aan ons reeds bekenden ijver en uw jeugdig enthousiasme getemperd zult wor den door de financieele moeilijkheden, waar onder onze gemeente zonder dat iemand daarvoor aansprakelijk kan gesteld worden gebukt gaat. Goddank, het aantal werkloozen is dalende, de belastingopbrengst stijgende, er is dus een gunstig perspectief bij uw intrede aanwezig, en als niet alle teekenen bedriegen, zal Hillegom niet lang behooren tot de noodlijdende ge meenten. Dat tijdstip zien wij en ongetwijfeld ook u, met groot verlangen tegemoet. Ja, als dat bereikt wordt, breekt vanzelf te vens de dag weer aan, dat aan den Raad de bevoedgheid wort hergeven, welke hij krach tens de gemeentewet bezit en hetg«en thans 'n sinecure is. Dan breekt ook het oogenblik weer aan, dat van een daadwerkelijke samenwerking kan gesproken worden. Ik meen uit dé vele jaren ervaring, hier in den Raad opgedaan, u de volstrekte zekerheid te kunnen geven, dat u met inachtneming van ons beider bevoegdheid op onze volle medewerking' en niet mindér loyale medewer king zult kunnen rekenen. Evenwel zult u naar mijn bescheiden meening in de eerste jaren geen groot* zaken ter beoordeeling krijgen. Immers, is het u bekend, dat wij reeds in het bezit zijn van gas, water, electriciteit, bad- en zweminrichting en abattoir, terwijl het wegen- en woningvraagstuk voorloopig niet acuut genoemd kan worden. En ondanks deze weten schap schroomde u niet, in een interview te verklaren, dat u er behoefte aan hebt, uw kunnen en kennen te ontplooien. Welnu, edelachtbare heer burgemeester, met deze uitspraak gewapend, durf ik met u over perspectievente praten. Zooals gezegd, het werkloozencijfer is wel dalende, maar toch nog angstwekkend groot. Het laat zich niet aan zien, dat zelfs in een ver verwijderde toekomst het bloembollenbedrijf dat surplus zal kunnen opvangen. Indien het u zou mogen gelukken, middelen te beramen, om de bevolking relatief minder afhankelijk te maken van het thans bestaande hoofdbedrijf, zou u zich buiten alles om voor deze plaats op bijzondere wij ze verdienstelijk hebben gemaakt en de sym pathie van de geheele bevolking hebben ver worven. Edelachtbare heer, u begrijpt volkomen, dat het lanceeren van deze gedachten onverbreek- baat vastzit aan 't zoo juist uitgesproken in terview. Ik heb alleen willen aangeven, dat al zijn wij noodlijdend deze geavanceerde plaats groot genoeg is, om een werklustigen en jeugdigen optimist te kunnen herbergen. Van uw uitgesproken verlangen om voor het alge meen welzijn iets te kunnen presteeren, heb ben wij met waardeering kennis genomen. Edelachtbare heer, het moge voor u een eer en voor ons een groote voldoening zijn, dat het H. M. de Koningin heeft behaagd, u uit de vele sollicitanten te willen uitverkiezen, om deze centrumplaats van het bloembollengewest te leiden en te besturen. Uw weten en kunnen moeten vooral gelet op uw leeftijd als mede op de plaats die u tot heden hebt be stuurd, de Regeering reeds de overtuiging heb ben gegeven, dat uw capaciteiten de middel maat hebben overschreden. Dit strekke u tot eer en wellicht mag ik zeggen is het een uitgesproken waardeering voor hetgeen u reeds hebt gepresteerd. Die eer gaat ook zeker rechtstreeks uit1 tot uw dierbare echtgenoote en naaste familie en het zij mij namens den Raad vergund u en uw familie daarmede hartgrondig geluk te wen schen. Hiermee hoop ik het algemeen gevoe len van den Raad, dus van de bevolking te hebben vertolkt. Moge ik er dan deze, uit het diepst mijner ziel opgewelde bede aan toevoe gen: Jhr. Mr. Dr. van Nispen tot Pannerden, burgemeester van Hillegom, ik spreek den wensch uit, dat God u en de uwen rijkelijk zal zegenen, u in uw ambtsbezigheden Zijn onont heerlijke hulp schenke en dat uwe benoeming moge strekken tot Zijn eer en glorie en tot waarachtig belang van deze bevolking. Wethouder Vermeer maakte een vergelijking tusschen het Oosten en het Westen, tusschen Pannerden en Hillegom. Van West tot Oost, hoe het ook moge zijn, voor burgemeester van Nispen is het zonneschijn. Na deze gedachte uitgewerkt te hebben, hoopte spr. dat God hem kracht en moed moge geven zijn ambt zoo volmaakt mo gelijk te volbrengen. Hierna richtte Mr. J. H. Peek, secretaris der gemeente zich tot den burgemeester, mede na mens de ambtenaren. Mr. Peek merkte op, dat hij dagelijks moest samenwerken met den burgemeester en ver zekerde dat deze samenwerking altijd met het grootste vertrouwen zou geschieden. Hierna spraken nog burgemeester mr. A. Slob van Haarlemmermeer namens de burgemeesters club, en burgemeester Gouverneur, die hulde bracht aan wijlen den vader van den burge meester, dien hij nog heeft mogen installeeren. Vervolgens spraken nog pastoor Kosters en ds. Eerhart en ds. Hendriksen. Al deze toespraken, Gebouw St. Bavo Comité Herwonnen Levenskracht 8 uur; Trampersoneel 8 uur; Mannenzangvereeniging „St. Caecilia", 8 uur. Gebouw Kamer van Koophandel, Kamer van Koophandel en Fabrieken, 8 uur. Café-restaurant Gebr. Brinkmann Leden vergadering H. O. V., kwart over 8 uur. Groote- of St. Bavokerk Orgelconcert, kwart over 8 tot kwart over 9 uur. Rembrandt-theater „Het gaat om mijn leven", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Halstheater „Golddiggers 1937", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema-Palace „Palace Filmac", 115 uur, „16 jaar", 7 en 9.15 uur. werden door den burgemeester vlot en sympa thiek beantwoord. Te rond 12 uur stonden ruim 2000 school kinderen op den Hoftuin opgesteld, die be geleid door een tweetal muziekcorpsen ten gehoore brachten: 1. Welkomstlied; 2. Alle man van Neerlands stam; 3. Wilhelmus. Vermelden we nog, dat de installatie en de zang'hulde door de Hill. Radio-Centrale werden uitgezonden. Op 3 Februari j.l. veroordeelde de Amster- damsche Rechtbank een 38-jarigen garagehou der wegens poging tot doodslag op een vrouw, met wie hij betrekkingen had onderhouden, tot vier jaar gevangenisstraf met aftrek van den tijd in voorloopige hechtenis doorgebracht. De veroordeelde ging in beroep en op 6 April maakte het Hof een aanvang met de behari^ deling in hooger beroep. De zitting werd toen echter geschorst, daar een der getuigen niet was verschenen. Op 11 Mei zette het Hof het getuigenverhoor voort om daarna het Requisitoir op heden te bepalen om gelegenheid te hebben tot het in winnen van enkele inlichtingen. Het woord is direct aan den procureur-gene raal Mr. J. Versteeg, die verklaart zich volko men met het vonnis van de Rechtbank te kun nen vereenigen en bevestiging daarvan vraagt. Arrest 29 Juni. Op Donderdag 1 Juli a.s. opent de Bouw meester Revue haar jaarlijksche voorstellingen reeks in den Stadsschouwburg op het Leidsche- plein. Naast Buziau zullen in deze Revue op treden oude vertrouwde namen als Siem Nieu- wenhuyzen, Henk Bood, Willy Walden, Joh. Valk, Piet Muyselaar, Willy Vos Mendes, de da mes: Magda van Donk, Mary Bouwens e. a. De dansen worden uitgevoerd door den solo-dan ser Peter Leoneff, het Bouwmeester Ballet en de bekende Weensche dansgroep, terwijl als een bijzondere attractie is geëngageerd het wijd vermaarde danspaar St. Clair and Day. (Berichten opgenomen in een deel van onze vorige oplage) BERLIJN, 21 Juni. (Reuter). De opposi- tioneele Evangelische kerk heeft een lijst gepubliceerd met de namen harer predikan ten en functionarissen, die gearresteerd of uit hun parochies verbannen zijn, of tegen wie een spreekverbod is uitgevaardigd. Deze lijst is naar alle parochies verzonden. Op 19 en 20 dezer zijn 28 predikanten of le den van de kerk gearresteerd, de laatste 10 da gen 13. 4 bevinden zich in preventieve hech tenis of in concentratiekampen, sommigen reeds sedert December 1936. Hoewel ten aanzien van de kerkelijke ver kiezingen niets definitiefs bekend, gelooft men in kerkelijke kringen, dat zij 27 dezer zullen worden gehouden. Men verklaart, dat den kie zers waarschijnlijk alleen vragen zullen worden gesteld als: ,,Wenscht gij de unificatie van de Duitsche Evangelische kerk onder de regee ring en de beëindiging van den kerkstrijd?" DETROIT, 22 Juni (Stefani). Op het Erie- meer is het jacht „Lasalle" van den million- nair Roosel More gezonken De eigenaar, diens vrouw en beide dochters, alsmede vier andere personen zijn daarbij verdronken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 5