Hoe zal de organisatie in 1940 in Japan zijn? We luisteren naar FINANCIEN panatomic FILM De weerstoestand DE MALVERSATIES TE VLISSINGEN te DINSDAG 22 JUNI 1937 OLYMPISCHE SPELEN De N. 0. C.-president aan het woord Mr. A. Baron Schimmelpenninck van der Oye over de resul taten van het congres te Warschau Verduidelijking van het amateur-vraagstuk Ook nu een goede organisatie Gezamenlijke reis der Europeanen? Het amateurvraagstuk De sportleeraren Het Olympisch programma Bezwaren tegen de winterspelen Prof. Aalberse RECLASSEERINGS-PRIJS- VRAAG De puzzle STAKING GEËINDIGD 65 jaar getrouwd De dubbele moord te Merkelbeek Vrijspraak gepleit subs, ontslag van rechtsvervolging - - M D^2y°OR.B£r^OPNA^ ranchromat/sche emuld. v«Süie;SChe,'dt a,,e beuren Zuster ernstig gewond Bij het oversteken van den weg door een zandtrailer gegrepen R.K. Jeugdwerkkampen Bezoek van Z. H. Exc. Mgr. dr. J. de Jong De Nijenrode-zaak Het Amsterdamsche Hof velt vrijsprekende vonnissen Woensdag 23 Juni Het weer wordt beter Stijging van temperatuur en weinig regen verwacht Een slechte gelaatskleur Witte Purol Tegen oud-wethoudér in hooger beroep dezelfde straf geëischt Dagfilm DE ACTIE-BOUWMAN GAAT DOOR Vijftig jaar in 's Rijks dietist Notarieel examen Teruggekeerd van de bijeenkomst van het Internationaal Olympisch Comité, dat in de afgeloopen dagen ter bespreking van verscheidene belangrijke punten te War schau was samengekomen, was mr. A. Ba ron Schimmelpenninck van der Oye, lid van dit comité, gaarne bereid een onderhoud toe te staan over enkele brandende vraag stukken, welke aan de orde waren geweest. De heer Schimmelpenninck van der Oye be gon met er op te wijzen, dat het kiezen van de data voor de zomerspelen in Japan groote moeilijkheden had opgeleverd. Het klimaat in Japan is zoo, dat het in Augustus heet en droog is. In de tweede helft van September kan men in het algemeen er op rekenen, dat er zware orkanen heerschen. October, wat tem peratuur betreft misschien nog wel de meest gunstige maand, zou onmogelijk gaan, daar van de zijde der Amerikanen en van Engeland groote bezwaren naar voren werden gebracht in verband met het feit, dat de studenten dan niet zouden kunnen deelnemen. Ten slotte koos men de laatste week van Augustus en de eerste week van September. Het is dan heet en droog, doch het ligt in de bedoeling, dat de wedstrijden in de morgenuren en des avonds worden gehou den. Of de data voor iederen tak van sport ik denk hier b.v. aan voetbal gunstig zullen zfjn. zal nog nader moeten worden afgewacht. Problemen zullen zich in ieder geval, ook voor ons land, wel voordoen, temeer, waar de deelnemers na afloop der spelen nog niet thuis zijn, kortom, de materie zal tijdig en met de meeste zorg moeten worden bestudeerd. Die groote afstand brengt, aldus ging de N. O. C.-president verder, nog andere bezwaren met zich mee. Nederland zit met de groote moeilijkheid en de meeste andere landen van Europa natuurlijk ook, dat wij bezwaarlijk van tevoren iemand naar Tokio kunnen sturen om daar eens poolshoogte te nemen, een onder zoek in te stellen naar de verblijven voor de deelnemers en de situatie van de verschillen de stadia te bestudeeren. Er is altijd iets te regelen, waaraan de organisatoren, hoe goed soms ook bedoeld, niet hebben gedacht. En die regelingen kunnen beter van tevoren wor den getroffen dan tijdens de spelen zelf, want dan is het immers gewoonlijk te laat. Overigens heb ik wel den indruk gekregen, dat men te Tokio voor een uitstekende organi satie zal zorgdragen. Er is nog niet beslist of er een nieuw stadion zal worden gebouwd, of dat het oude zal worden uitgebreid. In beide gevallen echter zullen er plus minus 100.000 toeschouwers kun nen worden gebor gen, dus evenveel als te Los Angeles en te Berlijn. Er komt een apart zwemstadion met 'n capaciteit van 30.000 toeschouwers. Vanzelfsprekend zal ook dit stadion aan alle eischen voldoen. Er komt 'n apart stadion voor de paardensport, 'n speciale roeibaan te Todamoera, waar geen stroom in het water is, er zullen overdekte gebouwen worden opgericht voor het boksen, worstelen, schermen enz. enz. En natuurlijk gaat men ook een Olympisch dorp inrichten. Men heeft een plek gevonden, 10 K.M. bui ten Tokio geleéen, tusschen heuvels en bosschen waar op voortreffelijke wijze de huisjes voor de deelnemers zullen kunnen worden gebouwd. De huisjes zullen degelijk van constructie zijn en de inrichting zal voldoen aan alle eischen, wel ke men in deze moderne tijden er aan mag stellen. Er is voldoende transportmogelijkheid voor deelnemers en materiaal naar de verschil lende sportterreinen. De kosten voor een athleet worden geschat op ongeveer f 2.25 per dag, d.i. vrijwel dezelfde prijs als te Berlijn. Wat denkt V van de deelneming van Neder land aan de zomerspelen? Ook in 1940 zal het N.O.C. als maat staf voor uitzending nemen die verrichtin gen welke in internationaal milieu een re delijke kans op een goede plaats bieden, luidde het antwoord van den heer Schim melpenninck. Natuurlijk zal de Nederlandsche ploeg niet zoo groot worden als het team dat naar Ber lijn is afgevaardigd. Niet iedereen zal in de gelegenheid zijn zoo lang van huis te kunnen en verder spelen de veel hoogere kosten natuurlijk een woordje mee. Er zijn plannen om alle Europeesche deelne mers gezamenlijk per boot naar Canada te ver voeren, vandaar per trein naar den anderen kant te laten reizen en dan wederom per boot het laatste gedeelte af te leggen. Over dit plan ben ik niet enthousiast en zeker zullen hier or ganisatorische moeilijkheden uit voortspruiten. Overigens is deze aangelegenheid nog niet in het N. O. C. besproken Mogelijk gaan wi) per boot met een der Indische lijnen en dan verder met de Java ChinaJapan-lijn. Ook is daar de moge lijkheid van de vliegmachine, maar omtrent dit alles staat nog niets vast. Het besluit van Japan zeer aanzienlijke fa ciliteiten voor de kosten van heen- en terugreis te geven, valt vanzelfsprekend toe te juichen. Hoe dit onderdeel in de praktijk zal moeten worden geregeld, is ook al weer een lang niet gemakkelijk vraagstuk. Ik stel mij voor, aldus de heer Schimmelpenninck, dat het organisa tiecomité van Japan zich met elk der nationale Olympische comité's daarover in verbinding zal stellen. Wat is eigenlijk de taak van de speciale com missie, die te Warschau is ingesteld met be trekking tot het amateurvraagstuk? Op de agenda van de bijeenkomst te War schau stond, aldus onze zegsman, een aantal punten, die direct of zijdelings betrekking had den op het amateurvraagstuk, b.v. de trainings kampen, het beloonen van Olympische kam pioenen door hun een betere positie tél ver schaffen, het nationaliseeren van de sport en meer van dergelijke problemen, waar vaak zoo veel aan vastzit. Ten einde deze kwesties te be studeeren, is een commissie samengesteld, die in 1938 te Cairo rapport zal uitbrengen. Ten aanzien echter van de sportleeraren is een bepaald standpunt ingenomen. Het I. O. C. heeft nj. in een afzonderlijk punt aan de Olympische amateursbepalingen toege voegd, dat leeraren, tegen betaling les gevend in sport of lichamelijke ontwikkeling, niet aan de Olympische spelen kunnen deelnemen. Een uit zondering is gemaakt voor de onderwijzers, die b.v. op de lagere scholen les geven in verschil lende vakken en er ook de beginselen der gym nastiek bij doen. Maar wel vallen dus hieronder de leeraren M. O. en degenen, die gestudeerd hebben aan een Academie voor Lichamelijke Op voeding en na het diploma te hebben be haald, een betrekking bekleeden, waarvoor zij betaald worden. De betrokken bepaling beteekent geen ver scherping, doch meer een verduidelijking, opdat geen misverstand mogelijk zij. Ook aan den Olympischen eed is een zinsne de toegevoegd, welke inhoudt, dat de athleet zweert de desbetreffende bepalingen inzake de regels der Olympische spelen in acht te zullen nemen. Ook dit moet meer als een verduidelij king worden beschouwd dan als een verscher ping. Op het Olympisch programma te Tokio zullen komen te staan athletiek, boksen, wielrennen, paardensport, gymnastiek, .schermen, vijf kamp, roeien, schieten, zwemmen, worstelen, voet bal, zeilen, gewichtheffen, hockey, waterpolo, basketball, terwijl baseball en het Japansch worstelen als sporten zullen gedemonstreerd worden. Vanzelfsprekend wordt ook een kunst-olym piade georganiseerd. Polo te paard, kano en handbal staan voorloopig niet op het program ma en of de damesnummers zullen worden uit gebreid staat nog niet vast. Aan het slot van het onderhoud werd nog even de kwestie der winterspelen aangeroerd. Japan heeft het volledige refcht op de winter spelen ingevolge het Olympisch statuut en heeft deze ook aanvaard. Er zijn echter groote be zwaren aan verbonden. Vele landen in Europa zouden gedwongen zijn tweemaal een ploeg de verre reis te laten ondernemen en daarom is er ook aan den Japanschen afgevaardigde ver zocht te overwegen of er ook termen zijn om van de organisatie te Sapporo afstand te doen, in welk geval Holmenkollen in Noorwegen wel in aanmerking zal komen. Mijn indruk is, dat Japan deze suggestie zeer ernstig zal overwegen. Op de volgende bijeen komst van het I. O. C. in 1938 te Cairo, zal Ja pan wel mededeelen of men er prijs op blijft stel len de winterspelen te organiseeren. De moge lijkheid is zeker niet uitgesloten, dat Japan vóór dien tijd reeds een beslissing neemt. Prof. mr. P. J. M. Aalberse, minister van Staat, die de leider was van de Nederlandsche delegatie op de Int. Arbeidsconferentie te Ge- nève, heeft zich genoodzaakt gezien, wegens een aanhoudende lichte ongesteldheid, naar Ne derland terug te keeren. Voor de reclasseeringsprijsvraag, goedgekeurd door den Minister van Justitie 25 Januari 1937, is als hoofdprijs beschikbaar gesteld een D.K.W.- auto, 4 persoons cabriolet, ter waarde van 1295. Voorts een Centrale Verwarmings-installatie ter waarde van 900, beschikbaar gesteld door de firma Braat te Delft. Totaal zijn er 800 waardevolle prijzen, waar onder fietsen, fototoestellen, een Willem II tafelbiljart, enz. De dag van 5 Juni nadert weer. Dan wordt de 3-38-20-1-11-19-8-25 voor de 12-24-3-1-21- 23-22-18-35-26-27-34-13 gehouden. Hebt gij u al als 19-14-20-1-16-3-33-21-28-4 opgegeven? Zoo neen, 15-5-32 het gauw. Gedachtig aan de Zeeuwsche spreuk 20 -2-19- 36-30-26 24-33 35-10- 11-17-29-31 willen wij een 34-9-4 over 28-25-30- 7-6-1-21-34-15 uitwerpen, om in de mazen het 13-16-20-30 te verzamelen om dit mooie werk te 23-8-18-2-34-24-28. Wij kunnen het niet 37-5-34-15-35-12 uw hulp stellen. Gij kunt ons tevens helpen met deze prijsvraag op te lossen door onze 1-11-2-37-18 in te zenden. 1-2-3-4-5-6 7-8 9-10-11-12-13-14 15-16 17-18-19-20-21-22-23-24-25-26-27-28-29 30-31-32-33 34-35-36 37-38-39 De inzending van de oplossing moet als volgt geschieden: Alleen vermelding van de leuze, uitsluitend op gewone briefkaarten, met minstens 20 cent extra postzegels aan Bureau Reclasseeringsdag, Mamixstraat 404, Amsterdam (C.j. De extra, postzegels worden door de Posterijen terugbe taald. De inzending kan geschieden tot 25 Juni as. De trekking zal in het openbaar zijn ten kan tore van notaris E. Bennink Bolt te Amster dam, en wel op 1 Juli as., des morgens te 9.30 uur. De prijzen zullen aan de belanghebbenden worden toegezonden. Maandag hebben de circa 100 personen uit Deventer, die den arbeid aan het TwenteRijn kanaal onder Almelo hadden neergelegd, dit werk weer hervat. Hetzelfde hebben de 115 menschen uit Wierden, die ook eenigen tijd ge staakt hadden, gedaan; ook zij zijn Maandag morgen weer begonnen, zoodat deze staking thans geëindigd is. Het echtpaar Arie Slingering en Clazina Vavier te Leiden herdenkt op 3 Juli a.s. zijn 65-jarige echtvereeniging. De oudjes zijn beiden 90 jaar. De echtelieden S. Wals en J. WalsFranken te iJmuiden zullen op 4 Juli a.s. den dag her denken, waarop zij vóór 65 jaar in het huwe lijk traden. Ih de Opera ging de première De ster zei blij tot een confrère „Nog gelukkig één lied. Don geniet ik subiet Van een heerlijke SICKESZ' PLOMBIERE!" .(Ingez, door Mevr. A. B.-B. te Clnneken) Behalve aan Mevr. A, B.-B. re Ginneken zonden wij Oók een prijï von f 5,-aan Mevr. de Wed. G.. A dorn j C- FZaandam; H, P., A'dam en S. v. H., Haulerwijk (Fr.) Bij elke Inzending s.v.p. een etiket De verdediging van de verdachte werd ge voerd door mr. Van der Kroon uit Heerlen. Plei ter vond nergens een motief, waarom de ver dachte het afschuwelijk misdrijf zou hebben gepleegd. Waarom zou de eerste verklaring van de verdachte niet de juiste zijn? Is het onmo gelijk, dat er een overval heeft plaats gehad? Men heeft dien morgen in Merkelbeek een vreemden persoon gezien. Daarbij komt nog, dat er op de boerderij van Buysers reeds vroe ger is gestolen, eens zelfs een bedrag van vijf honderd gulden. Pleiter is van meening, dat de verdachte het misdrijf niet gepleegd kan hebben. De tijd, om twee menschen te dooden. was te kort. De bekentenissen, door verdachte afgelegd, zijn volkomen fictief en kloppen ook niet met hetgeen de getuigen-deskundigen heb ben gerapporteerd. Het vonnis van de recht bank te Maastricht onderwierp pleiter aan een breedvoerige bespreking en hij leverde er cri- tiek op. Ten slotte zeide hij, er van overtuigd te zijn, dat het vonnis moest worden vernietigd, daar in deze zaak te veel twijfelpunten zijn om tot veroordeeling van de verdachte te geraken. Hij concludeerde dan ook tot vernietiging van het vonnis van de rechtbank te Maastricht en tot vrijspraak van de verdachte, subs, pleitte hij ontslag van rechtsvervolging. De verdachte zeide hierna: Ik ben onschul dig. Het hof zal 5 Juli arrest wijzen. *i<- RKRIJGBAAR bij alle kodak handelaren. Hedenmorgen acht uur is een ernstig onge luk gebeurd op 't Zand te Amersfoort, waarbij de eerw. zuster Vincentio ernstig werd gewond. Zuster Vincentio, die van Marienweert naar het Wijkgebouw van het Wit-Gele Kruis wilde oversteken, om de patiënten in de wijk te gaan verplegen, wachtte eerst tot een autobus gepas seerd was en stak toen over. Zij bemerkte ech ter niet, dat van tegenovergestelde richting een zandtrailer aankwam. Zij werd gegrepen en een twintigtal meters op den bumper medegesleurd. Vervolgens werd zij tegen den trottoirband ge smeten, waar zij bewusteloos bleef liggen. On middellijk werd zij Mariënweert binnengedra gen en later naar het St. Elisabeths Gast- en Ziekenhuis overgebracht. Zuster Vincentio werd ernstig gewond. O.m. werd een heup verbrijzeld en liep zij nog ver schillende andere verwondingen op. Heden heeft Z. H. Exc. de Aartsbisschop mgr. dr. J. de Jong een bezoek gebracht aan de R.K. jeugdwerkkampen „De Kemperberg" op de Hooge Veluwe te Schaarsbergen en „Ons Jeugd huis" te De Steeg. In beide inrichtingen werd Mgr., die verge zeld was van den proost van het Metropoli- taan Kapittel, Mgr. J. G. van Schaick en zijn secretaris, den weleerw. heer J. van Luenen door eenige bestuursleden van het R. K. Werklieden verbond ontvangen. Met veel belangstelling nam Mgr. het werk, dat de jeugdige werkloozen verrichten, in oogenschouw, sprak zijn lof uit over de inrich tingen en liet zich over tal van bijzonderheden inlichten. Voor de bewoners van beide kampen was het bezoek een gebeurtenis, die dezen dag tot een zeer bijzonderen heeft gemaakt. Het Gerechtshof te Amsterdam heeft ar rest gewezen in de twee laatste zaken, die verband houden met de geruchtmakende strafzaak tegen M. O. van N. Het Hof sprak zoowel M. G. als den detective J. vrij van het ten laste gelegde. De Rechtbank had M. G. tot zes maanden veroordeeld; de procureur-generaal had drie maanden gevorderd. Het Hof achtte echter niet bewezen, dat hij opzettelijk wederrechtelijk de goederen had overhandigd aan den detective, noch dat hij de goederen voor de politie ver borgen heeft gehouden, omdat hij niet wist, dat verd. o. de verzekeringsmaatschappij1 had opgelicht. De detective was door de rechtbank tot een voorwaardelijke straf van drie maanden ver oordeeld. De procureur-generaal had bevesti ging gevorderd. Het Hof overwoog in zijn vrijsprekend arrest uitdrukkelijk dat hij de goederen wel eenigen tijd onder zich heeft gehouden, doch niet uit winstbejag, maar in het belang van zijn op dracht om èn de nog vermiste goederen èn de daders op te sporen. Verdachte J. was bij het aanhooren van dit arrest zeer ontroerd. En hiermede, aldus besloot president mr. Jol les, mogen wij de Nijenrode-zaak wel als ge ëindigd beschouwen. HILVERSUM I, 1875 M. (NCRV-uitzen- ding) 8.00 Schriftlezing, meditatie, gewijde muziek (gr.pl.). 8.30 Gramofoon- muziek. 9.30 Gelukwenschen. 9.45 Gra- mofoonmuziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Ensemble Van der Horst. 12.00 Berichten. Gramofoonmuziek. 12.30 Vervolg concert. I.30 Gramofoonmuziek. 2.00 Sopraan en piano. 3.00 Christ, lectuur. 3.30 Orgel spel. 4.45 Felicitaties. 5.00 Kinderuur. 6.00 Gramofoonmuziek. 6.30 Causerie over het Binnenaanvaringsreglement en stoommachines. 7.00 Berichten. 7.15 Landbouwhalfuur. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP. Herhaling SOS-berich- ten. 8.15 De Arnhemsche Orkestvereeni- ging en solist. 9.00 Angst en vrees in het kinderleven, causerie. 9.30 Vervolg con cert (Om 10.00 Berichten ANP). 10.25 Gramofoonmuziek. 10.43 Gymnastiekles. II.0 012.00 Gramofoonmuziek. Hierna: Schriftlezing. HILVERSUM II, 301 M. (VARA-uttzen- iling) 8.00 Gramofoonmuziek. 9.30 Keukenpraatje. 10.20 „Les Ménétriers", declamatie en causerie over reisindruk ken van Amerika. 12.00 Gramofoonmu ziek. 12.15 „Les Ménétriers". 12.451.45 VARA-Orkest. 2.00 Cello, piano en gra mofoonmuziek. 2.30 Gramofoonmuziek. 3.00 Voor de kinderen. 5.30 Gramofoon muziek. 6.00 Orgelspel. 6.30 Viool en pia no. 7.00 Zang. 8.05 Herhaling SOS-be- richten. 8.07 Berichten ANP, VARA-Va- ria. 8.15 „Fantasia". 9.00 Concert m. m. v. solisten, vrouwenkoor „Vox Jubllans" en het VARA-Theaterorkest. 9.30 „John nie en Johnes". 9.40 Vasthouden en doorzetten, causerie. 9.50 „Johnie en Johnes". 10.00 Berichten ANP. 10.05 VARA-Groot-orkest en solist. 11.00 12.00 Gramofoonmuziek, DKOITWICH. 1500 M. 11.05 Orgelspel. 11.3511.50 Gramofoonmuziek. 12.05 BBC-Midland-orkest en solist. 1.05 Co ventry Hippodrome-orkest. 1.502.20 Gramofoonmuziek. 3.10 Het Schotsche CWS-Orkest. 4.20 Vesper. 5.10 Gramo foonmuziek. 5.35 BBC-Dansorkest. 6.20 Berichten. 6.40 Fransche causerie. 7.00 Het Friary Brewery-orkest. 7.30 Muzikale causerie. 7.50 Cabaret-programma. 8.10 Radiotooneel. 8.20 BBC-Orkest en solist. 9.20 Berichten. 9.40 „I protest", causerie. 9.50 Tweede acte van de opera „Prince Igor". 11.00 Het Leslie Bridgewater- kwintet. 11.35 BBC-Dansorkest. 11.50 12.20 Jazzmuziek (gr.pl.). RADIO PARIS, 1648 M. 8.20 en 10.35 Gramofoonmuziek. 12.20 en 12.50 Het Adison-orkest. 1.35 Zang. 2.05 Vervolg orkestconcert. 2.20 Gramofoonmuziek. 3.50 Pianovoordracht. 4.05 Zang. 5.20 Derveaux-orkest. 7.50 Zang. 8.05 Viool voordracht. 8.50 Orkestconcert m. m. v. solisten. 9.20 Stafmuziek van de Garde Républicaine. 10.2o „Myosotis", operet te. 10.5011.05 Gramofoonmuziek. KEULEN, 456 M. 8.50 SS-Orkest. 9.50 Gramofoonmuziek. 12.20 Orkest van de Gemeentetram. 1.35 Het Omroepklein- orkest. 2.35 Gevarieerd concert. 4.50 Het Bielefelder concert-orkest. 6.35 Het Mür- kische Kamerkoor. 7.20 Gramofoonmu ziek. 8.30 Het Omroeporkest. Boerenka- pel, SA-orkest en solisten. 10.50 Sopraan en cembalo. 11.2012.20 W. Martini's orkest. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 Salonorkest. 1.30 Omroeporkest. 1.502.20 Gramo foonmuziek. 6.20 Omroepdansorkest. 7.20 en 8,20 Gramofoonmuziek. 8.30 Radio tooneel. 9.30 Gramofoonmuziek. 9.35 Omroepsymphonie-orkest en solisten. 10.3011.20 Gramofoonmuziek. 484 M.: 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 Omroeporkest. 1.30 Salonorkest. 1.50— 2.20 Gramofoonmuziek. 5.25 Eloward en zjjn orkest. 6.35 Omroeporkest. 7.20 Gra mofoonmuziek. 8.20 Omroepsymphonie- orkest en solisten. 9.20 Salonorkest. 10.30 11.20 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.30 O. Kermbach en C. Woitschach met hun orkesten. 10.20 Berichten. 10.50 Solisten concert. 11.05 Weerbericht. 11.2012.20 Dansmuziek (gr.pl.). «iiiimiimininnniiiiiiinni»Hinniiniiimniniunnimnmiiiummim» Het hoogedrukgebied in het Westen op den Oceaan hield stand, in het Zuidoosten van het waarnemingsgebied steeg de luchtdruk aanzien lijk. De depressie, waarvan het centrum Maan dag bij Jutland lag, werd dieper en verplaatste zich naar het Noordwesten. Het centrum ligt thans over Denemarken en het. Oosten van de Noordzee. In het Oosten van het waarnemings gebied waaien Zuidelijke winden met heldere lucht en hooge temperaturen. Op het Westen van de Britsche eilanden, het Noorden van ons land en Noord-Duitschland waaien krachtige stormachtige Noordwestelijke tot Zuidwestelijke winden met zwaar bewolkte tot betrokken lucht en plaatselijk regen. In het overige Zuidelijke deel van het waarnemingsgebied waaien zwakke winden met gedeeltelijk bewolkte lucht. Behalve in het eerstgenoemde Oostelijke deel van het waarnemingsgebied is de temperatuur nog onder normaal, in Frankrijk en Duitschland nog vrij aanzienlijk. Voor onze omgeving is eenige verbetering in de weersgesteldheid te verwachten. De wind zal vermoedelijk iets krimpen en wat in kracht afnemen. Voor het Noorden van ons land wordt nog zwaar bewolkte lucht verwacht met mogelijk nog eenige regen, welke echter over het algemeen tot geringe hoeveelheden beperkt zal blijven. Voor het Zuiden wordt gedeeltelijk bewolkte lucht met weinig of geen regen verwacht. De tempe- rateur zal vermoedelijk iets stijgen. houdt de huid gezond en verbetert de teint. Doos 30, Tube 45 ct. Bij Apoth. en Drogisten Voor het Gerechtshof te 's-Gravenhage is in hooger beroep de strafzaak behandeld tegen den 56-jarigen Vlissingschen oud-wethouder P. G. L., die wegens valschheid in geschrifte door de rechtbank te Middelburg is veroordeeld tot een gevangenisstraf van acht maanden met aftrek van preventieve hechtenis. De oud-wethouder had n.l. in zijn functie van penningmeester van het Gewest Zeeland van den Bijzonderen Vrijwilligen Landstorm waarvan hij ook de functies van voorz. en secr. waar nam van verschillende leveranties te Vlissingen en omliggende gemeenten kwitanties in blanco laten teekenen, welke kwitanties hij1 dan verder invulde en op deze wijze bedragen aan de kas van den B.V.L. onttrok. Ook heeft hij kwitanties voor gefingeerde uitgaven door leveranciers laten teekenen en elf handteekeningen vervalscht. Hij heeft dit gedaan om de administratie van den B.V.L., welke hopeloos in de war was, slui tend te maken. Verdachte voerde n.l. in diverse functies het beheer over meerdere kassen en daar hij deze niet afzonderlijk behandelde ont stond ten slotte een chaos, Waar niet meer uit te komen was. Door genoemde manipulaties heeft hij nog getracht de zaak te redden, doch het was duidelijk, dat het wanbeheer ten slotte moest uitkomen. Naar men zich zal herinneren is L. reeds eer der wegens malversaties en wel bij het Crisis comité en Maatschappelijk Hulpbetoon te Vlis singen veroordeeld, waarbij het Hof hem een voorwaardelijke gevangenisstraf oplegde. Verdachte verklaarde, dat hij in hooger beroep was gekomen, omdat hij den indruk heeft, dat de rechtbank te Middelburg by het wijzen van het vonnis de meening was toegedaan, dat hij zich gelden van den B.V.L. heeft toegeëigend en dat hij die voor eigen gebruik aangewend had. Pres. mr. Lodder: „Maar dat is u niet ten laste gelegd". Verdachte: „Ja, maar ik geloof toch, dat men er bij het vonnis rekening mee heeft gehouden. Ik heb er heelemaal niet van geprofiteerd". Pres.: „Dat is heel moeilijk te bewijzen, want u hebt geen administratie gevoerd". Verdachte gaf toe, dat zulks verkeerd is ge weest en ook, dat hij kwitanties heeft vervalscht. Als eenige getuige werd gehoord de adminis trateur van den B. V. L. te 's-Gravenhage, de heer G. van Sitteren. Deze verklaarde, dat ver dachte de beschikking had over 5 a 6000,— welke op zijn privé-rekening werden gestort. Er was geen controle, want men vertrouwde L. ten volle. Raadsheer mr. Collard tot verdachte: „Het gemak, waarmede u al deze onregelmatigheden heeft gepleegd, vooral toen u nog de functie van wethouder van Vlissingen bekleedde, ver baast mij hooglijk. U schijnt den ernst van deze feiten niet in te zien". Verdachte zeide, dat hij er financieel eerder op achteruit dan op vooruit is gegaan. De procureur-generaal, mr. A. Rombach, noemde de over talrijke jaren gepleegde knoeie rijen ernstig. Verdachte ze#;, dat hij geen gel den ten eigen bate heeft aangewend, doch daar gelaten of hij daarmede bedoelt, dat hij zich niet heeft bevoordeeld, juist is het ook niet. Verdachte heeft wel degelijk geprofiteerd van de gelden van den B.V.L., waarvan hij goede sier maakte en zich luxe-uitgaven permitteerde, al was dit ten slotte in verband met werkzaam heden van den B.V.L. Spreker vorderde bevesti ging van het vonnis van de Middelburgsche rechtbank. De verdediger, mr. J. G. A. van Geldorp Med- dens is er van overtuigd, dat verdachte zich op geenerlei wijze ten koste van den B.V.L. be voordeeld heeft. Verdachte is door de omstan digheden buitengewoon zwaar gestraft, zoowel financieel als moreel. Pleiter verzocht het Ge rechtshof dit by 't wijzen van 't arrest in over weging te nemen. De uitspraak is bepaald od 28 Juni. Op 29 Juni a.s. wordt de inschrijving opengesteld op f 6 millioen 3lA pCt. oblige.- tiën, ten laste van de Nederl. Indische Spoorweg Mij., mat recht van voorkeur voot aandeel- en obligatiehouders van de leeninQ 1914. Op 28 Juni a.s. wordt de inschrijving opengesteld op f 3 millioen 3'A pCt. obU' gatiën tot den koers van 98>/4 pCt., ten laste van de Mij. voor Gemeente Crediet- Houders van nog uitstaande 4 pCt. obli' gatiën der leeningen 1917, 1930, 1931 en 193* hebben voorkeursrecht. De Unilever heejt de Jurgens Holdin9s opgericht met een nominaal kapitaal van 1000, verdeeld in aandeelen van nomi naal 1. De nieuwe Mij. heeft ten doel da verwerving van 90 pCt. van het uitgegeven kapitaal van Jurgens en het aangaan van een overeenkomst met Unilever en Anton Jurgens fabrieken. De Deli Mij. is voornemens, over het af geloopen boekjaar een dividend uit te kee- ren van 12 pCt. tegen 8 pCt. het vorig iaa"' Reeds 5 pCt. interim-dividend is hiervan betaalbdhr gesteld, zoodat een slotdividena wordt uitgekeerd van 7 pCt. Te New York koestert men geen groote verwachtingen van het bezoek van den Bel' gischen Premier van Zeeland, omtrent da plannen, die hij zou hebben omtrent naU' ivere samenwerking van de Vereen. Staten met de Bank voor Internationale Betalin gen te Bazel. De publieke opinie is see sterk tegen een directe of indirecte kap1' taai-verstrekking aan het buitenland. De volgende vergadering van het Lntaf' nationaal Rubber-Restrictie Comité zal 2" Juli a.s. plaats vinden. De goudprijs te Londen bleef op 140/3 onveranderd. 239.000 werd aan goud om gezet. Het fiasco der regeering-Blum, Fransch particulier bezit van goud, dev'e' zen en buitenlandsche effecten ond& dwang dienstbaar te maken aan de op\°^ sing der financieele en monetaire moeiW heden, heeft op de beurs te Parijs een see goeden indruk gewekt. Het bloóte feit, al' dus wordt gemeld, van het aftreden vaj. dit socialistisch georiënteerde kabinet kW op zich zelf noch in den nood van de schal' kist, noch in de verdediging van den firan voorzien. De Republic Steel en Youngstown Sheet and Tube hebben alle werkwilligen opQ6 roepen aan den arbeid te gaan, nadat Z°"' dag j.l. een botsing tusschen stakers e werkwilligen heeft plaats gehad. De Southern Pacific boekte in de eerste vier maanden 61 pCt. hoogere netto-om', vangsten dan in dezelfde periode van h~, vorig jaar. In April waren echter de netto lager wegens de gestegen uitgaven, ondann de 20 pCt. hoogere bruto's. De vervoerk-Os- ten stegen in de eerste vier maanden m* 33.4 pCt. De bruto's over Mei worden 18.17 millioen geraamd tegen 15.13 m11 in Mei 1936. t De United Aircraft Corp. behaalde in Wn eerste kwartaal een bedrijfswinst vjr. 739.553 tegen 256.520 in het eerste kWW taal van het vorig jaar. Een netto-winst uO 698.852 tegen 350.952 overeenkomen® met 0.27 tegen 5 0.16 per aandeel. De Intern. Hydro-Electric zag haar kat' zipukjiil. nyu,! kj-EjIKJKJL! IU ÓUy /lUU,/ '.-fi middelen met 850.000 stijgen door ae.6 verkoop van twee nog niet geëxploited® gebieden, waar waterkracht kan morde opgewekt door een van de dochteronde nemingen. De staalproductie in de Vereen. Sta-te* wordt thans op 75.9 pCt. der capaciteit 9 raamd tegen 76.6 pCt. de vorige weck 91 pCt. een maand geleden. De president van de Missouri-Kans^ Texas Rrd. deelde mede, dat de oogsten v tarwe, katoen en andere producten in -m streken der maatschappij de grootste in de laatste tien jaren. De bruto-onvdny-^ sten in Mei van de Mij. worden op 8 millioen geraamd tegen 2.56 millioen m April en 2.44 millioen in Mei 1936 de eerste vijf maanden 12.45 millioen e gen 11.94 millioen in de overeenkomm periode van het vorig jaar. De voorraad gezuiverd lood in de Vete laten bedroeg einde Mei 115.800 ton 128.500 ton einde April. In Mei werd ton geproduceerd tegen 46.500 ton in en 55.200 ton verscheept. Het Pond Sterling bewoog zich hede sj, ochtend te Amsterdam op 8.99—9.00 8.98'A); de Dollar op 1.81 13/161-81 sl (v. sl. 1.81V&)de Frank op 8.108.12 ,mi 8-10'A); de Belga op 30.70—30.75 (voriff 30.71Yi) en de Zwitsersche Frank op 41.73 (vorig slot 41.69). De Nivas verkocht 1000 ton supeU'e. suiker voor consumptie en 1000 ton sU/0of rieure en 10.000 ton bruine suiker export. aije De Bataafsche Petroleum Mij. beh® 0. in 1936 een saldo-winst van f 78-30 tegen f 56.32 millioen het vorig jaar- Bij de uitgifte van de 3'A pCt. conVe ioi leening Rotterdam, groot f 15.190-009 den koers van 98yL pCt., werd door pCt. obligatiehouders zoodanig inO^^ot' ven, dat een belangrijke reductie zal ten worden toegepast. Aan vrije inS vers kan niets worden toegewezen. aofi' Bij de uitgifte van f 750.000 gewone deelen Tels Co's Handel Mij. hebben genoeg alle aandeelhouders van hun keursrecht gebruik gemaakt. De heer Bouwman heeft medegedeeld. et^ zijn actie voor de kleine boeren zal voou De heer J. J. de Groot, beambte op reau Zeemilitie te Den Helder, zal 29 je den dag herdenken, waarop hij vóór vl' in 's Rijks dienst trad. Geslaagd voor'deel I de heer D. J- rongen te DriebergenRijsenburg en II de heer P. D. Sanderse te Den Haag'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 6