De samenstelling van het kabinet-Chautemps Een opmarsch in Biscaye zonder tegenstand Bureaux voor redactie en administratie Onderhandelingen te Londen mislukt 1 „PROTECTOR" I Bedevaarten naar Kevelaer Het nieuws van heden vereenigde katholieke pers In meerderheid leden van de vorige regeering Vele bataljons Basken geven zich over I INBRAAK-VERZEKERING J Stakingswee in de Vereen. Staten DE BAROMETER NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: *oor Haarlem en Agentschappen per ^eek 25 cent; per kwartaal f3.25; per Post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM TELEFOON 13866 WOENSDAG 23 JUNI - OCHTENDBLAD DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20625 Het Weer iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiil; ui De voorgestelde straf echter niet aanvaard Drutale overval op zilvertransport Bonnet als minister van financiën De erkenning van het Spanje van Franco als oorlogvoerende partij verwacht Een aansporing tot overgave van Santander ate den, mtgewdwn bujggsj Het ijzererts van Spanje De muntovereenkomst Ernstige ongeregeldheden te San Fernando in Trinidad DOOR EEN TREIN GEGREPEN Een smokkelkapitein gevangen De bemanning geeft haar schip aan de douane over NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., tngez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. Er zijn menschen, die staan boven, en menschen, die leven beneden hun beginsel. Boven hun beginsel: zie eens naar den overkant, naar gene zijde van de grens tusschen Linksch en Rechts. Beneden hun beginsel: speur eens rond in uw omgeving, in eigen kring. Misschien kunnen wij, of kunt gij ook eens in den spiegel kijken. Het beginsel! Is er iets mooiers en beters om voor te vechten? Maar wat is het geloof zonder de werken? En wat het beginsel zonder zijn toepassing en beleving? Het beginsel Verwachting: Matige tot zwakken, in het Noorden Noordwestelijke tot Zuidwestelijken, in j§= het Zuiden veranderlijke wind, gedeel- -- telijk bewolkt, weinig of geen regen, iets warmer. Verdere vooruitzichten: Onzeker. Overeenstemming over het nemen van maatregelen en het hand haven der solidariteit LONDEN, 22 Juni (Reuter). In een communiqué van het Foreign Office wordt medegedeeld, dat het •n de nieuwe bijeenkomst, die Eden en de ambassadeurs van Frankrijk, Duitschland en Italië in het foreign office hebben gehouden om het inci dent met de Leipzig" te bestudeeren, helaas onmogelijk is gebleken tot overeenstemming te geraken ten aanzien van de in dit geval te nemen hiaatregelen. Eenerzijds was men van meening, dat een "hderzoek naar de omstandigheden van het •keident diende vooraf te gaan aan eenigen Maatregel tegen de betrokken partij in Spanje. Aan den anderen kant achtte men de feiten duidelijk en vaststaand en was men van oor deel, dat de incidenten onmiddellijke krachtige Maatregelen eischten, teneinde de solidariteit mogendheden te handhaven en een her haling dezer incidenten te voorkomen. Het voorstel, waaromtrent geen overeen stemming kon worden bereikt, was, dat ter hoogte van de kust voor Valencia on middellijk een vlootdemonstratie, waarbij de vlaggen der vier mogendheden zouden Worden getoond, zou worden gehouden. Heden ministerraad te Berlijn? Hedenochtend heeft Adolf Hitler, den minister van Oorlog, maarschalk Von Blomberg, den minister van Buitenland- sche Zaken, Von Neurath, den minister Van Luchtvaart, generaal Goering, en den opperbevelhebber der Duitsche vloot, admi raal Raeder, ontvangen. Het gerucht gaat te Berlijn, dat Hitier be goten heeft, na raadplegen van deze burger de en militaire autoriteiten, morgenochtend ministerraad bijeen te roepen, ter bespre king van den algemeenen politieken toestand. Havas bericht uit Berlijn, dat men aldaar van Meening is, dat thans Duitschland zelf kan be- Öaien welken strafmaatregel tegen de regeering ?an Valencia kan worden ondernomen na het Mcident met de „Leipzig". Allerlei geruchten liepen daaromtrent, doch !®mge waarschijnlijke mededeelingen konden Met worden verkregen. Men sprak o.a. van een ö°mbardement van Valencia, het opeischen van aantal linksche Spaansche schepen en een frfectieve blokkade van het linksche Spanje der *Usten van de Middellandsche Zee; geen van J*eze veronderstellingen dient nog als ernstig te Moeten worden genomen, kien verwacht een officieel communiqué over Plannen der Duitsche regeering zeker niet oór middernacht en waarschijnlijk eerst na "P aangekondigden ministerraad op morgen. De verklaring van lord Plymouth Haar aanleiding van een in het Lagerhuis q stelde vraag, heeft minister 'Eden de aan- acht gevestigd op de gisteren door lord Ply- sJMth afgelegde verklaring, o.a. dat de Brit- Ij,!16 regeering hoogst ontevreden is over den MUgen staat van zaken, j ®den voegde hieraan toe, dat de Britsche peering van meening is, dat de voornaamste 1 '2aak van den tegenwoordigen toestand ge- Jïeti jg in de aanWezigheid in Spanje van niet- Paansche onderdanen. minister verklaarde thans geen nadere 'Wonderheden omtrent de Britsche voorstellen tot Mil: het terugtrekken der buitenlandsche vrij- Igers te kunnen mededeelen. ïtrlT61 kon hij zeggen, dat het de bedoeling der steli ke regeering bij het indienen dezer voor- t0(. en is, dat niet gewacht behoeft te worden <W plan in zijn geheel in werking is getre- alvorens met het terugtrekken der buiten- 8oh be vrijwilligers uit Spanje wordt be iden. Mtj osgevraagd zeide Eden verder: Ik kan defi- &e] 'l6f mededeelen, dat de Britsche regeering Mszins voornemens is, deel te nemen aan 'J°otd, Htet emonstraties ter hoogte van Valencia, betrekking tot het non-interventie- b-oco Detrekking tot het non-mterventie flep;?rd verklaarde Eden: Het is volkomen duf 6^. dat het accoord niet werkt zooals wij by gouden wenschen. Het is een accoord, waar- Mnden van Europa zich hebben aange- Sta W on bijgevolg moeten wij ernstig den toe- bla^r onder de oogen zien, waarvoor wij ge- atst zijn. yORk, 22 Juni. (Stefani.) Vier personen aUto R n overval gepleegd op een gepantserden v6dig Waarmede zilverbaren ter waarde van ch henduizenden dollars werden vervoerd. v&l<j auffeur en zijn metgezel werdén gekne- Narp11 aan den kant van den weg neergelegd, a de roovers den inhoud van den auto in emSeu waSen overbrachten en de vlucht Mr. dr. ir. van het Waterstaat beschouwd Waterstaat dr. Colijn J. A. M. van Buuren, directeur Departement van Verkeer en in Nederlandsch-Indië, algemeen als toekomstig Minister van verlaat na zijn conferentie met het Departement van Koloniën Léon Blum belast met het vice- voorzitterschap van den ministerraad PARIJS, 22 Juni (Havas). De samenstelling van de nieuwe Fran- sche regeering door Camille Chau- temps luidt als volgt: Minister-president: Camille Chautemps (Rad. Soc.) Ministers van Staat: Sarraut (Rad. Soc.) Violette (Soc.), Paul Fauré (S.F.I.O.) Vice-president van den ministerraad: Léon Bium (S.F.I.O.) Minister van Defensie: Daladier (Rad. Soc.). Minister van Buitenlandsche Zaken: Delbos (Rad. Soc.) Minister van Justitie: Auriol (S.F.I.O.) Minister van Binnenlandsche Zaken: Dormy (S.F.I.O.) Minister van Financiën: Bonnet (Rad. Soc.) Minister van Marine: Campinchi (Rad. Soc.) Minister van Luchtvaart: Pierre Cot (Rad. Soc.) Minister van Onderwijs: Zay (Rad. Soc.) VITORIA, 22 Juni (Havas). De troepen van Franco voltooien thans stelselmatig de bezetting van de provincie Biscaye, zonder anderen tegenstand te ontmoeten dan dien van geïsoleerde groepen. In den afgeloopen nacht zijn de dorpen Amurrio, Arreta en Llodio op den weg naar Miranda bezet. Deze dorpen liggen in een streek met een belangrijke nijverheid. Verder zijn de dorpen Barambio, Lezama en Orezco zonder slag of stoot genomen. Het geheele gebied ten Noorden van Orduna is dus zonder verzet in handen der rechtschen gevallen. Men merkt op, dat juist hier de Basken heftigen tegenstand boden zoolang de strfjd om Bilbao duurde. Dertien bataljons Basken, waaronder de ge motoriseerde politie van president Aguirre en de militaire politie, hebben de wapens neerge legd. Naar vernomen wordt hebben vijf batal jons te Portugalete boodschappers gezonden naar de oprukkende troepen van Franco. In officieele rechtsche kringen verwacht men, dat het Spanje van Franco binnen kort door de meeste mogendheden zal wor den erkend als oorlogvoerende partij. Dit is aan alle souvereine mogendheden ver zocht, waarbij er op werd gewezen, dat Franco meester is in tweederde van Spanje en de koloniën en protectoraten. Het leven is te Sa lamanca normaal, de rechtbanken functionnee- ren en een strenge discipline heerscht in leger en vloot. ZJes mogendheden hebben de regeering van Burgos erkend als de eenig wettige regee ring en verscheidene landen hébben met deze regeering handelsovereenkomsten gesloten. Vliegtuigen van de luchtmacht van Franco hebben manifesten bóvën Santander om laag geworpen, waarin de bevolking wordt aangespoord zich ovër te geven. In het manifest wordt gewezen op de over winningen van de rechtschen, niettegenstaande ae sterke verdediging rond Bilbao. De verde diging van Santander zou dus evenmin succes hebben. „Reeds hebben talrijke Basken, zoo gaat het manifest verder, ingezien, dat de strijd nutteloos is, zij hebben zich overgegeven en zij konden naar hun haardsteden terug- keeren." De rechtsche autoriteiten beloven den inwo ners van Santander, dat zij, die geen mis drijven op hun geweten hebben, niets te vree zen hebben. Ook zij hebben bijgedragen tot de grootheid van Spanje en hebben meegewerkt aan de Katholieke beschaving van allen, die de sociale rechtvaardigheid en de eenheid van het vaderland willen. Tot dusverre werd den miliciens, die, komen de uit Bilbao of een andere Spaansche haven, in Bayonne aan wal gingen, door de consulaire ambtenaren der Spaansche regeering dezelfde Thans worden de militiemanschappen, die naar Frankrijk gevlucht zijn, beschouwd als deser teurs, zoodat zij geen hulp van de Spaansehe regeering genieten. In verband daarmede zullen zü door den veiligheidsdienst naar de in het centrum gelegen departementen worden gediri geerd. Hetzelfde geldt voor opvarenden van Spaansche schepen, die sedert den strijd om Bilbao te Bayonne of in andere havens in de nabijheid voor anker lagen, indien de mannen deel uitmaken van een gemobiliseerde lichting. Markies Magaz door den Paus ontvangen CASTEL GANDOLFO, 22 Juni (Havas), Z.H. de Paus heeft heden markies Antonio de Ma gaz, den zaakgelastigde van de regeering te Bur gos, in particuliere audiëntie ontvangen. Deze audiëntie was reeds eenigen tijd geleden aan gevraagd, daar markies Magaz benoemd is tot ambassadeur te Berlijn. De audiëntie staat dus in geen enkel verband met de bijeenkomst der Congregatie voor Kerkelijke Zaken van j.l. Zon dag. Aangaande het gerucht, dat 'de H. Stoel een beroep zou doen op Franco voor de Baskische priesters, wordt er in religieuze kringen na drukkelijk op gewezen, dat zulke stappen reeds verschillende malen gedaan zijn door tusschen- komst van den Kardinaal-Aartsbisschop van Toledo en dat zij niet het gevolg waren van eenige bemoeienis van de Congregatie voor Kerkelijke Zaken. In het Lagerhuis verklaarde de liberale afge vaardigde, sir Percy Harris, ongerust te zijn over de Britsche belangen bij de mijnen in het gebied van Bilbao en hij vroeg den minister, welke maatregelen de regeering in dezen dacht te nemen, opdat het ijzererts uit deze mijnen niet naar Duitschland of Italië zal worden ver scheept. Minister Stanley antwoordde, dat de Britsche regeering van de regeering van gene raal Franco de officieuze verzekering had ont vangen, dat het ijzererts naar Engeland zal kunnen worden verscheept. Minister van Openbare Werken: Queuille (Rad. Soc.) Minister van Handel: Chapsal (Rad. Soc.) Minister van Landbouw: Monnet (S.F.I.O.) Minister van Koloniën: Moutet (S.F.I.O.) Minister van Arbeid: Février (S.F.I.O.) Minister van Pensioenen: Rivière (S.F.I.O.) Minister van P.T.T.: Lebas (S.F.I.O.) Minister van Volksgezondheid: Rucart (Rad. Soc.) Chautemps, die heeft kunnen rekenen op de medewerking der socialistische mi nisters een voorwaarde, welke hij had gesteld bij de aanvaarding van zijn op dracht was in staat hedenavond nog Lebrun de samenstelling van een nieuwe regeering voor te leggen. Het derde kabinet van Chautemps bestaat in zijn meerderheid uit leden van het afgetreden kabinet. De voornaamste wijzigingen zijn geko men op de posten van Financiën, Justitie, Marine, Handel en Arbeid, toevertrouwd aan Bonnet (Rad. Soc.), Auriol (S.F.I.O.), Campinchi (Rad. Soc.), Chapsal (Rad. Soc.), Février (S.F.I.O.). In den nationalen socialistischen raad had Blum zich uitgesproken voor deelne ming der socialisten aan een volksfront- regeering onder radicaal-socialistische lei ding. De Communistische partij had een mede- deeling gepubliceerd, waarin gezegd wordt, dat het politieke bureau en het uitvoerende bureau der partij in gemeenschappelijke zitting heb ben vastgesteld, dat geen vorming van een an dere dan een volksfrontregeering overwogen kan worden. Bovendien werd verklaard, dat lie toekomstige regeering geen ander program kan hebben dan dat van het volksfront, de uitdrukking van den nationalen wil. De partij herinnert er aan, dat zij, om de beslissingen van het algemeen kiesrecht door volledige ten uitvoerlegging van het volksflrontprogramma te verzekeren, bereid is alle verantwoordelijk heid op zich te nemen in een regeering, die is samengesteld naar het beeld van het volks front. Hedenavond werd vernomen, dat de raad van de socialistische partij tenslotte be sloten had deel te nemen aan een volks front - regeering; onder radicale leiding, niet tegenstaande verscheidene afgevaardigden hiertegen waren. Na een conferentie met Roosevelt heeft de minister van Financiën, Morgenthau, verklaard, dat er in Frankrijk niets gebeurd is, dat wij ziging zou kunnen brengen in de driezijdige muntovereenkomst of invloed zou kunnen heb ben op de goudtransfers. Camille Chautemps Te Brussel zijn Maandagmiddag, twaalf ballons, vijf landen vertegenwoor digende,opgestegen om den strijd aan te binden om den Gordon Bennett- beket^ De JPolonja 2" steeg als eerste op j MiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim 5 ONDERL. VERZEKERING MIJ. DAMRAK 60 AMSTERDAM-C. Tel. 45014 en 45016 I Directie: H. F. HEERKENS THIJSSEN Uitsluitend voor: Kerken, Pastorieën, Kloosters en Kerkelijke Instellingen niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiïï t Besluit om niet uit principieele overwegingen geen processies te houden Dinsdag vergaderde, te Utrecht het Ned. Co mité van processies naar Kevelaer. Op deze bijeenkomst waren vertegenwoordigers van een veertigtal processie-besturen uit verschillende plaatsen des lands aanwezig. Besloten werd, niet om principieele rede nen, dus niet uit protest tegen de Kerk vervolging in Duitschland, bedevaarten naar Kevelaer niet te houden. Aangenomen werd dus, dat als een processie niet doorgaat, dit geschiedt uit andere overwegingen, b.v. omdat de financiën het niet toelaten. In aansluiting hierop kunnen we nog mel den, dat de Utrechtsche processie van 24 tot 26 Aug. wordt gehouden. YOUNGSTOWN, 22 Juni. (Havas). De gouverneur van Ohio, Davey, heeft op ver zoek van den voorzitter der arbitragecom missie 4800 man der nationale garde naar het gebied der stakingen gezonden. Roose velt had zijn goedkeuring aan dezen maat regel gehecht. Thans heeft ook de Youngstown Sheet and Tube Cy. afgezien van het heropenen van haar fabrieken, naar aanleiding van den stap van president Roosevelt. In Trinidad is het gisteravond opnieuw tot ongeregeldheden gekomen. Stakende ar beiders in de petroleumindustrie probeerden het telefoongebouw te Sa,n Fernando te be stormen en de verbindingen met de bui tenwereld af te snijden. Burgerwachters grepen in. Zij vuurden op de stakers, van wie er één werd gedood en acht gewond. Duizend opgewonden stakers trokken door de straten der stad. Zij plunderden enkele winkels, als gevolg waarvan de zakenlieden zich gedwongen zagen hun winkels te sluiten. De electrische centrale werd buiten bedrijf gesteld, zoodat de stad in donker gehuld werd. Onder bescherming van de burger wacht konden de arbeiders het werk in de centrale hervatten. Troepen gewapende vrijwilligers trekken op vrachtauto's door de straten. De toestand is eenigszins ontspannen. Te Branesti nabij Boekarest is een boeren wagen door een trein gegrepen. Vier personen verloren daarbij het leven, terwijl ook de beide paarden gedood werden, Generaal von Blomberg sloeg vanaf het zeiljacht „Orion" de wedstrijden gade tijdens de „Kieler Woche" De samenstelling van het kabinet-Chautemps bekend gemaakt. De besprekingen der vier contrêle-mogendheden te Londen mislukt; geen overeenstemming over de te nemen tegenmaatregelen. Zonder tegenstand heeft de rechtsche opmarsch in Biscaye plaats; Santander per manifest aan gespoord zich over te geven. Officieele rechtsche kringen verwachten de er kenning van het Spanje van Franco als oorlog voerende mogendheid door meerdere staten. Nederlandsche bedevaarten naar Kevelaer zul len niet om principieele redenen niet worden gehouden. Mgr. prof. dr. Jos. Schrijnen is benoemd tot eere-lid der Roemeensche Kon. Academie van Wetenschappen. Eind Mei 64.000 minder geregistreerde werkloo- zen dan eind Mei 1936. Telefoonverkeer tusschen Den Bosch en de Langstraat gestoord tengevolge van bliksem inslag. New Yorksche Beurs: Opening onregelmatig, slot prijshoudend. O SJANGHAI, 22 Juni (D.N.B.). De Chineesche bemanning van het 33 ton metende zeilschip „Tung Ping", dat te Tsingtau thuis hoort, heeft den Japanschen kapitein gevangen gezet en het schip overgegeven aan de Chineesche douane te Tsje Foe. Het schip was met een lading stukgoed op weg van Dairen naar de kust van Oost Hopei. De bemanning beweerde, dat de kapitein smokkelde. Een Japansche torpedojager is te Tsje Foe aangekomen om de kwestie te onderzoeken. Stand op Woensdag 1 uur v.m. 761.0 Vorige stand 760.7,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1