Laatste Nieuws Zoekt gij betrouwbaar I Personeel? I Plaats dan een „Omroeper" voor 80.000 gezinnen J Van Vliet goed op dreef Haarlem, 23 Juni t HET NIEUWE KABINET Het incident met de „Leipzig" WOENSDAG 23 JUNI 1937 ^TmTTmnrninmnnninimrnniinmiiiniiiHiiiinniniiHiniiïmiiiiniiiiiHimiTnriiiininnnnnninTnnimnnii^ De Haarlemsche lompenhandel Kamer van Koophandel vindt klachten wel wat overdreven HET BIJZONDER ONDERWIJS IN HAARLEM Opnieuw verblijdende toeneming in 1936 „De Oosthoek" N.V. De Haarlemsche Hypotheek bank EEN BEIAARD-CONCERT OP 30 JUNI De blinde Zwolsche stads- beiaardier SALARISREGELING IN DEN HAARLEMMERMEERPOLDER F aillissementen Honkbal voor U.L.O.-scholen Examen L. O. Nijverheidsonderwijs UIT DEN OMTREK NAT. SCHIETCONCOURS De uitslagen Badhuis te Heemstede WIELRENNEN Merkens zoowel in de sprint als in een tijdrace op overtuigen de wijze geklopt Aardige koppelkoers op de Veka-baan KAMER VAN KOOPHANDEL Borgstellingsfonds helpt den middenstand niet Concours hippique I Borgstellingsfonds Rondvraag SCHAKEN Reshevski neemt de leiding te Kemeri Landau verliest van Mikenas ZWEMMEN Willy den Turk overleden Oud-wereld recordhoud ster 100 meter rug slag (Gedeeltelijk gecorrigeerd Samenstelling eerst Donderdag of Vrijdag bekend Kath. Dem. Partij Mr. Peters legt het voorzitter schap neer AGENDA Bioscopen (Berichten opgenomen in een deel van onze vorige oplage) Wil Duitschland dat de gezamen lijke mogendheden beslag leg gen op de duikbooten van Valencia? Abt Schachtleiter f De Kerkelijke overheid had 2ijn suspendeering opgeheven NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT siiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiijiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiuiiiiiiniiiii^ STAD Wij meldden reeds, dat de Haarlemsche Lompenventersvereeniging „Door Eendracht Samengebracht" aan den minister van Han del en Nijverheid verzocht om betere regeling van dit bedrijf in onze stad. De minister heeft het oordeel van de Ka mer van Koophandel gevraagd en gisteren avond is o.a. het volgende als antwoord vast gesteld Na een zeer nauwkeurig ingesteld onderzoek en na ampele overwegingen meent onze Ka mer, dat als geheel beschouwd het schrijven van de Lompenventersvereeniging „Door Een dracht Samengebracht" niet is vrij te pleiten van overdrijving. De leden der commissie van advies in zake ventaangelegenheden, n.l. de Directeur van het Marktwezen c.a., de Com missaris van Politie en de Directeur van Maat schappelijk Hulpbetoon, adviseeren achtereen volgens ieder afzonderlijk zoowel omtrent een eerste aanvrage als omtrent de verlenging van een ventverguning en 't aantal gevallen, waar in tot afwijzing geadviseerd wordt, levert op zichzelf reeds het bewijs dat de ventvergunnin gen niet tot een ongelimiteerd aantal worden verstrekt. Onze Kamer heeft de overtuiging, dat aan vragen betreffende ventvergunningen zéér se rieus worden behandeld. De tijdsomstandigheden nopen evenwel om van theoretisch juiste ge dragslijn van tijd tot tijd af te wijken, zoodat in derdaad aan den opzet van het z.g. ventverbod, n.l. de bescherming van den handeldrijvenden Middenstand tegen het venten en de bescher ming van de venters zelf tegen een uitbreiding van het aantal straatkooplieden, in het bijzon der werkloozen, wel eens geweld is aangedaan, omdat vóór alles in deze tijden bij dit vraagstuk de toonaangevende factor is de vraag naar -de bestaansmogelijkheid. Onze Kamer zou de voorstellen van de Lom penventersvereeniging „Door Eendracht Samen gebracht" als volgt willen beantwoorden: a. Het verdient geen aanbeveling de venters aan één artikel of aan bepaalde artikelen te binden, doch hen te laten venten met die wa ren, waarin zy zelf een bestaan zien. Het verstrekken van een vergunning uitslui tend aan bona fide lompenventers geschiedt in het algemeen, behoudens enkele uitzonderingen als hiervoor in ons antwoord genoemd, waartoe de tijdsomstandigheden aanleiding geven. b. Het verplicht stellen van het voeren van een bord op de wagens, op welk bord naam en adres der kooplieden moeten worden vermeld, levert geen bezwaren op. Deze verplichting be stond eertijds, doch is later als voorwaarde op de ventvergunning geschrapt, wijl zij van zeer weinig beteekenis bleek en bovendien in de practijk voor de venters zelf moeilijkheden op leverde, b.v. wanneer men zich niet van een wa gen bediende. Tegen wederinvoering bestaat ech ter o.i. geen bezwaar. c. De controle op de z.g. inkoopregisters heeft geregeld plaats. d. In het algemeen worden aan personen be neden den leeftijd van 18 jaar geen ventvergun ningen verstrekt. Slechts wordt van dezen regel een enkele maal afgeweken, wanneer daartoe, volgens het oordeel van Burgemeester en Wet houders, termen aanwezig zijn. e. Bezwaar moet worden gemaakt om by het verleenen van bysteun overleg te moeten plegen met adressante, omdat de afvaardiging dezer organisatie uit den aard der zaak bestaat uit personen, waaronder er zijn, die meer dan eens een beroep doen op Maatschappelijk Hulpbetoon om steun in den een of anderen vorm. Uit het verslag omtrent den toestand van het L. O. in de gemeente Haarlem gedurende het Jaar 1936 tippen wij ten aanzien van het bijzon der onderwüs aan, dat er in onze stad op 1 Ja nuari van dit jaar waren: 23 R. K. scholen, waarvan 4 met U. L. O., een R. K. school voor buitengewoon onderwijs en een R. K. vervolg cursus. Het aantal leerlingen, dat op de bijzondere scholen onderwijs genoot, bedroeg eind Decem ber 1936 10452 tegen 10135 in 1935 en nam dus wederom toe met 317, een respectabel aantal. De aanvangsklassen gingen hier met 166 leerlingen vooruit, waarvan de U. L. O. scholen er 72 voor haar rekening namen. Aan het eind van het jaar kwamen zeer vele gevallen van griep voor en waren enkele scholen tot de helft ontvolkt. Uit het schoolverzuim moet echter geconcludeerd worden, dat de gezond heidstoestand over het geheel genomen niet on gunstig afstak bij andere jaren. Het aantal ouderavonden werd opnieuw minder, waarover de verslaggever zich blijft verwonderen, omdat deze avonden toch zulk een goeden invloed kun nen hebben op de verhouding tusschen school en huisgezin. Ten aanzien van den toestand der schoolge bouwen wordt opgemerkt, dat de jongensschool aan de Gedempte Oude Gracht te klein is en dat er ontbreken een teekenlokaal, een natuur- kundelokaal, een leslokaal en een fietsenberg plaats. Het aantal leerlingen by het voorbereidend onderwijs nam toe van 3.044 tot 3148. Bovengenoemde vereeniglng organiseert on der leiding van M. Helder voor haar leden een boottocht naar Muiden en Muiderberg op 27 Juni 1937. De plaats van vertrek is Spaamdammerweg, om acht uur des morgens. De heer Mica, har- monicavirtqpos en het Harmonieorkest „Apoi- lo" zullen medewerking verleenen. Tevens zul len er diverse attracties voor de kinderen aan boord zijn. In de op 22 Juni gehouden algemeene verga dering van Aandeelhouders van de N.V. de Haarlemsche Hypotheekbank werden als com missarissen herkozen de heeren Jhr, Mr. «L_Y£. G. Boreel van Hogelanden (aftr.) en Mr. A. S. Miedema (aftr.), terwijl ter vervulling van de bestaande vacature tot commissaris werd benoemd de heer Jhr. Mr. C. J. A. den Tex, burgemeester der gemeente Bloemendaal. De balans per 31 December 1936 en winst en verliesrekening over het jaar 1936 werden goedgekeurd. Conform het voorstel van com missarissen werd besloten geen dividend uit te keeren, doch de winst deels ter verdere ver sterking van het bedrijf aan te wenden en deels naar nieuwe rekening over te brengen. Woensdag 30 Juni zal kunstlievend Haarlem getuige kunnen zijn van een gebeurtenis, die in dezen vorm althans voor onze stad een nieuwtje is. De blinde stadsbeiaardier van Zwolle, de heer W. Créman, zal op den avond van dien dag een beiaardconcert geven in den toren van de Groote Kerk. Dit concert, dat 's avonds van half 9 tot half 10 gegeven zal worden, is georganiseerd in samenwerking met de stichting „Haarlems Bloei" en met volle medewerking van het gemeentebestuur. Om het concert zoo goed mogelijk te doen slagen, zullen de straten in de omgeving van de Oude Groenmarkt worden afgezet. Op de Oude Groenmarkt zelf zullen stoelen worden geplaatst. De bekende Zwolsche stadsbeiaardier is leer ling van den leider der beiaardschool te Meche- len, Jef Denijn. Wij twijfelen er niet aan, of deze sympathieke opzet zal ten volle slagen. Het prachtige carillon van onze Groote Kerk is toch wel zoo bekend, dat de liefhebbers op den avond van den 30sten Juni in grooten getale naar de Oude Groen markt zullen stroomen. De faam van den heer Cléman staat hun borg voor een artistiek genot van de allerbeste soort. En zij zullen zeker komen, als zij vernemen, dat bij slagen dit eerste beiaardconcert in den loop van den zomer nog door meerdere zal worden gevolgd. Op de vragen van den heer Drop betreffende toepassing van artikel 126 der ambtenarenwet ten aanzien van de salarisregeling voor het per soneel in dienst van den Haarlemmermeerpol der, ten einde eenige door het provinciaal be stuur van Noord-Holland in overweging gege ven verbeteringen in die regeling aan te bren gen, hebben de ministers van Binnenlandsche Zaken e'n van Waterstaat o.m. het volgende geantwoord Onder meer naar aanleiding van een adres van den Nederlandscben bond van personeel in overheidsdienst, was sedert 1934 een salaris- quaestie aanhangig betreffende het personeel van den Haarlemmermeerpolder. Nadat over deze zaak door de departementen van Binnenlandsche Zaken en van Waterstaat met Ged. Staten van Noord-Holland en door dit college met het polderbestuur langdurig was gecorrespondeerd, hebben Ged. Staten van Noord-Holland by brief van 12 Februari 1936 aan het polderbestuur bericht, dat de salaris regeling van het personeel van den polder den ministers tot diverse beschouwingen aanleiding had gegeven, terwijl het polderbestuur werd uitgenoodigd, een voorstel tot vaststelling var. een salarisreglement, overeenkomstig dien brief, bij hoofdingelanden aanhangig te maken. Naar aanleiding van het schrijven van 12 Februari 1936, maakten dijkgraaf en heem raden van den Haarlemmermeerpolder een ont- werp-salarisreglement bij de hoofdingelanden aanhangig. Dit ontwerp kon by de hoofdingelanden over het algemeen een gunstig onthaal vinden. Men was echter van meening, dat de daarin aan gegeven loonen van eenige categorieën van werklieden te hoog waren. Naar het oordeel van hoofdingelanden en ook van dijkgraaf en heemraden, gingen deze loonen n.l. uit boven die, welke in particulieren dienst in den Haar lemmermeerpolder worden betaald. De hoofdingelanden spraken den wensch uit, dat de loonen meer aan het toenmalig plaatse lijk loonpeil zouden worden aangepast. Over deze aangelegenheid heeft vervolgens het polderbestuur met het departement van Binnenlandsche Zaken overleg gepleegd, waar na op 6 Augustus 1936 een nieuwe salaris- en loonregeling tot stand kwam. Naar het oordeel van de ministers zijn de hierin opgenomen loonbedragen juist, n.l. zoo veel mogelijk in overeenstemming met het plaatselijk loonpeil, en is door vaststelling van deze loonen een redelijke en aanvaardbare re geling tot stand gekomen. Toepassing in dit geval van artikel 126 der ambtenarenwet zou dan ook onjuist zijn. De zelfde dwangprocedure, die toepassing moest vinden in gevallen, waarin eertig orgaan wei gerde te handelen overeenkomstig de richt lijnen van het door de regeering aanvaarde rap port der commissie-Schouten, zou dan immers werd aan de wenschen o.m. van den Neder- landschen bond van personeel in overheidsdienst voldaan worden aangewend, om het polder bestuur aan te manen, te gaan handelen in strijd met de in evengenoemd rapport voorge stane algemeene beginselen. Ware een dergelijke wijze van handelen op zich zelf reeds niet gerechtvaardigd, zy zou dat te minder zijn, nu daardoor bovendien aan de autonomie van het waterschap noodeloos zou worden geraakt. De arrondissementsrechtbank te Haarlem heeft Dinsdag de volgende faillissementen uit gesproken: A. Werners, zonder beroep, vroeger te Haar lem, Godfried van Bouillonstraat 35, thans te Zeist; Curatrice Mej. Mr. M. J. Kluitman te Haarlem. H. Steenmetz, timmerfabrikant, wonende te Zaandam, Franschestraat 17; Curatrice Mevr. Mr. E. A. J. Scheltema-Conradi te Haarlem. Rechter-commissaris in deze faillissementen Mr. E. J. w. Top te Haarlem. Wegens gebrek aan actief werden opgeheven de faillissementen van: A-^Tates, vrachtrijder, wonende te Haarlem mermeer, Aalsmeerderdyk 287; Curatrice Mej. Mr. D. M. 't Hooft te Aalsmeer. P. de Wilde, groentenhandelaar, wonende te Haarlem, Kleine Houtstraat 8; Curator Mr. B. M. C. M. Vrijdag te Haarlem. D. Stibbe, tapijthandelaar, wonende te Zand- voort, Zeestraat 50; Curator Mr. T. A. M. A. van Löben Seis te Haarlem. Door homologatie van het accoord is ge ëindigd het faillissement van K. Bloemraad, reiziger, wonende te Krommenie; Curator Mr. H. M. C. Dekhuizen te Zaandam. Wegens het verbindend worden der eenige uitdeelingslijst zijn geëindigd de faillissementen van: Jan Oldenkamp, aannemer, gewoond hebben de te Koog aan de Zaan; Curator Mr. H. E. Prinsen Geerligs te Haarlem. M. C. Sluis, aannemer, wonende te Hoofd dorp, gem. Haarlemmermeer; Curator Mr. Dr. A. F. H. Schreurs te Haarlem. L. P. Boers, voorheen lid van de firma Boers Gebr. BoerRookhuizen, electrische tim merfabriek te Haarlem, wonende te Haarlem; Curatrice Mej. Mr. C. H. Deknatel te Haarlem. De N.V. de Clerq's Bureau voor Technisch Nieuws, gevestigd te Bloemendaal, (na verzet uitdeelingslijst)Curator Mr. R. C. Bakhuizen van den Brink te Haarlem. Door deze Rechtbank werd Dinsdag als ad vocaat en procureur beëedigö Mr. J. H. Ekering, wonende te Haarlem. De Jeugdcommissie van den Ned. H. B. orga niseert hedenmiddag op het terrein aan de Kleverlaan honkbalwedstrijden voor U. L. O.- scholen. Het programma luidt: 2 uur: U.L.O. bU.L.O. a II. 3 uur: U.L.O. cU.L.O. a I. 4 uur: Winnaar aWinnaar b. Door den Ned. H.B. is een medaille voor der. winnaar beschikbaar gesteld. HAARLEM, 2122 Juni Geëxamineerd 6 vr. cand. Geslaagd de dames B. Hendrikse, Haarlem; A. H. Heijting en M. H. Keyzer, Heemstede; M. de Lange, Haarlem. Haarlem, 21 Juni 1937. (R.K. Industrie- en Huishoudschool.) Geslaagd voor het praktisch gedeelte van het leeraresexamen N. a. (lingerie- en costuumnaaien) de dames: M. Luitingh, Haarlem; R. Wirtz te Leiden. De uitslagen in het Nationaal Schietconcours te Wijk aan Zee, georganiseerd door dePolitie- schietvereeniging „Westerhout,'' luiden als volgt: Korps pistool: 1 Kon. Marech. 3e div. Arn hem (tevens eere-prijs)2 Schietver. „Wilhel- mina"; 3 Rijksveldwacht 2e distr.; 4 Schietver. „Westerhout"; 5 Politie Wassenaar. Personeel pistool: 1 L. Brouns, Zevenaar (te vens eere-prijs)2 N. Bleyendaal; 3 J. van Soest; 4 J. J. v. d. Zee. Vrije baan pistool: 1 L. Brouns; 2 P. Ben- ning; 3 N. Bleyendaal; 4 J. Vos. Korps K.S.O.-geweer: 1 Politie I, Wassenaar (tevens eere-prijs); 2 Politie II. Wassenaar; 3 Bij®. Vrijw. Landstorm II, Alkmaar; 4 Otto van Lennep, Haarlem I; 5 Witte van Haamstede, Heemstede; 6 't Kegeltje, Alkmaar; 7 Politie I, Heerhugowaard. Personeele baan KB.O.-geweer1 G. Veld huis; 2 L. P. Beentjes; 3 J. Schoonhoven; 4 P. Hamers. Vrye baan K.S.O.-geweer: 1 Engels; 2 Ja cobs; 3 A. Veen; 4 J. F. Florijn; 5 J. van Son; 6 Blauwhof; 7 Sterkenburg; 8 F. van Son. Korps buks: eerste- en eere-prijs: Politie, Wassenaar. Personeele baan buks: 1 J. Rompa, Haarlem. Vrije baan buks: 1 Fogteloo, Wassenaar; 2 J. Rompa, Haarlem. Eere-prijs geluksbaan: Jacobs, Haarlem. De prijzen zullen op 7 Juli worden uitgereikt in Hotel „Ter Burg" te Beverwijk. In het Badhuis aan de Postlaan werden in de week van 14 tot en met 19 Juni genomen 438 douchebaden pn 23 kuipbaden. Aan 24 kinderen werd een gratis schoolbad verstrekt op Woensdagmiddag van 2 tot 4 uur. Van de gelegenheid tot kosteloos baden op Woensdagavond tusschen 5 en 8 uur werd door 51 volwassenen gebruik gemaakt. De Nederlandsche sprinter Arie van Vliet is op het oogenblik buitengewoon in vorm, dat is Dinsdagavond wel gebleken bij de wedstrijden op de Vekabaan, die vry groote belangstelling trokken. Het hoofdnummer van het interessante pro gramma, dat hier werd afgewerkt, was een om nium tusschen van Vliet, van Egmond en Mer kens, welke door den Woerdenschen renner, die zoowel in de sprint als in den tijdrit zeer fraai zegevierde, glansrijk werd gewonnen. In den eersten sprintrit had Merkens ge makkelijk gewonnen van van Egmond, die daarna de meerderheid van van Vliet moest erkennen. Het treffen tusschen van Vliet en Merkens, de twee groote rivalen der Olympische Spelen, werd toen met groote spanning tegemoet ge zien. Op Hemelvaartsdag had onze landgenoot te Utrecht voor den Duitscher de vlag moeten strijken, maar thans nam hij revanche. En op een zeer overtuigende wijze. Van Vliet had na den start den kop genomen om na drie ron den zijn tempo geleidelijk te gaan versnellen. Van Vliet zette een geweldige eindspurt in, waarby Merkens zelfs het wiel van den Woer denaar niet kon houden. Hoe snel het gegaan was, bleek wel uit den tijd over de laatste ronde, n.l. 11 4/5 sec. De klassementswedstrijd over 3 K.M. werd gewonnen door van Egmond voor Merkens en van Vliet, waardoor de drie renners precies gelijk kwamen te staan, zoodat de tijdrace de beslissing moest brengen. Deze wedstrijd ging over 600 meter met vliegenden start. Van Egmond reed het eerst en maakte een tijd van 38 sec., waarna Merkens 39 4/5 sec. noteerde. Toen demonstreerde van Vliet evenwel weer zijn uitstekenden vorm door de 600 meter in 371/5 sec. af te leggen, waarmede hij tevens ook den omniumwedstrijd won. De Limburger P. Smits uit Tegelen liet in den 5 K.M.-klassementswedstrijd zien, dat hij over buitengewone sprintcapaciteiten beschikt. Tweemaal bezette hy in het veld van tien ren ners de eerste en eenmaal de tweede plaats. Het werd dan ook een zeer royale zege van den Limburger, die met zijn koppelgenoot Aeymans later in den 50 K.M. koppelwedstryd een prachtig succes boekte, door dezen koers fraai te winnen. Deze koppelrace tusschen negen koppels t.w. SmitsAeymans, ZwartepoorteRoes, van Rijn Bouquet, van StekGroenewegen, Lodewijks v. d. Moot, PeetoomJonker, HiddesFave- jee, OomsSchild en MensenWijdenes, had een zeer interessant verloop. Er werd fel ge streden en de koppels gaven elkaar niets toe. Herhaaldelijk werden uitlooppogingen onder nomen, die alle evenwel een ontydig einde vonden, want steeds slaagde het veld er in, de weggeloopen renners weer in te halen. Naast SmitsAeymans', speelden vooral Zwartepoorte Roes, van StekGroenewegen en van Rijn Bouquet een groote rol in dezen spannende» strijd. Bouquet en Ooms vormden later een nieuw koppel, toen van Ryn en Schild van het tooneel waren verdwenen. Smits was ook nu de groote man in de klassementsprints en hieraan hadden de Limburgers het te danken, dat zij met een flinken puntenvoorsprong op de eerste plaats eindigden. De 50 K.M. werden afgelegd in 1 uur 8 min. 50 3/5 sec., waarmee een nieuw baanrecord was gevestigd. De Gebr. Vroomen hadden tot nu toe met 1 uur 8 min. 59 4/5 sec. den snelsten tijd op hun naam staan. Alles bijeengenomen was het een zeer inte ressante avond op de Veka-baan, wa^r van goede wielersport te genieten viel. De uitslagen waren: Omniumwedstrijd Sprint over 1 K.M. Eerste rit: 1. Merkens (laatste 200 M. 12 sec.); 2. van Egmond (een lengte). Tweede rit: 1. van Vliet (12 2/5 sec.); 2. van lEgmond (een lengte). Derde rit: 1. van Vliet (114/5 sec.); 2. Mer kens (twee lengten). Klassementswedstryd over 3 K.M.; 1. van Egmond 13 pnt. 5 min. 6 4/5 sec.; 2. Merkens, 7 pnt., 3. van Vliet 7 pnt. Tydrit over 600 meter met vliegenden start: 1. van Vliet, 371/5 sec., 2. van Egmond, 38 sec., 3. Merkens 39 4/5 sec. Totaal uitslag omnium: 1. van Vliet 7 pnt; 2. van Egmond 6 pnt; 3. Merkens 5 pnt. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken kwam Dinsdagavond om 8 uur in het gebouw der Kamer bijeen onder voorzitterschap van den heer J. J. Swens. Bij de zeer vele mededeelingen was o.a. de volgende: vanwege de regeering wordt een on derzoek ingesteld naar de oorzaken van faillis sementen in middenstandsbedryven. Naar aan leiding van deze missive heeft het Bureau der Kamer zich gewend tot een aantal advocaten kantoren alhier, waarvan het grootste gedeelte zich bereid heeft verklaard by dit onderzoek zpn medewerking te verleenen. De heer Treur brak een lans voor deelneming in het garantiefonds voor het concours hippique te Hoofddorp. De voorzitter antwoordde, dat er al te veel subsidies gegeven zijn dit jaar, ook al door „Opbloei" en wat daaraan vast zit. De heer Teding van Berkhout was het daar niet mee eens. Het concours is van groot be lang voor de Haarlemmermeer. De moreele steun zegt ook wat. De heer v. d. Burg wees er op, dat de schuld van deze vereeniging ongeveer f 10.000 bedraagt. De zaak gaat dus niet en dan kan men er beter een streep onder zetten. De heer Treur merkte op, dat deze schuld niets met het concours te maken heeft. Die is al oud en vermindert ieder jaar. Tenslotte werd voor f 25 in het garantiefonds deelgenomen. Tegen stemden de heeren y. d. Burg en Brinkman, Verschillende verzonden brieven werden ver volgens goedgekeurd. Aan den minister van Landbouw werd, naar aanleiding van het voor ontwerp landbouwordeningswet 1937, medege deeld, dat de Kamer meent, dat dit voorontwerp geen basis kan vormen voor een nieuwe wette lijke voorziening op dit gebied. Betreffende de benzine-belasting deelt de Kamer aan den Minister mede, dat het van groot belang zou zijn, indien binnen den kortst mogelijken tijd andermaal aandacht werd be steed aan de vraag in hoeverre herziening van de door de motorrijtuigen op te brengen be lasting, mede in verband met de styging der benzineprijzen, nader onder de oogen moet wor den gezien. Bij de vaststelling van het verslag van het Borgstellingsfonds voor Kennemerland merkte de heer Lasschuit op, dat dit fonds niet biykt te beantwoorden aan het doel waarvoor het is opgericht. Spr. betreurde het, dat de midden standsbonden deze zaak uit handen hebben gegeven. De saneering van den kleinen midden stand wordt er niet door gediend. By de rondvraag wees de heer Lasschuit er op, dat iemand, die hier om geldige redenen niet als makelaar werd toegelaten, elders wel slaagde. De voorzitter zeide, deze kwestie gehoord te hebben. Er zal een brief uitgaan naar alle Ka mers van Koophandel om uniformiteit mogelijk te maken, opdat 'dergelijke gevallen zich niet zullen herhalen. Betreurd werd vervolgens, dat de verlaging van den erfpachtscanon te IJmuiden by dit Ministe rie geen weerklank heeft mogen vinden. De Kamer blijft echter mobiel. De vergaderipg werd daarna gesloten. Naast den autobestuurder moet voor elke persoon minstens 40 cm ruimte beschik baar zijn (voor kinderen tot 12 jaar: 30 cm) Óp banken, die over den rug gemeten smaller zijn dan 140 cm, mogen dus geen 3 volwassenen zitten. Australische achtervolging over max. 4 K.M.: 1. Remkes in 5 min. 31 2/5 sec.; 2. van Manen (10 M. achterstand), 3. Verwilgen, na 8 ronden ingeloopen. Wedstrijd over 5 K.M. (individueel)1. B. van Stek 6 min. 27 sec.; 2. P. Roes, 3. M. Peetoom. Wedstrijd over 5 K.M. met drie klassementen: 1. P. Smits (Tegelen) 15 pnt, 6. min. 54 3/5 sec; 2. D. Groenewegen, 5 pnt; 3. B. van Rijn, 4 pnt; 4 R. Lodewijks, 4 pnt'; 5. A. Zwartepoorte, 4 pnt; 6. M. Mensen, 2 pnt. 50 K.M. koppelwedstrijd: 1. SmitsAeymans, 16 pnt; 2. van StekGroenewegen, 9 pnt; 3. ZwartepoorteRoes, 9 pnt. De uitslagen van de partijen, gespeeld in de zesde ronde van het internationaal toumooi te Kemeri waren: Rellstab verliest van Petrov. Keres wint van Böök Hasenfuss remise met Stahlberg Fine wint van Osols Berg remise met Tartakower Steiner verliest van Reshevski Apschenek remise met Flohr AljechinFeigin afgebroken Mikenas wint van Landau De uitslagen van de afgebroken partijen v/aren: Derde ronde Reshevski wint van Hasenfuss Stahlberg wint van Böök Vierde ronde Steiner wint van Feigin De stand na de zesde ronde luidt: 1. Reshevski 5 'A pnt.; 2. Apschenek 4(4 pnt.; 3, 4 en 5 Tartakower, Petrov en Flohr, 4 pnt.; C. Steiner 3 14 pnt.; 7. Keres 3 pnt. en een af gebroken partij; 8 en 9 Berg en Fine 3 pnt.; 10. Aljechin 2(4 pnt. en twee afgebroken par tijen; 11. Osols 2Yi pnt.; 12 en 13. Stahlberg en Mikenas 2 pnt en een afgebroken party; 14. Rellstab 1(4 pnt. en twee. afgebroken partUen; 15. Feigin VA pnt. en een afgebroken partij; 36 en 17 Hasenfuss en Böök 1(4 pnt.; 18. Lan dau lA pnt. Op 29-jarigen leeftyd is te Rotterdam over leden mevr. Lagermans, die vroeger onder haar meisjesnaam Willy den Turk op zwemgebied vele successen heeft geoogst, zy is de eerste Nederlandsche zwemster geweest, die een we reldrecord op haar naam had. Zij was n.l. in- dertyd wereldrecordhoudster op de 100 meter rugslag. Het A.N.P. meldt, dat er reden is, om te verwachten, dat Donderdag of Vrijdag de samenstelling van het nieuwe kabinet be kend zal worden. Reeds op de vergadering van het partybestuur van de Katholiek Democratische Party van 5 Juni j.l., heeft de voorzitter van de K.D.P., mr. A. P. C. Peters, medegedeeld, dat, indien geen voldoende politieke, organisatorische en inancieele grondslag voor het doorgaan met de actie van de partij werd aangegeven, hy zijn unctie zou neerleggen. Aangezien deze basis nóch door het Partijbestuur, nóch door de afdeelingen (op één uitzondering na) werd gegeven, heeft thans mr. Peters uitvoering gegeven aan zyn aangekondigd voornemen en aan het bestuur van de K.D.P. officieel doen weten, dat hy het voorzitterschap van de party en het redacteurschap van haar weekblad heeft neergelegd. In een afscheidsartikel in „Onze Vaan" van deze week zal hy de redenen van zyn heengaan litvoerig motiveeren, Gebouw St. Bavo Comité Herwonnen Levenskracht 8 uur; Trampersoneel 8 uur, Mannenzangvereeniging „St. Caecilia". 8 uur. Gebouw Kamer van Koophandel, Kamer van Koophandel en Fabrieken, 8 uur. Café-restaurant Gebr. Brinkmann Leden vergadering H. O. V., kwart over 8 uur. Groote- of St. Bavokerk Orgelconcert, kwart over 8 tot kwart over 9 uur. Rembrandt-theafcer „Het gaat om mÜD leven", 2.30, 7 en 9.15 uur. n Frans Halstheater „Golddiggers 1937 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema-Palace „Palace Filmac", 115 uur, „16 jaar", 7 en 9.15 uur. LONDEN, 22 Juni. (Reuter). Volgens de „Daily Telegraph" verklaarde men gister avond in Duitsche kringen te Londen, dat Duitschland, tenzij de andere mogendheden de door Duitschland gewenschte gedrags lijn willen volgen en met haar vloten voor Valencia verschynen om beslag te leggen op de duikbooten der regeering te Valencia, van «ïeening zal zijn, dat de methode van overleg geen voldoening heeft verschaft, zoodat de Duitsche regeering vry is tot in* dividueele actie over te gaan. Men liet doorschemeren, dat Duitschland on der die omstandigheden opnieuw de Londen sche commissie zou verlaten. Ook in Lagerhuiskringen te Londen ziet me den ernst van den Duitschen eisch in hoopt echter, dat het bedoeld is als een Pr0 ballon, en dat het bij de byeenkomst van denmiddag zal gelukken tot overeenstem!11' te komen. Over Abt Alban Schachtleiter nog het gende: Van Juli 1908 tot 1920 was hij abt v het beroemde Benedictijnerklooster Emaus Praag. Hij was een machtig stryder tegen Los-van-Rome-beweging. Na den wereldoot werd Praag de hoofdstad van den success'^ staat Tsjecho-Slowakye. Abt Schachtleiter *6 p nu vooral de exponent van het om zijn recht leven strijdende „Deutschtum". In de 3al„[ 19181920 werd hij driemaal gearresteerd. hem daardoor ieder werk onmogelyk werd B maakt, verliet hij met de Duitsche kloosterbi® ders in 1920 Praag, vestigde zich eerst in s tenryk en dan (hij was te Mainz geboren, Duitscher) te München. Hij stichtte er een S® la Gregoriana en leidde de strenge Liturg'sC j Beweging. In 1926 werd hy lid van de Nation Socialistische Beweging. pet Zyn suspendeering volgde, toen hij lD openbaar in scherpe tegenstelling trad tegen herderlyken brief van den Bisschop van Dit gebeurde in de lente van 1933. In Augus^r van datzelfde jaar vroeg hij echter reeds verlof, de H. Mis op te dragen. Eenige en algemeene kennis geving Heden overleed tot onze diepe droefheid, meerdere malen gesterkt door de gena demiddelen der H. Kerk, zacht en kalm, na zeer liefdevolle verpleging in het St. An- tonius Pension te De Bilt, onze lieve onvergetelijke Moe der, Behuwd- en Grootmoeder, Mevrouw CORNELIA BARENDINA STAFFHORST VAN DEN BERG in den ouderdom van 76 ja ren. De Bilt, 22 Juni 1937 St. Antonius Pension, Burg. de Withstraat Rotterdam M. C. WOUDENBERG— STAFFHORST F. X. WOUDENBERG Utrecht: H. G. KUILENBERG STAFFHORST F. J. M. KUILENBERG Wed. R. STAFFHORST— DE ROOS Arnhem: C. J. STAFFHORST, Missionaris „Huize Vrijland" Utrecht: G. B. ALFRINK— STAFFHORST J. A. ALFRINK Hilversum: L. H. J. STAFFHORST E. STAFFHORST VAN RIJN Bilthoven: O. STAFFHORST De H.H. Uitvaartdiensten tullen plaats hebben op Vrij- iag 25 Juni a.s. in de paro chiekerk van den H. MichaeJ te De Bilt te 730 uur de ge lezen en om 9 uur de gezon gen H. Requiemmis, waarna de begrafenis vanuit de kerk Dp de R.K. Begraafplaats te Utrecht. Verzoeke van rouwbeklag verschoond te blijven

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 4