Bilbao ligt al weer ver van het front Hoe moet thans de controle- kwestie opgelost worden? Het nieuws van heden DE BAROMETER HUIS TER DUIN Ondanks slecht weer gaan de rechtschen voort Mogelijk worden andere landen uitgenoodigd VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS noordw/jk aan zee DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD. HAARLEM - TELEFOON 13866 DONDERDAG 24 JUNI - AVONDBLAD DRIE EN ZESTIGSTE JAARCANC No. 20628 Foto van H. M. de Koningin, opgenomen tijdens Haar jongste bezoek aan de Hoofdstad Te Malaga zouden vorige week tienduizend Italiaansche sol daten zijn ontscheept Madrid weert zich aan het Jarama-front Een tegenspraak De strijd bij Madrid De oud-strijders in België De intocht van Franco's troepen in Bilbao. Links de eerste afdeelingen rukken binnen, rechts een troepenformatie in de omgeving van de stad. Duitschland en Italië blijven wel medewerken aan de controle anders dan ter zee Valencia houdt zich tot alles gereed Eenige opluchting Giral over de „Leipzig"-affaire Het Weer Duitsche priester ver oordeeld Omdat hij waarschuwde voor vergiftiging van de ziel der Duitsche jeugd DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN «hu* Een Spaansche nota De houding van Amerika De opstand in Albanië Doodstraf geëischt tegen zes beklaagden De afbrokkeling van de Rex-partij Verbreekt het Vlaamsch-Nat. Verbond het accoord met Degrelle? Karl Ludwig doet te Weenen eindexamen NAZI'S GEARRESTEERD Broer van Otto van Habsburg Duitsche priesters voor de rechtbank Wat zij misdaan hebben Amelia Earhart is van Bandoeng vertrokken I GRAND HOTEL KURHAUS de internationale zomerresidentie Vanaf f 6.« p. dag Weekend vanaf f 12.501 NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kteine annonces „Omroepers" zie de rubriek. Foto GODFRIED DE GROOT, Amsterdam BILBAO, 24 Juni (Havas). Na den val van Portugalette, La Escontrille, La Arboleda, Ortuella en andere dorpen, welke in han den van de troepen van Franco vielen, ligt Bilbao thans weer ver van het front. Het geheele industriegebied ïs in handen van de rechtschen. Zooals men verwacht had, hebben de Basken, die zich in de fabrie ken hadden verschanst, zich overgegeven. Zonder moeite rukken de troepen van Fran co op in de richting van Santander. Be troepen van Franco hebben te Bilbao een ecument gevonden, opgesteld door de gevluch- j? Baskische regeering. De waarde van het jJ^kenland wordt hierin als volgt geschat: li u'000 6ewaPendcn voor het leger, een ja;<- ^ksche uitvoer van ijzererts van anderhalf jj 'lioen ton, havenverkeer zes millioen ton, °°Pvaardijvloot zeshonderdduizend ton,, bank- a*di zeven milliard peseta. SjBet rechtsche hoofdkwartier meldt, dat het echte weer de krijgsverrichtingen aan 't front Biscaye heeft belemmerd. Desondanks heb- n de nationalisten hun eerste linies gerec- hceerd. [aBe Fransche consul te Bilbao, Casteran, is .Audacieuse" zend Italiaansche soldaten zouden zijn ontscheept, en dat binnenkort een nieuw contingent zou worden verwacht. Aa laiwwic LU1IÖUI cc JDilUctVJ, h h boord van de kanonneerboot ;r zijn post teruggekeerd. Bet Spaansche schip „Santai" heeft vijftien- u^herd Baskische kinderen te Leningrad aan ah<l gebracht, Gemeld wordt, dat de regeeringstroepen aan het Jaramafront, dat voor de verdedi- ®'Hg van Madrid van onschatbare waarde s» een hevigen aanval der rechtschen heb- ®n afgeslagen. De troepen van Franco ver- °ren talrijke dooden. Sc]Aah het front van Santander heeft het ge tij u'. cler regeeringstroepen 'n rechtsche batte- L 'i Colloto vernield, en groote schade toege- &ar aan de verschansingen van het dorp renoi^, dat de nationalisten beginnen të~ Aan het front van Asturië is een abir lo' hJ^men. ®lae he aanval bij Oviedo gemakkelijk afge bet*1' Verscheiclene nieuwe stellingen werden %aier vliegtuigen van de luchtmacht der hiarnsche re6eering zijn op het vliegveld van 6rJ(1 ritz gedaald. De toestellen zijn in beslag fceh?men en de bemanning werd naar Cerbere öracht. Bit Malaga wordt gemeld, dat aan het BRUSSEL, 24 Juni. (Belga.) De Belgische Koning heeft een delegatie der oud-strijders, die te Brussel zijn komen betoogen, in gehoor ontvangen. Na afloop van de audiëntie ver klaarden de gedelegeerden, dat zij den Koning een verzoekschrift hadden overhandigd, waarin op ontslag van de regeering en ontbinding van de Kamers wordt aangedrongen. De Koning zou den gedelegeerden verklaard hebben, dat hij het hem overhandigde verzoekschrift als constitutioneel koning zou bestudeeren en na ga an, wat de grondwet hem veroorlooft te doen. In gezaghebbende kringen te Rome noemt men het bericht, dat uit Civita Vecchia 50.000 Italiaansche vrijwilligers naar Spanje zijn ver trokken, belachelijk. In dezelfde kringen weet men niets van een bericht, dat een divisie van 15.000 man gemo biliseerd zou zijn om naar Spanje te worden gezonden. In de vergadering van het bestuur der Brit- sche Labourpartij met den algemeenen raad van het Congres der Vakvëreenigingen en het bestuur der Labourfractie in het Lagerhuis zijn voorbesprekingen gehouden ten aanzien van de gezamenlijke vergaderingen van I. V. V. en S. A. I., welke te Parijs bijeenkomt. Instructies werden gegeven aan de Britsche gedelegeerden, teneinde een brengen van de Spaansche kwesties voor den Volkenbond te steunen, met het oog op een tot stand bren gen van een actie volgens het Volkenbonds handvest. De Britsche gedelegeerden zullen be pleiten, dat aan de Spaansche regeering het recht hergeven zal worden wapenen te koo- pen. LONDEN, 24 Juni. (Havas). De eerste vraag, die opkomt in verband met het uit treden van Duitschland en Italië uit het systeem van controle ter zee, is of het mo gelijk zal zijn dit systeem in werking te doen blijven. Diplomatieke Engeische krin gen toonen zich vrij sceptisch te dien aan zien. Zij geven echter nader aan, dat het de taak zal zijn van het comité dit uit te maken, aan gezien de vier mogendheden, die de controle uitoefenden, lasthebbers van het comité waren. De Duitsche en Italiaansche nota's zijn me degedeeld aan Lord Plymouth, die ze op zijn beurt weer ter kennis zal brengen van alle leden van het comité. Het is waarschijnlijk, dat binnenkort een vergadering van het comité bijeengeroepen zal worden ter bestudeering van den toestand. Intusschen pleegt de Britsche regeering over leg met de Fransche over het vaststellen van een gemeenschappelijke gedragslijn. Naar Reuter verneemt, beschouwt men in diplomatieke kringen te Londen het besluit van Duitschland zich terug te trekken uit het stelsel van de controle ter zee, als een wel kome oplossing om uit de ontstane impasse te geraken. Men voelt zich opgelucht, nu er nimmer sprake van represailles geweest blijkt te zijn. Men gelooft, dat toch nog eenige Duitsche oorlogsschepen voor de Spaansche kusten ge- stationneerd zullen blijven, ter bescherming van de Duitsche koopvaardijschepen. De Ita liaansche regeering volgt een soortgelijke ge dragslijn. Duitschland zou bereid zijn, weder aan de controle ter zee mede te werken, indien het voldoende waarborgen ontvangt, dat zich geen nieuwe incidenten zuilen voordoen, en volgens de Duitsche meening berust de verantwoorde lijkheid voor het verkrijgen van dergelijke ga ranties bij Groot-Brittannië. Duitschland en Italië zullen niet slechts aan de werkzaamheden der niet-inmengings- commissie blijven medewerken, doch ook aan de controle anders dan ter zee. Intusschen zal men het vraagstuk be studeeren, hoe de leemte in de controle ter zee kan worden aangevuld. Men zal wel licht aan Engeland en Frankrijk vragen zich hiermede te belasten, of het misschien beter oordeelen, andere landen, die in de commissie vertegenwoordigd zijn, uit te noodigen, er aan deel te nemen. In een onderhoud met buitenlandsche jour nalisten over het incident met de „Leipzig" heeft de minister van Buitenlandsche Zaken te Valencia, Giral, verklaard van meening te zijn, dat Duitschland en Italië gebruik hebben gemaakt van een bedrieglijk voorwendsel, om hun volledige vrijheid van optreden te herne men, na de weigering van Engeland en Frank rijk mede te werken aan een „vloot-demon- stratie" voor Valencia. Minister Giral deed op merken, dat wanneer een demonstratie beperkt blijft tot een eenvoudig défilé van schepen buiten de kust, de Spaansche regeering niets zal doen, dat als een vijandige daad kan wor den uitgelegd. Maar in geval van een agressie zou de Spaansche regeering zich gerechtigd achten haar recht en souvereiniteit te verdedigen met alle middelen waarover zij beschikt. De minister voegde hieraan toe, dat de Spaansche regeering nog niet antwoordt op de laatste Engeische nota over de controle ter zee, waarin gevraagd wordt of waarborgen ge geven kunnen worden aan de schepen die de controle uitvoeren. Daar Duitschland en Italië zich terugtrok ken uit het contröle-systeem vervalt deze vraag. Het principieele antwoord der Spaansche re geering zal zijn, dat men bijna niet kan spre ken van waarborgen voor bij de controle be trokken schepen, zoolang men niets zal hebben gezegd over waarborgen tegen agressie van den kant van deze zelfde schepen, zooals het recente bombardement van Almeria. De Spaan sche regeering blijft van meening, dat de con trole niet ten uitvoer moet worden gelegd door gewapende wachtschepen, zooals die door tal rijke landen gebruikt worden voor onderdruk king van smokkelarij. VERWACHTING: Zwakke tot matigen Noordelijke tot Noord-Oostelijken wind, zwaar bewolkt tot betrokken, weinig of geen regen, weinig verandering in tem- peratuur. Hoogste barometerstand: 765.4 Blacksod. |j Laagste barometerstand: 750.8 Isafjord. j| Zon op 4.38 - onder 21.26 - Licht op 21.56 Maan op 21.43 onder 5.05 1 Juli L. K. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiuir FRANKENTHAL, 24 Juni (Havas). De Duitsche priester Alfons Mauthe is tot vijf maanden gevangenisstraf veroordeeld, om dat hij in een preek gezegd heeft: „In Spanje en in Rusland vernielt men de kerken, doch die kunnen gemakkelijk weer opgebouwd woorden. Maar als men de ziel der Duitsche jeugd vergiftigt, is dat kwaad nauwelijks te herstellen." Het conflict tusschen de Poolsche regeering en den Aartsbisschop van Krakau is verscherpt. De Belg Demuyter is winnaar van den Gor- don-Bennett-wedstrijd van dit jaar. De Fransche Senaat is tevreden over de samen stelling van de regeering-Chautemps. Tegen zes beklaagden in het proces tegen de Albaansche opstandelingen is de doodstraf ge- eischt. Uit protest tegen een ongunstig vonnis nieuwe stakingen uitgebroken in Warren. zyn Men vraagt zich thans af, hoe het controle- vraagstuk moet worden opgelost. De rechtschen in Spanje zetten hun opmarsch voort ondanks het slechte weer. Een der by het autobus-ongeluk te Beekbergen gewonden is overleden. De verdachten van den overval met roof te Leek zijn veroordeeld tot gevangenisstraffen, varieerend van ljj tot 10 jaar; één verdachte is vrijgesproken. Motorscheepje tusschen Vreéswijk en Jutfaas gezonken; de schipper en een 10-jarig dochter tje om het leven gekomen. der vorige week te Malaga tiendui- Bij de demonstratie van oud-strijders tegen de Amnestie-wet kwam het te Brussel tot botsingen met de politie. De regeering van Valencia heeft, na een ver gadering van den ministerraad, een officieuze nota gepubliceerd, waarin wordt gezegd, dat de regeering de internationale gebeurtenissen in verband met Spanje had besproken. De re geering heeft haar houding bepaald ten aan zien van het optreden van sommige „mogend heden". Men i,s van oordeel, dat hierbij voor al Duitschland is bedoeld. De regeering heeft alle maatregelen ge nomen welke noodig zijn om het hoofd te bieden aan alles wat zou kunnen gebeuren. Men kan hieraan toevoegen, dat de Spaan sche regeering nooit een schending van de intregriteit van haar gebied zal dulden, noch aantasting van haar souvereine rech ten. WASHINGTON, 24 Juni. (Havas.) De slechte indruk te Washington, gewekt door het bericht, dat Duitschland en Italië zich uit het controle stelsel terugtrokken, is eeniszins verzacht door de mededeeling, dat beide landen de Londen- sche commissie niet zouden verlaten. De woord voerder van het departement van Staat ver klaarde, dat de houding der Amerikaansche re geering onder deze omstandigheden onveran derd blijft. De regeering is niet voornemens de toe passing van de neutraliteitswet, die op het oogenblik geldt ten aanzien van de beide oorlogvoerende partijen in Spanje, uit tc breiden tot andere landen. Volgens welingelichte kringen zou men tot een dergelijken maatregel slechts kunnen overgaan, indien Duitschland en Italië openlijk in Spanje tusschenbeide zouden komen. Het grootste deel van de in de Spaansche wateren dienstdoende Duitsche vloot is Woens dag aangekomen in de Baai van Lagos, Het zijn de pantserkruiser „Admiral Scheer", de krui sers „Nürnberg", „Karlsruhe" en drie torpedo jagers met een petroleumtankschip. Deze een heden liggen thans voor anker op grooten af stand van de kust. De commandant van het eskader heeft begroetingen uitgewisseld met de autoriteiten van Lagos. Het eskader is des avonds nog naar do Mid- dellandsche Zee vertrokken, met uitzondering van de „Admiral Scheer", die hedenochtend vertrokken is. TIRANA, 24 Juni. (D.N.B.). De procureur- generaal van het Albaansche Hof heeft tegen zes betrokkenen bij de poging tot opstand van 16 Mei j.l. de doodstraf en tegen de andere be klaagden gevangenisstraffen geëischt. BRUSSEL, 24 Juni. (Havas). De Belgische bladen bevestigen, dat kolonel Vigneron, Rexis- tisch Senator, om persoonlijke redenen afgetre den is als directeur van de „Gardes Rexistes". Zooals reeds gemeld werd eenige dagen ge leden het uitvoerend bureau van Rex ontbon den. Thans deelen de partij-organen mede, dat Dinsdag een nieuw bureau is samengesteld, dat onmiddellijk zijn werkzaamheden is begonnen. Het bureau bestaat uit zes personen, waaronder Degrelle en de Vlaming Paul de Mont. intusschen is de crisis weer verscherpt, daar de leiding van het Vlaamsch-nationaal verbond, dat bij de tusschentijdsche verkiezing te Brussel een belangrijke rol heeft gespeeld, in principe besloten heeft de overeenkomst met Rex te verbreken. Uit Gregenz wordt gemeld, dat dertig natio- naal-socialisten zijn gearresteerd wegens oprich ting van een lïjtler-jeugdgroep. Onze Weensche corr. schrijft ons: Karl Ludwig, de derde zoon van Oosten rijks laatsten keizer, die den 30sten Mei uit Steenockerzeel te Weenen was aangekomen om daar bij1 de Paters Benedictijnen eindexamen gymnasium te doen, is den 8sten Juni j.l. met lof geslaagd. Reeds den volgenden dag vertrok hij weer uit Weenen. Karl Ludwig werd den lOen Mei 1918 te Baden bij Weenen geboren en moest dus nog heel jong met zijn ouders de Heimat verlaten. Toen zijn keizerlijke vader in ballingschap stierf, was hij nauwelijks vier jaar oud. Hij bezocht het gymnasium te Brussel en kreeg privélessen in Oostenrijksche geschiede nis en literatuur, volgens het leerplan der Oostenrijksche gymnasia. Zijn vader, Keizer Karei, behaalde zijn diploma aan hetzelfde beroemde Weensche gymnasium. De pastoor van de parochie Mantel in de Beiersche Oostmark, Georg Schachtel, is door de nat.-soc. volksrechtbank te Neurenberg tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens overtreding van de kanselparagraaf. De rechtbank in Quedlinburg veroordeelde den katholieken pastoor Friedrich Schnieder uit Thale aan de Harz wegens beleediging van een nat. -soc. hoofdredacteur tot 100 mark boete, subsidiair 10 dagen gevangenisstraf. De misdaad van den priester bestond hierin, dat hij aan de uitgevers van een nat.-soc. blad in Thale een briefkaart geschreven had om zijn abonnement op te zeggen wegens de zeer tendentieuze, erger niswekkende berichtgeving in bedoeld blad. Voor de volksrechtbank in Neisse in Silezië werd de 51-jarige katholieke pastoor Julius Wessely uit Riemertsheide (District Neisse) ver oordeeld tot een gevangenisstraf van 4 maanden wegens overtreding van de kanselparagraaf. Pas toor Wessely had zeer terecht gewezen op de tendentieuze berichtgeving in de nat.-soc. pers, terwijl hij de onpartijdigheid der Duitsche recht banken in twijfel had getrokken. In twee gévallen moest vrijspraak volgen, daar de getuigenverklaringen absoluut onvol doende waren. BANDOENG, 24 Juni. (Aneta). Hoewel zij voornemens was zeer vroeg te vertrekken, steeg Amelia Earhart eerst hedenmiddag te 13.50 uur van Andir op, op weg naar Soerabaja. Dit latere vertrek hield verband met het niet eerder gereed zijn der revisie van haar toestel. Stand op Donderdag 1 uur n.m.: 760.4 Vorige stand: 760.5

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1