De vraagstukken rondom controle de m Het verzet van Santander zou slechts kort zijn Bureaux voor redactie en administratie: 111 Het nieuws van heden b DE POSITIE VAN HET POND STERLING DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Fransche voorstellen aan Londen Engelsche kringen zijn gerustgesteld De staalstaking duurt voort Van Zeeland te Washington inmm Anarchistische opstand door honger ontstaan? Weldra een actie bij Madrid verwacht Het Weer De financiën van Frankrijk Het conflict in Polen Amelia Earhart heeft pech De strijd tegen de Kerk Duitsche predikanten gearresteerd Nieuwe regeering in Irak De zuivering" in de Sovjet-Unie NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: Voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM TELEFOON 13866 VRIJDAG 25 JUNI - AVONDBLAD DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20630 Eenzijdig Duitsch-Italiaansche controle zou niet geduld kunnen worden Fransche kringen minder optimistisch Nederland en Zweden gepolst? Bet Britsche leger is uitgerust met radio-apparaten, zoowel voor ontvangst als uitzending geschikt, die één man op den rug mee kan voeren De toestand op Trinidad Het scala-orkest van Milaan "bracht een bezoek aan Berlijn en legde een krans neer bij het Wagner-monument Bij de ernstige situatie acht men een aftreden van Companys onwaarschijnlijk Troepenbewegingen bij Madrid Russisch schip met krijgs tuig buitgemaakt De geruchten om Companys Simon zal versterking van het egalisatiefonds vragen Chautemps voerde langdurige besprekingen Volksfrontbetooging Groot politie-vertoon en waterstralen van de brandweer bleken niet in staat de verontwaardiging van dezen demonstrant tegen de voorgestelde amnestie-wet in Mgr. Sapieha publiceert een ant woord op de beschuldigingen Voor alle zekerheid is zij naar Bandoeng teruggekeerd DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Alles wordt gedaan om bekend heid te voorkomen NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. GIBRALTAR, 25 Juni (Reuter). By de Duitsche oorlogsschepen, die Donderdag in Oostelijke richting Gibraltar zijn gepas seerd, bevond zich de „Admiral Scheer". Te Londen heeft men geen enkele aanwijzing gekregen, dat de Duitsche oorlogsschepen in de Middellandsche Zee in de toekomst voor andere doeleinden zullen worden gebruikt, dan de wet tige bescherming der Duitsche koopvaardij schepen. De lezing, dat de jongste Duitsche vlootbe- ivegingen hun oorzaak vinden in de noodzake lijkheid, de schepen, die reeds langen tijd pa trouillediensten hebben verricht, af te lossen, Wordt in Britsche kringen niet onaannemelijk geacht. Men beschouwt de algemeene atmosfeer als gekalmeerd. Fransche kringen te Londen zijn daarentegen geneigd den huidigen toestand als duister te beschouwen. Alvorens maatregelen worden ge- homen om de leemte in 't controleplan aan te Vullen, zouden deze kringen nadere inlichtin gen willen hebben over de bedoelingen van Duitschland en Italië ten aanzien van hun oor logsschepen in de Spaansche wateren. Duitschland en Italië zullen opnieuw de gelegenheid hebben, hun standpunt uiteen te zetten, alvorens de nog niet geformu leerde voorstellen inzake het overdragen van hun contröle-zönes aanvaard worden. Beide landen alleen zouden echter geen in vloed kunnen uitoefenen op een door een meerderheid in de niet-inmengingscommis- sie genomen besluit. In gezaghebbende kringen te Parijs gaf men Donderdagavond te verstaan, dat Frankrijk voorstellen heeft doen toekomen aan de Engel sche regeering, strekkende tot het uitbreiden van de aan de Fransche en Engelsche vloten toevertrouwde controle op de niet-inmenging tot de Spaansche kusten, welke tot dusverre door Duitsche en Italiaansche schepen gecon troleerd werden. Neutrale waarnemers zouden aan boord ge plaatst kunnen worden van deze schepen, ten einde aan deze controle een maximum van waarborgen te geven. Men doet opmerken, dat een eenzijdige controle van den kant van Duitschland en Italië gelijk zou staan met een blokkade, en in strijd zou zijn met het internationale recht. De mogendheden, die belang hebben bij den status quo in de Middellandsche Zee zouden die eenzijdige controle niet kun nen toestaan. Delbos en Eden houden permanent^ contact, teneinde in volledige overeenstemming de re cente moeilijkheden, welke men hier met kalmte en koelbloedigheid blijft beschouwen, op te lossen. De Romeinsche correspondenten der Berlijn- sche bladen melden, volgens de Telegraaf, uit Rome, dat de toekomstige houding van Italië in het Spaansche conflict, na de terugtrekking van Duitschland en Italië uit de internationale zeecontróle, aldus zal zijn: „De in de Spaansche wateren, een legitiem belangengebied van Italië, vertoevende Italiaan sche schepen zullen in geval van eenigerlei aanval of andere verscherpingen van den toe stand, gemeenschappelijk met de Duitsche vloot in de Middellandsche Zee alle noodzake lijke maatregelen treffen." De diplomatieke medewerker van de „Dai ly Telegraph" meent te weten, dat te Lon den de mogelijkheid besproken is, eenige der Noordelijke Europeesche mogendheden uit te noodigen aan de controle deel te ne men. Nederland en Zweden zouden hierom trent reeds zijn gepolst. In gezaghebbende Nederlandsche kringen was men hiervan evenwel, naar aan de Telegraaf bij navraag bleek, voor wat Nederland betreft, nog volmaakt onkundig. Deze zaak moet echter door de non-inter ventiecommissie worden geregeld. Groot-Brit- tannië is van oordeel, dat het niet wel uitvoer baar zou zijn, ook Sovjet-Rusland uit te noo digen aan de controle deel te nemen. Het risico van incidenten zou klaarblijkelijk worden ver groot, indien Sovjet-schepen in de Spaansche wateren verbleven. NEW YORK, 25 Juni (Reuter) Het rijksbemiadelingsbureau der Ver. Staten dat een oplossing tracht te vinden voor het conflict in de staalnijverheid, heeft mede gedeeld, dat men er tot dusverre niet in geslaagd is een basis voor overeenstemming te vinden. De gouverneur van Pennsylvanië heeft den taat van beleg te Youngstown, die in verband de staking in de staalindustrie was afge- "hdigd, opgeheven. De stakingsbeweging op geheel Trinidad is "gewijzigd voortgezet, ondanks het beroep van vetl gouverneur. Alle openbare werken en olie- J* den liggen stil; vele suikerfabrieken hebben ""eten sluiten. Alle onafhankelijke onderhan- j^ngen ten behoeve van compromissen zijn De vier presidenten der staalfabrieken, diet ?el, die de federale arbitrage-commissie de mid- eh, welke .een einde aan de staking zouden jtUhi., Jddag de conferentie plotseling verlaten. Zij blaarden, dat het comité van Lewis de wet jeet eerbiedigt, en hun zijn wil tracht op te ö58en' ZiJ voegden hieraan toe, dat zij een r§elijke conferentie voortaan niet meer zou- jj bijwonen. De arbitrage-commissie heeft de g °b op nieuwe besprekingen echter niet opge- eh- Murray, de rechterhand van Lewis, zeide iet,de conferentie: „Wij zullen den strijd voort- jJCh en zijn zeker van de overwinning." VriÜ ^eelde mede, dat hij Roosevelt zou aan- eenig scheidsman in het conflict te zün.-! WASHINGTON, 25 Juni (Reuter) De Belgische premier, Van Zeeland, die een reeks gedachtenwisselingen heeft gehad met President Roosevelt, heeft Donderdag ge durende twee uur geconfereerd met staats secretaris Hull, en is daarna naar het Witte Huis gegaan om een afscheidsbezoek te brengen aan Roosevelt. Staatssecretaris Huil heeft verklaard, dat het misschien noodzakelijk zou zijn de besprekin gen nog te verdiepen. In de pers leidt men hieruit af, dat de gedachtenwisselingen van diepgaanden gedetailleerden aard zijn geweest. Huil verklaarde volgens Havas nog, dat de be sprekingen de economische en militaire ontwa pening betroffen. Hij wees er op, dat de econo mische politiek der Vereenigde Staten naar het liberalisme neigt. De minister zette uiteen, dat er voor het oogenblik geen sprake is van het nemen van een besluit. Van Zeeland heeft medegedeeld, dat hij in zijn besprekingen met Huil zoo veel onderwer pen, die overweging vereischen, besproken heeft, dat hij in afwijking van het oorspronkelijk pro gram Dinsdag a.s. wederom een ontmoeting met Huil zal hebben. I SALAMANCA, 25 Juni (Havas). De officieele correspondent van het hoofd kwartier van Franco geeft de volgende bij zonderheden over den opmarsch in Biskaje: „Den voortdurend vallenden regen ten spijt hebben wü gisterenavond laat Ciervano bezet, zoodat thans de geheele linkeroever van de Nervion tot aan de Mons in ons bezit is. Wij ontmoetten weinig tegenstand. Aan de rivier de Urrianan, die evenwijdig aan de Ner vion stroomt, hebben wij reeds twee belangrij ke punten bezet. Bij hun opmarsch hebben de rechtsche troepen een nieuwen verdedigings gordel gevonden, gelijkende op dien van Bil bao, maar in omgekeerde richting, zoodat de loopgraven en wallen naar den kant van San tander zijn aangelegd. Wij hebben deze linie bezet en zij ligt reeds achter onze voorste stel lingen. Volgens een mededeeling van Radio Nacio- nal zouden zich troebelen hebben voorge daan in Santander en zouden de anar chisten meester zijn van de stad. De onlus ten zouden zijn ontstaan tengevolge van de uitputting van den voorraad levensmid delen door den toevloed van vluchtelingen uit Bilbao. De anarchisten zouden een com- munistische vrijheidsrepubliek in Santan der hebben uitgeroepen. Een vluchteling uit Santander bevestigde dat er gebrek aan levensmiddelen heerscht. San tander en Asturië werden van levensmiddelen voorzien door Bilbao, dat in ruil voor zijn delfstoffen voedsel kon krijgen. Vier maanden geleden beschikte Bilbao over een voorraad snijboonen voor minstens een jaar. In het be gin van Juni was deze voorraad uitgeput. San tander en Asturië kunnen niet exporteeren om levensmiddelen te verkrijgen; zij moeten in tegendeel 400.000 vluchtelingen uit Biscaje bo vendien voeden. Het verzet van Santander kan dus slechts zeer kort zijn. De Baskische regeering heeft medegedeeld, dat het leger georganiseerd wordt en de fortificatie- werkzaamheden geïntensiveerd. De fabrieken en werkplaatsen werken dag en nacht. Hieraan wordt toegevoegd, dat de voed selvoorziening van de bevolking van San tander, een millioen personen, onder wie vierhonderdduizend vluchtelingen, thans normaal schijnt te zijn verzekerd. De bevelhebber van het Noordelijke leger heeft een toespraak tot de troepen gericht, waarin hij hen aanspoort tot weerstand ten behoeve van de overwinning der Republiek. Aan de Jarama worden dagelijks zeer belang rijke troepenbewegingen aan de zijde der na tionalisten waargenomen. Het geschut der re- geeringstroepen neemt de rechtsche achterhoede zonder ophouden onder vuur, doch het kan de voortdurende versterking van troepen en oor logstuig niet verhinderen. Zeker is het, dat aan beide zijden om vangrijke krijgsverrichtingen worden voor bereid en dat men weldra tot actie zal overgaan. De batterijen der regeeringstroepen hebben gistermiddag een krachtig vuur geopend op de stellingen der rechtschen bij de Fransche brug en op den weg naar Coruna en Castilië, zoodat de troepen van Franco zich moesten versprei den. In zijn radiorede heeft generaal Queipo de Llano verklaard, dat het slechte weer de ope raties aan het front van Madrid heeft verhin- oerd. Reuter meldt uit Weenen dat daar ver luidt, dat de Oostenrijksche regeering heeft geweigerd Franco's regeering in Spanje te erkennen,. Naar het schijnt heeft Franco na den val van Bilbao stappen laten doen om een erkenning door Oostenrijk te ver krijgen. Dit verzoek van Franco zou ondersteund zijn door von Fapen en den Italiaanschen am bassadeur. In politieke kringen te Weenen be schouwt men de weigering van Oostenrijk als een gebaar naar de Westelijke mogendheden. Naar van rechtsche Spaansche zijde ver luidt, heeft de tot Franco's strijdmacht be- hoorende kruiser Almirante Cervera aan de Middellandsche Zeekust het Sovjet-Russische koopvaardijschip Kuban gepraaid en naar Malaga opgebracht. De voor de regeering te Valencia bestemde lading zou uit 20 vliegtuigen, 44 tanks, 9.000 geweren, 1.100 machinegeweren, 2 millioen pa tronen, en 4.500 ton ander oorlogsmateriaal hebben bestaan. De militaire commandant van Gerona heeft medegedeeld, dat om ongeveer half zeven een witgeschilderd oorlogsschip ter hoogte van de La Selva en op een afstand van 6 mijl uit de kust met kanonschoten een Spaansch handels zeilschip tot zinken heeft gebracht. De beman ning werd gevangen genomen. Het zeilschip voer in gezelschap van een Fransch vaartuig, dat door het rechtsche schip met rust werd ge laten. Dit laatste vertrok onmiddellijk na den aanslag met groote snelheid naar het Zuiden. De autoriteiten van Valencia hebben mede gedeeld, dat bij het vergaan van de „Ciudad de Barcelona", welk schip werd getorpedeerd voor de kust van Catalonië, verscheidene Ame rikanen om het leven zijn gekomen. Het juiste J aantal der slachtoffers is nog niet bekend. De president der Catalaansche Generaliteit heeft aan journalisten naar aanleiding van de geruchten omtrent zijn aftreden verklaard: De President is niet gedeserteerd op 6 October, noch op 19 Juli, en hij zal ook thans wel niet c'eserteeren. Hij bepaalde zich ertoe, zijn plicht te vervullen en de orders van zijn geweten op te volgen. De interviewers hadden den indruk, dat, indien de militaire situatie, vooral tenge volge van den val van Bilbao, niet zoo ernstig was geweest, Companys wellicht er aan gedacht zou hebben, zijn ontslag te nemen. Onder de tegenwoordige omstan digheden behoeft men echter niet te ver wachten, dat hij zal aftreden. H VERWACHTING: Zwakke tot matigen E in het Noorden Noordelijke tot Weste- E lijken, in het Zuiden Noord-Oostelijke E E tot Noord-Westelijken wind, aanvankelijk licht bewolkt, later toenemende bewol- E king, weinig of geen regen, iets warmer. Hoogste barometerstand: E 766.5 te Valentia. Laagste barometerstand: S 731.0 te Janmayen. E Zon op 4.38 - onder 21.26 - Licht op 21.56 Maan op 22.13 onder 6.09 j= 1 Juli L.K. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii LONDEN, 25 Juni (Reuter) De Brit sche minister van Financiën, Sir John Simon, heeft in het Lagerhuis medegedeeld, dat hij volmachten zal vragen om het Brit sche egalisatiefonds te versterken met 200 millioen Pond Sterling. PARIJS, 25 Juni (Havas) De Fransche minister-president Chautemps heeft Don derdag den financieelen toestand besproken. Hij had een langdurig onderhoud met den onderstaatssecretaris van financiën, Brunet, den directeur van de fondsenbeweging, Jac ques Rueff, den gouverneur van de Fransche Bank, Labeyrie en den directeur van het kabinet van Bonnet, de Boisanger. Donderdagmiddag is te Parijs een betooging van het volksfront gehouden, waarbij talrijke leidende figuren van het volksfront aanwezig waren. Thorez hield een rede, waarin hij den steun der communisten aan de nieuwe regee ring toezegde. Tenslotte voerde Jouhaux het woord, die o.a zeide, dat de C. G. T. aan den kant van de regeering staat voor een actie tegen de „geld' machten". De C. G. T. zal haar waakzaamheid uitoefenen ten aanzien van de gebeurtenissen en is „gereed tusschenbeide te komen met al haar krachten en al haar middelen, om te ver mijden, dat men afglijdt naar een fascistische overwinning." Voorts zeide Jouhaux: „De regeering zal niet tevergeefs een be roep op ons doen, maar zij zal ons ook tegenover haar vinden, wanneer zij door schroomvalligheid zou afwijken van den weg, dien wij te zamen hebben uitgestip peld." Naar men gelooft, heeft Companys den Ca- talaanschen minister in de regeering van Va lencia. Aguade, uitgenoodigd naar Barcelona te l'.omen, teneinde besprekingen met hem te voe ren. Het is mogelijk, dat Aguade, die Zater dagmorgen zou aankomen, vergezeld zou wor den door den Baskischen minister in de regee- 'frng van-.Valencia, Irujo. WARSCHAU, 25 Juni (Havas). De Aarts bisschop van Krakau, Mgr. Sapieha, heeft een antwoord gepubliceerd op de tegen hem uitge sproken beschuldigingen. Hij wijst er op, dat sinds lang besloten was tot het overbrengen van den sarcophaag van Pilsoedski, en dat deze slechts voorloopig in den crypt van St. Leonard was geborgen. Bovendien liep het gebalsemde stoffelijke overschot gevaar in de vochtigheid van den crypt tot ontbinding over te gaan. De Aartsbisschop voegt hieraan toe, dat hij, belast zijnde met de zorg voor de heilig heid van de Katholieke Kathedraal niet onverschillig kon blijven tegenover de dichte massa's, die soms vreemd waren aan het Katholieke geloof, en die door de Kathe draal liepen. De Aartsbischop betreurt het, dat de door hem aangevoerde motieven in de officieele communiqué's stilzwijgend voorbijgegaan zijn. In Krakau zijn betoogingen tegen den Aarts bisschop gehouden. Verschillende regeeringsor- ganisaties hebben een bijeenkomst belegd, waar na een optocht zich begaf naar het Belvédère, de vroegere residentie van Pilsoedski. Er werden vijandige kreten jegens den Aartsbisschop uit geroepen. Te Warschau blijven adressen van solidariteit met de regeering van talrijke regeeringsorga- nisaties binnenkomen. BATAVIA, 25 Juni (Aneta). Nadat Amelia Earhart gistermiddag te half vijf te Soerabaja was gearriveerd, alwaar zij werd ontvangen door den manager der Socony-Vacuum Oil Co. en een dertigtal andere belangstellenden, keerde zij heden te 1.55 uur 's nachts naar het Ban- doengsche vliegveld Andir terug, alwaar zij te 8.20 arriveerde. De machine was nog niet in orde, en Amelia •Earhart durfde nog niet de zee over te steken. Inzake de controle over Spanje zijn Fransche voorstellen aan Londen gezonden. Dinsdag a.s. zal Van Zeeland nog een bespre king hebben met den Amerikaanschen minister Huil. De Fransche premier Chautemps heeft langdu rige besprekingen gevoerd over den financiee len toestand in Frankrijk. De Aartsbisschop van Krakau antwoordt op de tegen hem ingebrachte beschuldigingen. In Irak is een kabinetshervorming tot stand ge komen. De onderhandelingen in het Amerikaansche staalconflict zijn van werkgeverszijde plotse ling afgebroken. Opnieuw zijn in de kringen der Duitsche be- lijdeniskerk een groot aantal arrestaties ver richt. Gebrek aan levensmiddelen zou den tegenstand van Santander van korten duur maken, hoewel van Baskische zijde deze berichten worden tegengesproken. Simon vraagt om versterking van het Britsche egalisatie-fonds. Te Haarlem is heden de jaarvergadering van de Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Han del gehouden. Plechtigheid op den St. Adelbertusakker. Aanrijding tusschen autobus en melkauto nabij vliegveld De Kooy; verschillende gewonden, onder wie twee ernstig. BERLIJN, 25 Juni. (Reuter.) Donderdag werd gemeld, dat wederom circa vijftien predikanten en leeken-adviseurs van de op- positioneele belijdeniskerk in Duitschland zijn gearresteerd, o. a. ds. Mueller uit Dahlem. Alles wordt gedaan om te verhinderen, dat de arrestaties in net openbaar bekend worden. Zij, die ervan verdacht worden, dergelijke berichten aan de buitenlandsche pers te hebben verstrekt, stellen zich bloot aan arrestatie en opsluiting zonder voorafgaande veroordeeling. Behalve ds. Muehler zouden ook ds. Rathe- nau en ds. Bochum uit Berlijn in arrest zijn gesteld. Voorts ds. Lucking uit Westfalen, ds. Rentdorff uit Mecklenburg en ds. Iwans uit Oost-Pruisen. In totaal zouden tot dusverre zes en zestig predikanten zijn gearresteerd, ofschoon eenigen later misschien weer op vrije voeten zijn gesteld. Acht arrestaties zijn Donderdag verricht, na een bijeenkomst te Berlijn van den rijksbroe- derraad. De gearresteerden zijn de zes boven genoemde predikanten en ds. Beekmann, bene vens de juridische adviseur Perela. BAGDAD, 25 Juni (Havas). De gedeelte lijke ministercrisis in Irak is snel beëindigd. Het aftreden van de ministers van Financiën, Economische Zaken, Justitie en Opvoeding werd aangenomen, en zij werden vervangen door respectievelijk Mohamed Ali Mahmoed, Abas Mendi, Mahmoedsjel Kali en Jafar Amandi. Men vermoedt, dat deze hernieuwing van de regeering voortkomt uit het verlangen om de be sprekingen met Turkije over de economische politiek voort te zetten. PARIJS, 25 Juni (Havas) De „Petit Pa- risien" publiceert een telegram uit Moskou, vol gens hetwelk Faizoeila Khodjajef, voorzitter van den raad van volkscommissarissen der Sovjet-republiek van Oesbekistan, van zijn func ties is ontheven. Hij wordt er van beschuldigd zijn broer, een contra-revolutionnair, die de hand aan zichzelf heeft geslagen, verdedigd te hebben. De derde Khodjajef, een broer der beide anderen, volkscommissaris van Handel en Bin- nenlandsche Zaken van Oesbekistan, is even eens afgezet. Stand op Vrijdag I uur n.m.: 763.4 Vorige stand: 763.0

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1