Zoekt gij betrouwbaar Personeel? Plaats dan een „Omroeper" voor 80.000 gezinnen Scheepsbrand in de Maasstad St. Jansprocessie te Laren Onschuldig in de gevangenis? Sport en spel Protest van Kard. Schulte pniiiiiiiiiiiinininiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiniiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiig VRIJDAG 25 JUNI 1937 giniiinininiininiiniininimiininniiininniiiininiiiiniiiiiiiiiiiiiiniiiiininimiiiiiTiiniinnniiiniinininmHg NED. MIJ. VOOR NIJVERHEID EN HANDEL Officieele ontvangst op het stad huis te Haarlem DIEFSTAL VAN 2000 GULDEN TE BEVERWIJK Aan verzoek tot onmiddellijke in vrijheidstelling niet voldaan Pleidooi Examen L. O. DE BESPELING ST. BAVO- BEIAARD Nog meerdere in zicht Personalia De Frans Hals-tentoonstelling Een détail uit de plechtige St. Jansprocessie, die gisteren te Laren werd gehouden Examen handenarbeid Onwel geworden LAWNTENNIS De kampioenschappen van Wimbledon Nederlandsche overwinningen in de dubbels DAMMEN Achttiende partij remise De strijd tusschen Springer en Raichenbach K.N.V.B. CO MP ET IT lE-INDEELI N G DER TWEEDE KLASSERS Alle tweede-klassers benoorden het IJ in een af deeling Zwitser twee jaar geleden wegens postwisselvervalsching veroordeeld Revisie-zaak voor het Amsterdamsche Hof Buitengewoon groote belangstel ling voor deze plechtigheid i eenig boven den Moerdijk Het Gooische dorp in feestgewaad Aalders op vrije vodef} Veroordeeld, doch met aftrek voorloopige hechtenis ^ïiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiir^ NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT STAD Ter opening van het congres der Nederland- eche Maatschappij voor Nijverheid en Handel, werden de deelnemers gisterenavond om 8 uur ten stadhuize te Haarlem ontvangen. De vier wethouders en de gemeente-secretaris waren bij deze plechtigheid aanwezig. De waarnemend burgemeester, wethouder W. J. B. van Liemt sprak het volgende welkomst woord Het verheugt ons gemeentebestuur weder, gelijk zoo vele malen reeds is geschied, uw maatschappij in ons stadhuis te mogen be groeten. De gedachte bij de stichting uwei maatschappij vastgesteld, telkenmale om de vijf jaar in Haarlem te vergaderen, is wel voor onze gemeente een zéér gelukkige geweest en wordt dan ook door ons op hoogen prijs gesteld. Sedert uw laatste congres te Haarlem gehou den, hebben nijverheid en handel wel een zéér moeilijken en bewogen tijd doorgemaakt. In 1932, toen de crisis zich reeds scherp ver toonde, zij het nog niet in dien omvang zooals ze zich in de latere jaren deed gevoelen, merkte de toenmalige waarnemend burgemeester in zijn welkomstwoord tot uw congres reeds op, dat nijverheid en handel stonden voor een groote en moeilijke taak, nJ. den toen komenden en ernstigen tijden op de meest krachtige wijze het hoofd te bieden. Nu, na vijf jaar, nu het toeval wil, dat wedei een waarnemend burgemeester tot u het woord voert, moge het mij vergund zijn te consta- teeren dat in een tijd, zóó moeilijk als nijver heid en handel wellicht nimmer gekend hebben met Hollandsche taaiheid en vaste hoop op een betere toekomst is volgehouden en de moed niet opgegeven. Op te sommen de ontzaglijke moeilijkheden, waarmede te kampen is geweest, acht ik in uwe kringen onnoodig, al kennen ook wij ze maai al te goed. Gij, die ze, om het zoo eens te noe men, aan den lijve gevoeld hebt, kent ze nog beter dan wij. Voor die vasthoudendheid om tegen den stroom van de ongunst der tijden, die achter ons liggen, te worstelen, om uiteindelijk toch te willen overwinnen, breng ik onze vaderlandsche nijverheid en handel een eeresaluut. Mijne heeren, gelukkig liggen op dit oogenblik de moeilijke jaren achter ons; al zijn we nog niet op het niveau, zooals we dit zouden wen- schen, toch: „Het daghet in het Oosten", ja, waarlijk, ook in onze Oost begint het te dagen, hetgeen zonder twijfel op de welvaart van het Moederland grooten invloed moet hebben. Rede lijkerwijze mogen wij verwachten, dat we met Gods Hulp en de energie, onzen Nederlandschen handel en nijverheid eigen, een nieuw tijdperk van welvaart tegemoet mogen gaan. Mogen de beraadslagingen tijdens uw congres bijdragen tot het versnellen van het tempo, waarmede de opgaande conjunctuur voor nij verheid en handel is ingezet tot eigen opbloei en Neerlands welvaart in 't algemeen. De voorzitter der maatschappij, Ir. A. Plate, verklaarde zich erkentelijk voor de ontvangst. Haarlem heeft voor ons, aldus spr., bijzondere aantrekkingskracht. Ons secretariaat is er ge vestigd, wij zijn er als het ware ontsproten. Dat wij in dit historische milieu ons congres mogen beginnen is ons een groote vreugde, temeer omdat wij voelen voor traditie. Morgen wacht ons een belangrijke dag; onderwerpen, die in het brandpunt van de belangstelling staan, zul len behandeld worden. Een groote eer is het, dat Prins Bemhard in ons midden zal zijn. Spr. sprak daarbij de hoop uit, dat ook het gemeentebestuur bij de beraadslagingen en inleidingen vertegenwoor digd zal zijn. Het gezelschap begaf zich daarna naar de oude raadzaal, waar een kopje thee gedronken werd. lem's Bloei" bereid is, zélf voor nog eenige an dere concerten in den loop van dezen zomer zorg te dragen. Wie Woensdag 30 dezer dus wil genieten, make zich na den maaltijd op naar de omgeving- van de Groote Kerk en kieze een rustig plaats je uit. De Officier van Justitie, mr. W. M. Paarde- kooper Overman kreeg eerst laat in den na middag gelegenheid zijn requisitoir te nemen. „Er is hier vandaag gedraaid door getuigen, zooals dat in Amsterdam meer de gewoonte is dan hier" merkte spr. op, „en dit komt voort uit rancunevrees. Geen wonder trouwens, wanneer men weet, uit welke milieus de verdachte en de getuigen bijna allen voortkomen. Onom- stootelijk staat vast, dat de verdachte getracht heeft de getuigen te beperken en het is een geluk voor „Jopie", dat ze zich nog tijdig heeft bedacht Spreker ging daarna in het kort de getuigen verklaringen na en concludeerde, dat er nu vol doende bewijs was om den verdachte te veroor- deelen. „Nelis" heeft ongetwijfeld ook de hand in dit zaakje gehad, maar dat is moeilijk te bewijzen. Verdachte's alibi met het ringetje gaat niet op, trouwens, dat is een uitvinding van hem die eerst op het allerlaatste oogenblik kwam. Mede gezien het verleden van dezen ver dachte eischte de Officier tegen den verdachte een gevangenisstraf van twee jaar en zes maan den met aftrek van het voorarrest. Mr. W. K. S. van Haastert hield een zeer uit voerig pleidooi, waarin hij allereerst enkele mo gelijkheden van reconstructie van het misdrijf schetste, die alle echter verworpen dienden te worden. Slechts wanneer iemand de tasch heeft aangereikt aan den verdachte, zou deze het geld hebben kunnen wegnemen. En dan is het geen diefstal, maar heling! Wat de getuigenverklaringen betreft, alle ge tuigen op enkelen na komen uit de „onder wereld", zij zijn annex met de misdaad en dus kan men aan hun verklaringen weinig waarde hechten. Ook „Jopie" is niet te gelooven, want zij moet ook gerangschikt worden onder de cri- mineelen. Verdachte en zijn consorten zijn doodsbang voor de Justitie en juist om hun verleden moet de rechtbank zoo voorzichtig mo gelijk zijn in haar conclusies. Pleiter eindigde met vrijspraak te vragen voor zijn cliënt en tevens zijn onmiddellijke invrij heidstelling. De rechtbank ging in raadkamer, doch vond geen termen, om aan dit verzoek te voldoen. Op 8 Juli zal uitspraak worden gedaan. HAARLEM. (Rijkskweekschool). Geslaagd de cames: W. Mines, Haarlemmermeer; A. L. Mijnlief, Haarlem; M. Moens, Heemstede; M. D. Oostindie, Velsen-N.; Jaco Slebe, Haarlem. Omtrent het de volgende week Woensdag te houden beiaardconcert, meldt men ons nog het volgende: Op Woensdag 30 Juni a.s. zullen de Haar lemmers en naar wij hopen, ook de bewoners van omliggende plaatsen, vermeerderd met eventueele vreemdelingen, dan weer kunnen ge nieten van een beiaardbespeling bij avond. Het concert zal plaats hebben van half negen tot half tien en wordt, zooals gemeld, gegeven door den heer Willem Créman, stadsbeiaardier van Zwolle. Een aantrekkelijk programma is sa mengesteld, hetwelk onze lezers in ons blad van Dinsdag 29 Juni a.s. zullen aantreffen. De initiatiefnemers mochten den steun van het Gemeentebestuur, zoomede van de Stich ting „Haarlem's Bloei" ontvangen, waardoor het mogelijk is geworden, dat zij, die komen luisteren, dit ongestoord zullen kunnen doen. De straten achter de Groote Kerk (Spekstraat, Oude Groenmarkt, Warmoesstraat, Damstraat en het gedeelte achter het Koor) worden n.l. tijdens het beiaardspel voor alle rfjverkeer ge sloten, zoodat de stilte, die noodzakelijk is voor volkomen genieten van de klokkenmelo- dieën, niet voortdurend verscheurd kan worden door allerlei hinderlijke verkeersgeluiden. Ook is men doende om op dien avond een beperkt aantal stoelen op de Oude Groenmarkt ge plaatst te krijgen voor diegenen, die niet zelf voor een zitgelegenheid gezorgd hebben door een klapstoeltje mede te nemen. Wie zich nog het prachtige concert van Staf Nees op dien Zondagmorgen in October 1935 herinneren, zullen zich wel kunnen indenken, hoe mooi het ook nu weer kan worden.... in dien Pluvius tenminste op den dertigsten Juni de Haarlemmers genadig zal wezen. Willem Créman, de beiaardier, is voor de Haarlemmers nog een onbekende. Hij behaalde zijn diploma (met onderscheiding) aan de be kende Beiaardschool van Jef Denijn te Meche- len. Toen het nieuwe carillon van Zwolle ge reeds was, veroverde hij in den bij die gelegen heid gehouden prijskamp voor beiaardiers de eereplaats, waardoor hij tot stadsbeiaardier van Zwolle werd benoemd. In Amsterdam is het de Oudekerkstoren wiens prachtige Hemonyklokken geregeld door hem aan het zingen worden gebracht. Haarlem bezit in ztjn 35 klokken tellende Bavo-beiaard ook een prachtig speeltuig. Op 2 bellen na werd dit geheele carillon door de be roemde gebroeders Hemony gegoten! Wij kunnen reeds mededeelen, dat indien men hier deze bespeling op prijs stelt, m. a. w. wanneer er veel luisteraars zullen zijn, „Haar- Met ingang van 1 Juli 1937 zijn bevorderd tot Burgerwachter le klasse, de vrijwilligers: P. J. van Keulen, G. C. Paap en P. J. Winkel. Het gemeentebestuur van Haarlem heeft be sloten, dat de Frans Halstentoonstelling dage lijks geopend zal zijn van des voormiddags 10 uur tot des namiddags 5 uur. De toegangsprijs bedraagt: a. per persoon f 1.00; b. voor leden van vereenigingen van beel dende kunstenaars op vertoon van lidmaat schapskaarten f 0.50 per persoon; c. voor een doorloopende persoonlijke toe gangskaart f 6. d. voor groepen van ten minste 20 personen (of minder, doch dan betalende voor 20 per sonen) f 0.25 per persoon, mits vooraf aan den Directeur van het Frans Halsmuseum aange vraagd en toegestaan en uitsluitend voor be zoek des morgens tusschen 9 en 10 en des na middags van 5 tot 6 uur. Groepen, die per persoon f 1.willen be talen, worden op elk door hen gewenscht uur tusschen 9 uur des voormiddags en 6 uur des namiddags toegelaten. In alle prijzen is de stedelijke belasting in begrepen. HAARLEM, 24 Juni. (Rijkskweekschool). Ge slaagd de dames: E. M. Boudewijn, Heemstede; Joh. H. Bulvink, Beverwijk; N. C. Fris en R. Göinga, Haarlem; F. M. Haderman, Amstel veen; S. Kamer, H. M. van Loenen en A. H. Marwitz, Haarlem; Cath. Rijnders, Heemskerk; E. A. M. de Wit en E. Ph. Wacha, Haarlem. Een 32-jarige dame liep Woensdagavond in oe Zaanenstraat te wandelen, toen zij duizelig werd en op straat viel. Zij brak haar rechter been en moest- met een ziekenauto naar het Diakonessenhuis worden vervoerd. De vierde dag van de internationale tennis kampioenschappen van Wimbledon is begun stigd door fraai zomerweer. Een groot aantal toeschouwers, waaronder zich later op den mid- c.ag ook de Koningin-Moeder Mary bevond, hebben van uitstekende en vaak spannende partijen kunnen genieten. Nochtans verliep ook deze vierde dag zonder verrassingen, terwijl verder de beide Nederlandsche speelsters zoo wel in het dames- als in het gemengd dubbel spel een ronde verder kwamen. De overwinning van mej. Rollin Couquerque en Maria Louise Horn op het Engelsche paar mevr. Semmence en mej. Goss ging vrij ge makkelijk in haar werk. Het NederlandschDrritsche dubbel miste cp 5—1 en op 5—2 in de tweede set driemaal eer matchpoint, doch geen moment was de overwinning in gevaar. In de volgende ronde komt de Nederlandsch- Duitsche combinatie uit tegen de Engelsche dames mej. Saunders en mej. Mac Ostrich. In het gemengd dubbelspel kwam onze land- genoote uit met den Joego Slavischen Davis- bekerspeler Kukuljevic als partner. De partij werd met 63, 62 in het voordeel van onze landgenoote en haar partner beëindigd. Mej. Terwindt speelde in het damesdubbel spel met haar eerste tegenstandster uit het da mesenkelspel, de Deensche mevr. Hollis, te gen de Engelsche dames Bray en Cardinal! De Engelsche dames wonnen de eerste set zelfs r.a verwoeden strijd met 97, maar toen zij zich de partij zagen ontgaan door de tweede set met 57 te verliezen, was hun tegenstand gebroken. Snel kwam de internationale dubbel nu, vooral door uitstekend spel van mej. Ter- windt, tot een 6—2-zege in de derde set en de partij was, zij het op zeer benauwde wijze, ge wonnen. In de volgende ronde moeten onze landgenoote en haar Deensche medespeelster uitkomen tegen het sterke Fransche dubbel mevr. Boegner en mevr. de la Valdene, De vroegere Spaansche Lily d'Alvarez is er niet de speelster naar, om een partij zonder strijd af te geven De achttiende partij van den strijd om het wereldkampioenschap dammen tusschen Sprin ger en Raichenbach, welke Donderdagavond te Dordrecht is gespeeld, eindigde na 53 zetten in remise. De stand is thans: Raichenbach Springer 18 18 12 12 20 16 De negentiende partij wordt Zaterdagavond in Den Haag gespeeld. Na besprekingen tusschen de vertegenwoordi gers van de tweede klasse K. N. V. B.-vereeni- gingen en het bestuur der belangenvereniging is de competitie-indeeling voor het as. seizoen officieus tot stand gekomen. Alle tweede* klassers benoorden het IJ zullen in één groep worden ondergebracht. Behoudens toestemming van den K. N. V. B. is het vrijwel zeker aan te nemen, dat de vol gende indeeling onveranderd zal blijven: Tweede klasse A: D. W. V., O. S. V., H. R. C., W. F. C., Z. F. C., West-Frisia, De Kennemers, Z.V.V., Alc. Victrix en De Spartaan. Tweede klasse B: Zeeburgia, A.F.C., Velox, Hilversum, D. O. S., B.F. C., R. C.H., H. F. C., E.D.O. en H.V.C. Donderdagavond omstreeks acht uur ontdekte personeel aan boord van het Portugeesche stoomschip „Corte Real", groot 2044 tons, eigen dom van de scheepvaartmaatschappij „Corea- nos" te Ponta Delgada, welk schip in de Merwe- haven te Rotterdam lag, dat er rook ontsnapte uit ruim 5. Personeel van de stuwadoorsmaat schappij „Quick Dispatch" nam direct, nadat het ruim was opengegooid, het blusschingswerk ter hand met vier stralen op de waterleiding van het terrein en waarschuwde toen terstond de brandweer. Aangezien de vele rook het uit zicht belemmerde, ging men ertoe over ruim 4, dat meer naar het middenschip ligt, open te gooien, een maatregel, waarvan men meer lucht verwachtte. Toen bleek echter, dat het niet in ruim 5, maar in ruim 4 brandde. Het schip, dat onderweg was van Ham burg en Bremen, was geladen met rijst, thee. grutten, lijnkoeken, azijnzuur, rubber, katoen, motorrijwielen en auto's, met name een groot aantal Opeis. Donderdag was boven dien de rest van de lading gestuwd, zoodat het schip propvol zat en de ruimen al ge sloten waren in verband met de omstandig heid, dat het schip vannacht zou vertrekken. Men moest dus eerst beginnen met het los sen van die lading, waarbij een van de groote kranen goed werk verrichtte, zij het ook wat gevaarlijk, aangezien de manschap pen van de brandweer telkens een zwaaien- den strop met kisten, balen katoen of tonnen boven zich zagen zweven. Ondanks alle emoties had alles evenwel een vlot verloop en deden zich geen onge lukken voor. Ten slotte kon men vaststellen, dat de brand woedde in het onderste gedeelte van ruim 4, dat door stalen platen van het bovenste gedeelte van datzelfde ruim is af gesloten. Inmiddels was de rook dikker en dikker ge worden, maar vlammen waren er nog niet te zien. De brandweer, die intusschen was gearri veerd met de motorspuit 4, sloot vier stralen op deze spuit aan, zoodat in totaal met acht stralen water werd gegeven. Ook de „Havendienst 5" was ter plaatse gearriveerd, alsmede een reeks kleinere sleepbooten, die, ingeval de brand zich ernstig zou laten aanzien, het schip op stroom zouden kunnen trekken. Dit is evenwel niet noodig gebleken. De brand zat echter zoo diep, dat men, toen eenmaal personeel van de afdeeling brand- bluschmiddelen met rookmaskers het beneden gedeelte van het schip had verkend, besloot om het vuur te verdrinken, m.a.w. het ruim vo. water te laten loopen. Dit is toen geschied. De schade, door den brand in de katoen aan gericht, is niet zoo heel groot, maar de lading heeft zeer ernstige waterschade gekregen. In ruim 5, waar de brand dus niet woedde, stonden de automobielen tot hun assen in het water. Eenige dagen geleden hebben wfj gemeld, dat de Duitsche geheime staatspolitie in het vica riaat-generaal van den Aartsbisschop van Keu len Z. Em. Kardinaal Schulte een huiszoeking heeft verricht. Men wist echter niet of de Ges tapo documenten in beslag had genomen. Thans deelt de Oss. Rom. mede, dat de Aarts bisschop bij den Rijksminister van Binnen- landsche Zaken, Frick, geprotesteerd heeft tegen de huiszoeking en de inbeslagname van documenten. Donderdag 10 Juni j.l. werd het vicariaat- generaal van den Aartsbisschop op bevel van de politie-autoriteiten te Berlijn door ongeveer 40 beamten onder leiding van den commissaris Schule bezet. Ondanks alle protesten werden alle vertrekken doorzocht en talrijke documen ten in beslag genomen, ook zulke die uitslui tend betrekking op de zielzorg hadden. Onder deze documenten bevinden zich ver scheidene brieven van den H. Stoel aan den Kardinaal - Aartsbisschop. Daar deze inbeslagname een schending be- teekent van de artikelen 4 en 9 van het con cordaat met het Rijk, heeft Kardinaal Schulte tegen het optreden der Gestapo geprotesteerd en de onmiddellijke teruggave geëischt van de in beslag genomen documenten. v Het is nu twee jaar geleden, dat de Haagsche rechtbank den 38-jarigen Zwitscherschen schei kundige G. L. H. wegens valschheid in geschrif te veroordeelde tot een gevangenisstraf van vijf jaar. Hij zou valsche postwissels hebben vervaar digd en in Den Haag en elders hebben doen aanbieden: ruim drieduizend gulden zou hij op deze wijze hebben buitgemaakt. Verdachte ontkende tegenover de politie en tegenover den rechter-commissaris en ook op de zitting hield hij zijn onschuld vol. Het mocht hem niet baten. Het rapport van een Haagschen schriftdeskundige-politieman was voor den Zwitser vernietigend. H. en de schrijver van de vervalschte stukken waren vol gens hem een en dezelfde persoon. In Parijs arresteerde de Amsterdamsche po litie een beruchten vervalscher, A. de V., bij genaamd „De lamme consul": in zijn woning werd een perfecte installatie voor het verval schen van postwissels gevonden. Ook zijn me deplichtigen werden geknipt. De V. is, behalve een uitstekend vervalscher, ook een prima simulant. Hij houdt zich lam, ontvlucht uit het ziekenhuis en wordt tenslot te in Brussel opnieuw gearresteerd. De rechtbank te Amsterdam veroordeelde hem eenige weken geleden tot vijf jaar gevangenis straf, tegen welk vonnis de man, die intus schen is uitgeleverd, verzet aanteekende. Zijn arrestatie zou voor den Zwitser hoogst belangrijke gevolgen hebben. Na grondige be studeering van de werkwijze van De V., kwa men de schrift-deskundigen dr. C. J. van Led den Hulsebosch en B. W. Viëtor tot de conclu sie, dat de valsche postwissels, die indertijd door den Zwitser vervaardigd zouden zijn, óók af komstig waren van de Parijsche centrale, waar van De V. de leider was. De deskundigen stelden een rapport op, waar na de procureur-generaal bij den Hoogen Raad aanleiding vond te verzoeken, een nieuwe be handeling van de zaak—H. te gelasten. De Hooge Raad besliste conform dit verzoek, schorste de ten uitvoer legging van het von nis en verwees de zaak naar het gerechtshof in de hoofdstad. Het is jaren geleden, dat dit college een revisiezaak behandelde. Gisteren diende de zaak van den veroordeel den Zwitser voor het hof, gepresideerd door mr. Joh. M. Jolles. Als verdediger treedt op mr. H. G. Stibbe. Het O.M. wordt Waargenomen door den pro cureur-generaal mr. J. Versteeg, die tien ge tuigen heeft opgeroepen. Pres. tot verd.: U bent tot vijf jaar veroor deeld door de rechtbank te Den Haag. U bent toen niet in hooger beroep gegaan en zat kalm uw straf uit. Was de revisie met uw instem ming? U hebt eenigen tijd geleden gepoogd briefjes uit de gevangenis te smokkelen. U maakte een falsificatie waarin u, als „onbeken de" schreef: „Ik ben de maker van de valsche postwissels", om den indruk te maken, alsof de werkelijke dader nog in vrijheid was en de autoriteiten wilde waarschuwen, dat u on schuldig zat. Dat is een leelijke noot voor u. Het is vreemd, dat u niet in hooger beroep bent gegaan en daarna zelfs in cassatie. U bent vrij wel uitsluitend op de verklaring van een schrift kundige veroordeeld. Verd.: Ik dacht: de waarheid zal wel aan hei licht komen Pres.: Dat is onzin. U weet toch wel, dat de rechtbank meestal niet zweert bij een schrift deskundig rapport. Verd.: Ja, dat Weet ik ook, maar alles wat ik zei, werd genegeerd. De bedoeling van het yalsche briefje, dat ik schreef, was niet, om revisie te krijgen. Het ging meer tegen den schriftkundige. Pres.: Maar u schreef: „Ik ben de verval scher van de postwissels". Formeel kunnen we u daar al aan ophangen. Een mooie boel. Wan neer iemand onschuldig is, gaat hij maar kalm zitten en vervaardigt dan valsche stukken om tot revisie te komen.... Het hooger beroep ne geert hij maar heelemaal. Dan neemt het getuigenverhoor een aanvang Eerst wordt de politie-inspecteur J. M. Waltman te Den Haag gehoord. Hij houdt vol, dat deze verdachte de postwissels heeft vervalscht. Dan komt dr. Van Ledden Hulsebosch voor het hekje. Hij is er van overtuigd, dat de post wissels door De V. („den lammen consul") zijn geschreven. Pres.: De schriftkundigen moesten toch werkelijk wat minder positief zijn. In dit geval is één van beide rapporten onzin. Misschien zelfs zijn de postwissels door een derden persoon geschreven. Desk.: De overeenkomsten zijn zoo groot. Al leen De V. kan ze geschreven hebben. Pres.: Als H. nu zoo direct eens zegt: „Ik zal toch maar bekennen, ik heb ze geschreven." Desk.: Bestaat niet, dan zou ik onmiddellijk mijn demissie nemen. Vervolgens hoort het Hof deskundige Viëtor. Ook tegenover hem doet de president scherpe aanvallen op de grafologie. Pres.: Ik blijf er bij en zal dat tot mijn laat- sten snik volhouden, dat het jammer is, dat de schriftkundigen zoo positief zijn. Desk.: Maar er zijn toch gevallen, die zóó duidelijk zijn Pres.: Dan hebben we geen deskundige noo dig. Dan wordt de kwestie van de brieven, die verd. uit de gevangenis wilde laten smokkelen, ter sprake gebracht met den gep. directeur van de strafgevangenis te Den Haag. Verdachte had twee ongeteekende brieven ge schreven, aan den president van de rechtbank te Den Haag en aan zijn verdediger. Ze moesten den indruk wekken, dat ze door iemand buiten de gevangenis Waren geschreven: „Ik deel u mee, dat verleden jaar zekere H. onschuldig is veroordeeld. Door mij zijn die valsche stukken vervaardigd, ik lijk veel op H. en ik kon toen niet anders dan hem voor den dader te laten doorgaan. Ik legde 't een en ander van H.'s schrift in het mijne.... Nu moet ik u echter zeggen, dat H. onschul dig is. Ook het schriftonderzoek zal uitmaken, dat deze brief geschreven is door den maker van de valsche postwissels." De verdachte had alle voorzorgen genomen om niet te laten uitkomen, dat de brieven door hem in de gevangenis waren geschreven. Zelfs den gevangenisinkt had hij met zout en glyce rine vervalscht, zoodat bij een later scheikun dig onderzoek niet zou kunnen worden vastge steld, dat de brief in de gevangenis was ge schreven. Door verraad kwamen de brieven echter niet buiten het gebouw en verd., die bij den directeur werd ontboden, bekende on middellijk. Hij had dit slechts gedaan zoo zeiöe H. om een nieuw schriftonderzoek uit te lokken. Na verder getuigenverhoor en nadat het Hof in raadkamer is geweest, worden de deskundi gen Van Ledden Hulscbosch en Waltman weer voorgeroepen om inlichtingen te geven over het onderzoek dat zij hebben ingesteld naai de stempels en de nummerstempeling op de valsche wissels. Er is in beide gevallen op de zelfde wijze vervalscht. Een juffrouw, die indertijd samen met H. terecht stond wegens het aanbieden van val sche postwissels en die ook is veroordeeld, ver klaart, dat zij de wissels van een onbekenden man had gekregen. Verd. H. had ze haar niet gegeven. „De man die ze me gaf, had een lamme hand." Pres.: „Waarom hebt u dat niet direct ge zegd? Daar bent u pas mee aangekomen te genover de Amsterdamsche rechercheurs. Hebt u niets gehoord over „den lammen De V.?" Neen, daar wist getuige toen nog niets van. Procureur-generaal: „Is er niemand bjj u geweest met de boodschap, dat u dat maar zeggen moest?" Getuige: „Neen". Proc.-generaal: „Nu, u moet het zelf maar weten". Na het getuigenverhoor gaat het Hof in raadkamer. Na heropening deelt de presi dent mede, dat de zaak naar de instruc tie wordt teruggestuurd voor een nader onderzoek op vier punten. Wederom was gisteren het aloude Laren in het Gooi in feesttooi. Huis aan huis wappei'"e de vaderlandsche driekleur met den pauselij ken wimpel, terwijl de traditioneele versierin gen waren aangebracht, waarin vooral ée bloemen een belangrijke en overwegende ro1 speelden. De eenig wettelijk geoorloofde processie bo ven den Moerdijk, waarin het Allerheiligst® medegevoerd mag worden, trekt toch altij" buitengewone belangstelling. Niet alleen fit den omtrek, maar ook uit alle deelen des lands komen dien dag de bedevaartgangers. Reeds in den vroegen morgen voerden tal- rijke autobussen en trams drommen van be zoekers aan, zoodat om negen uur, toen de plechtige Hoogmis in de fraai versierde St- Janskerk een aanvang nam, de kerk tot in de uiterste hoeken bezet was, terwijl zich °P de versierde wegen,, waar de processie langs zou trekken, een duizendkoppige menigte be woog. De plechtige Hoogmis werd opgedragen doof den Hoogeerw. Heer H. F. Frank, Deken en Pastoor van de St. Vitusparochie te Hilversum- Hij werd hierbij geassisteerd door de weleerw. heeren kapelaans N. W. van Oostrum van de Clemensparochie te Hilversum als diaken e0 M. H. Weller van de H. Hartparochie te Hil versum als subdiaken. Als cantores fungeerden de weleerw. heeren kapelaans Ch. L. ten Velt huis van de St. Josephsparochie en G. H. Ron£ van de H. Hartparochie, beiden te Hilversum- Kapelaan H. B. M. Heinink van de St. Jams' parochie te Laren fungeeerde als ceremonia- rius. In het prachtig versierde priesterkoor hadden een 45-tal geestelijken uit alle deelen des lands plaats genomen. Door het zangkoor werd op fraaie wijze de vierstemmige mis in g dur a capella voor man nen- en jongenskoor van H. Casali, onder lei ding van den heer C. Peters, ten gehoore ëe' bracht. Om half elf zonden de klokken hun metalen klanken de lucht in, waarna de talrijke bezoe kers zich in drie dubbele rijen langs de wegen schaarden, om de processie langs te zien trek ken. Om elf uur, toen de klokken ten tweede'1 male begonnen te luiden, zette de stoet, die zich intusschen op het kerkplein had opge' steld, zich in beweging Inmiddels kwam de zon door het zware wol kendek en gaf aan de bonte en kleurige me nigte een fleurigen aanblik. De processie wem voorafgegaan door het groote massief zilvere11 kruis, door een der parochianen van Laren §e' schonken, geflankeerd door lantaarndragers. lSi lange rijen volgden daarna de vrouwen en d® verschillende vrouwenorganisaties en jeugdbe wegingen met kleurige vaandels en banieren. Dan volgde de Leofanfare uit Hilversum, d'® Sacramentshymnen ten gehoore bracht. H®' glanspunt der processie was de eindelooze stoet van honderden bruidjes in smettelooze kleedjeS' met zich voerende witte leliën en rozen. Vervol gens schreed onder het baldakijn de Hoogeer^' Heer H. F. Frank, die het Allerheiligste dro®^ omgeven door talrijke lantaarndragers en voor afgegaan door een groote schare acolythen, d' wierookvaten zwaaiden, terwijl schellen rinkel den. De schare langs den weg viel bij de na dering van Ons Heer eerbiedig op de knieë"' Vlak achter het Allerheiligste schreed in paafS_ toog en bonnet Mgr. D. Huurdeman, Vicar'^ Generaal van het Aartsbisdom. Daarna kwam de burgemeester van Laren, Jhr. H. L. M- v£l. Nispen van Sevenaer met ambtsketen en brof. derschapsjerp. Het Allerheiligste werd begel®1^ door het parochiaal zangkoor en de harm»11' St. Jan, die gewijde melodieën ten geh°° brachten. Dan volgden weer lange rijen b®1 nen met hun talrijke vereenigingsvaandels emblemen. Alle organisaties waren verteg®11 woordigd, de jeugdorganisaties in haar ve® kleurige uniformen trokken zeer de aandacb Groote belangstelling vroeg de omvang1''' groep vrouwelijke en mannelijke studenten u Amsterdam en Utrecht, die allen met corP muts getooid waren en zeer devoot in de P'f cessie voortschreden. Op het St. Janskerk'1 werd de feestpredikatie gehouden door d Zeereerw. Heer G. W. Jansen van de St. J sephsparochie te Hilversum, die in gloedv" woorden Jezus in Zijn H. Sacrament verhe® lijkte. Omstreeks een uur vertrok de stoet van St. Janskerkhof, om den terugtocht te aanvaJ den. Thans werd het Allerheiligste gedrag door Mgr. D. Huurdeman. Ook nu weer stol"1 duizenden langs den weg geschaard om trekken der processie gade te slaan. Bij d® te Janskerk teruggekeerd, werd het AllerhemS^ geplaatst op het altaar van de loggia der k t waarna door pastoor Smals uit Harreveld luide stem het gebed van St. Johannes Dooper gebeden werd. De menigte zong baa^0t gezamenlijk het Te Deum en Tantum Erg0- slot gaf Mgr. Huurdeman vanaf de loggia zegen met het Allerheiligste over de eerb1 neergeknielde duizendkoppige menigte, die \t,ji volgens uit volle borst het veertien str lange lied van St. Jan zong. 's Middags tot besluit in de overvolle St. Janskerk ,ie plechtig Lof plaats, waarin de feestpredm g, werd gehouden door den weleerw. heer c' Snelder, assistent te Luttenberg. Het Volksgerecht heeft, volgens de Tel®^ ep uitspraak gedaan in het proces wegens ^°°^cgcil landverraad, dat aanhangig was gemaakt gI, een aantal van communistische propaga" hoogverraad beschuldigde Duitschers en q. den Nederlandschen reserve-lui tenant-vl'eg H. Aalders. af e11 Aalders werd veroordeeld tot een V,^P negen maanden gevangenisstraf met aftrv0e voorarrest, zoodat hij aanstonds op vT^C^s l»et gesteld werd. Hij werd veroordeeld weg verleenen van hulp bij een poging t°t raad onder ernstige omstandigheden-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 4