Kabinetscrisis in Barcelona verwacht Hoe de roode dictator Stalin leeft en werkt Het nieuws van heden Na bezoek van ministers van Valencia Duitschland is tevreden HET CHRISTUS-KONING- CONGRES TE POSEN DE HITLERJEUGD EN DE KERK DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ZATERDAG 26 JUNI - AVONDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAG BH. AD Ut TOEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM TELEFOON 13866 DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG 20632 Lloyd George richt een scherpen aanval op de Britsche poli tiek, die hij halfslach tig noemt Spionnage-complot te Valencia Lloyd George is teleurgesteld De houding van Amerika Het proces-Degrelle Is de Rex-leider het oneens met zijn verdediger? Het Weer Gunstige indruk te Berlijn van de redevoeringen van Chamber lain en Eden HENRI WALLIG'S „CABARET DER ONBEKENDEN" De hittegolf in de Ver. Staten Reeds 59 slachtoffers van de warmte Deensche minister afgetreden Een Pauselijk schrijven aan Kardinaal Hlond wem Voor bijwoning van bijzondere godsdienstoefeningen moet toestemming gevraagd worden SIR WILLIAM FISHER f Hotelsluiting dreigt in geheel Frankrijk 40-urige werkweek legt den eige naren te zware lasten op Brand in concentratie kamp te Solowki 120 geestelijken levend verbrand DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Het conflict te Krakau Regeeringskringen wachten be slissingen van de kerkelijke autoriteiten af De lijdensweg van de belijdeniskerk Predikant onttrekt zich door de vlucht aan arrestatie NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. v, VW fc.' j i-fDwagi De Friesenland, het vierde katapultschip en drijvend steunpunt van de luchtvaart van de Duitsche Lufthansa, dat voor den Noord-Atlantischen Oceaan bestemd is, is met goed gevolg te water gelaten BARCELONA, 26 Juni. (Havas). Na de vergadering van den Catalaanschen Gene- raliteitsraad van Vrijdagmiddag is een com muniqué aan de pers verstrekt, waarin ge zegd wordt, dat de raad is overgegaan tot een gedachtenwisseling over den politieken toestand. Volgens het communiqué hebben de raads leden met algemeene stemmen in Companys hun vertrouwen uitgesproken en gemachtigd op het geschikte oogenblik de beslissing te nemen, die hij noodzakelijk zal achten. Practisch komt in deze bewoordingen de crisis tot uiting, die men sinds eenige dagen in politieke Catalaansche kringen aankon digde. Deze crisis is, naar men meent, nog niet tot uitbarsting gekomen, doch men ge looft, dat zij zal aanvangen na het onder- Ti ouu, dat Companys zal hebben met de mi nisters der regeering van de Republiek, Afguade en Irujo. Mocht dit zoo zijn, dan zouden de officieele beraadslagingen terstond beginnen. i In het legerbericht van het hoofdkwartier van Franco wordt gezegd, dat de opmarsch der rechtsche troepen in Biscaje voortduurt. Sodu- pe, Casas Lescuen, Los Llanos, Lujar, Pledra Incada, Gordejuela, Carobo, de toptien van elfen Berascola en den Pico Laguna zijn bezet. In Leon, Asturië en den midden-sector wordt ge weervuur onderhouden. Een linksche aanval in den sector-Orgiva en in het Injargebergte is af geslagen. De veiligheidspolitie te Valencia heeft een uitgebreid spionnage- en hoogverraads- compldt ontdekt, waarbij bepaalde persoon lijkheden betrokken zouden zijn. Een nota zal gepubliceerd worden. De Kabinetsraad te Valencia heeft een de creet betreffende de betaalde vacantie goed gekeurd. Daar onder de bestaande omstandig heden geen vacantie gegeven wordt, zullen de Werknemers een premie tot het bedrag van het salaris of loon gedurende de vacantie ontvan gen. Na door den burgeroorlog te zijn verbroken, is thans de geregelde spoorwegverbinding tus- Schen Portugal en Frankrijk heropend. Na de uiteenzetting over den internationalen politieken toestand, die de Britsche premier, Neville Chamberlain, Vrijdag in het Lagerhuis heeft gegeven, heeft Lloyd George zijn bittere teleurstelling over deze woorden geuit. Hij meen de, dat de lof, dien Chamberlain zong op het be houd van den vrede en de internationale samen- Werking wel in een heel vreemd licht kwam te staan, als men dezen toetste aan de feiten Spr. zou gaarne inlichtingen hebben over de 200 Cuitsche en Italiaansche vliegtuigen, die Guer- b'ca vernield en Bilbao gebombardeerd hadden Sn het zware Duitsche geschut, dat Franco in staat had gesteld den ijzeren gordel voor Bil bao te doorbreken. Volgens spr.'s inlichtingen Waren er tenminste 100.000 Italiaansche en Duit sche troepen en niet slechts vrijwilligers bic aan de zijde van Franco streden, tegen op ïfen hoogst 12.000 man van de Internationale hïigade, die de Spaansche- regeering ter hulp Waren gekomen. Ongetwijfeld waren duizenden van deze hulp troepen reeds voor de inwerking treding van de hiet-inmengingsovereenkomst geland, maar alle Baten die in de internationale controle gevon den waren, werkten ten gunste van de nationa listen tegen hun wettige regeering. Wanneer Engeland, Frankrijk en Rusland gedrieën slechts zouden bevelen, dat het nu uit moest zijn, dan zou er geen macht ter Wereld zjjn, die hen kon weerstreven. Maar de dictators hebben gebruik gemaakt van de halfslachtigheid van de Engelsche poli tiek. Ook bij de kleine centrale Europeesche sta ten is er geen vertrouwen meer in Engeland. Laat minister Eden opstaan en aankondiger, dat 'Engeland wil dat het Spaansche conflict inderdaad tot Spanje beperkt zal blijven en dat de buitenlanders moeten verdwijnen, dan zal het gebeuren ook. In een persconferentie heeft de plaatsvervan gende staatssecretaris in de Vereenigde Staten, Welles, ontkend, dat het departement van Buitenlandsche Zaken den ambassadeurs in de Europeesche hoofdsteden onlangs instructies zou hebben gegeven ten aanzien van de houding der Amerikaansche regeering in verband met de nieuwe ontwikkeling in de Spaansche kwestie. De regeering volgt deze ontwikkeling van zeer dichtbij, doch zij komt niet tusschenbeide. De bezoeken, die de ambassadeur te Berlijn den Duitschen minister van Buitenlandsche Zaken heeft gebracht, stonden niet in verband met de Spaansche aangelegenheid. Welles deelde verder mede, dat het departe ment binnenkort een commentaar zal publicee- ren op de notawisseling tusschen de Vereenigde Staten en de andere vlootmogendheden, naar aanleiding van het geschutkaliber voor slag schepen. Uit Berlijn wordt officieel medegedeeld, dat achttien opvarenden van de „Deutschland", dis gewond werden bij den bomaanval, te Ibiza, op weg zijn naar huis. Negen anderen worden nog in het marine hospitaal van Gibraltar verpleegd. BRUSSEL, 26 Juni (Havas). Vrijdagmiddag zou voor de correctioneele rechtbank te Brussel het proces tegen Degrelle behandeld worden. Degrelle's advocaat kreeg echter vlak voor de zitting een boodschap; de beide verdedigers be gaven zich daarop naar het kabinet van den rechter, waarop de zitting tot heden werd uit gesteld. De „Indépendance Beige" meent te weten, dat Degrelle's advocaat het met zijn cliënt niet eens is over de wijze van verdediging. VERWACHTING: Zwakke tot matigen Westelijke tot Zuidelijken wind, gedeel- tel ijk bewolkt, weinig of geen regen, iets jE warmer. Hoogste barometerstand: 768.0 te Valentia. Laagste barometerstand: 729.6 te Janmayen Zon op 4.39 - onder 21.26 - Licht op 21.56 Maan op 22.38 onder 7.17 1 Juli L.K. BERLIJN, 26 Juni (Havas) De rede voeringen, welke Eden en Chamberlain Vrij dag in het Britsche Lagerhuis hebben ge houden, hebben in Duitsche politieke krin gen een gnnstig onthaal gevonden, waar men er een goed voorteeken in ziet, dat Engeland trouw blijft aan het niet-inmen- gingsstelsel. In Duitsche kringen is men echter van mee ning, dat de Engelsche staatslieden het belang van de interventie ten gunste van de „rooden" in Spanje onderschatten en dat zij „als ge woonlijk" er prijs op hebben gesteld „de Fran- sche gevoeligheden" te sparen. Men consta teert verder, dat de Engelsche redevoeringen de verantwoordelijkheid voor de algemeene span ning, die volgde op den aanval op de Deutsch land, op Valencia hebben geworpen. Men waar deert ten zeerste den lof, die door de Engel sche ministers uitgesproken is over de gezind heid van Duitschland, maar betreurt het, dat Chamberlain heeft gemeend critiek te moeten uitoefenen op de represailles tegen Almeria. Uit Algeciras wordt te Londen verno men, dat de Duitsche oorlogsschepen, die Gibraltar gepasseerd zijn, in het gezicht van de Spaansche kust kruisen tusschen Valencia en Barcelona. Uit officieele bron bij de nationalisten wordt bevestigd, dat de Duitschers geenszins van plan zijn een vloot- demonstratie van welken aard ook te on dernemen. komt vanaf ZATERDAG 3 JULI a.s. te ZANDVOORT! CABARET-DANCING „MONOPOL E" ATTENTIE! Zij, die wenschen mede te werken, worden verzocht zich schriftelijk te melden: HENRI WALLIG, Sarphatipark 115 b, Amsterdam. CHICAGO, 26 Juni. (A. N. P.) De hittegolf in Texas, Oklahoma, Kansas, Missouri, Illinois en deelen van Iowa en Nebraska duurt thans reeds vijf dagen. De temperatuur is gestegen tot 100 graden Fahrenheit. De hitte heeft tot dusverre 59 slachtoffers geëischt. KOPENHAGEN, 26 Juni. (D. N. B.) De minis ter van Financiën, Hansen, heeft wegens ge zondheidsredenen zjjn ontsla® ingediend. Ter gelegenheid van het internationale Christus-Koning-Congres, dat in Polen bijeen komt, heeft de Paus een apostolisch schrijven gericht aan den aartsbisschop van Posen, kard. Hlond, waarin hij zijn voldoening uitspreekt over het internationale karakter van dit con gres, dat de erkenning van de koninklijke waar digheid van den Verlosser in het publieke le ven wil bevorderen. In het bijzonder prijst de Paus den opzet van dit congres om alle krachten te concen- traeren tegen het dreigende communistische gevaar, dat in heel de wereld den naam en de gedachte van God wil uitroeien en geen spoor wil overlaten van het Rijk Gods, dat Christus is komen stichten. „Ofschoon onge twijfeld Hij, wien alle macht gegeven is in hemel en op aarde, en die, zoo Hij wil, het leven der machtigen afsnijdt en de volkeren verplettert als een aarden vat, zonder hulp en alleen den trots van deze rebellen kan bui gen, gewaardigt de Heer zich de menschen te roepen om mee te werken aan Zijne werken; daarom moet van onze zijde niets worden na gelaten, om de volkomen zegepraal van de heilige zaak te verkrijgen". „Nooit zoozeer als heden", zoo gaat het pau selijk schrijven voort, „bestaat het Rijk Gods niet in woorden, maar in deugd, en wie waar lijk de komst van dit rijk verlangt, niet in woorden, maar in werken en 'waarheid, moet met den Psalmist zeggen: „Nu is het tijd om te werken, o Heer, want men heeft Uwe wet gebroken". Bestudeert dus nauwkeurig de kracht, de methoden en de plannen der tegen standers van Christus; onderzoekt hetgeen de katholieken tot nu toe hebben gedaan, om de oorzaken te begrijpen, waarom de goede initia tieven niet altijd het gewenschte succes gehad hebbenzoekt het beste tactische plan-van- actie voor de toekomstige inspanning en strijd Z. Em. Kardinaal Hlond, Aartsbisschop van Posen en Primaat van Polen van de ijverige werkers der Katholieke Actie. Maar bovenal zij uw voortdurende gedachte, het vaste doel van uw naar vervulling stre vende wenschen dit; Christus moet aldus heer- schen, dat Hij niet alleen met zijn genade de ziel der individuen doordringt en vormt, maar dat Hij door zijn dienaren, die in de volmaakte wet der vrijheid zijn opgevoed, ook het gan- sche openbare leven doordringt en beheerscht in waarheid en gerechtigheid. Niet immers tot de bestuurders van deze wereld van duisternis, maar tot Hem, die alleen de onsterfelijke ko ning der eeuwen is, heeft God gezegd: „Ik zal u de volkeren tot erfenis geven en de grenzen der wereld tot uw heerschappij." Het pauselijk schrijven vermaant verder niet alleen de congressisten van Posen, maar allen die in de gansche wereld voor Christus strij den, „eendracht onder elkaar te bewaren, zich zelf en eigen belangen te vergeten en de be velen en wenschen van de kerkelijke overheid trouw te volgen." In de omgeving van Moskou, in het dorpje Gorki, waar Lenin zijn laatste levensdagen heeft doorgebracht, leeft Stalin, de almachtige roode dictator. Hij leeft daar teruggetrokken en eenzaam: alleen degenen, die wegens bijzondere verdien sten persoonlijk door Stalin worden uitgenoo- digd, mogen zijn huis betreden. Aan alle zijden wordt het huis bewaakt door vijftien agenten van de Gepoe; in het dorp woont nu geen enkele burger meer, en langs den weg naar Moskou staan alleen de huizen van de beroemde „Garde van de Roode Vlag", de lijfwacht van Stalin. Deze lijfwacht bestaat uitsluitend uit Kau- kasiërs en Gorgiërs, wier talen hij kent en die hem trouw zijn tot in den dood. In de laatste jaren heeft hi) hierin ook enkele gevluchte Duitsche communisten opgenomen. Ook de particuliere chauffeurs van Stalin zijn onlangs door Duitschers vervangen. Zij hebben geen belang bij de binnenlandsche po litiek en zijn daarom beter te vertrouwen dan de anderen. lederen morgen om negen uur rijdt Stalin, begeleid door drie agenten van de Gepoe, in een gepantserde Rolls-Royce naar het Krem lin. Ofschoon de wegen goed bewaakt worden, zou de beroemde Rolls-Royce toch het doelwit kunnen zijn van gevaarlijke aanslagen. Om dit te verhinderen zijn vijf getrouwe copieën van den auto gemaakt. Als er gevaar dreigt ver laten zes auto's, met eenzelfde aantal inzit tenden en met gelijke tusschenpoozen de villa te Gorki. De wagens rijden allen naar Moskou en gaan door zes verschillende poorten het Kremlin binnen. Ook in het Kremlin weet men niet wanneer en in welken auto Stalin arri veert en zelfs bij belangrijke zittingen en ver gaderingen is dit onbekend. In tegenstelling met andere dictators verschijnt Stalin maar zelden in het openbaar, en bij groote gebeur tenissen ziet men hem onverwacht, om spoedig weer te verdwijnen. Stalin weet, dat de politie hem nooit geheel en al kan beveiligen, en daar hij zelf een samenzweerder is, heeft hfj zijn voorzorgen zoo goed mogelijk genomen. Hij zal nooit iemand ontvangen, zonder dat er een derde in de kamer is, en hij eet nooit met anderen. Hij weet, dat hij de laatste ware Bolsjewist is. Als hij valt, dan verdwijnt met hem de hoop op een wereldrevolutie, waarvoor hij heel zijn leven gestreden heeft. Om kwart over negen stapt hij uit den wagen en betreedt de groote zaal van het Kremlin; zijn uitgebreide werkzaamheden van iederen dag nemen een aanvang: zittingen, conferenties, besprekingen, rapporten, instruc ties, audiënties, de geheele regeeringsadmini- stratie wordt door hem geleid. Zelfs voor den dagelijkschen gang van zaken is hij praktisch onmisbaar geworden. Het werk in het Kremlin duurt tot midder nacht; zestien tot achttien uren brengt Stalin door achter zijn schrijftafel, temidden van kaarten en documenten, die over het lot van millioenen beslissen. In den loop van den dag verlaat Stalin het Kremlin niet. In de drukste periodes blijft hij er zelfs weken achter elkaar, In den laten avond, dikwijls in den nacht, verlaat de Rolls- Reserve 19 Royce het paleis der Tsaren. In volle vaart rijdt de auto door Moskou naar de villa te Gorki. Stalin waakt en voortdurend overdenkt hij de politieke verwikkelingen in binnen- en buitenland als een Aziatische satraap, terwijl de hoofdstad met gouden koepels in diepen slaap gedompeld is. In de eenzaamheid van Gorki wijdt Stalin zijn vrijen tijd aan lectuur. Hij leest veel en nauwkeurig, bijna uitsluitend echter boeken over socialisme, marxisme, economie enz. Andere lit teraire producten kunnen zich niet in zijn be langstelling verheugen. Hij weet weinig af van buitenlandsche dichters en schrijvers; graag gaat hp naar balletten en opera's en hij schijnt een bijzondere voorliefde te hebben voor de Aida van Verdi. Stalin heeft met geen enkelen partijgenoot bijzondere vriendschapsbetrekkingen. Hfj weet veel te goed dat er heel wat heer- schers door vriendschap hun macht ver loren hebben. Het is hem voldoende als hij allen in zijn macht heeft. En hiervoor be dient hij zich van eigenaardige middelen. In een brandkast in Stalins huis bevinden zich in goede orde de kostbaarste documenten n.l. de papieren, die de nauwkeurigste inlich tingen verschaffen over alle bolsjewistische lei ders en die dikwijls nog uit de geheime archie ven van de Tsarenpolitie afkomstig zijn. Bijna ieder lid van de partij heeft indertijd fouten be gaan, de een was vertrouwelijk met de politie, de ander had zich geld van de partij toege ëigend, een derde heeft Lenin beleedigd of iets dergelijks. De politie van de Tsaren heeft al wat zij wist nauwkeurig opgeteekend. en dit komt Stalin goed van pas. Het kaartsysteem bevindt zich nu in zijn brandkast, en dikwijls opent hfj de vergeelde mappen, om het leven van zijn onderdanen na te gaan. De meeste fouten blijven in de vergetelheid, maar als een of andere leider gevaarlijk wordt, roept Stalin hem ter verantwoording en toont hem de documenten: Kijk, in 1905, heb je in dat en dat land in dronkenschap te veel verteld aan de politie. Pas op! Dat kan onaangenaam voor je worden." Meestal is deze waarschuwing voldoende, zoo niet, dan wordt kameraad X. na enkele dagen ontmaskerd als staatsvijand, en niet zelden met den kogel gestraft. Stalin is echter wel zoo voorzichtig geweest om na de Octoberrevolutie alle documenten, die op hem betrekking hadden, te doen verdwijnen. In zijn particulier leven is Stalin zeer be scheiden zooals de meeste bolsjewisten van de oude garde. Zijn kleeren zijn slecht verzorgd, hij eet matig en rookt vaak een pijp. Stalin, de Russische dictator BERLIJN, 26 Juni (Haves) Jongens en meisjes, die lid zijn van de Hitlerjeugd, zullen voortaan minstens veertien dagen van te voren schriftelijke toestemming moeten vragen tot het bijwonen van bijzondere godsdienstoefeningen. Die toestemming zal altijd worden gegeven, indien de afwezig heid der leden den dienst niet schaadt. Overtredingen zullen gestraft worden. Admiraal sir William Fisher, de opperbevel- lebber van de marinebasis Portsmouth, is over leden. PARIJS, 26 Juni, (Havas). Het uitvoerend comité van de Hotel- en Restauranteigenaren en Drankslijters in Frankrijk en Koloniën pu bliceert een communiqué, waarin verklaard wordt, dat in uitvoering van de resoluties, van April en Juni j.l„ een uitvoerend comité is gevormd, dat thans permanent zitting houdt. Het comité heeft besloten, onmiddellijk tot actie over te gaan, en regelt op het oogenblik de bijzonderheden van de slui ting der hotels, café's en restaurants in geheel Frankrijk. De nationale organisaties herinneren er aan, dat alle etablissementen tot deze sluiting gedwongen zijn, daar zij in de onmogelijkheid verkeeren, de nieuwe lasten te dragen, welke voor hen voortvloeien uit de toepassing van het decreet, dat de 40-urige werkweek in hun bedrijf regelt. De sluiting der hotels zou echter niet kun nen intreden voor verscheidene dagen ver- loopen zijn. Dit zou alleen reeds door de or ganisatie noodig zijn. Bovendien zijn de ho telhouders van meening, dat men den gasten de gelegenheid moet geven schikkingen te treffen, Men verwacht dus niet, dat een sluiting der bedrijven voor de eerste dagen van Juli, zoo zij al doorgaat, geschieden zal. Minister-president Chautemps heeft zich zeer verbaasd getoond over dit besluit, wijl in het decreet verscheidene wijzigingen zijn aange bracht, die de werknemers op aandrang van het vorige kabinet hebben aanvaard. De premier sprak de hoop uit, dat een loyale sfeer van samenwerking hersteld zal worden en zeide geen poging achterwege te laten om tot dat resultaat te komen. Volgens berichten uit Solowki heeft een reus achtige brand gewoed in het grootste concen tratiekamp van Sovjet-Rusland, n.l. in barak No. 198, waarin zich ongeveer 230 gevangenen bevonden. Hieronder waren zeer veel geestelijken. Daar de barakken afgesloten waren, konden de deuren niet geopend worden en kwamen 120 geestelijken van verschillende godsdiensten om het levfen. De anderen werden gered en naar het ziekenhuis overgebracht, maar velen van hen verkeeren nog in levensgevaar. De oorzaak van den brand is tot op heden niet bekend ge worden. Wel zpn eenige bewakers door de Gpoe in hechtenis genomen, omdat zij eerst vijftien minuten na het uitbreken van den brand de brandweer gewaarschuwd hebben. Onder de slachtoffers van dezen vreeselijken brand bevin- cen zich ook drie bisschoppen, die in 1936 ver dacht werden van contra-revolutie en daarom voor 10 jaar naar Solowki verbannen werden. Ds. Asmussen van de JJuitsche belijdeniskerk onttrok zich door vlucht aan arrestatie. Bij ds. Niemoeller is huiszoeking verricht. Een hotelsluiting dreigt in geheel Frankrijk. De redevoeringen van Eden en Chamberlain hebben in politieke kringen te Berlijn een gunstigen indruk gemaakt. De hittegolf in Amerika eischte reeds 59 slacht offers. Te Barcelona wordt een kabinetscrisis ver wacht. Lloyd George richtte scherpe woorden tot den Britschen premier, naar aanleiding van de buitenlandsche debatten. De Hitlerjeugd moet voor bijwoning van bui tengewone godsdienstoefeningen toestemming vragen. De luitenant-sportvlieger baron Wentinck, uit Den Haag, tusschen Soesterberg en Utrecht bij auto-ongeluk om het leven gekomen. Voortzetting te Haarlem van de vergadering der Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel. De res.-luitenant-vlieger G. Aalders is in ons land teruggekeerd. De Hcogeerw. Heer H. J. Koopmans, president van het Klein-Seminarie te Apeldoorn, is be noemd tot Geheim Kamerheer van Z. H. den Paus. Bijzonderheden over de Jan Pieterszoon Coen- feesten te Hoorn. ft WARSCHAU, 26 Juni. (Havas.) In Poolsche regeeringskringen verklaart men af te wachten wat de Kerkelijke autoriteiten zullen doen in het conflict tusschen den Aartsbisschop van Krakau, Mgr. Sapieha, en de regeering. Het Aartsbisschoppelijk paleis en de redactie van het clericale orgaan der stad worden door krach tige afdeelingen politie bewaakt uit vrees voor betoogingen. Van officieele zijde is medegedeeld, dat de Poolsche zaakgelastigde bij den H. Stoel bij het staatssecretariaat van Z. H. den Paus stappen heeft gedaan, naar aanleiding van het conflict met den Aartsbisschop van Krakau. Het bestuur van het comité, dat belast is met de eering der nagedachtenis van Pilsoedski, verklaart, dat een aantal beweringen van den Aartsbisschop niet in overeenstemming met de werkelijkheid is. Het is, aldus het comité, on juist, dat een lange briefwisseling aan de over brenging van het stoffelijk overschot vooraf zou zijn gegaan; dat in den klokketoren reeds een plaats zou zijn gereed gemaakt; en dat het stoffelijk overschot in de St. Leonardcrypte niet in goeden staat zou zijn gebleven. Het is ook niet waar, dat de overbrenging is bijgewoond door een lid van het comité; die overbrenging is zelfs buiten weten van de naaste familie van den Maarschalk geschied. BERLIJN, 26 Juni (Havas). In verband met de recente arrestaties van predikanten der Duitsche belijdeniskerk wordt vernomen, dat de geestelijken, die zich volgens een officieele mededeeling „aan zijn arrestatie onttrokken heeft door de vlucht te nemen", ds. Asmussen is, die de functie van secretaris-generaal der belijdeniskerk vervulde. Op den dag van de ar restatie der predikanten, die te zamen met ds. Asmussen besloten hadden tot het openlijk be kend maken van de namen der personen, die uit de kerk getreden waren, had ds. Asmussen zijn huis verlaten. Mevr. Asmussen is verscheidene malen door de politie ontboden. Zij verklaarde echter vol strekt onbekend te zijn met de plaats, waar haar man verblijft, en zich levendig ongerust over hem te maken. Vrijdagmiddag heeft de politie in Dahlem een huiszoeking gehouden in de pastorie van ds. Niemoeller. IN) I 1. I UHlUIIIIIIIIIIIIDPWhyy,1 #2. Stand op Zaterdag 1 uur n.m.: 765.7 Vorige stand: 765.5

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1