Renault I I De klokken zingen hun lied Men te&ujft anii O INCASSO-BANK N.V. Aardbeiencampagne in Kennemerland ö&utojpuüüvai&bitig. Het lukt! CREDIETEN SAFE-DEPOSIT HAARLEM LUISTERT DE BURGEMEESTERS VACATURE N. V. Gebr. H. &F. Kimman De geschiedenis der carillons Gedegenereerde soorten en nieuwe vondsten Namen en veronderstellingen ZATERDAG 26 JUNI 1937 Voor herstel van kleine en groote schaden, zoowel als voor het geheel overspuiten of polijsten en bij werken van carrosseriën Wagenweg 8-10 Plein 23-25 Telef. 13850 Telef. 11578 De eenige kleine wagen waarin U werkelijk met vijf personen Hlim kunt zitten RENAULT IS SNEL, SIERLIJK EN ZUINIG Hoofdagent: GEERT HOOGEVEEN Mr. Cornelisstraat 52-58, bij de M.T.S. LET OP HET JUISTE ADRES ST. JOSEPHSGEZELLENVER. Weekagenda Comité van Kath. Actie DE WONING- EN GEZINS TELLING En het aantal winkels ZWEMSTERREN KOMEN NAAR HAARLEM Op 18 Juli bij D.W.R. KRUISWEG 59 HAARLEM loketten te huur van 5.— en hooger. Het carillon in Haarlems oude Sint Baaf Men moet leeren het wondere klankenspel van den beiaard te verstaan OOGST EN PRIJZEN TELEURSTELLEND Nieuwe aardbeien RIJKSVISCHAFSLAG STAAT VAN BESOMMINGEN 217 ZOMERPOSTZEGELS STAD Het is nog niet zoo heel lang geleden, dat er in de courant geklaagd werd over het saaie lamlendige openbare leven in Haarlem; het was hier een paar jaar terug, haar algemeene opvatting, de dood in den pot. De heer van Tetering gooide de klacht in den Haarlemschen Raad en B. en W. benoemden een commissie. Hoe het verder geloopen is, Weten wij niet precies meer; het duurde wat lang, maar tenslotte werd er Haarlems Bloei Uit geboren. Dat is nu een half jaartje aan het werk en wy mogen thans zeggen, dat het resultaat niet onbevredigend is. Niet dat het zelf al zoo ge weldig veel heeft gepresteerd, maar Haarlems Bloei heeft prikkelend gewerkt op het initiatief Van anderen, en daar ging het toch maar om. Het was bovendien een centraal punt, waarheen degenen, die met goede plannen rondliepen zich In eerste instantie konden wenden en waar zij een voorloopige aanmoediging ontvingen. Was er hulp of voorspraak noodig bij het gemeente bestuur of andere instanties, dan kon dit ge makkelijk via Haarlems Bloei worden verleend en menige goede wenk heeft de organisatoren Van een of ander feest een heel eind in de goede richting geholpen. Zonder volledig te zijn, herinneren wij aan de organisatie van de Lenteweek met Midden standstentoonstelling in Haarlem en reclame optocht, aan een actie voor Haarlem-Bloemen stad, aan eenige werkzaamheden om het be zoek aan Haarlem tijdens de bollendagen vlot te doen verloopen, aan de Frans Halstentoon stelling, aan het Wieler-criterium in den Haar lemmerhout, aan een zestal congressen, welke floor den aandrang van Haarlems Bloei in Haar lem worden gehouden, enz. Dat alles en niet het minst het houden van de in laatste instantie genoemde algemeene vergaderingen brengt den haam van Haarlem op veler lippen en geeft ver tier, dat wij in jaren hier niet gekend hebben. Natuurlijk is het succes van alle onderne mingen niet even groot geweest en voor de initiatiefnemers was dat een tegenvaller, die misschien aangespoord heeft zich een volgen den keer maar niet meer op glad ijs te wagen. Maar in het algemeen is Haarlem er goed bij gevaren. Als vroeger een tentoonstelling of feest mislukte, dan zat men in den put en men bleef er maanden lang in zitten met het gevolg, dat er door niemand meer iets werd ondernomen; hu Haarlems Bloei er is, rijzen er achter de treurenden telkens weer anderen op, die een kansje willen wagen en door elkaar wordt er heel wat in Haarlem tot stand gebracht. En dat is dan nog maar het tam-tam-werk, het werk, dat met veel lawaai aan de markt Wordt gebracht; de eigenlijke, de stille, de krachtige propaganda-arbeid gebeurt binnen kamers door middel van het zenden van folders, tijdschriften en wetenswaardigheden, om Haar lem aan te bevelen als ideale woonplaats voor hen, die op prettige wijze van hun geld willen teven. Alles bijeen genomen mogen wij over de eerste resultaten van de stichting Haarlems Bloei niet klagen. ZONDAG plechtige viering van het H. Hart rest. Onder de H. Mis van 7.45 in de parochie S.S. j Hlisabeth en Barbara algemeene H. Communie Voor de Gezellen. 9.00 in het gezellenhuis gemeenschappelijk Uhtbijt; daarna hernieuwing v. d. Intronisatie Van het Goddelijk Hart in het Kolpingsgezin; tede van pater Timmermans M.S.C. 8.15 feestavond. Installatie van 18 aspirant- leflen. Redevoering; na de pauze wordt opge voerd het Leekenspel „De Vrouw van Zacheus" floor W. Snitker. Ook Graalleden zullen dezen aVond haar medewerking verleenen. MAANDAG: 8.00 tooneelbijeenkomst. DINSDAG: 9.00 schola cantorum. WOENSDAG: wegens zomerseizoen vervalt fleze verplichte avond. DONDERDAG 8.45 zelatricenvergadering ®ohola cantorum. VRIJDAG 8.00 biljartclub. ZATERDAG 8.00 tafeltennis Oranje-Zwart. N.b. In het avondblad der Nieuwe Haarlem- 1 £che Courant van Dinsdag zal de uitslag der dekking van de loterij van Haarlem I worden Meegedeeld. NATIONALE R.K. COMMISSIE VOOR JEUGDWERKLOOZENZORG De collecte van j.l. heeft opgebracht in de barochie van St. Joseph f 26.51; van het H. Hart f 34.44; van S.S. Elisabeth en Barbara 70.22; van St. Antonius f 61.20; van St. Bavo Hathedraal f 67.27; van O. L. Vrouw van 7 ^harten f 40.65; van St. Joannes den Dooper 0.92. .De geldinzameling van de parochie van O. L. ^r°uw Rozenkrans is nog niet ontvangen; die ah de parochie van St. Liduina wordt gehou- op 8 Augustus. Namens alle jeugdige werkloozen oprechte flflhk voor de geboden giften. v^entraal R.K. Pensionbureau, Parklaan 59. dichtingen dagelijks. ^AANDAG 28 Juni 8.30 uur: Repetitie van de W GemenSde Tooneelvereeniging „Ludamus" U het clubhuis, Raadhuisstraat 11, Haarlem- ?ord. DlNSDAG 29 Juni: 2.30 uur Bestuursvergade ring van de St. Martha-vereeniging in het Te huis Bloemhofstraat. 8 uur: Rep. St. Caecilia in Geb. St. Bavo; 8.30 uur: Jaarvergadering R.K. Gemengd Too- neel „Thalia" in het „Hof van Holland", Groote Markt. DONDERDAG 1 Juli: 9 uur v.m. vergadering van het Armbestuur van de parochie St. Bavo, Haarlem-Noord, in de pastorie. 8.30 uur: Bureau vergadering van de R.K. Reclasseeringsvereeniging in 't St. Vincentius- gebouw, Groenmarkt 22. 8.30 uur: Ontwikkelingsavond voor de leden van de R.K. Gem. Tooneelvereeniging „Thalia" in de Vooruitgangstraat 52. VRIJDAG 2 Juli 8 uur: Rep. Rederijkers kamer „Alberdingk Thijm" in de Studio, Lange Wijngaardstraat 17. Ten einde eikaars bezoek niet te hinderen of te bemoeilijken, wordt allen R.K. Vereenigingen verzocht vooraf, overleg te plegen met het Al gemeen Secretariaat, mej. W. van den Singel, Kleverlaan 194, telefoon 23608, en bij vaststel ling van vergaderingen enz. hiervan onmiddel lijk mededeeling te doen. De heer van Kessel, lid van den Haarlem schen Raad, heeft aan B. en W. een schrijven gezonden, waarin hij mededeelt met zeer veel belangstelling het bericht aangetroffen te heb ben, waarbij het in het voornemen van het col lege ligt, om een woning- en gezinstelling te doen houden. Waar bij een dergelijken arbeid een minu tieus onderzoek zal moeten plaats hebben en daarbij veel administratief werk zal moeten worden verzet, aldus de heer van Kessel, zou het misschien mogelijk zijn, zonder al te groote moeite en kosten gelijktijdig een onderzoek te doen instellen naar het aantal winkels in onze stad. De Haarlemsche Zwem- en Poloclub „De Wa terratten" organiseert op Zondagmiddag 18 Ju li in de Gemeentelijke zweminrichting aan de Delft een nationaal zwemfeest, waarop uitslui tend de bekende zwemsters en zwemmers uit ons land zullen uitkomen. Verder zal het programma bevatten de of- ficieele landenwedstrijd waterpolo Nederland Duitschland. Een middag van goede sport is dus te verwachten. Het bestuur van D. W. R. is reeds druk in de weer aan de voorbereiden de werkzaamheden en heeft de uitnoodigingen aan de Nederlandsche zwemmers (sters) ver zonden. tegen zakelijke of persoonlijke zeker heid. Als 't vaantje wappert, beiaardier, En kermis is gekomen, Dan wacht daarboven Uw trouw klavier, Dan spoedt ge U, koene beiaardier En klautert naar den toren! Dan klinken Uw klokjes over de steê, Lieve gebureman, komde gij mêe Dan klinken Uw klokjes luid en lang, Tingel inge Tingetang Ieder kent wel den aanhef van dit beiaar diersliedje van den Vlaming qc Clercq, den dich ter, door Emiel Hullebroeck zoo gelukkig ge toonzet. Het verplaatst ons hoog in de ijle lucht, waar uit de galmgaten, of van de open toren transen de kiokketonen zingen hun blijde, hun ernstige, hun droevige lied. Daar komen ze ge tuimeld al uit den hoogen toren, dartelend als speelsche vogelkens, joelend en elkaar verdrin gend als rumoerige kinderen, de heldere klan ken uit den stadschen beiaard, bij feest en plechtigheid, bij marktrumoer of avondstilte, bij ochtend en bij avond, zingend van zonnelichte blijdschap of van getemperden avondvrede. Men moet er slechts naar weten te luisteren. En ook dat luisteren wil geleerd worden: de aandacht voor dat wondere klankenspel, dat kleurig kan zijn als een bonte schilderij, dient gewekt. Precies zooals men oog moet krijgen voor het schoone door veel te zien, zoo moet men ook oor krijgen voor den schoonen klank door dikwijls te hooren. En luisteren en hooren naar harmonieuze, schoone klanken doen wij, groo testadsbewoners, maar al te zelden. Het rumoer van het verkeer, het gejaag en gesnor van mo toren en auto's, ze hebben ons in den tijd van luttele jaren het luisteren verleerd. We bezitten een beiaard in Haarlem, en nog wel een der oudste en beste van het land, en hoevelen denken er aan ooit te luisteren naar de uitgestrooide klankenweelde boven hun hoofd? We zullen dus het luisteren weer moeten lee ren. Daar komt dezer dagen, zooals men in ons blad heeft kunnen lezen, weer een prachtgele- genheid, ja, zelfs meer dan één, voor. Laat nu geen enkele Haarlemmer deze gele genheid eens laten voorbijgaan. En temeer zal ongetwijfeld de belangstelling voor onzen Haar lemschen beiaard worden gewekt, wanneer men iets meer weet over het ontstaan van de klok- kespelen of carillons, over hun samenstelling, hun bespelers en de mogelijkheden welke ze bieden in het algemeen. Wij zullen daarom trachten, onzen lezers hieronder een aantal bijzonderheden mede te deelen, zonder nochtans in al te technische details te vervallen, en wij zijn overtuigd, dat ze, gewapend met deze kennis, met des te meer animo en genoegen zullen komen luisteren naar de speciale beiaard-concerten, die er in den loop van dezen zomer nog zullen worden ge geven, niet alleen, maar ook naar het dage- lijksche klokkenspel op onzen fraaien Sint Bavo- toren, dat altijd de moeite van het luisteren loont. Den oorsprong der groote beiaarden moet men zoeken in de vijftiende eeuw. En het merk waardige is juist dat ze vooral in onze Lage Landen, in de Nederlanden, in Vlaanderen en Henegouwen het eerst in zwang kwamen en dat het beiaardspel tot den grootsten bloei ge raakte, om zich verder her en der te verspreiden. Toch bestonden er reeds enkele in vroeger tijd. zoo bezat het Kapittel van Parijs reeds een klokkenspel in 1359 en in België had Alost er een omstreeks 1487. Antwerpens Maria-toren tenslotte bezat in 1540 een zeer uitgebreid caril lon met zestig klokken. Gewone luidklokken kende men natuurlijk reeds eer. Saint-Amand, een plaatsje'in Noord- Frankrijk, moet al in de elfde eeuw een stel klokken hebben bezeten, want een monnik-kro niekschrijver uit die dagen verhaalt ons van de vernieling door brand van den klokketoren, waardoor de klokken smolten. Deze zelfde N.- Fransche stad kende reeds in de veertiende eeuw een beiaard, want de beroemde Fransche historieschrijver Froissart zegt in zijn beschrij ving van het beleg van 1340 van Saint-Amand door den Graaf van Henegouwen: den volgenden dag kwamen die van Valenciennes de ramp voltooien door den brand te steken in de stad en de Abdij. Ze vernielden zelfs de klokken, wat zeer jammer was, want er waren er veel van prachtigen klank." De beiaarden hebben hun ontstaan te danken aan de uitvinding der mechanische klokken. Wijl de eerste klokkenslagen vaak aan de aan dacht der stedelingen ontsnapten blijkbaar heerschte er ook reeds in die rustige dagen niet altijd de noodige rust bedacht men een mid deltje om de aandacht op de aankondiging der uren te vestigen. Men bracht in het uurwerk mechaniek een cylinder aan, welke een drie- of viertal hamers in beweging bracht, die op even zooveel klokken sloegen. Het herhaalde tinkelen op deze klokken waarschuwde de men- schen dus, dat weldra het uur ging slaan. Tot wanneer moet men dus het mechanische klok- kenuurwerk doen opklimmen? Zoo zal men ge neigd zijn te vragen. Met eenige zekerheid valt dit moeilijk te zeggen, daar reeds, volgens een zeer beroemd manuscript uit 1300 van Hierony- mus van Moravië", zijn „Tractatus de Musica" vóór dien tijd mechanische klokkenspelen be kend waren. Hoe dit zij, geleidelijk begon men het aan- FA.WH.tEM VERVORMÉH VERVEN STOOMEN VAN DAMESHOEDEN WtnfEËMINlkSTRAAf IA. TEL:16884 HAARLEM Geopend tot 6.30 n.m. Zaterdags tot 4 uur In Beverwijk heerscht weer de traditioneele drukte van het aardbeienseizoen. De lange files van voertuigen met hun rooden geurigen last, staan voor de deuren van de veilingsgebouwen, waar de electrische weegtoestellen de tiendui zenden kilo's registreeren en de veilingsklokken de prijzen aanwijzen, welke de handel voor het sappige product van Kennermerlands bodem wil betalen. Toen de vorige maand de aardbeien in bloei stonden, was er reden voor de tuinders om hoop vol gestemd te zijn, althans ten opzichte van den oogst. De planten stonden er prachtig voor en de rijkdom van bloesems voorspelde een overvloedige vruchtvorming. Over de opbrengst in geld valt van te voren nimmer iets met zekerheid te zeggen. Er zijn tal van factoren, die daarop invloed uitoefenen. Het eenigste, wat men kon vaststellen was, dat er zeer veel aard beien zouden zijn (Kennemerland is niet de eenigste streek waar ze geteeld worden) en dat blijkens een mededeeling van de zijde van den handel de fabrikanten hun voorraden pulp geruimd hadden. Nu het seizoen nadert blijkt het, dat de tuin der in beide gevallen, èn wat den oogst be treft, èn wat de prijzen aangaat, wederom een teleurstelling heeft moeten beleven. De vroege aardbeien, waarvan de oogst zoo goed als achter den rug is, zijn voor een deel door ongunstige weersomstandigheden ten onder gegaan. Deze soort is zeer gevoelig voor weers invloeden en ook thans weer bleken de on weersbuien met hun slagregens hun funesten invloed te hebben gehad. We hebben aardbeien velden gezien, die een buitengewoon rijken oogst beloofden. Een week later vonden wij de rot tende vruchten tusschen planten en wat er nog aan goeds geplukt werd, bleek zeer zwak te zijn en bedierf spoedig. Zij lieten zich zonder dop, hetgeen voor de fabrieken vereischt is slecht plukken. Mede als gevolg hiervan bleven de prijzen laag en zagen de tuinders zich wederom voor het feit geplaatst, dat hun arbeid geen loon opleverde. De hoop ic thans weer gevestigd op de latere soorten, die thans aan de markt komen. De prijzen bewegen zich de laatste dagen om de 16 cent per K.G., hetgeen dus nog steeds aan den lasen kant is. De laatste dagen wordt een overigens gering kwantum naar Duitschland ge ëxporteerd. Het blijkt, dat onze Oosterburen aardbeien kunnen hebben; er is ook geld voor beschikbaar en de invoerrechten zijn niet hoog. Daarom wekt het wel eenige bevreemding, dat niet een grooter kwantum vanuit Beverwijk naar Duitschland zijn weg vindt. In de tuinbouwwereld is reeds veel te doen geweest over de degeneratie, waaraan de, vroe ger zoo uitstekende Amazone-aardbei begint te lijden, als gevolg van inteelt. Deze aardbei be zat alle goede kwaliteiten, welke aan een export aardbei gesteld worden. Er wórdt dan ook reeds ettelijke jaren gezocht naar een nieuwe soort, welke haar zou kunnen vervangen. Verschillende nieuwe soorten zij reeds verkregen, maar zij konden tot dusver niet in alle opzichten be vredigen. Het blijkt buitengewoon moeilijk om hierin volledig te slagen. Intusschen zit men niet stil. Verschillende tuinders houden zich bezig met het kruisen van soorten, in de hoop, dat er eenmaal iets goeds uit zal voortkomen. En telkens duiken weer berichten op, dat hier of daar een nieuwe veelbelovende vondst is gedaan. Doch de prac- tijk moet uitwijzen, in hoeverre de nieuwe soort aan de gestelde verwachtingen beantwoordt. Dezer dagen hebben wij een bezoek gebracht bij den heer Th. Aardenburg, te Beverwijk, een bekende figuur in de tuinbouwwereld van Ken nemerland, die zich eveneens met het zoeken van nieuwe soorten heeft beziggehouden en daarbij een resultaat heeft verkregen, dat door deskundigen zeer waardevol wordt geacht. De door hem gekweekte plant is een kruising tan de „Dutch Evern" (een vroege soort) met de bekende Amazone. Een aanzienlijke opper vlakte is reeds mét de nieuwe soort beplant en wat geoogst wordt, geeft alle reden tot tevreden heid, waarbij opgemerkt kan worden, dat er geen middelen zijn gebruikt, om kunstmatig groote resultaten te behalen. De plant is vol komen natuurlijk gegroeid. En nu waar het om begonnen is: de vrucht. Deze blijkt voortreffelijke eigenschappen te be zitten. Zij bevriest niet spoedig, omdat zij „hoog in 't blad" zit, laat zich gemakkelijk zonder dop plukken en wat vooral van beteekenis is: zij blijkt lang houdbaar te zijn. De praktijk heeft uitgewezen, dat zij 4 a 5 dagen in de slof goed blijft. Verder heeft zij een mooie kleur en be zit verder deze door onze lezers ongetwijfeld zeer gewaardeerde eigenschap dat zij lekker smaakt. Iets, wat wij zelf van andere nieuwe soorten niet kunnen zeggen. Tenslotte leent deze nieuwe soort zich buiten gewoon goed voor conserveering in blik omdat zij heel blijft. Deze wijze van verduurzaming vindt de laatste jaren steeds uitgebreider toe passing. Daar zij in de practijk deze goede resultaten aiwerpt, acht de heer Aardenburg het van be lang, dat zij ook wetenschappelijk getoetst wordt. Er is dan ook reeds een proeve naar Wageningen gezonden ter verkrijging van een certificaat. Ook Ir. Bronnemeijer, de directeur van de Tuinbouwwinterschool te Beverwijk, heeft zich voor deze zaak geïnteresseerd. Naai' wij van deskundige zijde hierover hoor den en na hetgeen wij er zelf van gezien heb ben, lijkt ons de verwachting gewettigd, dat deze nieuwe aardbei op de markt een goede Plaats zal veroveren. tal klokken uit te breiden, om de modulatie eener melodie mogelijk te maken. Later werd de toepassing van het klavier, het toetsenbord, 'n zeer belangrijke stap ter vervolmaking, wijl men daardoor het automatisch werkende instrument omschiep in een beiaard, welke door de hand van een kunstenaar kon worden bespeeld. Dateert het samengestelde klokkenspel, de beiaard, dus van de middeleeuwen, de afzon derlijke klokken, de lui-klokken waren reeds eeuwen vroeger bekend. Immers de Hoogepriesters der Joden droe gen een opperkleed, met klokjes versierd, waar van het gebruik klaarblijkelijk van Egyptischen oorsprong was. In Rome hingen klokjes (tintinabula) boven den ingang van den tempel van Jupiter Capi- tolinus. Opening en sluiting van markten en badge- legenheden werden eveneens met klokkenklank aangekondigd. Doch de verandering der klok ken geschiedde slechts langzaam en de groot ste klok, in het jaar 613 te Keulen gevonden, was slechts 42 centimeter hoog. Ten tijde van Karei den Grooten was 'n klok van twee honderd kilo een belangrijk werkstuk. In de elfde eeuw signaleert men een klok van 1300 kilo als het achtste wereldwonder. Thans weegt de zwaarste nog luidende klok ter we reld n.l. te Chicago 15000 kilogram. In het nieuwe klokkenspel van Ottawa (Ca nada), bevindt zich een bourdon van 10418 ki logram, terwijl die van Leuvens beiaard 7114 K.G. weegt, die van Saint Amand 5600 K.G., die van Enschede 3465, en die uit den toren der Groote Kerk te Breda 2540 K.G., om er slechts enkele te noemen. Het is eerst in de veertiende eeuw, dat de werkelijke Bourdon (zware klok) haar intrede doet in de torens, en daarmede ontstaan, in de Nederlanden, ook de beiaarden. Vanaf dien tijd werd het gieten der klokken een ware kunst, welke haar hoogtepunt bereikte in de zeventiende eeuw, met de gebroeders He- mony, werklieden uit Lotharingen, die zich te Amsterdam vestigden. Frans Hemony wordt gewoonlijk de Stradivarius van het carillon genoemd. Nog op heden immers behooren de door hem gegoten klokken-ensembles tot de schoonste en belangrijkste van Europa. In de achttiende eeuw nog beoefend door kun stenaars in hun vak als de Van den Gheyn's, de Dumery's, en de Barbieux, kwam het edele beroep in de negentiende eeuw in verval. Gelukkig is er sinds den Wereldoorlog een opleving gekomen, zoowel in de klokkengieters industrie zelve als in de beoefening van de klok kenspelkunst, en heeft men inderdaad in het gieten van zuiver getemperde klokken schit terende resultaten bereikt. Want een goede klok moet eigenlijk, wil zy in zuivere harmonie met zichzelf zijn, minstens vier harmonische tonen voortbrengen, in volkomen samenklank met' haar grondklank. En wel, de hooge en lage oc taafklanken, de majeur-terts en de zuivere kwint. In hoeverre een en ander afhangt van de sa menstelling der z.g. klokkenspijs, van de dikte, de hoogte en den diameter der klok zelve, zul len we hier niet dieper beschouwen. Doch wan neer elke klok van een beiaard volkomen is af gestemd, blijft voor den gieter nog de moei lijke taak, zijn octaven zóó te plaatsen, dat het geheel even harmonieus van combinatie is als een goede piano. De beiaarden uit de XVIIe en XVIIIe eeuw bereiken slechts zelden den omvang van vier chromatische octaven, dat wil dus zeggen, een maximum van 48 klokken. De groote, moderne carillons reiken vaak tot 6 octaven, zooals dat van Chicago met 72 klokken vanaf de reeds hierboven genoemde bourdon van 15.000 kilo gram, tot het kleinste klokje van 7 kilogram. Hoe moeilijk het onderlinge afstemmen der klokken is, zal iedereen die eenig begrip heeft van de materie, waarmede hier gewerkt moet worden, begrijpen. Het zou niet zoo vreemd zijn, ten slotte, wan neer met den verderen uitbouw der electro- techniek, ten slotte de vaste wijsjes, op de z.g. trommels, welke de heele en halve uren voorafgaan, straks zouden worden vervangen door de veel minder kostbare geperforeerde rol len, waarmee tevens een veel grooter afwisse ling mogelijk zou zijn, dan met het tot heden in zwang zijnde cylindersysteem. Zulk een elec- trisch carillon-systeem zou het voordeel heb ben, van op ieder willekeurig moment de op de geperforeerde stroken genoteerde muziek te kunnen weergeven, met alle bewegingen en nuances, welke nu de beiaardier uit de toetsen- rijen der speeltafel met min of meer geweld moet slaan. Zoolang evenwel blijft de beiaardier de onbe twiste koning op zijn koninklijk instrument, en zal hy, hoog boven onze hoofden de klanken doen uitwaaieren, waarnaar ook de stedeling in onze dagen steeds meer en met steeds meer voldoening moge leeren luisteren. J. S. IJMUTDEN, 26 Juni. Rijksvischafslag. Tarbot 6380 cent per kg. Griet 14.0027 per 50 kg. Tong 0.801.40 per kg. Zetschol 14.0059, kleine Schol 3.608, Bot 2.809, Schar 3.106 per 50 kg. Rog 7.50 per 20 stuks. Kabeljauw 23.0025 per 125 kg. Gullen 3.6012.50 pier 50 kg. Leng 70 cent per stuk. Wijting 3.406.20 per 50 kg. Koolvisch 620 cent per stuk. Makreel 8.0012 per 50 kg. van de Zaterdag aan den Rijksvischafslag aan gekomen STOOMTRAWLERS Clasina Luther 500 manden 4480.Raaf 105 manden 1200. LOGGERS K.W. 76 1690.—, K.W. 162 260 Stad Haarlem Nieuwe Haarl. WATERSTANDEN IJMUIDEN, Zondag 27 Juni. Vloed: 6.09 v.m. en 6.29 n.m. IJMUIDEN, Maandag 28 Jun(. Vloed: 6.51 v.m. en 7.81 n.m. Bij een burgemeestersvacature is het noemen van namen van personen, die wel eens een kans op het burgemeestersschap zouden kunnen maken, vooral onder journalisten, een gewilde sport. De menschen hooren die nu eenmaal graag om alvast de gegadigden te beoordeelen. en zelf nieuwe combinaties van mogeiyke can- didaten te maken. Wij zelf zijn met het noemen van namen reeds den dag na het aftreden van den heer Maarschalk als burgemeester begonnen. Wij noemden toen reeds o.m. jhr. den Tex, burge meester van Bloemendaal, mr. Th. Wesstra, ge meentesecretaris van Haarlem, mr. Bomans, en vooral mr. Slingenberg, thans oud-minister van sociale zaken. Sindsdien zijn nog tal van andere mogelijkheden geopperd. Zoo worden o.a. de namen genoemd van den heer J. Rustige, christelijk-historisch wethouder van Amster dam, van jhr. de Graeff, oud-minister van Buitenlandsche Zaken en van het anti-revolu tionaire lid van Gedeputeerde Staten in Noord- Holland, mr. Bruch. Dezen laatsten naam heb ben wij tot nu toe verzwegen, omdat ons bekend is, dat voor diens benoeming tot burgemeester door eenige Haarlemmers geijverd wordt. Intus schen worden de namen van de heeren jhr. de Graeff, mr. Slingenberg en mr. A. Bruch ook ernstig genoemd als toekomstig Commissaris der Koningin in de Provincie Noord-Holland. Naar verluidt denkt de heer mr. dr. A. baron Röell en n.l. ernstig over wegens gevorderden leeftijd zeer binnenkort men spreekt van nog dit jaar af te treden als Commissaris der Koningin in deze Provincie. Een van de drie genoemde heeren zou dan voor de vervulling van die functie in aanmerking komen. Aan mr. M. Slingenberg moet eenigen tyd geleden reeds het Commissariaat der Koningin in de Provincie Groningen aangeboden zyn. Ofschoon de heer Slingenberg zelf uit de provincie Groningen af komstig is, gaf hij er de voorkeur aan in Haar lem te blijven wonen. En dan blijft er natuurlijk hog altijd groote kans over, dat iemand anders benoemd wordt wiens naam onder de papalili niet voor komt. Het aantal dergenen, die tot op heden naar de vacature van burgemeester gesolliciteerd hebben, bedraagt naar wij vernemen, iets min der dan dertig. 'T GEMIS DOET WAARDEEREN. Het regende en het bleef maar regenen en als het even op hield met „regenen" dan begon het te gieten, te storten. Het leek alsof de sluizen des hemels defect waren geraakt. En 21 Juni ging voorbij, de langste dag van het jaar. Dan moest het zomer zijn en warm. Maar ik hoorde van een gezin waar de kachel weer brandde. Het was zoo kil in huis, zoo on gezellig kil en er kwamen gasten. „Het donderde in West-Friesland" schreef de krant. Alsof het weken-lang broeierig-heet was geweest, zoo barstte het onweer los. En toch schreven de kranten iederen dag: „iets koeler" en „wat is het koud" zei buurman Klaas. Maar toen de zon weer kwam: wat was dat fijn. Het gemis doet waardeeren. Een zieke is blij ais hij of zij weer een uurtje op mag staan, dat akelige bed weer even uit en even rondloopen. 't Valt zwaar te moeten blijven liggen bij het komen van eiken dag. Maar wie altijd gezond is en druk in de weer is blij als hij even rusten kan en verlangt vaak naar het bed. En 'smorgens vroeg, als de wek ker gaat.... Gemis doet waardeeren. Zoolang reeds stond hetzelfde nummer boven, het stukje, 't Is echte komkommertijd. Ons giro-nummer schijnt ver geten. Al lang niet meer van hier of daar wat gehoord. Maarals het nu weer eens kwamhet lange gemis zou extra doen waardeerefi. Fath. J. v. HEININGEN St. Bonifacius-Missiehuis. Hoorn. Postrekening 120937. Stadgenooten, Zooals u bekend zal zijn, wordt op het oogen- blik wederom uitgegeven een serie zomerpostze- gels, die met een toeslag worden verkocht ten hate van cultureele en sociale nooden. Het sur plus van deze zegels wordt voor het deel „sociale zorg" besteed voor tuberculose- en kankerbestrij ding en voor het fonds voor het africhten van blinden-geleide-honden; het deel „cultureele zorg" wordt besteed aan het fonds voor pension- neering van tooneelspelers en voor opdrachten aan kunstenaars. De verkoop In Haarlem van deze zegels loopt niet zeer vlot. Gezien de groote belangen, welke met het slagen van den verkoop der zegels zijn gemoeid, heeft zich onder voorzitterschap van dr. L. C. Kersbergen een comité gevormd om den Verkoop te stimuleeren. Als eerste daad om dit doel te bereiken, wil het comité de bekende standjes plaatsen in de postkantoren. Het comité doet bij deze een ernstig beroep op allen, om mede te werken den verkoop der Zo- merpostzegels te doen slagen. Al mogen niet alle doeleinden ieders volledige instemming wegdra gen, het meerendeel zal toch ieders sympathie bezitten. Koopt en gebruikt voor uw correspon dentie zomerzegels. zy zijn verkrijgbaar tot en met 17 Juli en blijven geldig tot 31 December 1942. Ten slotte nog een vriendelijk verzoek aan die dames en heeren, die zich één of meerdere och tenden of middagen kunnen vrymaken om te helpen aan den verkoop der zomerpostzegels in de standjes. Geeft u nog heden op by den secre taris van het comité. Het comité voor de zomerpostzegels: Dr. L. C. KERSBERGEÏJ, voorzitter. Mej. A. J. COOL O. TEfft HAAR Dr. A. A. G. LAND Mevr. F. J. OZINGA—V. DUSSELDORP Mevr. R. J. PFAFFRETJDLER S. J. VAN SLOOTEN, arts G. VAN WAARD, secretaris. Ged. Oude Gracht 41 Hoe kleiner u den hoek naar links maakt, hoe grooter het ongeluk, dat erin past.('t Is veel minder tijdroovend om in alle bochten altijd rechts te houden).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 5