Ernstig auto-ongeluk in Duitschland Weder een regeerings crisis in Catalonië De hotelsluiting in Frankrijk Koninklijk bezoek aan Polen DE JEZUÏETEN MOETEN HET ONTGELDEN Reeds Maandag een nieuw kabinet Het conflict in Polen EEN DAGBLADARTIKEL VAN MUSSOLINI? De non-interventie- besprekingen Het nieuws van heden DE BAROMETER MMS VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: Voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 ZONDAG 27 JUNI - OCHTENDBLAD DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20633 Oud-burgemeester Maarschalk ernstig gewond, zijn echtge- noote om het leven gekomen Chauffeur verkeert in hopeloozen toestand Mislukking der vlucht Madagascar-Frankrijk Het vliegtuig neergestort en beide bestuurders gewond -I In den staat Washington wordt een nieuwe dom getouwd, welke de grootste ter wereld is. De dom zal een hoogte hebben van 160 Meter Aankondiging van stilleggen van het bedrijf per 3 Juli a.s. Koning Carol van Roemenië met kroonprins Michael te Warschau aangekomen Een felle klacht over onderdruk king der Basken door Franco ÏO.OOO vrijwilligers te Algeciras aangekomen De „Durchbruch" wil weer een verbod van de Orde in het Derde Rijk Pauselijk Nuntius krijgt opdracht de zaak te regelen Bonnet Maandag in Frankrijk Hij staat voortdurend in ver binding met de leden van zijn kabinet Het Weer Wat in berichten over Spanje waarheid en onwaarheid zou zijn Het sub-comité komt Dinsdag morgen bijeen Weer een „volksvijand" in Sovjet-Rusland Voorzitter van den Raad van Volkscommissarissen in Georgië afgezet Journalisten gearresteerd? Hitier geeft zijn foto als belooning DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN 1 NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen rege! 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. In de nabijheid van Wesel (D.) is de sedert kort afgetreden burgemeester van Haarlem, de heer C. Maarschalk van Eg- mond en Rinnegom, tegen een boom gereden. BU dit ongeval is de echtgenoote van den oud-burgemeester overleden, de chauffeur ernstig gewond, terwijl de heer Maarschalk zelf een zware hersenschudding opliep. De heer Maarschalk bestuurde zelf den wa gen, toen m het Diersfordter Wald, tusschen Emmerich en Wesel, het stuur van den auto plotseling weigerde en de wagen tegen een boom botste. De chauffeur Scheen er het ernstigst aan toe: hij was bewusteloos. Toegesnelde hulp bevrijdde hem uit de wrakstukken van den auto. Toen bleek, dat het evenwel met mevrouw Maar schalk veel ernstiger gesteld was. Zij had be halve een dubbele beenbreuk, zware inwendige kneuzingen opgeloopen en bezweek bijna een uur na het droevig gebeuren op de plaats van het ongeluk. De oud-burgemeester, die een schedelbasis- fractuur, een armbreuk en een enkelfractuur had opgeloopen, is met den eveneens zwaar ge wonden chauffeur Roskam naar het stedelijk Ziekenhuis te Wesel overgebracht. Beider toe stand is hoogst zorgwekkend. Naar hetzelfde ziekenhuis is het stoffelijk overschot van me vrouw Maarschalk getransporteerd. Had de beer Maarschalk ter plaatse van het ongeluk nog kunnen verklaren, dat het stuur van den wagen plotseling had gewei gerd, des avonds was zoowel zijn toestand als die van den chauffeur zooveel verergerd, dat hun geen verhoor meer kon worden af genomen. Naar verluidt, zou de heer Maarschalk met groote snelheid hebben gereden, toen opeens het ongeluk gebeurde. De familie was op weg naar Dresden. Men deelde ons verder nog mede, dat mevrouw Maarschalk-Coppenaal nog eenigen tijd na het ongeval heeft geleefd, doch na aankomst in het ziekenhuis te Wesel overleed. Wij hebben ons hedennacht nog in ver binding gesteld met het ziekenhuis te Wesel. Men deelde ons daar mede, dat de toe stand van den chauffeur zeer ernstig was en dat er weinig kans op levensbehoud was. De toestand van den oud-burgemeester werd «veneens als zeer ernstig beschouwd, doch men had nog hoop hem in het leven te kunnen houden. De oud-burgemeester was nog bij volle kennis. Het eerste nieuws van het ongeluk werd in Haarlem gebracht door bemiddeling van een tiame, Haarlemsche van geboorte en thans in Huisburg woonachtig, die op weg was van Duis burg naar Haarlem voor een familiebezoek. Juist toen de ziekenauto wegreed passeerde Zij met haar auto de plaats van het ongeluk. Onze redacteur had een onderhoud met deze dame en vernam, dat het ongeluk is gebeurd op den weg tusschen Rees en Wesel, even over de Huitsche grens. Zij vertelde, dat haar aandacht onmiddellijk zeer sterk getrokken werd door het nummer van den verongelukten auto: G 6632. Zy informeerde daarop naar het voorgevallene en er werd haar verteld, dat het ongeluk den °hd-burgemeester van Haarlem was overkomen. He auto, welke eerst een boom aan den weg geschamperd had, was daarop in volle vaart tegen een volgenden boom gereden en verplet terd. De radiateur was volkomen vernield, de spatborden verwrongen en de as verbogen; het stuur was bovendien geheel afgeknapt. De kilo meterteller stond op 80. De politie van Wesel Verzekerde, dat ooggetuigen hadden verklaard, öat de auto niet tè snel had gereden. De heer Maarschalk, die na het ongeluk bij volle kennis tvas, had verklaard, dat iets aan de stuurinrich ting had gehaperd. De dame had daarop de politie te Haarlem van het gebeurde in kennis gesteld, welk bericht later door beambten van 't ziekenhuis te Wesel V'erd bevestigd. NAIROBI, 26 Juni. (Havas). Het Fransche Vhegtuig, bestuurd door Tréchot en Monteil, dat. Donderdag van Tananarive (Madagascar) was ^Pgestegen naar Parijs, om de luchtverbinding tbsschen Madagascar en Frankrijk tot stand te brengen in 48 uur, is in de omgeving van ~anzibar neergestort. De beide bestuurders zou- ■en gewond zijn. Nader meldt Reuter uit Nairobi, dat het wrak |an het vliegtuig, waarmede Trenchot en Mon teil trachtten van Madagascar naar Parijs te liegen, vanmiddag aan de kust ten Zuiden an Zanzibar is gevonden, de beide vliegeniers ZlJn nog niet gevonden. Inboorlingen hebben medegedeeld, dat zij van- ehtend omstreeks vier uur het geluid van een legtuig op groote hoogte hoorden. Kort daar- P hoorden zij enkele kleinere ontploffingen, ®eVolgd door een zeer harden knal V>W« PARIJS, 26 Juni (D.N.B.) De com missie van werkgevers in het hotelbedriji heeft besloten, als protest tegen het invoe ren van de veertigurige werkweek, in ge heel Frankrijk het bedrijf stil te leggen met ingang van Zaterdag 3 Juli a.s. De bond van het personeel van hotel-, caié- en restaurantbedrijf heeft een communiqué ge publiceerd, waarin wordt gezegd, dat de veer- tigurige werkweek in het hotelbedriji door rouleering moet worden toegepast, zoodat er geen reden is de bedrijven te sluiten. De bond spoort het hotelpersoneel aan de invoering van dp veertig-urige werkweek met ingang van Maandag a.s. te eischen. De heer en mevrouw Maarschalk WARSCHAU, 26 Juni (Poolsch telegraaf agentschap)Hedenmiddag zijn Koning Carol en kroonprins Michael van Roemenië voor een officieel bezoek aan Polen te War schau aangekomen. Het station was rijk met bloemen en vlaggen versierd. De aankomst van den Koninklijken trein werd afgewacht door den president der republiek, Moscicki, maarschalk Smigly-Rydz, den eersten minister, Skladkowski, alle leden der regeering, de voorzitters van Kamer en Senaat, de leder, der Roemeensche delegatie te Warschau, den Poolschen gezant te Boekarest en vele andere autoriteiten. Bij aankomst bracht een eerewacht de eerbewijzen, terwijl het Roemeensche volks lied werd gespeeld. Na de ontvangst op het perron, begaven de Koning en de kroonprins, vergezeld door den president der republiek, maarschalk Smigly- Rydz en den minister-president, zich naar den uitgang van het station, waar zij levendig wer den toegejuicht door een menigte, die men op 100.000 personen schatte. Vervolgens werd een plechtige stoet gevormd. Iri het eerste rijtuig namen de beide staatshoofden plaats, in het tweede de kroonprins en maarschalk Smigly- Rydz, beiden geëscorteerd door twee eskaders van het eerste regiment cavalerie. De Poolsche bladen van alle richtingen wijden hartelijke woorden van welkom aan den Roe- meenschen Koning en kroonprins. Zij wijzen op de beteekenis van dit bezoek en op de banden, welke beide bevriende landen verbinden. De straten zijn getooid met de vlaggen der twee landen. BARCELONA, 26 Juni (Havas). President Companys heeft aan journalisten medege deeld, dat hij, na het vertrouwen, dat de generaliteitsraad van Catalonië gisteren in hem heeft uitgesproken, de ministerieele crisis officieel voor geopend heeft verklaard. Deze maal, zoo zeide hij, zal de crisis niet slechts in het volle licht, maar ook zeer snel worden opgelost, vanavond spreekt Coinpanys voor de radio. Morgen zet hij zijn besprekingen Voort, Companys denkt Maandag a.s. het nieuwe kabinet gereed te hebben. Ignación de Lizaso, vertegenwoordiger der Baskische regeering te Londen, heeft vanmid dag de volgende verklaring gepubliceerd: „Hoewel Bilbao door het Baskische leger zonder bloedvergieten ontruimd is en de Baskische regeering een voorbeeld van menschelijkheid heeft gegeven door alle krijgsgevangenen in vrijheid te stellen, zijn inmiddels reeds ruim veertig buitengewone rechtbanken ingesteld en heeft het „fascis tische recht" reeds slachtoffers in de stad In den huidigen geestelijken strijd tegen de vijanden van het Christendom staan ook de Jezuïeten op den voorgrond. Het moedige op treden van pater Mayer in München, die daar voor door de Gestapo in hechtenis werd geno men, is algemeen bekend. Het Nieuw-Heidensche strijdblad de „Durch bruch" zou graag zien, dat het Jezuïetenver bod uit den tijd van Bismarck opnieuw in Duitschland zou doorgevoerd worden. De Je zuïet is volgens het blad de bolsjewiek in priestertoog, geschapen om den vrede te ver storen. De Jezuïet is voor het Duitsche Risk even gevaarlijk als de Russische, bolsjewist, ja nog gevaarlijker, omdat hij zich uitgeeft voor godsdienstig en toch zuiver politiek is." Voor de Jezuïetenorde kunnen deze woedende aanvallen van de „Bruine Godloozen" niet an ders dan een eer zijn. In het laatste nummer van „Das Schwarze Korps" wordt wederom een felle aanval ge daan op Kardinaal Faulhaber. Op zijn bekende manier schrijft het schendblad over de „dema gogie van een Roomschen Kardinaal, die Duitschland op de lippen, maar in het hart alleen Rome en zijn politieke vrienden draagt." Van officieele kerkelijke zijde in Oostenrijk wordt medegedeeld, dat er voortaan geen bede vaarten meer zullengeorganiseerd worden naar Altötting (Beieren), omdat de priesters deze bedevaarten niet meer mogen organiseeren, leiden of begeleiden. gemaakt, evenals dat vroeger gebeurd is in de provincie Guipuzcoa, waar ruim 1500 Basken, onder wie verschillende geestelijken, ter dood zijn gebracht. Generaal Franco heeft bij decreet den Basken hun autonomie op belastinggebied ontnomen, een voorrecht, dat zij sinds eeuwen genoten. Deze draconische maatregel is gevolgd op dien, waarbij het gebruik van de Baskische taal op zware straffen verboden is verklaard. Ik neem de democratische landen tot getui gen van deze welbewuste vernietiging der oud ste democratie ter wereld. Het is een ramp. welke aantoont, waarom het Baskische volk zich zoo hardnekkig tegen den overweldiger ver zet heeft." De Spaansche kanonneerboot „Eduardo Dato" heeft de laatste dagen ruim tien duizend Mooren, legionnairs en andere vrij willigers naar Algeciras overgebracht. Zoo dra de troepen ontscheept waren, vertrok ken zij per trein naar Malaga of Cadiz. Uit Madrid meldt Havas: Vanmorgen hebben Franco's troepen opnieuw een aanval onder nomen op de stellingen der regeeringstroepen aan het front van de Jarama. Zij slaagden er echter niet in de verdedigingslinie te door breken. De troepenbeweging van Franco's man schappen, welke sinds eenige dagen valt waar te nemen in het Noorden der provincie Guadalajara, werd vanmorgen voortgezet. De luchtmacht der regeering ontdekte en ver nielde een convooi vrachtauto's beladen met troepen in de omgeving van Siguenza. Laag vliegende jachttoestellen beschoten de concen traties van den vijand. Het convooi, waarvan verscheidene wagens ernstige schade opliepen, werd verstrooid. Onder de gelukwenschen, die Franco heeft ontvangen na de verovering van Bilbao, bevin den zich die van Otto van Habsburg en prins Xaverius van BourbonParma. Onze Romeinsche correspondent seint d.d. 28 Juni: In Vaticaansche kringen wordt opgemerkt, dat het conflict tusschen de Poolsche regee ring en den Aartsbisschop van Krakau voor zoover de huidige informaties strekken in het geheel niet helder is en op een misverstand schijnt te berusten, daar het verband tusschen de maatregelen van den Poolschen Aartsbis schop bij het overbrengen van het stoffelijk overschot van Maarschalk Pilsoedski en het aanstaand bezoek van Koning Carol niet dui delijk is. In elk geval heeft de Nuntius in Polen, Mgr. Cortesi, opdracht gekregen, zich over de kwestie te laten inlichten en zich daarmede verder bezig te houden en het vraagstuk te regelen. In Vaticaansche krin gen twijfelt men er niet aan of een be vredigende oplossing zal worden gevonden. Met het bezoek van den Koning van Roemenië is vandaag het conflict tusschen tot Aartsbis schop van Krakau en de rëgeering wat op den politieken achtergrond geraakt. Toch publiceert de regeeringspers nog veront waardigde resoluties van verschillende regee- ringsorganisaties. Tijdens een protestbijeenkomst, die giste ren te Warschau werd gehouden, werd de inrichting van het bureau van het. Katho lieke Dagblad „Maty Dzjennik" vernield. 'ii De demonstranten begaven zich naar de nun tiatuur en uitten onwelwillende kreten jegens den Aartsbisschop van Krakau. Van het Vati- caan wordt vernomen, dat. de Poolsche zaak gelastigde stappen heeft gedaan bij den Kar dinaal-Staatssecretaris. Het conservatieve regeeringsblad „Czas", dat stelling had genomen ten gunste van den Aartsbisschop en gisteren in beslag werd genomen, mocht heden niet verschijnen Het Roomsch-Katholiëke blad „Maly Dzen- nik" bevestigt, dat zijn bureaux te Warschau en Krakau tijdens de betoogingen, die gisteren tegen den Aartsbisschop van Krakau.zijn ge houden, ernstig beschadigd zijn.' De kathedraal te Krakau, waaruit de Aartsbisschop het stoffelijk overschot van Pilsoedski heeft doen overbrengen naar een andere crypte en waardoor een conflict tusschen de regeeringsinstanties en den Aartsbisschop is uitgebroken PARIJS, 26 Juni (Havas) De Fransche minister van Financiën, Bonnet, die aan boord van de „Queen Mary" op weg is naar Frank rijk én Maandagmorgen te Cherbourg ver- ,wacht wordt, staat in voortdurende telefoni sche verbinding met de leden van zijn kabinet. De minister zal te Cherbourg waarschijnlijk worden opgewacht door den onderstaatssecre taris var;, Financiën, Brunet. Tegen den mid dag wordt 'hij in de hoofdstad verwacht, Verwachting: Zwakke tot matige veran- derlijke wind, gedeeltelijk bewolkt, droog weer, iets warmer. Verdere vooruitzichten: weinig verande- ring. ROME, 26 Juni. (Havas). In een onge- teekend artikel, toegeschreven aan Musso lini, in de „Popoio d'Italia" weerspreekt de^. schrijver een aantal der jongste berichten. „Er bestaat in de wereld", zoo zegt hij „een pers die leeft van leugens en er zich mede ver rijkt van de leugen een handel te maken. Het is de anti-fascistische pers van alle landen en van alle schakeeringen. Na het logisch besluit van Berlijn en Rome ontstond er een ware wed loop van verzonnen berichten. Men sprak van een Italiaansch-Duitsche blokkade der Spaan sche kusten, hetgeen onwaar is. Verder, dat 15.000 Italiaansche soldaten te Malaga aan land zijn gegaan, eveneens onwaar. De Engelsche be richtgevers, die zoo in aantal toenemen in de havens, die zich in handen der rechtsche troe pen bevinden, weten, dat dit onwaar is. Zekere Amerikaansche correspondenten, die er be hoefte aan hebben de Europeesche berichten zoo gepeperd mogelijk te maken, daar zy be stemd zijn voor een publiek, dat over het geheel genomen niets van Europa afweet en zich niet om het lot van dat werelddeel bekommert, heb ben een troepenconcentratie verzonnen van 50.000 manschappen te Civita Vecchia, die ge reed staan naar Spanje te vertrekken. Het is onwaar, het is door en door onwaar. Naest deze grove leugens zijn er ook kleinere, die echter niet minder valsch zijn en waarin zich de Fran sche pers onderscheidt, berichten die betrekking hebben op de as Berlijn-Rome, waarvan men alle bewegingen bespiedt, in de vergeefsche hoop een verzwakking te ontdekken van de volledige solidariteit der beide landen. De Europeesche crisis, aldus het artikel, zal definitief worden opgelost, den dag, waarop de laatste Baskische weerstand een maal gebroken zijnde, generaal Franco het volle gewicht van zijn troepen naar het centrale front kan overbrengen^ De gebeurtenissen zullen versneld worden. De gordel van Madrid zal doorbroken worden, even als die van Bilbao. Spahje zal het graf van het bolsjewisme zijn. Vervolgens herinnert de schrijver er aan, dat deze overwinning ten deele de overwin ning van Italië zal zijn, dat niet neutraal bleef, maar streed. LONDEN, 26 Juni (Reuter). Naar offi cieel wordt medegedeeld, is het sub-comité der niet-inmengingscommissie op a-s. Dins dagmorgen bijeengeroepen, teneinde de kwes tie der controle aan de Spaansche kusten te bespreken, alsmede waarschijnlijk ook de kwestie der terugtrekking van de buiten- landsche vrijwilligers uit Spanje. In de besprekingen, welke lord Plymouth deze week gevoerd heeft met de vertegenwoordigers van Duitschland en Italië, heeft hy dezen op de hoogte gebracht van Engelands voornemens dienaangaande. MOSKOU, 26 Juni (Havas). De Sovjetbladen melden, dat Magalochvili, voorzitter van den Raad van Volkscommissarissen van Georgië, van zijn functies ontheven is. Na die van Wit-Rus- land en Oesbekistan is hy de derde president, die afgezet is. Volgens geruchten zouden verschillende re dacteuren van de „Izwestija" in hechtenis zyn genomen. Het staat vast, dat op het oogenblik arrestaties in intellectueele en journalistieke kringen verricht worden; doordat het echter vacantietijd is, is het moeiiyk te weten te ko men, of zekere personen door vacantie, ziekte of door een andere omstandigheid afwezig zyn. BERLIJN, 26 Juni. (D.N.B.) Hitier heeft na den terugkeer van 't pantserschip „Deutsch- land", den commandant, kapitein ter zee Fan- ger, als dank voor het voorbeeldige optre den van de bemanning, zijn portret met eigen handig geschreven opdracht toegezonden Deensche studenten voerden tijdens hun bezoek aan de Dynamofabriek te Berlijn een zangnummer uit Dinsdag vergadert het sub-comité der non interventie-commissie over de contróle-ter-zee en de terugtrekking der vrijwilligers uit Spanje. Maandag hoopt Companys wederom een nieuw kabinet te hebben -evormd; een klacht over onderdrukking der Basken door Franco: tien duizend vrijwilligers te Algeciras aangekomen. Koning Carol van Roemenië voor een officieel bezoek aan Polen te Warschau gearriveerd. De hotelsluiting in Frankrijk tegen 3 Juli a.s. aangekondigd. Oud-burgemeester Maarschalk van Haarlem by auto-ongeluk in Duitschland ernstig gewond; zijn echtgenoote is om het leven gekomen. Hevige autobotsing by Naarden. Plaatsing van werklooze onderwijzers in over- heidsbetrekkingen. Het nieuwe vliegveld op Texel plechtig geopend. Brand in verbandwattenfabriek te Vaassen; enkele machines vernield. Goel wint in de 500 cc klasse bij de T.T.-races te Assen. De Iersche luit. Heffernan wint het springcon cours om den Grooten Prijs van Amsterdam. Beurs van New-York: stemming gemakkelijk. Preektoon 't Was de dichter-dominee de Gene- stet, die de verzuchting slaakte van den „preektoon" te worden verlost, en in plaats daarvan om „natuur en waarheid" vroeg. Men begrijpt de vraag en de ver zuchting, wanneer men wel eens des dominees-preeken heeft aangehoord, waarop de Genestet's leekedichte sloeg. Maar het zou verkeerd zijn, daaruit af te leiden, dat elke preektoon ver werpelijk is en in tegenstelling met natuur en waarheid. De kansel heeft zijn eigen toon, zijn eigen stijl en een predicatie is iets anders dan een redevoering. Wat in deze laatste toelaatbaar, geoorloofd en zelfs aantrekkelijk kan zijn, misstaat in de eerste. En het zou ook zeer spoedig mis hagen aan het gehoor, dat van den predikstoel een geluid en een voor dracht verwacht, verschillend van die in een vergaderzaal, waar trouwens natuur en waarheid niet zelden even min tot hun recht komen, als in de galmende vertoogen, waarop de Ge- nestet doelde. Klaarheid, ernst en wijding hebben geen quasi-plechtig vertoon noodig. Zulk een vertoon is niet anders dan surrogaat. En het heeft aan het woord preek toon een beteekenis gegeven, welke het allerminst heeft, noch behoort en behoeft te hebben. Stand op Zondag 1 uur v.m.: 765.8 Vorige stand: 765.7 v

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1