WOLLEN DEKENS Renault Laatste Nieuws MAANDAG CRÊPE HAT GRATIS Luchtvaartdag op Texel IMPRIMÉ DE AARTSBISSCHOP VAN KRAKAU ERNSTIG ZIEK ZONDAG 27 JUNI 1937 Frans Hals en de kunstcriticus HET HEEMSTEEDSCHE UITBREIDINGSPLAN De woningen aan den Cloosterweg Z. H. EXC. MGR. N. STAM Een jaar geleden werd Mgr. tot bisschop gewijd VAN EEN WARMEN ZONDAG MIDDAG Twee vogels en schoolherinnering van de Natte His HET WIELERCRITERIUM VAN HAARLEM-NOORD Voor de tweede maal de „Oranje-ronde" BURGERLIJKE STAND KEURIG HELDER De eenige kleine wagen waarin U werkelijk met vijf personen mim kunt zitten RENAULT IS SNEL, SIERLIJK EN ZUINIG Hoofdagent: GEERT HOOCEVEEN Mr. Cornelisstraat 52-58, bij de M.T.S. Tevens kondigen wij hierbij aan, dat wij het GARAGEBEDRIJF „BLOEMENDAAL", Dr. DIRK BAKKERLAAN 12-18 te Bloemendaal in exploitatie hebben genomen en bevelen ons ook in deze Gemeente beleefd aan NIEUWE WEGEN IN HEEMSTEDE Ten Zuiden van het Frederik van Eedenplein DE MELKPRIJS VERHOOGD Programma van de Haarl. Radio centrale op Zondag 27 Juni Maandag 28 Juni Examen Handenarbeid Eindexamen litterair-economische afd. H.B.S. met 5-j. cursus Plechtige opening van het nieuwe vliegveld (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Het stakingswee in Amerika Verzoek om terugtrekking van de nationale garde uit Youngstown en Warren Vergaderverbod op Trinidad Worosjilof's broer wil geestelijke worden De toestand in de laatste dagen nog verergerd Brand aan boord van een Engelsch schip Autobuspersoneel te Liverpool in staking ZOMERPOSTZEGELS Koninklijke belangstelling De Russische opperbevelhebber zeer vertoornd De schilder Wenckebach overleden Examen L. O. Examen Nuttige Handwerken UIT DE STAATSCOURANT P.T.T. EEN AMERIKAANS KNIPPATROON bij aankoop van een me trage voor Japon STAD t Was diep in den nacht. Heel in de verte rommelde een trein. In het florapark kan je dien alleen om drie uur in den lacht hooren, want dan is alles stil. De men- ■'schen en de vogpls slapen en geen trams en auto's verstoren de rust. De lantaarns waren gedoofd, maar de maan Zette de wereld in een wit licht en bescheen een man, een chique man in jaquet en met een Wandelstok, die over het grasperk van het florapark wandelde. Af en toe stond hij stil en haakte een cirkeltje voor hij de goede richting Weer te pakken had. Die man was een bekend kunstcriticus. Hi) had een zeer genoeglijk avondje meegemaakt en Was naar aanleiding van een diepzinnig gesprek, flat zich daarna met een collega ontsponnen had, op weg naar het standbeeld van Frans Hals, om hem te vertellen van zijn roem en zijn tentoonstelling. Daar had Frans Hals recht op, vond hij. Hij struikelde over het hekje, dat het stand beeld omringt, maar dat kon ook door de duis ternis gekomen zijn, en toen oeklom hi), via de knieën en het hoofd van een der dames, die daar Sezeten zijn, om Frans Hals gezelschap te hou- flen, het voetstuk en zoo stond hij naast den grooten schilder en hield hem stevig vast, want het was daar een heele hoogte. I „Frans," zei de kunstcriticus, en hi) omhelsde flen nek van het beeld, omdat hij zijn even- Wicht dreigde te verliezen, „Mijnheer Hals," Verbeterde hij zijn familiariteit, „ik kwam je hertellen, dat je wereldberoemd bent geworden jia je dood. Weet je, dat er kapitalen worden j betaald voor jouw „Rommelpotspeler'' en voor Jouw heks „Hille Babbe"; en weet je dat er °ver een paar dagen een tentoonstelling wordt geopend van jouw schilderijen in een museum, flat naar jou genoemd is, en dat er daar voor lieer dan zes millioen gedevalueerde guldens ^an meesterwerken van jou zal hangen. Weet le dat een speciale politiegeleide het transport van jouw schilderijen naar dat museum ver gezelde, en dat boeken over jouw werken zijn herschenen, die peperduur zijn en toch ver kocht worden? En weet je dat er een plein flaar jou is genoemd en een sigaar en een bios- «ooptheater?" Maar het bleef stil om hem heen en er was Zolfs geen windje dat de bladeren der boomen fleed ruischen. „Hals," fluisterde de kunstcriticus, „jouw I hisscherskinderen en al jouw schilderijen worden floor ons kunstcritici, alleen maar opgehemeld. We hebben het bij jouw schilderijen nooit over een tekort aan blauw, over te schelle kleuren, °Ver slechte compositie. We hebben alleen maar een grenzenlooze bewondering voor hen en voor louw kunstenaarschap." En toen, plotseling kwam er een ijle stem. Het was de stem van den geest, die uit de Schilderijen van Frans Hals spreekt. En die stem zei toonloos: „Ik weet het. Maar wat heb ik aan dien foem na mijn dood, als mijn stoffelijk over schot ligt te vergaan in een kist, terwijl ik zelf liet eens weet in welke kist; want niemand v,'eet dat. De geest en de sfeer, die uit mijn Schilderijen spreken, is het eenige dat nog van biij leeft, en al is het dan misschien het beste fleel van mij, hij heeft het erg eenzaam in al flie musea, waar boven de blauw-pluche stoelen 'h een enkel spaarzaam zonnestraaltje stofjes «Warrelen; waar jaar in, jaar uit dezelfde muffe Jücht hangt en waar op de gouden lijsten van die meesterwerken een dikke laag stof ligt." <Hiermee bedoelde Hals natuurlijk alleen de "lUsea in het buitenland). Toen vielen er twee tranen op het hoofd van |««n der juffrouwen, die het standbeeld om geven. Twee groote tranen. Dronkemanstranen. üe geest wist het. Maar toch deed het hem 8oed, wat medelijden te vinden op zijn doode- yk-eenzamen weg naar het einde, misschien over tientallen eeuwen, als de laatste schilfertjes fln zijn schilderijen zijn afgevallen door den I °üderdom. „Zeg maar aan de menschen, kunstcriticus," «hg de ijle stem verder, „zeg hun, dat Frans tjals erkentelijk is voor hun bewondering voor Un werk. Maar laat ze goed begrijpen, dat die aardeering alleen nog maar zijn kunst kan etreffen. De kunstenaar is gestorven en zijn «vensgeschiedenis heeft bijna geen waarde voor et nageslacht. Of zeg het maar niet, dat weten toch al." „Toch zal ik het doen," weende de kunst- Iticus, en hij liet den arm van het beeld los h begon de afdaling, welke hem noodlottig erd. De kunstcriticus, met zijn beneveld brein, ^g twee hoofden van een juffrouw, en in zijn «rwarring stapte hij op het verkeerde. En zoo gebeurde het, dat in het holst van den nacht, «U kunstcriticus een geweldigen smak maakte Ah het voetstuk van het Frans Hals-standbeeld tot in het grasperkje. En met zijn hoofd viel Jyj op het hek. Er vloeide een plasje over de teenen, maar het was geen bloed. Het was wuisky. En de man leefde nog. jEn zoo lag hij den heelen nacht, en 'soch- r|hds zaten er dauwdruppels ln zijn haren, die «bitterden als kristalletjes in de ochtendzon. Maar toen hij na een zorgvuldige verpleging staat was te vertellen, wat hem overkomen as. geloofde niemand hem. „„Die val heeft hem geen goed gedaan," zeiden menschen en dan glimlachten ze elkaar be lopend toe. H. M. jjüoor de Gebrs. van den Putten, aannemers te «ernstede, is namens den zeereerw. heer Re- JH van het Seminarie Hageveld de medewer- Jbg van het gemeentebestuur verzocht voor H b wijziging van het gedeelte van het uitbrei- jjbgsplan, gelegen Oostelijk van den Clooster- 1ev: Noordelijk van de Molenwerfslaan en Zui- 'Ük van den Cruquiusweg. ijHa verschillende besprekingen is overeenstem- bg bereikt over een ontwerp, dat ten Raad de ter inzage is nedergelegd en waarmede adviseur voor het uitbreidingsplan en de (ierheid van de Commissie van Openbare ®rken zich kunnen vereenigen. ^Twee leden van laatstgenoemde Commissie ikVen er de voorkeur aan, meer woningen l het front naar den Cruquiusweg te projec- iv «O teneinde het gezicht op de achterzijde (tt5 de woningen langs den Cloosterweg te be dien. I en Vf. zijn echter .van meening, dat het projecteerde blok van woningen aan den «V osterweg, een rustige eenheid vormt tegen- k r de Drieheerenlaan. Bovendien is de Cru- L ljsweg, waarlangs het snelverkeer ieder Jaar lOser wordt, uit een oogpunt van bewoning I te verkiezen boven den rustigen Clooster weg. Voorts zullen de achtergevels van het aan den Cloosterweg geprojecteerde blok van wo ningen niet minder dan de voorgevels worden verzorgd. B. en W. stellen aan den Raad dan ook voor het in dezen zin gewijzigd project te accep teeren. 29 Juni, het feest van de H.H. Petrus en Paulus, zal het een jaar geleden zijn, dat Z. H. Exc. Mgr. N. Stam, Apost. Vicaris van Kl- sumu, zijn bisschopswijding ontving. Mgr. N. Stam zal dit feit in zijn verzengen de hitte van den evenaar, in de stilte en een zaamheid van zijn missionarisverblijf, geden ken. Zesendertig jaren bracht deze moedige strij der voor Koning Christus in Afrika door, ter rein winnend, schrede voor schrede, voor ons H. Geloof. Het werken in de tropen, door het moor dende klimaat reeds zwaar en sloopend, werd voor deze onversaagde Paulusnatuur nog ver zwaard door de taak, welke op zijn schouders rustte: pionierswerk te verrichten in een ge bied, waar nog nooit tevoren een blanke was binnengedrongen. God zegende Zijn grooten apostel! Evenals hij hier in ons land, overal, waar hij kwam, zich vrienden wist te verwerven, zoo stal hij ook daar de harten van duizenden negers, die hem bij zijn terugkeer als bisschop op de meest hartelijke en spontane wijze hebben ont vangen en gehuldigd. Eén ding betreuren zij echter! Dat deze bisschop, die zooveel tot stand heeft weten te brengen, nu niet in staat is om in dat uitge strekte land meer dan driemaal grooter dan Nederland! meer missieposten te openen en ook in hün verafgelegen land een kerkje te bouwen. Nu moeten zoo talrijke katholieke ne gers dagen lang loopen, hun vrouwen en kin deren en óók nog hun voedsel meevoerend, om een H. Mis bij te wonen en de H.H. Sacramen ten te ontvangen; talrijken moeten voor Gods rechterstoel verschijnen zonder de laatste H.H. Sacramenten te hebben kunnen ontvangen. Velen, die graag zouden willen, worden weer houden om hun land te verlaten en ergens ver weg naar de missiestatie te trekken, om daar verder te leeren voor het H. Doopsel. Het hart van dezen armen, maar rijk ge- zegenden missionaris-bisschop werd gegeeseld door hun kinderlijke smeekbede. Hij kén niet. Zijn eenig antwoord was: Ik heb daarvoor geen geld. Ja, hij mag het hun niet zeggen, maar voor zich zelf weet hij het: zijn geldelijke middelen, welke hij jaarlijks ontvangt, zijn lang niet toereikend, de negentien staties, welke het gebied telt, in stand te houden. Wanneer God geen uitkomst brengt moeten er nu reeds tien gesloten worden! Wat een ontzettende gedachte, dat tiendui zenden voor Christus verloren zullen gaan en honderdduizenden zielen van de eeuwige ge lukzaligheid verstoken zullen blijven! Een kost bare, rijke oogst dreigt hier verloren te gaén, alléén omdat geld ontbreekt. Bidden wij daarom in deze dagen en bij zonder op het feest van den grooten apostel der heidenen, St. Paulus, en Christus' eersten stedehouder, St. Petrus, eens oprecht en har telijk voor dezen bisschop, die, ondanks tal- looze teleurstellingen, nooit versaagde, opdat ook thans God hier uitkomst moge brengen. Zonder Gods zegen vermogen wij immers niets! Mogen er echter onder u ook velen zijn, die, de nooden van dezen sympathieken bisschop begrijpend, naast een vurig gebed, ook een geldelijke gave zullen storten op postgiro No. 285248 ten name van Mgr. N. Stam te Haar lem, of hun gave, hoe gering ook in een post- wisseltje of in postzegels zullen overmaken aan het Missie-Comité Mgr. N. Stam, Jan v. d. Berg, Paul Krugerstraat 60 te Haarlem. Wanneer wij dan voor Gods rechterstoel verschijnen moeten, zullen wij daar zeker die duizenden negers voor ons zien pleiten, omdat wij, door onzen steun, de missionarissen in staat gesteld hebben, hun de eeuwige zalig heid te bereiden. En hoevelen zijn er niet, die hun steun aan de missie, reeds hier op aarde beloond zien, want den armen negers gegeven, blijft aan God geleend! klauwen en den haksnavel bij intuïtie en tracht boven den roover uit te vliegen. Zoolang dat inkt, kan de valk hem geen kwaad doën. Zoo gaat het mijlen ver, tot de reiger moe wordt. Dan zoekt de valk zijn kans en tracht zich ie doen vallen op den rug van den steltlooper. Maar deze geeft geen kamp en blijft vliegen, den snavel als een dolk recht omhoog. De valk v;aagt het, maar verliest in zijn val eenige veer tjes. De snavel ging er langs. Zoo gaat het telkens tot wil den strijd boven het Kenaupark zagen. Dat was het naderend einde. Steeds moeder werd de reiger en eindelijk heeft de valk gewonnen. Met de scherpe klauwen klemt hij de reigervleugels in het oksel. Hij staat als overwinnaar op zijn prooi. Beiden vallen ze op een weide aan de Delft neer. Nog tracht de reiger op te staan, nog tracht hij met zijn snavel zijn doodsvijand af te stooten. Maar die laat niet los, blijft staan, wacht den doSSstrijd van het verlamde dier af. Valk beidt zijn tijd en als die er is, hakt hij den halsslagader door en het moede reigerslichaam zinkt in elkaar. Zondagmiddag. Drukkend warm! Volle zomer tijd. Een tijd, die je doet denken aan Startng's Sikkels blinken. Sikkels klinken. Ruischend valt het graan. Heele colonnes rennen langs de voordeur naar Zandvoort en Bloemendaal, maar wij zijn thuis. Daar komt de dochter des huizes, hoort een angstgeschreeuw, ziet op en bemerkt, schijnbaar beven het Kenaupark. Twee vogels warrelen op en neer hoog in de lucht. De kleine, een valk, blijft kalm, zeker van zijn pTóoi. De gröote, een reiger, stoot telkens angstgeluiden uit, heeft stellig geen voedsel meer in 't lichaam. Wan hopig tracht de groote vogel met zijn S nek zich te handhaven enweet het einde dat volgen zal. Ja vader, zegt zij. wie weet hoe lang die reiger al vervolgd is! Anders zou hij niet hier boven de stad zijn. Dan is de valk boven, dan weer de reiger, die schijnbaar onvermoeid, maar in wer kelijkheid doodvermoeid, den greep van den kleinen roofvogel tracht te ontwijken. Dat doet mij denken aan Jacoba van Beieren en de val kenjacht en aan de lessen in het winterhalfjaar over „de dieren". Hoe gaarne zou ik daarvan verhalen! Daarom naast het stukje werkelijkheid hier boven, nog een stukje fantasie. De zomerzon heeft zijn goud ook gegoten over het bosch van Bennebroek. Enkele stralen dringen ook door het reigerbosch en tooveren lichtbewogen lichtcirkels op den grond. Zon-overgoten zijn ook de Ringvaart en de Meerlanden, maar al die zomerweelde brengt de reigerkolonie in 't bosch achter het Huis niet tot rust. Zij, de langpootvogels, schreeuwen en schetteren van belang. Een is de ruzie moe. Springt op, slaat de rappe vleugels uit en verheft zich in de lucht. tatig met naar achter gestrekte pooten en den hals in S-vorm zweef hij door de lucht. Recht stevent hij aan op de oude zandvaart van Heem stede. Daar weet hij vette paling en dikke kik kers. Spoedig is hij daar en staat rustig te vis- schen. Dat rustige duurt niet lang. De valk, die nestelt op Koekoeksduin kent de reigerskolonie, heeft rustig een uitvlucht afgewacht. Bijna rakelings vliegt de valk over hem heen en uit een krijgskreet. Langpoot hoort en ziet zijn doodsvijand. Terstond vliegt hij op. De lange vervolging is begonnen. Reiger kent de scherpe Onder groote belangstelling van de zijde van haar leden, die verzocht waren een functie te bezetten in één der sub-commissies, vergaderde j.l. Donderdagavond het bestuur der Oranje- vereeniging Haarlem-Noord, onderafd. der Ver. Koninginnedag, in combinatie met de voltallige dagelijksche besturen der vier Haarl. Wielren- clubs. De vergadering stond onder leiding van den heer R. Warnars, die er in zijn openingswoord aan herinnerde, hoe door de deskundige hulp der wielrënvereenigingen, verleden jaar op 31 Augustus een prachtige en sportieve ronde ver reden was. Hij twijfelde er niet aan, dat ook dit jaar het publiek zal kunnen komen genieten van een fairen strijd en dat de organiseerende Oranjevereeniging, dank zij de uitstekende hulp der clubs, na 31 Augustus 1937 weer met trots mag gewagen van een schitterend geslaagden Oranje-Ronde-dag. Evenals in 1936 zal de wedstrijdcommissie be staan uit de heeren: Ten Hove, voorz. kamp rechter, voorz. der H.S.V. De Kampioen; Van Duynen, voorz. van Achilles, tevens verslag gever tijdens den wedstrijd; Jansen, voorz. van De Jonge Kampioen; Westbroek, voorz. van Excelsior Deze commissie zal het traject: Van Nesstraat, Marsstraat, Jegasusstraat, Planetenplein, Orion- weg, Delftlaan, Van Nesstraat, nader onder zoeken en zoo noodig tot, overigens kleine ver anderingen. adviseeren. De deelname aan de Oranje-Ronde staat open voor de leden der Haarl. Wiedrenclubs en voor Haarlemsche renners, die lid zijn van een niet- Haarl. club. Zij kunnen zich opgeven bij: H. Keizer, secr. van De Kampioen, Lambrecht van Dalelaan 10; M. Doing, secr. van Achilles, Sta ringstraat 13; H. Veerman, sacr. van De Jonge Kampioen. Gen. Cronjéstraat 38; W. v. Dok, secr. van Excelsior, Gen. de la Reystraat 21 rd. Er wordt in drie klassen gereden, n.l.: 1. Be ginnelingen. 2. Nieuwelingen. 3. Amateurs en onafhankelijken. De prijzen zullen bestaan uit fraaie bekers en medailles, sportvoorwerpen en verder uit allerlei artikelen, welke door de Haarl. inge zetenen beschikbaar worden gesteld. De prijzen- commissie wordt gevormd door de penning meesters der clubs onder leiding van den heer A. Klaver, Overtonstraat 4. Doojr gebruik te maken van een verdragende installatie zal langs lipt geheele traject de. stem yan den verslaggever kunnen worden gehoord, terwijl het publiek door practisch ingerichte programma's zelf kan aanteekenen hoe de stand na elke ronde tijdens het criterium is. Na de gebruikelijke rondvraag, welke nog vele technische moeilijkheden naar voren bracht, welke gedeeltelijk reeds dadelijk werden op gelost, sloot de heer R. Warnars deze vrucht bare vergadering, die een belofte inhoudt voor den 31sten Augustus. Geboren: z. van H. M. Schoorl—Hulsebosch; d. van J. Vergers—Heijboer; z. van A .Kolle— joosten. Overleden: F., 16 d., z. van A. Smit, N. Spaarnwouderstraat; J. M. KarremanMiere- met, 60 j., Sophiastraat; D. A. v. BeekKop penaal, 60 j., Hazepaterslaan. door ons gestoomd, zien er steeds nit en worden weer wollig en warm. De behandeling in onze fabriek is dan ook iets bijzonders De N.V. Bouw- en Exploitatie Maatschappij „Gerco", welke binnen afzienbaren tijd de ter reinen ten Zuiden van de Herman Heyermans- laan en het Frederik van Eedenplein in exploi tatie zal brengen, heeft aan het gemeentebe stuur van Heemstede verzocht te willen bevor deren, dat de gemeente voor haar rekening overgaat tot het aanleggen van de wegen, welke op deze terreinen zijn geprojecteerd. De N.V. zal dan kosteloos aan de gemeente overdragen den voor den aanleg der wegen benoodigden grond alsmede een strook langs de Leidsche- vaart voor verbreeding van die vaart en een gedeelte van de vaart, gelegen ten Zuiden van het terrein, voor een later eventueel te maken brug. De kosten van aanleg der wegen worden, met inbegrip van de kosten voor eerste onderhoud, geraamd op ƒ32.200, tot betaling waarvan ge noemde N.V. zich bereid heeft verklaard. In het betreffende voorstel aan den raad voegen B. en W.\ hieraan echter toe. dat de kosten van doortrekking van de Willem Kloos- laan slechts voor de helft aan de N.V. in reke ning worden gebracht, omdat naar hun meening de tot standkoming van de verbinding met den Heerenweg van zoo groot belang is, dat het billijk is, dat de gemeente eveneens de helft der aanlegkosten op 3800-voor hare rekening neemt. B. en W. stellen den raad dan ook voor ln dezen zin te besluiten. Met ingang van vandaag wordt ook te Haarlem evenals te Amsterdam de melkprijs met 1 cent verhoogd. Progr. 1: Hilversum I. Progr. 2: Hilversum II. Progr. 3: 8.30 Parijs R.; 9.00 Brussel Fr.; 9.50 Keulen; 11.05 Brussel Fr.; 11.50 Deutschl. Sen der; 12.20 Keulen; 1.20 Brussel VI.; 1.30 Brus sel Fr.; 2.35 Brussel VI.; 4.20 Keulen; 6.20 Parijs R.; 7.20 Keulen; 10.20 Brussel VI.; 10.40 Boedapest of Diversen. Progr. 4: 8.30 Brussel VI.; 12.50 Droitwich; 4.20 London Reg.; 4.50 Droitwich; 5.20 London Reg.; 8.1511.00 Keulen. Progr. 5: 8.3012.00 Diversen. Progr. 1: Hilversum I. Progr. 2; Hilversum II. Progr. 3: 8.00 Keulen; 11.05 Droitwich; 12.20 Brussel VI.; 2.20 Keulen; 3.20 Droitwich; 4.05 Parijs R.; 4.20 Keulen; 5.20 Parijs R.; 6.20 London Reg.; 6.50 Brussel VI,; 7.30 Parijs R.; 8.20 London Reg.; 9.20 Keulen; 10.20 Brus sel VI.; 10.30 Boedapest; 10.50 Berlijn. Progr. 4; 8.00 Brussel VI.; 9.20 Pauze; 10.35 London Reg.; 1.05 Droitwich; 1.50 London Reg;. 4.05 Droitwich; 6.40 Brussel Fr.; 7.20 Droitwicht; 10.45 London Reg.; 11.05 Droitwich. Progr. 5: 8.007.00 Diversen; 7.00 Eigen gra- mafoonplaten concert (dansmuziek); 8.0012.00 Diversen. HAARLEM, 26 Juni (Rijkskweekschool). Ge slaagd de heeren H. de Bruin, M. van der Zee, IJmuiden; K. Fielmich, W. H. J. Oldenhark, R. van Petegom, J. M. Slot, S. van Soest, G. Wiertz, Joh. de Zaaijer, allen Haarlem; H. J. Hogenesch, H. Tom, C. Weber, Zandvoort: A. de Jong, Aalsmeer. HAARLEM, 25 Juni (Christelijk Lyceum). Geëxamineerd 18 candidaten. Geslaagd de dames M. E. Bijleveld, L. M. Dieckman, B. C. Eringa, S. Holdert en de heeren R. de Beaufort, H. Dop, J. W. van Eek, K. de Graaf, W. A. Hage, H. J. p. Hana, H. J. van Kerckhoff, P. Th. Kokke, J. Meilof, C. J. Speelman, C. M. Teves, S. Vlasveld en J. H. van der Waals. Eenige duizenden inwoners van Texel hadden zich Zaterdagochtend tegen half twaalf op het nieuwe vliegveld, dat fees telijk met vlaggen was versierd, verzameld, toen drie vliegtuigen van de K. L. M. arri veerden, met een aantal autoriteiten, dat de plechtige opening van het vliegveld kwam bijwonen. De burgemeester van Texel, mr. A. F. Kamp, die de gasten van het eiland in een begroe tingswoord welkom heette, kon daarbij o.a. de ramen noemen van den directeur van den luchtvaartdienst, den heer H. Ch. E. van der Pais, die den minister van Waterstaat verte genwoordigde; den vertegenwoordiger van den minister van Sociale Zaken mr. Draayer, direc teur-generaal van de werkverschaffing; den vertegenwoordiger van den minister van Bin- nenlandsche Zaken mr. D. G. W. Spitzen, den waarnemend commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland, mr. J. Bomans, den inspecteur van de werkverschaffing, den heet Meyer de Vries en vele anderen. De burgemeester van Texel gaf in zijn be groetingswoord uiting aan de dankbaarheid van de Texelaars bij de totstandkoming van dit vliegveld. Daarna voerde de heer Van Ede van der Pais het woord. Na deze plechtige opening rees de Neder- ïandsche driekleur in top en hieven de aan wezigen het Wilhelmus aan. De heer P. Guilonard sprak nog eenige woor den namens de K. L. M„ waarbij hij zijn vreug de uitsprak, dat de lijn naar Texel is tot stand gekomen. Op werkdagen zal men van Donder dag a.s. af, tweemaal per dag Texel per vlieg tuig kunnen bereiken. Heel den middag bleef op en rond Texels nieuwe vliegveld een genoeglijke feeststemming beerschen gedurende de vliegdemonstraties, welke den luchtvaartdag besloten. De vliegsport, een blauwe zomersche hemel, de open lucht en zon rondom, dat alles kan s.echts tevreden gezichten te voorschijn toove ren, vooral op een historischen dag als dezen Zaterdag, die voor Texel de verlossing betee- kende uit een isolement. Ontelbaar waren de kromme lijnen, die de marinevliegtuigen afzonderlijk, of in eskadrille onder commando van luitenant Beugeling, aan liet uitspansel beschreven. Bijzondere belangstelling hadden de toeschou wers voor de evoluties van het autogiro-toestel van den heer Van de Velde uit Rotterdam en voor de behendige tuimelingen van de kleine Seheldemusch van den heer Slot uit Vlissin- gen. De rondvluchten hadden zeer veel aftrek en heel wat Texelaars hebben de contouren van hun eiland uit de lucht kunnen aanschouwen. Doch het meest populair was de Douglas, thans ten geheel nieuwe verschijning op Texelschen grond, doch binnenkort een dagelijksche en vertrouwde bode. De vliegers prezen de effen en harde grasmat, welke door vier Jaren arbeid de aanleg werd in 1933 ln werkverschaffing aangevangen is verkregen. Texel heeft niet alleen een mooien luehtvaart- oag gehad, het heeft een nieuwe periode In- geluld, ale van het geregelde luchtverkeer. Het eiland is niet heelemaal eiland meer. CINCINNATI, 26 Juni. (A. N. P.) Het plaat selijk bureau van het comité voor industrieele organisatie heeft medegedeeld, dat heden 2000 van zijn leden zich naar Columbus zouden be geven, om er bij gouverneur Davey op aan te dringen, dat hij de nationale garde uit het stakingsgebied van Youngstown en Warren te rugtrekt. Met het oog op de ernstige stakingsonlusten, die zich op de petroleumvelden van Trinidad hebben voorgedaan, hebben de Britsche autori teiten 'n vergaderverbod voor het geheele eiland afgekondigd. Donderdag vlogen verscheidene vliegtuigen van de kruisers „Ajax" en Exeter" over het eiland; zij wierpen manifesten uit, waarin de inheemsche bevolking wordt aange maand den arbeid te hervatten. Uit Johnstown meldt Kavas: Bij de ar beiders der Bethlehem Steel Corp. is een neiging tot hervatting van den arbeid waar te nemen. Hoewel de directie niet wilde mededeelen, wanneer de fabrieken heropend zouden worden, verklaarden vele arbeiders telefonisch de waar schuwing te hebben ontvangen, dat het werk vandaag hervat zou worden. De staat van beleg is opgeheven en de orde wordt nog slechts door 200 leden van de nationale garde gehandhaafd. WARSCHAU, 26 Juni. (Havas) De Aarts bisschop van Krakau is ernstig ziek en zijn toestand is de laatste dagen nog verergerd. De geneesheeren hebben heden twee keer consult gehouden. NEW YORK, 26 Juni (Reuter) Aan. boord van het Engelsche vaartuig „Sandgate Castle", dat zich op weg bevindt van New York naar Kaapstad is brand uitgebroken. Omtrent de positie van het schip zijn geen bijzonderheden bekend. LONDEN, 26 Juni. (D.N.B.) Te Liverpool zijn heden 700 autobusbestuurders en conducteurs ln staking gegaan, aangezien zij niet tevreden zijn met den nieuwen zomerdienst. Van Belgisch, Hollandsch of Wales gebied hoort men in vacantietijd veel spreken, Maar FRANS PERQUIN brengt U de ANTHRACIET uit deez' verschillende streken. H.M. de Koningin heeft door aankoop van esn belangrijke hoeveelheid zomerpostzegeis van haar belangstelling in het hiermede be oogde doel doen blijken. De jongste broer van den Russischen mi nister van oorlog Worosjilof, Sergius, die tot nu toe in het leger heeft gediend, heeft officieel ontslag gevraagd met de bedoeling geestelijke te worden. In een brief aan zijn broer, den minister van oorlog, deelt hij zijn besluit mede en ver klaart, dat hij Russisch geestelijke wil worden, want dat alleen het ware Christendom nu kan geven, wat het communisme met zijn mate rialistische leer niet gegeven heeft. Hij hoopt, dat de partij en de regeering de nieuwe grondwet van Stalin ernstig zouden opnemen en een einde zouden maken aan de gods dienstvervolging. De minister van oorlog heeft een schrijven gericht aan de godloozen-bonden van Moskou, waarin hij zich ten zeerste vertoond toonde over de houding van zijn broer. Hij meende, dat deze stap van zijn broer een duidelijk teeken was, dat de godloozen-beweging niet scherp genoeg tegen de vijanden van het communisme is opgetreden. Men verwacht, dat de broer van Worosjilof in hechtenis genomen en verbannen zal worden, zoodat hij niet in staat zal zijn zijn roeping te volgen. Te Santpoort is, zeven-en-zeventig jaar oud, de bekende landschapschilder en illustrator L. W. R. Wenckebach overleden. Vooral het duinlandschap inspireerde den schilder tot doeken van prachtige luchten en lijnenspel. Een van zijn meest bekende schilde rijen is „Meertje in de Duinen", dat door H. M. de Koningin bekroond werd met de gouden medaille. HAARLEM, 26 Juni (Rijkskweekschool). Ge slaagd de dames F. M. R. van Slogteren, Heem stede; C. Theunisse, A. S. van Vuure, R. W. Weide, V. Weidema, allen Haarlem; A. B. Ver meulen, Beverwijk. HAARLEM, 26 Juni (Rijkskweekschool). Ge slaagd de dames E. M. Boudewijn, Heemstede; Joh. H. Bulsink, Beverwijk; A. M. van Dijk, C. C. Fris, R. R. Göingaa, E. P. Wacha, allen Haarlem; C. Grammer, Wormerveer. Met Ingang van 18 Maart 1937 is op zijn ver zoek eervol ontslag verleend aan den ingenieur der telegrafie en telefonie, dr. ir. E. H. B. Bar- telink. De mode voor zomer- japonnen, verkrijgbaar in een grote sortering allernieuwste dessins, uitsluitend 1 e kwaliteit, 90 cM. breed, per Mtr. oepzon

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 3