Fraaie prestaties der ïersche en Fransche ruiters Geen gelukkige dag te Wimbledon Drie nieuwe records De Duitscher Gall wint met B.M.W. in de 500 c.c. klasse VOOR ÉÉN GULDEN KEURIGE OVERWINNING VAN LUIT. HEFFERNAN NIEUWE RONDERECORDS IN ALLE KLASSEN BOVEN- EN ONDERKLEEDING GULBRANSSEN - TRILOGIE ZONDAG 27 JUNI 1937 ADVERTEER regelmatig Het zal U baten! CONCOURS H1PPIQUE IN DE HOOFDSTAD Van de Nederlandsche ruiters bezette luit. de Bruine met Ernica de zesde plaats Om den Grooten Prijs van Amsterdam Het programma van heden LAWNTENNIS Van de Nederlandsche spelers en speelsters won alleen mej. Rollin Couquerque Verrassingen kwamen niet voor WANDELSPORT DE VIERDAAGSCHE Inschrijving sluit 1 Juli a.s. SCHERMEN De „middelgebergte-tocht" die te Regensburg begint en eindigt is begonnen. Eenige deelnemers bij den start te Degenberg DE T.T.-RACES TE ASSEN Eindstrijd sabel om den K.O.O.S.- wisselbeker Zamorra blijft in Nice Simons, van Wijngaarden en Zwolle Nederlandsche kampioenen Successen van Winkler en White 350 cc-klasse voor de Engelschen Gall op BMW ongenaakbaar Gedetailleerde uitslagen AT H LET l EK SCHAKEN Petrow wint van Fine Negende ronde van het tournooi te Kemeri WIELRENNEN Goede prestaties der Nederland' sche athleten te Boedapest Successen ïn sprint- nummers Zegt Charpentier de wielersport vaarwel? PAMM0 De wedstrijd om het wereldkampioenschap De 19de partij in remise geëindigd St. Vincentiusvereeniging Amsterdam JONGERENCONFERENTIE ST. MARTINUS vraagt dringend voor hare gezinnen \m$m den op het programma, terwijl het vrijwillig muziekcorps van het 4e Halfregiment huzaren ook nu weer, evenals Zaterdag, een demonstra tie zal geven Z.K.H. Prins Bernhard zal ook heden de wedstrijden, welke om half twee aanvangen, bijwonen. Goed weer, een prettige stemming en uitstekende ruitersport kenmerkten den derden dag van het Amsterdamsche con cours hipp-ique, waarvan het programma voor den Zaterdag bijna geheel in beslag werd genomen door het springconcours om den Grooten Prijs van Amsterdam. Z.K.H. Prins Bernhard was vergezeld van zijn moeder, Prinses Armgard, den geheelen middag getuige van de verrichtingen der rui ters, welke de Prins ook eenigen tijd op het springterrrein zelf van nabij volgde. De Prin.. nam ook de verschillende hindemissen in oogenschouw, waarbij hij o.a. werd voorgelicht door den president van den Ned. Hippischen Sportbond, den kolonel Jhr. K. F. Quarles van Ufford. Het parcours, dat men voor den wedstrijd om den Grooten Prijs van Amsterdam had uit gezet, was 741 meter lang en telde 17 hinder nissen, terwijl het geheel binnen 2 min. 2 sec. moest worden afgelegd. Ook nu werd er weer veel gevergd van ruiters en paarden. Er ver schenen in totaal een vijftigtal ruiters in den ring, waarvan er slechts vier in slaagderi een foutloos parcours af te leggen. Ook dezen middag speelden vooral de Fransche ruiters weer een groote rol en speciaal de prestaties van luit. Chevallier dienen in het bijzonder te worden geroemd. Deze ruiter, die met verschil lende paarden, viermaal startte, kwam zelfs tweemaal zonder fouten over de zware hinder nissen. De Nederlandsche ruiters hadden ook dezen middag weer met pech te kampen. Zoo reed luit. Kloppenburg met het paard Juno, waar mede hij den eersten avond zoo'n keurig suc ces boekte, een prachtig parcours, waarbij een hindernis echter een onoverkomelijke moeilijk heid opleverde, zoodat deze combinatie toch 4 fouten kreeg. Ook ritm. Pahud de Mortan- ges ging met Ikarus vlot over de hindernissen heen, tot het paard bij de laatste een muur een blok afwierp, zoodat ook deze Nederlan der niet voor een der eerste plaatsen in aan merking kwam. Ook luit. De Bruine maakte met Ernica vier fouten in een zeer goed ge reden parcours, terwijl luit. Greter met Carina acht fouten noteerde evenals luit. Van Schaik met Santa Bell. Hiermede hebben wij wel de belangrijkste resultaten der Nederlandsche vertegenwoordigers vermeld. De combinatie, die het vorig jaar den wissel beker won, luit. Des Roches met Batailleuse, kreeg thans acht fouten. Nadat een tiental ruiters met meer of min der succes het parcours hadden gereden, ging het eerst de Fransche vlag aan den mast, toen luit. Chevallier met d'Huis zonder fouten rondkwam in 1 min. 35 sec. In het eerste deel van het concours werd de positie van den Franschman niet meer be dreigd. Zijn landgenoot Bartillat met Duplessy en de Belgische ritmeester de Menten de Hor- ne leverden na hem de beste prestaties met 4 fouten. Het coucours werd toen onderbroken om den deelnemers aan het nummer voor de jacht paarden gelegenheid te geven hun paarden voor te rijden. De Fransche luit. Broussaud «pende het tweede gedeelte van het springconcours met een niet onverdienstelijke prestatie nJ.: 8 fou ten met Saida. Ritmeester Menten de Home maakte met een van zijn bekende paarden, de twintig-jarige Musaphiki 7 fouten en daarbij bleef het voorloopig. In het laatste deel kwa men er echter nog meer deelnemers zonder fouten uit den strijd. Dit gelukte aan den Ier- schen luit. Stack met Owen Roe in 1 min. 44 4/5 sec., aan zijn landgenoot Heffeman met Kilmallcck in 1 min. 27 sec. en tenslotte nog maals aan luit. Chevaliler, thans met Epreuve in 1 min. 37 sec. Luit. van Strydonck (België), die in 1934 met Ramona den Grooten Prijs van Amsterdam won, maakte nu met hetzelfde paard 8 fouten. De vier ruiters, die een foutloos parcours hadden afgelegd, moesten thans overspringen om de vier eerste plaatsen, waarbij verschillen de hindemissen werden verhoogd. De maxi mum hoogte was nu 1.60 meter. Het eerst was luit. Chevallier met d'Huis aan de beurt. Alles ging goed tot de laatste hindernis, welke den Franschman vier straf- punten bezorgde. Luit. Stack gaf daarna het publiek reden tot juichen door met Owen Roe alle hindernissen feilloos te nemen, iets wat luit. Hefernan hem onmiddellijk daarna met Kilmallock nadeed. Deze ruiter noteerde den zeer snellen tijd van 1 min. 21 sec. Als laatste reed luit. Chevallier met Epreuve. De spanning week echter al heel gauw, toen eenige hinder nissen moeilijkheden bleken op te leveren. Het resultaat was 12 fouten. De eerste prijs was dus voor luit. Heffeman, de tweede voor zijn landgenoot Stack, ter wijl luit. Chevallier met de derde en vierde plaats genoegen moest nemen. De uitslag luidde: 1. luit. Heffernann (Ier land) met Kilmallock, 0 ft., 1 min. 35 en na overspringen over verhoogde hindernissen, 0 ft., 1 min. 21 sec.; 2. luit. Stack (Ierland) met Owen Roe, 0 ft., 1 min. 44 4/5 sec., na over springen 0 ft., 1 min. 37 4/5 sec.; 3. luit. Che vallier (Frankrijk) met d'Huis, 0 ft., 1 min. 35 sec., na overspringen 4 ft., i min. 291/5 sec.; 4 luit. Chevallier met Epreuve, 0 ft., 1 min. 37 sec., na overspringen 12 ft., 1 min. 311/5 sec.; 5. luit. de Bartillat (Fr.) met Duplessy, 4 ft., 1 min. 26 4/5 sec.; 6. luit. de Bruine met Ernica, 4 ft., 1 min. 28 3/5 sec.7. luit. Kloppenburg met Juno, 4 ft., 1 min. 30 3/5 sec.; 8. ritm. de Men ten de Home (België) met Whisky, 4 ft., 1 min. 39 2/5 sec.; 9. ritm. Pahud de Mortanges met Ikarus, 4 ft., 1 min. 451/5 sec., 10. ritm. de Menten de Home (België) met Musaphiki, 7 ft 1 min. 57 4/5 sec. Heden wordt het concours besloten met als hoofdnummer van t programma den ianden- wedstrijd tusschen de équipes van Ierland, Frankrijk, België en Nederland. Voorts staan o.m. een damesspringconcours, een concours schoonste rijpaard en het nummer jachtpaar- Voor het eerst sedert den aanvang van de internationale tenniskampioenschappen van Wimbledon liet de zon spelers en toeschouwers, die weer in grooten getale waren opgekomen in den steek, maar het vertoonde spel was er geenszins minder om. Voor de Nederlandsche speelsters en spelers verliep deze dag niet bijzonder gelukkig, uit gezonderd voor mej. Rollin Couquerque. De vroegere Nederlandsche kampioene kwam In het damesenkelspel uit tegen de Engelsche mevr. Haylock, een vrij sterke speelster. Onze landgenoote speelde evenwel een uitstekende partij en hoewel haar overwinning geenszins gemakkelijk mag worden genoemd, verdiend was zij zeker. Met 64, 64, plaatste mej. Rollin Couquerque zich in de volgende ronde. Dat mej. Terwindt het tegen de geplaatste Engelsche speelster Dorothy Round niet zou kunnen bolwerken, stond bij voorbaat vast. Ce Engelsche speelster verrichtte prachtig werk. or.ze nationale kampioene kon hiertegen niet veel doen en vrij gemakkelijk zorgde mej. Round er met 62, 60 voor, dat zij niet on tijdig werd uitgeschakeld. In het heerendubbelspel kwamen onze land genooten Hughan en van Swol uit tegen de sterke Ocstenrijksch-Fransche combinatie von Metaxa en Jamain. De Nederlandsche dubbel had zeer weinig tegen het geraffineerde spel van zijn tegenstanders in te brengen, die dan ook met 63, 62, 62 in de meerderheid bleven. Tenslotte verloor mej. Rollin Couquerque met haar Duitsche partner mej. Horn met 64, 16, 16, van de Engelsche dames mej. Mac Ostrich en mej. Saunders, een zeer sterke com binatie. Na een zwak begin herstelden de En gelsche speelsters zich in den tweeden set en toen was het snel afgeloopen. Verrassingen kwamen Zaterdag weer niet voor. In het heerenenkelspel had het er allen schijn van, dat Henkei van den Engelschman Hare zou verliezen, maar de Duitscher kwam zijn inzinking te boven. Hij won met 64, 36 36, 6—2, 63. Von Cramm (Duitschland) won van Mako (Vereenigde Staten) met 60, 62 63. Austin (Engeland) won van Lacroix (Bel gië) met 62, 61, 60. Crawford (Australië) won met 64, 6—3, 86 van Shaffi (Engeland) De volgende spelers hebben zich in deze volg orde voor de kwart-eindstrijden geplaatst: Von Cramm (Duitschland), Crawford (Austra lië), Austin (Engeland), Grant (Vereenigde Staten), Parker (Ver. Staten), Henkei (Duitsch land), Mac Grath (Australië) en Budge (Ver eenigde Staten). (Ongecorrigeerd.) De leider der Internationale Vierdaagsche Afstandsmarschen van den Ned. Bond voor Li chamelijke Opvoeding vestigt er de aandacht op, dat Donderdag 1 Juli te 12 uur de inschrij ving voor genoemde marschen sluit. Inschrij vingen, waarvoor het inleggeld op dien dag niet is ontvangen, worden ter zijde gelegd. Bij inschrijvingen na 1 Juli kan niet worden gerekend op huisvesting en voeding door de zorg van genoemden bond. Het inleggeld moet dan worden verhoogd zooals is aangegeven in het reglement voor de marschen, terwijl dan tevens in huisvesting en voeding moet worden voorzien. 2- - .y- Te 's-Gravenhage is Zaterdagmiddag de eindstrijd op sabel om den wisselbeker van den Kon. Onderofficiers Schermbond gehouden. Voor dezen beker waren voorwedstrijden ge organiseerd te Amersfoort, Leiden, Harderwijk en Breda, waaruit zich 15 schermers voor den eindstrijd hadden geclasseerd. Hiervan ver schenen er 14 op het appèl, die ondergebracht werden in een poule met een directe beslissing, waarbij werd getrokken om vier touchée's. Het resultaat luidde als volgt: Drenth 10 gew. par., 26 ontv. en 48 geg. treffers; Honig 10—2747Los 102841Swaan 83245 Van der Kamp 83440; Uffen 83847; Veldhuis 7—38—42; Wabeke 7—39—40; De Lange 74040; Kuikhoven 64041; Poot 54332; De Jong 34529; Mostert24926 en De Ruiter 05215. Voor den beker was hierdoor barrage noodig tusschen de drie best geplaatsten, die ieder tien overwinningen hadden behaald. Het resultaat hiervan was: 1. en bekerwin naar Drenth, die beide barragepartijen won. Volgens de treffers werd hierdoor Honig twee de en Los derde. Zamorra, de beroemde Spaansche keeper, over wien reeds ten onrechte geruchten de ron de deden, dat hij gevallen zou zijn als slacht offer van den Spaanschen burgeroorlog en die thans in Nice verblijft, heeft een contract ge- teekend om voor de „Aiglons" uit te komen, zoodat de Spanjaard voorloopig niet meer naar zijn vaderland zal terugkeeren. Bij de T.T.-races, die Zaterdag on der groote belangstelling op het cir cuit van Drenthe werden gehouden, zegevierde de Duitscher Gall met B.M.W. in de 500 cc-klasse voor de Norton-rijders Daniels, Lampinen en Zwolle. De 250 cc-klasse bracht een zege van den Duitscher Winkler op D.K.W., terwijl de Engelschman White met Norton winnaar werd in de race voor de 350 cc-machines. Zwolle, van Wijngaarden en Simons wer den Nederlandsch kampioen, resp. in de 500-, 350- en 250 cc-klasse. Ideale weersomstandigheden begunstigden Zaterdagmorgen de T.T.-races, welke begonnen met de 250 en 350 cc-klasse. De belangstelling was buitengewoon groot, zeker 50.000 toeschou wers omzoomden aan alle kanten het circuit. De zeventien deelnemers in de kleine klasse vertrokken het eerst en de kleine D.K.W. van Winkler vloog er zeer snel tusschenuit, gevolgd door zijn stadgenoot Kluge en verder o.a. door Tyrell Smith met British Excelsior. Kluge kreeg reeds in de eerste ronde bij Hooghalen pech. Het euvel was spoedig verholpen, maar intus- schen moest hij zich voorloopig met de zevende plaats tevreden stellen. De Duitscher Haeusler met D.K.W., die aan vankelijk in de voorste gelederen had gestreden, ging in de vierde ronde terug en van de vijfde ronde af was de situatie aan den kop Winkler, op grooten afstand Tyrell Smith, daarop Ginger Wood, vervolgens Manders, Kluge, die zich reeds tot de vijfde plaats had opgewerkt, Haeusler en als zevende Simons, de eerste Nederlander, rij dend op een Excelsior-machine. Kluge was, bij zijn pogingen om zijn achter stand in te halen, er in geslaagd het ronde record van Geiss met een tijd van 7 min. 40 2/5 sec. (129,1 K.M.) te verbeteren en te brengen op 7 min. 39 2/5 sec. (129,6 K.M.) maar Winkler bracht het in de zevende ronde reeds op 131,6 K.M., zijnde een tijd van 7 min. 33 sec. Na negen ronden, dus toen de helft van den afstand was afgelegd, had Winkler bijna twee minuten voor sprong op Tyrell Smith. De gemiddelde snelheid van Winkler (127,3 K.M.) was toen een 2,5 KM. hooger dan die van den winnaar van het vorige jaar, Geiss. De snelste ronde werd door Tyrell Smith gereden, n.l. in de elfde, toen hij een tijd noteerde van 40 1/5 sec., zijnde een gemid delde van 138,3 K.M. De zege kon Winkler niet meer ontgaan. Op regelmatige wijze reed hij zijn verdere ronden en werd onbedreigd winnaar met Tyrell Smith op de tweede plaats. Kluge werd nog derde, doordat Wood enkele ronden voor het einde moest uitvallen. In de 350 cc-klasse, waarin 32 renners ver trokken, namen onmiddellijk na den start, het geen overigens niet anders verwacht werd, de beide Norton-renners Frith en White, den kop. De 'ijd van Frith, over de eerste ronde, dus met staanden start, bedroeg 7 min. 20 sec., dus met een gemiddelde snelheid van 135,3 K.M. per uur. Indien men bedenkt, dat het ronderecord met vliegenden start in deze klasse op 137,2 K.M. stond het vorige jaar gevestigd door White dan is het duidelijk, dat reeds op dat moment te voorspellen viel, dat hqf ronderecord spoedig verbeterd zou worden. De eerste uitvaller was Tomlinson. Zijn motor wilde bij den start niet aanslaan en de Engelschman trok zich onmid dellijk achter de pits terug. Na twee ronden in deze klasse moesten 20 ronden, in totaal 330,7 K.M. worden afgelegd bleek, dat het ronderecord reeds verbeterd was. White legde deze ronde n.l. af in 7 min. 4 sec., d.w.z. met een gemiddelde snelheid van 140,5 K.M. per uur. De volgorde in de kopgroep was al spoedig als volgt: White, Frith, Mellors en Thomas, de beide laatsten met Velocette en op de vijfde plaats de Nederlander Piet van Wijngaarden, die op een officieele fabrieksmachine van Nor ton reed en van de Nederlandsche renners ver reweg de beste kansen maakte op het nationale kampioenschap. Hij voerde een voortdurenden strijd met den Duitscher Hamelehle, eveneens met Norton. Steeds werden de snelheden opgevoerd en het was Frith, die in de vierde ronde, met een tijd van 7 min. 11/5 sec. opnieuw het ronde record verbeterde. Dat de race weer aanzien lijk sneller dan het vorige jaar was, bleek oun. uit de gemiddelde snelheden der Norton-rijders, welke na 7 ronden, dus toen 1/3 van den af stand was afgelegd, nog steeds boven de 139 K.M. lagen. En het vorige jaar heeft men het niet verder dan 133 K.M. kunnen brengen. De race scheen toen reeds beslist te zijn. Regelmatig draaiden de renners hun ronden, in den kop wijzigde zich voorloopig niets meer. Na elf ronden tankten White en Frith tegelijk aan de pits, slechts enkele seconden duurde het en reeds zaten beiden weer op hun motor, afwisselend den kop nemend. Uitvallers waren er natuurlijk ook. Zoo moest onze landgenoot Haakmeester den strijd staken wegens een gebroken klep, de Oostenrijker Illichmann had een gebroken veer, de Engelschman Anderson moest in de derde ronde bij Hooghalen wegens een defecte ont steking opgeven en zijn landgenoot Norman Craft legde er na 9 ronden het bijltje bij neer. In de achtste ronde maakte Frith een tijd van 7 min. 1 sec., doch naar later bleek, zou White in de vierde ronde reeds een tijd hebben gemaakt van 6 min. 45 2/5 sec., d.w.z. met een gemiddelde snelheid van 146,9 K.M. Een enorme prestatie voor deze machine met 350 cc inhoud. De strijd aan den kop had in het verdere verloop van den wedstrijd niet veel meer te beteekenen, White en Frith wonnen, zooals zij wilden en ditmaal ging White als eerste dooi de finish. Zooais verwacht ging des middags in de 500 cc-klasse de strijd voornamelijk tusschen de beide B. M. W.'s van Gall en Ley en de machine van James Guthrie, de Norton, die in vorige jaren zoovele malen onoverwinnelijk was ge bleken. Ditmaal echter bleek de B. M. W. snel ler te zijn. Norton was voorts gehandicapt door het feit, dat haar tweede rijder, Daniëls voor de eerste maal het circuit bereed en zich dus riet geheel kon geven in critieke momenten. Reeds spoedig hadden de beide B. M. W.'s de leiding genomen. Steeds meer zakte Guthrie met Norton af. Na zeven ronden van de 24 te rijden ronden was Guthrie 19 seconden op Gall achter, na acht ronden was dit verschil 36 seconden, na negen ronden 58 seconden. In de tiende ronde reed Guthrie bij Hooghalen plot seling door naar de stallen. Hij gaf den strijd op. Inmiddels had Gall in de negende ronde een tijd gemaakt van 6 minuten 29 3/5 sec., hetgeen een gemiddelde uursnelheid van 152,9 K.M. en aat later ook het absolute snelheids record op dit circuit zou beteskenen. Na het opgeven van Guthrie was de strijd beslist. Na de elfae ronde deed Gall het wat kalmer aan en plotseling kwam toen ook de andere B. M. W., die van Ley niet meer door. Wegens motor defect vlak bij de hoofdtribune moest ook hij oen strijd staken. Door dit uitvallen was de tweede Norton-rijder Daniëls op de tweede piaats achter Gall gekomen, doch na twaali ronden, dus töen de helft van den afstand was afgelegd, had Daniëls 3'A minuut achterstand. Rustig doorrijdend, zonder zijn gemiddelde snel heid verder te verminderen, reed Gall zijn ver dere ronden en in prachtigen stijl won de Duitscher. De race had intusschen vele slacht offers gemaakt. Successievelijk verdwenen van de achttien renners zeker tien van het circuit en toen Gall zijn laatste ronde had beëindigd, lagen er nog zeven renners in de baan. Na Gall en Daniëls slaagden alleen de Fin Lampinen en enze landgenoot Zwolle er in binnen het half uur na den tijd van den winnaar door te komen. Zwolle werd hiermede officieus kampioen van Nederland. Deze rijder zou echter bougies' van een merk, dat niet toelaatbaar was, hebben gebruikt, zoodat hij door de wedstrijdcommissie voorloopig gedisqualificieerci moest worden. Waren in öe 350 cc. klasse de Nortons heer en meester geweest, in de zware klasse hadden de B. M. W.'s hun meerderheid getoond. Aan de Engelsche suprematie was een einde ge komen en dit was eigenlijk het allerbelang rijkste feit van de T.T.-races. De uitslagen der verschillende wedstrijden waren: 250 cc-klasse: 1. W. Winkler (Duitschland) met D.K.W., 2 uur 21 min. 41/5 sec. (gemid delde uursnelheid 126,6 K.M., nieuw circuit record); 2. Tyrell Smith (Ierland) met British Excelsior, 2 uur 22 min. 48 sec. (125,1 K.M.); 3. Kluge (Duitschland) met D.K.W., 2 uur 26 min. 7 sec., 122,1 K.M.; 4. Manders (Ierland) met British Excelsior, 2 uur 27 min. 16,2 sec. (121.2 KM.); 5. Haeusler (Duitschland) met D.K.W., 2 uur 33 min. 44,2 sec. (116,2 K.M.); 6. L. Simons (Nederland) met Excelsior, 2 uur 37 min. 8 sec. (113,7 KM.), Nederlandsch kam pioen: 7. Sontag (Duitschland) met D.K.W., 2 uur 45 min. 38,1 sec. (107,7 K.M.). De snelste ronde van den Nederlandschen kampioen Simons was 'n tijd van 8 min. 12 1/5 sec., zijnde een gemiddelde van 121 K.M. 350 cc-klasse: 1. White (Engeland) met Nor ton, 2 uur 24 min. 53,4 sec. over 360,7 K.M. (gemiddelde uursnelheid 136,9 K.M., nieuw cir cuitrecord); 2. Frith (Engeland) met Norton, 2 uur 24 min. 54 sec. (136,88 K.M.)3. Mellors (Engeland) met Velocette, 2 uur 27 min. 27,4 sec. (134,6 K.M.)4. Thomas (Engeland) met Velocette, 2 uur 32 min. 51,1 sec. (129,7 K.M.) 5. Piet van Wijngaarden (Nederland) met Nor ton, 2 uur 34 min. 48,3 sec. (128,2 K.M.), kam pioen van Nederland. De beste ronde door den Nederlandschen kampioen in deze klasse gemaakt, was 7 min. 30 2/5 sec., d.w.z. met een gemiddelde uursnel heid van 132,2 K.M.; 6. Richnow (Duitschland) met Rudge, 2 uur 39 min. 19 sec.: 7. Binder (Oostenrijk) met Velocette, 2 uur 41 min. 22 3/5 sec.; 8. Goerensen (Denemarken) met Ex celsior, 2 uur 41 min. 56,1 sec.; 9. Link (Oosten rijk) met Norton, 2 uur 43 min. 17 sec.; 10. Fernihough (Engeland) met A.J.S., 2 uur 44 min. 27 3/5 sec.; 11. Vaassen (Duitschland) met Norton, 2 uur 44 min. 48 2/5 sec.; 12. In der Eist (Duitschland) met Norton, 2 uur 44 min. 514/5 sec.; 13. van Dalsum (Nederland) met Norton, 2 uur 47 min. 41 sec., gemiddelde uur snelheid 118,1 K.M. 500 cc-klasse: 1. K. Gall (Duitschland) met B.M.W., 2 uur 40 min. 26,2 sec., gemiddelde snel heid 148,5 K.M. per uur (nieuw circuitrecord); 2. Daniels (Engeland) met Norton, 2 uur 45 min. 9 4/5 sec. (144,2 K.M.); 3. Lampinen (Fin land) met Norton, 2 uur 59 min. 1/5 sec. (131,5 K.M.); 4, Theo Zwolle (Nederland) met Norton, 3 uur 8 min. 291/5 sec. (126,4 K.M.). Zwolle reed de achttiende ronde het snelst in een tijd van 7 min. 23 2/5 sec., gemiddelde snelheid 134,1 K.M. per uur. De snelste ronde reed de winnaar Gall in 6 min. 29 3/5 sec., d.w.z. met een gemiddelde snelheid van 152,9 K.M., hetgeen een nieuw ronderecord beteekende. Het oude record stond op naam van zijn landgenoot Ley met 146 K.M. De resultaten van de Zaterdag gespeelde ne gende ronde van het tournooi te Kemeri zijn: Feigin wint van Rellstab. FlohrLandau afgebroken. Reshevsky wint van Mikenas. TartakowerAljechin afgebroken. Oseis verliest van Apschenek. StahlbergSteiner afgebroken. Böök wint van Berg. Petrow wint van Fine. Keres wint van Hasenfuss. De afgebroken partij uit de zevende ronde tusschen Stahlberg en Fine eindigde in remise. De stand luidt thans: 1. Reshevsky H/9 pnt., 2. Petrow 6lA pnt., 3. en 4. Aljechin en Steiner, ieder 51/, pnt. en een afgebroken partij, 5. en 6. Apschenek en Keres ieder 5% pnt., 7. en 8. Fei gin en Tartakower ieder 5 pnt. en een afgebro ken partij, 9. Fine i'A pnt., 10. Stahlberg 4 pnt., en een afgebroken partij, 11. Berg 4 pnt., 12. en 13. Mikenas en Böök ieder 3 /2 pnt., 14. en 15. Osols en Rellstab ieder 3 pnt., 16. Landau 2 'A pnt. en een afgebroken partij, 17. Feigin 2'A pnt-, 18. Hasenfuss V/2 pnt. De eerste dag van den athletiek-landen- wedstrijd tusschen Hongarije en Nederland, welke Zaterdag te Boedapest is begonnen, is een éclatant succes geworden. Ondanks het feit, dat de Hongaren na dezen eer sten dag een 3427-puntenvoorsprong heb ben, kan van de Nederlandsche ploeg ge zegd worden, dat over het algemeen uit stekende prestaties zijn verricht. Op de zes nummers, welke Zaterdag zijn afgewerkt, werden niet minder dan drie nieuwe Neder landsche records gevestigd, n.l. op de 400 meter door Baumgarten, op de 1500 meter door de Ruyter en bij het speerwerpen door van de Poll. Op de 100 meter bewees Osendarp weer eens zijn superioriteit door op onbedreigde wijze in den prachtigen tijd van 10,4 seconden te win nen met een voorsprong van ongeveer twee meter op den Hongaar Gyenes. Van Beveren maakte ook een goeden tijd, n.l. 10,7 sec., maar hij bleef toch nog een anderhalven meter ach ter Gyenes. Kovacs werd met miniem versch" vierde in denzelfden tijd als van Beveren. Bij de 1500 meter was de strijd zeer span nend. Onze landgenoot de Ruyter was in een voortdurend gevecht gewikkeld met den Hon gaar Igloi. In een snel tempo ging het, de tweede Hon gaar Rathony hield ook goed bij, maar de Nederlandsche recordhouder Kalkman kon he niet bijhouden en was spoedig een flink stuk achter. Men kreeg een nek aan nek-race te zien tusschen Igloi en de Ruyter, maar de Hon gaar had nog een iets fellere eindspurt, z°°" dat hü met 3 tot 4 meter voorsprong als eer ste over de eindstreep ging. De Ruyter hao evenwel met zijn tijd van 4 min. 4 sec. een nieuw Nederlandsch record gevestigd. Het oud® record stond sedert 19 Juli 1936 op naam val1 Kalkman met 4 min. 4,4 sec. Ook de 400 meter leverde een nieuw Neder landsch record op. K. Baumgarten, die de bin nenbaan had geloot, liep een zeer tactische race- Gedurende den geheelen wedstrijd had hij leiding en hij wist deze ondanks herhaalde aanvallen ook te bewaren. Met een anderhalve11 meter voorsprong won hij in den nieuwen Nederlandschen recordtijd van 48,4 sec. He oude record had ir. Paulen op 10 Juli 1924 me een tijd van 49 seconden gevestigd. De tweede Nederlandsche deelnemer aan dn nummer, Wernink, speelde geen rol en bezette de vierde plaats. Bij het speerwerpen was de uitslag tot he laatste toe onbeslist. Van de Poli zorgde hief voor het derde nieuwe nationale record. Ho wierp als voorlaatste een afstand van 64,1 meter. Bij nameten bleek .deze afstand even wel onjuist te zijn. Het was n.l. 64,49 meter. Dit was een nieuw Nederlandsch record. He oude stond eveneens op naam van Van de P°^ met 64,35 meter, op 11 Augustus 1935 te Am sterdam gevestigd. Onder groote spanning na»1 de Hongaar Varszegi zijn aanloop voor de11 laatsten worp en de speer kwam bijna twe meter verder. Lutkeveld gooide 58,59 meter e kwam hiermede op de vierde plaats achte Makkay. Op het nummer hoogspringen waren de Pre j taties niet bijzonder te noemen. Bodossy wei eerste met 1.90 meter, terwijl Brasser, Kerkb' vies en Spanjerdt allen 1.85 meter haalden. Tenslotte won Daranyi het kogelstooten me|| een afstand van 15.38 meter. Onze landgenoot® de Bruin en Lamoree werden derde en vier achter den tweeden Hongaar, Osanyi. De wedstrijden worden heden voortgezet. Naar verluidt, zal de Fransche renner Char pentier, die bij de laatste Olympische spelen het wegkampioenschap behaalde, binnenkort zijn sport geheel vaarwel zeggen om een functie te aanvaarden in een groote automo bielfabriek. Te Den Haag werd Zaterdagavond de neë^ tiende partij gespeeld van den wedstrijd schen Springer en Raichenbach om het wer kampioenschap dammen. cji Deze partij, welke zeer interessant was. a geen grooten strijd opleverde, eindigde met mise. Raichenbach bleek duidelijk niets me® eCi- willen riskeeren. Uit de zes resteerende strijden behoeft hij voor het behoud van titel nog 4 punten en het is dus vanzelfSP kend, dat hij uiterst voorzichtig partij gee-h- De twintigste partij wordt heden, Zon gespeeld te Amsterdam in het Victoria-hote in het bijzonder schoeisel en costuums. Verzoeke beleefd op gave aan den Heer R. Steins Bisschop, Prinsengracht 1025, Tel. 37040. Goederen worden gaarne gehaald. De R.K. pers beoordeelt uitnemend de Berie Dlëetkookboekjes „WAT MAG IK ETEN" der Zuid-Hollandsche 'it- gevers Maatschappij. Elk deeltje be vat 'n aparte kwaal. Verschenen zijn: Maag en Ingewanden - Lever en Gal blaas - Hart en Storingen in den bloedsomloop - Zwaarlijvigheid Rheumatiek - Zuigelingen, zieke en gezonde Kinderen - Nieren - Suiker ziekte - Jicht - Koortslijders - Zwan gerschap - Rauwkost en vegetarisch diëet. Volgens De Maasbode: „Voor luttel ;eld de beste dokter in huis!" pË I silf ZEER BINNENKORT WORDT DE PRIJS VERHOOGD VAN BESTELT NU NOG TEGEN DEN OUDEN PRl,S of meer per maand stelt U zich in het bezit van deze grootsche scheppi»S van den Noorschen schrijver Trygve Gulbranssen, welke onverzwakt het brandpunt van de belangstelling bij het lezend publiek in Nederif" blijft staan. ,,_eie: Elke bespreking in de pers brengt nieuwen lot aan deze trucs- 1. EN EEUWIG ZINGEN DE BOSSCHEN (29e druk) 2. WINDEN WAAIEN OM DE ROTSEN (39e druk) 3. DE WEG TOT ELKANDER (16e druk) DE MAASBODE schreef over deze boeken: door de zinnen gezang van Gods natuur als een heerlijk lied aan dit alles zweeft een krachtig Godsvertrouwen. Daaro den hoort men het Schepper. Over bevelen wij deze boeken warm aan. Een geschenk voor geest en een sieraad voor het boekenhoekje." De prijs van deze boeken, die elk afzonderlijk een opzichzelf staanden roman vormen, gebonden in prachtigen, artistiek uitgevoerden stempel- band en rijk geïllustreerd door Anton Pieclt, bedraagt thans nog f 4.50 per stuk. de geheele trilogie f 13.50, desgewenscht betaal baar in maandet. termijnen van f 1.— of méér. Franco toezending geschiedt na ontvangst van onderstaanden bon, rechtstreeks in te zenden aan N.V. Roman-, Boek- en Kunsthandel, Leidsche- gracht 12, Amsterdam, Postrekening 60092. Ondergeteekende wenscht te ontvangen van de serie la Gulbranssen de deelen 1, 2, 3* 5 f 4.50 per stuk. Het verschuldigde ad f le maandel. termijn ad fis heden aan U verzonden*. Doorslaan wat eventueel niet wordt gewenscht). NAAM: ADRES: V

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 6