Spaansch schip getorpedeerd Het nieuws van heden Het staalconflict in de Ver. Staten HITLER BESPREEKT HET LEIPZIG-INCIDENT De dader van onbekende nationaliteit Karl Radek weer vrijgelaten? Nieuwe slag voor de Kerk DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS MAANDAG 28 JUNI - AVONDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN Voor Haarlem en Agentschappen per DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20634 Wandgedierte is een plaag Duitschland neemt de vrijheid voortaan zichzelf te beschermen Weinig vertrouwen in intern, beloften Het nieuwste portret van Z.K.H. Prins Bernhard, die morgen Zijn zes en twintigsten verjaardag viert De vele vluchtelingen te Bilbao veroorzaken moeilijkheden bij de voedselvoorziening en huisvesting Baskisch minister gefusilleerd Basken terechtgesteld te Bilbao? Companys doet een beroep op het Catalaansche volk Priesters vermoord Hij zou Toechatsjetski hebben verraden De Duitsche vloot in de Spaansche wateren Minister Bonnet in Frankrijk aangekomen De wereldvlucht van Amelia Earhart In Port Darwin aangekomen Het Weer Wolkbreuk teistert Noord-Foekien Duizenden arbeiders zijn Zaterdag weer aan het werk gegaan In Warren is het nog steeds onrustig DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Ford beschuldigd Honderden visscherS- schepen vermist Koning Carol's bezoek aan Warschau Zondag werd een reusachtige parade gehouden Naar een verdeeling van Palestina? Zionistische resolutie tegen inbreu ken op het Palestina-mandaat De staking op Trinidad breidt zich uit Toelagen der geestelijken in Beieren zullen verminderd worden NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent week 25 cent; per kwartaal f325; per DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM TELEFOON 13866 p« bij contract sterk verlaagd, prijzen. v«m- post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. Radicaal verdelgt ze absoluut. Onder geheimhouding en schriftel. garantie ZUIVERINGSONDERNEMING RADICAAL Cronjéstraat 135 - Telefoon 11657 Nieuwe slag voor de Kerkgenootschappen in Beieren. Minister Wagner kondigt een vermin dering der toelagen aan de geestelijken aan. Spaansch schip door onbekende duikboot ge torpedeerd en gezonken. (FOTO ZIEGLER, 's-Gravenhage) VALENCIA, 27 Juni. (Reuter). Het vrachtschip der Spaansche re geering, ,,Cabo Palos", dat van Alicante naar Valencia was uitge varen met een lading voedingsmidde len aan boord, is op 26 Juni j.l. op 28 mijl van Alicante door een tor pedo van een niet geïdentificeerde duikboot tot zinken gebracht. Vijf leden van de uit 49 koppen bestaan de bemanning verdronken. De andere 44 benevens een aan boord zijnde verpleegster werden gered. Het ministerie van Defensie te Valencia be vestigt, dat het schip door 'n onbekenden on derzeeër is getorpedeerd. Het ministerie deelt verder mede, dat gisteren vliegtuigen, welke verkenningsvluchten uitvoer den ten zuiden van de plaats waar de Cabo Palos werd getorpedeerd, vijf Duitsche oorlogs schepen hebben waargenomen. Een speciale correspondent van Havas meldt Uit Bilbao: Een groote stroom van uitgewekenen komt naar Bilbao, hetgeen ernstige moeilijkheden met zich medebrengt ten aanzien van ravitail leering en huisvesting. De bevelvoering heeft een beroep gedaan op de organisaties achter het front om hulp te zenden voor deze vluch telingen. Gisteren hébben de rechtschen zich meester gemaakt van de kruitfabriek te Magdalena de San Fuentes, ten noordwesten van San Pedro de Galdames. Veel munitie en oorlogsmateriaal is buit ge maakt. De reehtsche troepen worden thans gevolgd door genietroepen, die tot taak hebben de we gen en bruggen te herstellen, die de regeerings- troepen vernielden op hun terugtocht, om den opmarsch der rechtschen te vertragen. Het stadje Valmageda, een industriecentrum, dat bovendien strategische waarde heeft door dat het een verkeersknooppunt vormt, schijnt thans het doel der reehtsche troepen te vor men. Het terrein is hier nogal heuvelachtig. Men verwacht, dat de rechtschen een omsin gelende beweging zullen maken. De nationalisten hebben gedurende den nacht Van Zaterdag op Zondag en Zondagochtend bevige aanvallen ondernomen op Carabanchel en de regeringstroepen op Casa de Campo. Deze aanvallen hadden ten doel de linies te rectificéeren. Bij Carabanchel hebben de nationalisten een mijn tot ontploffing gebracht voor de loopgra ven der regeeringstroepen, dicht bij een huis, waarin zich naar de rechtschen veronderstel den, troepen bevonden. Het gebouw was even wel sinds eenigen tijd verlaten. Korten tijd na deze ontploffing werd de strijd voortgezet. De regeeringstroepen ondernamen een tegen aanval, welke den geheelen nacht voortduurde. Het schijnt evenwel, dat deze gevechten geen resultaat hebben opgeleverd. Bij Casa de Campo hebben de regeeringstroe pen een vrij hevigen druk uitgeoefend op de stellingen, welke de vijand er bij de begraaf plaats heeft ingericht. In officieele kringen te Santander wordt medegedeeld, dat dc Baskische minister van gezondheid, die in handen van de troe pen van Franco is gevallen tengevolge van een noodlanding van zijn vliegtuig, is ge fusilleerd tezamen met de beide andere passagiers in zijn toestel. De Fransche pi loot en mecanicien bevinden zich nog in gevangenschap. Men gelooft verder, dat een aantal doodvon nissen is geveld tegen Basken, die door de rechtschen te Bilbao gevangen zijn genomen. Vluchtelingen uit de omgeving van Bilbao heb ben medegedeeld, dat zij lijken van een veer tigtal personen, die in het geheim terechtge steld werden, hebben gezien. Ook zouden de leden van de Spaansche phalanx in den nacht, waarin zij Bilbao binnendrongen, 23 personen hebben gedood. Companys heeft een radiorede gehouden tot het Catalaansche volk, waarin hij met nadruk uiteenzette, dat de nieuwe Catalaansche regee ring een oorlogsregeering moet zijn met den oorlog als voornaamste doelstelling. „Het oogen- blik eischt een maximum aan offers", aldus Companys, „en daarom daarom zal ik aan mijn functie van president van Catatonië die van president der regeering toevoegen". Van allen vroeg spreker discipline en eenheid van actie. Hij deed op allen een beroep zich te mobiliseeren om de noodzakelijke versterkings- werken ten uitvoer te leggen en de productie in alle takken van industrie te intensifieeren. De „Claridad" publiceert een artikel, waarin Alvarez del Vayo een beroep doet op de socialis tische partij en wijst op de klemmende nood zakelijkheid te komen tot eenheid in de orga nisatie der communistische en socialistische partijen. Volgens een bericht in de Catholic Times is thans definitief komen vast te staan, dat de 22 krijgsgevangenen, die drie weken geleden in het openbaar te Lerida (Catalonië) door de Roode militie werden doodgeschoten, priesters waren, die sinds 19 Juli 1936 gevangen zaten. Het eerste bericht van de executie ver scheen in de „Journal" en was doorgegeven door diens correspondent op een grenspost in de Oost-Pyreneeën. Zeven vluchtelingen, waaron der een kapitein van de artillerie, waren erin geslaagd het station te bereiken. Een van de vluchtelingen was getuige geweest van het bloedbad van Lerida. WUERZBURG, 27 Juni (DNB)Op den gouwdag Main-F'rankenland te Wuerzburg heeft Adolf Hitler een rede gehouden, waarin hij o.a. zeide, dat volgens de nationaal-socialistische op vatting de waarde van een land niet ligt in hetgeen het aan geld uitgeeft, doch in de waarde van den arbeid, welke achter dit geld ligt, hieraan moet immers het geheele volk deelnemen. Hiertoe dient ook het Duitsche vier-jaren-plan. In antwoord op het verwijt, dat Duitschland zich uit den wereldhandel zou willen terug trekken, zeide de Fuehrer, dat Duitschland in tegendeel meer dan ooit met het buitenland handel wil drijven. Duitschland heeft slechts een wensch, met het geheele buitenland in vrede leven, met erkenning evenwel van eigen recht. Duitschland heeft een gegronden twijfel aan de internationale beloften. In verband hiermede behandelde spreker de kwestie van „Leipzig" en „Deutschland". Na het bombardement op de „Deutschland" keer de Duitschland in de controle-commissie terug, in de oprechte hoop, dat collectieve veiligheidsmaatregelen zouden worden geno men. Na den aanval op de „Leipzig" moes ten evenwel commissies werden benoemd om te onderzoeken, ofenz. Dit verlangde Duitschland niet, het wenschte op zijn minst een gemeenschappelijke vlootdemon- stratie voor Valencia, doch dit bleek niet uitvoerbaar. Duitschland neemt thans liever de vrijheid in dergelijke gevallen zichzelf te beschermen en hiertoe is het ook sterk genoeg. Deze zaak is voor Duitschland een waar schuwing, indien iets nog ergers mocht ge beuren. Vervolgens besprak de Fuehrer de binnen- landsche politiek. Hij voorspelde den vroegeren vernielers van de Duitsche eenheid, dat zij het opgroeiende geslacht niet meer zullen bezitten. De nationaal-socialisten gelooven, naast God in den hemel, in de eerste plaats aan het Duit sche volk. God heeft de volken niet geschapen, opdat zij lichtzinnig zichzelf vernielen, doch opdat zij behouden blijven en door het volk te behouden, zooals God het heeft gewild, gelooft Hitier te handelen volgens den wil van God. Deze rede van den Fuehrer werd door meer dan 200.000 personen aangehoord en herhaal delijk door luide toejuichingen onderbroken. Prins Chichibu, broer van den Keizer van Japan, bezocht het militair oefenveld te Aldershot, waar hij o.a. Engelsche tanks bezichtigde PARIJS, 28 Juni (Havas). De „Paris Soir" verneemt uit Riga, dat te Moskou in wel ingelichte kringen verluidt, dat Karl Radek, oud-redacteur van de „Izvestia", die bij het groote Trotzkisten-proces in Januari j.l. tot dwangarbeid werd veroordeeld, zou zijn vrijgelaten op last van het politieke bureau van de partij. Men vermoedt, dat dit zijn reden vindt in het optreden van Radek in de kwestie-Toechatsjefski. Zooals men zich herinneren zal, maakte Ra dek toespelingen er op, dat de maarschalk in verbinding zou staan met spionnen, doch later trok hjj deze beschuldiging weer in. Men zeide bij zijn veroordeeling te Moskou, dat hü zijn leven dankte aan het feit, dat hij een belang rijk document, dat betrekking had op Stalin, naar Parijs had gezonden. Thans wordt ver nomen dat zich tusschen zijn papieren bewijzen bevonden dat maarschalk Toechatsjefski in ver binding stond met buitenlandsche spionnen. Radek zou herhaalde malen aan Toechatsjefski gevraagd hebben hem vrij te laten, aangezien hij anders deze stukken zou publiceeren. Toe chatsjefski weigerde, aangezien hij volledig vertrouwen stelde in Worosjilof. Door bemiddeling van den procureur Wichins- ki zou Radek daarna deze compromitteerende stukken aan Stalin hebben aangeboden en Sta lin zou dit hebben aanvaard. Radek zou thans in een klein plaatsje bij Moskou wonen, waar hij ongeteekende artikelen zou schrijven over de buitenlandsche politiek. Het Engelsche luchtwapen hield te Hendon een vliegdag, waaraan eenige honderden toestellen deelnamen BERLIJN, 28 Juni (Havas)Op het oogen- blik kruisen negentien Duitsche oorlogs schepen in de Spaansche wateren. Bijna alle moderne Duitsche eenheden bevinden zich daar: de twee pantserschepen van 10.000 ton „Admiral Scheer" en „Admiral Graf Spee", (de „Deutschland" is in repa ratie), vier van de vijf lichte kruisers van 6000 ton, negen van de 12 moderne torpedo booten en vier onderzeeërs van het meest moderne type. CHERBOURG, 28 Juni. (Havas). He denmorgen is de minister van Financiën in het nieuwe kabinet, Bonnet, met de Queen Mary te Cherbourg aangekomen, waar hij door den onderstaatssecretaris van Financiën, Brunet, en den directeur van zijn kabinet werd verwel komd. De minister verklaarde bij zijn aankomst o.a.: „ik wil er op wijzen, dat ik voornemens ben, de speculatie krachtig te bestrijden en misbruiken met alle middelen tegen te gaan. Ik zal er naar streven, de begrooting gezond te maken. De financiën van Frankrijk moeten even sterk zijn als de marine en zijn leger. Ik wil niet verhelen, dat ik liever in Ame rika zou zijn gebleven, waar ik een belang wekkende taak had te vervullen. Ik ben meer dan ooit overtuigd van de noodzakelijkheid van Fransch-Amerikaansche samenwerking." PORT DARWIN, 28 Juni (Reuter). Na uit Koepang te zijn vertrokken, is Amelia Earhart in 3% uur de Timorzee overgestoken en om 3.03 uur (Britschen zomertijd) te Port Darwin geland. VERWACHTING: Zwakke veranderlijke wind, later toenemende wind uit Weste lijke richtingen, toenemende bewolking met later kans op regen, met wellicht on weer in het Zuiden, aanvankelijk warm, later koeler. Hoogste barometerstand: 764.3 te Brest. Laagste barometerstand: 736.9 te Andaenes. Zon op v.m. 3.40 onder n.m. 8.26 uur. Licht op n.m 8.56. Maan op n.m. 10.19 onder v.m. 8.40. Laatste Kwartier 1 Juli. NEW-YORK, 27 Juni. Uit alle deelen der groote industrie-centra van Ohio en Pennsylvanië worden berichten ontvangen over werkhervatting in de staalfabrieken. De directie der Sheet and Tube Co. te Youngstown deelde mede, dat gisteren 13.000 arbeiders weer aan het werk zijn gegaan. Men verwacht, dat het bedrijf de volgende week weer geheel op gang zal zijn. In de staalfabrieken van Bethlehem Steel te Johnstown (Penns) hebben 5000 man, een der de van het geheele personeel, het werk hervat. Men veronderstelt, dat de staking ten einde loopt. De groote staalondernemingen hebben gewei gerd in onderhandeling te treden met Lewis. WARREN, 27 Juni (Havas). Eenige per sonen hebben van het dak van een naburig huis een twaalftal schoten gelost op arbeiders, die bij de Republic Steel, welke fabriek den vorigen dag geopend was, aan het werk waren. Er werd niemand gewond. Een onmiddellijk in gesteld onderzoek heeft nog geen resultaten op geleverd. Hitier houdt een -ede te Würzburg; het Leipzig- incident besproken. In de Spaansche wateren kruisen op het oogen- blik een negentien Duitsche oorlogsschepen. Karl Radek weer in vrijheid gesteld? Hij zou Toechatsjefski verraden hebben. Ter eere van Koning Carol is Zondag te War schau een groote troepenparade gehouden. Het staalconflict in de V. S. Duizenden arbei ders zijn Zaterdag weer aan het werk gegaan. Verschillende ernstige verkeersongelukken tij dens het weekeind. De moordaanslag te Empel; vrijsprekend vonnis bevestigd. Ultimatum gesteld bij de firma Duyvis te Koog-Zaandijk. De chauffeur van oud-burgemeester Maarschalk aan zijn verwondingen bezweken. Wapenschouw der katholieke spoor- en tram mannen te Breda. Oud-wethouder van Vlissingen in hooger be roep eveneens tot acht maanden gevangenis straf veroordeeld, wegens valschheid in ge schrifte. Internationale roeiwedstrijden van Nereus op de Amsterdamsche Boschbcan. Fet R.K.F.-elftal speelt te Weenen gelijk tegen Jugendkraft Wien. Nieuw wereldrecord van Jopie Waalberg op de 200 meter schoolslag. De Fransche ruiters winnen den landenwed- strijd op den laatsten dag van het concours hippique te Amsterdam. SJANGHAI, 27 Juni (D.N.B.) Een zware wolkbreuk in Noord-Foekien heeft heele land streken onder water gezet. Vele dorpen zijn ver woest en de oogst is geheel vernield. Het is de ergste ramp, die dit land sinds vijftig jaar heeft geteisterd. De stadsmuur van Tsjoengking werd door het water ondermijnd. Meer dan honderd menschen zoUften hierbij om het leven zijn gekomen. SEOEL, 28 Juni. Voor de kust van Noord- Oostelijk Korea is een groote visschersvloot in een orkaan geraakt. Meer dan 200 vaartuigen worden vermist. In Oost-Korea is een in aanbouw zijnde spoorwegtunnel ingestort. Vijftien arbeiders zijn daarbij om het leven gekomen, terwijl 27 man nen door de puinhoopen bedolven werden. WARSCHAU, 27 Juni. (Havas). Koning Carol heeft vanmorgen een groote ontplooiing van ge motoriseerde troepen en luchtstrijdkrachten bij gewoond in het kamp Okenzie in de omgeving van Warschau. Ruim 30.000 manschappen wa ren voor deze gelegenheid te Warschau saam getrokken. De Poolsche regeeringsbladen wijzen er op, dat deze betooging een getuigenis vormt voor de militaire macht van Polen, dat met het leger van zijn' bondgenoot Roemenië waakt op de linie Baltische ZeeZwarte Zee. Des middags legde koning Carol bloemen op het graf van den onbekenden soldaat. Vervol gens woonden de koning en kroonprins Mi chael een dienst bij in deorthodoxe kerk. Des avond' bood minister Beek een diner aan, ge volgd door een bal. De National Relations Board heeft een klacht ingediend tegen de Ford Motor Company te Detroit, waarin deze er van beschuldigd wordt pressie op de arbeiders te hebben uitgeoefend om hen er van terug te houden zich aan te sluiten bij vakvereenigingen. De burgemeester van East Chicago in den staat Indiana heeft den gouverneur verzocht troepen te zenden teneinde de orde te hand haven na het afkondigen van den staat van beleg. De stakers dreigen hier handelend te gaan optreden. De gouverneur van Indiana heeft echter ge weigerd aan het verzoek om troepen te zenden gevolg te geven. NEW YORK, 28 Juni. (Reuter). De hier ge houden zionistische conventie heeft een resolu tie aangenomen, waarin er bij de regeering der VereenigdeStaten op wordt aangedrongen, bij de regeering van Engeland stappen te onderne men, teneinde iedere schending van het Vol kenbondsmandaat over Palestina, die voort zou kunnen vloeien uit de aanbevelingen van de koninklijke Palestina-commissie, te verhinde ren. LONDEN, 28 Juni. (D.N.B.)Uit Port Of Spain (Trinidad) wordt gemeld, dat de sta king onder de arbeiders in de petroleumindus trie zich thans van Trinidad heeft uitgebreid tot het nabijgelegen eiland Tobago. Een En- gelsch oorlogsschip is naar Tobago onderweg om daar mariniers aan land te zetten. MiiNCHEN, 27 Juni. De Beiersche mi nister van Ecredienst, Adolf Wagner, heeft in 'n redevoering gehouden te Firstenfeld- Bruck, verklaard, dat de regeering van Beieren besloten heeft, de toelagen der gees telijken van alle kerkgenootschappen met 50 pCt. te korten, zoolang de kerken haar houding ten opzichte van den staat niet ver anderen. Deze korting zal niet onmiddellijk ten volle worden toegepast, doch geleidelijk over een periode van drie jaar verdeeld worden, aldus meldt United Press aan haar bladen. De re geering denkt deze korting tot stand te bren gen door de zoogenaamde „vrijwillige" subsidies in te houden, die Beieren tot nu toe aan de kerken uitkeerde als compensatie voor de ge seculariseerde kerkelijke goederen. Heden hebben de Evangelische predikanten in de overvolle kerken te Berlijn de gebeurte nissen van de afgeloopen week besproken. Dominee Niemoeller zeide vanaf den preek stoel te Dahlem: Woensdag j.l. zijn vijftien of twintig man van de geheime politie de Frie- drich Wilhelm-kerk binnengedrongen en heb ben hier acht leden van den kerkeraad en zes vrouwen gearresteerd. Daar dominee Müller uit de St. Annenkirche eveneens is gearresteerd, bleef de kansel in de parochiekerk aldaar vandaag ledig. Behalve de ze geestelijke werden nog 47 mannelijke en vrouwelijke leden van de kerk in hechtenis ge nomen. Stand op Maandag 12 uur n.m.: 758.5 yorige stand: 765.7.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1