ELEGANT EN GOEDKOOP mm DE ROK EN DE FIETS Voor de Trouw partij JAM EN GELEI I Plaats dan een „Omroeper" j voor 80.000 gezinnen J I Zoekt gij betrouwbaar Personeel? EEN MODERN MUTSJE Modern gebreid kapje LEVENSWIJSHEID Baby-kruipbroekje met schouderbanden WEET U MAANDAG 28 JUNI 1937 Welke vrouw wil er niet gaarne aardig uitzien? De zucht om te behagen is ons nu eenmaal, in meer of mindere mate, aan geboren. We willen het ook niet alleen voor onszelf. Hen die ons liefhebben doen we er immers een genoegen mee als we goed voor den dag komen. En dat vinden we prettig! Nu is het gemakkelijk genoeg steeds ele gant gekleed te gaan, als men daarvoor diep in de beurs kan tasten. Zelfs als men persoonlijk geen goeden smaak heeft, we ten de verkoopsters in de dure modezaken handig en tactvol te suggereeren wat voor haar klanten het meest geschikte is. Maar de groote kunst is, goed gekleed te gaan met een minimum van kosten. En daar het meerendeel der vrouwen behoort tot de categorie die niet over veel kleed geld kan beschikken, stel ik me voor hier nu en dan eenige wenken te geven. We moeten daarvoor zelf aan den slag. Maar het wol of ander materiaal om te haken of te breien is niet duur en wie nog niet handig mocht zijn met handwerken kan ik troosten met het spreekwoord, volgens welk oefening kunst baart. We beginnen met het breien van 'n mo dern mutsje. Zoo'n aardig kapje, dat niet alleen het voorhoofd maar nog 'n gedeelte van 't haar daarboven vrij laat en waar, bij de ooren en in den hals, krulletjes uit te voorschijn springen. Het kapje heeft twee achterover geslagen vleugels aan den voorkant, welke, desgewenscht, in een andere kleur kunnen worden gebreid. Het is zeer geschikt voor jonge gezichtjes. Met een dubbelen draad worden 100 ste ken opgezet. Men breit 1 toer r. in den achterkant van de steken, voor de stevig heid. Daarna breit men 7 toeren 1 r. 1 aver. 9de toer: 7 st. 1 r. 1 aver., r. tot de laat ste 7 St., die 1 r. 1 aver, worden gebreid. 10de toer: 7 st. 1 r. 1 aver., aver, tot de laatste 7 st. 1 r. 1 aver. Deze beide toeren herhaalt men tot men in het geheel 11 c.M. heeft gebreid; daarbij mindert men, in el- ken 4den toer, 1 st., aan weerskanten van de naald, naast de geribde randjes tot men 110 st. op de naald heeft. Dan kant men achtereenvolgens, in de komende 2 toeren, 34 st. af aan het begin van de naald. Op de overgebleven steken breit men verder in tricotsteek, terwijl men, in eiken 4den toer, aan weerskanten van de naald, 2 st. samenbreit, tot men nog 48 st. overhoudt. Men breit daarna 8 toeren zonder minde ren en dan breit men in eiken toer, aan weerskanten van de naald, 2 st. samen, tot er nog 16 st. overblijven. Volgende toer: telkens 2 st. breien, 2 st. samenbr. Tot slot breit men 5 toeren 1 r., 1 aver, en kant het werk af. De vleugels. 45 st. opzetten. Men breit den lsten toer in den achterkant van de steken; verder steeds 1 r., 1 aver. Dan 3 toeren, zonder minderen. 5de toer: aan het begin en het einde van de naald 2 st. sa menbr. 6de toer: zonder minderen. 7dc toer: aan het begin van de naald 2 st. sa menbr. 8ste toer: zonder minderen. De laatste 4 toeren herhaalt men tot er nog 21 st. overblijven. 37ste toer: aan weerskanten van de naald 2 st. samenbreien. 38ste toer: aan het ein de van de naald 2 st. samenbr. Deze beide toeren herhaalt men tot men nog 3 st. overhoudt die men afkant. De tweede vleugel wordt op dezelfde manier gebreid. De minst schuine kanten der vleugels moeten van voren op het kapje tegen elkaar aan vallen. Beide vleugels omhaakt men aan beide schuine kanten met een toertje vaste steken, waarmee men tevens een dun laiton bevestigt. Is het mutsje aan den achterkant aan elkaar genaaid, zooals zich dat vanzelf uitwijst, dan haakt men ook hier rondom vaste steken, waarbij tevens aan den voor kant de vleugels op het mutsje worden vastgehaakt. CARLA Natuurlijk najnen we, als we op het oogenblik iets nieuws moeten laten maken, een glad rokje, zonder plooi van achteren en liefst zelfs zonder zijnaden. Heelemaal recht, glad aansluitend, zooals de mode eischt voor tailleurrokken, voor 'n linnen rokje, voor den rok van gebloemde zijden japonnen. Heelemaal glad: dat zit keurig. Zeker als we 't den eersten keer aanhebben, dan past 't als 'n handschoen. Maar o wee, als we wat rekbare stof geko zen hebben en er eenige malen mee geze ten hebben, maar vooral wat nog veel erger is er mee gefietst hebben! Dan zien we tot onze ontzetting in den spiegel, dat de rok van achteren blaast de stof is gerekt en het mooie model is er uit. W.eg coupe. Ja, dat hebben we nu eenmaal van ons fietsen. De fiets en de mode of liever gezegd, het modieus gekleed zijn op de fiets is een thema, dat altijd hoofdbre kens zal blijven kosten. Voor het hierboven genoemde euvel echter bestaat een zeer goede en af doende oplossing en deze is; dat we een voering, bijvoorbeeld van satinet of andere stevige stof in den rok aanbrengen op de volgende wijze: van boven stevig mee ge stikt in den band en tot over het breedste gedeelte van ons figuur, (zoowat dertig centimeter van boven af) opzij vastgestikt. Het onderste voeringdeel mag dan los blij ven hangen. Gaan we nu zitten, in ons nauw rokje, dan hebben we de rokstof als 't ware een beschutting gegeven in de voering, die niet meegeeft. En de coupe van ons rokje blijft keurig intact. Fig. 489. Dit is nu eens een uitgezocht gelegenheidstoilet en dan nog wel een, dat in verschillende omstandigheden kan ge bruikt worden. Hetzij wij als bruidsmeisje moeten fungeeren, hetzij wij zelf de bruid zijn en niet in een japon met sleep en sluier trouwen, hetzij wij tenslotte zuster of moeder van de bruid zijn, het is in elk geval een costume, waarin we een uitste kend figuur maken, zoo wij de kleur weten te kiezen, die bij «onzen leeftijd en onze omstandigheden past. Het is gemaakt van dunne zijde, of voile met ingezette punten kant of opengewerkt organdi. De hals is afgewerkt met een opstaand kraagje en strikje. Van voren zien wij een stolpplooi met knoopjes. Voor jonge meisjes staat het wel aardig om er een breede ceintuur van zijde op te nemen, die van voren een groo te roos vormt. Voor oudere dames is dit natuurlijk niet aan te raden. Het patroon is verkrijgbaar in de maten 42, 44, 46 en 48. Nu ons kleine bruidsmeisje! Daarvoor staat zoo'n lange jurk van organdi bijzon der aardig. Het rokje is ruim aan de korte taille gézet, de mouwen zijn met ruimte boven op de armsgaten genaaid. Een klein strookje versiert telkens op eenigen af stand den zoom van den rok. Het patroon is verkrijgbaar in boven wijdte 68 en 72. POLA. De „lekkere weken" leveren ons allerlei vruchten die uitermate geschikt zijn voor het maken van jam en gelei. We hebben daarvoor tegenwoordig een uitstekend hulpmiddel in den vorm van pectine-hou- dende preparaten, waardoor ook jams van vruchten, die anders pas na lang koken stijf worden, in korten tijd zijn te berei den. De kosten -van deze preparaten, welke zoowel vloeibaar als in poedervorm ver krijgbaar zijn, hoeven geen bezwaar te zijn, daar we, door den zeer bekorten kooktijd der vruchten, niet alleen gas sparen, maar ook een grootere hoeveelheid jam verkrij gen, daar er slechts heel weinig wordt in gekookt. Kersen en aardbeien behooren tot de vruchten welke weinig geleeren zonder hulpmiddelen. Onrijpe kruisbessen worden spoedig stijf. Rijpe kruisbessen vragen om 'n weinig bijgevoegde pectine. Aalbessen bevatten veel pectine en be hoeven dus geen hulpmiddelen. Men laat het uitgeloopen sap van de bessen (zonder water) aan de kook komen, voegt er een zelfde gewicht aan suiker bij en wanneer de massa dan weer bruisend kookt, laat men alles 10 minuten flink koken, waarbij men afschuimt om een heldere gelei te krijgen. De gelei zal dan prachtig van kleur en mooi stijf worden. Men vermengt andere vruchten aard beien of frambozen dan ook wel met bessensap om de jam beter stijf te krijgen, terwijl ook de smaak hierdoor verhoogt wordt. Wie de beschikking heeft over onrijpe appelen kan hiervan een uitstekende gelei maken, welke eveneens geschikt is om jams van andere vruchten eerder stijf te krijgen. De appelen worden hiervoor enkel ge- wasschen en ontdaan van wormstekers. Met schil en klokhuizen snijdt men ze in stukjes, bedekt ze net even met water en voegt er citroenschil of kruidnagelen bij, voor een pittiger smaak. Men laat de ap pels koken tot ze door en door gaar zijn, laat het sap dan uitlekken en kookt dit, op de gewone manier, met eenzelfde ge wicht aan suiker, tot het nat begint te ge leeren. Men schuimt nu en dan af om een heldere doorschijnende gelei te verkrijgen, die prachtig rood van kleur wordt. A. K. - P. Band wijdte 52 c.M., lengte midden voor 46 c.M. (vanuit den schouder tot onder aan de pijpjes gemeten), lengte broekje m® band 26 c.M. Benoodigd: 75 c.M. tobralco van 70 c.M- breed, 2 knoopjes, 80 c.M. smal elastiek. De onderkant van het broekje stikken we 10 c.M. dicht, er blijft dan aan weerS' kanten 22 c.M. over, waarin we een zoom maken, waardoor we een elastiek rijgen °P de wijdte van het bovenbeentje. De voor kant van het broekje zetten we met 28 c.M- ruimte aan den band. De band is 26 c-M* lang en 3 c.M. breed. De schouderband®1* en tusschenstukjes maken we van dubbe kant stof. De schouderbanden aan den voork zijn 19 c.M. lang, aan den achterkant acb- c.M.; zij worden met knoopjes op den terkant van de broek geknoopt. Door achterkant van de broek (in de taille) r~g gen we een elastiek op een wijdte van c.M. Voor naden overal 1 c.M. bij aa,n knippen. Midden achter heeft de broek lengte van 26 c.M. C- dat men vochtig schoenwerk 't beste laten drogen, door het op te hangen op luchtige, zon-vrije plaats, zoodat ook zool in 't gezicht komt? oed dat het glas van schilderijen zich B laat reinigen door 't af te wrijven met zacht lapje, in spiritus gedoopt? Daa opwrijven met een drogen, flanellen d Ook voor spiegels en spiegelruiten is middel aan te bevelen. best dat lichte stroo- en rietmatten 1 af schoon en blank te krijgen zijn, door z® s te borstelen met zou^ water? Ook man en verder alle voorwerpen, van riet vaardigd, worden, op deze manier deld, wit en rein, of ze nieuw ware»- ver' nan- aiiuiiiinnmiminmimiiiiiinmiiiiiimimiiiiiuimuiimiiiiiiimimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiniiiil Het nieuwe vliegveld van Texel is Zaterdag officieel ge opend. De directeur van den luchtvaartdienst, de heer E. van Ede van de Pais tijdens zijn rede. Links achter hem burgemeester A. Kamp Een moment uit de tweede heat achtriemsgieken juniores tijdens de inter nationale roeiwedstrijden welke Zaterdag op de Amsterdamsche Boschbaan werden gehouden Een interessante actiefoto tijdens het nummer 350 c.c. klasse in de T.T.-races te Assen. De Engelschen Frith (links) en White, die winnaar werd, bekampten elkander fel Élü WIkJAr Als God de vrouw tot meesteres van den man had willen bestemmen, zou Hij haar uit het hoofd hebben genomen, en als Hij haar tot slavin had willen maken, zou Hij haar uit zijn voeten hebben doen voortkomen. Maar daar Hij haar bestemde tot gezellin en gelijke van den man, nam Hij haar uit zijn zijde. H. Augustinus. Kinderen maken een mensch oud, kleinkin deren maken hem weer jong. Oud zijn is mooi, maar oud worden is leelijk! Illusies verliezen is niet zoo treurig, als nooit illusies te hebben. Wie van de jeugd niet leeren kan, moet niet trachten haar iets te leeren. Waar is 't goed voor, ieder peperkorreltje fijn te kauwen? De jeugd leeft bij het oogenblik en dit maakt haar geluk uit. Zorg, dat de jeugd niet ledig gaat, Want niets te doen leert, enkel kwaad. De jeugd moet leeren inzien, dat alles wat zij hoopt of wenscht, door haar zelf moet ver kregen worden, dat niets van zelf komt. 60& !!!lllinillllllllllllllll!lllllinilllI!IIIIIIllllll!!IIIIIIIIIIIllinni!imillllllll!II!nil!lll!!lllllllllllllllllllllll!IIIIIIIIIMITl ^IJllllllllllllllIlllllllllllllllllillIlillllIlIlllIIllIIllllUillllllIllIIllllIillIIlIIlHIIIIIIIIlIUlIIIIlIlIIIIIIlIlIlllllllUlUlIUUS De nieuwe Londensche sheriffs zijn gekozen. Sir Holman Gregory deelt het resultaat der keuze mede en maakt de namen der nieuwe functionarissen bekend FOTOREPORTAGE Bernhard ver- richtteZondag de prijsuitrei king aan de Fransche rui- ter-equipe,die den landen- wedstrijd won in het stadion te Amsterdam Ook de wedstrijden op den laatsten dag van het internationaal concours hippique in het Olympisch stadion te Amsterdam werd door Z. K. H. Prins Bernhard bijgewoond. De vorstelijke bezoeker neemt op het middenterrein een der hindernissen in oogenschouw

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 4