LAATSTE NIEUWS Openluchtspel te Hilversum Zoekt gij betrouwbaar Personeel? 1 Plaats dan een „Omroeper" voor 80.000 gezinnen De oplichting te Rotterdam TWEE SUCCESRIJKE VOORSTELLINGEN De hotelsluiting in Frankrijk DINSDAG 29 JUNI 1937 I Ontroerende hoogte punten De opstand in Albanië Het egalisatiefonds van Engeland AUê'Én deze vluchtheuvels iiïi^®aH34asac£Haia34ï iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiNÜ ST. JOSEPHSGEZELLEN Haarlem I ZWEMT NIET IN VERONT REINIGD WATER Het nut van zee- en zonnebaden AUTOMATISCH TELEFOON VERKEER ZOO ZONG DE GOUDEN EEUW D.I.D.-tournooi Eindexamen H.B.S. B SANTPOORT IHkÉli NÉÉ AI P Zondag werd ov de wielerbaan te Hilversum het Pinksterspel van Katholiek Hilversum opgevoerd, waaraan 600 leden van de Katholieke jeugdbeweging hebben deelgenomen (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Verjaardag Rrins Bernhard R.K. Dam- en Schaakclub St. Bavo bestaat 20 jaar VELSEN HEEMSTEDE HAARLEMMERMEER Grootsche uiting van sterk katho' liek leven in het opkomende geslacht Donderdag zal op verzoek van Chautemps nogmaals over legd worden Kellners protesteeren Viér hoofdschuldigen ter dood veroordeeld Versterking zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd VOETBAL TSJECHO-SLOWAKIJE NAAR LONDEN Wedstrijd tegen Engeland in December a.s.? ZEILEN DE KIELER WEDSTRIJDEN Bob Maas op de veertiende plaats SCHAKER HET TOURNOOI TE KEMERI Reshevski en Flohr winnen CRICKET ENGELAND-NIEUW-ZEELAND Engeland scoort In de 1ste innings 424 NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT STAD Toen Zondagmorgen onder de H. Mis van S.45 uur in de kerk van St. Elisabeth en Bar bara een grcote schare van Kolpingszonen op plechtige en devote wijze ter H. Tafel nader den, was het voor een ieder duidelijk, dat deze dag voor de Gezellen van Haarlem I zou zijn een dag van bijzondere beteekenis. En inder daad, het kroostrijke Kolpingsgezin, onder de bezielende leiding van praeses v. d. Hoeven, zag weer een niet onbeduidend aantal nieuwe leden aan zijn organisatie toegevoegd. Treffend was de groote deelname aan de gemeenschappelijke H. Communie, welke op zulk een duidelijke wijze den diepen godsdienst zin der Gezellen kenmerkt. Een hoogtepunt werd bereikt toen Pater Timmermans M. S. C. na afloop in het Ge zellen Huis de zonen van Kolping op kernach tige wijze toesprak in het bijzonder den na druk leggende op de groote liefde van Christus' H. Hart. Na het nuttigen van een smakelijk ontbijt verlieten de Gezellen hun tehuis om des avonds wederom bij elkander te komen, waar op de officieele installatie der nieuwe leden plaats zou hebben. De overvolle zaal in het Gezellengebouw ge tuigde ook ditmaal weer, hoezeer het Gezellen- werk belangstelling geniet. Buiten een groot aantal ouders waren nog tal van autoriteiten aanwezig, o.a. pastoor v. Dijk, praeses A. v. d. Hoeven, de heeren van den Raad van Bestuur H. J. Klein Schiphorst en G. P. M. Roozen, Jan Koot senior van Am sterdam I en anderen. De avond, die met het zingen van het Kol- pingslied begon is in verband met de afwer king van tal van programmapunten, organi satorisch een groot succes geworden. De hoofd schotel, de installatie van 18 nieuwe leden, maakte op de aanwezigen een diepen indruk. 18 Jonge frissche kerels beloofden onder een handdruk trouw aan de Katholieke Kerk en trouw aan den grooten stichter Adolf Kolping en terwijl allen staande het vlaggenlied zon gen werd hun het vereenigings-insigne opge speld. Hierna werd het woord verleend aan den cudstel gezel van Amsterdam I, Jan Koot, die op voortreffelijke wijze een diepgaande bespre king hield over de taak der gezellen in de branding van onzen tijd en in het bijzonder wees op de groote waarde en de actueele be teekenis van het ruim 100 jaar geleden ontwor pen Kolpingsprogram. Opvallend is het, dat in dit program richtlijnen worden aangegeven, welke geheel in overeenstemming zijn met die, welke door Paus Pius XI de geheele wereld worden voorgehouden in de bekende encycliek „Quadragesimo Anno". Na deze fonkelende speech voerde de too- neelvereeniging „St. Genesius" het leekenspel „de Vrouw van Zacheus" op, hetgeen, gezien het applaus, bijzonder in den smaak viel. De avond werd gesloten met een enthousiast woord van den heer Klein Schiphorst, die als vroeger gezellenlid van Amsterdam, blijk gaf nog steeds behept te zfjn met het onvervalscht Kolpingsvuur. Deze éclatante avond zal voor de gezellen van Haarlem I zeker onvergetelijk zijn. In het Maandblad van de Ver. tot bestrij ding der tuberculose wordt gewaarschuwd tegen het zwemmen in verontreinigde vaarten en kanalen. „Zoo ge zwemmen wilt, doe het daë-r, waar men een open oog heeft voor de gevaren, aan verontreinigd water verbonden, tenzij ge hA zeebad prefereert, waarvoor gelukkig ook al niet veel propaganda behoeft te worden ge maakt. Over het zonnebad schrijft het blad: Menige zonnebader heeft zich met zijn stoof- partij meer kwaad dan goed gedaan, eenvou dig omdat men veel vlugger dan men denkt, van het goede te veel krijgt en „te veel" schaadt altijd. „Wat is eigenlijk een zonnebad? Men zou het aldus kunnen omschrijven: Luierend ver koeling zoeken. „Wie warm is, wordt lui. Daarin ligt niets berispelijks, integendeel, het is een zeer natuurlijke reactie. Want als wij warm wor den beteekent dat niets anders dan dat wij het verschijnsel waarnemen, dat de mole culen, die de vaste massa van ons lichaam helpen samenstellen, in snellere trillingsbe weging dan te voren zijn geraakt. Men zou kunnen zeggen: de moleculen zijn uit haar betrekkelijke rust in onrust gekomen. Maar een machtige natuurwet probeert de onrust weer tot rust te brengen, m.a.w. de natuur zoekt wegen, om het te veel aan energie, dat veroorzaakt wordt door de snellere trillingen, weer te laten afvloeien. Een van die middelen is de luiheid. Men bestrijdt de oververhitting van het lichaam eenvoudig hierdoor, dat men wegschuilt op een voor de zonnestralen onbe reikbare plek en daarmee tweeërlei doel be oogt: in de eerste plaats door werkeloosheid verdere warmteproductie te verhinderen en in de tweede plaats de huid gelegenheid te geven het teveel aan energie af te voeren. ,De onbedekte huid is daartoe uitnemend in staat. In de eerste plaats wordt het te warme bloed in groote hoeveelheden in 't fijne haar- vatennet geperst, dat door de dunste vertakking van het bloedvatenstelsel tot vlak onder de opperhuid komt waarbij dan de warmte vol doende wordt uitgestraald, terwijl bovendien 't menschelijk lichaam over de geheele oppervlak te zweetklieren bezit, die door verdamping van het water in ons lichaam ons organisme snel en krachtig bevrijden van het teveel aan warmte. „Waaruit natuurlijk volgt, dat een goed func- tionneerende opperhuid van 't allergrootste be lang is voor het afvoeren van het teveel aan energie; anders gezegd: voor de afkoeling van ons lichaam. En aangezien het zonlicht een niet te miskennen gunstigen invloed heeft op onze huid, doen wij er wel aan, wanneer het getijde het veroorlooft, onze huid een lichtbad te geven. „Maarzonlicht en zonnewarmte zijn twee! En nu zal zonlicht u werkelijk niet spoedig kwaad doen, maar als ge wel eens gezien hebt hoe de zonnewarmte in staat is, het asfalt op de straat tot smelthitte te brengen, dan behoef ik u niets meer te zeggen van het gevaar, dat volgehouden zonbestraling voor een nog wel door het zoute water eenigszins geïrriteerde huid oplevert. Ja, als het met een beetje jeuk en wat uitslag bekeken was! Maar waar het dikwijls vormen aanneemt, die er op wijzen dat zoo'n huid eenvoudig verbrand is, precies als of zij te dicht bij de kachel was gekomen of in heet water was gedompeld, daar past de waarschuwing in dezen tijd van het jaar: gun uw huid het lichtbad, gun haar zelfs de koeste ring van het zonnetje, maar laat het met een minuut of tien bekeken zijn. Daarna dient ge weer wat beweging te nemen óf beschutting te zoeken. „Intusschen, welk een zegen is dat geploeter in zwemschool en aan het strand voor ons volk geweest! Kijk, dat is nog maar luttel tiental len jaren geleden, dat een jongmensch in den zomer afkoeling zocht bij een glaasje bier en nóg een glaasje bier met het bijbehoorende partijtje biljart of een kaartje. Welk een nut- telooze dwaasheid zou het in die dagen hebben geschenen, iederen dag van Mei tot September het water in te kruipen, weer of geen weer!" Door koppeling van de telefoondistricten Amsterdam en Haarlem zal op 1 Juli automa tisch telefoonverkeer mogelijk zijn van de aan geslotenen der automatische netten in het district Haarlem (t.w. Bennebroek, Beverwijk, Haarlem, Hillegom, Lisse, Noordwijkerhout, Santpoort, Sassenheim, Wijk aan Zee en IJmuiden) met de aangeslotenen van het net Amsterdam en van de geautomatiseerde Rijks- netten in het district Amsterdam. Het automatisch verkeer in omgekeerde rich ting is nog niet mogelijk. Het bestuur van den Nieuwen Haarlemschen Kunstkring scshrijft ons: Nog 'n goede veertien dagen en de toonkunste naars, zangeressen, zangers en kinderen staan weer, omstuwd door 'n groote menigte, op onze mooie oude Groote Markt en zullen laten hooren hoe men zong in de gouden eeuw. De grepen uit de muziek van de 17e eeuw, door den componist Jos. de Klerk gedaan, zijn zoo genomen en in volgorde gebracht, dat het een ieder zal verrassen. Wij zouden gaarne willen zien, dat alle ver- eenïgingen, die in het bezit zijn van een vaan del of vlag gehoor gaven aan den oproep, welke reeds eerder werd gedaan. Het is namelijk de be doeling, dat alle vereenigingen, hetzij zang-, muziek-, tconeel-, sport- of jeugdvereeniging zich aanmelden om aan het défilé door de stad en later op de Groote Markt mede te doen. Tij dens de uitvoering zullen allen om de uitvoeren den worden opgesteld. Hoe meer er dus komen, hoe grootscher de aanblik zal zijn. De opgave kan geschieden aan 't secretariaat van den „Nieuwe Haarlemsche Kunstkring", Ein- denhoutstraat II, telefoon 10977. Verder deelen wij nog mede, dat de repetitie van Vrijdag a.s. is verzet. Deze week zullen de repetities worden gehouden op Dinsdag en Don derdag (dus niet Vrijdag) in de „Doelen" om 8 uur. Men verzuime geen repetitie. worden uitgeschreven* waarvoor ongetwijfeld groote belangstelling zal bestaan. Deze wed strijden zullen tevens het bekertournooi vor men, wat telken jare door St. Bavo wordt ge houden. Verder zal voor de leden een gongwedstrijd om fraaie prijzen worden gehouden. Op verdere bijzond^xijeden van deze veree- niging komen wij te zijner tijd nog even terug. Om den derden en vierden prijs speelden te Amsterdam TEP en SEDED. Na zeer spannenden strijd wisten de Haar lemmers met 11—9 te winnen. HAARLEM 28 Juni (le H. B. S. B. m. 5-j. c.) Geslaagd voor eindexamen mej. M. A. Pijnakker en de heeren R. W. Poolman, A. Schras, H. Stalling, W. A. A. Teunissen, C. H. Traksel, W. A. Zwager. Totaal geëxamineerd 61, totaal afgewezen 11. Het examen is af- geloopen. Training In de deze week gehouden leden vergadering van de R. K. Sportvereeniging „Santpoort" werd besloten weer over te gaan tot training van de voetballers. Als trainer treedt op de alom bekende Engelsche trainer de heer Bollington. Vrijdag 2 Juli nemen de lessen een aanvang op het terrein aan de Kweekerslaan. Koninginnedag De Vereeniging „Koningin nedag" doet een dringenden oproep aan haar leden tot bijwoning van een buitengewone leden vergadering op Woensdag 30 Juni in café „Zo- merlust". Behandeld zullen worden afwijkende voorstellen voor de a.s. feestelijkheden en aan vulling van het bestuur door aftreden van de heeren: de Jonge en Schoorl. Het Haarlems fanfare-orkest „Kunstgenot", dirigent Henri Schulpzand, is door de directie van Noorderbad te Zandvoort uitgenoodigd he denavond een populair concert te geven, ter opluistering bij de Oranjefeesten, welke daar worden gehouden. Na afloop schitterend vuurwerk. Op 16 September a s. zal bovengenoemde ver eeniging haar vierde lustrum herdenken. Ter gelegenheid daarvan zullen voor de R. K. Dam- en Schaakvereenigingen jubileumwedstrijden Ongeval. Op de papierfabriek had Zater dagmorgen een ongeval plaats. De metselaar C. de G. kreeg bU het werk een balk op het hoofd en kreeg daardoor een ernstige hoofd wonde. Nadat eerste hulp was verleend door den portier, werd de man per auto naar een dokter vervoerd. Burgerl. stand Ondertrouwd: A. M. Tol en A. Vis J. Hamaker en M. C. Verhaaren L. A. J. Winnubst en M. C. Oudendijk. Geboren: J. J. Spanjaardv. d. Pieterman, d. C. Ras-van der Pijl, d. A. Haan-Elema, d. A. Schong-Zwart, z. L. T. Rozemeijer-Jor- ritsma, d. C. van Urk-Bijtjes, d. Overleden: W. Fr. J. Woning, 5 jaar. Getrouwd: F. J. Demmers en M. A. Winkel- huijzen L. van Dam en T. Brantsma L. Darphom en T. Schuur C. B. Spoelstra en A. Bank J. Bom en R. Oldenburg G. de Graaf en J. van Schoor B. P. M. Brink en R. J. Nieuwenhuis J. de Groot en M. E. G. Planken. Badhuis In het Badhuis aan de Postlaan werden in de week van 21 t.m. 26 Juni geno men 553 douchebaden en 21 kuipbaden. Aan 21 kinderen werd een gratis schoolbad verstrekt op Woensdagmiddag van 2 tot 4 uur. Van de gelegenheid tot kosteloos baden op Woensdagavond tusschen 5 en 8 uur werd door 72 volwassenen gebruik gemaakt. Aardappeldiefstal. Bij den landbouwer H. aan den Hoofdweg in Haarlemmermeer werden op klaarlichten dag eenige hectoliters aardappe len ontvreemd. De politie slaagde er bij haar spoedig ingesteld onderzoek in het spoor van de vermoedelijke daders te ontdekken en heeft twee kooplieden uit Roelofarendsveen aange houden en naar Hoofddorp overgebracht. Na een bekentenis te hebben afgelegd, werden deze twee verdachten weder in vrijheid gesteld en be gaven zij zich naar den betrokken landbouwer om de aardappelen te betalen. (Vervolg.) Zoo werd het eene gat met het andere ge stopt. De gedupeerden hebben voor een deel aangifte bij de politie gedaan, maar er zijn anderen, die óf nog vertrouwen in den man hebben, ór verder liever niets met dit zaakje te maken willen hebben, zoodat zij maar van aangifte hebben afgezien. Zooals gezegd heeft de man zijn slachtoffers gemaakt in de zeer gegoede kringen te Rotterdam, Schiedam en Den Haag. Erg royaal heeft de handige oplichter het er overigens niet van gehad, want er ging heel wat geld weg aan uitkeeringen en' bovendien was alles, wat de man deed, buitengewoon gewich tig. Alles ging per expresse; aangeteekende brieven en postwissels werden op de meest dure manieren verzonden en het was grootdoenerij van je welste. Toch kon hij blijkbaar niet ge noeg geld verzamelen om een gemakkelijk leven tje te slijten, waarom hij er nog een extra baan tje bij nam. Hij speelde quasi-geneesheer, en dat was een zaakje, dat meer in het laatje bracht. Hij zeide vertegenwoordiger, hoofdvertegen woordiger of propagandist te zijn voor een Pa- rijsch instituut, dat verpakte praeparaten ifi den handel bracht, juist voor de kwalen, die de menschen teisterden. Tegen het schappelijke prijsje van vijf-en-twintïg tot veertig gulden zou hij die geneesmiddelen uit Parijs laten ko men. Natuurlijk boter bij de visch. Een en an der moest ongemerkt gaan, want de betreffen de artikelen mochten in Holland eigenlijk alleen maar door tusschenkomst van een apotheek ver kocht worden. Maar als men relaties heeft...., niet waar! Na een paar dagen vertelde Van B. zijn vrienden dan, dat het geneesmiddel aan de grens stond. Er kwamen nu alleen nog maar achttien of twintig gulden bij voor invoerrech ten en dan was de zaak gezond en de zieke er bij. Ten slotte arriveerde het kostbare pakketje, dat zooals later bleek afkomstig was uit een Rotterdamsche apotheek, waar Van B. er eenige kwartjes voor had betaald. Het waren dan b.v. gewone bronzouttabletten of iets der gelijks. Vooraf had hij de apotheek opdracht gegeven alle uiterlijke kenteekenen te verwijde ren, zoodat het juist was, of het artikel inder daad uit Parijs afkomstig was. Het is bekend geworden dat Van B. gedurende een tijd, dat hij gezocht werd, nog kalm door ging met het maken van nieuwe slachtoffers en dat hij ook diversen, reeds eerder bij de affaire geïnteresseerden, nog geld heeft uitbetaald, ver- Op waarlijk schoone wijze heeft de Hil- versumsche Katholieke jeugd Zondag in een prachtig openluchtspel uiting gegeven aan wat leeft in haar en wat groeiende is, n.l. een diepere bewustwording van de ideeën en beginselen, die in de geheele ka tholieke gemeenschap leven. Dit spel vol levende waarheid is geschreven door den jongen katholieken dichter Gab. Smit en onder de sterke regie van Ant. Sweers Zon dagmiddag en -avond door 600 leden der Hilversumsche jeugdvereenigingen in de Gooische Wielerbaan opgevoerd. Met artistieke vaardigheid was de Gooische Wielerbaan omgebouwd in een reusachtig open lucht-theater, plaats biedend aan vijfduizend toeschouwers. Tegenover de overdekte tribune was een enorm podium opgeslagen, bestaande uit drie boven elkander liggende vlakken, on derling verbonden door breede trappen. Het tooneel werd bekroond door een peristylium en afgesloten door een sober, doch niettemin fraai decor, hetwelk was ontworpen door den Utrechtschen teekenaar Harry Sterk. Ter weerszijden van het groote tooneel wa ren denneboomen geplant, waardoor een prachtige en natuurlijke afsluiting verkregen werd. Deze groene afsluiting werd aan beide zijden naar de zitplaatsen toe voortgezet in een dubbele rij van denneboomen, die de rest van de Wielerbaan masqueerden en het prach tige openluchttheater vervolmaakten. Tweemaal achtereen hebben 600 leden van de Katholieke Jeugdvereenigingen in Hilver sum onder de begeesterende leiding van Ant. Sweers het prachtige Pinksterspel van Gab. Smit opgevoerd voor een duizendkoppig pu bliek. Tweemaal zijn de talrijke toeschouwers onder de bekoring gekomen van de mooie taal en de prachtige wijze waarop aan de ideeën, in dit spel verwerkt, gestalte werd gegeven. Dit Pinksterspel gaf de uiterste stroomingen van links en rechts, uitgebeeld door zwarte en roode groepen, die de groote massa van be- sluiteloozen, symbolisch voorgesteld als grijze groep, voor haar ideeën in onderlingen twee strijd trachtten te winnen. De genade van het Pinksterfeest, doorwerkend in de groepen der jeugdbeweging, wint tenslotte de besluitelooze massa voor het ideaal, de groote liefdegemeen schap, waartoe allen geroepen zijn. Ons oordeel over dit spel kan niet anders dan bewonderend zijn. O zeker, er waren en kele feilen, doch deze geraakten heélemaal op den achtergrond, doordat de opvoering in haar geheel op een zoo hoog peil stond, als maar weinigen hadden durven vermoeden. De plaatsingen van de drie groote groepen en het bewegen van deze menigten getuigden van uitstekend regie-werk, met artisticiteit en deskundigheid toegepast. De werking van de drie groepen in haar roode- grijze en zwar te kleedij, was decoratief en fraai. Daar boven bewogen zich de individueele personen als Nar, Pinksterfiguur en de leiders der groepen. Heel het moveeren dezer groepen en losse per soonlijkheden was een prachtig kijkspel, dat een heerlijke diepe beteekenis kreeg door de mooie taal en de dictie waarmee de schoone verzen werden voorgedragen. In alle opzichten was de rolkennis perfect. De manier van zeggen was goed, terwijl ons opviel dat de verschillende hoofdfiguren over een prachtig stemgeluid beschikten, dat tot in de verste hoeken der tribunes goed te hoo ren was. Met een zeker gemak werd de groote ruimte door de stemmen bereikt, terwijl er toch van geluidsversterking geen sprake was. Verschillende bijzondere hoogtepunten be reikte het spel. Dat was ten eerste toen de schermutseling ontstond tusschen rooden en zwarten, die als doel had het winnen van de groote besluitelooze massa. Een climax bereik te dit deel der opvoering, toen de vertegen woordigers der katholieke jeugdvereenigingen zich in den strijd gemengd hadden en de wanhoop der besluiteloozen ten top steeg. Prachtig was het spel toen van den tweeden leider der rooden, die met zijn woorden als een sabelhouw inhakte op hetgeen de K. J. V.-er gezegd had waardoor de besluitelooze geen anderen weerstand meer bood dan te vra gen of een hongerende ook gelooven kan. Niet alleen werden de drie groepen op het tooneel door angst aangegrepen toen een meis je naar voren drong en de verpletterende tij ding van het uitbreken van den oorlog uit gil de, doch ook deelde die angst zich mede aan de talrijke toeschouwers, wat merkbaar was aan de huivering, die voer door al die rijen van kijkenden. Dat moge wel een bewijs zijn hoe sterk dit spelmoment was en met hoeveel overtuiging dit heele spel werd opgevoerd. Heé lemaal spel was deze opvoering niet. Men voel de, dat dit deel der jeugd een brok overtuiging uitdroeg. Het opkomen van de Pinksterfiguur verbrak de spanning, welke van materieelen aard was en bracht den strijd op een hooger plan, waar door een geestelijke rust op de moegevochten massa neerdaalde. Een buitengewoon sterke werking ging uit van het opmarcheeren der jeugdvereenigingen. Prachtig was het moment toen al die honder den geuniformde kinderen met hun vlaggen en banieren vol levensmoed uitriepen: „de jeugd trekt op! De jeugd vooraan!" Dit mo ment vormde zulk een apotheose, dat het pu bliek ondanks zichzelf uitbarstte in een da verend applaus. Delitanie gezamenlijk opgezegd was een vroom bidden, een smeeken om kracht en ge nade, dat niet naliet een diepen indruk te maken. Zoo bereikte dit spel zijn apotheose, die schoon en verheven was, een heerlijke mani festatie van de roomsche jeugd. De muzikale begeleiding van de Leo-fanfarc voldeed op verscheidene oogenblikken uitste kend, al hadden wij dit onderdeel der uitvoe ring beter verzorgd willen zien. Het was inderdaad uit naam van allen, dat de voorzitter der Vereeniging „Katholiek Hil versum", de heer drs. Aug. Albregts, auteur, re gisseur en spelers dankte voor het gebodene, aan het slot der uitvoering. En het had al- er instemming, dat de auteur Gabriël Smit en de regisseur Ant. Sweers ieder met een fraaien lauwerkrans gehuldigd werden. Vermelden we ten slotte nog, dat de Hoog- eerw. Heer Deken Frank de opvoering bij woonde, alsmede tal van heeren geestelijken uit het Gooi. Ook burgemeester Lambooy van Hil versum gaf door zyn aanwezigheid blijk van belangstelling yoor dit groote katholieke - ge beuren. moedelijk om later te doen uitkomen, dat hij vcikomen te goeder trouw was geweest. Inderdaad gooide Van B. het daar ook op, toen hij Maandag aan een verhoor werd on derworpen. Niet alleen veel deelnemers aan zijn handeltje waren gedupeerd, hij zelf was de grootste gedupeerde, zeide hij. De man noemde den naam van een te goeder naam en faam bekend staand hoofdambtenaar als zijn op drachtgever. De gelden, die hij ontving voor deelneming, zond hij regelrecht aan zijn opdrachtgever en deze zond hem later de bedragen, die hij moest uitbetalen, als winst. Alles zou goed geloopen zijn, wanneer bedoelde hoofdambtenaar niet eenige maanden geleden spoorloos was verdwe nen. Hij had alle moeite gedaan om den man weer te bereiken, in Parijs, in Antwerpen, in Brussel, in Amsterdam, in Den Haag, maar de man was en bleef onvindbaar. En toen had hij maar zoolang de zaak voortgezet. Aangezien alles omtrent dezen hoofdambte naar fictief is en Van B. bij de politie geen on bekende is, omdat hij eenige maanden geleden voor een soortgelijke zaak heeft moeten ver schijnen, is hij op het hoofdbureau van politie ingesloten. PARIJS, 28 Juni. (Havas). Het Fransche mi nister-presidium deelt mede, dat het bestuur van den bond van hotel- en restaurant-eigena ren in het hotel Matignon door Chautemps is ontvangen, wien mededeeling werd gedaan van de resoluties, die in de Zaterdag j.l. gehouden bijeenkomst zijn aangenomen. De minister-president deed een dringend beroep op de verzoeningsgezindheid van het bestuur, en verzocht met het oog op de debatten in het parlement de besprekingen Donderdag voort te willen zetten. Op dien datum zullen de besprekingen dus hervat worden. De Fransche nationale bond van het hotel-, café- en restaurantpersoneel heeft een commu niqué gepubliceerd, waarin het besluit der pa troonsorganisaties om hun zaken te sluiten „on gerechtvaardigd" genoemd wordt. Gezegd wordt, dat de houding der werkgevers een politiek ka rakter draagt, en dat sommige leidende werk gevers niet verhelen, dat het de regeering is, die zij beoogen te treffen. Tot slot wordt verklaard, dat de bond zich met alle middelen zal verzetten tegen iedere verslechtering voor de arbeiders van de rege ling der arbeidstijden. Hij zal actie voeren voor onmiddellijke verwezenlijking van de eischen der werknemers. De bond van georganiseerde handeldrij- venden, industrieelen en handswerklieden, die Maandagmiddag bijeen was gekomen in de Salie Wagram, te Parijs, heeft met alge- meene stemmen het principe van een soli- dariteitstaking tot steun van de hotel-, restaurant- en caféhouders en drankverkoo- pers aangenomen. Deze solidariteitstaking zou Zaterdag 3 Juli in alle détailzaken aan vangen. TIRANA, 28 Juni. (Stefani). De politieke rechtbank te Argirocastro heeft vonnis geveld tegen een aantal personen, die beschuldigd wa ren van deelneming aan den opstand, welke eenigen tijd geleden in het Zuiden van Albanië was losgebroken. De vier hoofdbeschuldigden zijn ter dood veroordeeld; de rechtbank legde den anderen beklaagden gevangenisstraffen van verschillenden duur op. LONDEN, 28 Juni. (Reuter.) Het Britsche Lagerhuis heeft de resolutie, waarbij de regee ring gemachtigd wordt het égalisatiefonds met 200 millioen pond sterling te vergrooten, zon der hoofdelijke stemming goedgekeurd Het schijnt thans vast te staan, dat de Foot ball Association Tsjecho Slowakije zal uitnoo- ciigen om in December as. in Londen tegen het vertegenwoordigende Engelsche elftal te spelen. Maandag is te Kiel de tweede race gezeild om het Europeesche kampioenschap in de star klasse. Bob Maas, die Zondag met de „Bem z derde werd, eindigde thans op de veertiende plaats, terwijl dr. Giesecke (Duitschland) ®e" de „Hilda 4" op de eerste plaats beslag legde- In den stand na twee races bezet Bob MaaS de zevende plaats met 15 minuten. De uitslagen van de partijen, gespeeld in de elfde ronde van het tournooi te Kemeri, waren- Flohr—Rellstab 10. ReshevskiFeigin 10. Tartakower—Landau afgebroken. OsolsMikenas afgebroken. StahlbergAljechin afgebroken. BoeoekApschenek 3434. PetrovSteiner afgebroken. Keres—Berg 10. HasenfussFine afgebroken. De partij uit de negende ronde tusschen Tar takower en Aljechin werd voortgezet en eindig" c.e in remise. Voorts won Petrov zijn partij van Berg uit de tiende ronde. De stand na de elfde ronde luidt: 1. Reshevs ki 934 punt; 2. Flohr 8 punten; 3. Petrov iV- punt plus een afgebroken partij; 4. Al" jechin 7 punen plus een afgebroken partij; 5. Keres 7 punten; 6. Steiner 6J4 punt plus twee afgebroken partijen; 7. Apschenek 634 punt; 8. Tartakower 534 punt plus twee af" gebroken partijen; 9. Fine 5 punten plus een afgebroken partij; 10. Stahlberg 434 punt pWs twee afgebroken partijen; 11. en 12. Boeoek en Berg 4 punten; 13. Mikenas 334 punt plus twee afgebroken partijen; 14. en 15. Osols en Rell' stab 3 punten plus een afgebroken partij; 16' Landau 2J4 punt plus een afgebroken partij! 17. Feigin 2J4 punt; 18. Hasenfuss 134 punt PiuS twee afgebroken partijen. Bij den stand van 3707 vervolgden Paynster (42 x) en Voce (12 x) de innings voor Enge' land op het bowlen van Cowie en Roberts. De oeide batsmen trachtten na zich ingespeeld te hebben, het totaal zoo snel mogelijk te verhoo- gen. Op 405 wordt Voce achter het wicket voor ien goede 27 op Cowie gevangen. Verity maakt® het niet lang (c. Cowie, b. Roberts 3). Paynstet hield het bowlen aan zich en kwam met Govef samen tot 424 alvorens de lefthander voor een prachtige 74 door Dunning op Roberts gevan" gen werd. Het grond fielden der Nieuw-Zee" landers was weliswaar goed geweest, doch ®r werden 8 vangen gemist. Cowie nam 4 Roberts 4—102, Vivian 2—106. Nieuw-Zeeland opende met Vivian en Kerr op de fastbowlerS Gover en Voce. Als er 9 runs zijn gaat Vivi®n l.b.w. Gover voor 5. Kerr en Paze verhoogen c'e score tot 20. doch dan krijgt Kerr een bal vaI? Hammond via het bat tegen zijn kin en tf>oe zich tijdelijk terugtrekken. Hadlee vervolgt iue_ zijn captain de innings. Robins wordt op 40 aan' gezet en de sponbowler slaagt er spoedig Page op square-leg door Paynter voor 9 gevan gen te krijgen. In de laatste over vóór de lunch' pauze wordt Hadlee, die zeer goed stond t® batten met de score op 66 in de gully door ^e" rity gevangen op Robins voor een uitstekend 34. Na de pauze vervolgt Kerr met Wallace ziP innings en dit tweetal brengt door voortreffeW spel de 100 op. Vooral Wallace speelt aantrek' kelijk cricket. Verity gaat 2 X voor zes in „Grand stand" en ook Parks wordt het vel uitgelicht. Op 131 gaat Wallace voor een fra®,e 52 I. bw. Parks en op hetzelfde totaal gaat Jonge Donnelly eveneens 1. b.w. Parks vont Het ziet er nu naar uit dat de Nieuw-Zeelan riers de follow-on niet zullen ontloopen, tem® waar op 147 ook Kerr's wicket valt (c. Ain b. Robins 31) en Tindill 20 runs later voor door Hammond in de slips op Robins gevang wordt (1767). Moloney en Roberts komen dan samen en weten stand te houden. Er wordt nisch goed batten vertoond en vooral Roher^ drives brengen de handen van de duizen toeschouwers op elkaar. De 200 gaan op en den wat Robins ook beproeft, de runs blijven kom Nieuw-Zeeland moet 275 runs maken om fellow te ontloopen. Moloney en Roberts s°ottie. 104 voor het 8ste wicket, een fraaie presta Eerst op 280 gaat Moloney voor een buiten?^ woon goede 64 c. en b. Verity. De Enge' ■isch® «wv/ll feWOUC VII O. CU w. V VJLU/J. J-»o ■*-»*-o oY" koning is inmiddels met gevolg op Lord's v schenen. Op 281 neemt Voce Dunning's wi°ngl «.2819). Engeland zal het laatste wicket s jrJ moeten nemen om vervolgens te trachten korten tijd den voorsprong te vergrooten een kans te behouden de Nieuw-Zeeland Dinsdag op den derden dag voor de 2de in'pe aan den kant te zetten, een moeilijke taak- Nieuw-Zeelanders hebben na het zwakke SP tegen de counties zich in deze eerste 1 match van een geheel andere zijde laten en zich prachtig geweerd. groen Alleen vluchtheuvels met groen lichtgevende verkeers- zuilen mag men links of rechts voorbijrijden; alle andere ^groen altijd ter rechterzijde.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 4