Laatste Nieuws O Concert in de Groote Kerk L De Haarlemsche Sportdagen Haarlem, 29 Juni MARIA-STICHTING VUILNISEMMERS EN GROOTE GEZINNEN 1 Kort en volledig N on-inter ventie- vergadering Centrale Tandheelkundige Kliniek Kunsttanden en Gebitten ZIEKENFONDSTARIEF Ministerraad te Parijs DINSDAG 29 JUNI 1937 DE R. K. SCHOOL IN HET KLEVERPARK Architect Prinsenberg maakt ontwerp 5182 WERKLOOZEN 882 minder dan verleden jaar Carillonconcert Willem Créman op Woensdagavond 30 Juni a.s. Concert in het Bloemendaalsche bosch EN GEORGE ROBERT DE VERJAARDAG VAN PRINS BERNHARD De café's tot 1 uur geopend AANRIJDING IN KENNEMER- STRAAT 53-jarige wielrijder naar het ziekenhuis Het nieuwe systeem vuilnis ophalen The Imperial Society of Teachers of Dancing at London Examen L. O. BURGERLIJKE STAND Beste athleten van den D.H.A.K. nemen deel H.B.C. versus „Rest van Haarlem" De athletieknummers Het hockey De voetbalwedstrijd N.V. GEBR. H. F. KIMMAN TAXITARIEVEN BLIJVEN HETZELFDE Luxe Verhuur uit garage iets om hoog, arbeidslooneiv nog niet vastgesteld Opening Frans Halstentoon stelling Programma van de Haarl. Radio- Centrale op Woensdag 30 Juni HEEMSTEDE De bouwbedrijvigheid in onze stad Abnormaal hoogtepunt in 1933; dit jaar abnormaal laagtepunt? ATHLETIEK KATHOLIEKE ATHLETIEK- BEWEGING IN N.-HOLLAND Wedstrijden van H.S.V. te Heiloo (Gedeeltelijk gecorrigeerd) De Fransch-Britsche controle plannen in nader onderzoek AGENDA Bioscopen 30 Juni Bioscopen De Bank van Frankrijk schorst de wisseloperaties IEDEREN MIDDAG VAN 2-3 UUR POLIKLINIEK DE VERJAARDAG VAN PRINS BERNHARD Eskadron huzaren defileert STAD Wij mogen ons van de zijde onzer lezers in een steeds grooter belangstelling ver heugen voor den inhoud van de Nieuwe Haarlemsche Courant. Niet alleen de artikelen maar ook de kleinste berichten en mededeelin- gen worden met aandacht gelezen en, waar Eoodig, op hun achttien-karaatsheid getoetst. En daarbij is het opvallend, dat zoovelen blijk gaven van een groote belezenheid en een juis- ten kijk op de vitale vraagstukken. Dat is stel lig een verblijdend verschijnsel en voor de redactie een prikkel om met de grootste zorg de krant samen te stellen. Maar daarbij zal liet toch altijd mogelijk blijven, dat op elke honderdduizend regels, weike een journalist schrijft, er twee minder gelukkige bij zijn, die aanleiding kunnen geven tot misverstand. En laten wij maar eerlijk zijn: waar gewerkt wordt, kunnen fouten gemaakt worden. Aan dezen fegel ontkomt ook de dagbladschrijver niet. Dit ter inleiding van het volgende verwijt, dat een gewaardeerd lezer van ons blad meent te moeten maken naar aanleiding van een be richt in onze courant van 22 Juli over vuilnis emmers. „In dit artikeltje zelf zit vuilnis", schrijft hij, „en het verbaast mij, dat de redactie van de N. H. Crt. dit zoo maar laat passeeren. Er wordt namelijk in verteld, dat per persoon en per Week 15 tot 20 liter vuilnis wordt geproduceerd, en dan staat er verder: Per gezin wordt dat dus 6070 liter per week. Wij katholieken aanvaarden dus als normaal een gezin van drie personen. De grootere gezinnen zijn dus abnormaal. Zoo leert het tenminste de Nieuwe Haarlem sche Courant. Het wordt toch hoog tijd dat wij katholieken cns tegen zulk een lamlendige mentaliteit gaan verzetten, en het in onze krant niet als normaal Jaten goedpraten. Een normaal gezin is ook niet het getal der inwoners van Haarlem, gedeeld door het getal der gezinnen. Want de drie-persoons-gezinnen zijn abnor maal en zeer dikwijls ontstaan uit een huwe lijksleven tegen de natuur. Het moet nu maar eens uit zijn met onze verontschuldigende houding als wij over onze Êroote gezinnen spreken. De anderen zijn in gebreke, niet wij. Een gemiddeld gezin kan men berekenen door het getal der personen van gezinnen, die ge vormd zijn door gehuwden, die de natuurwet ten ook in het huwelijk eerbiedigen, te deelen door het getal dier gezinnen. En dan krijgt men waarschijnlijk een belangrijk hooger cijfer dan drie!! Tot zoover onze belangstellende lezer. Wij behandelen deze opmerking hier ter plaatse, omdat inzender „zeer beslist" voor zijn stukje op een goede plaats rekent, maar ook omdat wij het nuttig vinden er eens op te wijzen, dat wij, katholieken in den strijd voor mooie beginselen, toch op moeten passen niet altijd direct de conclusie te trekken, dat an deren er op uit zijn ons in de beleving van die beginselen te belemmeren. Een bericht over vuilnisemmers is minder geschikt om een prin cipieel betoog op te zetten over normaal huwe lijksleven, maar er was in het onderhavige geval nog minder reden voor, omdat het geenszins de bedoeling is geweest van den dienst der Haar lemsche Reiniging om een gezin, bestaande uit vrouw, man en kind als „het" normale gezin te beschouwen. Onze wethouder van de Reini ging, de heer Van Liemt voorzitter nota bene van de Vereeniging voor Groote Gezin nen zou zich tegen een dergelijke normali satie zeer zeker verzetten en de christelijke heer Van Driel, directeur van de Reiniging, niet minder. Wanneer de door de Reinigingsmen- schen hier en elders algemeen aangenomen sta tistische cijfers spreken van een productie van 15 tot 20 liter vuilnis per persoon, dan bedoelen zij daarmede volwassen personen en wanneer de statistiek dan uitwijst, dat per gezin gemiddeld Per week van 50 tot 60 liter vuilnis wordt op gehaald, dan neemt de reinigingsvakman aan, dat voor zijn dienst een normaal gezin bestaat Uit drie (volwassen) personen. Overigens is het duidelijk, dat kinderen niet evenveel vuil pro- Cuceeren als volwassenen, zoodat een gezin van twee ouders en tien kinderen niet viermaal zoo- Veel vuil oplevert als een gezin van drie vol wassen personeh. Onze Reiniging geeft echter aan grootere gezinnen gratis een of twee em mers meer. Zoo zijn er reeds verschillende uit gereikt. De huismoeders, die ze noodig hebben, behoeven ze maar aan te vragen. Zoo ziet onze belangstellende abonné, dat het geval niet zoo erg is, als hij het zich voorstelde. voor diegenen, die graag zittend willen luisteren. Het Gemeentebestuur en anderen zijn officieel uitgenoodigd om in één der bovenzalen van Restaurant Brinkmann te komen luisteren. Veel is er dus gedaan om dit beiaardconcert te doen slagen en tot een genotvollen avond te maken voor een ieder, die zich de moeite geeft om des avonds naar de omgeving van de Groote Kerk te gaan, en daar, hetzij op de voor luisteraars vrijgehouden straten, hetzij op andere mooie plekjes en die zijn er vele in Haarlem te gaan luisteren naar het beiaardspel van den heer Willem Créman. Moge ook het weer in alle opzichten mede werken! Het programma van het beiaardconcert luidt: 1. Aria uit het oratorium „De Messias" (Er weidet seine Herde), G. F. Handel; 2. L'Anglaise, J. H. Fiocco; 3. a. Bede voor het Vaderland; b. Hoe groot, o Heer; c. Stort tranen uyt, schreyt luyde; d. Merck toch hoe sterck, uit den „Ne- derlandtsche Gedenck-clanck" van Adrianus Valerius; 4. Preludium en Menuet, Jef van Hoof; 5. a. Ons lied, L. Adr. van Tetterode; b. Een middagslaapje, J. Worp; c. Het lied van den smid, Fr. Andelhof; d. Mooi lievertje, loop je het grachtje mee rond? A. Loosjes; 6. Dansje, Jos. de Klerk; 7. Kling klang, B. de Bruyn; 8. a. 'k Hou van Holland, C. J. Bute; b. Als de bloemen droomen, J. C. Anderson; c. Hij die geen liedje zingen kan, Emiel Hullebroeck; d. Wiegedeuntje, Cath. van Rennes; 9. Toccata jubilante, Jac. Bonset; 10. Thema met variaties, Willem Créman. Van pastoor prof. dr. Cassianus Hentzen O.F.M. vernamen wij, dat de totstandkoming van' de R.K. school in de Kleverpark-parochie steeds dichter bij komt. Architect A. J. Prinsenberg heeft opdracht gekregen tot het maken van een ontwerp voor een school met zes klassen en een opleidings klas voor het middelbaar onderwijs. Op 1 Sep tember zal de school echter zeker niet klaar zijn. Als de architect zijn teekeningen gereed heeft en alle instanties (en dat zijn er zeer vele!) hun goedkeuring er aan gehecht hebben, zal de aan besteding plaats hebben. Maar zoover is het vooreerst nog niet. Overigens is dat niet zoo bezwaarlijk, omdat in de Montessorischool aan de Velserstraat een prachtig lokaal aan de straatzijde disponi bel is. Daar zullen de leerlingen der eerste klas prompt 1 September hun onderwijs gaan ge nieten. In de afgeloopen week bedroeg het aantal bij de arbeidsbeurs ingeschreven werkloozen 5182, dat is 35 minder dan in de week van 13—20 Juni. In vergelijking met dezelfde week in 1936 Is er een daling te constateeren van 882, in ver gelijking met 1935 een daling van 137. Langzaam zakken we af tot beneden de vijf duizend en tot een verschil van duizend verge leken met het vorige jaar. Aanstaande Woensdagavond van 8.30 tot 9.30 Uur zal, zooals reeds gemeld, de Zwolsche beiaar dier Willem Créman het carillon van onzen St. Bavo bespelen. Dan zullen de klokkenklan- ken als droppen naar beneden vallen, dan zullen a. de prachtige, stoere Valeriusliederen van den torentrans klinken, dat het een lust zal ziin om er naar te hooren. Met dergelijke bespelingen bij avond zijn wij over het algemeen karig bedeeld en het is dan ook daarom, dat ongetwijfeld velen zich zullen opmaken om naar dit concert te gaan luisteren. Er is propaganda gemaakt door velen en op velerlei plaatsen en manieren. „Haarlems Bloei" heeft haar krachtigen steun verleend. Op ver schillende Middelbare Scholen hebben de beste teekenaars daarvan, mooie, sprekende affiches gemaakt om ook de jeugd aan te sporen om te gaan luisteren. Het Gemeentebestuur en de Politie verleenden hun medewerking, zoodat de Oude Groenmarkt, Warmoesstraat, Spekstraat Damstraat en het Klokhuisplein voor alle rjj- ferkeer zullen worden gesloten. Een aantal stoe- len zal op de Oude Groenmarkt worden geplaatst Programma van het concert, te geven door Harmonie „Euphonia", directeur J. W. Lefeber, Kon. Liedertafel „Zang en Vriendschap" op 2 JULI a.s. te 8.15 Solisten: JO VINCENT Entrée 20 ets. Voor kaartverk. zie de aanplakbiljetten in het Bloemendaalsche Bosch op Woensdag 30 Juni, des avonds 8.15 uur: 1. Marsch Burgemeester van Sonsbeek H. J. Tiebosch. 2. Ouverture Verre gedachten G. Gadenne. 3. Liefdesparade (karakterstuk) Hans Schmid. 4. Wals Sphinx? (raadselachtig monster) Fr. Popy. 5. Engelsche Marschpotpourri A. Winter. 6. Marsch Militair No. 1 Schubert. 7. Fantasie uit de Opera-komiek „De Kunstemakers" L. Ganne. 8. Wals uit de Operette „Een walsdroom" O. Strauss. 9. K. L. M.-Marsch W. Schootemeyer. De burgemeester van Haarlem brengt ter kennis van belanghebbenden, dat, in verband met den verjaardag van Z. K. H. Prins Bern- hard der Nederlanden, heden de lokaliteiten, waarvoor krachtens de Drankwet vergunning of verlof is verleend, tot 's nachts 1 uur geopend mogen blijven. Na kwart voor 1 mag in die lokaliteiten echter geen muziek meer worden gemaakt. Hedenmorgen om 6 uur fietste de 53-jarige v. d. Z. in de Kennemerstraat in de richting van de stad. Hij reed naast een anderen fiet ser, maar bevond zich geheel rechts van den weg. Een passeerende personenauto, die bestuurd werd door een chauffeur uit Den Haag, heeft den man aangereden. V. d. Z. viel op straat en kreeg enkele vleeschwonden. Ernstiger was echter, dat de man over zwaren pijn in den rug klaagde. Met een ziekenauto is de man naar het St. Elizabethsgasthuis gebracht, waar men onmiddellijk een Röntgenologisch onderzoek in stelde. De toestand van v. d. Z. is ernstig, maar levensgevaar is, althans op het oogenblik, niet aanwezig. Blijkens getuigenverklaringen is de oorzaak van het ongeluk daarin gelegen, dat de chauf feur bij het passeeren van de wielrijders niet tijdig naar links is uitgeweken. De auto is in beslag genomen, terwijl de politie tegen den Hagenaar proces-verbaal heeft opgemaakt. Hedenmorgen is de gemeentelijke reinigings dienst begonnen met het ophalen van het vuil in het Kleverpark volgens het nieuwe systeem. In iedere wijk reden drie wagens, een om het vuil over te storten uit de nieuwe emmers, een voor de oude emmers en een om de oude bak ken, die de bewoners niet meer wilden behou den, op te stapelen. Het ophalen volgens het nieuwe systeem ging uitstekend, doch de routine van het reinigings- personeel moet nog opgevoerd worden. Het was opvallend, dat de bewoners zich zoo uitstekend aan de voorschriften hielden. De Haarlemmers zijn toch zoo slecht niet! U Onze stadgenoot de heer V. J. Brassinne, dansleeraar alhier, ook bekend als scherm- leeraar, heeft Zaterdag j.l. te Londen aan de zeer hooge eischen voldaan. Aan het examen voor het diploma als Member van „The Im perial Society of Teachers of Dancing at Lon don". Zeer weinig dansleeraren hier ter stede bezitten dit hoog aangeschreven diploma. BEVERWIJK (Bisschoppelijke Kweekschool). Geslaagd: A. Visscher, Amsterdam; C. M. v. d. Vorst, Rotterdam; P. Vrugt, Westwoud; P. J. Wever, Westwoud; P. J. Wijte, Spierdijk en W. Woestenburg, Koog a. d. Zaan. Geboren: z. van J. v. d. Goesv. Ophem; d. van A. de Jong—Luiten; z. van A. M. 0. de Ruiterv. d. Pol; z. van A. G. v. HoofBouwer; z. van W. Snel—Wiering; d. van M. Wiedijk— v. Houten. Overleden: W. v. d. Vaart, 67 jaar, Schoter- weg' N C J„ 10 mnd., z. van J. C. Koek, Hof van' Egmond; M. Versteeg, 83 jaar, Donkere Spaarne. A.s. Zondagavond zal het eerste gedeelte plaats vinden van het door de R.K. Sportcen- trale georganiseerde tweedaagsche sportpro gramma. Er is hard gewerkt in de afgeloopen weken, niet het minst aan het R.K. Sportpark te Heemstede, om alles een zoo vlot mogelijk ver loop te doen hebben. Het terrein aan de Mo- lenwerfslaan is geheel gemoderniseerd en thans geschikt voor alle drie de takken van sport, die op den eersten dag ten beste gegeven zullen worden: athletiek, hockey en voetbal. waarmede de avond begint, zijn de volgende: 400 M., verspringen, speerwerpen, 100 Mv en 4 x 200 M. estafette, terwijl de 1500 M. geloopen wordt in de rust van den voetbalwedstrijd HBC- Rest van Haarlem. De lijst van deelnemende vereenigingen ver meldt'. Jong Leven en VIC uit Amsterdam, VIF uit Hilversum, GDA uit Den Haag, Docos uit Leiden en de Haarlemsche club „Holland". Er worden geen series geloopen; alle nummers zijn „invitatie" en dat belooft dus iets. De namen der deelnemende cracks: De Lange, Peeters, Hoven, Van Bakelen, de Roy, Blaisse, Rippe, Fennis, Coblens, Mathot, Hagemeijer, Enden burg, Oostenteer e.a. staan voldoende borg voor een spannend verloop. wordt voor wat de dames betreft gedemon streerd door de Amstsrdamsche club „Thor" en de Haarlemsche dames van „Hurry Up", de sterksten uit de competitie, die er wel voor zul len zorgen, dat de hockeysport zich meuwe vriendinnen maakt. Met de heeren is het niet zoo vlot gegaan. Een tegenstander, althans een, die het Haarlemsche Alliance behoorlijk partij kan geven, was niet zoo gemakkelijk te vinden, doch er wordt naar een oplossing gestreefd, waarbij dan in elk geval twee gelijkwaardige combinaties tegen elkaar in het veld kunnen treden. brengt het volledige kampioensteam van HBC tegen de „Rest van Haarlem" binnen de lijnen, welke „Re.st" er als volgt uitziet: Doel: Kockx (Santp.) Achter; Nïjssen (Santp.), Gigengack (Geel- Wit). Midden; Rotteveel (TYBBB), Houkes (DSS), Slok (Santp.) Voor: N. N„ Vernooy (BSM), Bosdijk (DSS), v. Bakkum (OIV), L. Gerrits (Santp.) Met den wedstrijd tegen dit elftal neemt HBC dat nog niet voetbalmoe is en daarvoor onge twijfeld een pluim verdient, afscheid van het seizoen, naar wij hopen op waardige wijze. Hoewel ook het programma van den tweeden dag op 11 Juli de moeite waard is, gaat het momenteel op de eerste plaats om a.s. Zondag. De R.K. Sportcentrale heeft zich ten doel ge steld, voor een keer de verschillende takken van sport eens wat dichter bij elkander te brengen en zoodoende de belangstelling te verruimen en meer gelijkelijk te verdeelen. Wat weet b.v. een athleet in het algemeen van wielrennen? Wat een voetballer van hockey. Er is slechts één voorwaarde voor het slagen van dezen dag: alle sportliefhebbers maken hun gedachten eens los van „hun" sport en toonen belangstel ling voor het werk van anderen. Dan kan suc ces niet uitblijven. PRIJS VANAF FL. fAÏC. "P.4" 1.IL.4CYL. lui 3 "de LUXE COACH 4PIAATSEN WAGENWEG 8—10 PLEIN 23—25 TELEFOON 13850 TELEFOON 11578 Men weet, dat ook in onze stad tengevolge van de saneerings-regeeringsvoorschriften nieu we bepalingen voor het taxi- en huurauto-be drijf gaan gelden. Op 1 Juli zou de nieuwe toe stand oorspronkelijk ingaan, maar Den Haag heeft den datum nader op 1 September bepaald. Ten stadhuize hebben verschillende conferen ties over deze aangelegenheid plaats gehad. Naar w'ij vernemen is overeenstemming bereikt over de tarieven. Ze zullen voor de taxi's het zelfde blijven, dus niet, zooals booze tongen al weer beweerden, verhoogd worden. Ten aanzien van de luxe-verhuur uit de garage is echter wel een verhooging vastgesteld. Die tarieven zijn gelijkgesteld met die voor de taxi's. De arbeidsloonen moeten nog besproken wor den. Dit zal ook een dezer dagen ten stadhuize geschieden. De nieuwe regeling gaat eerst in, wanneer alles in kannen en kruiken is en het gemeente bestuur een beslissing heeft genomen. Daarvoor heeft men nog maximum 3 maanden den tijd. Naar wij vernemen, zullen morgen bij de of- ficieele opening van de Frans Halstentoonstel ling door minister Slotemaker de Bruine mede aanwezig zijn de vorst van Bentheim met vrouw en dochter. Progr. 1: Hilversum I. Progr. 2: Hilversum II. Progr. 3: 8.00 Keulen; 10.20 Pauze; 10.35 Parijs R.; 12.35 London Reg.; 1.05 Brussel VI.; 1.35 Keulen; 3.20 London Reg.; 5.20 Parijs R.; 6.20 London Reg.; 7.20 Keulen; 8.05 Parijs R.; 11.00 Weenen. Progr. 4; 8.00 Brussel VI.; 9.20 Pauze; 10.35 Droitwich; 2.20 London Reg.; 2.45 Droitwich; 6.40 Brussel Fr.; 7.00 Droitwich; 8.20 London Reg.; 9.20—11.50 Droitwich. Progr. 5: 8.00—7.00 Diversen; 7.00 Eigen gra- mofoonplaten-concert (piano- en orgelmuziek); 8,00—12.00 Diversen. Verkecrsexamens der schoolkinderen Na dat eerst de schriftelijke verkeersexamens op de scholen hadden plaats gehad, werd Maan dag een begin gemaakt met het verkeersexamen op den weg. In de morgenuren van Maandag vonden die examens plaats voor de scholen aan de Molen- werfslaan en den Voorweg. Dit examen bestond uit fietsen en wandelen en als parcours was ge nomen Wilhelminaplein, Nic. Beetslaan en plein, Heemsteedsche Dreef, Camplaan en Bos boom Toussaintlaan. Het was opmerkelijk, dat er aan de voorbe reiding meer zorg was besteed dan het vorige jaar, toen het nog iets nieuws was. De ver schillende oefeningen werden over het alge meen stipt en vlot uitgevoerd. In den middag werd een begin gemaakt met de overige scholen. Hiervoor was wederom de Koedieflaan met de noordelijke zijstraten als terrein uitgezet. Hedenmorgen werd de rest van de ruim 300 meisjes en jongens geexamineerd. Daar, naar wij vernamen, over het algemeen de schriftelijke examens zeer gunstig waren uitge vallen, zal het meerendeel der kinderen wel sla gen. De verschillende oefeningen werden door vele ouderen gadegeslagen. De hoofdprijs van de loterij der St. Jos. Ge- zellenver. Haarlem I is gevallen op no. 1428. De winnaar ontving een electrische klok. De andere 30 prijzen zijn gevallen op de nummers in de advertentie aangegeven. Zij kunnen aan het Gezellenhuis, Jansstraat 59, tusschen 8 en 10 uur worden afgehaald. In de algemeene vergadering der Mij. tot Bevordering der Toonkunst, afd. Haarlem en Omstreken, zijn tot bestuursleden herkozen: P. Risselada en J. K. Tadema. De heer P. Dyse- rinck werd afgevaardigd naar de vergadering te Goes. Voor de Kamermuziekavonden seizoen 1937 1938 zijn onderhandelingen gaande met de vol gende artisten: Willem Andriessen, piano; Ita- liaansche Opera; Feuermann. cello; Lehner Kwartet; Trio Pasquier met medewerking van Jaap Stotijn en Merckel, viool. Data worden nader bekend gemaakt. De leden van de R. K. Sportvereeniging Her- cules-Winfried maken Zondag 4 Juli een trip naar Antwerpen. 50 personen gaan mede. Wie zich nog aan wil sluiten geve zich op Jansstraat 16. Over den sportdag op 11 Juli zijn nog geen mededeelingen te doen. De directeur van het post- en telegraafkan toor te Haarlem maakt bekend, dat vandaag de brievenbus vdn Zomerkade, hoek Van Oorschot straat, w'ordt verplaatst naar Zomerkade, hoek Nagtzaamplein. In de lichtingsuren is geenerlei wijziging gébracht. Een 17-jarige juffrouw fietste Maandagavond op den Schoterweg, toen zij plotseling schrok van een hond, die vlak voor haar rijwiel den weg overstak. Zij verloor de macht over haar stuur en werd met een hersenschudding naar het Diaconessenhuis vervoerd. De statistiek over de bouwkosten der werken, waarvoor bouwvergunning in onze stad werd verleend, is aan zeer belangrijke schommelingen onderhevig. Door de welwillendheid van den ge meentelijken dienst van bouw- en woningtoe zicht konden wij het volgende staatje, als het ware tot en met het eerste halfjaar 1937, samen stellen: 1932 totale bouwkosten 2,7 millioen 1933 6,4 1934 3,3 1935 3,8 1936 2,2 1937 (herl. n. Ie halfj.) 1,8 Men ziet dus, dat de overgang van 1932 tot 1933 eenvoudig verbijsterend is geweest. Van dien overmatigen bouw ondervinden velen thans ook nog de narigheid, daar het aantal leegstaande huizen, ondanks eenige vermindering in het laatste jaar, nog steeds belangrijk is, zeker voor de middenklassen. De statistiek wijst echter uit, dat de terugslag zich reeds in 1934 deed ge voelen, toen toch werden de bouwsommen ge halveerd. In 1935 was het alsof er opnieuw een stijgende lijn te bespeuren zou zijn, maar 1936 heeft opnieuw een belangrijke daling laten zien. Werd er in dat jaar in Januari nog voor 306.035 uitgevoerd, in de devaluatie-maand September zakte dit bedrag met een enorme vaart tot 72055,In December van het vorig jaar was het bedrag intusschen alweer gestegen tot 243.642, waaraan de geweldige hausse in de prijzen der bouwmaterialen niet vreemd zal zijn. Hieronder volgt nog een staatje, waarin de cijfers van de eerste vijf maanden van 1937 vergeleken worden met die van 1936: Januari 1937 110.125,— (v. j. 306.035) Februari 1937 117.950,— 332.563) Maart 1937 181.552,— 221.700) April 1937 214.065,— 273.645) Mei 1937 136.430— 111.355) Men moet bij deze vergelijking niet vergeten, dat de cijfers van 1936 ook al veel minder wa ren dan van 1935. Daar de verwachting is, dat ook Juni geen stijgende cijfers zal geven, mag thans het totale percentage van 1,8 millioen wel aangehouden worden. Er wordt inderdaad veel minder in onze stad gebouwd. Men gaat er niet gemakkelijk toe over, omdat de bouwmaterialen zóó duur zijn, dat niet geconcurreerd kan worden met de huizen, die nog leeg staan. Daarenboven is het eind van de prijs verhooging nog niet te zien. Uit deze sprekende cijfers volgt vanzelf, dat het grootst aantal ingeschreven werkloozen uit de bouw vakken komt. Dat er nog een flinke daling in het aantal werkzoekenden te constateeren is, is dus nóg een zeer verblijdend teeken. Hoe het in de toekomst met al die werklooze bouwvakarbeiders zal moeten gaan, is 'n vraag stuk op zichzelf. Er zal inderdaad in de komen de maanden veel minder werk in dat vak te vinden zijn. Gelukkig wachten nog eenige groote werken, als de uitbreiding van het Stadhuis, de uitbreiding van de Spaarnestad, etc. Bij blijven- den opgang van de conjunctuur zullen er na tuurlijk wel meerbelangrijke objecten te voor schijn komen, maar eer alles in kannen en kruiken is, zal het jaar wel verstreken zijn. Het vraagstuk van de bouwbedrijvigheid in onze stad zal dan ook zeker alle aandacht van het gemeentebestuur eischen. Eindelijk is er in Noord Holland weer een steunpunt gevonden voor de katholieke athle- tiekbeweging. Reeds bij haar oprichting werden er vereenigingen uit de omgeving van Alkmaar en uit West Friesland lid, maar dit is nooit van langen duur gebleken. Wedstrijden werden er zoo goed als nooit gehouden als we de enkele nummers op demonstratiedagen van tumfeesten niet meetellen. Wel zijn er door sportvereni gingen wel eens athletiekdagen gehouden, maar deze werden dan buiten den bond om georgani seerd en de organisatie liet dan ook meestal veel te wenschen over. De sportvereeniging H. S. V. heeft zich dit jaar aangesloten bij den DHAK. Door haar veldloopen in het Winterseizoen heeft zij reeds een buitengewone propaganda gemaakt onder de Noord Hollandsche sporters en door haar prestaties op de wedstrijden, die reeds geweest zijn, zal zij ook vele DHAK-athleten naar Heiloo trekken. Het programma biedt voor elk was moois. De organisatie is goed verzorgd en speciaal bij de wedstrijden van DOCOS te Leiden werd Zondag door de bestuursleden studie gemaakt van de moeilijkheden, die een wedstrijddag meebrengt. De athleten zullen dus zeker wel komen. Maar ook worden er velen niet-athleten verwacht. De C-klasse van den DHAK is speciaal voor hen ingesteld. In deze klasse komen de ge oefende athleten niet uit. De inschrijvers komen dus tegenover ongeoefende krachten en hebben dus een gelijkwaardigen strijd. De sporters uit het Noorden worden opgewekt eens een kans te wagen op een athletiekwedstrijd. Het zal zeker meevallen en het is een aardige afwisseling. Nadere inlichtingen worden gaarne verstrekt door den secretaris van H. S. V.: H. Pel, Schuin? Honlsbossche Zeewering, Heiloo. De num mers zijn voor alle klassen: 100 meter, 400 me ter, 800 meter, 1500 meter, 5000 meter, versprin gen, hoogspringen, polsstoksprlngen, 4 x 100 meter en kogelstooten. LONDEN, 29 Juni (Reuter). Onder voor zitterschap van Plymouth is de onder-com- sie der niet-inmengings-commissie in het Fo reign Office bijeengekomen. De vergadering werd verdaagd tot Vrij dag, nadat besloten was, dat de Fransch- Britsche controle-plannen door de onder scheidene regeeringen nader zullen bestu deerd worden. Gebouw „St. Bavo»: Mannenzangvereeni- ging „St. Caecilia", 8 uur; afdracht Grafische- bond, 8 uur; Rechtskundig bureau, 8 uur; Be stuur Transportarbeiders, 8 uur; Personeel Beynes, 8 uur; gecombineerde besturen melk handelaren, half 9. Stadhuis: officieele ontvangst Ned. Mij. ter Eevordering der Pharmacie door B. en W„ 5 uur. Raadhuis Heemstede: Vergadering gemeente raad van Heemstede, 8 uur. Theehuis Cruquius; Wedstrijden in versierde en verlichte vaartuigen ter gelegenheid Van den verjaardag van Z. K. H. Prins Bemhard. Frans Halstheater: „Oké, Don Juan, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt-theater: „Première", 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor-theater: De vrouw.... of Secretares se", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema-Palace: Filmac 115 uur: „De Ro mantische Senorita", 7 en 9.15 uur. Gebouw „St. Bavo": Proza, 8 uur; Schaak club „St. Bavo" 8 uur; Kleermakers 8 uur; R. K. Oratoriumvereeniging half 9. Frans Halsmuseum: Officieele opening Frans Halstentoonstelling door. Minister prof. dr. J. B. Slotemaker de Bruine, 3 uur. Beiaard-concert van de groote of St. Bavo- kerk door den heer W. Créman, half 9 tot half 10. Frans Hals-theater; „Oké, Don Juan", 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt-theater: .Première", 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor-theater: „Het gebeurde op een avond", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Filmac 115 uur; „De Ro mantische Senorita", 7 en 9.15 uur. KENAUPARK 26 a TELEFOON 12644 Spreekuren: 911 en 12, Dinsdagav. 6.308.3C PARIJS, 29 Juni. (Havas). In den heden morgen gehouden ministerraad heeft Chau te mps de regeeringsverklaring voorgelezen, die met algemeene stemmen werd goedge keurd. De minister van Financiën gaf een overzicht van den financieelen toestand en zette de mid delen uiteen, die hij op het cog had om hierin verbetering te brengen. Het overzicht en de voorgestelde maatregelen vonden in den raad algemeene instemming. Delbos stelde den raad op de hoogte van den buitenlandschen politie- ken toestand. Volgens de inlichtingen, die na afloop van den ministerraad konden worden verkregen, zou de regeering van plan zijn, de Kamer om uitstel van het debat over de buitenlandsche politiek te ver zoeken. De financieele commissie zou vanmid dag reeds bijeenkomen om het ontwerp te bestu- deeren, dat door den ministerraad is goedge keurd, en de regeering hoopt het vöör morgen middag door de beide Kamers te kunnen doen aannemen. PARIJS, 29 Juni (Havas-A.N.P De Banque de Franc heeft besloten al haar wisseloperaties te schorsen tijdens den duur van de debatten in het parlement over de financieele ontwerpen. Het emissie-instituut en de credietinstellin- gen zullen echter voortgaan aan toeristen op vertoon van paspoort en van spoorwegkaartje buitenlandsche deviezen te verstrekken, welke zij voor hun verder reizen noodig mochten hebben. Deze deviezen zullen verstrekt worden op basis van de laatste wisselkoersen van de Beurs op 28 Juni. Hedenmorgen heerschte er rondom h'et pa leis Soestdijk in verband met den verjaardag van Prins Bernhard al vroeg een groote drukte Om kwart over tien defileerde een eskadron van het eerste half-regiment huzaren uit Amersfoort langs het paleis, welk défilé Prins Bernhard van het bordes af gadesloeg. Prinses Juliana en Prinses Armgard zaten gedurende het défilé op het balcon en aanschouwden vandaar het voorbijtrekken der huzaren. Om elf uur arriveerde H. M. de Koningin per auto uit de richting Baarn op het paleis, waar zjj door het Prinselijk Paar werd be groet. Het felicitatieregister werd in den loop van den dag druk geteekend. Een stroom van bloemstukken werd aan het paleis bezorgd. Om half acht vanavondwordt op het paleis een diner gegeven, waaraan een groot aantal gasten zal aanzitten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 5