Verbondsvergadering van het R.K. Werkliedenverbond We luisteren naar FINANCIEN MIVA krachtig MISSIE machtig De wateraftapping van de Maas Dagfilm REDE VAN DEN HEER A. C. DE BRUIJN DINSDAG 29 JUNI 1937 WONING AFGEBRAND LOTERIJWET OVERTREDEN Veroor deel end vonnis in de zaak tegen de H.V.S. INVAL IN EEN CAFÉ Minderjarige meisjes aangetroffen SCHIETMASKER GING PLOTSELING AF DUITSCHE INBREKER VEROORDEELD ERNSTIGE GASONTPLOFFING Sociaal-economische toestand Jhr. W. RÖELL HET GEFINGEERDE BAKKERIJ-FILIAAL VEREENIGING VOOR NAT, VEILIGHEID GRAVENHAGE LEENING AANSLAGPLEGER VEROORDEELD DE FARNDALE WEER VLOT Woensdag 30 Juni Jongen verdronken moeten komen, dat wil dus zeggen, dat het ge- heele Nederlandsche volk de eigen potentieele kracht moet ontwikkelen, om die zoo mogelijk ten dienste van zijn luchtmacht te kunnen stel len. Daarom doen wij nogmaals een beroep op aller medewerking. Adres: Vereeniging voor Nationale Veiligheid, J. de Wittlaan 8, 's Gravenhage. Girorekening No. 287177. Het vonnis van het Hof kan uit gangspunt worden van een eindregeling én U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Eiken dag moet uw lever een liter gal in de in gewanden doen vloeien. Wanneer de galafscheiding onvoldoende is, wordt Uw voedsel niet verteerd, het bederft. Er vormen zich gassen in Uw lichaam, U raakt verstopt. Uw organisme wordt vergiftigd en U wordt humeurig en loom. U ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmid delen: een geforceerde stoelgang neemt de oor zaak niet weg. Maar CARTER'S LEVERPILLETJES zullen zor gen voor de vrije toevoer van gal, waardoor U weer geheel herstelt. Een plantaardig, zacht, onover troffen middel om de gal te doen vloeien. Eischt Carter's Leverpilletjes, verkrijgbaar bij apothekers en drogisten in flacons van 0.75. Op 5 Juli a.s. wordt de inschrijving open gesteld op f 1.050.000 4 pet. obligaties tot den koers van 100 pet. ten laste der Gelder- sche Tramweg Mij. Houders van per 15 Juli a.s. aflosbare 5 pet. obligaties 1926 en 192' en der 4V-, pet- leening 1917 hebben voor keursrecht. De gemeente Enschede is voornemens een 3Vz pet. leening aan te gaan van f 8.044.000, ter aflossing van de 4 pet. leeningen 1934 en 1935 I en 1935 II. Aan de houders van de 4 pet. obligaties 1924 gemeente Delft, oorspronkelijk groot f 4.100.000 is ter kennis gebracht, dat deze obligaties a pari zullen worden aflosbaar gesteld op 1 Augustus a.s. Bij de uitgifte van f 3.000.000 3% Vc obligaties, ten laste van de Mij. voor Ge meente Crediet, is van het voorkeursrecht zoodanig gebruik gemaakt, dat een reductie zal worden toegepast. Op de vrije inschrij vingen kan niets worden toegewezen. Een vergadering van gewone en preferen te aandeelhouders van de Oost-Borneo Mil eal plaats vinden ter behandeling van het voorstel, tot het aanvaarden van een aantal mijnconcessies binnen en buiten het eiland Celebes voor de winning van nikkel en andere metalen; alsmede van een drietal verleende mijnconcessies voor de winning van ijzererts enz. op het eiland Seboekoe gelegen. De Nederlandsche Tramweg Mij. boekte in 1936 een nadeelig saldo van f 161.110, tegen f 122.408 het vorig jaar. De toestand van de mij. is zeer zorgelijk. In de eerste maanden van 1937 is eenige verbetering ingetreden, zoodat gehoopt ivordt, dat het dieptepunt achter den rug is. De goudprijs te Londen steeg met d- tot 140/8. 565.000 werd aan goud omgezet Te Parijs wordt de ultimo-liquidatie rriet eenige spanning tegemoet gezien. De nieu we minister van financiën, Bonnet, heeft bil zijn aankomst uit Amerika te kennen ge geven, dat zijn politiek tegen de speculatie zal gericht zijn, waarmede hij op de eerste plaats de baisse-speculatie in den frank OP het oog heeft. De Engelsche minister van financiën John Simon verklaarde in het Lagerhuis bil de indiening van het voorstel tot verhoo ging van het valuta Egalisatiefonds van 350 tot 500 millioen, dat over den stand van het fonds voorloopig elk half jaar een publicatie Zal verschijnen en dat op 30 Maart j.l. het fonds en de Bank van Enge land samen 700 millioen aan goud bezaten. Simon verklaarde, dat het besluit tot ver hooging van het Egalisatiefonds volkomen in overeenstemming met de Vereen. Staten is genomen en verband hield met de wer king van het monetair accoord. De staatssecretaris van de Amerikaan- sche schatkist, Morgenthau, verklaarde, dat het Amerïkaansche Valuta-Egalisatiefonds ad 2 milliard groot genoeg is om iedere onvoorziene omstandigheid het hoofd te bieden. Ook het Sterilisatiefonds van 200 millioen zal niet worden verhoogd. In de monetaire overeenkorhst van drie kofn geen verandering. De staalproductie in de Vereen. Staten werd in het begin der week op 75 pet. der capaciteit geraaind, tegen 75.9 pet. de vorige week en 77.4 pet. een maand geleden- Tot het einde der week wordt nog een lagere productie verwacht in verband met den feestdag op 4 Juli (Independence Day). Bij de Western Union hebben 500 arbei ders een loonsverhooging van 5 pet. aange vraagd. Het index-cijfer van de goederenprijzen in den Amerikaanschen groothandel be droeg in de week per 19 Juni j.l. 86.5 of 0-2 minder dan in de week te voren, maar 9-3 hooger dan een jaar geleden. Het Pond Sterling bewoog zich heden ochtend te Amsterdam op 8.96'/28-97V» (v' sl. 8.97/gJde Dollar op 1.81%—1.82 (1.81 Va); de Frank werd op 7-00—8.00 'getaxeerd '8.11%) de Belga gold 30.67y2—30.72% (30-71' en de Zwitsersche Frank op 41.6541-79 (41.67'%). •4* Het restant van de 4 pet. leening 1931 dei gemeente Almelo, oorspronkelijk groot millioen, zal 1 October a.s. buitengewoon worden afgelost. partij en program, duidelijk uitgesproken hoe het land z.i. in de komende vier jaren dient te worden geregeerd. Dat legt op ons allen en in het bijzonder op hen, die in „de politiek" de meest verantwoor delijke posten bezetten, een zware verantwoor delijkheid. Met het program, waarmee de Katholieke Staatspartij zich in den verkiezingsstrijd wierp, konden wij ons vereenigen, óók met het sociaal-economisch deel er van. Dat deel is een felle kreet om liefde en recht: behoud, verruiming en betere verdeeling van den arbeid; bevordering van verkorting van arbeidsduur; breideling van overmechanisatie; beperking van den arbeid door vrouwen; uitbrei ding van de verplichting tot het volgen van onderwijs; bijzondere zorg voor normale opne ming van jeugdigen in het arbeidsproces; wet telijke regeling van de werkloosheidsverzeke ring en van de steunverleening. De steunverlee- ning moet worden geregeld als een voorziening in de nooden ten gevolge van gebrekkige func- tionneering der volkshuishouding, niet als ar menzorg. Voorts verdere uitbouw van de organische sa menwerking in bedrijf en onderneming, aller eerst door voortvarende uitvoering van de be staande wetten op bedrijfsorganisatorisch ge bied; aanvulling en wijziging van die wetten, ten einde leiding te geven aan de ontwikkeling op economisch en sociaal gebied, in overeenstem ming met de eischen eener goed geordende volkshuishouding instelling van één centraal orgaan, in samen stelling, inrichting en bevoegdheid geschikt voor de voorbereiding van de algemeene wettelijke maatregelen op economisch en sociaal gebied. Wij kunnen over den uitslag van de stem busuitspraak tevreden zijn. Dit niet alleen, om dat de dictatoriale stroomingen door ons volk af doende werden afgewezen, maar ook omdat zoo wel de meerderheid der uitgebrachte stemmen als die der gekozen afgevaardigden een bewind kunnen waarborgen, dat zich laat leiden door de christelijke beginselen, die vooral voor dezen tijd van groote waarde zijn. Dit geldt in het algemeen, en niet het minste op sociaal en eco nomisch gebied. Bij de beoordeeling van het vonnis inzake de wateraftapping van de Maas staat voorop, dat de Nederlandsche regeering het geding over het Maaswater in de eerste plaats bij het Perma nente Hof van Internationale Justitie aanhan gig heeft gemaakt om klaarheid te verkrijgen in een over en weer betwiste situatie. Neder land kon de rechtmatigheid van sommige Bel gische kanaalwerken niet erkennen. België heeft zijnerzijds steeds voorbehoud gemaakt ten aanzien van het Nederlandsche rechtsstand- punt met betrekking tot het Julianakanaal en de daarmede samenhangende werken. Nader getuigenverhoor gelast Nog altijd vraagt de sociaal-econo mische toestand van ons land bijzondere zorg Het Amsterdamsche Gerechtshof heeft in terlocutoir arrest gewezen in de strafzaak tegen de twee directeuren van de effectenbank G. A. ten Hope en Co., den 41-jarigen effectenhande laar C. K. en den 62-jarigen rechtskundige Mr. Dr J. van O., verdacht van zwendelpractijken. De Rechtbank had hen ieder tot twee en een half jaar gevangenisstraf met aftrek van voor- ioopige hechtenis veroordeeld. Het O.M. had drie jaar geëischt. In hooger beroep requireerde de procureur-generaal tegen beide verdachten wegens verduistering vier jaar gevangenisstraf. Het Hof achtte het onderzoek niet volledig. Op 7 September zullen nog eenige getuigen worden gehoord. Die door de Nederlandsche regeering ge- wenschte klaarheid is, althans op een aantal punten van gewicht, door het vonnis van het Hof verkregen. Daarmede is een eind gemaakt aan een dispuut dat nauwelijks meer uitzicht bood, vatbaar te zijn voor een oplossing door vergelijk. De vraag, welke partij door 't Hof in het gelijk of in het ongelijk is gesteld, is daar naast van slechts betrekkelijk belang. Zoo als zij luidt kan de uitspraak het uit gangspunt worden van een eindregeling, die kan worden voorbereid in een sfeer, be vrijd van de tegenstrijdigheden, welke tot heden bestonden. Vanmorgen om ruim negen uur is brand uit gebroken in een woning te Peelo bij Assen, be woond door de familie Smeenge. De brandweer uit Assen was spoedig ter plaatse. Er was evenwel geen water, zoodat het huis geheel afbrandde. De inboedel kon groo- fendeels gered worden. De woning was ver zekerd, de inboedel niet. De oorzaak van den brand moet gezocht wor- oen in het feit, dat het driejarig zoontje van Smeenge met vuur speelde in het stookhok bij het huis. Het kind kreëg eenige lichte brand wonden, de vrouw liep een snijwond op. Vandaag is de Verbondsvergadering van het R.K. Werkliedenverbond geopend met een rede van den voorzitter, den heer A. C. de Bruijn. Aan diens rede ontleenen wij het volgende: Na de aanhaling van een uitspraak van Anton van Duinkerken over de huidige gele genheid voor den christen, om de werking te bestudeeren van de macht van den duivel, wees spr. er op, dat hetgeen in Spanje en Duitsch- land gebeurt, ons niet onberoerd laat. De Haagsche Rechtbank deed in hooger be roep uitspraak in de strafzaak tegen den direc teur van de Haagsche Vérzekerings Sociëteit. Men zal zich herinneren, dat de kantonrechter den directeur onlangs wegens overtreding van art. 2 der Loterijwet veroordeelde tot een geld boete van f 2500. De officier van justitie vroeg in hooger beroep bevestiging van dit vonnis. De Rechtbank veroordeelde den directeur tot betaling van een geldboete van f 1000. In herinnering wordt gebracht, dat de H. V. S. levensverzekeringen sloot, waarbij tevens een obligatie werd aangekocht in een wettig aan gelegde premieleening met prijzen gelijk aan L'20 lot in de Staatsloterij, in dit geval de N.V. Haagsche Assurantie en Credietondememing (H.A.C.O.)De verzekerde, aan wiens erfge namen f 100 zou worden uitgekeerd, kreeg, be halve de polis een bewijs, waarop het num mer, met hetwelk hij in de loterij speelde, ver meld stond. Heel de katholieke wereld, zoo zei hü, komt in opstand tegen de afschuwelijke vervolging, waaraan de Kerk in Duitschland bloot staat en wij, katholiek georganiseerde arbeiders van Nederland, protesteeren hart grondig mee. Wat den inhoud van het vonnis betreft (een beoordeeling der motiveering wordt hier niet gegeven) kan het volgende worden opgemerkt. De rechtsstrijd liep: le. over de rechtmatigheid van den aanleg van de technische kanaalwerken in Nederland en België; 2e. over het gebruik van die werken. ad le. geen van de bestaande werken in Ne derland en België worden op zichzelf in strijd geacht met het verdrag van 1863. ad 2e. Vast staat thans, dat de sluis van Neerhaeren tot geen ander doel dan schutten mag worden gebruikt. Het gebruik van de sluis voor voeding van de lager gelegen kanaalpan den zou haar karakter doen veranderen, waar door men in strijd zou komen met het traktaat van 1863. Bij het normale gebruik van de sluis zal België er bovendien voor hebben te waken, dat de stroom in de Zuid Willemsvaart niet op schadelijke wijze toeneemt en dat er voldoende water in de Maas overblijft. Ten aanzien van het Albertkanaal is beslist, cat België, evenals trouwens Nederland, niet alleen bevoegd is kanalen, op eigen territoir ge legen, te verbroeden en te vergrooten, doch zelfs den watertoevoer te vermeerderen, onder voorwaarde dat aftapping van Maaswater door het toevoerkanaal te Maastricht niet nadeelig wordt beïnvloed en dat voldoende water voor oe Zuid Willemsvaart beschikbaar blijft. Met betrekking tot het Julianakanaal is be slist, dat dit, als kanaal, op den rechter oever ■ran de Maas gelegen, niet beheerscht wordt door het verdrag van 1863, dat zich alleen met kanalen op den linkeroever bezig houdt. Hieruit volgt echter volgens het Hof niet, dat Neder land volkomen vrij is over het Maaswater te Maastricht ten behoeve van het Julianakanaal te beschikken. Nederland zal daarbij altijd er voor moeten waken, dat de voeding van het julianakanaal het regime, door het verdrag van 1863 voor de kanalen van den linker Maas oever gevestigd, onaangetast laat. Wat dit regime is. wordt in het vonnis niet uitgewerkt. Omtrent de gemeenschappelijke Maas is be slist, dat deze als scheepvaartweg elk belang mist, behalve dan voor klein plaatselijk ver voer. „De groote scheepvaart onder alle vlag gen beschikt thans over het Julianakanaal, het welk", aldus het Hof, „vee! beter aan hare behoeften tegemoetkomt." Het spreekt overigens vanzelf, dat het von nis in al zijn consequenties op dit oogenblik niet volledig kan worden overzien. In een café met theetuin aan den 's-Graven- landscheweg te Weesp heeft de politie Zondag nacht een inval gedaan. Het was bij sommigen bekend, dat in genoemde lokaliteit meermalen jongelui met meisjes samenkwamen. Tot nu toe waren het Weesper meisjes geweest, maar naar het schijnt, hadden zij een paar (eveneens min derjarige) vrouwelijke familieleden, die elders woonachtig waren, uitgenoodigd, óók eens naar Weesp te komen. Dit was bekend aan eenige jongelui, die onlangs met de vrienden van de jongemeisjes oneenigheid hadden gehad, omdat de jalouzie hier blijkbaar 'n groote rol speelde. Eerstbedoelde jongelui hebben de politie met den stand van zaken in de bovenbedoelde lokaliteit op de hoogte gebracht, met het gevolg, dat Zon dagnacht de politie een inval deed. Inderdaad trof zij daar degenen aan, die men verwachtte, volgens de verstrekte inlichtingen, aanwezig te zullen vinden. Het gezelschap moest meewande- len naar het bureau en daar werd van een en ander proces-verbaal opgemaakt. De elders wo nende meisjes zijn onder politiegeleide naar hunne woningen teruggebracht. Het communisme heeft zich vóór enkele da gen te Genève lafhartig gewroken op de chris telijke vakbeweging, die geprotesteerd had tegen de dictatuur in Sovjet-Rusland, tegen de machts-wellustelingen, die geen plaats laten voor eenige niet-communistische vakbeweging, en derhalve ook niet aan de christelijke vakbewe ging. Die lieden hebben Serrarens gezet buiten den Raad van Beheer van het Internationaal Ar beidsbureau. Tegen die duivelsche toedracht verzetten wij ons met klem en wij zullen dienen na te gaan of, zoo mogelijk met de hulp van hoogere auto riteiten, geen einde kan worden gemaakt aan de volkomen overheerschende machtspositie van de socialistische arbeidersgroep in het Interna tionaal Arbeidsbureau. De christelijke minderheid eischt, in onaf hankelijkheid van de socialisten, haar plaats te Genève op. M.a.w. het statuut van het Inter nationaal Arbeidsbureau dient zoodanig gewij zigd te worden, dat de christelijke vakbeweging, als zoodanig, worde erkend met alle consequen ties welke daarvan het gevolg dienen te zijn. Trekken gebeurtenissen in het buitenland on ze aandacht, de verhoudingen in ons eigen land houden niet minder onze aandacht ge spannen. De Vóór God-actie doet, verstandig geleid, eigentijdsch werk; onze Credo Pugno-clubs, heel ons geestelijk en cultureel-vormend werk richt zich naar de nooden en behoeften van dezen tijd. Bij de vorming van het nieuwe kabinet is daarmee uiteraard ook rekening gehou den. Wij hebben niet meer een kleurlooze regeering, maar een kabinet, dat zich wil richten naar de beginselen van het posi tieve christendom. Daar kunnen wij ons over verheugen, omdat onze tijd meer dan ooit behoefte heeft aan de toepassing der christelijke beginselen op alle gebied der samenleving. Dit vooropstellende, kunnen wij ook het be leid van het nieuwe kabinet met meer vertrou wen tegemoet zien. Ik zeg met méér vertrouwen, en daarin steekt een wèl-overwogen reserve. Niet in alle nieuwe bewindslieden zou den wij bij voorbaat een absoluut vertrou wen durven uitspreken. Men mag aannemen dat ze met zorg gekozen zijn, maar desondanks dient de vorming van een definitief oördëél te wachten, tot het kabinet dat óók geheel onbekende leden bevat zijn plannen aan de Staten-Generaal kenbaar heeft gemaakt. Het voordeel, dat het kabinet, met in zijn midden 'n krachtige figuur als mr. Goseling, zijn arbeid kan aanvangen in 'n periode van econo mische opleving, draagt er overigens toe bij, dat wij zijn beleid voor de komende jaren niet al leen met belangstelling, maar ook wel met eenig vertrouwen tegemoet zien. Ook al zouden wij de samenstelling van het kabinet anders wenschen, het bevat niettemin leden, die ons volle vertrouwen hebben niet al leen, maar die bovendien reden geven voor de verwachting, dat zij met hun frissche krachten het marschtempo gunstig zullen beïnvloeden en zullen weten te brengen in overeenstemming met de behoeften van onzen tijd. Slager doodelijk getroffen De slager J. v. d. Bennet te Simpelveld was met zijn knecht bezig met varkensslachten. Hier voor gebruiktén zij een z.g. schietrriüsker, dat echter aanvankelijk weigerde af te gaan. De knecht stond met het wapen in de hand en toen de slager zelf wilde gaan kijken, wat er aan het wapen mankeerde, ging het plotseling af en trof den 73-jarigen man in den arm. Eenige uren later is hij overleden. De rechtbank te Groningen veroordeelde he denmorgen den 30-jarigen uitgeweken Duit- schen tuinman M. P. N., afkomstig uit Halle aan de Saaie, die zich in Maart en April van dit jaar in verschillende deelen van ons land aan een groot aantal inbraken heeft schuldig gemaakt en wiens uitlevering bovendien door de Duitsche regeering is gevraagd wegens daar te lande gepleegde delicten, tot vier jaar gevan genisstraf met aftrek van den tijd, in voorloo- pige hechtenis doorgebracht. De sociaal-economische toestand van ons land vraagt, uiteraard, nog altijd onze speciale aan dacht en bijzondere zorgen. Zeker, het had nóg slechter gekund, doch het is toch voor verschillende bevolkingsgroe pen wel heel erg. In het midden latende welke omstandigheid of welk complex van omstandig heden oorzaak is, met groote vreugde mag thans eindelijk worden geconstateerd, dat de economische positie van ons land sedert een aantal maanden zichtbaar beter wordt. Dat beter worden demonstreert zich aller eerst in de werkloosheidscijfers. Er zijn nog verschillende andere feiten, die op een verblijdende verbetering wijzen. De stij ging van de koersen van aandeelen met onge veer 30 procent houdt stand. De waarde-cijfers van ons ruilverkeer met het buitenland zijn bemoedigend. Wat zegt ons een en ander? Dat we er thans zijn met ons economisch leven? Stellig niet; men kan zeggen, dat er een niet onbelangrijk begin van opleving is; dat de tee kenen er op duiden, dat het economisch herstel zich verder herstellen kan. Wat blijkt verder uit de gegevens? Dit: dat „het kapitaal" zijn aanspraken hervat. „Het kapitaal", dat in het economisch leven nog immer een machtspositie inneemt, dat over zijn eigen belangen beslist en over die van „den arbeid", diene te bedenken, dat het naar de regelen van de zedenwetten geen misbruik mag maken van zijn positie. „Het kapitaal" bracht offers, „arbeid" niet minder; de loonsverminderingen waren dikwijls ontzettend. M.a.w. .arbeid" staat er met onge duld op te wachten, dat, natuurlijk voor zoover mogelijk, doch ook zoo spoedig mogelijk, ook zijn aanspraken worden gerealiseerd. Van groot sociaal en economisch nut is de vraag: hoe zal aan de rechtmatige aanspraken van „kapitaal" en „arbeid" worden voldaan? Zal dat moeten gebeuren langs de vertreden voetstappen van het verleden: een staking hier, een uitsluiting daar; partieele en algemeene sta kingen, solidariteitsstakingen? Moet het zóó, als 't moet, dan móét het het ware bescha mend voor het sociale beschavingspeil van hen, die thans in 1937 de leiders zijn van ons sociaal- economisch leven; dan zou men blijk geven niets te hebben geleerd en veel te zijn vergeten van hetgeen zich in en buiten ons land heeft voorgedaan; dan is men in het betrekkelijk kleine, hetgeen de oorlogsdrijvers in het groot zijn. Moet het per se, moet het van nature zoo? Elk verstandig mensch zal antwoorden: neen! Men denke niet, dat bij ons „neen" allereerst gedacht is aan overheidsmacht. Het moet, ge geven de feitelijke verhoudingen in ons sociaal- economisch leven, mogelijk zijn, dat de verant woordelijke vertrouwensmannen van werkgevers en werknemers bijeen komen, open en royaal de dingen onder het oog zien en het zonder strijd eens worden. Behoudens onbeteekenende groepjes: de Ne derlandsche arbeidersbeweging wenscht geen strijd om den strijd; die Nederlandsche vakbe weging is verstandig genoeg om geen onver standige dingen te doen. (Gedurende 1936 kwa men slechts 96 arbeidsconflicten voor, waarbij 9100 werknemers betrokken waren). Vrouw aan de bekomen ver wondingen overleden In het ziekenhuis te Heerenveen is overleden de echtgenoote van den heer G. Comello, hoofd der openbare lagere school te Drachter Com pagnie, die Zondagmiddag bij een gasontplof fing in haar woning ernstige brandwonden op liep. De toestand van den heer Comello, die bij het blusschingswerk eveneens ernstige brand wonden kreeg, is zorgelijk. Belgische onderscheiding voor den oud-commandant van 't Veldleger De luitenant-generaal b.d. jhr. W. Röell, oud commandant van het Veldleger, oud-gouverneur der residentie en oud-commandant van de ves ting Holland is door Z. M. den Koning der Belgen benoemd bij bevordering tot grootkruis der Kroonorde. De mededeeling dezer benoeming geschiedde BATAVIA, 28 Juni (Aneta) De Raad van door den zaakgelastigde van België, baron Ru- Nederlandsch-Indië hield een speciale vergade- zette, aan een gastmaal te zijnen huize in te- ring ter vaststelling van de redactie voor ordon- genwoordigheid van vele Nederlandsche opper-, nanties ter overdracht van de Landstaak aan vlag- en hoofdofficieren, terwijl de Belgische groepsgemeenschappen in de Buitengewesten, militaire attaché, de luitenant-kolonel P. J. Hiermede wordt beoogd de taak van het Land op Diepenrijk als vertegenwoordiger van het Bel- het gebied van openbare werken, onderwijs, vee- gische leger de versierselen overhandigde. artsenijkundigen dienst en Landbouwvoorlich ting aan die groepsgemeenschappen zooveel mogelijk over te dragen. Na de vaststelling der redacties zullen de or donnanties aan den Volksraad worden aangebo den. Overdracht van Landstaak in de Buitengewesten Heerlensche juffrouw benadeeld Het Luchtverdedigingsfonds Het Amsterdamsche Gerechtshof bevestigde het vonnis van de Rechtbank waarbij de 29- jarige bakker C. A. van A. te Amsterdam we gens oplichting tot negen maanden gevangenis straf werd veroordeeld. Het O.M. had eveneens bevestiging geëischt. In April van het vorige jaar is een inwoon ster van Heerlen door den bakker en een make- iaar op sluwe wijze opgelicht. Zij zou het be heer over een filiaal van een bakkerij krijgen en stortte als waarborgsom f 560. Van het filiaal kwam niets terecht en het geld zag zij nooit terug. Het doel van de Vereeniging voor Nationale Veiligheid is de ontwikkeling der nationale krachten, die dienstbaar gemaakt kunnen wor den aan de verhooging der nationale, en in verband daarmedé der internationale veilig heid. Zij beoogt een geest van weerbaarheid vaardig te doen worden en de militaire weer kracht te verhoogen. De vereeniging heeft dit doel trachten te be reiken, allereerst door het organiseeren van bijeenkomsten door hare comité's, welke in meer dan dertig steden van ons land gevestigd zijn. Vooraanstaande sprekers werden uitgenoodigd, om over de politieke en strategische positie van Nederland en Nederlandsch-Indië te spreken. De vereeniging bestond uitsluitend uit bur gers en van de diensten van de militaire en maritieme autoriteiten werd alleen gebruik ge maakt, als een deskundige voorlichting nood zakelijk was. In November 1936 is het plan gerijpt, om tót het stichten van het Luchtverdedigingsfonds over te gaan. Groote en kleine, bijdragen zouden aan een ieder gevraagd worden en als zoodanig zou het allereerst een symbolische daad zijn, waaruit de bereidheid sprak van het geheele volk, om een offer te willen brengen, als het gaat om zijn grootste goed, n.l. zijn zelfstan digheid. Op de tweede plaats werd gezocht naar een object, waarbij een voor de weermacht hoog nuttig effect kon worden bereikt en waarbij men anderzijds niet direct het terrein van de overheid betrad. In overleg met het Departement van Defensie en met de Inspectie van de Militaire Luchtvaart werden de plannen voor de opleiding van vlie gers uitgewerkt. Tevens werd contact gezocht met de bestaande burger-luchtvaart instanties. Het resultaat van deze besprekingen was, dat het Luchtverdedigingsfonds zorg zou dragen voor de opleiding tot een bepaald vliegbrevet, zoodat deze vliegers in geval van mobilisatie binnen korten tijd tot militair vlieger kunnen worden opgeleid. Den eersten aanloop om gelden bijeen te krijgen mogen wij reeds geslaagd noemen. De inzame ling, welke ongeveer begin Mei is ingezet, heeft reeds een bedrag van ruim ƒ40.000 uit alle ran gen en standen van het Nederlandsche volk doen binnenkomen, zoodat met voldoening kan worden vastgesteld, dat het denkbeeld van de Vereeniging voor Nationale Veiligheid, om door vrijwillige bijdragen het opgroeiend geslacht in staat te stellen om te leeren vliegen, heeft in geslagen. Uit onze eigen geschiedenis weten wij, dat toen men ter zee bedreigd werd, het geheele zeevarende volk te wapen moest komen. Even zoo zal, wanneer men in de lucht wordt be dreigd, het geheele luchtvarende volk te wapen Volkshuisvesting naar Binnen- landsche Zaken Bij de inschrijving op de 3% procent eonver' sieleening 's-Gravenhage, groot 17.500.000 heb' ben houders der aflosbaar gestelde 4 procem obligatiën zoodanig van hun recht van v°o1' keur gebruikt gemaakt dat op deze inschrü' vingen een belangrijke reductie moest wordeO toegepast. Op de vrije inschrijvingen kon derhalve nie worden toegewezen. Naar verluidt zou het thans vaststaan, dat de afdeeling Volkshuisvesting van het departe ment van Sociale Zaken zal overgaan naar dat van Binnenlandsche Zaken. Het Amsterdamsche Gerechtshof veroordeel de een 38-jarigen garagehouder, die op 22 Sep tember een aanslag had gepleegd op een vrouw, tot een jaar en zes maanden gevangenisstraf met aftrek van zes maanden voorarrest. Het O.M. had wegens poging tot doodslag vier jaar met aftrek van de voorloopige hech tenis geëischt, een straf, die ook de Rechtbank had opgelegd. Hedenmorgen bij rijzend water is het Farndale door de sleepbooten ,;Zwarte Zee'' „Noordzee" vlot gesleept, na een gedeelte houtlading te hebben gelost. Het schip is r Schiedam opgestoomd. podrome-orkest. 1.50 Golf-reportage. 2.00 2.20 en 2.45 Gramofoonmuzlek. 3.35 Het Carlton Hotel orkest. 4.35 Gramo foonmuzlek. 5.05 Golf reportage. 5.20 Gramofoonmuzlek. 5.35 BBC-Dansorkest. 6.20 Berichten. 6.40 Fransche dialoog. 7.00 Radiotooneel met muziek. 8.00 Muzikale causerie. 8.20 Radiotooneel met muziek. 9.20 Berichten. 9.40 Duncan Whyte en zijn Band. 10.15 Inleiding volgende uitzen ding. 10.20 3de acte van de opera „Tris tan und Isolde". 11.30 Billy Thorburn en zijn Band. 11.5012.20 Jazzmuziek (gr. platen). Geen audiëntie De gewone audiëntie van den minister van Koloniën zal op de Vrijdagen 2, 9 en 16 Jul-1 niet plaats hebben. HILVERSUM I, 1875 M. (NCRV-Ultzen- dlng 8.00 Schriftlezing, meditatie, ge wijde muziek (gr.pl.). 8.30 Gramofoon muzlek. 9.30 Gelukwenschen. 9.45 Gramo- foonmuziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Christ. Zangvereeniging „Eere zij God". 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.30 Kwintetconcert. 2.00 Gramofoon muziek. 2.30 Voor jeugdige postzegelver zamelaars. 3.00 Sopraan en piano. 3.45 Orgelspel. 4.45 Gelukwenschen. 5.00 Kin deruur. 6.00 Gramofoonmuziek. 6.30 Cau serie over het Blnnenaanvaringsreglement en stoommachines. 7.00 Berichten. 7.15 Landbouwhalfuur. 7.45 Reportage. 8.C-0 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.15 Voor dracht en zang door leerlingen van de A. W. F. Idenburg-school te Rotterdam. 9.20 Gramofoonmuziek. 9.40 Kinderzangspel ..Goudhaartje en de Troubadour". 10.45 Gymnastiekles. 11.00 Berichten ANP. 11.05 12.00 Gramofoonmuziek. Hierna Schriftlezing. HILVERSUM II, 301 M. (Vara-uitzending) 8.00 Gramofoonmuziek. 9.30 Keuken- praatje. 10.20 „Kwakzalverij", reportage, gramofoonmuziek en causerie over de Sing-Sing-gevangenis. 12.001.45 VARA- OrRest en gramofoonmuziek. 2.00 Viool en piano. 2.30 Gramofoonmuzlek, 3.00 Voor de kinderen. 5.30 Orgel en zang. 6.00 Gra mofoonmuziek. 6.30 Herzl-herdenking. 7.00 Zang. 8.05 Herhaling SOS-berichten. 8.07 Berichten ANP, VARA-Varla 8.15 VARA-Groot-orkest. 9.00 Radiotooneel m. muziek. 9.50 Gramofoonmuziek. 10.00 Be richten ANP. 10.05 VARA-Groot-orkest. 11.0012.00 Gramofoonmuziek. DROITWICH 1500 M. 11.05 Orgelspel. 11.35 Gramofoonmuziek. 12.20 BBC- Schotsch orkest. 1.05 Het Coventry Hip- De werking van de Tjerimai Vacantiecursus Onderwijsfonds CHERIBON, 28 Juni. (Aneta). Blij* een telefonisch bericht uit Djalaksana, dat teravond te half zeven hier werd ontvani neemt men vrij regelmatig explosies waar v uit den top van de Tjerimai. Deze expl° vinden ongeveer elke tien minuten plaats zijn met het bloote oog zichtbaar. Knallen den echter niet géhoord. De vacantiecursus van het Onderwijsfonds voor de Scheepvaart, die van 2 tot 7 Augustus plaats heeft, wordt gehouden aan boord van het instructievaartuig „Prinses Juliana". De „Prinses Juliana" zal met de deelnemers aan den cursus een oefentocht maken, waar van de route als volgt is vastgesteld: Utrecht Wijk bij DuurstedeArnhemLobithDe Steeg DeventerUrkLemmerAmsterdam. Aan boord van de „Prinses Juliana" zullen verscheidene lezingen worden gehouden. De hoofdingenieur van Publieke Werken te Am sterdam, ir. C. Biemond, zal spreken over de Amsterdam—Rijnverbinding, gevolgd door een bezoek door de deelnemers aan den cursus aan de sjuiswerken bij Wijk bij Duurstede. De rijksinspecteur van de bevolkingsregisters, de heer J. Lentz, zal een inleiding houden over het onderwerp: „Op welke manier ts een rijks steunregeling voor schippers mogelijk?" Man verdronken Maandag is tusschen Kijkduin en het lijk aangespoeld van een ongeveer rigen man, die waarschijnlijk Zondag zwemmen in zee verdronken is. Vermoedelijk is het slachtoffer uit dam afkomstig. De verkiezingsuitslag dpr. herinnerde dan aan den uitslag van de verkiezingen. Wij verheugen ons om meer dan één reden over den uitslag der verkiezingen. Het katholie ke volk van Nederland heeft in een eerbied af dwingende meerderheid zijn verantwoordelijk heid begrepen en zijn plicht gedaan. Het katholieke deel van het Nederland sche volk heeft, goed voorgelicht, kiezende

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 6