Dreigend protest van Japan te Moskou De pogingen tot herstel van het controle-stelsel Chautemps' verklaring door de Kamer aanvaard a De pers te Tokio spreekt van een ultimatum naar aanleiding van een grens-incident Prestige-kwestie voor Japan L Het nieuws van heden s* HET STAALCONFLICT IN DE VER. STATEN DE BAROMETER I HEERKENS THlJSSEN Co. I Italië en Daitschland verzetten zich m m VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: Voor Haarlem en Agentschappen per week 25 centper kwartaal f 3.25per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM s TELEFOON 13866 WOENSDAG 30 JUNI - OCHTENDBLAD DRtE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20637 Het Weer iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiihiiii| I COLLECTIEVE I I PERSONEELSVERZEKERINGEN Ontruiming gewapenderhand van door Sovjets bezette eilanden niet zeker, maar wel mogelijk Hoop op vreedzame oplossing Scherpe perscommentaren ERNSTIGE overstrooming V rij williger s-kwestie ook aangeroerd De lijdensweg van de Belijdeniskerk Een volmachtenontwerp is ingediend Eenige wrijving in den Senaat Het volmachtenontwerp S ~>o Afscheid Het conflict te Krakau De eerste opwinding is bedaard NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. =j VERWACHTING: Meest matige Noord- westelijke wind, gedeeltelijk bewolkt, wei- nig of geen regen, koeler.' 1 DE VOORUITZICHTEN: Gedeeltelijk be- 1 wolkt, koel weer, weinig of geen regen. ilillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllljllllillll £j|IIMIIIII III llllll Itll llllll III II 111 II llllll lllll ASSURANTIEBËZORGERS GEVEN U GRATIS ADVIES VOOR DAMRAK 60 AMSTERDAM Tel. 45014 45016 aVllllliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiliri TOKIO, 29 Juni. (Havas). De Japansche pers deelt mede, dat de Japansche ambassadeur te Mos kou, Sjigemitsoe, een ultimatum heeft overhandigd aan de Sovjet- regeering, waarin 24 uur worden toegestaan om te antwoorden op den eisch om de eilanden Bolishoi en Sennfa in den Am oer te ontrui men. Deze eilanden zijn op 19 Juni door Sovjet-Russen bezet. In welingelichte Japansche krin gen wordt daarentegen verklaard, dat de Japansche eisch de eilanden te ontruimen geen limiet voor eén antwoord bevat, hoewel de eisch in krachtige bewoordingen is opgesteld. De woordvoerder van het Japansche leger verklaarde den correspondent van Havas, dat de berichten in de pers, volgens welke Japan de eilanden gewapenderhand zou hernemen, in ieder geval voor het oogenblik op een misver stand berusten. Evenwel zou gewapend verzet toch mor gen een feit kunnen worden. „Het ont ruimen van deze eilanden is voor ons een prestige-kwestie", zoo zeide de woordvoer der, „we kunnen geen Russischen inval dulden." De woordvoerder van het Japansche ministe rie van Buitenlandsche Zaken heeft op zijn beurt verklaard, dat het Kwantoengleger groot belang hecht aan de ontruiming van de eilanden door de Sovjets, doch het is er zich wel van bewust, dat het met geweld hernemen van de eilanden een zeer ernstige zaak zou zijn. „Wij zijn er van overtuigd, zeide hij, dat wij het incident langs diplomatieken weg zullen oplossen, hoewel de ondervinding ons heeft geleerd, dat besprekingen met de Sovjets steeds van langen duur zijn." De onderhandelingen tusschen den ambassa deur en het Volkscommissariaat voor Buiten landsche Zaken zijn nog aan den gang. In de perscommentaren komt de ernstige aard Van net incident tot uitdrukking. De „Myako Sjimboem" acht de bezetting van de eilandjes Bolishoi en Sennufa door de Sovjet-troepen een provocatie, aangezien deze eilandjes door de Sovjet-regeering sedert |ang als gebied van Mandsjoekwo worden er kend. Het blad is van meening, dat de Sovjet- regecring de verantwoordelijkheid voor onge lukkige consequenties moet aanvaarden. Enkele bladen schryven zelfs: „Indien de Sovjets de eilanden, welke deel uitmaken van het grondgebied van Mandsjoekwo, niet vrijwillig ontruimen, zal niets anders over blijven dan tot geweld over te gaan." Andere organen hervatten, hoewel op meer gematigden toon, hun protestcampagne tegen de wProvoceerende houding" der Sovjets. De „Asa- hi" verwijt hun, dat zij artilleristen op den Amoer concentreeren, in plaats van te antwoor den op de diplomatieke vertoogen van Mand sjoekwo. De „Nitsji Nitsji" meldt, dat de Gepeoe op 27 Juni met machinegeweren een jongen Japanner heeft laten ombrengen, die op de grensrivier Oussouri rondvoer. De „Hotsji" signaleert, dat de Sovjet-autori- 'eiten een Japansch-Russische visscherij-onder- heming hebben verdreven uit drie concessies aan kusten van Kamsjatka. Daarentegen heeft een persoon van liberaler Pvatting verklaard, dat het nutteloos is, groo ve beteekenis aan deze incidenten te hechten, -et leger, zoo zegt deze persoon, is van mee- 'ng, dat men zich te veel bezig houdt met de w nlandsche Politiek> en dat de aandacht rvan moet worden afgeleid. u136 Dkineesche bladen melden, dat wolkbreu- n in Oost-Tsjekiang tot overstrooming van twintigtal steden, hebben geleid. Koning Carol van Roemenië is op officieel bezoek in Polen. Aan het station te Warschau wordt de Koning door den Poolschen president Moscicki ontvangen Na hun regeeringen ingelicht te hebben, zullen de vertegen woordigers Vrijdag weer bijeenkomen LONDEN, 29 Juni. (Havas.) Tijdens de vergadering van het sub-comité voor de niet-inmenging heeft Lord Plymouth er op aangedrongen, dat de betrokken regeeringen zonder verwijl antwoord geven op de Fransch-Britsche voorstellen. Men hoopt, dat de gedelegeerden van het Londensche comité vóór Vrijdag in het bezit zullen zijn van de instructies hunner regeeringen. In het communiqué, dat over de vergadering van het sub-comité is uitgegeven, wordt o. m. gezegd, dat Lord Plymouth een overzicht heeft gegeven van zekere voorstellen betreffende het teorganiseeren van het plan tot controle ter zee. De Engelsche en Fransche regeeringen zijn volgens dit overzicht bereid de verantwoordelijk heid op zich te nemen voor de functionneering van het plan tot controle ter zee ten opzichte van de geheele Spaansche kust, en gaan er in beginsel mede accoord, dat neutrale waarnemers aan boord van de patrouilleerende schepen wor den geplaatst. De beide regeeringen zijn het er over eens, dat dan de Britsche regeering verant- oordelijk zal zijn voor de controle aan die ge deelten der Spaansche kust, welke thans in handen zijn van de Spaansche regeering, en cat de Engelsche en Fransche regeering de ver antwoordelijkheid zullen deelen voor de con trole over de deelen der Spaansche kust, die zich thans in handen van generaal Franco be vinden, zulks op een basis, die tusschen beide regeeringen overeengekomen zal worden. Het grootste deel van de in handen van Franco zijnde kust zou onvermijdelijk in belangrijke mate vallen in de Fransche zone. De vertegenwoordigers van België, Tsjecho- Slowakije, Zweden en Rusland aanvaardden na mens hunne regeeringen de Britsch-Fransche voorstellen. De Italiaansche en Duitsche vertegen woordigers verklaarden, dat zij aan hun resp. regeeringen de voorstellen wel wilden overbrengen, maar gaven tevens aan, dat er „in beginsel krachtige bezwaren bestaan te gen ieder voorstel, dat niet gebaseerd is op het evenwicht, dat noodig is om een vol strekte onpartijdigheid van de controle te waarborgen." Voorts gaven deze beide vertegenwoordi gers te kennen, dat hun resp. regeeringen besloten hadden hun onderdanen, die thans werkzaam zijn als waarnemende officieren krachtens het controleplan, als zoodanig te doen aftreden. Het terugtrekken der vrijwilligers was de tweede .kwestie, die. op de agenda stond.. Lord Plymouth bracht wederom den zeer levendigen wëiisch der Britschë regeering naar voren, dat zoo spoedig mógelijk hiermede vorderingen worden gemaakt. Om een begin te maken met liet algemeene procédé, aldus deelde de Fran sche vertegenwoordiger mede, zou de Fransche regeering wenschen voor te stellen, dat schik kingen werden getroffen voor een onmiddel lijke terugtrekking uit Spanje van njet-Spaan- sche onderdanen, die op het oogenblik in Spanje krijgsgevangen of gewond zijn. Na een uitvoerige discussie werd overeen gekomen Vrijdag a.s. wederom een vergade ring te houden, en dan weder de kwesties van de controle ter zee en het terugtrekken der vrijwilligers te bestudeeren. De correspondenten van verschillende Ber- lijnsche bladen te Londen wijzen er op, dat Von Ribbentrop de overweging geopperd heeft of men niet een beter controlesysteem dan dat tot nu toe heeft gegolden, kan invoeren. De Duitsche bezwaren tegen het Britsch-Fransche voorstel heeft de ambassadeur tot in bijzonder heden gemotiveerd. Hij heeft de vraag gesteld, hoe men het in Frankrijk en Engeland zou opvatten, indien de controle alleen aan Duitsch- land en Italië zou worden-opgedragen. Voorts heeft hü er opmerkzaam op ge maakt, dat de controle aan de vier mo gendheden als mandaat is opgedragen, en dat door de uittreding van twee mogendhe den het mandaat- vervallen is. De bladen wijzen er nog op, dat ook de ver tegenwoordiger van Portugal zich heeft aange sloten bij de door Duitschland en Italië inge brachte bezwaren tegen het voorstel van Enge land en Frankrijk. Een Italiaansche verklaring De Italiaansche vertegenwoordiger heeft de volgende verklaring afgelegd: De Ambassade te Londen der autoriteiten van Valencia heeft onlangs een persbericht gepu bliceerd, dat beweringen bevatte aangaande recente ontschepingen van Italiaansche troepen in Spanje. Ik wensch te verklaren, dat geen enkele Ita liaansche vrijwilliger uit mijn land naar Spanje is vertrokken, sinds een verbod daartoe is over eengekomen. Bemiddelingspogingen der regee ring hebben gefaald WASHINGTON, 29 Juni (Reuter) De pogingen der Amerikaansche regeering, tus- schenbeide te komen in het conflict in de staalindustrie, zijn mislukt. De werkzaam heden van den bemiddelingsraad zijn in verband hiermede opgeschort. De staalmaatschappijen hebben geweigerd het constructieve voorstel, dat de raad heeft voorgelegd, goed te keuren. DANZIG, 29 Juni. (D.N.B.) Het spoedgerechts- hof van Danzig heeft den leider der Belijdenis- kerk in Danzig, ds. Karl Walter, veroordeeld tot een gevangenisstraf van drie maanden en een geldboete van 1800 gulden „wegens politieke ver grijpen." Een geslaagde aanval op een kabelballon was een succesvol onderdeel van de uitge breide demonstraties der Engelsche luchtmacht Na eenige vergissingen nam de Kamercommissie met 20IS st. en 6 onthoudingen het ontwerp aan PARIJS, 29 Juni. (Havas). De Fransche Kamer heeft met 393 te gen 142 stemmen een motie van vertrouwen in de regeering aange nomen. Na het aannemen van het uitstel der interpellaties over Buitenlandsche Zaken be steeg de minister van Financiën het spreek gestoelte en diende het wetsontwerp tot het verleenen van financieele volmachten in, dat naar de financieele commissie werd ge zonden. De commissie stelde voor het debat over het ontwerp vast te stellen op des avonds 21 uur. De regeering zal dan onmiddellijke behandeling van het ontwerp tot verlenging van de wet tot regeling van de verhouding tusschen huurder en eigenaar vragen. Het volmachtenontwerp bestaat uit een arti kel, dat als volgt luidt: „De regeering wordt tot 31 Augustus 1937 ge machtigd, bfj decreten, waarover in den minis terraad beraadslaagd wordt, alle maatregelen te Te Kasel werd de Oorlogs herdenkingsdag 1937 gehou den door duizenden officie ren en soldaten oud-strijders. Het hoogtepunt was een op mar sch van 150-000 oud-strij ders. Boven: Generaal-veld- maarschalk von Mackensen, Himmler en de S.S. troeplei der Reinhard. Links, de buitenlandsche delegaties in et groote défilé nemen, die ten doel hebben de onderdrukking van de benadeeling van het staatscrediet, den strijd tegen de speculatie, het economisch her stel, toezicht op de prijsvorming, het in even wicht brengen van de begrooting en de schat kist, en de verdediging van den goudvoorraad van de Bank van Frankrijk zonder valutacon- tröle. Deze decreten zullen ter ratificatie aan de Kamers worden voorgelegd binnen drie maan den na afkondiging van deze wet en in ieder geval op de eerste by eenkomst van de buiten gewone zitting van 1937." In de motiveering van het ontwerp wordt ge zegd, dat de toestand van begrooting, schatkist en valuta onmiddeliyke herstelmaatregelen nood zakelijk maakt. De toestand kan niet voortdu ren zonder dat de financieele onafhankelijk heid, de militaire veiligheid, de sociale vooruit gang en het economisch herstel in gevaar ko men. De regeering besluit tot het onverwyid ten uitvoer leggen van eeR herstelplan, dat ver dediging van den goudvoorraad, onverbid- deiyken strijd tegen de speculatie, in even wicht brengen van de begrooting en aan zienlijke verlichting der lasten van de schat kist omvat. Het programma vormt een sa menhangend geheel. Geen der voorgestelde maatregelen is op zich zelf voldoende; zij moeten alle gelijktijdig wor den toegepast en daarom is een buitengewoon snelle procedure noodig. Nadat de financieele Kamercommissie een lange uiteenzetting van Bonnet over de po sitie der begrooting en den financieelen, economischen en monetairen toestand had aangehoord, nam zij het volmachten-ont werp met 2015 stemmen en zes onthoudin gen (5 comm. en 1 linksch-dem.) aan. Tevoren was medegedeeld, dat de commissie het ontwerp goedkeurde met zeventien tegen zestien stemmen en acht onthoudingen, doch later bleek, dat eenige leden zich vergist had den en hun stemmen wilden verbeteren. Bijeenkomst van den Senaat Na de opening der Senaatszitting sprak de voorzitter, Jeanneney, eenige woorden over het incident met Lebas. Hij verzocht den Senaat dit incident als gesloten te beschouwen. Zyn woor den werden door de Senatoren, met uitzondering van de socialisten, toegejuichht. Sarraut las ver volgens de regeeringsverklaring voor, die in de grootste kalmte werd aangehoord. De Senaat komt morgenochtend te negen uur weer bijeen In de wandelgangen van den Senaat geeft men de volgende verklaring van het feit, dat de regeeringsverklaring niet door Blum is voor gelezen: Toen Blum by het Senaatsgebouw aankwam, werd hij ontvangen door een func tionaris van het presidium, die hem mededeel de, dat Jeanneney het plan had een verklaring af te leggen in verband met de rede van Lebas. Blum zou toen gezegd hebben, dat zijn waar digheid hem belette een openbare loochening van een zijner politieke vrienden te aanvaarden. Hq vertrok daarna weer en Sarraut las de ver klaring voor. In de wandelgangen van de Kamer werd ver teld, dat Lebas de fractie der SFIO zou heb ben medegedeeld, dat hij voornemens was als minister van Posterüen af te treden in ver band met de houding, door den Senaat aan genomen jegens zijn verklaringen te Roubaix. Later werd gemeld, dat Lebas in een bqeen- komst van de socialistische fractie een uiteen zetting heeft gegeven van de omstandigheden, waarin hy zijn rede te Roubaix heeft uitge sproken. Hij werd door de fractie toegejuicht, en. in verband daarmee besloot hij geen gevolg te geven aan zijn aanvankelijk voornemen tot aftreden. De bijeenkomst van den Senaat van morgen ochtend zal slechts van formeelen aard zijn. Bonnet zal het volmachtenontwerp indienen, dat naar de financieele commissie zal worden verwezen. Eerst in de middagzitting zal een aanvang worden gemaakt met de bespreking van het onderwerp. Nieuwe fractieleiders Elbel, afgevaardigde van de Vogezen, is ge kozen tot voorzitter van de radicaal-socialisti sche Kamerfractie, in de plaats van Campinchi, die in de regeering is opgenomen. De socialistische kamerfractie heeft Albert Serol gekozen tot voorzitter, ter vervanging van ^Eé.vrier, die lid is geworden van de regeering. NAAR AANLEIDING VAN DE BEZETTING VAN EILANDEN IN DEN AMOER DOOR SOVJET-TROEPEN, HEEFT JAPAN EEN UITERST SCHERP PROTEST INGEDIEND TE MOSKOU. De Fransche Kamer aanvaardde de regeerings verklaring van Chautemps, Bonnet diende een financieel volmachten-ontwerp in, dat door de Kamercommissie met 2015 stemmen en 6 onthoudingen werd aangenomen. De bemiddelingspogingen der Amerikaansche regeering in het staalconflict hebben gefaald. Italië en Duitschland verzetten zich tegen het Fransch-Britsche herstelplan voor het Spaan sche contröle-systeem. Vrijdag zal de Londen sche sub-commissie opnieuw bijeen komen. Sir Thomas Inskip heeft mededeelingen gedaan over den vooruitgang der Britsche bewapening. De Tsjecho-Slowaaksche minister-president, de Hodza, besprak te Presburg den politieken toe stand in het Donau-gebied. Een nieuwe aanval der Spaansche nationalis ten bij Madrid mislukte. Moskou begint een actie tegen priesters en zendelingen. De leider der Belijdeniskerk te Danzig is daar „wegens politieke vergrijpen" veroordeeld. Naar aanleiding van grensincidenten bij den Amoer hebben Mandsjoekwo en Japan scherpe protesten ingediend te Moskou. Viering van den verjaardag van Prins Bern- hard. In de tweede week van Juni was het aantal werkloozen ongeveer 70.000 minder dan in de overeenkomstige week van 1936. Besprekingen en interessante redevoeringen in de vergadering van het R. K. Werkliedenver bond. Afscheid van Jan Smit en pater nu. D. Beaufort. Vragen van het Tweede Kamerlid Bierema over de teeltbeperking van rundvee en de sanee rings- maatregelen voor bloembollencultuur. New Yorksche beurs: opening zwakker, slot on regelmatig. Neen, we zullen niet nog eens het Fransche spreekwoord repeteeren, zóó dikwijls reeds gebruikt en herhaald ter karakteriseering van afscheid en vertrek, dat men er lichtelijk ture- luursch van wordt. Maar met dat al is het leven toch een „ewig Abschiednehmen, ew'ges Trennen", zooals de Duitsche dichter zegt. Heel ons leven lang nemen wij, vroeg of laat, afscheid van anderen en anderen van ons. Door niets komt de onbestendig- heid van ons bestaan sterker tot uit drukking. Het is een voortdurend scheiden van bloedverwanten en vrienden, van een taak, die ons lief was, van een ge woonte, waarmee wij vertrouwd waren geraakt, van een omgeving, die veel dierbaars en aantrekkelijks voor ons had. Slechts de herinnering blijft. Gelukkig, wanneer zij een goede herinnering is, en ons, bij den wee moed van wat voor altijd heenging, den troost laat onzen plicht te heb ben betracht en anderen niet opzet telijk te hebben gegriefd, of onrecht te hebben aangedaan. WARSCHAU, 29 Juni. (Havas). De onge rustheid wekkende gezondheidstoestand van den Aartsbisschop van Krakau, Mgr. Sapieha, en de aanwezigheid van Koning Carol te War schau hebben het conflict tusschen de Pool- sche regeering en den Aartsbisschop eenigs- zins gekalmeerd. Van officieuze zijde wordt medegedeeld, dat de Apostolische Nuntius aanwezig zal zqn by de plechtigheden te Warschau op 30 Juni, ter gelegenheid van het koninklijk bezoek. De pro testen van regeeringsorganisaties tegen den Krakauschen prelaat zijn reeds minder talrijk. Het conservatieve orgaan „Czas", dat geduren de drie dagen geschorst &as omdat het de partij van Mgr. Sapieha had gekozen, is van morgen weer verschenen; het heeft amende honorable gemaakt en een medewerker ont slagen. i I, i 11 i i ui uiimmi) i Stand op Woensdag 1 uur v.m. 155,? Vorige stand 754.7 r

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1