ÖêdftnoJ&i&e, EVERLASTING Haarlem, 30 Juni vanaf f2595.- Het Vak heeft gesproken! DE BLIJDE MEDEDEELING Babyzaak Van Weert Kort en volledig HET AUTOMATISCH TELEFONEEREN GIERSTRAAT 20-23 WOENSDAG 30 JUNI 1937 Een Amerikaan met prima naam Vraagt catalogus en proefrit N.V.Gebr.H.& F. Kimman Wagenweg 8-10 Plein 23-25 Tele f 13850 Telef. 11578 HAARLEMSCHE ORKEST- VEREENIGING Eerste Zomerconcert Frans Hals ontvangt de pers Door de zorgen van „Haarlem's Bloei" zal een copie van „Malle Babbe" in het Frans Halsmuseum worden geplaatst VERLICHTE VAARTUIGEN IN HET SPAARNE Het weer veroorzaakte geringe deelneming KORTE WENKEN VOOR BA DERS EN ZWEMMERS IN ZEE Wees altijd voorzichtig! Asjeblieft Moeder. SALARISSEN VAN KANTOOR BEDIENDEN Salarisverhoogingen Salarisverlagingen R.K. Industrie- en Huishoudschool Met Amsterdam en omgeving, het Gooi, Zaandam en Uithoorn Eenige wenken Hoe te handelen De kengetallen zijn: Duur van een gesprek Maximum-duur Gesprekkosten Niet antwoorden van den opgeroepene Gesprekken met voor- of oproepbericht 50 JAAR VERKRUYSEN EN DE LANGE Universiteit Amsterdam Het verkeer in de Lange en Korte Veerstraat Programma van de Haarl. Radio- Centrale op Donderdag 1 Juli Gevonden dieren en voorwerpen R. K. School in het Kleverpark Boottocht BURGERLIJKE STAND AGENDA Bioscopen 1 Juli Bioscopen INSTELLINGEN BELANGRIJKE SCHENKING Vacantie-oord voor Nederlandsche Toonkunstenaars in Zwitserland STAD In ons blad van Vrijdagavond heef professor Cleophas, de geestelijke adviseur van den L.T.B., bezinning gevraagd naar aanleiding van het besluit van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur om de saneering in het Bloembollenvak af te schaffen. Hij was van meening, dat de Algemeene Vereeniging door dit besluit te nemen blijk gaf nog te leven in 'h mentaliteit, die 25 jaar geleden tamelijk frisch, doch nu aftandsch is. Professor Cleophas heeft in dat artikeltje ook gegispt dat de Alge meene Vereeniging de vereeniging bij uitstek werd genoemd voor het vak. Wie meenen mocht, dat deze uitroep in den mond van den voorzitter slechts een fraai einde was van een zeer bewogen vergadering, zooals iedere leider van een vergadering zoo nu en dan wel eens noodig heeft, moet na 't lezen van het officieel orgaan der vereeniging wel tot een andere conclusie komen. Daarin wordt na tuurlijk op het belangrijke besluit der jongste algemeene vergadering en op de warme discus sies teruggekomen en wordt nog eens nadruk kelijk het volgende vastgelegd: „Wij hebben reeds gesproken van: het vak en met opzet. Want de organisatie, waarin de stem van het bloembollenvak in al zijn geledingen naar voren komt, is enkel en alleen de Algemeene Ver eeniging voor Bloembollencultuur. Het is niet alleen de oudste organsatie, maar het. is ook de eenige organisatie, die het bloembollenvak in al zijn onderdeelen omvat. En niet alleen in alle onderdeden, maar ook in oppervlakte. Want daar laag geschat 80 pet. der cultuur in de Algemeene Vereeniging vertegenwoordigd is, is het toch een ieder, die ook maar eenigszins met de verhoudingen in het bloembollenvak op de hoogte is, duidelijk, dat er practisch alleen bui ten staat een deel van hen, die bloembollen telen als een voor hen ondergeschikt neven- bedrijf. Daarom zal ieder, die -onbevooroordeeld is en met den toestand in de bloembollenwereld °P de hoogte, toegeven, dat een uitspraak van de algemeene vergadering van de Algem. Ver eeniging de stem is van het vak". Het spijt ons waarlijk, dat in de Algemeene' vergadering en in het orgaan een dergelijke oor logsverklaring, zooals prof. Cleophas het uit drukt, is geuit. Met de kwestie zelf, saneeringsmaatregelen of niet, heeft dat niets te maken. Daarover kan rustig beraadslaagd worden. Maar de erkening Van het terrein van werkzaamheden voor iedere organisatie zal de goede samenwerking slechts kunnen bevorderen. De Algemeene Vereeniging houdt zich bezig, zooals prof. Cleophas heeft vastgelegd, met de technische aangelegenheden van het vak. Met sociale verhoudingen heeft zij zich nooit bemoeid, maar dat houdt in, dat andere vereenigingen, die zich wel met de so ciale verhoudingen bezig houden, zich nood wendig ook met de technische zijde van het vak moeten inlaten. Zij zullen daarbij1 niet alleen het vak, dat wil zeggen de bojlen en den ver koop van die bollen bekijken, maar ook de vak- genooten. Deze laatsten, arbeiders zoowel als patroons, zijn daarbij een factor van eenige beteekenis. Omdat de belangen van het vak en van de vakgenooten zoo nauw ineengrijpen, zou het ons spijten als de op elkander aangewezen ver eenigingen in slechte verstandhouding tot elkaar kwamen en daarom is een toon, als die van den voorzitter en die van het orgaan der Al gemeene Vereeniging, een bedenkelijk teeken. Donderdagavond 1 Juli geeft de Haarlemsche Orkest Vereeniging haar eerste zomerconcert, waaraan als solist zal medewerken Gerard van den Berk, tenor. Deze zanger is reeds vele malen in verschillende plaatsen met groot succes op getreden. Pers en publiek waren enthousiast over zijn prachtige natuurstem en zijn gezonde muzikaliteit. Zijn eerste optreden bij de H. O. V. zal zeker door het Haarlemsch publiek op prijs worden gesteld. Voor de pauze zal uitgevoerd worden een aria uit de Freischütz van C. M. von Weber, na de pauze gebed uit Wagner's Rienzi en Wal- thers Preislied uit Die Meistersinger van Nüm- berg van Wagner. Marinus Adam leidt 't programma in met de vijfde Symphonie in bes gr. terts van Fr. Schu bert, en vult het programma aan met het Vor spiel „Tristan und Isolde" en Ouverture Tann- hauser van Wagner. Het optreden van onzen tweeden dirigent als gast bij de Arnhemsche Orkest Vereeniging is een groot succes voor hem geworden. De pers was vol lof over de prestaties. Men schrijft ons uit Arnhem dat Adam velen harten gewonnen heeft en zonder twijfel niet onder doet voor de besten onzer nationale jonge leiders. Tot aanvulling van de lijst van solisten voor de zomerconcerten, melden wij nog dat onze stadgenoote Corry Koppen, pianiste: 5 Augus tus a.s. zal medewerken als soliste. de populaire muziek, die door middel van een radio-installatie werd uitgezonden, en enkele attracties als de demonsitratie gecostumeerd zwemmen, waarbij dan de kano dienst deed als de oorzaak van een „ongeval" op het water. De voor dezen dag door de Kon. Begeer ge schonken bronzen herinneringsmedaille met de beeltenis van H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bemhard met als randschrift: „Herinnering aan den eersten verjaardag van Z. K. H. Prins Bernhard 29-6-37. Cruquius", werd toegekend aan de bemanning der roeiboot, de heeren Joh. Goossens, T. Molkenboer en J. Juffermans; de 2e prijs: een paar peddels, aan G. Haak; en de derde prijs 3 vischstoeltjes, aan den heer Peeperkorn. Na afloop der prijsuitreiking bleven velen nog wat feesten in het Theehuis. Gistermorgen heeft het Gemeentebestuur van Haarlem de vertegenwoordigers der Nederland- sche dagbladen in het Frans Halsmuseum ont vangen om als eersten kennis te nemen van de belangrijke expositie, die van 1 Juli tot 30 Sept. in de bloemenstad gehouden zal worden. Ter begroeting waren aanwezig de loco-burgemees ter, de heer W. J. B. van Liemt, de wethouders A. G. Boes, M. A. Reinalda en E. v. d. Wall, en de gemeente-secretaris, mr. A. Wesstra. De di recteur van het museum, de heer G. D. Grata- ma, heeft de journalisten, waarbij zich ook aansloot de heer van Gink, directeur van Haar lem's Bloei, rondgeleid en daarna verschillende markante bijzonderheden uit de voorgeschiede nis van de expositie verteld. Hij zette uiteen, op welke wijze de stukken zijn ontvangen, gaf talrijke bijzonderheden over de buitenlandsche collecties en schetste de moeilijkheden, die zich o.a. bij de grens voordeden. In dit gezelschap wenschte de heer Gratama nog eens te wijzen op de belangrijke restauratie, die de Halsen, eigendom van het museum, ondergaan hebben. De schilderijen zijn geplaatst in de groote tentoonstellingszaal en verder gedistribueerd over verschillende kabinetten, waardoor de be zoekers een wandeling door het geheele museum zullen maken. Nadat de journalisten en kunstverslaggevers de rijkdommen rustig bezichtigd hadden, kwa men zij als gast van het Gemeentebestuur bij een in de oude raadzaal ten stadhuize, waar een koffiemaaltijd werd aangeboden. De waarn. burgemeester zette het belang van de expositie nog eens duidelijk uiteen, waarna de heer Gratama enkele aanvullende bijzonder heden gaf en o.a. mededeelde, welke hooge gas ten bij de openingsplechtigheid aanwezig zul len zijn. De heer van Liemt deed dan als voorzitter van de Stichting Haarlem's Bloei een belang rijke mededeeling. Nu er zooveel bekende mees terwerken van Frans Hals in onze stad zijn, al dus spr., is het plan opgevat, van een der voor Haarlem interessantste werken een copie te laten maken. Na rijp beraad heeft de stich ting besloten een bekwaam copiïst opdracht te geven „Malle Babbe" de Heks van Haarlem, te copieeren. (Bedoeld is de Heks uit het Metro politan Museum te New York, de eenige van de drie Heksen, welke op de Haarlemsche ten toonstelling aanwezig is). Haarlem's Bloei zal dit werk dan aan het Gemeentebestuur ter plaatsing in het Frans Halsmuseum aanbieden. Wethouder Boes dankte alvast namens het Gemeentebestuur voor dit geschenk. De beheerder van het Museum en Theehuis der Stichting Cruquius nabij Heemstede had bij gelegenheid van den verjaardag van Prins Bernhard een wedstrijd van versierde en ver lichte voer- en vaartuigen georganiseerd. Het koude weer was zeker wel oorzaak, dat verschillende der inschrijvers niet waren opge komen, zoodat slechts één fraai versierde roei boot en eenige aardig versierde kano's voor de jury verschenen. Maar de publieke belangstelling was des te grooter. Vooral vanuit Heemstede waren tal rijke nieuwsgeirigen naar de Ringvaart geko men. Maar de goede stemming bleef er, dank zij In mijn vorig artikel heb ik geschreven dat het voor een zwemmer onbegonnen werk is, wanneer hü in een „mui" is geraakt, te trach ten rechtstreeks naar de kust terug te zwem men. Let bij het terugzwemmen op de golfjes vóór u. Vermindert ondanks uwe inspanning de af stand niet, gij kunt er dan zeker van zijn in een „mui" te zijn gekomen. Probeer niet langer er tegenop te zwemmen; het zal u nooit gelukken; ge tobt u af en het eind is de verdrinkingsdood. Maar er is een uitweg. Onthoud dien goed. Zoodra ge merkt, dat ge niet terug kunt zwem men, leg u dan op uw rug en laat u kalm zeewaarts drijven. Buiten de banken heeft de „mui" zijn kracht verloren en kunt ge in schuine richting naar het strand terugzwemmen. Wat is een „mui"? Een „mui" is een gevaarlijke strooming zee waarts. Vóór de kust liggen, parallel met het strand, zandbanken en in de zandbanken of banken, bevinden zich geulen, waardoor bij vallend water het overtollige water zeewaarts afvloeit. Het water tusschen het strand en de banken en tusschen banken onderling, noemt men „zwinnen". Wanneer het water valt, vloeit het water uit de zwinnen weg. In hoofdzaak vloeit het water weg door de geulen die zich in de banken bevinden. Deze geulen zijn de „muien". Het zijn als het ware de monden van de zwinnen. Denk maas aan de namen „IJmuiden" (Ij-monden); IJsel- muiden (iJselmonden) Het water stroomt dus door de „muien" bij vallend water (wanneer dus de ebstroom loopt) hieruit volgt dat bij wassend water (wanneer de vloed opkomt), de „mui" niet gevaarlijk is, doch wanneer het water valt, (afvloeit) ligt het voor de hand, vooral wanneer een landwind waait, waardoor de kracht van het terug- stroomende water wordt verhoogd, dat een „mui" een felle strooming, zeewaarts gericht, zal zijn. Een „mui" is niet altijn gemakkelijk te onderscheiden, doch in den regel is hij te her kennen aan een lichte schuimende plek, zee waarts gericht. P. VAN DER MIJE, Hoofdconsul voor de kust v. d. Ned. Bond t. h. redden van Drenkelingen, Zandvoort. .nwn flla Ik kan best nog zoo'n kruipbroek gebruiken. Die is zóó gebreid van 1 knot Everlasting en ik hoef niet bang te zijn dat-ie vuil wordt. Dan stopt II 'm maar weer in de wasch, daar kan-ie tegen. Voor babykleer tjes is Everlasting ideaal, want ze krimpt niet, verschiet niet en blijft heerlijk zacht. V. ENGELEN EVERS - HEEZE Het maandblad van de afd. Haarlem van den Nat. Bond voor Handels- en Kantoorbedienden publiceert een staatje, dat verstrekt is door het bondsbestuur in antwoord op de vraag hoe de verdeeling van de gegeven verhoogingen per 1 Januari 1937 was; hetwelk wij hier in zijn geheel weergeven. 1285 leden ontvingen verhoogingen tot een totaal bedrag van f 266.700. 14 leden ontv. verh. ad 30 per jaar 184 25 246 23 100 12 67 60 23 12 14 11 5 60 90 120 150 180 210 240 300 360 420 480 600 720 Verder ontvingen 489 leden verhoogingen, wel ke van bovenstaande schaal afwijken. 168 leden ontvingen salarisverlagingen tot een totaal bedrag van 29.714. van Prinses Juliana, overal met vreugde ontvangen, heeft ons doen besluiten tot een BIJZONDERE RE CLAME. Wij geven n.l. aan hen, wiens BABY geboren wordt op denzelfden dag als de te verwachten BABY van het Prinselijk Paar, het be drag van de alhier gekochte WIEG Of BABY-UITZET terug, te besteden voor een van onze mooie, moderne KINDERWAGENS. Tot kantonrechter-plaatsvervanger in Haarlem is bij Kon. besluit herbenoemd de heer mr, W. G. J. Veenhoven. Voor het toelatingsexamen Amsterdamsch Conservatorium is geslaagd Jo Koeyers met als hoofdvak piano. Te Amsterdam slaagde voor het examen Li chamelijke Opvoeding M.O. de heer C. G. Jon kergouw. Wie de Groote Markt passeert en daar het geweldige steigerwerk ziet, dat om de „Hoofd wacht" is opgetrokken, behoeft niet te denken, dat ook dit oude gebouw evenals de Vleeschhal restauratie behoeft. Het wordt alleen maar eens flink opgeknapt. Tot hoofd van de schoolvereeniging Aerden- houtBentveld is benoemd de heer Reinalda, onderwijzer aan een bijzondere school te Am sterdam. De bouw van een landhuis aan de Lombar Petrilaan te Overveen is gegund aan de aan nemersfirma de Boer en Zwart te IJmuiden. Donderdagavond zal Haarlems Tram Fanfare corps een muzikalen rondgang maken door Aer- denhout. Het corps stelt zich om 8 uur bij de tramhalte Aerdenhout op. De Zonnestraalcollecte bracht in Bloemendaal f 433.16 op. Aan de Amsterdamsche Universiteit slaagde voor het doctoraal examen m de geneeskunde de heer J. Weener, alhier. De Oprechte Haarlemsche Courant heeft van zijn correspondent in Den Haag bericht ont vangen, dat als toekomstig burgemeester van Haarlem ook genoemd wordt de heer mr. G. C. Kropman, de katholieke wethouder van sociale zaken van Amsterdam. In Teyler's Museum wordt gedurende de maan den Juli, Augustus en September een tentoon stelling gehouden van teekeningen en gravures door oudere en jongere tijdgenooten van Frans Hals, behoorende tot de kunstverzameling van dit Museum. Het museum is kosteloos toegan kelijk: eiken werkdag (behalve Maandag) van 114 uur; den eersten Zondag van elke maand van 14 uur. 1 September zal de heer B. de Boer, sinds 1928 hoofd van de Schoolver. „Aerdenhout Bentveld", wegens gezondheidsredenen z'n func tie neerleggen. Voor de vacature hebben zich circa 90 sollicitanten aangemeld. De keuze van het bestuur is gevallen op den heer R. Reinalda, tot dusver leider van de opleidingsklasse van de Nieuwe Schoolver. te Amsterdam (dir. de heer C. Vry). Het nieuwe hoofd zal met den aanvang van den cursus in September zijn func tie aanvaarden. Het bouwen van een kolenmagazijn met drie bovenwoningen, voor rekening van den heer J. A. Zwarter te Heemstede, onder architectuur van W. P. v. d. Rotte, is opgedragen aan den heer J. J. Korte, aannemer te Haarlem. Het weekblad „Handelsbelangen" publiceert een crediteurenlijst van de firma Janse, Stoo- merij en Ververij te Haarlem. De lijst telt 28 crediteuren met 'n totaal passief van 25.685,01 waarvan preferent 19.406,32. De baten zijn nog niet volledig bekend. HAARLEM, 29 Juni. Geslaagd voor het prac tisch gedeelte van het leeraresexamen N a (lin gerie- en costuumnaaien) de dames C. Faase, Haarlem; A. Gerritsma, Amsterdam; D. Lam- mers, Uden; C. v. d. Linden, St. Oedenrode; N. Vorwerk, Zierikzee. Het Hoofd van het Telefoondistrict deelt on6 het volgende mede: Met ingang van Donderdag 1 Juli 1937, te 13 uur, wordt voor de aangeslotenen aan de tele foonnetten Haarlem en Santpoort de mogelijk heid geopend de aangeslotenen aan de na- genoemde netten rechtstreeks automatisch op te bellen. Deze netten zijn: Amsterdam, Aalsmeer, Amstelveen, Baarn, Bussum, Hilversum, Holland- sche Rading, Huizen, Lage Vuursche, Landsmeer, Loosdreeht, Nes a. d. Amstel, Ouderkerk, Soest, Sloten, Uithoorn en Zaandam. De tusschenkomst van de telefoniste is hierbij dus niet meer noodig. De gesprekken worden op dezelfde wijze tot stand gebracht als nu reeds voor 't automatisch interlokaal verkeer gebruikelijk is. Na de telefoon van den haak te hebben geno men wordt dus, na het vernemen van den zoemtoon, het kengetal van het gewenschte net gekozen. Vervolgens wordt weder de zoemtoon afgewacht waarna het abonnénummer gekozen kan worden. Hoort men tijdens of na het kiezen den bezettoon, dan legt men de telefoon weer op den haak en kiest na eenigen tijd op nieuw; hoort men na het kiezen van het vol ledige abonnénummer elke vijf seconden een toon, dan wordt de opgeroepene gebeld. AMSTERDAM K 900 AALSMEER K 977 AMSTELVEEN K 970 BAARN K 954 BUSSUM K 959 HILVERSUM K 950 HOLLANDSCHE RADING K 957 HUIZEN K 952 LAGE VUURSCHE K 956 LANDSMEER K 908 LOOSDRECHT K 958 NES AAN DEN AMSTEL K 974 OUDERKERK K 973 SOEST K 955 STOTEN K 978 UITHOORN K 975 ZAANDAM K 980 Deze kengetallen staan eveneens vermeld in de Interlocale Naamlijst. Het gesprek vangt aan als de telefoon van het opgeroepen nummer van den haak wordt genomen en eindigt wanneer de aan vrager de telefoon op den haak legt. Zooals bekend, kan bij het automatisch inter- locaal verkeer een gesprek ten hoogste negen minuten duren. Tien seconden voordat de eer ste termijn van drie minuten is verstreken, wordt automatisch een waarschuwingstoon ge geven. Dit signaal wordt eveneens ver nomen tien seconden voordat de termijn van zes respectievelijk negen minuten is verstreken. Nadat 't gesprek negen minuten heeft geduurd, wordt het automatisch verbroken. Desgewenscht kan men den correspondent dan weer opnieuw kiezen. Evenals voor 't reeds bestaande automatische interlocale verkeer gebruikelijk is, worden de ver schuldigde gesprekkosten in gesprekseenheden van twee cent op den gesprekkenteller van den oproependen aangeslotene geregistreerd. Voor een gesprek van drie minuten met -b.v. Amster dam worden dus tien gesprekseenheden van twee cent in rekening gebracht. Daar de locale ge sprekken eveneens door dezen teller worden aangegeven, kan specificatie van op automati sche wijze tot stand gekomen interlocale ge sprekken niet plaats vinden. Geen kosten zijn verschuldigd als de bezet- toon wordt gehoord of als de opgeroepene niet antwoordt. In het geval van het verkrijgen van verkeerde aansluiting legge men zoo spoedig mogelijk weer neer. Men vermijdt dan, dat in terlocale gesprekken worden berekend. Voor het opgeven van gesprekken met voor- of oproepbericht of indien men in bepaalde gevallen de tusschenkomst van de telefoniste noodig heeft, kieze men K 00. Uitdrukkelijk wordt er voorts de aandacht op gevestigd, dat de mogelijkheid om automatische gesprekken tot stand te brengen slechts geldt voor de gesprekken bestemd voor Amsterdam, Aalsmeer, enz. Gesprekken in omgekeerde richting, dus uit gaande van Amsterdam, Aalsmeer, enz., moe ten voorloopig nog door tusschenkomst van de telefoniste te Amsterdam worden afgewikkeld. Juist een halve eeuw geleden in 1887 werd de wijnkooperij van de firma Verkruysen en de Lange opgericht op particulier initiatief van wijlen den heer J. J. A. ten Houte de Linge en den heer Verkruysen. Het kantoor, de pakhuizen en de kelders waren toen gevestigd aan het Donkere Spaarne. Twee jaar later trad de heer Verkruysen uit de firma en dreef de heer J. J. A. ten Houte de Lange als firmant en eigenaar de zaak alleen. Het gewonnen vertrouwen gaf de jonge ge zonde firma al spoedig een krachtig en vast crediet, zoodat enkele jaren later naar een grooter en ruimer pand moest worden omgezien. Dit werd gevonden aan de Bakenessergracht 23-25, waar ook nu nog de firma zetelt. De kracht en bloei van de firma blijkt wel het best uit de steeds grootere uitbreiding harer zaken. In 1891 n.l. besloot de heer J. J. A. ten Houte de Lange een filiaal te stichten op den Kruisweg alhier, om den verkoop per flesch in te voeren (daarvoor werd uitsluitend in fust of per anker verkocht). Nog geen jaar later, in 1892, werd het winkel pand in de Groote Houtstraat 146 gekocht, waar heden nog in ouden bouwstijl een der winkel zaken is. Zes jaar later werd wederom een nieuw pand gekocht in de Zijlstraat 32. Morgen, op den dag van het vijftigjarig be staan, zal weer een nieuw winkelpand worden geopend in de Jan van Goyenstraat 33 te Heem stede. De eenige schaduw, die op dit jubileum rust, is ongetwijfeld het feit, dat de oprichter, de heer J. J. A. ten Houte de Lange, dit jubileum niet meer mee heeft mogen maken. Vijf jaar geleden reeds was hij genoodzaakt de beharti ging zijner zaken aan zijn zoon, den heer W. G. ten Houte de Lange, over te laten, die nu reeds vier jaar lang als firmant de zaken op dezelfde basis voortzet. Onze stadgenoote, mej. H. Lucas, slaagde heden voor het doctoraal examen in de genees kunde. In het belang van de vrijheid en veiligheid van het verkeer hebben B. en W. besloten de Lange Veerstraat van de Korte Veerstraat af tot de Oude Groenmarkt, gesloten te verklaren, in de richting van Zuid naar Noord, voor motor rijtuigen op meer dan 2 wielen, welke, met in begrip van de lading, breeder zijn dan 1.90 M. en voor motorrijtuigen, waardoor één of meer aanhangwagens worden voortbewogen, indien het samenstel van het motorrijtuig met den aanhangwagen of met de aanhangwagens, met inbegrip van de lading, breeder is dan 1.90 M. Progr. 1: Hilversum II Progr. 2: Hilversum I Progr. 3: 8.00 Keulen, 10.50 Parijs R., 12.35 Brussel VI., 2.20 Parijs R., 3.20 Pauze, 3.35 Lon don Reg., 5.05 Keulen, 5.20 Brussel VI., 6.50 Keulen, 7.20 Brussel VI., 7.50 London Reg., 8.20 Keulen, 10.20 Parijs R„ 10.50 Berlijn. Progr. 4: 8.00 Brussel VI., 9.20 Pauze, 10.35 London Reg., 3.10—11.50 Droitwich. Progr. 5: 8.00—7.00 Diversen, 7.00 Eigen gra- mofoonplatenconcert (Hollandsche avond), 8.00 tot 12.00 Diversen. Inlichtingen aan het bureau van politie Sme- detsraat uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Handschoenen en ceinturen: Politiebureau Smedestraat; bankbiljet: Jansstraat 19; bad pak met handdoek: Beeksma, Gasthuislaan 137; bril: de Boer, Gierstraat 65; emmer: v. Huis, Oranjestraat 135; damesarmbandhorloge: v. Kampen, Dijkstraat 10; hondenhalsband met penning: Loerakker, Gortesraat 8; hond: Dok ter, Beeksteeg 15; colbertjasje: Hensbergen, Wa genweg 214; jas; de Vries, Jacobijnestraat 3, manchet: Luijten, Brouwersstraat 19; dames regenmantel: Pijsel, Westerhoutstraat 32; hon denpenning: Maatkamp, Leidschevaart 294; hondenpenning: v. d. Wateren, Veenbergplein 14; portemonnaie met inhoud: 't Hoff, Vijfhuizer- weg 905 te Vijfhuizen; sjaal: Cassee, Kleine Houtweg 135; schroevendraaier en zaklantaarn: de Jager, Bleekersvaartweg 27c, te Heemstede; bos sleutels: Bergkamp, Ursulastraat 3; dames- tasch met inhoud: Kool, Colenstraat 27; kin- dertasch met inhoud: v. Meel, Jan Steenstr. 1. Ons stukje van gisterenavond maakt den in druk, dat er zes klassen zullen komen plus een aparte opleidingsklas. Dit is niet 't geval. Het wordt een zesklassige school, een z.g. opleidings school, d.w.z.: de kinderen, die de zes klassen dezer school doorloopen hebben, zijn klaar voor het Uitgebreid-, Middelbaar- of Gymnasiaal onderwijs. Op herhaald verzoek en gezien het enorme succes van de vorige jaren, heeft H. F. C. „Spaarnestad" besloten, ook dit jaar weer een boottocht te houden en wel op Zondag 4 Juli a.s. met de salonboot P. v. d. Hoog naar Hil versum. Ondertrouwd: G. E. P. Metselaar en Chr. M. Leveld. L. W. van Poppelen en Th. Gabriel. J. G. van Heerden en A. Verweij. N. W. Out en P. Korzelius. J .W. Meerveld en A. van Dalfsen. F. A. Geensen en E. de Haas. J. T. de Zwart en M. C. W. Zonneveld. M. R. Hahn en E. Schul- ler. J. H. van der Meij en G. E. Dörfler. W. G. L. van der Schaar en M. C. van Eskert. M. van Stee en J Hofman. G. C. Termaat en C. van Duuren. J. A. Oostdam en E. Arons. Getrouwd: H. J. Westerhoven en J. C. Schou ten. J. C. Griffioen en W. C. M. Belt. G. Wil- lemse en F. J. Reinerie. H. Woerde en W. E. J. Duyn. W. A. Jorna en C. J. Homringhausen. P. Smits en A. Domin. C. Booi en A. Zeegers. A. van der Linden en A. J. Hammer. A. Booij en A. M. Moerkerk. A. C. L. Kaan en H. J. van Dansik. R. Laadstra en M. W. Kruize. K. H. Bos en H. A. Spiering. W. P. C. Zuurendonk en L Th. Meijer. C. van der Leek en G. A. West- steijn. Geboren: M. C. J. Sneek—Noordermeer, z.; H. M. P. de Lang—Roest, d.; P. Rademaker— Noteboom, d.; W. E. van BergenKraak, d. Overleden: M. v. Eekv. d. Wel, 73 j„ Rijks straatweg. T. BrikmanHeijloo, 73 j., Pijlslaan. J. E. Visser—Rube, 66 j., Wagenweg. H. S. van Eeteren—Smit, 79 j., KI. Houtweg. G. Scholte —Majoor, 81 j., Zoetestraat. Gebouw „SI. Bavo": Proza, 8 uur; Schaak club „St. Bavo" 8 uur; Kleermakers 8 uur; R.K. Oratoriumvereeniging half 9. Frans Halsmuseum: Officieele opening Frans Halstentoonstelling door Minister prof. dr. J. B. Slotemaker de Bruine, 3 uur. Beiaard-.concert van de groote of St. Bavo- kerk door den heer W. Créman, half 9 tot half 10. Frans Hals-theater: „Oké, Don Juan", 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrand't-theater: „Première", 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor-theater: „Het gebeurde op een avond", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Filmac 115 uur; „De Ro mantische Senorita", 7 en 9.15 uur. Gebouw „St. Bavo": R. K. Bevolkingsbureau, 3 uur; Bestuur Herwonnen Levenskracht, 8 uur; Vacantiebonnen Bouwvakbond, 8 uur; Rechts kundig advies, 78 uur. Frans Halsmuseum: Frans Halstentoonstel ling, 105 uur. Teyler's Museum: Tentoonselling van teeke ningen en gravures door oudere en jongere tijd genooten van Frans Hals. Kunsthandel „Pictura", Gierstraat: Tentoon stelling van schilderijen van mevr. J. Bergman Maes, 107 uur. Groote- of St. Bavokerk: Orgelbespeling, 34 uur. t Gem. Concertgebouw: eerste zomerconcert Haarl. Orkestvereeniging, 8 uur. AerdenhoutBentveld: Muzikale rondwande ling Haarlems Fanfarecorps. Opstelling halte Aerdeniout voor de tram, 8 uur. Frans Halstheater: „Oké, Don Juan", 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt-theater: „Première", 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor-theater: „Het gebeurde op een avond", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Filmac 115 uur; „De Ro mantische Senorita", 7 en 9.15 uur. R.K. Pension-Bureau: Centraal Bureau voor kosthuizen en pensions eiken dag geopend. Parklaan 59, hoek Jansweg. telefoon 10394. St. Elisabethvereeniging: Jansstraat 49. Spreekuur: 's Maandags van 2 tot 3 uur; ver gadering van 3 tot 5 uur. Spreekuur Donderdag van 3 tot 4 uur. R.K. Leeszaal en Bibliotheek: Nieuwe Gracht 70; geopend op werkdagen van 's morgens 10 uur tot half één; des middags van 2 tot 5 uur en des avonds van 79 uur. 's Maandagsmor gens gesloten. Men schrijft ons: De Nederlandsche Vereeniging voor Heden- daagsche Muziek heeft onlangs bericht ontvan gen van een harer leden, den componist Jan Ingenhoven, dat deze bij wijze van schenking afstaat een gebouw met bijbehoorende gron den, een vruchtboomgaard en moestuin, gele gen in het prachtige Zwitsersche plaatsje Gwatt bij Thun in het Bemer Oberland. Vanuit het nuis en de omgeving heeft men een verrukke lijk pnaorama op het Thuner meer en den jungfrau. Het ligt in de bedoeling het huis en de om geving te bestemmen tot een vacantie-oord voor Nederlandsche toonkunstenaars. Gestreefd wordt naar een exploitatie-vorm, welke het mo gelijk maakt toonkunstenaars en hun gezinnen een korten of langen tijd (hetzij 's zomers of 's winters) in de gelegenheid te stellen, tegen een minimum vergoeding, welke den kostprijs niet te boven gaat in Hollandhuis Hermine door te brengen. In bijzondere gevallen zal dit zelfs kosteloos kunnen geschieden. De Nederlandsche Regeering heeft, gezien het cultureele belang, kwijtschelding verleend van de hooge schenkingsrechten en opcenten, welke in gewone gevallen aan de schatkist moeten worden voldaan. De overdracht van Holland huis Hermine zal geschieden aan een onlangs in het leven geroepen instituut: de Nederland sche Stichting voor Hedendaagsche Muziek. Voor het meubelen en exploitabel maken van Hollandhuis Hermine zal de Stichting evenwel dienen te beschikken over belangrijke geldmid delen. Het bestuur hoopt, dat ook dit keer niet tevergeefs een beroep zal worden gedaan op de bereidvaardigheid van het Nederlandsche volk om hulp en steun te verleenen. daar waar het 't tot stand komen van werken van cultu reel belang betreft. Met het oog hierop en de verwezenlijking van het plan om met de exploitatie zoo spoedig mo gelijk te beginnen, hoopt het bestuur op kracht dadige medewerking te mogen rekenen. Men kan een jaarlijksche bijdrage of ook een bedrag ineens beschikbaar stellen. Verder kunstwer ken, enz. Ook het maken van legaten zal zeer op prfjs worden gesteld. Voor alle schenkingen en bijdragen richte men zich tot den heer dr. mr. K. L. Piccardt, thesaurier van de Stich ting, Singel 266 te Amsterdam. Giro-adres: Ne derlandsche Stichting voor Hedendaagsche Mu ziek, Rotterdamsche Bank, Bijkantoor Valerius- plein, Amsterdam. Postgiro 131782. Het machtigste middel om Gods rijk te bevestigen en uit te brei den is het onderwijs, van boven tot beneden doordrongen van een echt katholieken geest en de onmisbare sluit steen van dezen bouw is de Katholieke Universiteit. Het Hoogwaardig Episcopaat tot de Katholieken van Nederland, 8 Sept. 1921.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 5