Frans Hals-tentoonstelling geopend LAATSTE NIEUWS Zoekt gij betrouwbaar 1 Personeel? 1 Plaats dan een „Omroeper' voor 80.000 gezinnen Belangstelling uit binnen- en buitenland De misdrijven te Hedel HET LEVEN VAN DEN MEESTER Sport en spel RONDE VAN FRANKRIJK Britsch Kabinet vergadert DE LAFFE OVERVAL TE MERKELBEEK DONDERDAG 1 JULI 1937 Minister Slotemaker de Bruine: deze exposities zijn voor allerlei kringen en groepen, ze ver rijken, verdiepen het volk en binden het samen Geheel Haarlem leeft mee De directeur over Hals Hulp van alle kanten Het dubbele streven van dergelijke exposities KIND SPRONG PLOTSELING OP DEN WEG Buitengewoon ernstig gewond door een passeerenden auto J. NIEUWDORP WZN. Ridder Oranje-Nassau Werktijd in bloembollenpellerijen Werktijden in het houtbedrijf te Zaandam WIELRENNEN Voor de eerste maal is een Neder landsche landenploeg aan den start De eerste etappe voor Majerus unze renners VOETBAL VOOR HET WERELD KAMPIOENSCHAP Duitschland wint van Finland Uiteenzettingen van Eden en Simon Verdachten staan in hooger beroep terecht De regeeringscrisis in Luxemburg Naar een kabinet op breede basis? Tegen twee der verdachten in hooger beroep een zwaar dere straf geëischt VOLKSDANSEN IN SOESTDIJK UIT DE HOOFDSTAD SOBRIËTAS-LANDDAG BLARICUM De eilandenkwestie op de Amoer Een nieuw incident? Raampje was net breed genoeg Arrestant uit een celwagen ontsnapt NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiininiiiiiiiiiiiil Onder belangstelling van zeer vele autori teiten uit binnen- en buitenland is gisteren middag de Frans Hals-tentoonstelling in het museum aan het Groote Heiligland te Haar lem door den minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen geopend. De heer A. G. Boes, wethouder van onder- Wijs der gemeente Haarlem sprak een welkomst woord tot minister Slotemaker de Bruine, den chef van de afd. Kunst van het depar tement, den heer P. Visser, den chef van het kabinet van den minister van Buiten- landsche Zaken, jhr. mr. G. C. J. van Reenen, den oud-com missaris der Konin gin in de provincie Noord Holland, mr. J. B. Bomans, den Vorst Wethouder A. G. Boes van Bentheim met zijn echtgenoote en dochter, den Engelschen gezant Sir Hubert Montgomery, den Dmtschen gezant, den Bel gischen zaakgelastigde, Baron 'E'. Rusette etc. Aanwezig waren verder de waarnemend-bur gemeester van Haarlem, de heer W. J. B. van Liemt, de wethouders M. A. Reinalda en E. v. d. Wall, de gemeente-secretaris Mr. Wesstra, zeer vele raadsleden en kunstenaars uit stad en omgeving. Dan: jhr. D. C. Röell, directeur van het Stedelijk Museum te Amsterdam, dr. F. Schmidt Degener, directeur van het Rijks museum te Amsterdam, J. A. Buisman van het Teylermuseum te Haarlem, dr. A. F. Philips uit Eindhoven, dr. S. Elzinga, inspecteur van het Middelbaar Onderwijs en talrijke promi nente figuren uit schilders- en musea-kringen. De heer Boes richtte zich dan nog speciaal tot mevrouw Röell, vertegenwoordigster van Baron Röell, den commissaris der Koningin, en vervolgde: Ofschoon ons oud, eerbiedwaardig en mooi stadhuis zich voor de ontvangst van een zoo illuster gezelschap als wij de eer hebben hier tegenwoordig te zien, beter zou leenen, heeft het gemeentebestuur van Haarlem er toch de voorkeur aan gegeven, u hier te ontvangen. Deze eenvoudige zaal, eertijds de eetzaal van ouden van dagen en van weezen, leidt onze ge dachten in de richting van den tijd, waarin de man, die het middelpunt behoort te zijn van deze feestelijke samenkomst, zijn kunst met zoo groot succes beoefende. Zij is onveranderd be waard gebleven, zooals trouwens aan dit ge- heele oude gebouw, voor zoover dat in ver band met de tegenwoordige bestemming mo gelijk was uit piëteit en bewondering voor wat onze voorouders wrochten, zijn oude ge daante en indeeling is gelaten. Niet altijd zijn de Haarlemsche kunstschat ten in dit gebouw vereenigd geweest. Zelfs wa ren ze vóór 1862 over verschillende gebouwen verspreid. Eerst in dat jaar werd alles bijeen gevoegd in eenige zalen van het stadhuis en werd op 30 Juni 's middags om 3 uur het Ge meentelijk Museum voor schilderijen, oudhe den en costeriana door burgemeester Fock ge- cpend. Een van de zalen kreeg den naam van Frans Hals-zaal. Het stadhuis eigende zich weinig voor gere geld museumbezcek. Door de enkelvoudige be kapping was 't er in den zomer ondraaglijk warm en in den winter bar koud; wat ook den doeken niet ten goede kwam. En toen nu de verzameling kunstwerken zich door zeer be langrijke schenkingen van stadgenooten gelei delijk uitbreidde, werd het een dringende eisch cm uit te zien naar een betere huisvesting, waar tevens elk stuk beter tot zijn recht zou komen. In 1908 kocht de gemeente het Nederlandsch Hervormd Weeshuis, voormalig Oude Mannen huis, dat in 1608 gebouwd is door Hals' tijd genoot, den beroemden bouwmeester Lieven de Key, met de bedoeling het tot museum in te richten. Enkële jaren later kwam de verbou wing onder leiding van den toenmaligen di recteur van Openbare Werken, ir. Dumont, tot stand en op 1 Mei 1913 kon het nieuwe stede lijk museum, thans herdoopt in Frans Hals museum, zijn deuren voor de belangstellende bezoekers openen. Dat het museum zich altijd in de belang stelling van Haarlems ingezetenen heeft mo gen verheugen, blijkt o.a. uit het groot aantal schenkingen van instellingen en stadgenooten, als Fabricius van Leijenburg, Van den Burch, Gerlings, Krol, Gonnet en vele anderen, ter wijl aan den plicht der dankbaarheid zou wor den tekort gedaan als hier onvermeld bleef de ..Vereeniging tot Uitbreiding der verzameling van Kunst en oudheden op het gemeentelijk museum". En thans herdenken wij het vijf en zeven tig jarig bestaan van onze in binnen- en bui tenland zoo gunstig bekende instelling. Het gemeentebestuur van H&arlem heeft ge meend dit niet beter en waardiger te kunnen vieren dan door een tentoonstelling van wer ken van den grooten meester en grooten Haar lemmer. Wij zijn allen, die ons in staat gesteld heb ben een zoo schitterende verzameling bijeen te brengen, hartelijk dankbaar voor hun mede werking. Geheel Haarlem neemt aan deze feestelijke herdenking deel, niet alleen omdat zijn museum één van zijn meest waardevolle bezittingen is geworden, maar vooral omdat Frans Hals, ofschoon in Vlaanderen geboren, te Haarlem is opgegroeid en gevormd, te Haar lem heeft geleefd en gewerkt en ook in zljr. kunstuitingen is geweest Haarlemmer in hart en nieren, Haarlem is trotsch op zijn 17en eeuwschen burger en het deelt in diens roem. Spr. richtte zich dan in het Fransch, Duitsch en Engelsch tot de buitenlandsche vertegen woordigers, waarna de directie van de Ko ninklijke Begeer een speciaal geslagen medaille met het zelfportret van Frans Hals, aan het gemeentebestuur aanbood. De directeur van het museum, de heer G. D. Gratama, hield dan de volgende inleiding: Eindelijk is een lang gekoesterde wensch in vervulling gegaan: een uitgebreide tentoonstel ling te houden der werken van den grootmees ter der Haarlemsche school. Vroeger gesmede plannen gingen niet door. vanwege te hooge kosten. Na Rembrandt, Jan Steen, en Vermeer is thans eindelijk de beurt gekomen aan Frans Hals. Deze werd omstreeks 1580 te Mechelen of Antwerpen geboren, als zoon van den drooch- scheerder en lakenbereider Franchois Hals en Adriaentgen van Geertenrijck, afkomstig uit Mechelen. Karei van Mander was zijn leer meester. De romantische opvattingen dier da gen hadden op Hals geen invloed, hij ging zijn eigen weg en werd de voornaamste der natio nalistische kunstenaars. Eerst trouwde hij met Anneke Hermans en later met Lysbeth Reij- niers, uit welke echtverbintenissen 7 jongens en drie meisjes sproten. Vijf der zoons kozen het vak van den vader en werden schilder. Hoewel hij veel bestellingen kreeg, ging het den meester niet naar den vleeze. Steeds ver volgden hem de schuldeischers. Gelukkig heb ben de huiselijke zorgen geen invloed gehad op zijn werk, dat in twee perioden te verdeelen is. De eerste, waarin hij de uiterlijkheden van het leven op ongeëvenaarde wijze uitbeeldde, en de tweede, waarin gezocht werd naar wat achter dit uiterlijk verborgen ligt, waarbij hij het psychologische portret schilderde. Ouder geworden verminderde de waardeering voor zijn werk en werden hem weinig opdrachten meer gegeven. Op 82-jarigen leeftijd kreeg Hals van de stad een jaargeld van f 200 en 3 krui wagens turf. Den 29sten Augustus 1666 stierf de meester 86 jaar oud en werd van de armen begraven in de Groote Kerk. Om de tentoonstelling mogelijk te maken moest een waarborgfonds worden bijeenge bracht. Het is hier de plaats om nogmaals al oegenen te danken, die inteekenden op dit fonds en daardoor alle kunstliefhebbers aan zich verplichtten. Bij het samenstellen van deze tentoonstelling is er naar gestreefd een zoo volledig mogelijk beeld van het oeuvre van den kunstenaar te geven. 'Eén kern vormen de prachtige schut ters- en regentenstukken, het kostbare bezit van de Spaarnestad. Genrestukken van den schilder ontbreken in het museum en zijn slechts in beperkt aantal in Holland aan wezig. Getracht is hieraan tegemoet te komen'door afbeeldingen van volkstypen als visschers en strandjutters, zangers en luitspelers, drinkers en vechtersbazen, mulatten, deernen en hek sen uit den vreemde te betrekken, welke mo dellen Frans Hals met verbluffende zekerheid, van het oog in de hand, als momentopnamen, aan het wachtende doek heeft toevertrouwd. Ook van de lachende kinderen werden conter- feitsels bijeengebracht, van jongens en meisjes, naar wie zijn hart uitging en die hij in al hun uitbundige vroolijkheid, als rake instanés schil derde. Hals wordt u hier als de meester van den lach getoond. Naast zijn genrestukken is een voorname plaats toebedeeld aan portretten van schrijvers en geestelijken, kooplieden en magistraten, uit alle tijdperken van zijn leven. Wat den catalogus betreft, 'daarin zijn alls schilderijen gereproduceerd, waardoor een waardevol plaatwerk ontstond, hetwelk de her innering aan deze tentoonstelling voortreffe lijk zal bewaren. Dat zooveel kunstwerken konden worden ver zameld is in de eerste plaats te danken aan de eigenaars der schilderijen, die het tijdelijk afstaan van hun schatten en het risico van het vervoer er voor over hadden om een belangrijk overzicht van zijn werk mogelijk te maken. Buitengewoon dankbaar ben ik voor de hulp van de Nederlandsche regeering, voor de me dewerking van de Buitenlandsche Vertegen woordigers hier te lande en van Harer Majes- teits Gezanten in den vreemde, die met groote bereidwilligheid mij ter zijde stonden bij het aanvragen der schilderijen. Voorts gaat mijn dank uit naar de collega's van buiten- en binnenlandsche musea, wien geen moeite te veel was om mijn verzoek te steunen en die door hun medewerking er toe hebben bijgedragen, deze tentoonstelling te doen slagen. Zeer erkentelijk ben ik jhr. dr. J. L. A. A. M. van Rfjckevorsel, voor de hulp verleend bij het samenstellen van den catalogus; dr. W. R. Valentiner, dr. A. M. de Wild en den heer N. Katz voor hun bemoeiingen inzake het ver krijgen van schilderijen in Amerika en Enge land; dr. H. Schaeffer, voor de zorg in Amerika besteed bij het verzamelen en verzenden der kunstwerken; den heer F. Brunt, voor de hulp bewezen bij het voorbereiden der tentoonstel ling, en den directies van de HollandAmerika Lijn en de Hollandsche Stoomboot Maatschap pij voor het kosteloos verzenden der schil derijen. Aan mej. C. A. van Hees, mijn assisten te, aan het personeel van het museum en aan allen, die verder medehielpen mijn oprech ten dank. Moge het publiek in even grooten getale blijk geven van zijn belangstelling voor het werk van Frans Hals, als het dat gedaan heeft voor de exposities van de schilderijen zijner tijdge- nooten, welke nog versch in het geheugen liggen. Mogen velen genieten van wat de grootste rasschilder, die ooit voor den ezel zat, ons aan schoonheid heeft nagelaten. Minister dr. J. R. Slotemaker de Bruine ver klaarde gaarne aanwezig te willen zijn mee den chef zijner afdeeling Kunsten en Weten schappen om te bewijzen hoe groot zijn be langstelling is voor het streven der Haarlem sche organisatoren. Haarlem groepeert de be langstelling natuurlijk gaarne om den man, die in zijn midden is opgegroeid. Maar men denkt te eng, wanneer men zegt, dit is een Haarlemsch geval. De tentoonstelling is zelfs niet alleen van nationale, maar ook van inter nationale beteekenis. Ik behoef u, aldus Z. Exc., niets te zeggen over de historische waarde van dit gebouw, over de wijze waarop de schatten bewaard worden, over de beteekenis van den meester, Minister J. R. Slotemaker de Bruine Wel wil ik u speciaal wijzen op de beteeke nis van de internationale inspanning, die noo- dig geweest is om tot deze tentoonstelling te komen. Indien er nog locale chauvinisten wa ren, zouden ze het betreuren, dat niet alle werken van Frans Hals in Haarlem bijeen kunnen zijn. Ze zouden verkeerd doen, want door de aanwezigheid der schatten ver buiten de grenzen, blijkt zonneklaar, hoe groot het meesterschap van Hals geschat wordt. Nederlandsche krachten voeden nu het bui tenland in kunstzin op. We moeten dankbaar zijn, dat dit kan geschieden en hopen, dat dit zoo zal blijven. En nu iets over het karakter van een ten toonstelling als deze. De laatste jaren hebben wij speciale en unieke exposities gehad van werken van Jan Steen, Rembrandt, Vermeer, Jeroen Bosch, de Marissen. Nu komt, in volg orde der exposities genoemd, Frans Hals. Ik ben zeer dankbaar, dat ik mijn belang stelling als minister kap toonen, omdat ik in deze tentoonstelling een dubbel streven ontdek. Van den eenen kant worden onze beroemde schilders daardoor „levend" gemaakt. Onze kunstzin wordt er door opgevoed, we tasten dieper in de bijzonderheden rondom de mees ters dan wanneer er in het algemeen over de kunst gepraat wordt. Van den anderen kant trekken deze exposi ties niet alleen de fijn-proevers, de op dit ge bied bijzonder begaafden, maar ook en vooral de breede kringen van ons volk. Men wil die exposities populair doen zijn, om het volk bij te brengen, hoe groot de schatten wel zijn. die we bezitten. Ook bij deze Frans Hals-tentoonstelling moge de ervaring zijn als bij de andere; een verblijdende belangstelling van allerlei kringen en groepen van onze samenleving, die het volk verrijkt, verdiept en in zijn deelen samenbindt. Met het uiten van de beste wenschen voor een prachtig succes verklaarde de minister de expositie daarna voor geopend. De aanwezigen bezichtigden daarna de schil derijen in de verschillende zalen, waarna een kopje thee gebruikt werd. Telegrammen waren o.a. binnengekomen uit New York, Zurich en van den heer Goudstik ker te Amsterdam. Op den Ringdijk van den Haarlemmermeer polder achter het fort De Liede is een zeer ern stig ongeluk gebeurd. De 9-jarige Maria Nelis, wonende te Haarlem, was aldaar met haar va der en een broertje aan het visschen, toen het meisje plotseling op den weg sprong, juist toen uit de richting Halfweg een luxe auto naderde, welke werd bestuurd door den heer P. R. uit Santpoort. Het meisje werd gegrepen en een eindweegs meegesleurd, waarna zij bewusteloos aan den kant van den weg bleef liggen. Onmiddellijk werd geneeskundige hulp inge roepen, welke werd verleend door dr. F. C. L. Kuipers uit Halfweg. Het meisje bleek er zeer ernstig aan toe te zijn. Zij had een hersenschud ding en vermoedelijk een schedelbreuk opgeloo- pen, terwijl zij voorts verschillende vleesch- en schaafwonden had bekomen. Na voorloopig te zijn verbonden werd zij per ziekenauto van de gemeente Haarlemmermeer naar de Mariastichting te Haarlem overge bracht. Haar toestand is zorgwekkend. De gemeente-politie uit Haarlemmermeer stelde een onderzoek in. Woensdagmiddag werd de bouwkundig hoofd ambtenaar van den Provincialen Waterstaat, J. Nieuwdorp Wz„ die met ingang van 1 Juli den provincialen dienst verlaat, in de vergadering van het College van Gedeputeerde Staten door den waarnemend Commissaris der Koningin toegesproken, waarbij deze hem mededeeling deed van zijn benoeming tot ridder in de orde van Oranje-Nassau en hem de versierselen op i e borst speldde. De minister van Sociale Zaken heeft aan hoofden of bestuurders van bloembollenpelle rijen in alle gemeenten'des rijks vergund, dat in nun ondernemingen arbeiders van 16 jaar of ouder, werkzaam bij het pellen der gerooide bloembollen, gedurende het tijdvak van heden tot en met 14 Augustus 1937 tien uren per dag en 55 uren per week arbeid mogen verrichten, onder voorwaarde, dat de arbeidstijd van be deelde arbeiders in zijn geheel is gelegen tus- schen 7 uur des voormiddags en 7 uur des na middags. De minister van Sociale Zaken, beschikkende op een verzoek van den bond van werkgevers in het houtbedrijf te Zaandam, heeft vergund, dat van 5 Juli tot 1 October 1937 in de onder nemingen (houthandel, houtzagerijen en -scha- verijen) van de werkgevers, toegetreden tot de collectieve arbeidsovereenkomst voor het hout bedrijf te Zaandam, op de eerste vijf werkda gen der week ten hoogste tien uren per dag en op Zaterdag ten hoogste 534 uur arbeid wordt verricht, met dien verstande, dat jeugdige per- -onen beneden 16 jaar niet langer dan 48 uren per week en jeugdige personen van 16 jaar of ouder of vrouwen niet langer dan 55 uren per week arbeid mogen verrichten, een en ander onder voorwaarden. Toen Antonin Magne Woensdagmorgen te Le vesinet, een voorstadje van Parijs, het start sein gaf voor de die ronde van Frankrijk, ver trokken 97 renners van negen verschillende landen voor de eerste etappe, welke over 263 K.M. naar Rijssel leidde. Nadat Nederland verleden jaar met de in schrijving van een viertal vertegenwoordigers getoond had over renners te beschikken, die in staat zijn, niet alleen het enorm zware par cours, doch zelfs met kans op succes de zwaar ste etappes af te leggen, is dit jaar voor de eerste maal een Nederlandsche landenploeg aan oen start verschenen, welke naar wij hopen, in onderlinge samenwerking zal trachten ons land op waardige wijze te vertegenwoordigen. De gebroeders van Schendel en Middelkamp, die reeds het vorige jaar met succes de ronae uitreden, behoeven wij niet extra te vermelden, en dit drietal wordt thans tot een ploeg aan gevuld met Braspenning Jr., Gerrit van der Ruit en Piet van Nek, allen renners, in wie men, gezien hun verrichtingen in de laatste maanden, zeker vertrouwen kan hebben, dat zij o\er voldoende uithoudingsvermogen, taaiheid, vechtlust en snelheid beschikken om indivi dueel, maar vooral in samenwerking een gunstig resultaat te behalen. In de eerste etappe hebben onze renners reeds kunnen toonen, wat zij waard zijn. Deze etappe leidde van Le Vesinet, waar om 10 mi nuten voor ió gestart werd, Over Beauvais, Amiens en Bethune naar Rijssel. Albert van tichendel had het vorig jaar in deze etappe de 53e en Anton van Schendel de 58e plaats bezet. Het af te leggen traject was tot Amiens op en afgaand echter zonder zwaar klimmen en leeds hier had Gerrit van der Ruit met pech te kampen, zoodat hij achter geraakte.. Vanaf Amiens werd dit jaar een andere weg gevolgd, waarbij de heuvel van Doullens een gelegenheid bood tot uitloopen, een gelegenheid, die dank baar werd aangegrepen, terwijl de bochten zeer slecht waren, zoodat de renners hiervan danig hinder ondervonden. Evenals het vorig jaar waren de uitlooppo gingen weldra zoo talrijk, dat het veld spoedig geheel uit elkaar was gerukt. Vooral de Luxem burgers onderscheidden zich bijzonder, terwijl de „keien" als Sylver Maes, Speicher, Bartali elkaar in de gaten hielden, alsof zij aan de laatste in plaats van aan de eerste etappe be zig waren. Op het laatste gedeelte ondernam de lange Luxemburger Majerus een succesvolle uitloop poging Majerus is de langste van alle deel nemers en met ongeveer 1 minuut voorsprong kwam hij alleen aan de finish te Rijssel aan. Daarop kwamen zijn landgenoot Arsene Mersch en de Belgische individueel Dolf Braeckeveld tinnen, gevolgd door een groep van vijftien ren ners, aan het hoofd waarvan de Duitscher Thierbach reed. In deze groep bevnden zich o.m. Deltour (België), Clemens, Rossi, S. Maes, Speicher. De tijd van Majerus bedroeg 6 uur 57 minuten 48 sec., die van Thierbach als vierde u-et de groep der andere renners 6 uur 58 mi nuten 54 sec. Als 29e kwam Johnny Braspenning binnen in 7 uur 6 minuten 55 sec., dus mét ongeveer 9 minuten achterstand op den winnaar. Middel kamp, Albert van Schendel en Piet van Nek kwamen eveneens weer in een groote groep te zamen binnen, waarbij Middelkamp als 39e, Albert van Schendel als 41e en Van Nek aks 43e werden genoteerd, allen in den tijd van 7 uur 9 minuten 1 sec. Anton van Schendel had evenals Van der Ruit een aanzienlijken achter stand en voor Ton van Schendel werd een tijd van 7 uur 19 minuten 4 sec. genoteerd (64e in het klassement), terwijl de tijd van Van der Ruit 7 uur 19 minuten 55 sec. bedroeg (70e). Vandaag gaat de tweed etappe van R-ssel naar Charleville, een afstand van 192 K.M. (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Dinsdag is te Helsingfors de voetbalwed strijd gespeeld tusschen Finland en Duitsch land als voorwedstrijd voor het wereldkampioen schap. Met slechts 20 hebben de Duitschers, die hun sterkst denkbaar elftal in het veld brachten, kunnen winnen. Reeds na zes minuten had Lehner Duitsch land uit een voorzet van Siffling de leiding ge geven. De Finnen kregen even voor de rust een prachtige kans om gelijk te maken, doch Janes redde op het nippertje. In de tweede helft werd 't weer 'n aantrekkelijke partij voetbal. Siffling zette na eenigen tijd goed voor naar Urban, die zich niet bedacht en van een afstand van 15 Meter een buitengewoon hard schot inzond. Een doelpunt van Siffling zelf werd door den Deensche scheidsrechter Remke terecht ge annuleerd, LONDEN, 30 Juni. (Havas). In den heden morgen gehouden Britschen Kabinetsraad zijn o.a. het vraagstuk van de niet-inmenging in Spanje en de financieele crisis in Frankrijk be sproken. Eden zette den toestand uiteen, die ont staan is doordat Duitschland en Italië zich uit de controle in de Spaansche wateren terug hebben getrokken. Er is volgens Havas alle reden om aan te nemen, dat in elk ge val bij gebreke aan de letter de geest der niet-inmenging te Londen geacht wordt in overeenstemming met de Britsche be langen te zijn. De minister van Financiën stelde zijn col lega's op de hoogte van de aanwijzingen, die hij ontvangen had omtrent de maatrege len, die Parijs voor het herstel der finan cieele positie denkt te nemen en verkreeg hun goedkeuring voor die welke hij aan het parlement denkt te verstrekken. In Britsche financieele kringen blijft men het hoogst wenschelijk achten, dat het driezijdig monetair accoord blijft bestaan. Zooals men weet, had de verhooging van het egalisatie fonds voor de Britsche wisselkoersen, die on langs heeft plaatsgevonden, juist ten doel, de handhaving van de betrekkelijke stabiliteit van het Pond Sterling te verzekeren. In hooger beroep stonden voor het Gerechts hof te 's-Hertogenbosch terecht de bakker M. A. van S. uit 's-Hertogenbosch, wien vijf feiten ten laste waren gelegd wegens diefstal, brand stichting en vernieling. Door de rechtbank was hij veroordeeld tot zes jaar gevangenisstraf en bovendien is hij ter beschikking gesteld van de regeering. Verdachte was in appèl gekomen, omdat hij de straf te zwaar vond. De advocaat-generaal, mr. A. G. Massink, vorderde bevestiging van dit vonnis. Vervolgens stond terecht Mej. P. van der B., echtgenoote van den petroleumventer M. Q., te Hedel, wegens medeplichtigheid aan brand stichting. Door de rechtbank was zij veroor deeld tot twee jaar gevangenisstraf. De advo- caat-gieneraal eischte drie jaar gevangenis straf. De petroleumventer M. Q., die terecht stond wegens uitlokking van brandstichting en we gens het aannemen van gestolen geld, was door de rechtbank veroordeeld tot drie jaar gevan genisstraf. Verdachte ontkende ook nu weer De advocaat-generaal eischte vier jaar ge vangenisstraf. LUXEMBURG, 30 Juni Zooals men weet heeft de uit twee rechtsche en twee liberale mi nisters bestaande regeering van het Groother togdom Luxemburg zjjn mandaat ter beschik king gesteld van de kroon, toen bij referendum een door de Kamer met 2/3 meerderheid aan genomen wet behelzende een verbod van de communistische partij, met een kleine meerder heid is verworpen. Groothertogin Charlotte heeft het verzoek om ontslag der regeering echter niet ingewilligd en zich haar nadere beslissing voorbehouden. Na gepleegd overleg met de politieke leiders, en in verband met den vooruitgang in stemmen- tal van de sociaal-democratische arbeiderspartij, verluidt thans in welingelichte kringen, dat aan gestuurd wordt op een kabinet, steunende op alle drie partijen, welke in de Kamer vertegen woordigd zijn, te weten de rechtsche of clericale partij, de liberalen en de sociaal-democraten. vermeldt het programma een grootsche demon stratie door Blai icum, gevolgd door een Open luchtmeeting, waarop het woord zal voeren prof. dr. Gerard Brom over ,,Ariëns en de Drankweer". De meeting zal worden opgeluisterd door dc R.K. Larensche Harmonie „St. Jan'' en de R.K Mondorgelclub uit Laren, terwijl een groep uit Amsterdam „Het Sobriëtas-Manifest" ten ge hoor e zal brengen. Op 24 Februari 1936 is tijdens het carnavals feest te Merkelbeek een overval gepleegd op den 63-jarigen Fr. T. Boesten en diens zestigjarige zuster. Door de rechtbank te Maastricht is de 16-jarige de R. veroordeeld tot zes maanden gevangenis straf. De advocaat-generaal bij het gerechtshof te Den Bosch eischte thans bevestiging van het vonnis. Tegen den 21-jarigen G. M. en den 23-jarigen P. R. H., die door de rechtbank te Maastricht ieder tot een jaar en zes maanden gevangenis straf waren veroordeeld, eischte de advocaat- generaal twee jaar en zes maanden gevangenis straf. Gisterochtend om elf uur heeft de Alte Schwalenberger Trachtengruppe, welke in ons land vertoeft, voor het Prinselijk Paar volksdansen uitgevoerd. De Prinses en de Prins, in gezelschap van Prinses Armgard, hadden op het bordes van het paleis Soest- dijk plaats genomen. De groep, welke uit twintig paren bestond, in hun fleurige landskleedij, marcheerden op onder het spelen van .,In der Lunenburger Hei- de"-marsch, waarna een volksdans, genaam-d Mazurka Kadöge werd uitgevoerd. Vervolgens speelde de muziek den Hochzeitsmarsch en werd de Schieben Karentanz gedanst. Onder het spe len van den Lippe-Detmold-marsch verlieten de deelnemers tenslotte den paleistuin. Het Prinselijk Paar bleef de groep nakijken tot het laatste paar dansers uit den tuin ver dwenen was. Een en ander trok veel belangstelling. Het publiek juichte de leden der groep hartelijk toe De leider der groep, prof. dr. K. Schulte Kem- minghausen uit Munster en de folklorist D J. v. d. Ven werden op het bordes geroepen, om het Prinselijk Paar over de uitgevoerde dansen in te lichten. Zondag 25 Juli a.s. organiseeren de Noord- Hoilandsche Propaganda-Commissies, van den Mariabond in het Bisdom Haarlem en Dioce saan Kruisverbond, met medewerking van het district „Gooiland" der Utrechtsche Diocesane Bonden, den jaarlijksche Sobriëtas-Landdag te Blaricum. De dag begint met een Hoogmis; vervolgens (Berichten opgenomen in een deel van onze vorige oplage) Volgens een Havas-bericht uit Tokio, zouden Japansche troepen een Russische kanonneerboot ten Zuiden van het eiland Sennoefa op de Amoer tot zinken hebben gebracht. Uit Hsinking meldt Reuter omtrent het ge beurde op de Amoer, waar Japansch-Mandsjoe- kwosche artillerie een Sovjet-Russische kanon neerboot tot zinken heeft gebracht, dat er tal rijke dooden te betreuren zouden zijn. m y Een zeldzaam brutaal staaltje heeft een arres tant, die Woensdagmiddag van het paleis van Justitie naar het Huis van Bewaring per Rijks- celwagen zou worden overgebracht, uitgehaald. Tijdens dezen zeer korten rit heeft de gevan gene kans gezien zich door een luchtraampje van den celauto te wringen. Eenmaal op het dak van den auto gekomen, sprong hij er af en was in een oogenblik uit het gezicht verdwenen. Een 22-jarige bewoner van een logement »an den O. Z. Achterburgwal was eergisteren door de politie van het bureau Singel aangehouden om een verhoor te ondergaan. Het gevolg Van dit verhoor was, dat de man „in bewaring" bfeef en Woensdag tegen het middaguur naar ret Paleis van Justitie zou worden overgebracht. De gewone gang van zaken werd gevolgd. De Rijis- veldwacht kreeg mededeeling, dat er aan l'et Bureau Singel een „mannetje" moest gehadd worden en prompt op tijd verscheen de Rijk;- celauto voor het bureau. Onder voldoende toezicht leverde de gemeente politie den arrestant aan de Rijkspolitie uit «n zeer spoedig was het Paleis van Justitie bereik,. De arrestanten worden met den celauto aan achterzijde, in de Lange Leidschedwarsstraa, het justitiegebouw binnengereden. In afwach ting van hun voorgeleide voor den Officier wor den zij tijdelijk in een der cellen geplaatst, dit zich iri dit deel van het gebouw bevinden. Di celauto wacht dan op de binnenplaats. Gehee volgens voorschrift werd ook nu gehandeld. Na een kwartier kwam de mededeeling, dat de man overgebracht nioest worden naar het Huis van Bewaring aan de Weteringschans. In den cel auto bevinden zich vijf cellen, alle met deuren van elkaar gescheiden. In een van deze cellen werd de verdachte ingesloten. Zooals gewoonlijk ging de Rijksveldwacht zelf achter in den wa gen zitten en aldra was men op weg naar het Huis van Bewaring, dat op vijf minuten afstand gelegen is. Ook hier reed de celwagen de bin nenplaats op. De rijksveldwachter opende de kleine celdeur. „Uitstappen!", commandeerde hij, dochde arrestant kwam niet te voorschijn. De rijksveldwachter keek in de cel, doch deze was leeg. „Misschien heb ik me vergist," dacht hij. Hij maakte nu snel alle vier de deuren open. Alle cellen waren leeg. De veldwachter stond perplex en maakte alarm. Verscheidene manschappen kwamen toeloopen, maar niemand begreep er iets van. Het was een vervelend ge val, doch de majoor moest van de ontsnapping in kennis worden gesteld, die op zijn beurt weer den Officier van Justitie waarschuwde. De tele foon kwam in werking en ook het hoofdbureau van politie hoorde aldra het niet alledaagsche nieuws. Per politie-telegram werden alle bureaux gewaarschuwd. De agenten kregen weer opdracht om den gladden vogel opnieuw te vangen. Inmiddels waren veldwachters en recher cheurs naar de woning van. den ontsnapte ge gaan, doch hier troffen zij hem niet. Een nauwkeurig onderzoek van den celwagen maakte uit, dat de gevangene zich werkelijk door het raampje had gewrongen. Bewoners van de Leidschedwarsstraat hebben den man inder daad op het dak van den auto zien verschijnen en van den wagen afspringen. Spoedig was hü uit het gezicht verdwenen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 4