£ca opat scAiufdak De chauffeur ten grave gedragen Haarlem, 1 Juli Kort en volledig Cruquius-museum ROND FRANS HALS I FRANS HALS DONDERDAG 1 JULI 1937 in uw automobiel, doch dan een staaldak gespoten in de kleur van uw wagen Een genot voor den bestuurder Gegarandeerd tocht-, lek- en rammelvrij N. V Gebr. H. &F. Kimman Wagenweg 8-10 Plein 23-25 Telef. 13850 Telef. 11578 HERWONNEN LEVENSKRACHT R. K. Haarlems Gemengd Tooneel „Thalia" De actie wordt ingezet Programma van de Haarl. Radio- Centrale op Vrijdag 2 Juli MOLENAAR v. d. AAR Koninklijke onderscheiding VERKRUYSEN EN DE LANGE IN HET GOUD BURGERLIJKE STAND Groote belangstelling in de kerk, bij het sterfhuis en op het kerkhof te Haarlem Ontroerende plechtig heid Chevrolet's onafhankelijke voorveering, waarborgt U de hoogste rijqualiteit. Official Dealer: Joh. Swaalf Nieuwe Gracht 78 Haarlem AGENDA Bioscopen 2 Juli 74-jarige wielrijdster gewond Bioscopen Belangstelling uit alle kringen, speciaal ook van de studee- rende jeugd in binnen- en buitenland Techniek en natuur vereend Het bezoek REMBRANDT-THEATER Kon. Liedertafel Zang en Vriendschap Lloyds of London STAD Naast de uitvoerige en enthousiaste be schouwingen, welke wij in de laatste weken en dagen aan de groote beteeke- van de Frans Hals-tentoonstelling hebben êewijd, blijft er alle aanleiding tot mijmering van vluchtiger aard, want zoo'n Frans Hals tentoonstelling is in velerlei opzicht merkwaar- big. Daar is b.v. het merkwaardige feit, dat na driehonderd jaar honderd van de schilderijen van Frans Hals terugkeeren naar de plek, waar zb ontstonden. Zooals men weet, was het schil dersatelier van Frans Hals op hetzelfde Groot Heiligland gevestigd, waar nu de tentoonstel ling wordt gehouden. Wat 'n omzwervingen heeft elk schilderij gemaakt; een geschiedenis ep zich zelf! En dan het feit zelf van de posthume ver heerlijking van den schilder. Wellicht heeft hij zelf wel eens een voorgevoel gehad van zijn toekomstige beroemdheid en er met zijn vrien den aan een der befaamde stamtafels van het zeventiende-eeuwsche Haarlem grapjes over ge Haakt, maar dat hij in 1666 van de armen werd hegraven wijst er wel op, dat zijn tijdgenooten toch niet veronderstelden, dat er driehonderd jaar later in een museum, dat zijn naam zou dragen, een tentoonstelling zou wordèn geopend Van zijn werken, waarbij niet alleen de stads bestuurders van Haarlem, maar ook de verte Cenwoordigers van de landsregeering en van regeeringen van verschillende andere landen tegenwoordig zouden zijn. Hals is de beroemdste Haarlemmer Uit de zeventiende eeuw geworden en toch waren er tijdens zijn leven Haarlem mers, die machtiger, rijker en geleerder waren dan hij. Hun namen zijn vergeten; de zijne is tot ons gekomen niet als die van een drinke broer, waarvoor ieder zich geneert, maar als die van een goeden tekende, met wien mil- lionnairs, geleerden, kunstenaars en regeerings- personen zich in goed gezelschap achten. De roem. die moeizaam langs den steilen weg om hoog gaat, biedt de meeste kans op duurzaam heid. Niemand kent meer de namen van zijn schuldeischers van de in hun tijd beroemde stadsregenten en regenten van het oude-man henhuis. Hals' naam is bekend over de heele v-'ereld en voor vele eeuwen. Andere overweging. Wat 'n kapitaal heeft ®en man als Frans Hals geproduceerd, al heeft hij er zelf niet van geprofiteerd. Voor een waar de van tien tot twintig millioen gulden is in het Frans Hals-museum bijeengebracht en het is nog maar een deel van het werk, dat Frans Hals tijdens zijn leven heeft gemaakt. Daar hebben anderen voordeel van. Een jaar of tien, twaalf vóór zijn dood moest Hals zijn huisraad en schilderijen afstaan om den bakker te be talen en vier jaar vóór zijn dood kreeg hij ondersteuning van het stadsbestuur en als bij zonderen brandstoffentoeslag drie kruiwagens turf! Op de tentoonstelling hangt een Frans Hals, die enkele jaren geleden gekocht werd voor tien shilling. Het was oud en vuil en er zat een gat in. Het is gerepareerd en om te te beginnen kan men het koopen voor f 150.000. Later zal het nog wel meer opbrengen. Enkele Halsen kunnen een flinke stad uit den finan- cieelen nood helpen. Ja, zeiden wij tot den wethouder van financiën van Haarlem, toen wij gisteren met hem vóór een der prachtige gerestaureerde Haarlemsche Halsen stonden: de opbrengst van één er van zou de gemeentekas er een heel eind bovenop helpen. En nu is het toch weer opmerkelijk en verheugend, dat daar niemand aan denkt. Wij schatten de geestelijke waarde van dat bezit gelukkig heel wat hoo- gei dan de goudwaarde. Met het organiseeren van deze tentoonstel ling heeft ons gemeentebestuur een kranig stukje werk geleverd. Holland, Haarlem moet wel een goeden naam hebben in het buitenland, want het is geen kleinigheid voor menschen als Fierpont Morgan, Ford, Bache, Rothschild en landen als Amerika, Frankrijk, Duitschland, Engeland, om zulk een kostbaar bezit af te staan voor een tentoonstelling. Wat 'n reclame voor Haarlem! Hoe is die naam in de afgeloo- Pen maanden in die landen besproken en hoe- velen zullen naar Europa komen om Haarlem te bezoeken voor de Frans Halstentoonstelling. Dat is propaganda op haar best. Maar ook onze Haarlemmers moeten daar heen gebracht worden. Tegen goedkoope tarie ven, al moet het dan zijn op bepaalde dagen. De Haarlemmers mogen nu worden opgevoed in schilderkunst door htm vroegeren stadge noot Frans Hals. Daar valt hooge kunst te ge nieten! In honderd schilderijen ziet men dien heelen tijd uitgebeeld. De zeventiende eeuw, het Haarlem van Frans Hals komt dan op je af. Het zijn in hoofdzaak portretten, maar in élk portret zit een stuk geschiedenis. Zie dien geestelijke, de schutters, die regenten en regen tessen, den kwaadspreker, die visschersjongens, die heks Malle Babbe, dien Haarlemschen brou wer, dien bierdrinker, den rommelpotspeler, met 3'n allen tooveren ze ons het leven uit den tijd van Frans Hals voor oogen alsof wij het zelf beleefden. Minister Slotemaker de Bruine heeft den wensch geuit, dat er groote belangstelling mocht zijn in alle kringen, wjj - voegen er aan t<)e: vooral van den kant der Haarlemmers! rooster vermeldde groote plannen, die ook ten uitvoer gebracht zullen worden. „Thalia" zoekt n.m. steeds nieuwe middelen om haar spelpeil zoo hoog mogelijk op te voeren, om zoodoende en het Kath. tooneel op steeds hooger plan te brengen èn om het vertrouwen en den steun van haar groot aantal donateurs waardig te zijn. Als eerste middel om tot dit doel te geraken, heeft men besloten een cursus te houden onder leiding van den heer P. v. d. Valk, die een zes tal lezingen zal houden. Verder is er een begin gemaakt met het oprichten van een bibliotheek, waar de leden goede literaire boeken kunnen bekomen. De jaarlijksche verkiezing van regisseur kon nog niet geheel afgehandeld worden, daar de agenda door de groote uitgebreidheid te veel tija in beslag nam. Door den voorzitter werd een woord van dank en hulde gebracht aan den heer Willy de Maa- ré die in het afgeloopen seizoen blijk van zoo veel toewijding aan de vereeniging heeft ge geven. Als blijk van dankbaarheid werd hem een cadeau overhandigd. 29 Juni j.l. heeft bovengenoemde vereeniging haar 7e jaarvergadering gehouden in haar club lokaal „Hof van Holland", Groote Markt. De aftredende bestuursleden werden allen herkozen, zoodat het bestuur blijft bestaan uit den heer W. Hopstaken, voorz., mej. R. Koning, secretaresse, den heer J. P. v. d. Nouwland, penningm., den heer L. Hopstaken, 2e voorz., den heer J. Horn, 2e seer., mej. A. Assendelft, 2e penningm.esse, den heer M. Bijnsdorp, comm. Bfj het jaarverslag kwam vast te staan, dat het donateurs-aantal stabiel was gebleven. On danks de kostbare en dure voorstellingen sloot de kas met een flink batig saldo. Het werk- Ieder jaar opnieuw zien velen uit naar den datum, waarop „Herwonnen Levenskracht" een beroep zal doen op de Haarlemsche ingezetenen. Onder die velen zijn gezonden en ongezonden. Velen, die lijden aan de gevreesde ziekte, de t.b.c., hopen dat dit beroep op het publiek een zoodanige uitwerking zal hebben, dat zij niet langer meer behoeven te wachten op de gelegen heid tot een algeheel herstel n.l. de uitzending naar het sanatorium van H. L. te Bilthoven. En als inderdaad alle gezonden meewerken, dan behoeven deze patiënten niet onnoodig te wachten. Maar behalve deze categorie is er gelukkig nog een groote groep menschen, die hun sympathie hebben verpand aan H. L. en die met graagte op den dag der collecte hun offertje willen brengen voor dit prachtige werk. Voor geen doel wordt in den regel zoo grif en zoo gemakkelijk gegeven als voor de t.b.c.-be- strijding. Het staat dus vast, dat de speldjesdag van „Herwonnen Levenskracht" op 11 Juli a.s. zal slagen. Beter nog dan vorige jaren. Toen was het volop crisis. Maar nu achter de donkere wolken een klein zonnetje komt doorschijnen, moet de opbrengst van deze collecte nog grooter zijn. We spreken dus af, dat niemand jal wei geren 11 Juli een H.L.-speldje te koopen. Maarer is een „maar". Dien dag moet een leger collectrices gereed staan om te voorkomen, dat iemand vergeten wordt. Men mag niet kun nen zeggen: ik heb wel een speldje willen koo pen maar er was niemand, die er mij een aan bood. 't Is toch verwonderlijk, dat zoovelen, die H.L. een goed hart toedragen, nog niet zijn aange sloten bij het Stuiversfonds. U weet toch wel, wat dat is? Elke week een zegel van vijf cent. Dat zal niemand arm maken en de wachtlijst van het sanatorium te Bilthoven zal spoedig verdwenen zijn. Vergeet dan niet u vandaag hiervoor nog op te geven bij den heer J. Reinerie, Teylerplein 25. Maar in ieder geval koopen we 11 Juli een speldje. Het leger collectrices, want het zullen er velen zijn, daar twijfelen we niet aan melde zich aan bij een der onderstaande comité leden: P. Dijt, voorzitter, Leidschestraat 103; B. Reynders, secretaris, Zomervaart 134; J. W. de Graaf, penningmeester, GrebberstraaV 2; J. Reinerie, Teylerplein 25; S. v. d. Landen, Den nenstraat 12; mej. J. C. Philippeau, Parkstraat 19, A. J. Lammers, Bisschop Ottostraat 33 en bij de parochiale leiders. HET PLAATSELIJK COMITé. Progr. 1: Hilversum II Progr. 2: Hilversum I Progr. 3: 8.00 Keulen; 10.35 Parijs R.; 12.35 Keulen; 1.20 Brussel VI.; 1.35 Keulen; 3.20 Dan- iharks Radio; 3.35 Deutschl. Sender; 4.00 Diver sen; 4.20 Parijs R.; 5.20 Brussel Fr.; 5.40 Brussel VI.; 6.20 Deutschl. Sender; 7.05 Pauze; 7.10 Keulen; 8.05 Parijs R.; 8.20 Droitwich; 9.40 Brussel Fr.; 10.20 Keulen; 10.40 Weenen. Progr. 4: 8.00 Brussel VI.; 9.20 Pauze; 10.35 Lenden Reg.; 12.50 Droitwich, 1.20 Londen R., 3.35 Pauze; 3.40 Droitwich; 8.20 Diversen; 9.40 Droitwich; 11.35 Londen Reg. Progr. 5: 8.007.00 Diversen; 7.00 Eigen gra- mofoonplatenconcert; 8.0012.00 Diversen. Vandaag viert de heer A. v. d. Aar, de mole naar van den Waarderpolder zijn 40-jarig ambtsjubileum. Het bestuur van den Waarder polder en verschillende ingelanden zijn hem komen feliciteeren. De voorzitter, de heer notaris T. Bruyn uit Haarlem, deelde daarbij mede dat H. M. de Koningin den jubilaris had onderscheiden met de eere-medaille verbonden aan de Orde van Vandaag viert, zooals gemeld, de firma Ver- kruysen en de Lange haar gouden bestaans- jubileum. Talrijke bloemstukkan, brieven en telegrammen, o. a. van de Ver. van den Ned. Wijnhandel, van de Ver. van Distillateurs, van vrienden, zakenrelaties enz., alsmede vele per soonlijke felicitaties bewezen de belangstelling, die allerwege voor dit jubileum bestaat. Namens het personeel heeft de heer W. J. Korte aan de directie een herinneringsoorkonde en bloemen als geschenk aangeboden. Ondertrouwd: J. C. de Ruiter en L. Veerman; C. P. J. Pronk en P. de Boer; A. Tam en C. Tiebie; A. Th. Misset en E. Chr. van Andel; J. Stuaj't en J. C. van Emmerik; F. F. J. Nieu- wenhof en J. Velthuis. Getrouwd: H. Cornet en M. H. C. Cassee; J. C. Chr. Slot en C. A. P. Hankel; P. J. van Daa- len en Chr. Knies; M. W. Need en W. L. Bauer. Geboren: A. M. de Vriesv. Gelder d.; L. C. Levering—Mesman z.; A. v. d. BergVerheul d.; C. E. de BruinKroner z.; H. Hulshofv. Looijengoed d.; C. G. Homoetv. d. Poll d.; J. L. v. d. EijndePolfliet d. Overleden: A. Koster, 82 j„ Jansstraat; C. Pieren, 40 j., Hazepaterslaan. Het prachtig kunstwerk van Frans Hals Trekt nu van allen kant Bewond'rende bezoekers naar Het kleine Nederland. j= Een schat is daar thans bij elkaar, In Haarlem, Hals z'n stad, Gelijk men voordien nimmer nog Bijeengezameld had. H Uit alle werelddeelen haast Heejt men met man en macht Frans Hals' verrukk'lijk schilderwerk - In Haarlem saamgebracht. Musea droegen daartoe bij, En menig trotsch paleis, Dat een Frans Hals had aangekocht Voor een enormen prijs. Eén zending was verzekerd voor Maar even zes millioen Als Hals het wist, dan dacht hij vast: Dat 's anders wat dan toen..-. Toen d'arme Hals veel moeite had Eenvoudig te bestaan, Wat zonder hulp en zonder steun Maar nauw'lijks bleek te gaan Toen de gezeten burgerij Van Hals zei: „Och, 't is m a a r Zoo'n soort artist, zoo'n rare vent, Zoo'n malle kunstenaar".... Nu wordt men van bewond'ring stil, Nu men zijn kunst verstaat, Nu zijn millioenen niet te veel; Ach, is dat niet wat laat? In elk geval, het zij een troost Voor menig kunstenaar: Nü telt ge niet, maar kom eens terug Na twee-, driehonderd jaar!.... HERMAN KRAMER. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Hedenmorgen iverd te Haarlem de heer C. Roskam, die Zaterdagmorgen bij het auto-ongeiuk te Wesel op zoo droevige wijze om het leven kwam, begraven. Op de foto: de stoet vertrekt van den Harmenjanswegwaar de familie van den heer R. woont, naar de kerk van den H. Joannes den Dooper dan de Amsterdamstraat Een grauwe lage regenlucht woei om den hoogen toren van de kerk aan de Amster- straat te Haarlem. De zware klokken wierpen hun somber geluid over de talrijke lage huizen in dit volkrijke kwartier. Men kwam uit de woningen en ook van elders om een laatsten groet te brengen aan Cornelis Ros kam, die op zoo tragische wijze bij het ongeluk te Wesel om het leven kwam. Het kerkgebouw was bijna geheel gevuld met geloovigen, toen pastoor P. Roovers om 9 uur de gezongen Requiemmis opdroeg. Om tien uur begon de lange, laatste tocht naar het R. K. kerkhof te Haarlem-Noord. Overal langs den weg hadden zich belangstellenden opgesteld, maar vooral leefde men mee in de Harmenjansstraat, waar het slachtoffer woonde. Op verzoek van de familie werd langs de woning gereden. De stoet stopte een oogenblik en een fraaie krans werd aan den lijkwagen gehecht van mej. Maarschalk, dr. Fock-de Coppenaal en mevrouw Maarschalk-van Goor. De oud-burgemeester had reeds een krans in Wesel op de .baar laten leggen. Reeds lang voor de droeve stoet arriveerde kwamen honderden naar het kerkhof. Inspecteur van Tongeren zorgde met een aantal agenten en de motorpolitie voor een goede regeling en afzetting. Bij de plechtige teraardebestelling waren namens den oud-burgemeester vertegenwoordigd de familie K. C. Honig en de heer J. Prins. De naaste bloedverwanten verblijven nog in Duitschland, zoodat de familie deze goede vrien den afvaardigde. Mevrouw J. C. M. Slingenberg, bij wie Roskam in dienst geweest is, was aan wezig, terwijl zij eveneens een krans aan den lijkwagen liet hechten. De heer J. de Wolf ver tegenwoordigde den Ned. Bond van Particuliere Chauffeurs. Door den eenvoud, waarmede de teraardebe stelling volgens liturgisch gebruik geschiedde, was het moment, dat de kist in de groeve ge laten werd, des te aangrijpender. Tusschen de dik-opgepakte menschenmassa waren er velen, die hun ontroering niet meester konden worden en hun tranen den vrijen loop lieten. Het was hier geen nieuwsgierigheid zonder meer, men leefde mee met de bijna troostelooze familie, die hechte banden plotseling en op zoo tragische wijze verbroken zag. Maar het was het geloof, dat de weduwe, haar zoon en de bloedverwanten sterkte. Redevoeringen over de kwaliteiten en de beteekenis van den over ledene werden niet gehouden, maar velen rond om de groeve klemden den rozenkrans tusschen de vingers en baden, baden zonder ophouden, om de eeuwige zaligheid voor dezen man, zóó zonder voorbereiding uit het leven weggerukt, af te smeeken. Het kan niet anders, dit harts tochtelijke gebed van al die menschen moet verhooring vinden. Toen pastoor Roovers de absoute verricht had, dankte de zoon met enkele woorden voor de groote belangstelling, terwijl de vertegen woordigers van den heer Maarschalk na de plechtigheid de officieele condoleances aanbo den. Diep onder den indruk verspreidden zich weer de honderden. Naar wij weten zijn naar aan leiding van dit vreeselijk gebeuren door velen soms bittere woorden gesproken. Laat men in de komende dagen en weken nog veel bidden voor de zielerust van Cornelis Roskam, die midden in zijn werk voor Gods troon geroepen werd en verantwoording van zijn daden heeft moeten afleggen. Het eeuwige leven moge hem reeds ten deel zijn gevallen! Gebouw „St. Bavo": R. K. Bevolkingsbureau, 3 uur; Bestuur Herwonnen Levenskracht, 8 uur; Vacantiebonnen Bouwvakbond, 8 uur; Rechts kundig advies, 78 uur. Frans Halsmuseum: Frans Halstentoonstel ling, 105 uur. Teyler's Museum: Tentoonselling van teeke- ningen en gravures door oudere en jongere tijd genooten van Frans Hals. Kunsthandel „Pictura", Gierstraat: Tentoon stelling van schilderijen van mevr. J. Bergman Maes, 107 uur. Groote- of St. Bavokerk: Orgelbespeling, 34 uur. Gem. Concertgebouw: eerste zomerconcert Haarl. Orkestvereeniging, 8 uur. AerdenhoutBentveld: Muzikale rondwande ling Haarlems Fanfarecorps. Opstelling halte Aerdeniout voor de tram, 8 uur. Frans Halstheater: „Oké, Don Juan", 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt-theater: „Première", 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor-theater: „Het gebeurde op een avond", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Filmac 115 uur; „De Ro mantische Senorita", 7 en 9.15 uur. Gebouw „St. Bavo": R. K. Bevolkingsbvreau, 8 uur. Frans Halsmuseum: Frans Halstentoonstel ling, 105 uur. Teyler's Museum: Tentoonstelling van teeke- ningen en gravures door oudere en jongere tijd genooten van Frans Hals, 114 uur. Kunsthandel „Pictura", Gierstraat: Tentoon stelling van schilderijen van mevr. J. Bergman Maes, 10—7 uur. Groote- of St. Bavokerk: Concert door de Kon. Liedertafel „Zang en Vriendschap", 8.15 uur. Gebouw „De Hoofdwacht": Vergadering Ver eeniging „Haerlem", 8 uur. Stadhuis: Officieele ontvangst Vereeniging van directrices van Nijverheidsscholen door B. en W., 5 uur. Woensdagavond omstreeks half 7 is op den hoek AnegangSchachgelstraat een 74-jarige dame van haar fiets gevallen en gewond. Zij was pas opgestapt en had nog niet veel vaart, waar door ze met haar fiets slingerde. Zij botste tegen een wielrijder aan, viel van haar rijwiel en brak haar linker arm. Na door een lid van den Ongevallendienst en een dokter verbonden te zijn is zij per taxi naar het St. Elisabeths gasthuis overgebracht. Het Cruquius-museum, dat juist een jaar geleden geopend is, onder patronaat van het Kon. Instituut van Ingenieurs, blijkt talrijke belangstellenden te trekken. Voor de zomer voorbij is, zullen zeker 2000 bezoekers in het register geteekend hebben, niet alleen uit ons eigen land, maar ook uit België, Engeland, Duitschland etc. Het is een verheugend verschijnsel, dat men de Cruquius, het technische wonder uit de vo rige eeuw, het gemaal dat in den Haarlemmer meer van 1850 tot 1933 onafgebroken dienst deed, blijft bewonderen. Men weet, dat het gemaal, na de stopzetting, met den ondergang bedreigd werd. Het Kon. Instituut greep in en een stichting werd ge vormd, waarvan H. K. H. Prinses Juliana be- chermvrouwe is. Er moest wel zoo een en an der gerestaureerd worden, maar het eigenlijke machinewerk is van zulk een stevige construc tie, dat er eeuwen voorbij zullen moeten gaan, wil er ook maar iets van den tand des tijds merkbaar zijn. Binnen de ontzettend dikke ves tingmuren van het ronde gebouw, glimmen de met de hand gesmede stangen, zuigers, koppe lingen, dat het een lust is. Alles is nog in den staat van oorsprong, alleenden monotonen dreun van de machines hoort de bezoeker niet meer, stilte is er rondom, ijselijke stilte na jarenlang gedaver. Het ligt echter in de bedoeling de machines in de toekomst enkele dagen electrisch te laten werken, zoodat het bekijken dan nog veel aan trekkelijker zal zijn. Blijft de belangstelling groeien, dan wordt daartoe zeker overgegaan. Het bezoek zal zeker nog grooter worden, wanneer de tentoonstelling van oude machines gereed zal zijn. Jeugdige werkloozen uit Am sterdam hebben het ketelhuis uitgebroken on der toezicht van het personeel der Rijkscon structie-werkplaats. Allerlei modellen en repro ducties van beroemde machines uit dagen in het verleden zullen daar bijeen gebracht wor den. De Cruquius zal in miniatuur in werking te zien zijn. Zeer mooie toezeggingen zijn al ge daan, vertelde ons de beheerder, de heer D. Korzaan Dzn. Sr. De firma Smits uit Rotter dam zal er o.a. een van de oudste scheepsma chines, uit 1795, naar overbrengen. Het volgend jaar hoopt men dit onderdeel van het museum te kunnen openen. Bij een rondgang door het gemaal werden ons de volgende cijfers over de beteekenis van de Cruquius verschaft, het heeft S pompen, ieder met een capaciteit van 7J4 ku bieke meter. Zij konden 5 a 6 slagen per minuut maken, zoodat iedere minuut ongeveer 300 kubieke me ter water gespuid kon worden. Het groote mid- denblok van de machine weegt 34 ton, elke arm 9 ton, zoodat de machine dus een gewicht van 70 ton omhoog moest duwen. De machine kon 400 PK. ontwikkelen. Vergeleken met thans, is deze krachtontwik keling natuurlijk maar kinderspel, terwijl we bet heel wat goedkooper zouden maken met gróóter effect. Het gemaal dateert uit het beginstadium van het stoomwezen, uit de dagen van het hand werk. Het is gemaakt naar een Hollandsch ontwerp door de Engelsche firma Harvey Co. Makers Hayle foundry Cornwall. Het heeft destijds gekost ruim acht honderd duizend gulden. Toen de zaak voor het eerst ter plaatse in werking gesteld werd, vluchtten ae Engelsche machinisten, omdat zij vreesden, dat de heele boel de lucht in zou vliegen. En... de machines liepen daarna tachtig jaar, zon der een enkele reparatie. Of onze voorouders ook knappe ingenieurs waren! Maar wat een risico durfden die pioniers op hun rug te ne men. In de maand Augustus van het vorige jaar kwamen reed 405 schoolkinderen naar het mu seum. Op 30 April jJ. waren 1119 bezoekers ge boekt. Leerlingen van Middelbaar, Technische en Ambachtsscholen bezochten onder leiding van hun leeraren het pronkstuk van Holland- sche energie. Maar ook H.B.S.'ers uit verschil lende deelen van het land, Engelsche studen ten, Belgische kinderen, meisjes uit het Deut sche Heim etc. De heer Korzaan leidde ze allen rond en heeft ook al, omdat hij zoo aangenaam en enthousiast vertellen kon, aller aandacht. Er is echter een aantrekkelijkheid aan dit museum verbonden. De .stichting heeft de gron den rondom de Cruquius laten inrichten voor kampeer- en parkeerterrein vischliefhebbers kunnen hun hart ophalen, voor de booten is een groote aanlegsteiger gemaakt etc. De voormalige opzichterswoning is als thee huis ingericht en uit de opbrengst van dit huis worden de onkosten van het museum be streden. De kampeerterreinen zijn prachtig beschermd en bovendien in drie kampen verdeeld, één voor de dames, één voor de heeren, die minder sterk zijn en één voor de pootigste kerels. De beheerder gaat op in zijn werk, hij pro pageert overal het Cruquius-museum en laat niets onbeproefd om bezoekers te trekken. De kano-wedstrijd op den verjaardag van Prins Bernhard is daar een recent bewijs van. Na drukkelijk zij er nog eens op gewezen, dat het maken van winst bij de exploitatie geheel uit gesloten is. Men verzuime niet in den vacantietijd eens te gaan kijken naar het monument van Neder- landsche ingenieurskunst uit de vorige eeuw. 'En als men op het dak van het hooge gebouw staat, zal men tevens kunnen genieten van het prachtige vergezicht op de rijke polders, op het hoogere land met zijn waterpartijen, op de oude Haarlemsche Baaf, op IJmuiden, Amsterdam en Schiphol, 'n Trip om nooit te vergeten. In de week van 20 tot en met 26 Juni zijn te Haarlem 8 gevallen van roodvonk (waaronder 1 maal 2 gevallen in één gezin), 1 geval van Paratyphus (typheuze vorm) en 1 geval van Febris typhoïdea geconstateerd. Te Beverwijk en Heemstede kwam 1 geval van roodvonk voor en te Bloemendaal 1 geval van Febris typhoïdea. Als scheidsrechter voor den waterpolowedstrijd NederlandDuitschland die op 18 Juli in Haar lem wordt gespeeld is de heer M. Blitz, een Belg, aangewezen. Als een der copiisten, die van de prachtige tentoonstelling van Frans Halsstukken in Haar lem profiteeren, om een der mooie werken na te schilderen, was het lid van den Haarlemschen gemeenteraad, de heer Joh. Visser, aanwezig. Een dezer dagen is het vooral in den tijd van het oude Schoten zoo bekende café Flora aan het Pretoriaplein na een frissche vernieuwing weer heropend. In verband met den verjaardag van Prins Bernhard gaf het muziekkorps van het Leger des Heils Dinsdagavond onder leiding van den heer Schut een uitvoering in den tuin van het Buitenhuis aan den Schotersingel en de Prins Bernhardvereeniging uit het Leidsche kwartier gaf elk harer jeugdige leden een „zakje snoep". Het volgende jaar hoopt zij dezen nieuwsten nationalen feestdag luisterrijk te vieren! In het Noorderbad te Zandvoort vond een Prins Bern- hard-bal plaats. Voor het propaedeutisch examen voor bouw kundig-ingenieur is aan de Hoogeschool van Delft geslaagd de heer J. C. Reintjes uit Haar lem. De gemeenteraadszitting van Velsen duurde Dinsdagavond precies geteld twee minuten. Een voorbeeld? Maar de voorlaatste duurde zes uur. Men is thans begonnen met het verleggen van de Houtvaart. Zij wordt nu achter de ge meentelijke zweminrichting om getrokken, onge veer in rechte richting naar de Brouwersvaart toe. Aan de gemeentelijke Universiteit te Amster dam is Maandag geslaagd voor het doctoraal examen in de geneeskunde de heer J. W. Werner uit Haarlem. De Maatschappij tot Bevordering der Toon kunst zal voor de Kamermuziekavonden in het a.s. seizoen o.m. onderhandelingen aanknoopen met Willem Andriessen; de Italiaansche Opera Feuermann, cello; Lehner Kwartet; Trio Pas- quier enz. f 2.3<r, 2.30, Frans Halstheater: „The Texas Rangers" 7 en 9.15 uur. Rembrandt-theater: „Lloyds of London" 7 en 9.15 uur. Luxor-theater: „De humane bruut, 2.30 7 en 9.15 uur. Cinema-Palace: Filmac ÏL5 uur; „Menschen met Maskers", 7 en 9.15 uur. Het bestuur van de Kon. Liedertafel „Zang en Vriendschap" verzoekt ons te melden, dat het, met het oog op de groote belangstelling voor het concert, de gelegenheid voor het koopen van kaarten voor het concert o.m. ook zal open stellen op Vrijdagavond van 7 tot 8 uur naast den ingang van de Groote Kerk in een der kleine huisjes van de Oude Groenmarkt. Een van de machtigste lichamen in Engeland is zeker wel Lloyds. Haar parool: Lloyds ver zekert alles, heeft haar tot een firma van we reldnaam gemaakt op verzekeringsgebied. Prac- tisch zijn alle groote objecten bij Lloyds ver zekerd, daar zij door haar systeem niet spoedig voor onoverkomelijke moeilijkheden zal komen te staan. Uitkeeringen van tien of twintig mil lioen beteekenen betrekkelijk niets voor haar en zij kan ettelijke van deze sommen uitbetalen zonder dat het haar werkelijk kwaad zal be rokkenen. Hoewel in dit alles geen romantiek en nog veel minder poëzie zit, zoo is toch haar ge schiedenis van opkomst betrekkelijk heel nauw met die van Engeland van de laatste eeuwen verbonden, en wel op een buitengewoon frap pante wijze. Weinigen weten eigenlijk iets van Lloyds af en nog veel minder kent iemand wat van haar ontstaan en ontwikkeling. Toch is dat interessant, leerrijk en boeiend. Dit laatste lijkt misschien wat ongeloofwaardig en menigeen zal zich niet kunnen voorstellen, dat die droge nuchtere, zakelijke sfeer een boeiend element kan bevatten, maar bij het aanschouwen van deze film, welke grootendeels naar authentieke gegevens vervaardigd werd, krijgt men daar toch wel een heel andere gedachte over. Het verhaal begint met de vriendschap tus schen den kleinen Jonathan (Freddie Bartho lomew) en den jongen Horatio Nelson, die el kaar trouw voor het leven beloven. Dan schei den hunne wegen en later wordt de een de be roemde Nelson en de ander een der hoofdper sonen in de Lloyds. In dien tijd roert Napoleon zich geducht, er vallen op zee harde klappen en daar alle koopvaardijschepen bij de Lloyds verzekerd zijn, dreigt er een catastrophe voor deze Maatschappij te zullen komen, of Nelson zou de Fransche vloot moeten verslaan. Lloyds wil echter hebben, dat alle door haar verze kerde schepen voortaan door een oorlogsschip worden geconvooieerd, doch Jonathan, die be grijpt, dat daardoor Nelsons vloot aanmerkelijk zou worden verzwakt, weet op een listige ma nier dit voornemen te verhinderen. Dit is zoo ongeveer de gang van zaken. Dan komt er nog een liefdesidylle in, welke groeit tusschen dienzelfden Jonathan en een adellijke vrouw, aan welke vrouw het uiteindelijk dan nog te danken is, dat Jonathan niet in zijn stoutmoedig plan ten onder gaat. Doch veel spannender dan hier in deze wei nige woorden kan worden verteld, is een en andër in de film uitgebeeld. Het is in werke lijkheid een grootsche film geworden, welke men tot aan 't einde toe met de grootste in teresse volgt. Dank zij den historishcen gegevens, is zij ten deele ook zeer leerrijk, want al zal niet alles precies zoo geloopen zijn, als hierin wordt voorgesteld, toch zijn de groote lijnen absoluut juist en dat geeft aan het geheel nog een aparte waarde. We moeten ons al zeer vergissen, indien niet menige gevoelige natuur bij het einde een traan zal wegpinken, als hjj het tragische slot van die groote vriendschap ziet, een vriendschap, die van belang is geworden, zoowel voor de huidige Lloyds als voor heel Engeland. In ieder geval heeft men kennis gemaakt met twee mannen, die in de wereldhistorie een plaats hebben ver overd en die in vele opzichten een voorbeeld kunnen zijn voor de talloozen, die tegenwoor dig aan plicht en karakter zoo bitter weinig aandacht besteden. V-t

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 5