iP1 m m We luisteren naar FINANCIEN H S 1L De weerstoestand pv Dagfilm DONDERDAG 1 JULI 1937 De Coen-zomerfeesten te Hoorn De hoofdstad van West-Friesland in feesttooi Indische tentoonstelling GEMEENTEWERKLIEDEN TE ROTTERDAM Verzoek tot verhooging der loonen EEN DANKBARE PELGRIM REIST NAAR LOURDES NOODTOESTAND IN HET SLAGERSBEDRIJF NIET OP DE VINGERS GETIKT Op sensatie belust? VERKEERSMIDDELEN VOOR DE MISSIE Wat de actie der Miva tot stand bracht Genezen na 15 jaren ziekte WINKELBRAND TE BREDA Magazijn en werkplaats een prooi der vlammen LION WILLINK OVERLEDEN DE PUFVISSCHERIJ De Bennekom onderweg naar Balboa HET WEER IN JUNI Prins Bernhard Z. K. H. stelt zich op de hoogte van het wezen der landmacht INDISCHE LANDSMIDDELEN INDISCHE KOFFIE NAAR FRANKRIJK Contingent vastgesteld op 52.500 quintalen DE „PIET HEIN" NADERT ZIJN VOLTOOIING Ook roeisloep en motorbijboot in aanbouw ""V- - J I De Hertog Hendrik Scheepsbouw Academische examens Korte berichten Vrijdag 2 Juli OFFICIEELE CRISIS PUBLICATIE Steunvergoeding erwten en veldboonen LEENING ST. AUGUSTINUS- STICHTING LEENING EINDHOVEN LEENING ZWOLLE C. L. J. M. HAGENAAR Gelden beschikbaar voor eerste hypotheek en bouwaredieten. Rente vanaf 5x/z Landbouwhoogeschool Na lange en moeizame voorbereiding zijn V/oensdag te Hoorn de Coen-2omerfeesten in gezet ter herdenking van het feit, dat Jan Pieters-zoon Coen die eens de grondvester zou worden van onze macht in Indië voor drie en een halve eeuw in deze oude stad het levenslicht aanschouwde. Heel Hoorn heeft zich opgemaakt om feest te vieren; in de binnenstad is er bijna geen huis, of men vindt er de driekleur uitgestoken en de hoofdstraten zijn alle versierd, waarbij de Hoomsche kleuren, rood en wit, dominee- ren. De talrijke winkelzaken hebben in deze feestweek hun beste beentje voorgezet en er zijn er, waarvan de speciale Coen-étalages een kunstzinnigen indruk maken, of waar het in terieur ingericht als Indische pasar zich wel geheel bij de sfeer van dit feest aanpast- De feestelijkheden zijn Woensdag officieel in gezet met de opening der Indische tentoon stelling in het Park. Hiertoe was een groot aantal genoodigden bijeen gekomen, waaron der de burgemeester van Hoorn, mr. H. C, Leemhorst, de gemeente-secretaris, de heer Room, wethouder Van Bockxmeer en tal van raadsleden. Ook mevrouw Leemhorst bevond zich onder de aanwezigen. Het gezelschap werd verwelkomd door no taris Luyckx, voorzitter van het Coen-comité. Spr. bracht dank aan de vele instanties, welke aan de organisatie van dit nationale feest htm medewerking hadden verleend, in zonderheid aan het gemeentebestuur en aan mr. Kunst van het Koloniaal Instituut, aan wien men de samenstelling der tentoonstelling heeft te danken. Het doel van dit feest, aldus spr., is tweeërlei, nl. in de eerste plaats om tot uiting te doen komen, dat men hier nog steeds op prijs stelt wat Coen voor ons land heeft gedaan en in de tweede plaats om te toonen, dat de geboorteplaats van dezen groo- ten Nederlander nog iets tot stand weet te brengen. Moge boven het rood-wit van onze geliefde stad zich spannen het blauw van den hemel, met aan dien hemel een heerlijk Oranje-zon netje. Met deze woorden verklaarde spr. de feesten voor geopend. Hierna kwam nog aan het woord de burge meester van Hoorn, mr. H. C. Leemhorst, die er zich bovenal op verheugde, dat het beroep, voor deze herdenking gedaan op de breede lagen des volks, zooveel weerklank had ge vonden. Vooral huldigde Z. Edelachtb. de hee- ren Ridderikhoff en Boedijn, die de leiding op zich hadden genomen van het openluchtspel. Spr. besloot met den wensch, dat het aan het comité zou gelukken om, evenals dit destijds met Coen vanuit Indië het geval was, een rijke retourvracht te boeken. Het gezelschap maakte hierop nog een rond gang langs de Indische en de handelsten toonstelling. Te half acht 's avonds geschiedde op min der formeele wijze de opeping van het Indi sche marktplein, waar het amusement de ko mende dagen hoogtij zal vieren. Na een kort woord van notaris Luyckx werd het lint door geknipt door een dochtertje van dr. Drossaert van Dusseldorp. Er heerschte direct al de noo- .dige bedrijvigheid. rijwielen staat in Amsterdam ter verzending gereed. Een daarvan wordt geschonken aan Pater Paulus Brouwers voor zijn Diaspora- parochie in BadarskiChéran, Bulgarije. Bij het beschouwen van bovengenoemde re sultaten zou men geneigd zijn te meenen dat de MIVA bij haar nog korte werkzaamheden, alle redenen heeft om tevreden te zijn. Inder daad wij zijn ook tevreden, maar wanneer wij een vergelijking maken tusschen hetgeen be reikt is en hetgeen nog te bereiken staat, dan durven wij geen juichtoon te laten hooren. Zoolang er nog één Missionaris is, die zou moeten getuigen in een zin, zooals Pater Meel- berg ons eens zeide: nj. dat hij met zijn eerste Misse-auto in veertien dagen 10 zielen in ster vensgevaar kon redden, zielen, die hij zonder dezen auto niet meer had kunnen bereiken zoolang zullen wij katholiek Nederland blijven vragen: In naam van de in duisternis dolende zieken, steunt de MIVA CENTRALE, die geves tigd is Heerengracht 112, Amsterdam. De vertegenwoordigers van den Nederland- schen Christelijken Bond van personeel in publieken dienst en van den Nederlandschen R. K. Bond van Overheidspersoneel St. Paulus in de Centrale Commissie van Overleg te Rotter dam hebben bij den voorzitter dier commissie het volgende voorstel ingediend en tevens ver zocht dit op de agenda der eerstvolgende ver gadering van de commissie te willen plaatsen: „Wijziging van de verordening regelende de bezoldiging van ambtenaren op weekloon in dier voege, dat de in deze verordening opgenomen weekloonen worden gebracht op het peil van loonen der rijkswerklieden". Ter nadere preciseering van dit voorstel wordt door de indieners het volgende opgemerkt: a Dat bij het voorstel wordt uitgegaan van de opvatting, dat, in tegenstelling met de rege ling voor de rijkswerklieden, de kindertoelage niet van het eerste kind maar van het derde kind af wordt gegeven, waardoor de grond- loonen den rijkswerklieden met een toelage voor twee kinderen of met 2.30 per week kunnen worden verhoogd. b Dat de kindertoelage wordt gebracht op 3 pet. van het loon met een minimum van 1.15 per week en per kind. c Dat het aantal loonklassen van vijf (a. b. c. d. en e.) wordt uitgebreid tot zes, op denzelfden grondslag als voor de rijkswerklieden. Tenslotte deelen de vertegenwoordigers nog mede, dat zij de toelichting op dit voorstel zul len geven in de vergadering van de commissie. Er komt een tekort aan slachtvee Het bestuur van den Nederlandschen Slagers- bond heeft in verband met den noodtoestand in het slagersbedrijf tot den Minister van Econo mische Zaken het dringend verzoek gericht, het bedrijf voor verderen ondergang te behoeden, door de lasten op dit bedrijf drukkend te ver minderen, en wel door de tien procent crisishef fing op rund- en kalfsvleesch af te schaffen, de crisisheffing op gesmolten vet te verlagen, gelijk die ook voor de boter is verminderd. Verder dringt het bestuur er bij den Minister op aan, te willen bevorderen, dat het tekort aan slachtvee, hetwelk zich reeds maanden lang demonstreert, worde bestreden door de teeltbe perking af te schaffen of althans de mestver- gunningen voor ossen en kalveren belangrijk te verruimen. Naar aanleiding van het bericht aangaande de verdwijning van den 18-jarigen T. E. te Eind hoven, die in oude plunje een voetreis is gaan maken, deelt notaris Steensma, waar E. geruimen tijd werkzaam was. aan Het Volk mede. dat E. in het geheel van hem geen standje had gekre gen, omdat zijn werk niet goed was. E. heeft, zoo verzekerde de heer S., nog nooit van hem om een of andere reden een standje gekregen, want zijn werk was altijd af, er viel nooit iets op aan te merken. Hieruit blijkt wel. dat het E. om het trekken van belangstelling te doen geweest moet zijn.. Men schrijft ons: Sinds het oogenblik, dat de MIVA haar plan- matigen aanval op den liefdadigheidszin der Nederlandsche katholieken begon is bijna een jaar verloopen. In October 1936 werd een aan vang gemaakt met de Pers- en Radio-actie. De Katholieke dagbladen openden hun kolommen voor een serie artikelen, waarin het een en an der over de MIVA werd uiteengezet. Geïllu streerde week- en maandbladen deden in gast vrijheid voor de dagbladpers niet onder. De Katholieke Radio-omroep zette zijn microfoon wijd open en verschillende malen werden zwaar- geladen MIVA-klanken den aether ingestooten. Bijdragen en toezeggingen tot daadwerkelij ken steun en medewerking kwamen met tien tallen binnen. Reeds kon een zevental verkeersmiddelen en een bedrag van f 30D (eveneens voor ver- keersdoeleinden) aan de Missies ter beschik king worden gesteld. Pater W. Ahlbrinck C-ss.R. ontving een auto voor zijn arbeid in Surinamo. Pater P. A. Jacobse te Basankusu in den Kongo kreeg een rijwiel. Pater W. Meelberg van Ca- dier en Keer, Vicaris Delegatus te Kumasi keer de naar zijn Missie aan de Goudkust van Afrika terug, eveneens met een auto. Den Redempto risten in Suriname werd een motorrijwiel ge zonden. Pater L. Hendriks M.S.C. vertrekt bin nenkort naar zijn Missiepost in de Minahassa (Celebes) met een motor. Een tweetal motor- Men schrijft ons: De gelukkige tijd is weer aangebroken voor vele zieken om te mogen gaan naar het voor ons allen zoo geliefde genadeoord Lourdes, of berusting af te smeeken! Onder de zieken bevindt zich ditmaal Mej. DalstraArendshorst, moeder van zeven kin deren, die verleden jaar als zieke mee ging naar Lourdes, algeheel hulpbehoevend was, maar door de groote genade, die haar ten deel is ge vallen thans als genezen pelgrim mee gaat om te Lourdes haar dankgebed te storten bij Maria. Zij had een ziekbed van 15 jaar, lijdende aan een door professoren en doktoren als ongenees lijk verklaarde ziekte. Zes maal werd zij ter verpleging opgenomen in de ziekenhuizen, door drie professoren operatief behandeld, en de laatste zes jaar was zij doorloopend bedlegerig. Nu gaat deze juffrouw mee, gezond en wel en loopt waar ze wil, terwijl ze in haar huishou ding dagelijks weer de lichte bezigheden ver richt. Zij is onder de duizenden wel een bijzonder bevoorrechte! Haar vurigste wensch was dan ook om in Lourdes haar Moeder Maria dank te mogen brengen voor het ontvangen van deze groote genade en zij is daartoe door mede dankbaren in de gelegenheid gesteld. Vanochtend om zeven uur werd brand ont dekt in de groote achter-magazijnen van de N.V. Manufacturenhar.del J. C. Raming aan de Lange Brugstraat te Breda. De brand nam spoedig zulk een omvang aan, dat het achtergebouw, waarin zich een groote vooraad wollen dekens en andere artikelen be vond, spoedig in lichter laaie stond. Ook de be neden gelegen werkplaats brandde geheel uit. Met de grootste inspanning kon de brandweer verhinderen, dat ook het hoofdgebouw vernield werd. De waterschade is hier echter zeer groot. De oorzaak van den brand is niet bekend. Dc schade wordt door verzekering gedekt. Vanmorgen is te Amsterdam de tooneelspeler Lion Willink op 63-jarigen leeftijd overleden. Lion Willink werkte jaren lang mede aan de gezelschappen van Bouwmeester, Nap de la Mar en Henri ter Hall, zoowel technisch als artistiek. Hij was een verdienstelijke figuur, die echter de laatste jaren niet meer optrad, wegens de kwaal, welke hem teisterde en waar aan hij thans is overleden. De Ned. Vereeniging van belanghebbenden bij de schar- en schelvischvisscherij heeft een bro chure uitgegeven, getiteld: Waarom nu toch een pufverbond. In deze brochure wordt door ge noemde vereeniging geprotesteerd tegen het pufverbod, dat binnenkort, naar men aanneemt, zal worden afgekondigd. Bij deze aangelegenheid zijn de belangen van twee partijen met elkaar in strijd. De visscherii- bedrijven wenschen een verbod van het vangen van ondermaatsche visch, terwijl de eendhou- dersbedrijven en de vischmeelindustrieën op deze visch zijn aangewezen. De reeders dringen op het verbod aan, omdat zij meenen, dat de visch- stand geschaad wordt door de pufvisscherij, ter wijl de vereeniging, die de brochure uitgeeft, van oordeel is, dat puf kan worden beschouwd als een bijproduct der visscherij, door welker vangst de vischstand geen noemenswaardig nadeel ondervindt. Het s.s. „Bennekom", van de Kon. Ned. Stoomb. Mij., dat bij Buena Ventura gestrand was, is Woensdag naar Balboa vertrokken, ge sleept door sleepbooten. Het schip wordt door pompen drijvende gehouden en zal vermoedelijk over 2'/: dag in Balboa arriveeren, waar de „Bennekom" in het dok gaat. iiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiimii Gemiddeld over de vijf hoofdstations was de ochtendtemperatuur een halve graad boven nor maal, in de drie decaden resp. twee en een halve graad en een halve graad boven en een graad beneden normaal. De gemiddelde maximum temperatuur en het gemiddelde minimum waren resp. een halve en een graad boven normaal. De neerslag was in het Noorden van het land en ook in den achterhoek van Gelderland 2050 procent boven normaal, in Zuid-Holland, Utrecht en Zuid-Limburg ongeveer 10 procent beneden normaal en overigens in de Zuidelijke provin cies 2050 procent beneden normaal. Het aantal uren zonneschijn bedroeg te De Bilt 207 tegen 208 uren normaal. Naar wij vernemen ligt het in het voornemen van Prins Bernhard om met ingang van 1 Juli gedurende de zomermaanden verschillende oefe ningen in klein- en grooter verband van de legeronderdeelen bij te wonen, en meerdere mi litaire instellingen te bezoeken, teneinde zich geleidelijk op de hoogte te stellen van het we zen onzer landmacht. In de eerste vijf maanden f 42 mil- lioen meer opgebracht BATAVIA, 1 Juli (Aneta) De op brengst der landsmiddelen over de maand Mei 1937 bedroeg 47.600.000, tegenover in Mei van het vorige jaar 36.500.000. Die opbrengst bedroeg over de maanden Januari tot en met Mei 1937 195.400.000 en over diezelfde periode van het vorig jaar 153.400.000. De opbrengst der belastingen was over Mei 1937 31.100.000 (v. j. 22.100.000), monopolies 3.300.00 (v. j. 3.200.000), producten 5.500.000 (v. j. 3.200.000), bedrijven 5.800.000 (v. j. 4.800.000) en diversen 1.900.000 (v. j. 3.200.000). Het contingent voor den invoer van gedopte en ongedopte koffie in het derde trimester van het loopende jaar, is voor Nederlandsch-Indië vastgesteld op 52.500 quintalen. De werkzaamheden aan het prinselijk jacht „Piet Hein" zijn in de laatste maanden goed gevorderd, dank zij gestadig doorwerken aan de Amsterdamsche scheepswerf van den heer S. de Vries Lentsch Jr.„ waar het vaartuig in aan bouw is. De stalen romp van het 31 meter lange schip is gereed gekomen en staat uit- en inwendig in de grondverf. Aan de buitenzijde is men begon nen met de voorbereidingen voor het afschil deren. De sterke onderverdeeling van het schip door middel van zes waterdichte schotten dient als beveiliging bij eventueelen brand of bij water maken. Wanneer men op de werf onder het schip door loopt, ziet men hoe de kimkielen, de schroefassen met hun uithouders en het roer reeds aangebracht zijn. Beklimt men de stel lingen ter zijde van het schip, dan constateert men, dat het dek over de volle lengte is gelegd en op het voorschip de electrische ankerlier en de teakhouten toegang tot het verblijf der be manning zijn geplaatst. Belangrijker is, dat de dekopbouw bijna ge heel voltooid is. Inmiddels worden reeds licht-, water- en centrale verwarmings-leidingen door het geheele schip aangelegd. Het is aan geen twijfel onderhevig, of het jacht zal binnenkort den trots van de Neder landsche vloot van jachten uitmaken. De be koorlijke lijnen van het schip zullen den ont- werper, den heer H. W. de Voogt, alle eer aan doen. Vroeger is reeds medegedeeld, dat zoowel door particulieren, als door firma's tallooze geschen ken ten behoeve van de „Piet Hein" werden aangeboden. De grootste dier geschenken be staan uit de roeisloep met zeiltuig en de motor bijboot, die aan het jacht zullen worden toe gevoegd en die beide op het oogenblik in aan bouw zijn op de Amsterdamsche scheepswerf. De wereld van watersportbeoefenaren ver heugt zich over het feit, dat dank zij deze boo ten ons prinselijk paar nader in contact zal komen met de watersport en dat zij onze prin ses en onzen Prins op die mooie plekken in ons land zullen brengen die door het groote jacht niet kunnen worden bezocht. Blijkens een aan het departement van Defen sie ontvangen telegram is H.Ms. „Hertog Hen drik' 30 Juni te Funchal (Madeira) aange komen. De Industrieele Mij. „De Noord" te Alblas- serdam heeft van Engelsche zijde opdracht ontvangen voor den bouw van twee motorsche pen. groet ca. 850 ton, d. w. elk. De schepen worden voorzien van een Deutz Dieselmotor, met een capaciteit van 750 P.K. Het bij dezelfde werf voor J. Vermaas' Scheep vaartbedrijf te Rotterdam gebouwde m.s. „Net tie" heeft een goed geslaagden proeftocht ge houden. Het schip is voorzien van een Deutz Dieselmotor, met een capaciteit van 400./480 P.K. LEIDEN. Candidaats examen geneeskunde, mej. V. Kaiser en de heeren W. J. H. Nauta, cum laude, W. C. J. A. van der Wilde, J. Th. Zuidhof, C. M. H. Nauta, P. A. Noorlander, L. J. van Apeldoorn. J. van der Hoeve, R. Turf- boer en C. L. Plasman. Te Jaffa is een aanslag gepleegd op den voor zitter van de Arabische kamer van koophandel, Fachri Naschaschibi. De getroffene, die een neef van den leider der Palestijnsche Arabische Partij is, werd licht gewond. De ministers Antonescoe en Beek hebben het protocol onderteekend, waarbij de legaties van Polen in Roemenië en de legaties van Roeme nië in Polen worden verheven tot ambassades. De directeur der belastingen te Kopenhagen, Buhl, die lid is van den Landsting, is benoemd tot minister van financiën als opvolger van H. P. Hansen, die, zooals gemeld, om gezondheids redenen aftreedt. Het Kerkelijk ambtblad voor het Diocees Munster is voor het eerst sinds het verbod van 27 Maart op 28 Juni weer verschenen. Het blad werd gedrukt door de Boekdrukkerij Regens- berg. Hieruit zou dus blijken, dat de Kerkelijke Drukkerijen, die na het drukken van de Pause lijke Encycliek „Mit brennender Sorge" gecon- iiskeerd zijn, weer vrijgegeven zijn. De gouverneur van den staat Espirito Santo heeft den minister van justitie van Brazilië te legrafisch er van in kennis gesteld, dat een be gin van opstand tegen de staatspolitie te Vic toria is onderdrukt, waarbij verscheidene deel nemers in hechtenis zijn genomen. HILVERSUM I, 1875 M. (8.00 VARA. 12.00 AVRO. 4.00 VARA) 8.00 Gramofoon muziek 10.20 Declamatie. 10.40 Gramo foonmuziek. 11.15 Vervolg declamatie. 11.30 Orgelspel. 12.00 Kovacs Lajos' or kest en gramofoonmuziak. 2.00 Graroo- foonmuziek. 3.15 AVRO-Dansorkest. 4.00 „Fantasia" en gramofooninuziek. 5.00 Voor de kinderen. 5.30 VARA-Orkest; 6.30 Politiek radiojournaal. 6.50 Gramo- foonmuziek. 7.00 Causerie over den bouw van de Maastunnel. 7.20 Gramofoonmu ziek. 8.00 Zang en piano. 9.00 Vroolljke voordracht. 9.30 Zang met twee vleugels- 9.50 VARA-Orkest. 10.30 Berichten ANP- 11.00 Jazzmuziek (gr.pl.). 11.3012.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 301 M. (Algemeen pro gramma, verzorgd door de NCRV) 8.00 Schriftlezing, meditatie, gewijde muziek 7gr.pl.). 8.30 Gramofoonmuziek. 9.30 Ge- lukwenschen. 9.45 Gramofoonmuziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Friesch pro gramma. 12.00 Berichten. 12.15 Gramo foonmuziek. 12.30 Ensemble Van der Horst. 2.00 Gramofoonmuziek. 2.30 Christ, jectuur. 3.00 Pianovoordracht. 4.00 Gramofoonmuziek. 4.3o Stichtsch Salonorkest. 6.30 Causerie over dahlia's. 7.00 Berichten. 7.15 Literair halfuur. 7.45 Gramofoonmuziek. 8.00 Berichten ANP. Herhaling SOS-berichten. 8.15 Ko ninklijke Liedertafel „Zang en Vriend schap". sopraan en orgel. 9.40 Op de fiets door Mooi Nederland, causerie. 10.10 Berichten ANP. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.45 Causerie over kampeeren. 11.00 12.00 Gramofoonmuziek. Hierna: Schrift lezing. DROITWICH, 1500 M. 11.05 Causerie over babyverzorging. 11.4011.50 Piano- soli. 12.10 Orgelconcert. 12.50 BBC-Dans- orkest. 1.352.20 Piano en sopraan. 3.55 Gramofoonmuziek. 4.20 Stedelijk Orkest Harrogate. 5.35 Yascha Krein's Zigeuner- ork. 6.20 Berichten. 6.45 Het Bridgewa- terkwintet. 7.30 Voor tuinlief hebbers. 7.50 Peter Yorke en zijn Band. 8.20 BBC- Schotsch orkest. 9.00 Orgelspel. 9.20 Be richten. 9.40 Cabaret. 1C.20 Kutcher strijkkwartet. 10.45 Het Olof Sextet en soliste. 11-35 Herman Darewski en zijn Band. 11.5012.20 Dansmuziek (gr.pl.). RADIO PARIS, 1648 M. 8.20 en 10.35 Gramofoonmuziek. 12.50 F. Gras-orkest en zang. 4.20 Moyse-Trio en zang. 5.50 Pianovoordracht. 6.05 Zang. 7.20 Zang. 7.35 Vioolvoordracht. 7.50 Duetten. 8.05 Cellovoordraeht. 8.50 Zang. 9.20 Geva rieerd programma. 10.50 Gramofoonmu ziek. 11.201.05 Parijsch Philharmonisch orkest. KEULEN, 456 M. 8.50 Omroepschram- melensemble en solisten. 9.5o Gramo foonmuziek. 12.20 West-Duitsch Kamer orkest. 2.35 Gevarieerd concert. 4.20 E. Börschel's orkest. 5.50 Piano voordracht. 7.10 R. Gaden's orkest. 8.30 Omroepkwin- tet. 9.35 Programma voor soldaten. 10.50 Omroepkoor en solisten. 11.3012.20 H. Kallies' orkest en solisten. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 Kleinorkest. I.30 Salonorkest. 1.502.20 Gramofoon muziek. 5.20 Guetta Milano's orkest. 6.20 Belgisch Pianokwartet. 7.20 Gramofoon muziek! 8.2o Kleinorkest. 8.50 Radiotoo- neeT. 9.30 Caeciliakoor. 10.4011.20 Om- roepdansorkest. 484 M.: 12.20 Gramofoonmuziek. 1.05 Salonorkest. 1.30 Kleinorkest. 1.50—2.20 Gramofoonmuziek. 5.20 Aceordeonmu- ziek. 6.00 Cello en piano. 6.35 Gramo foonmuziek. 6.50 Pianovoordracht. 7.35 Zang. 8.20 Symphonie-orkest. 10.30 II.20 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.30 „Komm mit zum Tanz". vroolijke avond. 10.20 Berichten. 10.5012.20 Hanns Kal lies' orkest en solisten. Om 11.05 Weer bericht. De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat belanghebbenden, die nog erwten van den oogst 1936 wenschen te denatureeren ër rekening mee moeten houden, dat over par tijen, welke na 24 Juli 1937 zijn gedenatureerd geen steunvergoeding meer zal worden gegeven. Deswege zullen alleen aanvragen tot denatu- ratie, welke niet later dan 17 Juli zijn ingekomen nog in behandeling worden genomen. Aan telers van veldboonen van den oogst 1936 aan wie steun wordt verleend op grond van de bij taxatie van de opbrengst van het te velde staande gewas vastgestelde hoeveelheid, wordt medegedeeld, dat partijen, waarvan vóór of op 17 Juli 1937 nog geen bericht van afdorsching is binnengekomen niet meer voor steun in aan merking kpmen. 's-Gravenhage, 30 Juni 1937. Het bestuur der St. Augustinusstichting te Utrecht bericht, dat de inschrijving op de uit gifte van 'n 4 pCt. geldleening, groot f 250.000 nominaal, tot den koers van 100 pCt. en met recht van voorkeur voor de houders van obliga- tiën van de per 2 Augustus 1937 aflosbaar ge stelde 5 pCt. leening van 1926, tot den koers van 99% pCt., is opengesteld op Woensdag 7 Juli, bij de kantoren der Amsterdamsche Bank, de Bank van Haffmans Steegh te Venlo en de S. D. Lankhuyzen Co.'s Bank te Raamsdonksveer. Het restant der 5 pCt. geldleening 1926, groot f 300.000, zal a pari worden afgelost op 2 Augustus 1937. Indien wegens bijzondere omstandigheden de boven aangekondigde uitgifte van de 4 pCt. lee ning 1937 ten laste dezer Stichting niet mocht doorgaan, zal de aflosbaarstelling voor de 5 pCt. leening van 1926 geacht moeten worden niet te zijn gedaan. De betaling der toegewezen obligatiën moet geschieden op Woensdag 21 Juli a.s. De St. Augustinusstichting heeft destijds een geldleening aangegaan groot f 400.000 voor de uitbreiding en de exploitatie van het onder ge noemde stichting staande St. Thomas-college te Venlo. Ter converteering van het nog uitstaan de gedeelte dezer schuld gaat de St. Augustinus stichting thans een 4 pCt. leening aan, groot f 250.000. De leening zal a pari worden afgelost door middel van jaarlijksche uitlotingen van ten min ste f 4.000. De eerste uitloting zal plaats hebben in 1938. De geheele leening zal in 1972 zijn afgelost. De inschrijving op 2.475.000.3'/> pCt. obligatiën, tweede leening 1937, ten laste der gemeente Eindhoven tot den koers van 99 5/8 pCt. zal zijn opengesteld op Woensdag 7 Juli bij de Hollandsche Bank-Unie en H. Oyens Zonen te Amsterdam en bij Bankierskantoor van Lissa Kann te 's-Gravenhage. De obligatiën zijn voorzien van halfjaarlijksche coupons, vervallende 1 Februari en 1 Augustus, waarvan de eerste vervalt 1 Februari 1938. Houders van de per 2 Augustus 1937 afslosbare obligatiën der 4 pCt. leening 1930 en van de per 8 October 1937 aflosbare obligatiën der 4 pCt. leening 1931 ten laste van de gemeente Eind hoven kunnen bij de inschrijving op de 3'A pCt. Tweede leening 1937 een recht van voorkeur uitoefenen, in dier voege, dat de aanmelding der 4 pCt. obligatiën bij de inschrijving recht geeft op toewijzing van een gelijk nominaal bedrag der onderhavige 3% PCt. leening, met dien ver stande echter, dat, indien van dit voorkeurs recht gebruik gemaakt wordt tot een hooger bedrag dan 3 'A pCt. obligatiën der onderhavige leening beschikbaar zijn, de toewijzing systema tisch zal geschieden. Voor uitoefening van het recht van voorkeur moeten de obligatiën der voormelde 4 pCt. leeningen uiterlijk Woensdag 7 Juli vóór des namiddags 4 uur worden aangemeld bij een der bovengenoemde kantoren. Het na uitoefening van bovenbedoeld voor keursrecht overblijvende gedeelte is voor vrije inschrijvingen beschikbaar. De voor de uitoefening van het voorkeurs recht aangemelde obligatiën moeten, voorzien van alle nog niet verschenen coupons, op Maandag 2 Augustus ten kantore van in schrijving worden ingeleverd, waartegen 3 'A pCt. obligatiën, eventueel recepissen, worden uitge reikt onder vergoeding van koers- en rentever- schil. De betaling der op de vrije inschrijvingen toe gewezen obligatiën moet geschieden op 2 Augustus ten kantore van inschrijving. De leening is a pari aflosbaar in 33 jaarlijksche termijnen van 75.000. De jaarlijksche aflossing heeft plaats op 1 Augustus en wel voor het eerst op 1 Augustus 1938. Vervroegde geheele of gedeeltelijke aflossing is te allen tijde voorbehouden. De inschrijving op f 2.918.000 3/2 pCt. obliga tiën (conversieleening 1937) ten laste der ge meente Zwolle zal zijn opengesteld bij dé Rot- terdamsche Bankvereeniging, de Amsterdamsche Bank en de Bank van Doyer Kalff te Zwolle, op Woensdag 7 Juli, tot den koers van 100 pCt. Houders van niet-uitgelote obligatiën van de per 9 Augustus 1937 aflosbaar gestelde 4 pCt. leening 1934 en van de per 9 October 1937 af losbaar gestelde 4 pCt. leening 1935 ten laste van de gemeente Zwolle hebben voor iedere obli gatie, voorzien van alle nog niet vervallen cou pons, recht op toewijzing van een gelijk no minaal bedrag aan obligatiën der onderhavige 3 J2 pCt. leening, voorzien van coupons per 2 Januari 1938 en volgende. Dit recht vervalt, in dien de houders van genoemde aflosbare 4 pCt. obligatiën niet vóór de sluiting der inschrijving, met gebruikmaking van daartoe bij de inschrij vingskantoren verkrijgbare speciale inschrij vingsbiljetten, op de 3 \A pCt. obligatiën hebben ingeschreven. De betaling der toegewezen obligatiën moet plaats hebben op Woensdag 28 Juli, ten kan tore, waar de inschrijving is geschied. De inschrijvers, die het recht van voorkeur hebben uitgeoefend, verplichten zich door hun aanmelding hunne 4 pCt. obligatiën 1934 en 1935, voorzien van alle nog niet vervallen cou pons, op Woensdag 28 Juli 1937 in te leveren ten kantore waar de inschrijving is geschied. Hun zal voor deze door hen ingeleverde obli gatiën worden uitgereikt een gelijk nominaal bedrag aan 3'/2 pCt. obligatiën met coupons per 2 Januari 1938 en volgende, terwijl het door hen verschuldigde terzake van de hun toege wezen 3'A pCt. obligatiën verrekend zal worden met het hun toekomende bedrag wegens inle vering ter aflossing hunner 4 pCt. obligatiën. De coupons zijn betaalbaar 2 Januari en 1 Juli. De couponbelasting wordt op obligatiehou ders verhaald. De leening is aflosbaar in hoogstens 38 jaren, aanvangende in 1938; vervroegde geheele of ge deeltelijke aflossing wordt voorbehouden. Heerengracht 439, Amsterdam. Tel. 30760-36860 Courante complexen perceelen te koop gevraagd Bij de uitgifte van 3/2 pet. obligaties der Nederl.-Indische Spoorweg Mij. is door de houders van 4V.pet. obligaties zoodanig van hun voorkeursrecht gebruik gemaakt, dat op de vrije inschrijvingen niets kan worden toegeivezen. De Borneo-Sumatra Handel Mij. keert over 1936 een onveranderd dividend uit van 6 pet. Op 6 Juli a.s. wordt de inschrijving open gesteld op f 8.044.000 3Vit pet. obligaties tot den koers van 99l/2 pet., ten laste der ge meente Enschede. Houders van 4 pet. obli gaties 1934, 1935 I en 1935 II hebben voor keursrecht. Op 7 Juli a.s. wordt de inschrijving open gesteld op f 2.475.000 3'/2 pet. obligaties tot den koers van 99% pet. ter aflossing van de 4 pet. leening 1931 gemeente Eindhoven. Houders van de 4 pet. leening 1930 en 1931 hebben voorkeursrecht. In verband met de onderlinge samenwer king die de scheepvaartmij en den laatsten tijd betrachten en die geleid heeft tot ver schillende voordeelen, hebben bijna alle pas- sagierslijnen, welke zich bezighouden met de vaart tus'schen Europa en het Verre Oosten, besloten, zich te vereenigen in een Far Eastern Passenger Conference. De Confe rence omvat Amerikaansche, Duitsche, En gelsche, Fransche, Italiaansche en Neder landsche mijen. De periode van kapitaalsterugkeer naar Frankrijk, aangevangen op 5 Maart j.l. na de vrijmaking van den handel in goud, heeft nauwelijks tot omstreeks 10 April ge duurd. Hierna begon de wisselmarkt te Parijs haar evenwicht te verliezen en moest het valuta-egalisatiefonds als tegenpartij optreden voor de vraag-overschot naar de viezen. Zijn pogingen hiertoe zijn totaal mislukt. Volgens de ,New York Times" heeft de financiëele attaché van de Fransche Am bassade het departement van financiën er formeel van in kennis gesteld, dat Frankrijk, door den binnenlandschen toestand ge dwongen, het driezijdig monetair accoord tusschen Frankrijk, Engeland en de Vereen. Staten zal moeten opzeggen. Dit zou in strijd zijn met Morgenthau's verklaring on langs, dat het monetair accoord ongewijzigd blijft. Van de door den Franschen minister van financiën Bonnet verhoogde belastingen op het verbruik wordt onmiddellijk resultaat verwacht, terwijl de verhooging van de directe belastingen eerst na ongeveer een jaar revenuren kunnen worden verwacht. Het belangrijkst deel van de plannen van den Franschen minister Bonnet heeft be trekking op den frank. Na den frank van Poincaré met een goudgehalte van 65.5 piil- ligram, was de waarde in September 1936 van Auriol tot een gehalte van 43 tot 49 gram gedaald. Thans zal weer een nieuwe frank worden geboren, met een nog onbe kend, doch in ieder geval nog lager goudge halte. Omtrent de bedoelingen van het nieuice besluit betreffenden den frank verklaart men te Londen, dat het wegvallen der goud- grenzen van den frank ten doel heeft, dat de koers zich vrijer kan bewegen, waardoor de speculatie beter kan worden bestreden. Hierna zal door een nieuw regeeringsbesluit de goudwaarde van den frank opnieuiv kunnen worden vastgesteld en zal de frank zijn definitieve waarde krijgen. Te New York is men overtuigd, dat Enge land de verhouding tusschen het pond en den dollar zal handhaven, ondanks het feit, dat Engeland den terugslag van den toe stand in Frankrijk ernstiger zal voelen dan Amerika. Men verwacht, dat Morgenthau een verklaring zal afleggen, tot opheldering van de positie der Vereen. Staten. Of België, Nederland en Zwitserland zullen blijven deelnemen aan de overeenkomst is niet be kend, maar men meent, dat zij hiertoe be reid zijn. De Fransche attaché verklaarde aan Mor genthau, dat Frankrijk gedwongen zou kun nen worden, zich van de driemogendheden- overeenkomst terug te trekken. Zijn regee ring wilde echter den tekst der overeen komst aanvullen. Elke verandering, welke op den status quo betrekking heeft, zou slechts een voorloopig karakter dragen. De American Car keer een onveranderd kwartaal-dividend uit van 1 per aandeel. De staalproductie in Amerika bedraagt thans 76 '/2 pet. der capaciteit tegen 75 pet. de vorige week. Indien de dynamietaanslag op de fabrieken van de Bethlehem Steel niet had plaats gevonden, zou de productie hoo ger zijn geweest. De productie in het Youngstown-district bedraagt 73 pet. en wij gelooven, dat deze voor het einde der week tot 80 pet. zal stijgen. De koperverkoopen in Amerika bedroegen Dinsdag j.l. 7.41 mill, lb., tegen 4.43 mill, lb. Maandag j.l. De koperprijs bleef op 0-14 onveranderd. Het Pond Sterling bewoog zich heden ochtend te Amsterdam op 8.98Vi8.99V2 (v. slot 8.98f2), de Dollar op 1.817/s1.82*4 (1.82VS), de Frank op 7.00—7.50 (7.52*A), de Belga op 30.60—30.70 (30.65) en de Zwit- sersche frank op 41.55—41.66 (41.56). De Nivas verkocht 621 tons superieure suiker en 25-000 tons bruine suiker voor export. WAGENINGEN Ingenieursexamen Neder landsche boschbouw. de heeren W. van Laer, geb. te Hilversum.; J. P. J. M. Voskens, geb. te Tilburg: examen koloniale boschbouw, de heeren T. E. A. van Hylckema Vlieg, geb. te Vlaardin- gen; W. van Leeuwen, geb. te Utrecht; inge nieursexamen koloniale landbouw, de heeren J. A. van Duyvendijk, geb. te Papendrecht; D. E. Gianetti, geb. te Buitenzorg; J. Hom, geb. te Buitenzorg; J. A. Harten geb. te Menado: J. M. H. J. Houben, geb. te Breda: O. F. Muller von Czernicki, geb. te Madioen; H. C. Nienhuys, geb. te Amsterdam; H. J. Teseling, geb. te Drieber gen; J. A. Storm van Leeuwen, geb. te Djokja karta; en P. J. w. van der Wijk, geb. te Nij megen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 6