De bespreking te Londen mislukt Stadt Schanke Koning Leopold spreekt tot de oud-strijders De oplossing gevonden Het nieuws van heden Non-inter vent ie-commissie volgende week bijeen RAICHENBACH BLIJFT WERELDKAMPIOEN is Mijnramp bij Stoke-on-T rent „Ik zal mij houden aan de grondwet" HEVIGE ONTPLOFFING TE WIESBADEN Prijsverhooging bestreden DE BAROMETER r VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ZATERDAG 3 JULI - OCHTENDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: Voor Haarlem en Agentschappen per week 25 centper kwartaal f 3.25per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM TELEFOON 13866 DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20643 Oneenigheid tusschen Berlijn en Rome eenerzijds en de Wes terse he staten en Rusland anderzijds Eden wilde nog niets mededeelen „Goede wil" zegt Italië De Duitsche toelichting „Royal Oak" naar Spanje? De financiën der V.S. Deficit in laatste belastingjaar bijna drie milliard dollar Krachtige maatregelen mqet de Britsche regeering nemen om de onlusten in Wa- zaristan te onderdrukken. Een berg-batterij, bemand met Britsch-Indische solda ten, in gevechtsstelling Springer kan het punten-aantal van den Franschman niet meer overtreffen Het WeeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiig immuun Sjigemitsoe meldt het einde van het Japansch-Russische conflict Vermoedelijk twee-en-twintig dood en te betreuren ONZE 3 nergens beter, nergens goedkooper DINER MENU'S VAN A.S. 90 ct. DINER 1.15 DINER ZONDAG 1.40 Het hoogte-record is wederom gebroken. Met zijn PegasusSpecial-vliegtuig, waarvan hier een afbeelding, bleef de Britsche luitenant Adam ruitji 2 uur op meer, dan zestien kilometer, boven de aarde vliegen Beroep op medewerking aan eenheid en binnenlandschen vrede in België Geen referendum over de amnestie-wet De administratieve amnestie Betooging te Bergen Koning Leopold III van België Verscheidene gewonden bij brand in petroleum-raffinaderij De Fransche regeering neemt maatregelen VON BLOMBERG TERUG NAAR DUITSCHLAND De kleeren Is het u nooit overkomen, geachte lezer, dat ge, wonende in een plaats van niet te grooten omvang, waar het groeten gebruikelijker is dan elders, zulk een eerbewijs opvallend meer in ontvangst hadt te nemen, wanneer uw kleeding om de een of andere reden beter dan gewoonlijk was verzorgd? Vooral de hooge hoed pleegt daarbij machtig van uitwerking te zijn. Gij ziet er zoo voornaam uit met dien cylinder, dat men u niet zoo maar en zonder meer voorbij kan loo- pen. Gij zijt toch blijkbaar een ge wichtiger persoon, dan men meende, dat gij waart, een sinjeur, die enfin, men neemt met zeker ontzag zijn hoed, of pet, voor u af. En gij hebt soms reden u erover te ver bazen, dat er zooveel beleefde men schen zijn en zoovelen, die u kennen. Maar dan denkt ge onwillekeurig aan uw meer verzorgde kleedij en aan den hoogen hoed, dien gij zoo dikwijls lichten moet. En gij gaat iets voelen voor de waarheid van het beroemde spreek woord: „de kleeren maken den man." Zij maken zelfs den heer. En in elk geval en altijd den Zon dagsheer Gaat de hotelstaking in Frankrijk door? Overeenstemming bereikt? NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. LONDEN, 2 Juli. (Reuter.) De tweede bijeenkomst der ondercommissie voor de niet-inmenging is na een vergadering van twee uur en een kwartier verdaagd. Onder- commissie en commissie zuilen, naar men meent te weten, de volgende week bijeen komen op een door Lord Plymouth vast te stellen datum. Er is geen overeenstemming tot stand ge komen tusschen de vertegenwoordigers van Frankrijk, Engeland en Rusland eenerzjjds cn die van Duitschland en Italië ander zijds. De bijeenkomst van de voltallige commissie zal den afgevaardigden, die geen zitting in de oudercommissie hebben, gelegenheid geven tot het uiteenzetten van hun standpunt ten aan zien van de toekomst der niet-inmenging. In het Britsche Lagerhuis had Eden des middags verklaard, dat, wanneer men in de niet-inmengingscommissie niet tot een be vredigende regeling zou komen ten aanzien van de controle, een nieuwe toestand zou ontstaan, waarover hij op dit oogenblik nog geen verklaringen kon afleggen. Voorts deelde de minister mede, dat er geen sprake van was, dat in de bijeenkomst van he denmorgen van het niet-inmengingscomité een overeenstemming tot stand zou komen ten aan een van de kwestie der toekenning van de rechten van oorlogvoerenden. De ondercommissie voor de niet-inmenging heeft, naar Havas seint, besloten, dat de af gevaardigden de Fransch-Engelsche en Duitsch- Italiaansche plannen aan hun regeeringen zul len voorleggen, opdat zij op de eerstvolgende vergadering, die de volgende week wordt ge houden, de antwoorden der regeeringen te hun ner beschikking hebben. LONDEN, 2 Juni (Reuter) In het commu niqué, dat door de niet-inmengingscommissie is gepubliceerd, wordt o.a. gezegd: De voorstellen, welke Duitschland en Italië hebben gedaan, zullen ter kennis van alle leden van de commissie worden gebracht. Lord Plymouth, die de vergadering open de, heeft verklaard, dat de Britsche regee ring geen einde van de niet-inmengings commissie wenscht. Zij is voor de politiek van niet-inmenging, indien deze gepaard gaat aan het uitoefenen van controle. - Dit acht zij een essentieel deel hiervan. Lard Plymouth verklaarde verder, dat, indien het controleplan niet kan worden doorgevoerd en geen overeenkomst dienaangaande kan wor den bereikt, zij, die hun toestemming onthou den, het voortzetten van de niet-inmenging zeer moeilijk, zoo niet onmogelijk zouden maken. Vervolgens dienden de vertegenwoordigers van Duitschland en Italië hun voorstel in, waar na de vertegenwoordigers van België, Zweden en Tsjecho-Slowakije zeiden, dat hun regeerin gen de Fransch-Britsche voorstellen aannamen. De vertegenwoordiger van Frankrijk zeide o.m., dat het toekennen van de rechten van oorlogvoerenden aan beide partijen in S jan je duidelijk een kwestie van politiek is, waarvan het gevolg zou zijn, dat de ver houdingen in Spanje gewijzigd zouden wor den en opstandelingen verheven zouden Worden tot het peil van de wettige regee ring. Corbin kon nu reeds mededeelen, dat zijn regeering niet bereid is dezen weg in te slaan. Het is welbekend, dat de vlootkrachten van beide partijen niet gelijk zijn, en de controle zou Worden uitgeoefend door den sterkste. Ook is welbekend, dat geen van beide partijen een doeltreffende blokkade zou kunnen uitoefenen; hierdoor zou de wettige internationale handel ernstig worden geschaad en een dergelijke toe stand zou tot ernstige incidenten kunnen leiden. De vertegenwoordiger van de Sovjet-Unie be vestigde, dat zijn regeering de Fransch Britsche voorstellen zou steunen. Vervolgens stelde de vertegenwoordiger van Portugal voor de vergadering te verdagen, ten einde een mogelijkheid te zoeken, opdat de vier betrokken mogendheden volledig zullen kunnen samenwerken. Lord Plymouth zeide, dat het plan een essentieel punt zou missen, indien de con trole ter zee zou worden opgeheven. Hiervan zou slechts een van de beide partijen voor deel hebben en het zou niet onpartijdig zijn. Het voorstel van Duitschland en Italië is voor de Britsche regeering niet aanvaard baar. Hij herhaalde, dat het Fransch Britsche voorstel gehandhaafd zou blijven. De vertegenwoordiger van Italië verklaarde ten slotte, dat hjj opdracht had de commissie mede te deelen, dat tot nader order de Itali- aansche koopvaardijschepen voort zouden gaan de controle-havens aan te doen en waarnemers aan boord te nemen, terwijl ook het Italiaan- sche personeel, dat werkzaam is op de bureaux van den niet-inmengingsraad, gehandhaafd zal blijven, Indien de commissie een nieuw: con-d 1 tróleplan aanneemt, is de Italiaansche regee ring bereid de positie van haar waarnemers op hieuw in studie te nemen. Verder verklaarde hij, dat de Italiaansche regeering gaarnebereid is het voorstel tot on middellijke evacuatie van de niet-Spaansche gewonden aan te nemen. De voorstellen van Italië en Duitschland tot het toekennen van de rechten van oorlogvoeren den aan beide partijen in Spanje worden door ut Italiaansche pers voorgesteld als „een nieuw bewijs van den wil tot constructieven arbeid der regeeringen te Rome en Berlijn." De „La- voro Fascista" schrijft, dat de voorstellen aan- toonen, dat het mogelijk is het controle-stelsel voort te zetten, zelfs na het einde van het ac- coord tusschen de vier mogendheden van 12 Juni. Er is altijd een uitgangspunt, indien men werkelijk de moeilijkheden wil overwinnen. De pers verzwijgt overigens niet, dat men in Engeland en Frankrijk een vijandige houding tegenover de voorgestelde maatregelen heeft aangenomen, zoodra de Italiaansche pers die aankondigde, doch zij verklaart, dat Italië en Duitschland zich niet willen leenen voor een volledige wijziging van den toestand. In Berlijnsche politleKe kringen aldus seint het D.N.B. betreurt men het, dat de ontwik keling van het Spaansche probleem geleid heeft tot den toestand, zooals die op het oogenblik ;s. Deze ontwikkeling moet echter hoofdzakelijk geweten worden aan de houding van Engeland er. Frankrijk. Ondanks de ook van Engelschen kant steeds weer erkende Duitsche gematigd heid na de mislukking van het contröle-systeem, heeft men in Engeland in feite niet opgehou den een uitsluitend Engelsch-Fransche contro le te propageeren, aan welker partijdigheid geen twijfel kon bestaan. Er werd zelfs getracht op net controle-voorstel nadruk te leggen door het dreigement, dat men bij verwerping het ge- heele niet-inmengingssysteem tot mislukking wilde brengen. Een collectiviteit, die practisch niets anders dan 'n Engelsch-Fransch „Diktat" zou beteekenen, en waaraan zoowel de wil tot objectiviteit als de gematigdheid schijnt te ont breken, wordt hier echter afgewezen. Dat belet Duitschland niet naar een uitweg te zoeken, die in staat schijnt, de door Duitsch land en Italië van oudsher bepleite niet-inmen ging en localiseering van het conflict onder alle omstandigheden en met gepaste middelen te redden. De Duitsch-Italiaansche voorstellen zijn niet siechts practisch uitvoerbaar en gematigd, maar toonen opnieuw, dat Duitschland en Italië be reid zfjn tot het brengen van offers, om de be langen van den Europeeschen vrede in de Spaansche kwestie te behoeden. Ongetwijfeld immers beteekent de erkenning van „rood Span je" als oorlogvoerende macht voor Duitschland cn Italië een psychologisch offer. In Britsche marinekringen verklaart men, dat het slagschip „Royal Oak" naar Plymouth is gedirigeerd, om zich gereed te maken voor een vertrek naar de Spaansche wateren, ter aflos sing van de „Resolution", die haar periode van controledienst weldra voltooid zal hebben. Men had gehoopt, dat de „Resolution" naar Enge land had kunnen terugkeeren, zonder dat het schip zou worden vervangen, zoodat de dienst door kleinere vaartuigen zou worden verzorgd. Men verklaart nu echter, dat de internationale ontwikkeling dit niet veroorlooft, zoodat de „Resolution" eventueel door de „Royal Oak" vervangen zal worden. WASHINGTON, 2 Juli (Reuter) Het op 30 Juni geëindigde belastingjaar in de Vereen. Staten is afgesloten met een deficit van 2.811 miliioen dollar. De ontvangsten bedroegen ongeveer 5.294 mill.; de uitgaven 8.105 miliioen dollar. De openbare schuld bedraagt 36.425 miliioen tegen 33.779 miliioen dollar per einde Juni 1936. De goudvoorraden bedroegen 12.318 miliioen, d.i. 2.300 miliioen dollar meer dan verleden jaar. De strijd om het wereldkampioenschap dammen is reeds beslist. Raichenbach blijft in het bezit van zfjn titel, want de drie en twintigste partij, welke Vrijdagavond in het Victoria-hotel te Amsterdam werd ge speeld, eindigde na 57 zetten in remise, waardoor Springer het puntenaantal van den Franschman niet meer kan overtreffen. De stand is nu n.l.: Raichenbach Springer 23 23 15 15 25 21 De twee partijen, die nu nog volgen, kunnen dus op het eindresultaat geen invloed meer uit oefenen. Zondag wordt de 24ste partij gespeeld, we derom in het Victoria-hotel te Amsterdam. H VERWACHTING: Zwakke tot matigen §j wind uit Zuidelijke richtingen, half tot zwaar bewolkt of betrokken, aanvankelijk droog. Later toenemende kans op regen of EE onweer, aanvankelijk warm. H VERDERE VOORUITZICHTEN: Toene- 1 mende kans op regen of onweer. MOSKOU, 2 Juli. (Reuter). De Japansche ambassadeur te Moskou, Sjigemitsoe, heeft medegedeeld, dat er een afdoende oplossing gevonden is van het conflict, dat tusschen Japan en Rusland ontstaan Is door het in cident op de Amoer. LONDEN, 2 Juli (Reuter) Vanmorgen is in een steenkolenmijn bij Stoke-on-Ttrent brand uitgebroken, nadat zich twee ontplof fingen hadden voorgedaan. Door de tweede explosie werden leden van personeel en directie en redders getroffen. Men vreest, dat er 22 dooden te betreuren zijn. Op het oogenblik van de ramp bevonden zich tweehonderd menschen in de schachten. Vijf lij ken zijn reeds naar boven gebracht. Toen de brand uitbrak, haastten de mijnwerkers zich naar de uitgangen. Door de eerste ontploffing kwamen drie arbeiders om het leven. Een reddingsbrigade daalde af, en terwijl de gewonden geholpen werden, deed zich de tweede, hevige ontploffing voor, waardoor vier menschen op slag gedood werden. Men vreest, dat zich bij de dooden en vermis ten leden van de reddingsbrigade, onder wie 'n directeur en een inspecteur der mijnen, bevin den. Het aantal dooden en vermisten bedraagt tot nog toe 22. Ook op Weekdagen steeds 3 verschillende combinaties LEIDSCHEPLEIN 5—9 TEL. 33072 - A'DAM Huzarensla Aspergesoep Biefstuk a la Tirolienne, versche aardappelen Pudding. Huzarensla - Bouillon - Prln- tanière - Gekookte Tarbot, Elersaus - versche aardappelen, Kalfsnierstuk - Spercleboonen, geb. aardapp. Pudding. Hors d'oeuvre varié Bouillon - Printanlère - Gek. Tarbot - Elersaus - versche aardappelen - Kalfsnierstuk, Spercieb., geb. aardapp. Pudding BRUSSEL, 2 Juli. (Belga). De Belgische koning heeft in zijn paleis te Brussel de voorzitters ontvangen van de groepen oud strijders, waarbij ook de voorzitters waren van de socialistische en Vlaamsche groepen, waarbij hij tot hen een toespraak heeft ge richt. Hierin heeft Koning Leopold o.m. gezegd: Op 23 Juni j.l. heb ik audiëntie verleehd aan burgers, die zich aanmeldden als woordvoerders van een groep oud-strijders. Ik heb beloofd hun verzoek te zullen bestudeeren. Tot de vragen, die tot mij werden gericht, behoorde een, welke beoogde een volksstem ming te doen houden over de amnestiewet. Dit verzoek kon niet worden ingewilligd, daar de grondwet het principe van het re ferendum niet erkent. Wat de andere verzoeken betreft, kan ik. aldus de Koning, op voorbeeld van mijn voorgangers, dezen slechts de procedure voor behouden, welke berust op de beginselen der grondwet. Er kan dus geen sprake van zijn de Ka mers te ontbinden, of het aftreden der re geering te eischen. De constitutioneele souverein moet zich bij de uitoefening van zijn functies er slechts toe bepalen zich door zijn raadgevingen den tolk te maken van de heiligste wenschen en be langen des lands. Ik zal er in de mate der volmachten, welke mij door de grondwet worden toegekend, voor waken, dat overwegingen, welke vreemd zijl) aan die van het recht en de nationale waar- csigheid, daarop een voorsprong zouden kunnen Rebben, welke met het geweten des lands in botsing zou komen. Evenzeer is het naar mijn meening onjuist, aldus de Koning, Indien men door scrupules welke te eerbiedigen zijn, maar die zeer zeker het resultaat zijn van misvattingen, aan de amnestiewet het karakter van een aanslag op de waardigheid van het land en de eer van de oorlogshelden zou toekennen. Wat men ook over de kwestie der am nestie moge denken: deze waardigheid en die eer blijven, ik bevestig het u catego risch, intact. Voorts zou ik u willen spreken over wat men administratieve amnestie heeft genoemd. In deze aangelegenheid zou ik slechts kunnen toe geven, dat men na drie jaren terugkomt op be slissingen, welke men op initiatief van mfjn vader heeft genomen. Mijn regeering is vastbesloten nooit van deze gedragslijn af te wijken. De dienst van het vaderland moet het doel blijven van de collectieve actie der oud-strij- cers. Meer dan ooit heeft België behoefte aan eenheid en binnenlandschen vrede. Maakt van uw prestige van oud-strijder gebruik, om dezen vrede te doen heerschen en de nationale eenheid te bevestigen. Reeds eenmaal hebt gij het land gered. Nu hebt gij opnieuw een rol ten behoeve van het vaderland te vervullen. Op die manier zult gij beantwoorden aan de bedoelingen van hem, die in den oorlog uw groote c'nef is geweest. Oud-strijders en andere betoogers, met name Rexistische afgevaardigden, hebben den Belgi schen minister van Justitie De la Veleye bü A den ingang van het gerechtsgebouw te Bergen uitgejouwd. De politie en de gendarmerie kwamen tus- schenbeide. Er werden over en weer klappen uitgedeeld. De la Veleye werd bij het verlaten van het gerechtsgebouw opnieuw uitgejouwd. De minister werd door een vuistslag in het gelaat bloedend gewond. Onder bescherming van politie-beambten kon hij ten slotte zijn auto bereiken, waar mede hij naar Brussel terugkeerde. In de buurt van het gerechtsgebouw was het nog geruimen tijd rumoerig en moest de politie nog eenige malen handelend optreden. FRANKFORT a. d. MAIN, 2 Juli (Havas). Ten gevolge van een hevige ontploffing is brand ontstaan in een petroleum-raffina derij te Wiesbaden. De muren der fabriek zijn ingestort. Van de 25 arbeiders werden 17 gewond, terwijl twee worden vermist. De brandweer is het vuur nog niet meester. Men vreest, dat zich nieuwe ontploffingen zullen voordoen. PARIJS, 2 Juli (Havas). Het Fransche staatsblad publiceert een decreet, waarbij iedere verhooging van de voor 28 Juni be staande prijzen en tarieven verboden wordt. Tot gerechtvaardigde prijsverhoogingen kan echter toestemming verleend worden. Aan het ministerie van Financiën zal een centraal comité voor het toezicht op de prijzen worden gevormd. Er zijn straffen gesteld op overtreding van het verbod. BOEDAPEST, 2 Juli (D.N.B.). Na een bezoek van vier dagen is de Duitsche minister van Oorlog, generaal Von Blomberg, met een spe ciaal vliegtuig uit Boedapest vertrokken. Hem werd uitgeleide gedaan op het vliegveld door den Hongaarschen minister van Defensie, ge neraal Roeder en den plaatsvervangenden mi nister van Buitenlandsche Zaken, baron Apor. De non-interventiebesprekingen te Londen van Vrijdag zijn mislukt. Volgende week zal de com missi^ waarschijnlijk opnieuw bijeenkomen. Er is een bevredigende oplossing gevonden van het conflict tusschen Japan en Rusland. Koning Leopold III van België hield een toe spraak tot de leiders der oud-frontstrijders, naar aanleiding van hun petitie over de am nestie-wet. De rechtsche opmarsch in Biscaye gaat voort. Men heeft goede hoop op overeenstemming in het conflict in het Fransche hotelbedrijf. De Fransche regeering heeft maatregelen ge nomen om een onrechtvaardige prijsverhooging te voorkomen. In een mijn te Stoke-on-Trent zijn tengevolge van een ontploffing vermoedelijk 22 dooden te betreuren. Bij een ontploffing in een petroleum-raffina- derü in Wiesbaden werden verscheidene perso nen gewond. Von Blomberg is uit Boedapest weer naar Duitschland vertrokken. Met ingang van I Juli zijn in het internationaal telefoonverkeer eenige tariefsverlagingen inge voerd. Wijziging van eenige artikelen van de wet op de rechterlijke organisatie ingediend. Het Tweede Kamerlid Albarda heeft den minis ter van Buitenlandsche Zaken a.i. inlichtingen gevraagd betreffende de mishandelingen, welke Aalders in Duitschland heeft ondervonden. Onderhoud met den kapitein van de Sarkani. Tc Leerdam zijn drie arbeiders van een steiger omlaag gestort; één hunner ernstig gewond. New Yorksche beurs: hoogere koersen bij vaste stemming. PARIJS, 2 Juli (Havas) In een communi qué van de Fransche nationale federatie van ar beiders in het levensmiddelenbedrijf wordt be kend gemaakt, dat alle levensmiddelenwinkels, die geleid worden door winkelchefs, morgen den geheelen dag geopend zullen zijn. Hetzelfde zal het geval zijn met de coöperatieve winkels. De leden van het uitvoerend comité van de hotel- en restaurantseigenaars hebben heden verschillende besprekingen gevoerd op 't minis terie van Arbeid. Ook een delegatie van werk nemers werd gehoord. Volgens zekere inlichtingen zou het principe van een overgangsformule zijn gevonden tot oplossing van het conflict in het hotelbedrijf. Om kwart voor negen vanavond was men van meening, dat onder deze omstandig heden zeer spoedig een overeenkomst zou kunnen worden geteekend, en niet, zooals men oorspronkelijk dacht, pas in den loop van den nacht. iNo i mmuiuiiiiiiiu n i 1 r j 4#? Stand op Zaterdag I uur v.m.: 764.6 Vorige stand; 765.4

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1