De lotgevallen der Sarkani GEMEENTE HEERLEN f. 2.765.000.- 3H pCt. Obligatiën ■mm, De vloekt van zijn leven az_ naar het Engelsch RELAAS VAN DEN KAPITEIN 99K pCt. VRIJDAG, 9 JULI 1937, ZATERDAG 3 JULI 1937 De behandeling in Ceuta was goedmen mocht zich ten slotte zelfs vrij aan wal begeven Het geweigerde convooi Vrijgegeven Int. telefoonverkeer Met ingang van 1 Juli eenige tariefsverlagingen ingevoerd Regterlljke organisatie Wijzigingswet bij de Tweede Kamer ingediend BENOEMING VAN EERSTE KAMERLEDEN Bijzondere poststempels ERNSTIGE VERKEERS ONGEVALLEN Maandelijkse he publicatie ZUID-AFRIKANERS IN DEN HAAG Ontvangst op de Zuid-Afri- kaansche legatie HET ONMOGELIJKE GEVAL Aardappelziektebericht Werklieden omlaag gestort Verkeerde constructie van den steiger? Bij het bevestigen van een antenne neergevallen DE ONTSNAPTE VEEDIEF WEER GEPAKT OP SLAG GEDOOD LEENING ROTTERDAM Gouden doctoraat Reis Hr. Ms. Nautilus UITGIFTE van in stukken van f. 1000. ROTTERDAMSCHE BANKVEREENIGING N.V. AMSTERDAMSCHE BANK N.V. pBR A H DC EVA AR 1 TRAP UWWüGCEVORPcn EiflDJE SICAAR Of SIGARET UIT •DOE DITALTUD! Oude vrouw in brand geraakt Slachtoffer liep ernstige wonden op KOLONISATIE Honderden gezinnen uit Java naar Zuid-Sumatra DE ZAAK-MARGADANT Tenslotte toch klaarheid? GESLAAGDE PROEFTOCHT CLEARINGKOERSEN Praagsche Jaarbeurs Naturalisaties Stuurlieden-examen De mishandelingen van Aalders Inlichtingen aan den minister van Buitenl. Zaken a.i. gevraagd UIT DE STAATSCOURANT Burgemeesters Rijkswerf Onderscheid ingen Rechterlijke macht Gevangeniswezen 's Rijks Munt Posterijen Landbouw Vrijdagmiddag hebben wij een onderhoud gehad met den kapitein van het s.s. Sar kani, van het Nederiandsch Bevrachtings kantoor, dat door een schip van de Franco- Partij was opgebracht en geruimen tijd in Ceuta is vastgehouden. De Sarkani is, zoo als bekend, Vrijdagmorgen te Rotterdam aangekomen. Kapitein J. A. Gitz zeide ons, dat hij 8 April uit de Rotterdamsche haven was vertrokken, geladen met levensmiddelen, zooals erwten, óoonen, tarwe, vlschconserven en koffie. Voor- lat met inladen te Rotterdam was begonnen, had de kapitein zich naar het ministerie van Defensie begeven, om voor zijn schip convooi aan te vragen. Daarbij deelde hij mede, dat het schip met levensmiddelen zou worden gela den. Op het ministerie werd gezegd, dat het con- vooi vermoedelijk wel in orde zou komen. De lading moest onder toezicht van de douane ge laden worden en de reederij moest bewijzen overleggen, wat geladen werd. De Sarkani is vervolgens geladen onder toe zicht van de douane. Het schip vertrok met bestemming naar Alicante. 15 April, voordat Ten de Straat van Gibraltar bereikte, werd °P de Sarkani een oproep van de Java ontvan gen, bestemd voor schepen, die convooi wensch- ten. Toen is geantwoord, dat men tot Gibral tar convooi verzocht, terwijl ook de lading en oe bestemming werden opgegeven. De bedoe- kng was, dat in Gibraltar een officier van de niet-inmengingscommissie aan boord zou ko men. De Java seinde terug, dat geen convooi kon worden gegeven. Op de vraag, waarom, kwam ten antwoord, dat de weigering ge schiedde volgens bevel van het ministerie van Defensie. Den volgenden morgen is de Sarkani door ecn kanonneerboot van de Franco-partij aan gehouden. Een officier kwam aan boord, die naar de lading en bestemming kwam infor- meeren. Toen deze officier weer naar zijn oor- •°gsschip terug was, telegrafeerde de Sarkani aan de Java om assistentie. De officier van de kanonneerboot kwam spoe dig weer aan boord van de Sarkani en gaf order naar Ceuta op te stoomen, waar men de lading wilde visiteeren. Intusschen was de Java, die twee schepen begeleidde, in zicht gekomen. Nog eens werd naar de Java geseind, waarop deze antwoordde, dat wel de reederij convooi had aangevraagd, maar dat het ministerie dit had geweigerd, zoodat de Java niet tus- schenbeide kon komen. Toen de Sarkani in Ceuta kwam, gebeur de er de eerste maand weinig of niets. Daarna is de lading gelost. De reederij heeft over de inbeslagneming van de lading een claim ingediend, maar hierop is nog niets vernomen. De kapitein zeide ons, dat de behandeling in Ceuta goed was. De eerste dagen mocht de bemanning haar hutten niet verlaten, terwijl er een gewapende macht aan boord bleef. Daarna volgden drie weken, dat men niet van boord mocht en ten slotte mocht men zich overdag en 's avonds vrij aan wal begeven. Wel bleef het schip natuurlijk steeds onder bewa king. Bij ondervragingen, die door de autoriteiten te Ceuta geschiedden, informeerde de kapitein wel, naar de reden van inbeslagneming van lading en schip, maar op zijn vragen werd geen antwoord gegeven. De bemanning mocht wel naar haar familieleden schrijven. Ook mocht met de reederij gecorrespondeerd worden. Ant woorden uit het vaderland bleven doorgaans uit. De Nederlandsche gezant te Tanger, de heer Gerth van Wijck, is één keer aan boord van de Sarkani gekomen, waar hij naar de behandeling informeerde. Meer kon de ge zant op dat oogenblik niet doen. Drie weken geleden kreeg men aan boord de mededeeling, dat het schip zou worden vrij gegeven. Het schip is, toen het mocht varen, eerst naar Tanger gegaan, omdat de papieren niet waren teruggegeven. Ook ontbrak een belang rijk onderdeel van de radio. Op het gezant schap te Tanger kreeg men het journaal terug en ook het onderdeel van de radio, terwijl voorts werd medegedeeld, dat het schip zonder verdere papieren naar Nederland kon stoomen. De leden van de bemanning zijn in goeden welstand hier aangekomen. Het zijn 22 Ne derlanders, een Pool en een Wit-Rus. Gedurende het verblijf te Ceuta kreeg men per man en per dag 3.25 peseta, waarvoor le vensmiddelen werden gekocht. De kapitein verklaarde ons nog, dat hij op de uitreis naar Spanje geen tusschenhavens had aangedaan. Namens de reederij zeide men ons, dat men nog in onderhandeling was met de regeering over het geweigerde convooi, omdat men de reden daarvan niet begreep. Met ingang van 1 Juli 1937 zijn de volgende ^riefsverlagingen in het internationale tele foonverkeer voor een gesprek van 3 minuten fbgevoerd met: IJsland 13.50. Vereenigde Staten van Noord-Amerika, Ca nada dagtarief: 1ste zone ƒ36, 2de zone ƒ39.45, •■de zone ƒ42.75 en 4de zone ƒ46.20; nachttarief: fesp. 27, ƒ29.25, ƒ31.50 en ƒ33.75. Cuba dagtarief: ƒ49.50, nachttarief: 36. Het nachttarief geldt van 22 uur tot 10 uur (tÜd van het la»d van aanvraag) en gedurende Ct'n geheelen Zondag. Een speciaal Zaterdagtarief is vastgesteld vcor gesprekken via Berlijn met: Argentinië, 1ste zone 39, 2de zone 42, Chili 46.50, Paraguav 45.40, Peru 47.45 en Uruguay 42. teend dus aan de publicaties van het Centraal Bureau voor de Statistiek zijn als volgt: Gedood: 7 groote steden 9, overige gemeen ten 52, totaal Nederland 61; ernstig gewond: 7 groote steden 245, ovei'ige gemeenten 201, to taal Nederland 446. De 7 groote steden zyn die met meer dan '100 000 inwoners, t.w. Amsterdam, Rotterdam, s Gravenhage, Utrecht, Haarlem, Groningen en Eindhoven. bruari j.l„ toen hij zei: „Maar stel het onmoge lijke geval, dat ik hier (d.w.z. na de verkiezingen B.) stond". Wel nu, dit „onmogelijke geval" doet zich thans voor: de heer Slotemaker de Biuïne is de eenige Minister uit het afgetreden Kabinet, die in de gelegenheid is zijn beleid te eontinueeren." Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi ging van eenige artikelen van de wet op de regterlijke organisatie en het beleid der justitie. Het gewijzigde artikel 3a schept de mogelijk heid, dat een substituut-officier bij een arron- dissements-rechtbank wordt aangewezen om bij een andere rechtbank als waarnemend substituut-officier van justitie op re treden. Het nieuwe tweede lid van artikel 6a maakt het mogelijk, dat een officier van justitie of een substituut-officier van justitie bij een rechtbanK wordt aangewezen als waarnemend advocaat- generaal bij een gerechtshof. Door een andere wijziging wordt de benoe ming van de beëedigde kier Ken ten parkette bij de kantongerechten overgebracht van de arrondissements-rechtbanken naar den minis ter van Justitie. De centraliseering van deze benoemingen maakt het mogelijk, dat In dezen meer uniformiteit wordt bereikt. Artikel 16, 2de lid, schiijït voor, dat de leden van de rechterlijke macht zonder bijzonder verlof van den koning niet naar het buiten land kunnen gaan. De ondervinding heeft uit gewezen, dat dit voorschrift gevoeglijk kan worden gemist. Voorgesteld wordt daarom dit lid te schrappen. Om der wille van de uniformiteit wordt ten slotte ook ten aanzien van de beëedigde kler ken ter griffie van de arrondissementsrecht banken, de gerechtshoven en den Hoogen Raad voorgesteld de benoeming te centraliseeren in handen van den minister van Justitie. Het Centraal Stembureau zal Dinsdag 6 Juli 's middags 5 uur in het stadhuis te 's Graven hage een openbare zitting houden ter benoemd - verklaring van twee leden der Eerste Kamer, noodig wegens' het niet aannemen van zijn benoeming tot lid van dat college door den heer T. Nauta en het bedanken als lid door den heer C. P. M. Romme. Gedurende de dagen, waarop voor tentoon stellingen, congressen, landdagen e.d. bijzon dere dagteekeningstempels in gebruik zijn, kun nen gefrankeerde brieven of andere stukken naar de betrokken kantoren worden gezonden met het verzoek om afstempeling met dien bij- zonderen stempel en doorzending naar den ge adresseerde. Aan dergelijke verzoeken zal, voorzoover de dienstuitvoering daardoor geen belemmering ondervindt, gevolg worden gegeven. Indertijd heeft de K. N. A. C. bij den direc teur-generaal van het Centraal Bureau voor de Statistiek aangedrongen op het publiceeren van verkeersongevallenstatistieken op korten termijn. Tot nu toe verschijnt in Nederland eenmaal per jaar een zeer uitvoerige en uiterst nauwkeurig bewerkte statistiek der ongevallen, Waarin bijv. onder het aantal dooden ook be grepen zijn de slachtoffers, die geruimen tijd ha het ongeval zelve, maar toch ten gevolge Van dit ongeval zijn overleden. Bij een statis tiek op korten termijn is een dergelijke nauw keurigheid niet te bereiken, doch de voordee ten van cijfers op korten termijn zijn toch zoo danig, dat thans is besloten maandelijks een overzicht te publiceeren. Men zal dus het voorloopig maandcijfer der verkeersongevallen slechts mogen beschouwen als een index van maand tot maand van da Bevaren, die aan het algemeen verkeer op den ^veg kunnen zijn verbonden. Daarnaast zal de laarstatistiek een zuiverder en gedetailleerder overzicht blijven geven. De voorloopige maandcijfers over Mei, ont- De gezant van de Unie van Zujd-Afrika en mevrouw Van Broekhuizen hebben Vrijdagmid dag een gezelschap Zuid-Afrikaners, dat een leis door Europa maakt en waarvan het mee- rendeel aan verschillende takken van onder wijs verbonden is te hunnen huize een thee aangeboden. Tot de gasten behoorden ook de directeur-generaal van onderwijs, prof. Van Poelje, eenige bestuursleden van de Ned.-Zuid- Afrikaansche vereeniging en van het Alge meen Nederiandsch Verbond. De Zuid-Afrikaansche gezant, dr. Van Broek huizen, heeft eenige hartelijke woorden tot zijn landgenooten gericht, welke de leider van het gezelschap, de heer Stofberg, beantwoord heeft. Het gezelschap had eenige inrichtingen van onderwijs te Den Haag bezocht, waarna het Vredespaleis was bezichtigd. De bedoeling is Dinsdag met de Windhoek van Rotterdam uit raar Zuid-Afrika te ver trekken. Wij lezen in het Weekblad voor gymnasiaal en middelbaar onderwijs de volgende aanhef van een artikel over de Kabinetswisseling van de hand van den heer Bartels: „De Kabinetswisseling heeft voor het onder wijs deze keer maar zeer geringe beteekenis, nil immers het „onmogelijke" geschied is en Minis ter Slotemaker de Bruine zijn zetel aan de Oost- duinlaan blijft behouden. Wij citeerden zoo even het eigen woord van dezen Minister in de Twee de Kamer bij de behandeling van de wijziging der wet op het Middelbaar Onderwijs op 23 Fe- In het etmaal van 's avonds 30 Juni tot 's avonds 1 Juli is in Noord-Holland en het midden van het land de weersgesteldheid critiek geweest voor het optreden van aardappelziekte. In Zuid-Holland en Zeeland critiek behoudens te weinig regen. Op het terrein van de Glasfabriek Leerdam te Leerdam, zijn Vrijdagmiddag drie werklieden van een vijf meter boven den grond gelegen steiger gevallen. Een hunner, Broekman uit Rotterdam, kreeg inwendige kneuzingen en is in ernstigen toestand naar het ziekenhuis over gebracht. Minder ernstig was de arbeider Stek. eveneens uit Rotterdam, er aan toe, doch hij is eveneens in het ziekenhuis opgenomen. De derde, Borg uit Leerdam, werd licht gewond en is, na in het ziekenhuis behandeld te zijn, naar zijn woning vervoerd. Het ongeluk is waarschijnlijk toe te schrijven aan een verkeerde constructie van den steiger. De politie heeft een onderzoek ingesteld. Te Groningen was Vrijdagmiddag de zeven tienjarige loopjongen A. K. Staal in een per ceel aan de Bloemstraat bezig met het aan brengen van een antennedraad buiten tegen een zolderkamertje. Plotseling verloor hij het evenwicht en viel van negen meter hoogte naar beneden. De jongen kreeg o.m. een bovenbeen breuk en een bekkenfractuur en is in hoogst ernstigen toestand naar het Academisch Zie kenhuis overgebracht. De ontsnapte veedief J. v. d. V. werd Don derdagavond tegen half 9 weer ingerekend door de politie. Hij werd ontdekt in een ka mer van de woning van den landbouwer B. Ën- gelbertink aan den Brandlichterweg te Dene kamp. Buiten weten der bewoners had hij zich daar verstopt. Intusschen schijnt hij zich ook aan veedief stal schuldig te hebben gemaakt even over de grens in Duitschland. Te Venlo is de 24-jarige arbeider Van B. bij het oversteken van den Tegelschen weg door een'passeerenden auto van den heer H. P. uit Tegelen gegrepen. De aangeredene bekwam een schedelbasisfractuur en was op slag dood. Waarschijnlijk treft den bestuurder geen schuld. Bij de gehouden inschrijving op de 3'A pro cent 4e conversieleening Rotterdam 1937, groot ƒ26.620.000, hebben houders der aflosbaar ge stelde 4% procent en 4 procent leening voor een zoodanig bedrag van hun recht van voorkeur ge bruik gemaakt, dat op de vrije inschrijvingen een belangrijke reductie moest worden toege past. Donderdag 8 Juli a.s. zal het vijftig jaar ge leden zijn, dat mr. P. F. L. Verschoor, rustend advocaat en procureur te 's Gravenhage, aan de Leidsche Uiversiteit promoveerde tot doctor in de rechtsgeleerdheid. Hr.Ms. Nautilus is 1 Juli te Bergen (Noorwe gen) aangekomen. (TWEEDE CONVERSIELEENING 1937) De INSCHRIJVING op bovengenoemde obligatiën zal tegen den koers van met recht van voorkeur voor houders van niet uitgelote obligatiën der per 10 Augustus 1937 aflosbaar gestelde 4 pCt. leeningen 1930 en 1934 openstaan op van des voormiddags 9 tot des namiddags 4 uur bij de kantoren van ondergeteekenden te AMSTERDAM, ROTTERDAM en HEERLEN, alsmede bij den Gemeente-Ontvanger te Heerlen. Prospectussen en inschrijvingsbiljetten zijn bij de inschrijvings kantoren verkrijgbaar. ROTTERDAM g l93? AMSTERDAM -V; Te Temeuzen is Vrijdagmiddag de zeventig jarige vrouw W. Regt in haar woning in de Dekkerstraat, toen zij vuur in een kachel wilde dooven, in brand geraakt. Met ernstige wonden, vooral aan voeten en gezicht, is zij per ziekenauto naar het zieken huis overgebracht. Een begin van brand, dat in het schuurtje, waar de kachel stond, was ontstaan, hebben de buren gebluseht. BATAVIA, 2 Juli. (Aneta.) Te Loeboek Ling- gau in Zuid-Sumatra zullen 600 gezinnen van kolonisten uit Java worden gevestigd. Op de nederzetting Belitang wordt op het huisvesten van 250 gezinnen gerekend. Beide terreinen kunnen aanmerkelijk meer kolonisten bevatten, doch het is de bedoeling als proef met bovengenoemde aantallen een begin te maken. SOERABAJA, 2 Juli. (Aneta.) Op basis van inlichtingen, ingewonnen in Zuid-Celebes, meldt de Indische Courant het volgende over de zaak- Margadant: Nadat in Februari 1936 de verjaring gestuit was, doordat op vordering van het parket de rechter-commissaris voorloopige informaties in won tegen K. Jr. en diens chauffeur, ging het parket voort met het verzamelen van bewijs materiaal. Als resultaat daarvan kan worden aangenomen dat binnen zeer afzienbaren tijd tegen beiden rechtsingang zal worden gevor derd, met verwijzing van hun zaak naar de te rechtzitting. i Het op de scheepswerf Gideon, van J. Koster Hzn. te Groningen, voor rekening van kapitein H. Salomons gebouwde m.s. Da Costa, groot 307 ton d.w., heeft een goedgeslaagden proeftocht gehouden. Het schip is voorzien van een Deut sche Werke-motor, met een capaciteit van 150 P.K. Koersen voor stortingen op 3 Juli 1937 tegen verplichtingen luidende in Reichsmarken 72.95 Lires ƒ9.61, peseta's ƒ9.10. De internationale Praagsche Najaarsbeurs zal in aansluiting bij de Leipziger Messe gehouden worden van 3—12 September a.s. Spoorwegen, scheepvaart- en luchtlijnen ver- leenen reducties. Men verwacht, evenals bij de in Maart j.l. ge houden voorjaarsbeurs te Praag, op deze na jaarsbeurs wederom een groot aantal Neder landsche bezoekers. Als gedelegeerde der Praagsche Jaarbeurs treedt op de heer Jan C. W. Polak, Plaats 21, 's Gravenhage. Ingediend zijn wetsontwerpen tot naturalisa tie van Hirsch Blum en 20 anderen en van Helene Arndt en 19 anderen. DEN HAAG. Geslaagd voor len stuurman groote stoomvaart W. Gravemaker, en voor 2den stuurman groote stoomvaart J. B. Dijk huizen. Hel soc-dem. Tweede Kamerlid Albarda heeft den minister van Buitenlandsche Zaken a. i. de volgende vragen gesteld: Heeft de minister kennis genomen van de mededeelingen van den Nederlandschen re serve-luitenant G. Aalders betreffende ernstige mishandelingen, die men hem in Duitschland heeft doen ondergaan, ten einde hem tot be kentenissen in een strafproces te dwingen? Heeft de minister reeds aanleiding gevonden of is hij alsnog bereid, omtrent de in de eerste vraag bedoelde feiten inlichtingen in te win nen bij de Duitsche regeering? Indien uit die inlichtingen of op andere wijze blijkt, dat de mededeelingen van den heer Aalders juist zijn. vindt de minister dan daarin aanleiding tot verdere stappen en zoo ja, tot- welke? Met 15 Juli 1937 benoemd tot burgemeester der gemeente Vledder: jhr. R. O. van Holthe tot Echten. De nieuwe burgemeester van Vledder is 3 Januari 1892 geboren en thans volontair ter se cretarie der gemeente Renkum. Met 15 Juli 1937 benoemd tot burgemeester der gemeente Wolphaartsdijk: S. A. N. van Oeveren. De heer Van Oeveren is geboren 24 Januari 1891 en thans wethouder van Wolphaartsdijk. Met 15 Juli 1937 benoemd tot burgemeester der gemeente Hengelo (O.), mr. J. A. H. J. van der Dussen. De heer Van der Dussen is 36 jaar en bekleedt de functie van wethouder der gemeente Kam pen. Met 1 Aug. 1937 benoemd tot burgemeester der gemeente Vuren: W. E. J. Bulk. De heer Bulk is 14 September 1887 geboren. Hij is thans controleur voor de steunverleening bij het departement van Sociale Zaken. Aan E. T. L. M. Otten is op verzoek, met 15 Juli 1937, eervol ontslag verleend als burge meester der gemeente Bergen (L.). Met 1 Juli zijn in den vasten dienst bij de rijkswerf benoemd tot hoofdcommies belast met de functie van calculator J. A. Blanjaar en H. W. Reijnen. Benoemd tot ridder in de orde van Oranje- Nassau, J. C. Nakken, verificateur der invoer rechten en accijnzen te Amsterdam. Toegekend de aan de orde van Oranje-Nassau verbonden eere-medaille in goud aan A. Was- scher, opzichter, in zilver aan D. de Jong, por tier en J. Huizinga, opzichter en in brons aan H. de Vries, saturateur, allen in dienst bij de N.V. Noord-Nederlandsche beetwortelsuikerfa briek te Hoogkerk. Bij K.B. is benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau zuster Paula (in de wereld M. van Sonsbeeck), moeder-overste van het Liefde gesticht van de Zusters van Tilburg, te Groes- beek. Benoemd tot rechter-plaatsvervanger in de arrondissementsrechtbank te Arnhem: Mr. C. Star Neuta Carsten, oud-griffier van het hoog gerechtshof in Ned.-Indië, wonende te Amster dam. Bij K.B. is bepaald dat de vacature van kan tonrechter te Harderwijk, opengevallen door het eervol ontslag van mr. E. H. Loosjes, niet zal worden vervuld, en is aan mr. D. J. W. Muller Massis, kantonrechter te Amersfoort, opgedra gen, waar te nemen de werkzaamheden van kantonrechter te Harderwijk. By K.B. is, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend aan mr. H. J. Santman als rechter-plaats vervanger in de arrondissementsrechtbank te Rotterdam, onder dankbetuiging voor de als zoodanig bewezen diensten. By K.B. is, op zijn verzoek, onder dankbetui ging, eervol ontslag verleend aan mr. J. Lint horst Homan als kantonrechter-plaatsvervan- ger in het kanton Steenwyk. Benoemd tot lid van het college van regenten over de gevangenissen te 's Hertogenbosch: C. Th. Kortenhorst, arts-psychiater, wonende te 's Hertogenbosch. Met 1 Augustus 1937 is bij 'sRüks munt be vorderd tot commies H. P. M. van der Leeuw, thans adjunct-commies. Met 1 Juli 1937 is benoemd tot referendaris der posterijen, telegrafie en telefonie B. Nie- wold, thans referendaris 2e klasse. Met 1 Juli is op verzoek eervol ontslag ver leend aan prof. ir. J. Elema te Assen als ryks- iandbouwconsulent, onder dankbetuiging. ii Intusschen zat hu met boozen blik, met de handen diep in de zakken, in het vuur te sta ren. Dat stilzwygen was haar een marteling. „Dick, waarom zeg je niets?" fluisterde zij angstig. Niets dan ijzige stiltealleen verbroken door het schelle fluiten van een locomotief in de verte. Ze werd wanhopend, ging vóór hem staan, leg de hem de hand op den arm en drong: „Dick, zeg toch eens iets!Ik wil het we ten: was het een vergissing? Heb je mij opge zocht en mu gevraagd,.... niet omdat je liefde voor my voelde...., maar, omdat je dacht, dat Ik.... de andere Audry.... de erfgename van oom James was?" Terwyl Thurston anders steeds zyn zelfbe- heersching had weten te behouden, scheen deze schok toch te veel voor hem te zyn geweest en hij kon zyn teleurstelling niet verbergen. Dus, toen Audry ongeduldig herhaalde: „Spreek nu toch?" antwoordde hy, steeds in het vuur sta rend: w „Het was een vergissing! Ik dacht, dat je Je nichtje was. Hoe kon ik weten, dat er twee meisjes van denzelfden naam waren?" HOOFDSTUK X „Het was een vergissing!" Audry herhaalde de woorden werktuiglijk en als versteend stond zy daar, terwyi ook alle kleur uit haar gelaat geweken was. „Een vergissing!.... Juist!.... Nu begin Ik het te begrypen! Je hebt my gedwongen tot wat vanmorgen plaats vond niét, omdat je my liefhad, maar omdat je zeker wilde zyn van het geld! Ik moet zeggen: je hebt je rol goed gespeeld; je hebt mü uitstekend misleid! Ik heb mij dus ook vergist." Hü voelde zich getroffen door haar leed en legde haar de hand op den arm. Maar zij schrok terug, of een adder haar gestoken had. „Audry, ik had en ik héb je ook lief, met hart en ziel," zei hy. „Laat my het recht wederva ren, dat je hieraan geloof slaat. Ik ontken niet, dat waar is hetgeen waarvan je my beschuldigt: Mr. Jesson had my meegedeeld, dat hy zün geld zou nalaten aan zyn nichtje, Audry Jesson, en hy had mij gevraagd, haar op te zoeken en haar zijn boodschap over te brengen. Met die bedoe ling alleen ben ik naar Brancepeth gegaan. Ik zweer je, dat ik totaal geenerlei bygedachten koesterde, tót ik je zag. Als je leelijk en onaan- trekkeiyk was geweest, zou ik je enkel de bood schap hebben overgebracht en je nooit meer hebben gezien; maar je was zóó aardig en be- kooriyk, dat ik je op het eerste gezicht al lief had." „My of myn aanstaand vermogen?" vroeg zy schamper. „Ik zal niet ontkennen, dat je aanstaand ver mogen veel bydroeg tot je bekoring; maar, of Je mü gelooft of niet, ik kan betuigen, dat ik 'toen al dadeiyk liefde voor je gevoeld heb, zoo als ik ze nu op het oogenblik nóg voor je voel." „En als je nu eens vóór vanochtend je vergis sing had ontdekt, zou je dan nóg zyn overge gaan, tot wat vanmorgen heeft plaats gehad?" „Dat zal ik niet beweren. Als ik geweten had, wat ik nü weet, dan zou ik zeker niet hebben aangedrongen op een huwelijk; want, zoolang ik niet de betrekking heb, die Villiers mij be loofde, heb ik ook geen middelen, om een vrouw te onderhouden." „En als je ze dan wèl krygt, weet wel, hoe je zei, dat je ons huweiyk bekend zou maken, zoodra dit plaats had." Thurston haalde de schouders op. „Dit zèl ik ook doen, als je er op staat. Ik zal met je voogd spreken, zoodra ik de betrekking heb." Audry richtte zich op, in haar volle lengte en sprak vol verontwaardiging en minachting: „Dat zal je niét! Géén man zal ooit van my kunnen zeggen, dat ik my aan hem opgedrongen heb; dat ik, tégen zijn zin, myn recht gewet tigd wilde zien, om openlijk als zyn vrouw er kend te worden. Het was dus wèl gelukkig, dat de vergissing nog intyds ontdekt werd, zooals ik reeds zei. Ik kan die weinig plephtige plechtig heid, zooals die vanmorgen plaats vond, niet als waariyk rechtsgeldig beschouwen. Daarom: laat het zyn, of er niets geschied was. Je hoeft niet bang te wezen, dat ik ooit eenig recht op je zal laten gelden! Ik schenk je je vryheid en eisen diezelfde vryheid!" „En als ik je die nu eens niet geven wil, Audry?" vroeg hy teeder. Ze bloosde en met uitdagenden blik sprak zy: „Dat zal je niet doen! Want hoe zou je im mers een vrouw zonder geld onderhouden? Je ketenen moeten verguld zyn, anders zou je den dag vervloeken, dat je er je aan bond. Je bent nu vrij; blpf dat ook!" Ze wendde zich van hem af en hij deed geen moeite, haar te weerhouden, maar bleef haar zwijgend gadeslaan, terwijl zy eerst het diaman ten ringetje en toen haar trouwring van den vinger schoof en ze hem toestak. „Neem dien; voor mü hebben ze verder geen beteekenis." Hij schudde het hoofd: „Neen. Bewaar ze, Audry. Je bent nu boos op mij en ik geef toe, dat je het recht hebt, boos te zijn; maar je zult wel weer beter over mij gaan denken, als je het gelof in my hebt herwonnen, dat ik je steeds heb lief gehad. Dan zal je het mü vergeven en die ringen ook weer willen dragen." „Dat zal ik noöit! Er een vrouw op na te hou den, is een weelde, die niet binnen je bereik ligt. En je moet dan wel heel min over mü denken, als je meent, dat ik my ooit nog eens aan zoo'n vernedering zou bloot stellen." Toen hy bleef weigeren de ringen aan te nemen, duwde zij hem met geweld den diamanten ring in de hand. „Daér, behoud dien; die is waardevol en den ander," en ze wierp dien, eer hy het verhoeden kon, in het vuur: „Ik draag 'm toch nooit meer en ik zal het je ook nooit vergeven! Thurston kon een toornigen uitroep niet on derdrukken, terwyi hy het edele metaal zag smelten. Maar reeds kwamen er weer voetstap pen nader, die nu ditmaal stilhielden voor de deur. Een yzige luchtstroom drong het vertrek binnen en de stem van den conducteur werd vernomen met dé aankondiging: „Goed nieuws voor u, sir. De berg sneeuw is niet zoo hoog, als wij gevreesd hadden, dus zui len wy wel gauw verder kunnen." „Ja?" vroeg Thurston, biy, dat hun tëte-a- tête op deze wyze gestoord werd. „Hoe gauw wel, conducteur?" „Binnen een paar minuten, sir; de andere jonge dame heb ik gewaarschuwd. O, daar is zy al!" De deur ging open en Kathleen trad binnen. De conducteur wendde zich toen tot haar en Thurston raapte Audry's handschoenen op, ter- wyi hy fluisterde: „Trek dien gauw aan! Ik zag, dat ze naar je hand keek." Met een kleur volgde Audry dien raad. Zy was ook even vastbesloten, als hy, dat ze zich tegen over die vreemde moesten goed houden. Zwygend geleidde hy haar het perron over, tot ze by den trein waren; daar hielp hy haar in stappen en raadde haar, dat ze wat op de bank zou gaan liggen, waarin zy ook toestemde. Na dat hy haar toegestopt had en ook Kathleen nog enkele beleefdheden had bewezen, zei hy schertsend, dat de dames zeker eerder slapen zouden, als ze alleen waren; dat hij zich dan zoo lang naar den „coupé-rooken", daarnaast, zou begeven. „Heb je het warm genoeg, liefste?" vroeg hy ten overvloede aan Audry. „O, ja, dank je!" Kathleen was het eerste in slaap en de trein snelde voort, als om den verloren tijd in te ha len; maar toch nog niet snel genoeg voor Audry, die onbeschrijfelijk verlangde naar het doel van haar reis, waardoor zy meteen schei den zou van den man, die haar zoo schandelijk misleid had; den man, dien zij haar jonge lief de had geschonken en dien zij nu nog meer haatte, dan lief had. HOOFDSTUK XI „Dus het is ten eenenmale onmogelijk, om myn vrouw te worden, Audry?" „Ten eenenmale onmogelijk, Philip! Dat heb ik je al meer gezegd." „Jullie vrouwen bent erkend veranderlyk, dus „Maar wat dit betreft, zal ik nooit van opvat ting veranderen!" Philip had haar nu al herhaaldelijk dien voor slag gedaan en steeds had zy hem met groote beslistheid bedankt; maar nu ditmaal hoopte zy toch voor goed een einde te maken aan die kwellingen. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 3