w LAATSTE NIEUWS Waar de filmband rolt De non-interventie in Spanje Zoekt gij betrouwbaar j Personeel? Plaats dan een „Omroeper" voor 80.000 gezinnen MIVA krachtig MISSIE machtig Miss Earhart in zee gestort? |niiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiii!iiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiniii]iiiiiii!iiiii!iiiii!ii!!iiiiiiiniiiiiiiii!iiii!iiini^ ZATERDAG 3 JULI 1937 liiiinmiiiHiiiinmiiiiHiniiiiiiiiiiiiiiimmiiHiniiiiiniiiiiHiiiiiiiiiiiiiiinnniniiniiiniiinimiiinnTHmnmniTg VER. VAN DIRECTIES VAN NIJVERHEIDSSCHOLEN Officieele ontvangst ten stadhuize Groote medewerking Brandje in onbewoonbare woning Het zangfeest op de Groote Markt HEEMSTEDE DE OUDE BLEEKERIJ TE BLOEMENDAAL Wordt verplaatst naar het Ned. Openluchtmuseum te Arnhem Examen nuttige handwerken Eindexamen H.B.S. B Gevonden voorwerpen en dieren UIT DE HOOFDSTAD Strijd om den brood prijs (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Bij Honoloeloe-eiland kreeg zij gebrek aan benzine De moeilijkheden op Trinidad Soldaat hij aanrijding gedood Het slachtoffer is een negentien jarige milicien uit Amsterdam De verkiezingen in Sovjet-Rusland Ontwerp-regeling thans gepubliceerd Kardinaal Pacelli in Frankrijk ROOD EN WIT SPANJE TE IJMUIDEN FRANS HALS-THEATER The Texas Rangers REMBRANDT-THEATER Een scène uit de film „Lloyds of London", die deze week draait in het Rembrandt Theater LUXOR-THEATER De humane Bruut Lloyds of London PALACE-BIOSCOOP Menschen met maskers Deutscher Bund in Afrika ontbonden AT HLET I EK NIEUW WERELDRECORD 2000 METER De Zweed Johnsson brengt het op 5 minuten 18.6 sec. SCHAKEN HET TOURNOOI TE KEMERI Aljechin remise met Petrov (Berichten opgenomen in een deel van onze vorige oplage) Gemeenschappelijke verklaring van Duitschland en Italië 2) Met uitzondering van het pa trouille-systeem, hetwelk reeds eer der aangemerkt werd als een vol komen mislukking, en dat derhalve niet bestendigd kan worden, zou het tegenwoordig systeem, reeds goedge keurd door de commissie, kunnen worden behouden. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT STAD Op het Haarlemsche stadhuis werden Vrij dagmiddag de deelneemsters en deelnemers aan de te Haarlem gehouden zomervergadering van de Vereeniging van directies van Nijverheids scholen officieel door het gemeentebestuur ontvangen. De Wethouder van Onderwijs, de heer A. G. Boes, sprak een woord van welkom in dit ge bouw, waar, zooals hij zeide het hart van Haar lem klopt en dat de bewondering van ieder be zoeker wekt. Spr. verheugde zich erover, dat de aanwezigen Haarlem hadden uitgekozen om te vergaderen en hoopte dat de schoonheid van de stad en omgeving de stemming op de ver gadering ten goede zou komen, de besprekingen geanimeerder en productiever zou maken en de niet gemakkelijke en verantwoordelijke taak der deelneemsters en deelnemers zou vergemak kelijken. Onder invloed van de ongunstige fi- nancieele omstandigheden, aldus spr. is deze taak verzwaard door vermindering van den cursusduur, de opvoering van het aantal leer lingen per klas, administratieve voorschriften, enz. Gelukkig heeft het onderwijs hieronder niet geleden, doch ondervond daarentegen juist een opgang. Van 1934 tot 1935 steeg het aantal am bachtsscholen van 92 tot 94 en het aantal leer lingen met 10 pCt. Weliswaar daalde het aan tal huishoudscholen van 161 tot 159, doch het aantal leerlingen steeg met 8 pCt. Uit het groot aantal leerlingen van het Nijverheidsonderwijs (totaal 132.000 in 1935) blijkt wel duidelijk welk een belangrijke plaats dit onderwijs inneemt. De industrie krijgt in Nederland steeds meer beteekenis en daardoor stijgen ook de noodzake lijkheid en het nut van het Nijverheidsonderwijs. Haarlem is een belangrijk centrum van dit on derwijs. Er zijn immers drie huishoudscholen en een ambachtsschool. Wel zijn deze door par ticulier initiatief tot stand gekomen, doch het gemeentebestuur heeft er altijd groote belang stelling voor getoond en steeds aangenaam sa mengewerkt met de besturen ervan. Dat de vereeniging ook met haar tijd mee gaat, aldus spr., blijkt wel uit de agenda van de vergadering, waarop o.a. een punt inzake het onderwijs in de vliegtuig-industrie voor komt. Spr. hoopte tenslotte dat alle aanwezigen goede herinneringen aan Haarlem zullen mee nemen. Namens de aanwezigen dankte de heer Hen- geveld voor de officieele ontvangst en memo reerde even in het kort het ontzettend ongeval dat oud-burgemeester Maarschalk is overkomen, wien spr. een spoedige beterschap toewenschte. Spr. dankte het Haarlemsche gemeente bestuur voor het zeer vele, dat het voor de Nijverheidsscholen gedaan heeft en doet. In den wereldoorlog heeft het gemeentebestuur mede werking verleend aan de stichting van de Am bachtsschool, door bouwgrond beschikbaar te stellen en een leening van een half millioen gulden tegen 4 pCt. te verstrekken. Toen bleek dat er nog 100.000 tekort was, heeft het ge meentebestuur dit als voorschot gegeven. Haar lem moest daarop zelf gaan leenen tegen 7 pCt. rente, maar toch verhoogde het gemeentebe stuur de rente van de aan het bestuur van de ambachtsschool verstrekte leening niet. Ook later toonde het groote medewerking door binnen den kortst mogelijken tijd ver gunning tot uitbreiding van het onderwijs te geven. Spr. hoopte dat het gemeentebestuur deze groote medewerking ook in de toekomst zal voortzetten en besloot met de beste wenschen voor den groei en bloei van de Spaarnestad. Handdoeken: Breuning, Brandstr. 47; Armband horloge: de Jong, Obistraat 9; Armbandhorloge: Schaap, Twijnderslaan 26; Jongensjas: Bark, Preangerstraat 10; Portefeuille met inhoud: Mooy, Reitzstraat 115; Portemonnaie met inh.: Politiebureau Smedestr.; Portemonnaie met in houd: Ungelman, Wagenweg 218; Portemonnaie met inhoud: Boom, Laurierstr. 35; Postduif, Grootendorst, Perseusstr. 6; Rijwielplaatje, Poli tiebureau Smedestr.; Rijwielplaatje: Boots, Gen. de La Reijstr. 49; Padvindersriem: v. d. Vaart, Pijlslaan 16; Tasch met inhoud: v. Dobben, Kle verlaan 261; Tasch met inhoud: Heijboer, El zenplein 24; Zegels: Blesgraaf, M. v. Heems kerkstraat 16. Gistermiddag brak door onbekende oorzaak brand uit in een onbewoonbaar verklaarde wo ning aan de Raamveststeeg. Het vuur deelde zich ook mede aan een belendend perceel, dat niet minder onbewoonbaar was. De brandweer kon zich daar echter niets van aantrekken en zij bluschte dan ook plichtsge trouw het vuurtje met twee stralen op de wa terleiding, een aan den voorkant en een aan den achterkant. De organisatoren van het zangfeest op de Groote Markt verwachten vandaag alle kinde ren, die staan ingeschreven,, in de „Doelen". Om half drie zal de repetitie beginnen. Daar er nog slechts enkele repetities zijn, is het ab soluut noodig dat er niemand thuis blijft. Vijftig jaar in dienstbetrekking. Woensdag 7 Juli zal de heer J. Koster, wonende Lange Margarethastraat te Haarlem, den dag herden ken dat hij voor vijftig jaar als bloemist-arbei der in dienst kwam bij de firma J. Roozen, al hier. In die jaren heeft de jubilaris verschillende firmanten gediend. Allereerst, toen nog als een 15-jarige jongen, den ouden bekenden bloemist patroon M. J. Roozen op de toen nog bestaande kweekerij Bronstee, waarvan pas in dit jaar de bloembollenschuur langs de Heemsteedsche Dreef is afgebroken, en de tuinen nu zijn ver anderd in bouwterreinen. Toen de oude firmant het bedrijf overliet aan zijn zoons, de firma Gebr. N. en J. Roozen, bleef Koster mede in het bedrijf, en toen de firma Nic. en J. Roozen ontbonden werd, bleef Koster bij den oudsten firmant N. Roozen, waar hij thans nog als een bekwaam en ijverig vak man zijn werk verricht. Het zal den jubilaris dien dag zeker niet aan belangstelling ontbreken. R.K. Mulo-examen. 2 Juli. Diploma B. vijf candidaten. Geslaagd: M. v. d. Bergh, L. Brecht, P. Kamp, twee candidaten afgewezen. Diploma A. 23 candidaten. Geslaagd: G. Al ders, M. Goossens, J. Koelemeijer, Th. Brands- ma, J. Hoes, J. Stam, M. Kroetzer, C. Koster, M. Stammeijer, M. v. d. Molen, Th. van Tonge ren, E. Nelissen, M. de Werd, E. v. d. Mey, P. Pompe, M. A. Mulder, R. Reskers. Zes candida ten afgewezen. B. en W. van Arnhem deelen den raad mede, dat het bestuur van het Nederlandsche Open luchtmuseum er in geslaagd is, de hand te leggen op een oude bleekerij te Bloemendaal, welke in verband met wegenaanleg in die ge meente moet worden afgebroken. Aangezien dat gebouw het eenige nog in Nederland be staande exemplaar is van een ouderwetsche bleekinrichting, is het van groot belang, als net gebouw gespaard kan blijven door het een plaats te geven op het terrein van het Open luchtmuseum. Door samenwerking van velen is het gelukt de overbrenging en wederopbouw te verzekeren. Het afbreken zal in Bloemendaal in werkverschaffing plaats vinden en het weder- opbouwen zou hier op gelijke wijze kunnen ge schieden. Volgens de overgelegde begrooting, opgemaakt door den directeur van Gemeente werken, zullen de kosten van wederopbouw be dragen 6000.aan loon, welke voor rekening der gemeente komen en ƒ5000.aan overige kosten, welke door het Openluchtmuseum zullen worden gedragen. B. en W. stellen der. raad voor beschikbaar te stellen een bedrag van 11.000.voor het wederopbouwen van een bleekerij uit Bloemeh- daal op het terrein van het Openluchtmuseum. HAARLEM (Rijkskweekschool) Geslaagd de dames: R. W. Weide, V. Weidema, te Haar lem; C. A. Willemse, Heemstede; J. Wringer, Velsen; W. Mienus, Hoofddorp. De examens zijn^afgeloopen. HAARLEM (Christelijk Lyceum) Geëxa mineerd 18 candidaten. Geslaagd mej. E. M. A. de Clercq, de heeren A. H. Bakker, W. den Bra- ber, P. C. Briët, N. Dijkshoorn, P. A. Galle, C. J. van den Hoorn, T. Huizer, G. J. van Koppen hagen, G. van de Linde, J. Oudman. K. H. Pol- Jatz, J. M. R. Radermacher Schorer, N. A. Ver- sluys, H. Wassenaar. Inlichtingen aan het bureau van politie Sme- destraat, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Terug te krijgen: Handschoenen en ceinturen: Politiebureau Smedestraat; Autoped: v. Buuringen, Anthonie- 6traat 57 rood; Brillenkoker: Postkantoor Ged. Oude Gracht; Postduif: Koek, Teilerstr. 27; Szü Den jongsten horenblazer bezit 't eerste bataljon der Britsche Garde-grenadiers. Op de inspecties is hij een voorbeeld van perfecte uitrusting Voor den vice-president der arr. Rechtbank Mr. J. G. de Vries is in kort geding gepleit in een kwestie de broodprijzen in de hoofdstad be treffende. De Federatie voor het Amsterdamsche bak kersbedrijf had een vordering ingesteld tegen leden die niet meewerkten aan de broodprijsver- hooging door brood te leveren aan slijters, die de oude prijzen handhaafden. Teneinde den slijters den pas af te snijden waren de leden der federatie voor het Amster damsche bakkersbedrijf een z.g.n. prijzencon- tract aangegaan, waarbij is bepaald dat men elkanders slijters niet zou overnemen. Toen echter kort geleden de broodprijs werd verhoogd met een cent, hebben vele afnemers op hun kar bekend gemaakt, dat zij niet aan de verhooging mee deden. De bakkerij-asso ciatie „Nieuw Leven" leverde aan slijters, die tot dusverre niet tot hun afnemers behoorden en die zich aan de oude prijzen hielden. Dit was voor de Federatie aanleiding de onwillige bakkers voor zich te dagen en te veroordeelen tot f 45.boete. Dezen trokken zich echter van deze boete weinig aan en gingen door met de levering aan slijters. De Federatie wendde zich toen tot den rechter en eischte in kort geding een verbod tot verkoop aan deze slijters met oplegging van een dwangsom en indien noodig. handhaving van het bevel met behulp van de politie. Mr. C. van Rij, optredende voor de Federatie handhaafde den eisch bij dagvaarding gesteld. Mr. H. Parfumeur uit Den Haag, optredende voor de gedaagden, betoogde, dat door gedaag den het prijzencontract niet was geteekend, zooals dit thans tot grondslag van de vorde ring dient. Toewijzing van den eisch zou een negatie zijn van de belangen van vele slijters en ook van den consument. PI. concludeerde tot niet ontvankelijk-verkla- ring van den eisch. De president zal later uitspraak doen. SAN FRANCISCO, 2 Juli. (Havas.) Vol gens radio-uitzendingen van de kust van Honolocloe zou de bekende aviatrice Ame lia Earhart waarschijnlijk in den Stillen Oceaan gestort zijn, op ongeveer honderd mijlen afstand van het eiland Howland. Donderdagavond pl.m. 8 uur G. M. T. bevond zij zich op ongeveer 160 K.M. van het eiland, waar zij een uur later verwacht werd. Het kustwachtschip „Itasca" is van How land Island uitgevaren, om haar te zoeken. Zij meldde, dat zij nog brandstof had voor een half uur vliegen, en zij geen land in zicht had. PORT OF SPAIN, 2 Juli (Reuter) Gewa pende mariniers van de Britsche oorlogsschepen Ajax en Exeter hebben aan de politie hulp ver leend bij het zoeken naar vuurwapenen en ont plofbare stoffen in het dorp Fyzabad. Deze razzia is geschied, nadat de onderhan delingen tot bijlegging van de staking onver wachts waren uitgesteld. Vrijdagavond tegen half zeven had op den Leidschbstraatweg bij de Marlotlaan te Den Haag een aanrijding plaats tusschen een per sonenauto, bestuurd door den 47-jarigen L. V. uit Den Haag en een wielrijder, den 19-jarigen, uit Amsterdam afkomstigen, dienstplichtigen sol daat van de treinafdeeling der le artilleriebri gade C. J. K. Met een schedelbasisfractuur heeft de Genees kundige Dienst den soldaat naar het Militair Hospitaal vervoerd, waar hij korten tijd na aankomst aan de gevolgen is overleden. De vermoedelijke oorzaak van het ongeval is het plotseling den rijweg oversteken door den wielrijder. Basiliek van Lisieux, heeft besloten een dag eerder naar Frankrijk af te reizen, zoodat hij nu op Vrijdagmorgen 9 Juli in Parijs zal arn- veeren met den Rome-express. Zoodoende zal hij in den namiddag een bezoek kunnen bren gen aan het Pauselijk Paviljoen op de ten toonstelling en aan de Nuntiatuur. In den namiddag van den volgenden dag zal hij met een bijzonderen trein naar Lisieux ver trekken, waar om 5 uur de officieele receptie wordt gehouden door burgerlijke en militaire autoriteiten. Het gerucht gaat, dat de H. Vader op 11 Juli na de inwijding van de Basiliek door de radio zijn zegen zal geven aan Frankrijk. Alle Fransche stations zouden deze Pauselijke Boodschap op de lange golf uitzenden. MOSKOU, 2 Juli (Tass). Het ontwerp is ge publiceerd van de regeling der verkiezingen voor den hoogsten Sovjet der U.S.S.R. Ter be studeering van dit ontwerp zal op 7 Juli a.s. de vierde zitting van de centrale executieve der U.S.S.R. bijeenkomen. Het ontwerp is gebaseerd op de desbetreffen de artikelen van de grondwet der U.S.S.R,., waarin algemeen, gelijk en rechtstreeksch kies recht wordt vastgelegd in geheime stemming voor alle burgers, die den leeftijd hebben be reikt van achttien jaar. Kardinaal Pacelli, die als Pauselijk Legaat tegenwoordig zal zijn bij de inwijding van de Aan de binnenzijde van de groote schutsluis te IJmuiden liggen twee Spaansche stoom schepen, de Marie Elvira en de Sendeja, voor het lossen van de lading. Voor den val van Bilbao waren beide schepen uit deze stad ver trokken en waren dus toen nog in handen van de Baskische regeering. Na den val van Bilbao verklaarde de kapitein van de Sendeja dat hij „wit" geworden was en trok daaruit de consequentie, dat hij zijn verdere opdracht, om naar Archangel te gaan, l.iet moest volvoeren. Hij vreesde daar geen al te hartelijk onthaal te zullen vinden en wensch- ':e daarom naar Bilbao terug te keeren. De scheepsofficieren sloten zich bij hem aan, doch de bemanning bleef „rood" en heeft daar op aan boord geweigerd eenigen dienst te ver richten. De kok weigert zelfs te koken. Een vertegenwoordiger van de Baskische re geering heeft aan den levensmiddelenleveran cier te IJmuiden verboden, levensmiddelen aan de officieren te leveren. Dit mocht alleen voor de bemanning geschieden. De moeilijkheden werden nog grooter, toen de kapitein van de Marie Elvira door de Bas kische regeering werd benoemd tot kapitein van 't stoomschip Sendeja. De „witte" kapitein van laatstgenoemd schip weigert van boord te gaan en tegelijkertijd zijn collega van het aan de Baskische regeering trouw gebleven schip ean boord te laten. Hij heeft de hulp van de politie der gemeente Velsen ingeroepen, zoodat thans eenige politiebeambten bij het schip zijn geplaatst, die voor het handhaven van de orde moeten waken. De levensmiddelenkwestie is door den agent der reederij, aan welke de schepen behooren voorloopig opgelost. |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||IHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII!lllllllllllllllllllllllll!IIIHI»lllllllll»lll»llll!llllilllllllllllllll<IIIIIIIIIIIIIH Eens was Texas een onveilig land. De India nen overvielen er de blanken en trachtten ze te verdrijven van den grond, dien ze als hun erfbezit beschouwden. Rooversbenden trokken rond en stalen vee of plunderden de nederzet tingen van de kolonisten. In de steden vierde de corruptie hoogtij en verrijkten de autoritei ten zich met wat armen lieden toebehoorde. En in dien tijd ontstond het vrijwilligersleger, >1e Texas Rangers. Onverschrokken mannen, die geen enkel gevaar duchtten en die alleen het ideaal hadden Texas bewoonbaar te maken voor de rustige burgers, sloten zich aaneen. Geen expeditie, hoe gevaarlijk ook, kon hen afschrik ken. Zij hadden gezworen de misdaad uit te roeien en zij keerden zich onverbiddelijk tegen alles wat den vrede in gevaar bracht. En ten slotte zegevierden zij in den strijd tegen de duistere elementen. Het is het harde en zware leven van deze onbekende helden, dat King Vidor in „The Texas Rangers" in beeld brengt. Hij vertelt ons de geschiedenis van een drietal roovers, waarvan er twee, door armoede gedreven, zich bij de Rangers aansluiten. Aanvankelijk hebben ze het plan opgevat om den derden roover alle mogelijke inlichtingen te verstrekken omtrent de beschermingspatrouilles en de goudtransporten, maar wanneer het er op aankomt om het ver trouwen dat men in hen stelt, te beschamen, dan valt het den twee mannen toch niet mee. Ze hebben intusschen een jongen, wiens ouders door Indianen zijn vermoord, het leven gered en de knaap, die veel bewondering koestert voor de tweed stoere kerels, heeft een bijzonderen in vloed op hen. Zij worden betrouwbare Rangers en het heldhaftig gedrag van Jim tijdens een telegering door Indianen, maakt hem populair. Geheel alleen gaat hij in een door en door corrupte stad orde brengen en het lukt hem den aanstichter van al het kwaad onschadelijk ,e maken. Het is bij deze gelegenheid, dat Jim officieel elke connectie verbreekt met zijnvroe- geren vriend, die nog altijd tot de bende behoort. Doch deze kan zich ook zonder hem wel redden en als gemaskerde begint hij opnieuw onrust te orengen. Het is Jim, die een einde moet maken aan het optreden van den gemaskerde. Doch Jim weigert. Hij kan zijn vroegeren vriend niet neerschieten en hij vraagt daarom ontslag, maar dit brengt hem onder verdenking en Jim wordt opgesloten. Waloo, de andere vriend, wil Jim redden en hij rijdt naar den roover om hem gevangen te nemen. Maar het is het lijk van Waloo, dat, gebonden op een paard, wordt te ruggebracht. De dood van Waloo schokt Jim diep en thans is hij bereid den roover onscha delijk te maken. Hij trekt erheen en in een ge vaarlijken strijd zegeviert hij. Deze harde en mannelijke film, waarin King Vidor verdienstelijke dingen deed en waarin Fred Mac Murray en Jack Oakie de zeer te waardeeren hoofdfiguren zijn, is aantrekkelijk voor personen boven 14 jaar. In het voor-programma is Popeye, de zee man, weer onovertrefbaar in de evenzoo on overtrefbaar geestige teekenfilm, die, wellicht ter gelegenheid van den Frans Hals-tentoon stelling, de kunst tot onderwerp, of beter ge zegd tot lijdend voorwerp heeft. In het Holiandsche journaal o. a. eenige snapshots van de Frans Hals-tentoonstelling en de opening daarvan. Is er één film met Victor MacLaglen, waarin hij niet de schrik van de omgeving is en tege lijk een kind? Dezen krachtmensch hebben we al in talrijke rollen gezien: de Verrader, De Patrouille des doods, What price glory, enz. enz. En nu heeft hij dan eindelijk zijn titel gekre gen: De humane bruut. Hier ontmoeten we Victor in een rol, die blijkbaar voor hem geschreven is. Hij is voor man in een fabriek, waar hij komt op het oogenblik, dat zijn vijand, evenals hij een poo- tige kerel, de held van de fabriek is en iederen kameraad aan zijn wil en willekeur onderwerpt. Het recht van den sterkste is immers een ty pisch Amerikaansch recht. Maar de groote Vic tor laat niet na den onstuimigen en oneerlijken tegenstander een lesje te geven, zoodra hij daartoe de kans krijgt. Om te beginnen kaapt hem zijn meisje af, dat overigens alleen met hem meegaat omdat hij sterker is en meer geld aan haar besteden kan, waarvoor zij later zal gestraft worden. Hij slaat zijn vijand van tijd tot tijd tegen den vloer en groeit dus in wel behagen bij den toeschouwer. Maar langzaam aan wordt op den bruut verliefd zijn hospita, een jonge weduwe met een zoontje, dat graag naar de fabriek wil, doch door zijn moeder wordt tegengewerkt, omdat zij haar man en haar broer in de ziedende smeltketels van de staalfabriek verloor. Begrijpelijke gevoelens, die echter weinig indruk maken op den grooten en onverschilligen Victor. Maar eindelijk komt dan toch het einde van de historie, als Vic door toedoen van zijn schurkachtigen vijand en het verraderlijke meisje een boel geld verloren heeft bij een weddenschap en dientengevolge voor een dief wordt aangezien. Een menigte verzamelt zich om hem heen op de straat, waar de arrestatie zoo opvallend mogelijk plaats heeft en dan ontdekt Vic plotseling, hoe beest achtig gemeen hij er tusschen genomen werd. Een heilige wraaklust groeit in hem en ver gezeld door de massa tijgt hij ten strijde. In het huis van zijn vriendin ontmoet hij den wa ren dief, slaat hem kort en klein, sleurt hem de trap af en laat hem voor de jubelende me nigte zijn schandelijke daad bekennen. Waar mede zijn eer gered is. En tevens komt hij tot het besef, dat zijn hospita hem en hij zijn hos pita lief heeft, waarmede dan het happy end een feit is. De film is voor 18 jaar. Het uitgebreide voorprogramma brengt naast de gebruikelijke journaals, een komische teeken film, ditmaal over de lotgevallen eeniger apen, een zeer lange revuefilm met zang- en tapdance- nummertjes en'een alleszins belangwekkend ra riteitenfilmpje. Reeds uitvoerig hebben we over de kwalitei ten van de hoofdfilm Lloyds of Londen ge schreven, zoodat we daarop niet meer behoe ven terug te komen. Het is een film met uit stekende kwaliteiten door Hienry King ge maakt, goed gespeeld en vol sfeer. Dat hier historische gegevens zijn gebruikt verhoogt nog de aantrekkelijkheid van het geheel, al neemt, dit niet weg dat we haar slechts volwassenen kunnen aanbevelen. In het betrekkelijk korte voorprogramma van de journaals tref ten we o.m. aan, het vertrek van de Indische deelnemers aan de Jamboree met het ms. Dempo naar Holland. Hoewel de betreffenden zelf nog niet zijn ge arriveerd, wordt hier hun aan boord gaan in de Oost reeds in de theaters vertoond. Menschen met Maskers spionnen. En ja, we hebben hier weer te doen met een van die echte spionnenfilms, waarin de hij en de zij, die voor elkaar vijandige landen hun gevaar lijk beroep uitoefenen, op elkaar verliefd wor den, met al de aangename en onaangename gevolgen daarvan. Ze verraden elkaar en ze redden elkaar om beurten, al naar liefde voor hun land of liefde van het hart het hun op een gegeven oogenblik ingeeft. Natuurlijk speelt de geschiedenis tijdens den oorlog in het laatste jaar en even natuur lijk zien we dan ook Holiandsche en Zweed- sche, dus neutrale schepen aanhouden; we zien vijandelijke oorlogsschepen elkaar torpedeeren, kortom, we krijgen weer eens een stukje van dien afschuwelijken oorlog te zien, die in zijn gevolgen de heele wereld zoo noodlottig is ge worden. En natuurlijk zien we ook het werk der spionnenorganisaties, die elkaar de loef trach ten af te steken in handigheid en slimheid alles onder het mom van onverschilligheid en heel-gewoon-doen. Maar wat deze film voor ons vooral belang wekkend maakt is het optreden in de manne lijke hoofdrol van den beroemd/en filmspeler Conrad Veidt, die vooral in zijn stille spelweer buitengewoon is. Ook Vivian Leigh, die de vrouwelijk hoofd rol vervult en onder het mom van leidster van een groot modemagazijn in Stockholm haar lu guber bedrijf uitoefent, verdient om haar spel grooten lof, zoodat we iederen volwassene wel kunnen aanraden deze spannende en romanti sche film te gaan zien. In het voorprogramma een mooie „educatio- nal-film" van Fox Movietone over Brazilië e» verder de diverse journaals, die als steeds, ook nu weer belangwekkend zijn, PRETORIA, 2 Juli (D.N.B.) De Deutscher Bund" heeft in verband met het verbod voor vreemdelingen, zich politiek te organiseefen, zichzelf ontbonden. De Duitschers, die onderda nen der Unie van Zuid-Afrika zijn, zullen een nieuwe Duitsche politieke partij vormen. Tijdens avondwedstrijden te Stockholm, welke als voorbereiding van de Zweedsche ploeg voor den aanstaanden landenwedstrijd tegen Neder land waren bedoeld, slaagde de Zweed John Henry Johnsson er in het wereldrecord over 2000 meter, staande ten name van den Fransch- man Jules Ladoumegue met een tijd van 5 min. 21.8 sec., gevestigd op 2 Juli 1931 te Parijs te verbeteren en te brengen op 5 min. 18.6 sec. Het wereldrecord van Ladoumegue werd op 4 October van het vorige jaar te Boedapest door Szabo verbeterd met een tijd van 5 min 20.4 sec., doch deze tijd is tot nu toe niet als wereldrecord erkend. Op de tweede plaats achter Johnsson eindig de de Fin Hopponia in den tijd van 5 min. 25.2 sec. De uitslagen van de partijen, gespeeld in de dertiende ronde van het tournooi te Kemeri, i luidden: ReshevskiRellstab, afgebroken; Tar- takower—Flohr Osols—Feigin 0—1; StahlbergLandau 10; BoeoekMikenas 10; PetrovAljechin 14'AKeresApschenek y,HasenfussSteiner afgebroken; Fine- Berg 10. Verschillende afgebroken partijen uit de twaalfde ronde werden voortgezet met het vol gende resultaat: RellstabFine f/2'ABerg—I Hasenfuss 10; Apschenek—Petrov 0—1; Alje chinBoeoek ViMikenasStahlberg 10. De stand na de 13e ronde luidt: 1. Reshevski 10 pnt. en een afgebroken partij2. Petrov 9i/2 pnt.; 3. Flohr 9 pnt.; 4. Aljechin 8% pnt.; 5. Keres 71/, pnt. en een afgebroken partij; 6. en 7. Fine en Tartakower ieder VA pnt.; 8. Steiner 7 pnt. en twee afgebroken partijen; 9. en 10. Apschenek en Stahlberg ieder 7 pnt.; 11. Mike nas 6'A pnt.; 12. Boeoek 514 pnt.; 13. Berg 5 pnt.; 14. Rellstab 41/, pnt. en een afgebroken partij; 15. Feigin 4 pnt.; 16. Landau 3'/2 pnt.; 17. Osols 3 pnt.; 18. Hasenfuss I14 pnt. en een afgebroken partij. -1 In onze vorige editie hebben we reeds bericht, welk standpunt Duitschland en Italië t. a. v. de non-interventie innemen. Uitgaande van dit standpunt doen de Duit sche en Italiaansche regeering aan de com missie thans de volgende constructieve nieuwe voorstellen. 1Alle betrokken mogendheden kennen aan beide in Spanje strijden de partijen de rechten van oorlog voerenden toe. Een dergelijke beslissing zou als onmiddellijk resultaat de versterking der politiek van niet- inmenging met zich medebrengen, want alle Europeesche mogendheden zouden aan hun verplichtingen als onderteekenaars van het non-interventie-accoord toevoegen de verplich tingen, rustend op neutrale staten volgens de principes van het Volkenrecht, welke ook van toepassing zijn op de bijzondere situatie in Spanje. Het internationaal statuut zou dan tevens toegekend worden aan de beide partijen in Spanje. Deze maatregel zou niet alleen de ver zekering inhouden, dat deze beide partijen te genover de neutrale staten volle verantwoorde lijkheid op zich zouden nemen voor den oorlog in de lucht, te land en ter zee, maar ook zou het controle-systeem door vier mogendheden hetgeen volkomen gefaald heeft zooals ook iedere andere vorm van contröle-ter-zee overbodig worden. De ernstige ontduikingen, mogelijk in het vorig systeem, zouden opge heven worden, daar de schepen, varende onder Spaansche vlag of de vlag van een niet-Euro- peesch land, onderworpen zouden worden door deze beide partijen aan een effectieven vorm van controle. De regeeringen van Duitschland en Italië stellen derhalve voor, dat de controle aan de landsgrenzen van Spanje en ook het bewakings systeem in de havens door waarnemers aan boord van schepen, die varen onder de vlag van een non-intervenieerend land, moeten ge handhaafd blijven. De regeeringen van Duitschland en Italië entvangen gaarne verdere voorstellen op dezen grondslag.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 4