Het automatisch telefoonverkeer Haarlem-Amsterdam Haarlem, 3 Juli DE BLOEMBOLLENSANEERING BIBLIOTHEKEN BELANGRIJKE TAAK VAN DE KIESSCH Wereldtentoonstelling 1937 Parijs WILLEN DE KWEEKERS HAAR HANDHA VEN? fef RADIO MOORS ZATERDAG 3 JULI 1937 Wat er gebeurt voor de opge- roepene aan de andere zijde de telefoon van den haak neemt Register in plaats van telefoniste Verbindingsstroomloopen De verbinding SPAARNE lNK Knooppunt- en eindcentrale Verkeerd verbonden! Doorsmeren - wasschen en/of stalling bij abonnement zeer billijk N. V. Gebr. H. F. Kimman Wagenweg 8-10 Plein 23-25 Telef. 13850 Telef- 11578 Met de hoofdstad EEN VERRE VRIEND.... Is beter dan een slechte buur AGENDA Bioscopen 4 Juli Bioscopen Hoofdbestuur van het Hollandsch Bloembollenkweekers-Genoot schap raadt dit ten sterk ste aan Voorkomen van schijn welvaart Schijnwelvaart De surplus-opkoop BUITENGEWOON KERK- CONCERT „Zang en Vriendschap" Gevonden dieren en voorwerpen 5 Juli Bioscopen Apotheekdiensten der ST. VINCENTILS- VEREENIGING ESPERANTO Esperanto in soorten? STAD EUWS Nu voor de telefoonabonné's van Haarlem en omgeving de gelegenheid is opengesteld om zelf °P automatische wijze hun telefoonverbindingen met abonné's in de stad Amsterdam en met de overige in het district Amsterdam gelegen ge automatiseerde telefoonnetten tot stand te Drenten, rijst bij menigeen onwillekeurig de vraag wat er toch gebeurt als men zoo gewoon weg het gewenschte nummer draait, en wat er a'zoo noodig is voor de opgeroepene aan de an- üere zijde de telefoon van den haak neemt. Alvorens de nieuwe mogelijkheid van het automatisch interdistrictsverkeer in het bijzon- oer onder het oog te zien, heeft het nut de aan dacht even te bepalen bij wat vóór dien reeds mogelijk was. Zooals bekend, bestaat het locale automati sche telefoonverkeer voor de aangeslotenen te Haarlem, Bloemendaal, Aerdenhout en Heem stede reeds sinds 1924. Pas in 1933, toen de plan- tien voor de automatiseering van het platteland vasteren vorm hadden aangenomen, werden de eerste netten in de bollenstreek geautomatiseerd, Waarna successievelijk verschillende andere net ten volgden. Naar het zich laat aanzien, zullen in 1938 alle hetten in het telefoondistrict Haarlem geauto matiseerd zijn. Was na de automatiseering van de eerste net ten in de bollenstreek Lisse, Sassenheim en Noordwijkerhout reeds direct onderling ver keer en verkeer naar Haarlem mogelijk, omge keerd bestond deze mogelijkheid nog niet, om dat hiervoor in de bestaande stadscentralen zeer ingrijpende wijzigingen noodig waren. Sinds geruimen tijd kunnen de aangeslotenen op het net Haarlem nu echter reeds hun ver bindingen naar abonné's van de binnen het eigen district gelegen geautomatiseerde netten -V IJmuiden, Beverwijk, Lisse, Hillegom, enz. zelf door middel van de kiesschijf tot stand brengen. En thans is door het verkeer met Am sterdam de eerste schrede gezet op het pad, dat voert naar het automatisch abonné-verkeer met andere districten, zooals dit is opgenomen in het landelijke automatiseeringsplan, door welk P-an reeds in de naaste toekomst een goed deel van Nederland voor den abonné op automati sche wijze telefonisch bereikbaar zal zijn. Zoowel de oudere telefooncentralen te Haar lem, Bloemendaal, Aerdenhout en Heemstede, als de later gebouwde, kleinere centralen in 't dis trict, zijn geleverd door de Bell Telephone Ma nufacturing Company. De eerste zijn gebouwd volgens het stadssysteem, de laatste volgens het districtssysteem van de B.T.M.C. In beide typen zijn echter de hoofdkenmerken "an het B.T.M.-systeem aanwezig, t.w.: Ie. gemeenschappelijke aandrijving van zoe kers en kiezers door een draaiend assenstelsel, en 2e. toepassing van registers voor het opnemen uitzenden van de kiesimpulsseries. Vooral de registers nemen in dit telefoon systeem een belangrijke plaats in. Zij vormen het mechanische brein van de centrale en be staan uit vrij ingewikkelde stroomloopen. Vergeleken bij het aantal aangesloten abon- hé's kan hun aantal gering zijn, omdat slechts betrekkelijk weinig abonné's tegelijkertijd spre ken, en de registers daarbij alleen dienst doen voor het opbouwen van de verbindingen. Is een verbinding eenmaal tot stand gebracht, dan komt het register weer vrij. In groote trekken geschiedt een en ander als volgt. Wanneer een abonné de telefoon van den haak neemt, wordt zijn lijn opgezocht door een z.g. iijnzoeker, welke daartoe met zijn borstels langs een groep van 60 of 100 cntactstellen draait. Op zijn beurt wordt daarna deze eerste Iijnzoeker weer opgezocht door een weeden Iijn zoeker, waardoor de oproeper verbonden wordt met een z.g. verbindingsstroomloop. Door deze schakeling heeft een groot aantal kbonné's toegang tot een betrekkelijk klein aan tal verbindingsstroomloopen, van welke laatste 'le functie kan worden vergeleken met die van de doorverbindingskoorden, welke door een tele foniste worden gebruikt om een oproep te be antwoorden en door te verbinden. Niet zoodra is een verbindingsstroomloop in beslag genomen of een register schakelt zich aan, wederom door middel van een zoeker. Pas als dit register verbonden is, hoort de abonné, ten teeken dat de cijfers gekozen kunnen wor den, den z.g. kiestoon. Practisch speelt dit alles zich af in enkele oogenblikken, het is echter duidelijk, dat te vroeg beginnen met kiezen on vermijdelijk moet leiden tot verminking van het telefoonnummer. Wanneer de abonné, na het hooren van den kiestoon, begint met het kiezen Van het nummer, wordt tijdens het terugloopen van de kiesschijf de abonné-lijn een aantal ma len onderbroken in overeenstemming met elk der gekozen cijfers. De cijfers worden dus als het ware na elkaar naar de centrale „getele grafeerd", waar de hierdoor ontstane stroom- onderbrekingen worden vastgelegd in het regis ter, hetzij door de standen van een aantal stap- schakelaars (districts-systeem), hetzij door com binaties van relais in de relaisregisters van het stadssysteem. (Een relais is een electromagne- tisch apparaatje, dat een aantal contacten kan sluiten of verbreken, wanneer de draadwikkeling *troom voert.) Voor ieder cijfer is een afzonderlijke stap- ■ehakelaar resp. 'n afzonderlijke groep registra- tie-relais aanwezig. De functie van het register komt tot dus verre overeen met die van de telefoniste, welke zich meldt (kiestoon) en daarna het gewenschte nummer opneemt. Bij het tot stand brengen van de verbinding blijkt, dat deze vergelijking nog verder op gaat. Afgezien van de bijzondere indeeling van de kiezers in het stadssyteem kan het instellen van een locale verklaard. verbinding als volgt worden De verschillende kiezers kunnen alle door het register worden ingesteld op tien verschillende groepenuitgangen. Zoo wordt de eerste in te stellen kiezer, indien het register b.v. het cijfer 4567 heeft ontvangen, ingesteld op de vierde groep, welke overeenkomt met het duizendtal 4. In deze groep zoekt de kiezer daarna uit eigen beweging een vrije volgende kiezer, welke moet worden ingesteld in overeenstemming met het or.tvangen honderdtal, dus in dit geval op een stel contacten van de 5e groep. Ook deze kiezer zoekt, eenmaal op de groep van het 5e hon derdtal ingesteld, een vrijen volgenden kiezer. Deze laatste kiezer, een z.g. eindkiezer, kan wor den ingesteld op 100 verschillende abonné's, t.w. de abonné-nummers 1200 tot en met 1299. Het is nu gemakkelijk in te zien, dat de kiezer, orn nr. 4567 te bereiken, moet worden ingesteld op de 6e groep (zesde tiental), en daarvan op het 7e stel contacten. Denken we ons weer de telefoniste in, welke met de tweede stop van haar doorverbindings- koord de klink van de gevraagde abonné moet bereiken, en nemen we daarbij aan, dat zoovele klinken in groepen van honderd in verschillende velden binnen haar bereik zouden kunnen val len, dan zou ook zij om ab. 4567 te vinden, aller eerst het klinken veld van het 4e duizendtal (4000 t.m. 4999) moeten opzoeken, daarin het 5e honderdtal, en daarvan de 7e klink van het 6e tiental. Zoodra bij de automatische verbinding de laatste kiezer p den gewenschten abonné is in gesteld, schakelt het register zich af en wordt de opgeroepene gebeld. Bij beantwoording wordt de teller van den oproeper bekrachtigd door een korten telimpuls, waardoor hij één stand ver springt. Is het gesprek geëindigd, dan komen alle ge bruikte kiezers weer in den ruststand, en kun nen dus weer voor een volgende verbinding wor den gebruikt. Het spreekt wel vanzelf, dat de bestaande stadscentralen belangrijke wijzigingen moesten ondergaan, toen tot invoering van automatisch cistricts- en interdistrictsverkeer werd besloten. O.a. moesten de registers geschikt worden ge maakt voor geheel nieuwe functies, en waren er ingrijpende stroomloopwijzigingen noodig om de Belangrijke voordeelen voor houders van Cartes de Legitimation. Ook zij die per auto naar Parijs gaan, ondervinden gemak van de Cartes de Legitimation bij het vervullen der douane formaliteiten. Cartes de legitimation zijn 2 maanden geldig en geven recht op: 10 entrée-biljetten voor de tentoonstel ling tot Hen halven prijs; reductie van 50 op het algemeen spoorwegtarief van de Fransche grens af naar Parijs; na een verblijf van 5 dagen eveneens 50 re ductie op alle treinen in Frankrijk; reductie van 10 in de meeste theaters van Parijs, alsmede 25 a 33 op de toe gangsprijzen der musea en nationale paleizen en 10 in de restaurants op de tentoonstelling. Cartes de Legitimation en Fransch bank papier, chéques in Fr. Francs en crediet- brieven, worden gefourneerd door; N.V. GROOTE HOUTSTRAAT No. 1 meervoudige telling van de districtsgesprekken mogelijk te maken. Vóór het kiezen van het telefoonnummer moet in het automatisch districtsverkeer eerst de ge wenschte centrale door middel van de kiesschijf worden verkregen. Teneinde dit gemakkelijk mogelijk te maken, is aan elke centrale een be paald „kengetal" toegewezen. Door het kiezen van dat kengetal verkrijgt men dan aansluiting met de betreffende centrale, hetgeen door het geven van den tweeden kiestoon kenbaar wordt gemaakt. Daarna wordt de gewenschte abonné Dereikt door het achtereenvolgens kiezen van duizendtal, honderdtal, tiental en eenheden. Het zou echter kunnen voorkomen, dat het gekozen kengetal begint met hetzelfde cijfer als cle plaatselijke abonné-nummers, zoodat de op dracht van de kiesschijf voor tweeëerlei, uitlegging vatbaar is. Om dit te voorkomen wordt het ken getal altijd voorafgegaan door de letter K, wel ke op de kiesschijf overeenkomt met het cijfer 0. In het thans geldende systeem bestaat het kengetal, behalve uit de letter K, uit 3 cijfers. Zoo is b.v. K 532 het kengetal van het net Sas senheim. Hierin geeft het eerste cijfer steeds het dis trict aan, waarin de gewenschte centrale is ge legen. K 5 is in dit geval dus het district Haar lem. Nu zijn op ieder districtscentrum een aan tal max. 10 z.g. knooppuntcentralen aan gesloten, terwijl met elke knooppuntcentrale weer een aantal eindcentralen zijn verbonden. Knooppuntcentrale en eindcentrale worden in het kengetal resp. aangegeven door het voor laatste en laatste cijfer. K532 beteekent dus eigenlijk de 2e eindcentrale van de 3e knoop puntcentrale in het district 5. Kiest een Haar- lemsche abonné dit kengetal, dan stelt het locale register den eersten groepenkiezer direct in op een groep contacten, welke uitsluitend worden gebruikt voor verkeer met andere plaat sen. In de districtscentrale van Haarlem, welke in een andere zaal is opgesteld dan de locale cen trale, wordt dan een z.g. districtsregister aan geschakeld. Dit register neemt het kengetal, zij het op bijzondere wijze, over van het locale re gister, waarbij tegelijkertijd een vóórgroepen- kiezer wordt ingesteld op een uitgang, welke verbonden is met een knooppunt-kiezer (een z.g. B-groepenkiezer). Deze kiezer wordt ingesteld op één van de lijnen uit de 3e groep, welke toe gang geven via kabellijnen tot de knoop puntcentrale 3 (i.e. Lisse), alwaar een volgende kiezer wordt ingesteld op een van de lijnen, welke naar de eindcentrale 2 (Sassenheim) voe ren. De abonné hoort nu, zooals reeds gezegd, den tweeden kiestoon en kiest het telefoonnum mer. Dit wordt door het districtsregister opge nomen, waarna te Sassenheim achtereenvolgens een eerste groepenkiezer wordt ingesteld op het gewenschte duizendtal, een tweede groepenkie zer op het honderdtal en een eindkiezer eerst op het tiental en daarna op de eenheden. De kiesimpulsen worden voor de verbindingen in het eigen district als gelijkstroom-impulsen over de kabellijnen naar de verwijderde centra len gezonden. Het districtsregister heeft behalve het op bouwen van de verbinding bovendien tot taal: het aangeven van de tariefszöne, waartoe de ge kozen centrale behoort. Als maatstaf geldt ook hiervoor weer het kengetal. Elk van de districts- registers bezit nJ. een eigen hulpkiezer, waar van. de borstels op 100 verschillende contacten kunnen worden ingesteld. In het besproken ge val (K 532) werd. de borstel, welke wordt ge bruikt voor het eigen district, ingesteld op con tact 32. Dit contact is, tezamen met een aantal andere contacten (n.l. van de centralen, welke eveneens 15 tot 25 K.M. van Haarlem verwij derd liggen) verbonden met een algemeen con tactpunt voor de 3e tariefszöne. De telling voor de derde tariefszöne wordt hierdoor voorbereid in een der stroomloopen, welke ook tijdens het gesprek in de verbinding blijver), omdat het dis trictsregister zelf na het opbouwen van de ver binding weer vrij komt. Neemt nu de opgeroepene op het hooren van het periodiek bellen de telefoon van den haak, dan wordt na enkele oogenblikken de telling inge luid. Als gevolg hiervan ontvangt de teller van oen oproeper 10 opeenvolgende telimpulsen, netgeen eventueel bij het begin van elke vol gende 3 minuten wordt herhaald. 10 seconden vóór het verstrijken van elke periode van 3 mi nuten wordt een waarschuwingstoon gegeven, terwijl het gesprek na 9 minuten automatisch wordt verbroken. Zou de aanvrager verkeerd verbonden zijn (wat blijkens de ervaring vaker het gevolg is van verkeerd kiezen door den abonné, dan door fouten in de apparatuur), dan kan hij door on middellijk de telefoon weer op den haak te leg gen de telling nog juist voorkomen. Vooral in het interdistrictsverkeer, waarbij gesprekken in de hoogste tariefszönes van 30 en 40 cents voor komen, is het van belang, dat de opgeroepene zich direct en duidelijk meldt. Hoewel het verkeer met andere districten, naar het systeem bezien, slechts een stap verder gaat dan het interne districtsverkeer, doordat niet alleen knooppunt- en eindcentrale, maar allereerst het gewenschte district moet woiden gekozen, treden hierbij toch eenige verschillen op. In de eerste plaats worden de kies- en sigr.a- ieerings-impulsen in dit verkeer, o.a. in ver band met de grootere afstanden, niet als gelijk stroom- doch als wisselstroom-impulsen naar de verwijderde centrale gezonden, hetgeen uit den aard der zaak leidt tot afwijkende apparatuur. Bovendien worden in de door de B.T.M.C. voor het interdistrictsverkeer geleverde stroomloopen nieuwe principes toegepast voor het kiezen van mterlocale lijnen naar een bepaalde richting. Als regel geschiedt de keuze van de districten door middel van een kiezer in de z.g. groeps- of supercentrale, waarop het district van den op roeper georiënteerd is. Zoo zal b.v. wanneer een Kaarlemsche abonné in de toekomst het district Arnhem (K3) kiest, het districtsregister een verbinding opbouwen naar de groepscentrale Amsterdam, waar een districtenkiezer („A"- groepenkiezer) op het district 3 wordt inge steld. In verschillende gevallen zal het echter in verband met de geografische ligging van de dis tricten onderling, met de aanwezige kabels, of met een mogelijke besparing aan apparaten ge- wenscht zijn het verkeer tusschen twee distric ten niet via de groepscentrale af te wikkelen, doch rechtstreeks (z.g. „awarsverkeer")In deze gevallen moet de keuze van het district dus in c'e eigen districtscentrale geschieden. Het meest kenmerkende van de nu door de B.T.M. toegepaste stroomloopen is, dat voor deze keuze geen kiezers worden gebruikt, welke in „voorwaartsche" richting verschillende groepen- lijnen kunnen kiezen, doch dat elk van de ver bindingslijnen naar andere districten inplaats van in de contactenbank van een kiezer verbon den is aan de borstels van een zoeker. Moet er b.v. (in de toekomst) een oproep wor den gemaakt naar Alkmaar, dan gaan alle zoe kers van de vrije Alkmaarsche lijnen draaien totdat de ooroep door één van deze zoekers „terugwaarts" is opgezocht. Dit systeem geeft, behalve een besparing aan apparaten, bovendien nog op gemakkelijke wijze de mogelijkheid om een oproep alsnog over de groepscentrale te leiden indien alle dwarsver- keerslijnen voor een bepaald district bezet zijn. Ook voor het juist in dienst gestelde verkeer met het district Amsterdam is dwarsverkeer toegepast. Heeft het districtsregister dus b.v. het ken getal K 959 ontvangen, dan wordt door het eerste cijfer 9 veroorzaakt, dat de oproep door de zoe kers behoorende bij de lijnen naar Amsterdam wordt opgezocht. Is dit geschied, dan wordt op de eerder beschreven wijze te Amsterdam de knooppuntcentrale 5 (Hilversum) gekozen, en te Hilversum een lijn gekozen naar de eindcentrale 9 (Bussum). In tegenstelling met de verbindin gen naar centralen in het eigen district, scha kelt het districtsregister zich bij interdistricts- verbindingen af na het bereiken van de ge wenschte centrale. De groepenkiezers en eind kiezer te Bussum worden daarna zonder register direct ingesteld door de kiesschijf van den abonné, met dien verstande, dat de impulsen onderweg eenige malen worden omgezet van ge lijkstroom- in wisselstroom-impulsen en omge keerd, en daarbij tevens worden gecorrigeerd om impulsvervorming te voorkomen. Behalve een zeer snelle tot stand koming van de gesprekken, biedt de invoering van het auto matisch interdistrictsverkeer het bijkomend voordeel, dat ge enkosten wegens „geen gehoor" verschuldigd zijn, indien de opgeroepene niet antwoordt. Daarnaast zij er nog op gewezen, dat de bezet- toon behalve in het geval van een bezet opge- Gepen nummer, ook wordt gehoord indien men niet bestaande kengetallen of verkeerde num mers kiest. Men overtuige zich dus in voorko mende gevallen van de juistheid van kengetal en nummer. Ten slotte zij nog aangestipt, dat, nu het uit gaande interdistrictsverkeer naar Amsterdam in dienst is gesteld, binnen afzienbaren tijd ook het van het district Amsterdam inkomende ver keer en het verkeer met een gedeelte van het district Alkmaar op automatische wijze zal kun nen geschieden. Thans echter is het automatisch abonné-ver keer van Amsterdam naar Haarlem nog niet mogelijk. In de stad van hyacinten, tulpen en narcissen zou men verwachten dat er alles bloemengeur en zonneschijn is, maar in plaats daarvan bo terde het niet bepaald tusschen twfee overburen: een echtpaar en een los-werkman. De goede nabuurschap was in ieder geval ver te zoeken en het gooien van steenen over en weer, ver gezeld van diverse vriendelijkheden aan eikaars adres schenen de kleine geschenken te zijn, die de vriendschap onder elkander moesten onder houden. De vrouwelijke helft van het echtpaar zou den los-werkman bovendien beloofd heb ben hem dood te gooien en zou ook gaarne zijn doodkist helpen betalen de doodkist heele- maal betalen, kon er blijkbaar niet af en ook de los-werkman liet zich van zijn kant niet onbetuigd. Op een Juni-dag kwam de aan gename verhouding tot uitbarsting, wellicht vanwege het zombersche weer of doordat de werkman juist zijn kippen water ging geven. Hij passeerde het erf van zijn buurlui, waarvan alweer de vrouwelijke helft he mvroeg of hij soms van plan was w'eer met steenen te gooien, dat kon hij dan meteen wel doen. Daartoe liet de werkman zich geen tweemaal uitnoodi- gen en spoedig kliefden de straatklinkers de lucht, in de richting van het zoo gezellig naast elkaar voor zijn woning zittend echtpaar. De werkman kreeg de klinkers prompt weer terug geworpen, maar het echtpaar vond het ten slotte toch raadzamer dekking in huis te zoe ken. De razende werkman kwam daarop op In- diaansche manier met een bijl aanzetten, on derwijl als evenzoo een Indiaanschen oorlogs kreet „Kom eruit" roepend. Met de bijl werd een, aan het geval volmaakt onschuldig ruitje van de deur van de echtpaarlijke wigwam stuk geslagen en ook de muur en de deur kregen een paar schrammen. Het echtpaar had zich in- tusschen achter een binnendeur verschanst. De Haarlemsche politierechter kreeg het slot van het openluchtspel te hooren, waarbij hij echter zelf voor de ontknooping moest zorgen. De getuigen, het echtpaar, zeiden dat verdachte stond te jokken ze gebruikten een sterker woord hiervoor en de verdachte, de work man, die wegens vernieling terecht stond, be weerde, dat de getuigen niet de waarheid spra ken. (Ook zijn woordenkeus was sterker uitge drukt). De veldwachter ging om een hernieuwd gevecht te voorkomen, maar midden tusschen verdachte en getuigen instaan! Verdachte ontkende hardnekkig, dat hij het ruitje had vernield. Dat was gebarsten, doordat het echtpaar op zijn vlucht de deur wat te hard dichtsloeg, verklaarde hij. Het echtpaar be zwoer onder zooveel eeden als de rechter maar wilde die had overigens aan één genoeg dat verdachte het ruitje met een bijl had ver nield. „Jullie zijn net misselijke kwajongens," was het commentaar van den Officier van Justitie voor dit geval. Spr. vond de vernieling van het ruitje niet erg, maar verdachte's optreden des te erger en wilde voor dezen keer nog een geldboete vragen. 15 boete of 9 dagen hechtenis kost de buren ruzie aan verdachte, want zoo luidde het von nis. Bovendien zal hij zijn bijl moeten missen, v.'ant die wordt als córpus delicti op rechterlijk bevel vernietigd. Jammer van de mooie bijl! Gebouw St. Bavo: Geel-Wit, 6 uur; Gewone zittingen 4 en 7 uur; Jeugd Grafische bond, 4 rur. Frans Hals-museum: Frans Hals-tentoonstel ling, 105 uur. Teyler's Museum: Tentoonstelling van teeke- ningen en gravures door oudere en jongere tijd- genooten van Frans Hals, 114 uur. Kunsthandel Pictura, Gierstraat: Tentoon stelling van schilderijen van mevr. J. Bergman- Maes, 10—7 uur. Frans Hals-theater: The Texas Rangers, 2.30 7 en 9.15 uur. Rembrandt-theater: Lloyds of London, 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor-theater: „De humane bruut" 2.30. 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Filmac, 115 uur. „Men- schen met maskers", 7 en 9.15 uur. Gebouw „St. Eavo": St. Nicolaasvereeniging „Haarlem", 2 uur. Frans Halsmuseum: Frans Halstentoonstel ling, 105 uur. Teyler's Museum: Tentoonstelling van teeke- ningen en gravures door oudere en jongere tijdgenooten van Frans Hals, 14 uur. R.K. Sportpark Heemstede: Sportwedstrij den, 6half 10. GroenendaalConcert Harmonie „Eensge zindheid", 35 uur. Frans Halstheater: „The Texas Rangers", 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt-theater: „Lloyds of London", 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Luxor-theater: „De humane bruut", 2. 4.30, 7 en 9.15 uur. Cinema-Palace: „Menschen met Maskers", 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Het Hollandsch Bloembollenkweekersgenoot- schap houdt Maandag 12 Juli om 11 uur in café Brinkmann aan de Groote Markt een algemee- ne vergadering, ter bespreking van de vraag: „Is het voor het Bloembollenbedrijf nuttig, alle bedrijfsmaatregelen op te heffen?" Het hoofdbestuur meent dat het Genootschap de meening. van de kweekers het zuiverst weer geeft. De leuze „alles weg, vrijheid is alles", oefent ook heden nog hare groote bekoring uit op me- nigen Hollander. En wanneer het hier werkelijk vrijheid in alles zou zijn, dan kwam de vraag ook voor het- H. B. in een geheel ander licht te staan. Het moet dan werkelijkheid zijn, dat onze bloembollen weer overal vrij geleverd kun nen worden en de wereldmarkt weer voor 't artikel openstaat. Want het resultaat van onze bedrij ven hangt geheel af van de verkoopsmogelijk heid van ons artikel. Hoe staat het nu met die allereerst-noodige vrijheid? Allerbedroevendst! Waar de invoer van onze bloembollen niet aan banden is gelegd door invoerverboden en. con- tingenteeringen in geldwaarde of gewicht, daar vormen meer of minder hooge invoerrechten nog een groote belemmering. In den laatsten tijd is ons wel veel verteld over een kentering in de ideeën en hebben wü gelezen over de conferenties, die tot verminde ring van de belemmering moeten leiden; maar het H. B. stelt hier de vraag, moeten wij hech ten aan woorden of aan daden? De eerste wer kelijke daad, welke te noteeren valt, is de ver hooging van het contingent naar Duitschland. Hoe blijde wij er ook mede zijn, wij mogen toch niet uit het oog verliezen, dat de uitvoer nog ver ten achter ligt bij dien van enkele jaren ge leden en deze verhooging geheel aan toevallige omstandigheden te danken is; wanneer niet een vergroote invoer er tegenover blijft staan, dan zullen wij dezen verhoogden uitvoer ook niet be houden. In het algemeen is het groote beletsel, en dit geldt ook voor Duitschland, dat, al moge de koopkracht dan gestegen zijn, deze koopkracht niet vrij aangewend mag worden en de nationale (veelal defensie-) belangen aan geven, in hoeverre er ook nog ruimte is voor ons product. En dat deze ruimte onvoldoende is, wordt door het groote surplus elk jaar op nieuw bewezen. Deze harde werkelijkheid heb ben wij vóórop te stellen en 'n beslissenden in vloed te geven bij de beantwoording van de gestelde vraag. Wat kunnen wij nu, bij deze beperkte markt, bereiken met een volkomen vrije teelt? Een zeer snel opvoeren van de beplante oppervlakte; want hierop zou het neerkomen, nu de resulta ten in de overige takken van land- en tuinbouw alle ten achter blijven bij die, welke den laat sten tijd in het bloembollenbedrijf behaald zijn. Door deze binnenlandsche aankoopen zouden wij een schijnwelvaart van één of twee jaren scheppen, waarna zich de geschiedenis van 1929—1932 zou herhalen en de kweekerij op nieuw, tengevolge van een te groot aanbod, met afbraakprijzen genoegen zal hebben te nemen, ook voor het in het buitenland te plaatsen ge deelte. Het H.B. acht dan ook teeltbescherming nog noodzakelijk, zoolang de buitenlandsche deuren niet vrij voor ons opengesteld worden. Dit is in geenen deele een steeds verder gaan de teeltbeperking, zooals de „alles-weg"-voor- standers beweren; dit jaar reeds bleek de wer kelijkheid anders te zijn. Bovendien zal geen enkele man van de practijk ontkennen, hoe ge makkelijk het is, tegenover een vermeerdering van vraag zéér snel een groote vermeerdering van aanbod te stellen. Op dit oogenblik tot een algemeene, onbegrensde uitbreiding overgaan, moet dan ook, omdat er geen vermeerdering van vraag tegenover staat, voor allen en alles fu nest zijn. Wanneer men tot de vrije prijzen zou terug- keeren, kan dit alleen ten koste van die prijzen gaan; daarvoor zou alleen al de scherpe con currentie bij den verkoop in het buitenland zorgdragen. De kweeker wordt aldus het kind van de rekening, zoowel de exporteur-kweeker ais de enkel-kweeker; de laatste natuurlijk het ergst. Den surplus-opkoop kan de kweeker nog even min missen. Over dit punt hebben uitsluitend de kweekers te oordeelen, omdat zij met elkaar in de kortingen de premie betalen, welke voor komt, dat een onverkoopbaar gedeelte, door vrij boven de markt te hangen, ook het verkoopbare gedeelte naar beneden haalt en het totaal aldus op een prijs brengt, waarvoor niet te telen valt. Het H. B. wil hierbij nog nadrukkelijk opmer ken, dat het een grove onwaarheid is, dat mid dels deze kortingen ook de administratie en andere kosten van de Sierteelt-Centrale betaald worden. Het vak betaalt hieraan in het geheel niets; deze kosten zijn geheel voor rekening van de regeering. De kortingen dienen uitsluitend voor de betaling van het surplus en komen dan ook, opgebracht door de kweekers, weder by de kweekerij in haar geheel, hetzij door surplus-betaling, hetzij door restitutie, terug. Het H. B. is van meening, dat wel zoo spoedig mogelijk naar een oplossing gezocht moet wor den, om het steeds wederkeerende surplus van dezelfde variëteit te doen verdwijnen; het kwee ken van variëteiten, die door het buitenland niet of niet meer voldoende gevraagd worden, mag niet door de goede werking van het Surplus- Fonds bevorderd worden. Deze oplossing zal niet gemakkelijk zijn; zij zal, naar de meening van het H. B., gezocht moeten worden in een lagere uitbetaling, waarvan het percentage verband zal moeten houden met het uitvoer-percentage van elk der betreffende variëteiten ten opzichte van haar geheelen aanvoer. Het hoofdbestuur vertrouwt in bovenstaand prae-advies voldoende gemotiveerd te hebben uiteengezet, waarom het voor het bloembollen bedrijf slechts schadelijk kan zijn, indien de be staande bedrijfsmaatregelen buiten werking ge steld worden en het verwacht dan ook, dat de af deelingen, door met een zeer groote meerder heid de gestelde vraag met „neen" te beant woorden, zich vóór bedrijfsregeling zullen uit spreken. Het zomer-, het kerkconcert van onze Ko ninklijke Liedertafel „Zang en Vriendschap" was nader gequalificeerd met „buitengewoon". Die nadere betiteling met „buitengewoon" wordt in de zangers- oftewel korenwereld nogal eens spoedig gebruikt. De geringste aanleiding maakt een concert al buitengewoon, maar dan meer door bijkomstige omstandigheden: huldi ging, vaandeiuitreiking e. d., dan door artistieke praestaties. Bij Z. en V. Daarentegen is het anders ge steld. Zeker, er waren ook hier bijkomstige om standigheden. B.v. de entreeprijs was buitenge woon laag gesteld (vandaar die overgroote be langstelling naar ruwe schatting circa 2000 zit tende en 100 staande toehoorders. Maar ook het artistieke deel mag meer dan gewoon wor den genoemd. En toch wellicht weer beter ge zegd: het was, zooals het bij Z. en V. behoort te zijn en w'ederom gedurende de laatste jaren is: artistiek. Dus eigenlijk voor Z. en V. heel gewoon, doch in verhouding tegenover vele an dere koren: buitengewoon! We zullen niet in herhaling treden over het beschaafd stemmateriaal, den evenredigen sa menzang of de technische beheersching. doch ons bepalen tot het speciale van dit concert: het zingen in een gewijde en in een tevens acoustisch zeer gevaarlijke omgeving. Reeds meermalen heben we Palestrijnsche gezangen stemmingsvol, Schubert-muziek waardig en sta tig van Z. en V. gehoord, maar thans verkreeg alles een extra-stijlvolle en sterk innig-door- voelde vertolking. En ook de minder voor de kerk geschikte nummers: „Hymne a la nuit" van Rillé en „Mijn Hof" van Loots werden er niet minder op, al doet het laatstgenoemde in een ietwat vrijer, soepeler vertolking buiten de kerk het toch beter. Eerbiecl moet men hebben voor het aanpas singsvermogen der zangers aan deze omgeving. Zij verplaatsen zich uitstekend in een andere sfeer. Bovendien richtten zij zich goed naar hun dirigent, die voortreffelijk rekening hield met de acoustiek. De zang klonk voortdurend dui delijk, ook in het polyphone. Alleen deed het Hosanna in „Pueri" iets overdreven marcato en strak metrisch aan. Wat het klankvolume betreft, dit was in de forte eerder te groot dan te klein voor deze ruimte. De pp.'s klonken vooral prachtvol. De koorzang werd afgewisseld met solo-zang en orgelspel. Jo Vincent zong Bach-aria's en liederen van Schumann en Schubert. De aria's met helder, rein geluid, uiterst gereserveerd en stijlvol, de liederen, niet het minst die van Schumann: Wer machte dich so krank? en Alte laute, met een gloedvolle voordracht en warm-getimbreerd geluid. Daarenboven met een zeer duidelijke articulatie. Een tekstboekje had men haast niet noodig. Organist Robert begeleidde voortreffelijk. Schumann en Schubert zeer kleurrijk, Bach ge reserveerd, donker getimbreerd, en speelde als solo-nummers een Praeludium en Fuga van Buxtehude, een goede inleiding voor Palestrina en Bach, en een Passacaglia, goed van vorm doch nogal overladen met chromatische alte raties. O. K. Inlichtingen aan het bureau van politie, Sme- destraat, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Terug te krijgen: Handschoenen en ceinturen, Politiebureau Smedestr. Bril in doos: Kokkelkoren, Manpads laan 20, Heemstede; Notitieboekje: Vroolijk, Raamsteeg 23 rood; Postduif: v. d. Bunt, Mina- hassastr. 37; Foto's en brief: Reijers, de Clercq- straat 130; Hondje: Wubbe, Smedestr. 31; Hond: Bouwens, Visscherseinde 19, Spaarndam; Hond: v. Raalte, Kleverparkweg 194; Regenjas: Vader, Plataanstr. 58; Jumper: Vroom Dreesmann, Gr. Houtstr.; Knipmes: Bakker, Rembangstr. 15; Apinomuts: Vr. Dreesmann, Gr. Houtstr.; Fietspomp: Quivooy, Oudeweg 179; Postzegels: Pollé, Voortingstr. 38; Portefeuille met inhoud: Mol, Ramplaan 54A; Parkiet: Hagebout, Alb. Thijmstr. 16; Rozenkrans: Luiting, Sperwerstr. 60; Rijwielplaatje: Diepenveen, Spaarne 39; Autoslinger: Politiebureau Smedestr.; Kraai: v. d, Velden, Westerhoutstr. 19. a40,°l KRUISSTRAAT 38 - TELEF N. V. 11609 OFFICIEEL PHILIPS REPARATEUR Gebouw „St. Bavo": Haarlem's Zanggenot, 8 uur; R.K. Bevolkingsbureau, 8 uur; Vischcol- lege „De Forel", 8 uur. Frans Halsmuseum: Frans Halstentoonstel ling, 105 uur. Kunsthandel „Pictura", Gierstraat: Tentoon stelling van schilderijen van mevrouw J. Berg manMaes, 10—7 uur. Frans Halstheater: „The Texas Rangers", 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt-theater: „Lloyds of London", 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor-theater: „De humane bruut", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema-Palace: Filmac, 115 uur; „Men schen met Maskers", 7 en 9.15 uur. De Zondags- en avonddiensten der apotheken worden van 3 tot en met 9 Juli waargenomen door: Fa. Duym en Keur, Keizerstraat 6; fa. Begemann en Sneltjes, Kruisweg 30 en Mar- nix-apotheek, Marnixstraat 65. Toegankelijk voor 'n ieder Leesgeld 3 cent per boek in de week Voorloopig is alleen geopend de Bibliotheek: N. GROENMARKT 22 Woensdagavond 8 tot 9 u. Donderdag 8 Juli 1937: Conversatie-avond van „Abbé Richardson" in „Brinkmann", 8.15 uur. Onder de vele bezwaren, die door leeken tegen Esperanto worden geopperd en waarvan er reeds eenige in deze rubriek zijn behandeld, is er één, dat om de hardnekkigheid, waarmede het steeds weer wordt herhaald, een aparte ver melding verdient. Men redeneert ongeveer als volgt: het is wel mogelijk, dat iemand hier Zamenhof een taal kan hebben geconstrueerd, die theoretisch een voor ieder bevredigende oplossing brengt, maar dat kan dan ook hoogstens theoretisch tot uiting komen, in het gunstigste geval ook in correspondentie. Maar voorloopig slechts! Want als Esperanto voldoende is ingeburgerd, zal men in gesprekken Fransche, Chineesche, Russische en anderè accenten te hooren krijgen, misschien wel dialecten en het eind van alles is, dat Esperanto onverstaanbaar wordt en ten slotte weer in verschillende talen terugvalt. Wat is nu hiervan waar? Alleen dit: dat Esperanto door menschen van verschillende naties ook met een verschillend accent wordt uitgesproken. Uit den aard der zaak is hieraan niet te ontkomen, al is er nog wel iets aan te doen. Storend heeft dit ech ter nog nooit gewerkt. Om een vergelijking te maken: iedere radio-luisteraar kent het neus- klanken-Engelsch van Maurice Chevalier of om dicht bij huis te blijven het Nederlandsch van Prins Bernhard! Toch zijn beiden goed verstaanbaar en zoo is het nog meer het geval met Esperanto. Wat de kwestie van dialecten betreft, voor de vorming hiervan is noodig, dat zij, die dezelfde taal spreken, min of meer geïsoleerd bij elkaar wonen. Nu begrijpt een kind, dat dat met Es peranto nooit het geval kan zijn. Want Espe ranto is een wereld hulp taal, die zich een plaats verovert naast de andere talen. De Nederlanders mogen dus rustig Nederlandsch, de Franschen Fransch blijven spreken: Espe ranto is alleen voor internationaal gebruik en juist wanneer de taal meer voor dat doel ge sproken wordt, b.v. voor de radio, zullen de ac cent-verschillen veeleer hoe langer hoe gerin ger worden. De bestaande hebben echter nog nooit een bezwaar uitgemaakt voor het onderling begrij pen op de internationale congressen. Wie dat wenscht te controleeren, moet in Augustus a.s. maar eens een kijkje nemen in Den Haag. O. v. K.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 5