Eden bespreekt den toestand Vijf slachtoffers van auto-ongeluk Het nieuws van heden DE VORDERINGEN DER RECHTSCHEN EILANDEN IN AMOER WORDEN ONTRUIMD Muiterij in het roode leger? Is Miss Earhart gered? Moeilijkheden in Oost-Hopei Van Zeeland naar Londen VRACHTRIJDERS STAKEN TE PHILADELPHIA DE BAROMETER gplg PIANO'S MUZIEK RADIO VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 ZONDAG 4 JULI - OCHTENDBLAD DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20645 Open oog voor de Britsche belan gen in de Middellandsche Zee Vriendschap voor de V.S. en Frankrijk Terreinwinst in Baskenland bedraagt 8 K.M. Het conflict te Krakau Nog steeds protesten tegen op treden van Mgr. Sapieha Het Weer Militairen ontevreden over be spreking aangaande het eigendomsrecht Opstand in de grensgarnizoenen aan de Amoer Zuivering duurt voort Zij zou door een Engelsch vaartuig zijn opgevischt Men zoekt nog immer Dr. Schuschnigg naar Italië Een particulier bezoek, zegt men Opstanden verwacht, om verkie zingen te bemoeilijken Uitgenoodigd tot besprekingen met Chamberlain en Eden Strijd tusschen vakbonden legt zakenleven stil Militair overleg van Polen met Roemenië Chef van den Poolschen generalen staf te Boekarest De hervorming van het Hoog Gerechtshof Compromis-voorstel zou Roosevelt de overwinning bezorgen De bestuurder gaf gas in plaats van te remmen Amerika-Engeland door de lucht Een „Clipper" voor de eerste étappe vertrokken De mijngasontploffing te Recklinghausen Thans negen dooden en elf zwaar gewonden Anti-semïetisme in het Derde Rijk Nieuwe maatregelen in Opper-Silezië De vergadering van het I.V.V. Aansluiting van American Fede ration of Labor IB G0LD5CHMEDING HE De strooppot De toestand van den H. Vader Audiënties vinden hun gewonen voortgang II III!///! NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. LONDEN, 3 Juli. (Reuter). De Britsche minister van Buitenlandsche Zaken, Eden, heeft te Coughton in Warwickshire een rede gehouden, waarin hij zeide: „De Britsche regeering streeft er in de eerste plaats naar, den oorlog binnen de Spaansche gren zen te houden, doch wij hebben nog een ander belang: de handhaving van de ter ritoriale onschendbaarheid van Spanje. In dit opzicht wordt de meening der Britsche regeering door de beide partijen in Spanje ge deeld, en daarbij zullen zij altijd onzen steun hebben. Engeland wil met Spanje slechts normale vriendschappelijke betrekkingen onderhouden, Welke ook de regeeringsvorm is. Onlangs zijn tusschen Londen en de Spaansche autoriteiten besprekingen gevoerd, welke het, naar wij ho- Pen, mogelijk zullen maken, dat een aanzien lik aantal Spanjaarden, die thans te Madrid in zeer ongelukkige omstandigheden leven, aan boord van een Britech hospitaalschip uit Va lencia worden afgehaald. In November aldus vervolgde Eden heb ik verklaard, dat de Middellandsche Zee voor ons niet een dwarsweg is, maar een groots hoofdweg. De opvatting van de regeering te bi en aanzien is niet gewijzigd, en zal niet ver anderen. Wij zijn van meening, dat het vraagstuk van den regeeringsvorm een vraagstuk van het Spaansche volk is, maar uit dit feit mag niet worden afgeleid, dat wij geen be langstelling hebben voor de Britsche be langen aan de land- en zeegrenzen van Spanje, of voor de handelswegen in de nabijheid van dat land". Eden zeide verder, dat aan de creditzijde de betrekkingen met Frankrijk geschreven kunnen worden, die beter zijn dan ooit en die gegrondvest zijn op een ideale basis, omdat er niets exclusiefs of dreigends in deze vriendschap is. Een tweede bemoedi gend element in de wereldsituatie vormen de betrekkingen met de Vereenigde Staten, die eveneens voortreffelijk zijn. BILBAO, 3 Juli. (Havas). De troepen van generaal Franco hebben in hoofdzaak hun krachten geconcentreerd op de zuive ring van den weg van Valmaseda naar Castro Urdiales. Zy slaagden erin verschil lende kleine gehuchten te bezetten. De totale vordering der 'rechtsche troepen in dit gebied bedraagt acht K.M. in de diepte. De in Bilbao teruggekeerde Baskische gees telijken hebben hun ambt hervat en een tele gram gericht tot Kardinaal Goma y Tomas, den Primaat van Spanje, waarin zij uiting geven aan hun verknochtheid en hem geluk- Wenschen met zijn „vaderlandslievende actie voor het nationale Spanje". Vannacht om half vijf hebben zeven vlieg tuigen der nationalisten vijftig bommen op Sagunto, gelegen op 25 K.M. ten noorden van Valencia, geworpen. Er werden echter geen Slachtoffers gemaakt. Twee toestellen trachtten hun voorraad bommen te laten neerkomen op de stad Valencia, maar het terstond in ge reedheid gebrachte luchtafweergeschut deed hen van dit voornemen afzien. Zij keerden naar kagunto terug, waar zy de bommen zonder te nchten uitwierpen. Beschieting van Tarragona Uit Tarragona wordt gemeld, dat een vaar- ruig der rechtschen vanmorgen verschillende Punten van de Catalaansche kust tusschen arragona en Antafulla heeft beschoten, zoo m's reeds was gemeld. Het schip loste een der- Ugtal kanonschoten, die echter geen slacht offers maakten. Het vaartuig voer vervolgens vi de richting van Barcelona, waar het om 10.15 uur werd waargenomen. Terstond werden de Sirenes in werking'gesteld. De bevolking nam «alm de voorgeschreven veiligheidsmaatrege len. De kustbatterijen wisten het vaartuig te verdrijven. Later deed het schip nog eenige aanvallen op kleine vaartuigen, tot het ten slotte door regeeringsvliegtuigen werd verdre- en en in Noordelijke richting verdween. WARSCHAU, 3 Juli. (PAT). Nog steeds ko nten protesten binnen tegen het optreden van Aartsbisschop van Krakau. De afgevaar- bigden en senatoren van het district Warschau nebben een motie aangenomen, waarin zy ver langen, dat de Kamers in een buitengewone zitting worden bijeengeroepen, teneinde de re geering volmachten te verleenen om het door Pn Aartsbisschop uitgelokte incident te re gelen. Een soortgelijke motie is aangenomen oor de groep afgevaardigden en senatoren van het district Wilna. VERWACHTING: Zwakke tot matigen Oostelijke tot Zuidelijken wind, helder tot licht bewolkt, later toenemende bewolking, droog weer behoudens kans op onweer, warm. VERDERE VOORUITZICHTEN: Toene- mende kans op onweer, aanvankelijk warm, later koeler. TOKIO, 3 Juli (Havas) Naar officieus uit Hsinking wordt gemeld, zyn de troepen der Sovjet-Russische kanonneerbooten be gonnen met het ontruimen van de eilan den Bolsjoi en Sennoefa in de rivier Amoer. In militaire kringen te Hsinhing en Tokio wijst men er volgens Domei op, dat de Sovjets reeds eerder beloofd hebben, hun troepen van de eilandjes in de Amoer te zullen terugtrek ken en dat men het gevaar dus niet als ge weken kan beschouwen, voordat het bevel van den commissaris van Oorlog is uitgevoerd. In militaire kringen heerscht ontstem ming over het feit, „dat de kwestie van het eigendomsrecht op de beide eilanden onder werp van besprekingen zal uitmaken. Het eigendomsrecht van Mandsjoekwo staat onomstootelijk vast, zoo verklaart men, en nieuwe besprekingen zijn dan ook over bodig." HSINKING, 3 Juli (D.N.B.) Naar uit gewoonlijk betrouwbare bron verluidt, is in de Sovjet Russische grensgarnizoenen aan de Amoer muitery ontstaan. De muiters zouden verscheiden dorpen in brand heb ben gestoken en de bewoners hebben omge bracht. De opstandige beweging zou tot gar nizoenen in andere grensdistricten over slaan. Volgens nieuwe berichten, welke te Londen uit Moskou zijn ontvangen, duurt de zuivering in de kringen der Centrale regeering, alsmede in wetenschappelijke, letterkundige en journa listieke kringen voort. Zoo zijn thans Yakovagranof, de plaatsver vangende commissaris van Binnenlandsche Za ken en commissaris van de staatsveiligheids- politie, en Georgi Prokofief, plaatsvervangend commissaris van het Post- en Electriciteits- bedrijf, die beide onder Yagoda hebben gewerkt, alsmede de volkscommissaris van den Buiten- landschen Handel, Arkadi Rosenholz, uit hun ambt ontzet. Voorts zijn nog verscheidene an dere functionarissen afgezet. Tot de gearres teerden behoort voorts de vroeger „officiëele" schrijver Kirchone. Een Amerikaansche batterij bij nachtelijke oefening op het moment na het bevel: „Batterij vuur!" HONOLOELOE, 3 Juli (D. N. B.) De aviatrice Amelia Earhart is, naar vernomen wordt, door een Britsch vaartuig aan boord genomen. Schepen van de Amerikaansche kustwacht hebben later medegedeeld, dat zij radioberich ten hebben opgevangen van het Britsche eiland Naura, 900 mijl ten Westen van Howland ge legen, dat seinde, dat het tusschen 8.43 en 8.45 Greenwichtijd signalen en woorden heeft op gevangen. Hoewel de teekens onbegrijpelijk wa ren, geleken ze op die, uitgezonden door het vliegtuig van Amelia Earhart. De „Itasca", eveneens een vaartuig van de kustwacht, heeft medegedeeld, dat zij gereed was om het vliegtuig te hulp te snellen. De „Itasca" bevond zich toen op 100 mijl ten Noor den van Howland en seinde verder, dat het sei nen van Amelia Earhart had opgevangen, die echter zoo zwak waren, dat men er niets aan had. Putmann, de echtgenoot van de andere beken de aviatrice, gaf als zijn meening te kennen, dat Amelia Earhart op een onbewoond eiland op honderden mijlen afstand van Howland is gedaald. Het Amerikaansche departement van Marine heeft het oorlogsschip „Colorado", dat te Hono- loeloe is aangekomen, opgedragen, naar de ver miste aviatrice te zoeken. De „Colorado" heeft drie vliegtuigen aan boord. Vanmorgen is ver der een door luitenant Harvey bestuurd water vliegtuig van Honoloeloe vertrokken. Men heeft geen aanwijzingen, waaruit men de positie van het vliegtuig van Amelia Earhart ongeveer zou kunnen bepalen. WEENEN, 3 Juli (D.N.B.) De Oostenrijk- sche Bondskanselier dr. Schuschnigg, is van middag naar Italië vertrokken. Van bevoegde zijde verzekert men, dat het hier slechts een particuliere reis betreft. De Bondskanselier wil zijn zoon, die langen tijd ernstig ziek is geweest, voor volledig herstel naar een Italiaansch rust oord brengen. FEIPING, 3 Juli. (Havas). Volgens hard nekkige geruchten, zouden de autoriteiten van Oostelijk Hopei onlusten willen ver wekken in Peiping en Tientsin, teneinde de komende verkiezingen voor de nationale vergadering te Nanking te bemoeilijken. De laatste dagen zijn verscheidene verdach te personen gearresteerd. De poorten van Pei ping worden bewaakt, en op sommige stra tegische punten zijn machinegeweren opge steld. In Oostelijk Hopei is de staat van beleg afgekondigd. De Chineesche autoriteiten van Hopei en Tsjahar zijn in een dringende conferentie bij een gekomen, om maatregelen te beramen. Men verzekert van Chineesche zijde, dat men den toestand meester is. De Mercedes-coureur Caracciola traint zich voor den grooten wedstrijd op de Roo- sevelt-baan te New York. Zijn wagen kan een gemiddelde snelheid van 143 K.M. per uur halen Amelia Earhart LONDEN, 3 Juli (Reuter). Naar van officieele zijde vernomen wordt, zal de Bel gische premier Van Zeeland op zijn terug reis uit de Vereenigde Staten Maandagmid dag te Londen aankomen, waar hy op uit- noodiging der Britsche regeering besprekin gen met Chamberlain en Eden zal voeren. NEW YORK, 3 Juli. (Havas). De „Herald Tribune" meldt, dat te Philadelphia een staking is uitgebroken. De chauffeurs, ten getale van 25.000, die het werk hebben neergelegd, hebben hiermede de verzorging der stad met groenten tegengehouden, en het afdrukken van vijf groote dagbladen verhinderd. De staking is georganiseerd door verschei dene groepen, welke deel uitmaken van het oude Amerikaansche vakverbond, als protest tegen de actie van het comité voor industrieele organisatie, dat onder leiding staat van Le wis. Het zakenleven der stad is practisch lam gelegd. BOEKAREST, 3 Juli (Havas). Generaal Stachewios, de chef van den generalen staf van het Poolsche leger, is met verscheidene staf officieren te Boekarest aangekomen. Hy zal zich in verbinding stellen met den Roemeenschen minister van Oorlog en den generalen staf. WASHINGTON, 3 Juli (Havas). Verschei dene Amerikaansche senatoren hebben een wets ontwerp inzake de hervorming van de recht banken ingediend. Het nieuwe ontwerp is een compromis, waar bij den President de bevoegdheid zou worden verleend, met ingang van 2 Januari 1938 drie rechters in het Hoog Gerechtshof te benoemen. Hierbij dient opgemerkt te worden, dat Roose velt reeds één rechter in 1937 kan benoemen en één in 1938, daar twee rechters dan den 75-ja- rigen leeftijd zullen hebben bereikt. Het Hof zou dan uit 11 leden bestaan, en Roosevelt zou kun nen rekenen op een meerderheid om ongehin derd wetten te kunnen uitvaardigen. Zaterdagavond omstreeks kwart over ne gen is onder Voorhout een ernstig auto- ongeluk gebeurd, dat zyn oorzaak vond in het feit, dat de bestuurder op het verkeer de pedaal trapte en in plaats van te rem men, gas gaf. Een vier-persoons Citroën, gemerkt G 47828, thuisbehoorende te Amsterdam, bezet met zes personen, reed van Sassenheim in de richting Noordwijk. Bij den driesprong in de Teylinger- iaan beging de autobestuurder zijn vergissing, met het gevolg, dat de wagen kantelde en aan de overzijde tegen den betonnen kadewand botste. Eén der inzittenden slaagde erin uit den auto te komen. Toegesnelde voorbijgangers brachten de vijf overige inzittenden op het droge. Zy waren deerlijk toegetakeld. Bloed en modder haaden hun gezichten geheel onherkenbaar ge maakt. Vier van de verongelukten waren be wusteloos. Per particulieren auto heeft men hen ijlings naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden vervoerd. Bij onderzoek van de vier dames en twee heeren in het Academisch Ziekenhuis te Lei den is gebleken, dat het ongeval vrij goed Is afgeloopen, gezien den ernstigen aard van het onheil. De geneesheer verklaarde, dat drie of vier leden van het gezelschap morgen het ziekenhuis zullen kunnen verlaten, de overigen zullen nog in observatie moeten blijven. De be stuurder F. P. uit Amsterdam is vermoedelijk door de inzittenden afgeleid, waardoor hem het waarschuwingsbord op 200 meter voor den drie sprong is ontgaan. Overigens ligt het voor de hand, dat een vierpersonen Citroën-wagen geen behoorlijke plaats aan zes personen biedt. De wagen zal Maandag uit de sloot worden gehaald. PORT WASHINGTON, 3 Juli. (Reuter.) Het „Clipper"-vliegtuig der Pan American Airways, dat een proefvlucht zal ondernemen naar En geland, is hedenmorgen 7.25 uur (plaatselijken tijd) vertrokken naar New Foundland, om de eerste etappe af te leggen. RECKLINGHAUSEN, 3 Juli. (D. N. B.) Het aantal dooden tengevolge van de mijngas ontploffing in de mijn „General Blumenthai" is tot negen gestegen. Nog elf slachtoffers zijn ernstig gewond. Het onderzoek is in vollen gang. BERLIJN, 3 Juli. (D.N.B.) De Duitsche re- geering heeft eenige anti-semitische maatrege len getroffen in Opper-Silezië, welke in net staatsblad zijn verschenen en door Hitier on derteekend. Tot dusver waren, gelijk bekend, discrimineerende maatregelen in dit gebieds deel krachtens de in 1922 tusschen Duitschland en Polen gesloten overeenkomst verboden. Dit accoord was echter 15 jaar geldig, en is op 15 Juni j.l. afgeloopen. De maatregelen betref fen in de eerste plaats Joodsche ambtenaren. Dezen moeten deels op 31 Augustus, deels op 31 December van dit jaar met pensioen gaan. De Joodsche notarissen worden uit hun functie gezet, en de benoemingen van joodsche docto ren, tandartsen, vee-artsen en apothekers, wel ke sinds 30 Januari 1933 zijn verleend, worden geannuleerd op 30 September a.s. WARSCHAU, 3 Juli (Havas). De algemeene raad van het Int. Verbond van Vakvereenigin- gen heeft eenstemmig besloten tot opneming van de American Federation of Labor. Echter zyn twee reserves gemaakt, en wel: le. Deze opneming beteekent niet een veroor deeling der beweging van John Lewis; 2e. Deze opneming kan op geen enkele wijze van invloed zijn op de aanvaarding eener in ternationale aansluiting der Amerikaansche vakbonden bij de internationale vakbewegings secretariaten, welke door het I.V.V. zijn erkend. Alle afgevaardigden drongen erop aan, dat het I.V.V. zyn actie zou versterken, om de 40- urige werkweek in alle landen te doen invoeren. Besloten werd de volgende vergadering van den raad te houden in Oslo, in Mei 1938. GROOTE MARKT 8, bij het Stadhuis. Gedurende de zomermaanden 6 UUR GESLOTEN, behoudens afspraak. De chef van den Poolschen generalen staf pleegt overleg met zijn Roemeenschen collega. Miss Amelia Earhart zou door een Engelsch vaartuig zijn gered. Dr. Schuschnigg is voor een particulier bezoek naar Italië vertrokken. Van Zeeland zal Maandag met Chamberlain en Eden besprekingen voeren te Londen. In Oost-Hopei vreest men opstanden, die de a.s. verkiezingen in Peiping en Tientsin zou den bemoeilijken. Tengevolge van den strijd tusschen Amerikaan sche vakbonden legden de vrachtrijders in Phi ladelphia het werk neer. De omstreden eilandjes in de Amoer worden door de Sovjets ontruimd. Roode grensgarnizoenen aan de Amoer zouden tot opstand zijn gekomen. Eden hield een rede over den internationalen toestand van het oogenblik. De rechtschen maakten in Biscaye 8 K.M. ter reinwinst. Vijf gewonden bij auto-ongeluk onder Voorhout. Prae-advies voor den Kon. Ned. Middenstands bond betreffende organisatie en publiekrechte lijke vertegenwoordiging van het bedrijfsleven. Hardhoorende vrouw bij spoorwegovergang te Gouda door tramtrein gegrepen en gedood. Geslaagde demonstraties van het Roode Kruis in samenwerking met de Nationale Luchtvaart- school op Ypenburg. Drie gewonden bij garagebrand te Groningen. O Ja, wie daarmee als een geraffi neerde slimmeling weet om te gaan, kan het ver brengen. Bij sommige menschen toch maar, zult gij misschien zeggen. Neen, bij heel veel menschen. Kent gij eigenlijk wel iemand, die er tegen bestand is, altijd en onder alle omstandigheden, dat hem in figuurlijken zin dan de zoete ma terie om den mond wordt gesmeerd? Ze moet er natuurlijk niet al te dik worden opgesmeerd, op een manier, dat het iedereen opvalt, of al te zichtbaar wordt. Maar anders Blijft ooit iemand gelooven, dat hij om maar een ding te noemen geen talent heeft, wanneer de een of ander beweert, halsstarrig beweert, dat hij het wèl heeft? Gij kunt tot in het eindelooze vari- eeren en voortborduren op dit thema. Het komt er maar op aan het zwakke punt te vinden, de gevoelige plek te treffen, waar de stroop het zekerst haar werking verricht, het meest welkom is, enhet dank baarst wordt aanvaard. VATICAANSTAD, 3 Juli. In tegenspraak met onrustwekkende berichten gaan de audiën ties bij Z. H. den Paus ook tijdens Zijn verblijf te Castei Gandolio geregeld door. Wel zijn zij, :n verband met de voor den H. Vader noodza kelijke rust ingeperkt, doch naast de officieele audiënties van kerkelijke hoogwaardigheidsbe- kieeders worden met geregelde tusschenpoozen ook pelgrims en vooral de jong-gehuwden tot Z H. toegelaten. l>o ik u i ii 11111 m n i n t ivZ I Stand op Zondag 1 uur v.m. 761 Vorige stand: 762.7

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1