Bureaux voor redactie en administratie: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 Kard. Faulhaber protesteert Het nieuws van heden WANDGEDIERTE De strijd tegen de Kerk DE ARRESTATIE VAN DS. NIEMOELL Bomaanslag Salazar op Amelia Earhart onvindbaar GOlDSCHIiCDINC m PIANO'S MUZIEK RADIO VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS MAANDAG 5 JULI - AVONDBLAD ABONNEMENTEN: Voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f3.58 bijvooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20646 »De Katholieke Kerk wordt in Duitschland thans staats- vijand no. 1 geacht Het concordaat is geschonden Protest voorgelezen en onder teekend in zijn kerk DE NIET-INMENGING Onjuiste berichten in Duitsche bladen Energiek protest van Oostenrijk Het plan voor luchtont- wapening De eilandjes in de Amoer Het Kwantoeng-leger blijft waakzaam De meening van Prins Konoye De Sovjet-pers is ver ontwaardigd Omdat de godsdienst niet te onderdrukken blijkt Blum over zijn beleid Een uiteenzetting van de jongste Fransche regeeringscrisis Signor Grandi, de Italiaansche gezant te Londen, begeeft zich naar het Foreign Office, om deel te nemen aan de be spreking der non-interventie-commissie Duitsche oud-strijders, die een bezoek brachten aan Londen, huldigden met een kranslegging en een parade hun in den wereldoorlog gevallen tegenstanders Het Weer Minister-president van Portugal aan groot gevaar ontsnapt Het verdeelingsplan voor Palestina Geruchten over splitsing in drie zones Prins Boudewijn vergezelt op een pony gezeten, zijn vader, Ko ning Leopold van België, op diens wandeling door de tuinen van het paleis te Brussel Koning Carol op reis door Europa? Hij zou binnenkort o.m. Parijs en Londen bezoeken Men vreest, dat zelfs de radio- seinen niet van haar af komstig waren Geen spoor. Een zwak antwoord DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Wij garandeeren U afdoende verdelging van onder geheimhouding en schriftel. garantie. ZUIVERINGSONDERNEMING RADICAAL Cronjéstraat 135 - Telefoon 11657 Sit-downstakingen zijn onwettig Verklaring in een open brief van Miss Perkins Mosley's fascisten demonstreerden Vliegtuigen storten omlaag NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij" contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. MüNCHEN, 5 Juli. Z. Em. Kardinaal Faulhaber heeft Zondagmiddag in de St. Michaëls-kerk te Muenchen een predicatie gehouden voor de vroegere leden der ka tholieke jeugdorganisaties, welke intus- schen door de geheime staatspolitie zijn verboden en ontbonden. Reeds lang voordat de H. Mis een aanvang ham, aldus meldt het N. v. d. Dag, was de reus achtige kerk zoo vol, dat de deuren gesloten Moesten worden en honderden op straat moes ten blijven wachten. Kardinaal Faulhaber protesteerde in zijn Predicatie tegen de arrestatie van pater Rup- Pert Mayer, die door de geheime staatspolitie °P 2 Juni in hechtenis is genomen, omdat hij geen gehoor had geschonken aan het verbod °m te preeken. Kardinaal Faulhaber verdedigde deze „on gehoorzaamheid" van pater Mayer, en noemde het bevel zelf in flagranten strijd met het nog altijd bestaande concordaat, op grond van welke overeenkomst tusschen den staat en de Katholieke Kerk uitsluitend de betreffende Bisschop het recht heeft, een preekverbod uit te vaardigen. De Kardinaal prees pater Mayer, die tijdens den oorlog veldprediker was en zich door zijn moedig optreden in militaire kringen groote sympathieën verwierf, als een van de beste pa triotten. „Door deze arrestatie aldus Kardinaal Faul haber is de „Kulturkampf" in een nieuwe fase getreden. Wij weten uit den mond van toonaan gevende nationaal-socialistische leiders zoo vervolgde hij dat bepaalde kringen dezer partij het op een vernieling van de Katholieke Kerk hebben voorzien. Niet meer In het bolsjewisme of in het marxisme wordt de staatsvijand no. 1 gezien, doch in het katholicisme en in de Katholieke Kerk." Kardinaal Faulhaber antwoordde ten slotte Sog op de verwijten, die van de zijde der ge heime staatspolitie dikwijls tot Katholieke geestelijken worden gericht, in verband met het feit, dat de gebeurtenissen op kerkelijk ge bied, de geschillen tusschen Kerk en staatsin- stanties en de uitlatingen van geestelijken door de buitenlandsche bladen worden gepubliceerd. „De gevolmachtigden der geheime staatspoli tie vragen dikwijls: hoe krijgt de buitenland sche pers zoo prompt en zoo volledig deze in formaties? „Ik heb daarop geantwoord," aldus besloot kardinaal Faulhaber, „de vertegenwoor digers van de buitenlandsche bladen behoeven om zich te oriënteeren en om ingelicht te zijn, alleen maar de Duitsche pers te lezen. Boven dien zijn ze intelligent genoeg, om met eigen oogen te zien en met eigen ooren te hooren, Wat rondom hen geschiedt." In dezelfde kerk heeft des morgens pastoor Junghaus de nationaal-socialistische leerstellin gen inzake bloed en bodem krachtig veroor deeld. BERLIJN, 5 Juli. (Havas). In tegenwoordig heid van een groote menigte geloovigen is Zon dagochtend in de Jezus-Christus-kerk te Rahlem een kerkdienst gehouden, waar speciale gebeden zijn uitgesproken voor ds. Niemoeller van de belijdende kerk, die dezer dagen is ge arresteerd. De super-intendant-generaal Otto Dibe- lius, las een verklaring voor van den broe- derraad der Evangelische kerk van de oud- Pruisische unie, waarin betoogd wordt, dat Martin Niemoeller en de andere door de Gestapo gearresteerde dominees slechts het Christelijk geloof hebben verdedigd. De tegen hen in de pers geuite beschuldigin gen, aldus de verklaring, zjjn slechts zuivere laster. Nooit heeft Niemoeller tot rebellie tegen den staat opgehitst. Hij eischte voor de kerk slechts het recht voort te bestaan volgens het Evangelie en de schrift. Professor Pachnin, de deken van de parochie, las aan het einde van den dienst een resolu tie voor, waarin opnieuw wordt betoogd, dat ds. Niemoeller nimmer tot rebellie tegen den staat heeft opgezet, maar dat hij gestreden heeft om het Duitsche volk voor den Christelijken gods dienst te behouden. Deze resolutie werd door alle geloovigen van de parochie Dahlem en door een groot aantal bezoekers uit naburige parochies onderteekend. Zij zal worden overhandigd aan den minister Van Justitie, Guertner. LONDEN, 5 Juli (Havas) Gemeld wordt, dat de Duitsche ambassadeur te Londen, Von Ribbentrop, Zondag een langdurig onderhoud heeft gehad met een hooge persoonlijkheid van het Britsche departement van Buitenlandsche Zaken. Z. Em. Kard. Faulhaber, Aartsbisschop van Muenchen WEENEN, 5 Juli (Havas). Oostenrijk heeft energieke protesten aan Berlijn gezonden tëgen de onjuiste berichtgeving door de radio over een hongerstaking, die was ondernomen door nat. socialisten, die in het concentratie kamp van Garsten in Opper-Oostenrijk opge sloten zijn. Deze voedselweiegering heeft twee dagen geduurd en was afgekondigd op grond van de weigering der autoriteiten, de gevan genen te doen vallen onder de amnestie. Het gaat hier hoofdzakelijk om terroristen, die aanslagen of moorden gepleegd hebben. De regeering heeft last gegeven alle dagbla den, die de Duitsche radioberichten afdrukken, in beslag te nemen. WASHINGTON, 5 Juli. (Havas). In offi cieuze kringen te Washington wordt vernomen, dat het plan voor luchtontwapening, waarmede de Amerikaansche diplomaten zich bezig hou den, de Geneefsche teksten, waarbij het bom bardement van plaatsen, die geen militaire be- teekenis hebben, verboden wordt, in een nieu wen vorm zou gieten. Een accoord, krach tens hetwelk de bewapening der bombarde mentsvliegtuigen gedemonteerd zou worden, zou daaraan worden toegevoegd. Diplomatieke kringen, die een strenge geheimhouding over deze ontwerpen betracht hadden, geven thans toe, dat zij er het eerst met Van Zeeland over gesproken hebben. Norman Davis is de man, die zich na zijn Europeesche reis aan het vraagstuk wijdde. TOKIO, 5 Juli (Domei). Volgens Zondag morgen ontvangen berichten zijn de Sovjet- Russische schildwachten van het Zuidelijk ge deelte van Sennafoe teruggetrokken. In af wachting van een volledige evacuatie blijven de autoriteiten waakzaam. Het Kwantoengleger heeft uiting geven aan voldoening over de hou ding van Rusland, maar er aan toegevoegd, dat het krachtige maatregelen zal nemen in geval van verdere grensschendingen door de Sovjets. TOKIO, 4 Juli (Domei). In een aan ver tegenwoordigers van de pers toegestaan inter view heeft Prins Konoye o.m. verklaard, dat het- een gelukkige zaak is voor den wereldvrede in het algemeen en den vrede in het Verre Oosten in het bijzonder, dat de incidenten van Sennoefa en Bolisjoi op vriendschappelijke wijze geregeld zijn door de aanvaarding van de Japansche eischen door de Russische regee ring. Prins Konoye voegde hieraan toe, dat de Japansche regeering zal streven naar een vriendschappelijke oplossing van de afbakening der grenzen tusschen Rusland en Mandsjoe- kwo, welker vaagheid reeds vaak tweedracht ge zaaid heeft. Het valt echter te betwijfelen, of de Sovjets hiertoe bereid zijn. MOSKOU, 5 Juli (Havas). Eenige dagen ge leden heeft de „Leningradkaja Pravda" be richt, dat een groep Estlandsche spionnen in het gebied van Leningrad was terechtgesteld, doch nergens werd melding gemaakt van de 120 Estlandsche en Poolsche spionnen, welke vol gens berichten in het buitenland te Moskou zouden zijn terechtgesteld. Kort geleden berichtte de „Rikhockeanskaja", welke te Chabarovsk verschijnt, dat de pro- testantsche geestelijke Greiwas werd gearres teerd onder verdenking van spionnage en het orgaan der spoorwegarbeiders „Gudik" herin nert er aan, dat in 1929 een twintigtal doops gezinden werd gearresteerd. Verder beklaagt de pers zich er over, dat de anti-godsdienstige propaganda verslapt. De „Pravda" wijst op het toenemen van den invloed der geestelijkheid, vooral in het Mag- nitigorsk-gebied in den Oeral, waar de geeste lijkheid weer bezit nam van de kathedraal, ge bruik makend van de slappe houding van de autoriteiten, terwijl soms de plaatselijke auto riteiten medewerken. Dit was het geval te Wol- kowo, waar de kerk van een aluminiumfabriek de noodige materialen kreeg. Directeur van deze fabriek was een der leiders van de atheïstische organisatie in den Oeral. BORDEAUX, 5 Juli (Havas) De Fransche minister Léon Blum heeft op een socialistische vergadering de redenen van zijn beleid der laatste weken uiteengezet. Hij zeide o.m.: De vorige regeering heeft op financieel en monetair gebied steeds ernstiger en hardnekki ger moeilijkheden ondervonden. Het oogenblik was gekomen om het evenwicht op de begroo ting te consolideeren en men was gereed voor een belastingherziening. Een buitengewoon he vige aanval werd ontketend op den franc. Deze feiten hebben de vorige regeering ge noopt volmachten te vragen. De strijd tegen den Senaat werd met wettige middelen gevoerd. Deze strijd zou de moeilijk heden van de schatkist hebben kunnen verer geren, op het ernstige oogenblik in den bui- tenlandschen toestand, dat zich het incident met de Leipzig" voordeed, dat „een diploma tieke. crisis veroorzaakte, welkex.j3£lfiop moei lijk te voorzien ufes". Daarom trok de vorige regeering zich terug en deed het een beroep op het land alle koel bloedigheid te bewaren. Een weigering deel te nemen aan de regee- ring-Chautemps zou de solidariteit tusschen socialisten en radicaal-socialisten en derhalve het Volksfront hebben kunnen breken. Daarom heeft Blum de socialistische partij verzocht en heeft deze er in toegestemd deel te nemen aan een regeering onder radicale leiding. VERWACHTING: Zwakke tot matigen Zuidelijke tot Zuid-Westelijken wind, ge- zz deelteiyk bewolkt, nog weinig of geen EE regen, warmer. EE Hoogste barometerstand: 770.3 te Ingö. Laagste barometerstand: EE 746.3 te Vestmanoer. II Zon op 4.44 - onder 21.24 - Licht op 21.54 l| Maan op 1.57 onder 18.45 EË 8 Juli N.M. EE LISSABON, 4 Juli. (Havas.) Op het oogenblik, dat de Portugeesche minister president, Salazar, voor de woning van zijn vriend, dr. José Torcato, waar hij in diens particuliere kapel de H. Mis zou bijwonen, uit zijn auto stapte, ontplofte een bom, welke in een riool was geplaatst. Het trot toir werd vernield. Salazar bleef ongedeerd. De bom was geplaatst in een riool, dat op ongeveer een meter diepte in het midden van de straat loopt, waar de vriend van den mi nister-president iederen Zondag de H. Mis komt bijwonen. Door de ontploffing werden de straat- steenen aan weerszijden omhoog geslingerd en een aantal winkelruiten werden ver nield. De bom werd electrisch tot ontplof fing gebracht. Minister-president Salazar nam een oogenblik de aangerichte schade op en ging vervolgens het huis binnen. De stad is normaal kalm. Salazar, de minister-president van Portugal JERUZALEM, 5 Juli (Reuter) Men ver klaart, dat de bijzonderheden over de aanbeve lingen der Britsche koninklijke commissie voor de regeling van het Palestijnsche vraagstuk uit gezaghebbende joodsche bron te Londen afkom stig zijn. Palestina zou worden verdeeld in drie zones: de eerste zóne zou den Joodschen staat vormen, en bestaan uit het geheele dal by Galilea, de kustvlakte van Esdraelon, een deel van het Zuiderdistrict en de steden Haifa, Safad, Acre en Tiberias. De tweede zóne zou een gebied onder Britsch mandaat vormen en Jeruzalem, Bethlehem en Nazareth omvatten, benevens een corridor langs den weg JaffaJeruzalem, zoo dat de Arabieren toegang kunnen hebben tot de haven van Jaffa. De derde zóne, het Arabisch gebied, zou de rest van het land omvatten en met Trar.s- Jordanië vereenigd worden. Het Britsche slagschip „Repulse" heeft Zon dag order gekregen Malta te verlaten en naar Haifa te stoomen. Volgens niet-bevesjtigde berichten zou hierin een voorzorgsmaatregel moeten worden gezien, naar aanleiding van geruchten, welke deden vreezen, dat bij de publicatie van het rapport dér koninklijke commissie nieuwe onlusten in Palestina zouden uitbreken Dit rapport wordt, zooals gemeld, deze week gepubliceerd. WARSCHAU, 5 Juli. (D. N. B.) De bladen melden uit Boekarest, dat Koning Carol van Roemenië, naar bij geruchte verluidt, omstreeks half Juli incognito naar Brussel, Parijs, Londen, Stockholm en Sigmaringen zal gaan. (Sigmaringen is het oude stamslot der oudste linie der Hohenzollern. Het Roemeensche ko ninklijk- huis behoort tot dezen tak.) WASHINGTON, 4 Juli. (Reuter.) Men heeft thans in ruim veertig uur niets meer vernomen van Amelia Earhart, de aviatrice, die bij haar vlucht om de wereld ergens op de Stille Zuidzee verdween. Het vliegkampschip „Lexington" is met 54 gevechtsvliegtuigen aan boord uit San Diego vertrokken in de richting van het eiland How- land, om te helpen bij de onderzoekingen. San Diego is echter 7000 mijl van Howland ver wijderd. Te Honoloeloe heeft men Zondagochtend zwakke draadlooze signalen opgevangen, welke, naar men zeide, van Amelia Earhart afkomstig zouden kunnen zijn. Zondagmiddag 14 uur Greenwichtijd heeft de kustwachtkotter „Itasca" ra'dioseinen opge vangen op de golflengte van het radiotoestel van Amelia Earhart. De seinen waren door storing niet te ontcijferen. Het miKtaire watervliegtuig, dat uitgevlogen was om Amelia Earhart te zoeken, is Zondag morgen om 5 uur 53 G.M.T. op Honoloeloe aan gekomen, precies vier en twintig uur na te zijn opgestegen. Het vliegtuig heeft geen spoor van Amelia Earhart gevonden. Op het oogenblik zoekt alleen het kustwacht schip „Itasca" naar Amelia Earhart. De weer berichten melden, dat de zee kalm en het weer fraai is rondom Howland. De „Itasca" zal thans het uitzenden van roepseinen staken, ten einde de radioposten te San Francisco in staat te stellen eventueele noodseinen van de aviatrice op te vangen. De „Itasca" gebruikte n.l. tot dusverre de zelfde golflengte als die, welke de zender van het verdwenen toestel gebruikte, het geen zou kunnen beteekenen, dat van dit schip berichten ontvangen zijn, die men van het toestel van Amelia Earhart af komstig heette. De kustwachter zet het zoeken voort. Hij heeft brandstof aan boord voor een kruistocht van drie weken. Het radiostation van de Pan-American Air ways op Honoloeloe heeft medegedeeld, dat het Zondag een aan miss Earhart geadresseerd be richt heeft uitgezonden. In dit bericht werd om antwoord verzocht en een kwartier later werden zwakke seinen opgevangen, afkomstig van een punt, gele gen ten Zuid-Oosten van het eiland How land. Door storing kon echter het gedeelte, waarin waarschijnlijk de positie werd op gegeven, niet worden ontcijferd. Volgens sommigen zou de aviatrice hebben kunnen dalen op een koraalrif, midden in den Stillen Oceaan. De toestand van de vliegster en haar metgezel zou dan niet wanhopig zijn, aangezien zij voor vijftien dagen mondvoorraad hebben medegenomen, alsmede een distilleer- toestel, waarmede zij zich drinkwater kunnen verschaffen. GROOTE MARKT 8, bij het Stadhuis. Gedurende de zomermaanden 6 UUR GESLOTEN, behoudens afspraak. Kard. Faulhaber liet een scherp protest hooren tegen de Duitsche maatregelen jegens de Ka tholieke Kerk. Ook in de belijdeniskerk werd geprotesteerd, naar aanleiding van de arrestatie van ds. Niemoeller. Op den Portugeeschen minister-president is een bomaanslag gepleegd, die mislukte. Miss Amelia Earhart is onvindbaar. Te Gent zijn bij een treinbotsing twaalf perso nen gewond. Weenen protesteerde energiek te Berlijn tegen onjuiste berichtgeving in de Duitsche bladen. Von Ribbentrop heeft Zondag een langdurig onderhoud gehad op het Britsche ministerie van Buitenlandsche Zaken. Regen bracht den rechtschen opmarsch in Bis- taye tot staan. De Basken trekken zich op San tander terug. Voortgezette vergadering van den R. K. Bouw vakarbeidersbond. Jaarvergadering der Ned. Mij. tot Bevordering der Geneeskunst. Bij een feilen brand te Ambt-Vollenhove zijn drie boerderijen in vlammen opgegaan. Volgens een ruwe raming zou de waarde der la ding van het in beslag genomen schip Thorpe- hall een millioen gulden bedragen. Benoemingen in het Bisdom Haarlem. Oud-minister mr. J. J. I. Harte van Tecklen- burg overleden. WASHINGTON, 5 Juli (A. N. P.) De Ame rikaansche Minister van Arbeid, miss Fran cis Perkins, heeft in een open brief aan Wil liam Ditter, republikeinsch afgevaardigde voor Pennsylvanië, verklaard, dat tit-down- stakingen onwettig zijn, en ongeschikt ge acht moeten worden voor het moderne tem perament en de levensomstandigheden van tegenwoordig in Amerika. De staking van de vrachtautochauffeurs in Philadelphia en Camden is thans geëindigd, onder den druk der bedreiging van burgemees ter S. Davis Wilson, dat hij den noodtoestand zou afkondigen. De dagbladen kunnen weer hun edities afdrukken en het verkeer heeft zijn nor malen gang hernomen. LONDEN, 5 Juli (Havas) Zondagmiddag heeft de „British Union of Fascists", de „bewe ging" van Mosley, een betooging gehouden in de volkrijke voorstad Kentishtown. De betoo ging is onder bescherming van de politie vrfj rustig verloopen. De betoogers Wilden oorspronkelijk weer door East End trekken, doch de minister van Bin- nenlandsche Zaken had dit verboden, zoodat zij genoegen moesten nemen met een tocht van Kentishtown naar Trafalgar Square. Bij de betooging zijn eenige arrestaties ver richt. Heden moest een twintigtal personen voor den politierechter verschijnen. LONDEN, 5 Juli (Havas). Uit Johnstone wordt gemeld, dat een civiel toestel in de om geving aldaar is neergestort. De vier inzitten den kwamen om het leven. Zaterdagavond is een groot verkeersvliegtuig neergestort op den Patrickheuvel nabij Morris in Amerika. Het toestel vloog in brand. De drie inzittenden kwamen jammerlijk om het leven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1