Groote terreinwinst voor Franco in Biscaye De Gestapo treedt steeds driester op Bureaux voor redactie en administratie: Signaal van Miss Earhart gezien Oceaanvluchten geslaagd Het nieuws van heden 750 vierkante kilometer zijn bezet Verdeelïng van Palestina Maatregelen tegen de bisschoppen DE SITUATIE AAN DE AMOER DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: Voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per Post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE RV. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM s TELEFOON 13866 DINSDAG 6 JULI 1937 - AVONDBLAD DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20648 Aan het front van Leon is een geheel bataljon Astüriërs vernietigd Een bombardement op Alba de Tormes De evacuatie van Madrid Arrestaties te Valencia De Pan-American Clipper en de „Caledonia" beide veilig geland De aanslag op Salazar Talrijke arrestaties zijn verricht Strijd om een erfenis Jonge boer schiet al zijn bloed verwanten neer Balbo opperbevel hebber in Libye Britsche kabinetsraad zou het rap port der commissie reeds heb ben goedgekeurd Berlijn zou het Concordaat reeds lang hebben opgezegd, als het de reactie in de heele wereld maar niet zoo vreesde Vaticaansch witboek nog niet voltooid Het conflict te Krakau Bijeenroeping van het parlement officieel verzocht Grootsche geloofsdemonstratie in Opper-Silezië Het Weer Partij en leger in Italië Uiteenzetting van Star ace op de vergadering van het directorium Goederenbeurzen in Frankrijk weer open De „Itasca" seint haar, dat de hulp nabij is Te optimistisch? DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN .cErus™™*. mayonnaise ITACK's EnSaladesaus Leni Riefenstahl te Parijs Niet in ongenade gevallen Staking op Trinidad ten einde Op de beloften van den Gouver neur is het werk hervat Maurras weer op vrije voeten De Fransche Royalistenleider toegejuicht door zijn aanhangers Fransch parlement op reces Diplomatieke besprekingen om trent aanspraken op de om streden eilanden Wederom een grensincident NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. SALAMANCA, 6 Juli (Havas) Radio- nacional heeft medegedeeld, dat de op- marsch van de troepen van Franco aan het front van Biskaye wordt voortgezet. Sedert den val van Bilbao zijn de troepen opgerukt over een frontbreedte van vijftig kilometer, met een gemiddelde diepte van vijftien ki lometer, zoodat een terrein van ongeveer 750 vierkante kilometer is bezet. O.a. werd het bergmassief van Castro Alen ingenomen. Aan het front van Leon hebben Franco's troepen na omsingeling van den Somiedo-pas een bataljon Astüriërs volkomen in de pan ge hakt. De linkschen lieten meer dan 300 dooden achter. Alle dertien stellingen, die het front Van Somiedo vormden, konden door de reeht- schen worden bezet. Aan het front van Madrid warden linksche aanvallen op den weg bij de Casa de Campo afgeslagen. Radio-nacional heeft medegedeeld, dat het dorp Alba de Tormes door de lucht macht van de regeering is gebombardeerd. De vliegtuigen konden niet worden bereikt door de luchtdoelartillerie, en wierpen hun geheelen bpmmenlast op het dorp. Het zie kenhuis werd grootendeels vernield en vele gewonden werden uit de puinhoopen ge haald. Vervolgens vlogen de vliegtuigen laag en be schoten de bevolking met hun mitrailleurs. Tenslotte werden zij door jachtvliegtuigen der rechtsehen verdreven. Het ministerie van landsverdediging heeft medegedeeld, dat de regeeringstroepen een aan val van. de troepen van Franco op La Galva hebben afgeslagen. Verder hebben zij een deel Van Casa de Majuellos bezet. De regeeringsluchtmacht heeft de wegen haar Segovia Granja en Segovia Revenga ge bombardeerd en de stellingen van de recht sehen bij Valdemorro beschoten. Ten Noor den van Cordova werd een artilleriedepót in brand geschoten. Tusschen Cap Blanc en Cap Ifach hebben mijnen-vegers vier mijnen opgevischt en naar de haven gesleept. De mijnen werden bij de haven verankerd, doch zij werden losgeslagen en zij sloegen tegen elkaar. Ze ontploften daar door met veel geweld, zonder evenwel schade aan te richten of slachtoffers te eischen. Des kundigen verklaren, dat de mijnen elk geladen waren met achthonderd kilo triliet. Dr. Junod, de voorzitter van het Internatio nale Roode Kruis, heeft besprekingen geopend met de regeering van Valencia en de Britsche diplomatieke en consulaire autoriteiten, inzake de evacuatie van de niet-strijders uit Madrid. Een der voorwaarden tot de ontruiming is, dat de vluchtelingen niet tot last komen van de mogendheid, welke ze opneemt, en dat men kan rekenen op steun van familie en vrienden. Voor vierduizend personen, meest vrouwten en kinderen, is deze verzekering ontvangen. Dr. Junod onderhandelt thans over het vervoer van Madrid naar Valencia, waar de Britsche regeering het hospitaalschip „Maine" ter be schikking heeft gesteld voor het vervoer naar Engeland. Het ministerie van Financiën en Economie heeft maatregelen genomen, om de productie van de mijnen in de provincie Huesca bij de Fransche grens op te voeren. Deze mijnen le veren zwavelijzer, dat wordt gebruikt voor do vervaardiging van superfosfaat. De voornaam ste zwavelijzermijnen liggen in de provincies Sevilla en Huelva, welke zich thans in handen van Franco bevinden. Daarom heeft de regee ring last gegeven de productie van de mijnen in Huesca op te voeren. Tot nu toe werd de productie van Huesca alleen in Catalonië ge bruikt. De mijndienst van Aragon heeft thans een belangrijke nieuwe ader ontdekt, en mijn ingenieurs bestudeeren de exploitatie hiervan. Teneinde te voldoen aan de steeds toenemen de behoefte aan ransels en geweven stoffen, heeft het ministerie van Financiën en Econo mie besloten alle voorraden vezelstof en hen- nepafval in beslag te nemen. De directeur-generaal der veiligheidspolitie deelt mede, dat sedert de ambtsaanvaarding van den nieuwen directeur, kolonel Ortega, d.w.z. sedert ruim een maand, de politie 1.227 personen heeft gearresteerd, waaronder 281 fascisten. De overigen zijn in hechtenis geno men wegens misdrijven en overtredingen, val lende onder het gemeene recht. De Argentijnsche minister van Buitenland- sche Zaken spreekt de berichten tegen, vol gens welke Argentinië voornemens zou zijn, het initiatief te nemen tot erkenning van Franco's strijdkrachten als oorlogvoerende partij, of de regeering te Burgos te erkennen. LONDEN, 6 Juli. (Reuter). De Pan- American Clipper heeft den tocht over den Atlantischen Oceaan volbracht, en is hedenmorgen om 10.50 uur (Br. Z. T.) te Foynes gedaald. Terzelfder tijd werd van New Foundland gemeld, dat de Britsche vlïegboot „Cale donia" om 6.06 (plaatsel. tijd) te Botwood is gedaald. LISSABON, 6 Juli (Havas). In verband met öen aanslag op den Portugeeschen minister-pre sident Salazar zijn talrijke arrestaties verricht. He politie is van meening, dat de aanslag werd Voorbereid door een klein aantal personen, baarbij op zijn minst één buitenlander. Zij Zoekt naar den man, die na de ontploffing met een been trekkend wegliep, en men vraagt zich of een diefstal van twee auto's, die Zaterdag J'l. geschied is, iets met den aanslag heeft uit te staan. WARSCHAU, 6 Juli (DHR.) In den strijd °m een erfenis schoot een jonge boer in een tiorp bij Lubleu al zijn bloedverwanten neer. 2ijn vrouw, zijn moeder en twee familieleden Verwondde hy levensgevaarlijk; zijn schoonmoe- tier en een ander familielid werden doodelijk getroffen. Na zijn gruweldaad vluchtte de man het bosch in. Maarschalk Balbo, sinds 1933 gouverneur van Hibye, is naar de Daily Tel. verneemt benoemd tot opperbevelhebber van de strijdkrachten te land, ter zee en in de lucht van geheel Ita- llaansch Noord-Afrika. Het decreet is door Ko- hing victor Emmanuel, Mussolini en de minis- t^s van Koloniën en Financiën onderteekend. De nieuwe sport-mode: wit-zwart. Een snapshot tijdens de traditioneéle Hen ley-Regatta-wedstrijden op de Theems hij Londen LONDEN, 6 Juli (Havas) Het rapport der Britsche koninklijke commissie inzake Palesti na, dat Donderdag zal worden gepubliceerd, is, naar men meent te weten, Maandagavond door den kabinetsraad goedgekeurd. Tegelijk met het rapport zal een verkla ring gepubliceerd worden, waarin de Brit sche regeering een uiteenzetting van haar politiek zal geven, en mededeeling zal doen van haar voornemen, de aanbevelingen der commissie aan den Volkenbond voor te leg gen. Te dien einde zal de mandatencommissie aan het einde dezer maand te Genève bijeen komen en een rapport opstellen voor den Vol kenbondsraad, die uiteindelijk over den toe- komstigen status van Palestina heeft te beslis sen. Pas na bestudeering van het vraagstuk door den Raad zullen de onderhandelingen tus schen de Arabische en Israëlietische delegaties kunnen beginnen, teneinde de grenzen te kun nen vaststellen van de beide onafhankelijke staten, waarvan de commissie de vorming voor stelt. In den tusschentijd zal waarschijnlijk in het Britsche Lagerhuis een. debat over Palesti na worden gevoerd. De machtige vliegboot Caledonia van de Imperial Airways, welke van Foynes (Ierland) startte voor haar eerste proefvlucht over den Noordelijken Atlantischen Oceaan naar Botwood op New Foundland. Inmiddels was kort tevo ren de Pan American Clipper voor hetzelfde traject in Oostelijke richting vertrokken, zoodat beide reuze-water vliegtuigen zich tegelijkertijd boven den Oceaan bevonden De K. W. P. meldt uit Rome: Naar In Vaticaansche kringen verluidt is onmid dellijk na publicatie van den tekst der re devoering, welke Hitier te Wiirzburg ge houden heeft, een conferentie belegd in de Pauselijke Staatssecretarie, waar de ver dere betrekkingen tusschen Kerk en Staat in het Derde Rijk uitvoerig werden bespro ken. De bepalingen betreffende de Hitlerjeugd, die voortaan aan processie en bedevaarten zal mogen deelnemen „mits de toestemming hier voor schrifteiyk twee maanden tevoren(i) wordt aangevraagd" en het beschikbaar stellen van vrijen tijd voor het kerkbezoek op Zondag, zijn voor Rome nog geen aanleiding geweest om te veronderstellen, dat er een verbetering in den toestand der Katholieke Kerk in Duitschland zou zijn waar te nemen. De ontwikkeling der gebeurtenissen in Duitschland is in de laatste weken van dien aard, dat er geen enkele reden is om eeniger- lei optimisme te rechtvaardigen. Het Vaticaan heeft dan ook noch van de zijde der Duitsche regeering, noch van de Ker kelijke autoriteiten mededeelingen ontvangen als zou de positie der katholieken in het Derde Rijk verbeterd zpn. Integendeel. De maatre gelen der Gestapo ten opzichte van verschillen de bisschoppen wijzen er op, dat de briefwis seling der Duitsche kerkvorsten met den H. Stoel als „verkeer met een vreemde mogend heid" en derhalve in bepaalde gevallen als landsverraad beschouwd kan worden. De maatregelen, die tegenover de bisschop pen genomen werden, hebben kenneiyk geen ander doel dan een „Nationale Kerk" in Duitsch land te stichten „los van Rome". De Duitsche regeering vergist zich echter sterk in de moedige houding der meeste Duit sche katholieken, wanneer zy zou meenen, dat de bisschoppen of de geloovigen ontrouw zou den worden aan Rome. Wat het Concordaat betreft, zy nog ver meld, dat de Duitsche regeering reeds lang deze overeenkomst met den H. Stoel, die practisch reeds bijna volkomen buiten wer king is gesteld, ook formeel ter zijde zou hebben geschoven, indien zy niet vreesde den weerslag te ondervinden, dien een der gelijke daad in de geheele wereld zou te weegbrengen. Naar aanleiding van de berichten als zou WARSCHAU, 6 Juli. (D. N. B.) By de bu reaux van den Poolschen Sejm en den Senaat zyn verzoeken ingediend, welke het in de grondwet voorgeschreven minimum aantal handteekeningen droegen, en waarin er op aangedrongen wordt, het parlement in buiten gewone zitting byeen te roepen, in verband met het optreden van den Aartsbisschop van Kra kau, Mgr. Sapieha. het Vaticaan niet voornemens zyn om een Witboek uit te geven, zy nog bemerkt, dat de verzameling van officieele stukken en do cumenten betreffende de schendingen van het Concordaat nog niet voltooid is; de desbetref fende werkzaamheden worden echter door de Vaticaansche diplomatie op regelmatige wijze voortgezet, om ter gelegener tijd, als Rome het noodig oordeelt, ten overstaan van de geheele wereld te kunnen bewijzen, dat Duitschland ds verplichtingen, die het in het plechtig ge sloten Concordaat op zich heeft genomen, niet heeft nagekomen. Zondag JJ. is op den St. Annaberg in Opper Silezië een groote processie gehouden, waaraan door 150.000 katholieke mannen en vrouwen werd deelgenomen. Kardinaal Bertram hield een toespraak, waarin hij de geloovigen aan spoorde trouw te blijven aan de Katholieke Kerk en den H. Stoel. Er zullen binnenkort wel vragenlijsten worden aangeboden, aldus Kardinaal Bertram, waarop gij mededeelingen zult moeten doen inzake uw Godsgeloof. Vraag u echter van te voren af: welk Godsgeloof be doeld wordt; dat van Ludendorff of Hauer of van bloed en ras? Gij zult dan antwoorden; Wij zijn Roomsch Katholiek. Met luide stem hebben hierna de tiendui zenden katholieken hun doopbeloften her nieuwd. Aan den H. Vader werd een telegram gezonden van hulde, trouw en aanhankeiyk- heid. VERWACHTING: Zwakke tot matigen Zuid-Westelijke tot Westelijken wind, af- nemende bewolking, weinig of geen regen, S weinig verandering in temperatuur. Hoogste barometerstand: 768.0 te Vardö. Laagste barometerstand: 749.3 te Vestmanoer. Zon op 4.45 - onder 21.23 - Licht op 21.53 Maan op 2.50 onder 19.48 8 Juli N.M. ROME, 6 Juli. (D. N. B.) Onder voorzitter schap van den Italiaanschen - partijsecretaris, minister Starace, is het directorium der fascisti sche partij Maandag bijeengekomen. Volgens het officieele communiqué over deze zitting heeft Starace in hoofdzaak de prae- militaire opleiding behandeld. Bij de laatste lichting konden bijna 37.000 jonge fascisten met een speciale opleiding aan de technische afdee- lingen van het Italiaansche leger, en 20.000 jonge fascisten aan vloot en luchtvloot worden toegewezen. PARIJS, 6 Juli (Havas). De Fransche Staats courant van heden bevat een decreet van den minister van Financiën, waarbij 't decreet van 28 Juni, volgens hetwelk de effecten- en goede renbeurzen werden gesloten, wordt opgeheven met ingang van heden. Officieel wordt medegedeeld, dat de ge zagvoerder van de „Itasca" midden op zee vuurpijlen heeft waargenomen. Hij heeft daarop onmiddellijk, gebruik makende van de frequentie van Miss Ear- hart's radiotoestel, het volgende bericht uitgezonden: „Miss Earhart, wij zien de seinen en zetten koers naar u." In een te Washington opgevangen radiobe richt van de „Itasca" wordt verklaard, dat de lichten, die men oorspronkeiyk heeft gezien, en die voor lichtseinen van miss Earhart's vlieg tuig werden gehouden, veroorzaakt zouden kun nen zijn door de warmte en lichtflikkeririgen. De Pan-American Clipper en de „Caledonia" hebben beide hun oceaanvlucht volbracht. Charles Maurras, de Fransche Royalistenleider, is weer op vrije voeten gesteld. De staking in de petroleumindustrie op Trini dad is ten einde. De rechtsche zenders in Spanje melden een groote terreinwinst voor Franco in Biscaye. De „Itasca" heeft vuursignalen waargenomen die waarschijnlijk afkomstig zijn van Amelia Earhart. De Britsche Kabinetsraad zou het rapport der Palestina-Commissie reeds hebben goedgekeurd. De Fransche goederenbeurzen zijn weer open. Tusschen Rusland en Japan is de eilanden kwestie gekomen in een stadium van zuiver diplomatieke besprekingen. Voordracht van mr. dr. Van Rhijn over de naaste economische toekomst van land- en tuinbouw. In een bijeenkomst van het bestuur der R. K. Staatspartij is afscheid genomen van den Par tijvoorzitter, minister Goseling. Een Albert Cuyp in Amsterdamsch bezit ontdekt. Het aantal dooden bij de geheimzinnige vergif tiging in Indië is tot 27 gestegen. De kwestie der in beslag genomen Thorpehall komt morgen in kort geding voor de Middel- burgsehe rechtbank. O PARIJS, 6 Juli. Leni Riefenstahl heeft dezer dagen een bezoek gebracht aan Parijs, waar zy op de tentoonstelling de vertooning van de onder haar leiding vervaardigde film van de Olympische Spelen bijwoonde. Blijkens de te Parqs verschijnende bladen wordt dit opgevat als een démenti in zake de berichten, volgens welke zij in ongenade gevallen zou zijn. Wel moet zy met Goebbels technische contro versen gehad hebben, maar aan de journalis ten deelde zy mede, dat Hitier en Goebbels haar nieuwe woning hebben helpen inwijden. Meer wou zy niet vertellen. PORT OF SPAIN, 6 Juli (Reuter). Vertrou wende op de toezegging van den gouverneur, dat alle grieven zullen worden onderzocht, zyn vrywel alle arbeiders op de petroleumvelden van Trinidad weder aan het werk gegaan. Slechts de minst betaalden hebben een loons- verhooging van 25 pet. gekregen. Vandaag wordt in de fabrieken van de Re public Steel Co. te Cleveland het werk met 6.500 man hervat, nadat het zeven weken stil heeft gelegen. Ter voorkoming van botsingen tusschen leden van de organisatie van Lewis er. werkwilligen heeft de Gouverneur van den Staat 1.50Ö man nationale garde naar Cleveland ia- ten komen. PARIJS, 6 Juli (Havas). Charles Mauras, de leider der Fransche Royalisten, is hedenmor gen uit de gevangenis ontslagen. Hy werd luide toegejuicht door zijn aanhangers, die zich ge- ruimen tqd voor zyn vryiating voor de poorten der gevangenis hadden verzameld. PARIJS, 6 Juli (D.N.B.) Naar in welinge lichte kringen verluidt, zullen de Fransche Se naat en Kamer reeds hedennacht op reces gftan. TOKIO, 6 Juli (Domei). De toestand aan de Amoer is verbeterd, nu de Sovjet-Russi sche troepen zijn teruggetrokken van de eilanden Kansjatsoe en Sjinamaho. De po sitie dezer eilanden moet evenwel langs diplomatieken weg worden geregeld tusschen Japan en de Sovjet-Unie, met het oog op de Sovjet-Russische aanspraken op deze eilanden. Zoowel Japan als Mandsjoekwo zijn echter \an opvatting, dat Kansjatsoe en Sjinamaho tot Mandsjoekwo behooren. Zij wijzen in dit verband op de in 1908 en 1918 in Rusland ge publiceerde landkaarten, welke het voornaam ste kanaal ten Noorden van Kansjatsoe en Sji namaho aangeven met vuurtorens aan de noord- zyde der eilanden. Verder wijzen zij op de te Taheiho tusschen Mandsjoekwo en Sovjet-Rus land gesloten waterwegovereenkomst, welke den aanleg en het onderhoud van vuurtorens te Kansjatsoe en Sjinamaho door Mandsjoekwo stipuleert, en tenslotte op het feit, dat de Sov jet-autoriteiten in 1929 de Chineesche autoritei ten te Taheiho hebben verzocht, de anti-Sovjet- gezinde Wit-Russen op Sjinamaho. „Chineeseh grondgebied", te beteugelen. Uit betrouwbare bron zijn later te Tokio be richten ontvangen, volkens welke de Russische troepen thans geheel Sennoefa en Bolisjoi, de twee eilandjes in de Amoer, hebben ontruimd. Twee of drie Russische kanonneerbooten krui sen nog in de omgeving der eilandjes. Terwijl het incident bjj de eilandjes in de Amoer nauwelijks geregeld is, heeft zich een nieuw, ernstig incident voorgedaan aan de Oostelijke grens. Het hoofdkwartier van het Kwantoengleger deelt te dien aanzien mede, dat Russische troepen op 5 Juli de Oostelijke grens nabij Tsjien Sjan op 50 K.M. ten Zuidwesten van Misjan driemaal overgestoken zijn. In den loop van den morgen pleegden de Russische troepen twee overvallen en vuurden op den Japansch-Mandsjoerijschen buitenpost waarop van dezen kant het vuur beantwoord werd. Twee Russische soldaten werden gedood en een Japansche soldaat gewond. Des avonds om acht uur passeerden onge veer 150 Sovjet-Russische militairen met twee of drie kanonnen wederom de grens, zy bombardeerden den JapanschMand- sjoerijschen buitenpost te Tsjien Sjan, maar, aldus het communiqué, de Japansch- Mandsjoerijsche troepen slaagden er in de aanvallers met zware verliezen af te slaan. t No i t i j j i/yv Stand op Dinsdag 1 uur n.m.: 762.0 Vorige stand: 762.0

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1