1 Autorijden GAKAGE RABO OOSTEN Oud klooster wordt gesloopt WORDT DE GROENTE DUUR? r- Niet overdrijven HISTORISCHE VONDSTEN STIJGING VEILINGOMZET TE BEVERWIJK DINSDAG 6 JULI 1937 verhoogt Uw vacan tiegenoegen ^Betrouwbare auto's voor zelfrijders (zonder ^chauffeur) per dag, week, maand en langer CASTHUISVEST 11 - HAARLEM - TELEF. 17266 200 ZONG DE GOUDEN EEUW VERGEEFS GEWACHT JAARVERGADERING „HET BROKKENHUIS" Tenniswedstrijden voor de Middel bare scholen in Haarlem en omstreken TOQff Mulo-examens De logeerkamer, waar U straks Uw lieve gasten zult ontvangen, moet het toon beeld zijn van rust en be schaving. jWij hebben op dit gebied eenj "kolossale sorteering: practi-" sche opklap- en divanbedden, leuke, complete logeerkamers, solide en tóch niet duur, in diverse bewerkingen, verder de moderne stalen meubelen, zoowel in chromo als gelakt Wanneer U dus deze week gasten verwacht moet U morgen beslist eens komen kijken -1 Kiest 1/661 uw Udecieuc Het nationale zwemfeest van De Waterratten Een gebouw, dat in den loop der eeuwen al heel wat bestem mingen heeft gehad Nog een geheime gang? Zeer oud gebouw In het algemeen wordt echter niet veel meer dan de kostprijs ontvangen De aardbeiencampagne blijft teleurstellen Kinderhuis POSTDUIVEN Haarl. Concours-Commissie WIELRENNEN Veteranenclub Excelsior Historische vondsten 5159 WERKLOOZEN HET OPENLUCHTSPEL TE KOOG AAN DE ZAAN RIJKSVISCHAFSLAG STAAT VAN BESOMMINGEN Onze wagens kunnen desgewenscht All Risk verzekerd worden 't station Overveen gegaan, om, zooals verteld werd, de Surinamers te zien aankomen. STAD In een verleden week gehouden vergadering van de oudheidkundige vereeniging Haer lem bleek de belangstelling van de leden haar heel wat oude en mooie gebouwen van chze stad uit te gaan en ook werd o.m. aan dacht gewijd aan de kapel van het voormalige ^agdalenaklooster, welke thans aan de hoede Van den slooper is toevertrouwd. De voorzitter deelde mede, dat de Magdalena-kapel, volgens hem een fraai bouwwerk uit vroeger eeuwen, helaas, is verdwenen. De tegenwoordige eigena- res oordeelde het noodig de kapel af te breken etl Pogingen der vereeniging om het te behou den liepen op niets uit, zeide hij. Kijk eens wij willen voor niemand onder doen in eerbied en waardeering voor het mooie 611 het oude, dat nog in Haarlem te vinden is en elke poging om het waardevolle te be houden moet aller steun en instemming heb ben. Ook die van ons. Maar laat men, laten vooral de oudheidminnaars van professie, als hoedanig de leden van de vereeniging Haerlem beschouwd mogen worden, zich hoeden voor overdrijving en niet zeuren om dingen, welke het bewaren niet meer waard zijn. De Magdalena-kapel, zooals die nu, buiten toedoen van de tegenwoordige eigenares, ge wórden is, heeft geen enkele oudheidkundige of architectonische beteekenis meer, Het ge meentebestuur vaan Haarlem, dat het voor malige Militaire hospitaal verkocht, stelde op behoud van de kapel'geen prijs en ook Monu mentenzorg uit Den Haag heeft, na onderzoek, laten weten, dat de kapel zoo weinig van haar Qorspronkelijken staat bevat, dat zij geen be daar tegen opruiftiing heeft. Als zóó de zaken staan, moet de vereeniging Haerlem niet treu ren om het verlies van een bouwvallig kavalje. Zij diende zich bij het oordeel van het gemeentebestuur en van Monumentenzorg neer te leggen. Wie trouwens nu nog even in de Magdalenastraat wil gaan kijken, kan zich tiaar overtuigen, dat aan de Magdalenakapel mets verloren gaat. Oude, verweerde muren, Uitgebroken en misvormde toogramen; ver- tiwenen beeldhouwwerk en van het inwendige tier kapel is niets meer bewaard. Van het voormalige torentje, dat het op oude prenten van Haarlem zoo aardig doet, heeft men in tien tijd, dat het Klooster kinderhuis en mili tair hospitaal geworden was, een schoorsteen êemaakt. En als alles eens met zeer veel kos ten gerestaureerd zou zijn, dan zou men nog maar een gebouwtje hebben, dat niets bijzonders eh alleen een eerbiedwaardigen ouderdom zou Lebben. Niemand is echter bereid daar geld voor uit te geven en dus zou de kapel nog ja- ten in een vervallen toestand blijven staan °m na ettelijke jaren toch te worden afge broken. By de rondvraag op de hierboven bedoelde Vergadering van Haerlem informeerde een der aanwezigen of de vereeniging nog pogingen m het werk heeft gesteld om althans de graf- aerken uit de kapel te behouden. Wy kunnen mededeelen, dat tot nu toe geen aerken gevonden zijn en ook dat bewy.st wel, dat de kapel al zoo langen tijd aan haar eigen lijke bestemming onttrokken is geweest, dat behoud om die reden zeker geen zin heeft. Alle te veel schaadt. Als men overdrijft, ver zwakt men de zaak waarvoor men strijdt. in'i Het regelings-comité schryft ons: Dames en Heeren, het is hedenavond voor het laatst, dat in de „Doelen" de repetitie zal wor den gehouden. Het is daarom van belang, dat nu allen komen en dat wij voordat de groote repetitie wordt gehouden in het Concertgebouw Werkelijk allen reeds eenmaal by elkaar zijn ge weest. Daarby komt, dat wy onze oude „Doelen" °ch nog wel de eer aan mogen doen om ge zamenlijk afscheid te nemen en nog eens lustig e zingen O! Doelen enz. Morgen, Woensdagmiddag 4 uur, is de laatste ^Petitie voor de kinderen in de „Doelen". Voor- til de kinderen moeten nu allen aanwezig zijn, Want de volgende repetitie Vrijdagavond ko men zy voor het eerst in het groote koor zoo dat niemand van hen mag wegblijven. Ook de juhderen die in koorverband een en ander heb- ingestudeerd, ook worden thans verwacht. Vrijdagavond a.s. is de repetitie in het con- «ertgebouw met medewerking van het geheele orkest. SoÜZeg' is dat niet iets voor J°u? De Surinaam- jme padvinders komen vanmiddag met de Si mon Bolivar mee en om 4 uur kunnen ze te Verveen zijn." Aldus was de „tip" van een zeker iemand, die i eet> hoe weinig er in komkommertijd te doen 18 voor de krant. ..Natuurlijk is dat iets voor my," was het ntwoord, ondertusschen nadenkende, hoe ter ereld de Simon Bolivar zijn meegevoerde Jam- oree-gasten uit Suriname te Overveen zou moeten debarkeeren, want zoover we na kunnen £aan. heeft Overveen geen andere verbinding met de zee, dan door middel van de Brouwers aart en deze is voor Simon Bolivars minder beschikt. Maar we werden uit den droom gehol- fj tioor de nadere verklaring, dat de padvin- ers te Ijmuiden afgezet zouden worden en dat verder met ,,'t spoor" zouden gaan naar verveen, waar ze om 4 uur aan het station zouden arriveeren. Alzoo tegen vieren naar 't station. Daar bleek, dat er al meerderen bekend wa ren met dit padvindersnieuws. Moeders met kinderen, moeders zonder kinderen en kinderen zonder moeder, losse padvinders en later pad vinders in verband, eenige auto's, een agent van politie, nieuwsgierigen die bleven staan omdat zij anderen zagen blijven staan, een groot aan tal fietsen, tegen boomen en hekken geplaatst, deze allen zouden de Surinamelingen bij hun Overveenschen intocht begroeten en bekijken. Want natuurlijk zouden er ook wel „zwartjes" bij zijn. Daar komt echter een dame vertellen, dat er niet langer gewacht behoeft te worden, want van een opvarende van de Simon Bolivar, op een of andere» wijze geparenteerd aan de mede deelster, is bericht gekomen, dat de boot eerst nog naar „Pliemout" en naar „Haver" moet, en dat zij dus eerst Dinsdag zal aankomen. Hoewel geen mensch twijfelt aan Pliemout en Haver, kan men toch slecht gelooven aan het laatste, want dan zou het bestuur van de pad vinderij 't toch ook wel geweten hebben. En als om deze bewering kracht bij te zetten, komt daar een troep padvinders van de „Grijze Drie hoek" van 't clubhuis in 't duin in keurig ver band aangemarcheerd, om de West-Indiërs te verwelkomen. Een kort bevel en de Driehoeks-padvinders staan „en haie" opgesteld. Nieuwe hoop by de wachtenden. Allerlei gissingen en veronderstel lingen doen de ronde. Er wordt zelfs verteld van een vervoer per vliegmachine. Daar nadert 'n luxe-auto met eenige hoplui bezet. Alles groept er om heen. 't Blijkt, dat er vergeefs is gewacht. De aankomst van de Simon Bolivar is vertraagd. De auto rijdt weer heen en de wachtenden verspreiden zich. Thuisgekomen kijken we de scheepstijdingen na. Ja, daar staat 't: Simon Bolivar, K.N.S.M. 4-7. 21 uur te Havre. Vertrokken 5-7 16 uur van Havre. 6-7 16 uur te Amsterdam verwacht. Toen zijn we maar niet meer om 6 uur naar Een dezer dagen hield bovengenoemde Ver eeniging haar jaarlijksche algemeene vergade ring, in het gebouw van den Armenraad, Jans- weg 39, onder leiding van haar waarnemend presidente, mevr. S. RhodiusBunge. Door den secretaris-penningmeester, den heer P. J. Mulder, werd het jaarverslag over 1936 uitgebracht en werden mededeelingen gedaan over de begroo ting van het loopende jaar 1937. Beide versla gen werden goedgekeurd. Door de commissie van nazien rekening en verantwoording over 1936 (mevr. v. d. Vangst de Gilde en den heer W. P. J. Overmeer) werd bij afwezigheid van betrokkenen schrifte lijk verslag uitgebracht en medegedeeld dat alle bescheiden in goede orde waren bevonden. Op voorstel van de presidente werd daaqpp de secretaris-penningmeester gedéchargeerd voor zijn financieel beheer. De periodiek aftredende bestuursleden, mevr. RhodiusBunge en de heer Jansen Hendriks werden bij acclamatie herkozen. Wegens uitbreiding van het bestuur werden nog 3 nieuwe bestuursleden gekozen n.l. mevr. Prinsen GeerligsBlaauw te Bloemendaal; mevr. HeinekeHendriks te Haarlem en mevr. KleinSchramm te Heemstede. Nadat bij de rondvraag nog eenige zaken van internen aard waren besproken, werd de verga dering, met dank van de opkomst van de aan wezigen, door de presidente gesloten. Verder werd door den secretaris-penning meester medegedeeld, dat door het comité Weenen aan de Vecht" een bedrag ad f 200 was gestort op de girorekening van de Vereeni ging, welke mededeeling door de aanwezigen met vreugde werd ontvangen. Op 19 en 20 Juli a.s. worden op het banen- complex van het Kennemer Lyceum de jaar lijksche wedstryden om den zilveren wisselbeker gehouden voor de Middelb. Scholen van Haar lem en Omstreken. De wedstryden zijn uitge schreven door het District Haarlem van den Ned. Lawntennisbond en staan onder leiding van Dr. Th. de Crauw, secretaris van het Dis- trictsbestuur. MARIASCHOOL KONINGSTRAAT Geslaagd voor Mulo-diploma A: Willy v. Boeckel, Mien Buschman, Rie Bijman, Lenny Castelein, Nel ten Hacken, Annie Hupkens, Ti ny Koster, Miep v. d. Molen, Lies Nelissen, Nel ly Pompe, Richarda Reekers, Hanny Stam, Mies Stammeyer, Thecla v. Tongeren en Ria de Werd. Voor Mulo-diploma A en B: Mies v. d. Bergh. Voor Mulo-diploma B: Suze Hupkens. (Herplaatsing wegens misstelling). ats udvLsew BARTEUORISSTRAAT 13-17 - HAARLEM Opgericht 1853 Voor het nationale zwemfeest, dat de Haar- lemsche Zwem- en Poloclub „De Waterratten" op Zondag 18 Juli organiseert ter gelegenheid van den polowedstrijd NederlandDuitschland, blijkt groote belangstelling te bestaan. Het be stuur heeft vele uitnoodigingen verzonden en reeds kwam bericht in, dat zwemsters en zwem mers zullen starten van O. D. Z., R. D. Z., R. Z. C., de dameszwemclub „Rotterdam", alle uit Rotterdam, H. Z. en P. C., Zian, beide Den Haag, D. J. K., A. D. Z., beide Amsterdam, Star, Utrecht en V. Z. C., Vlaardingen. Daar de inschrijvingsdatum nog niet geslo ten is, worden nog meer vereenigingen ver wacht. Aangezien uitsluitend invitatie-wedstrij den worden verzwommen, komen uitsluitend de beste Nederlandsche dames en heeren aan den start. Op twee historische, gewijde plaatsen wordt thans in Haarlem gegraven: naast het stad huis bij het klooster der Paters Dominicanen, zooals eertijds „het Pand" vroeger was, en daar, waar bij de Kinderhuisvest het St. Magdalena- klooster stond. Als men over historische gebouwen praat, dan terdenkt men aandikke muren, ronde spitse torens, geheime gangen en trappen, verborgen schatten... Meestal echter zyn de huizen en kloosters uit vroeger eeuwen in Haarlem zoo dikwijls her- en verbouwd ,dat er weinig meer overgebleven is van het oorspronkelijke met al het geheimzinnige en verborgene, daaraan verbonden. Toch heeft men bij het graven en afbreken van het voormalige St. Magdalena- KToöster eenige merkwaardige vondsten gedaan.' Het is een zeer oud gebouw, hoewel toch niet zoo oud als sommige andere historische gebouwen van Haarlem: het stadhuis, de Groo te- of Sint Bavokerk, het bagijnhof en derge lijke. Het werd vier en een halve eeuw geleden m 1474 gesticht. 30 Mei 1475 verleende het stadsbestuur van Haarlem zijn toestemming en op 4 Augustus 1475 stond de pastoor van de St. Bavokerk, pastoor Jan v. Roosenbosch, die den rang van Pronotarius bekleedde, toe dat de Zus ters van St. Maria. Magdalena, ook wel genoemd Bekeerde Zondaressen, Zusters van Boetvaar digheid of Zusters van ;«"N2 bekeerden Leven geheeten (alles naar analogie van de H. Maria Magdalena) in het klooster gingen wonen en hij schreef precies voor wanneer er in de kloos terkapel gezongen of gepredikt mocht worden. Toen de Coöperatieve Groenteveilingen te Beverwijk in het voorjaar hun algemeene ver gaderingen hielden, kon men daar zeer som bere klanken beluisteren over den toestand, waarin het tuinbouwbedrijf in Kennemerlanö verkeerde. In de jaarverslagen werd gesproken over zeven magere jaren, welke de tuinbouw achter zich had liggen, waarbij tevens moest worden vastgesteld dat het jaar 1936 wel het allermagerste was geweest. Zoo ooit, dan hadden de veilingen toen re den tot pessimisme. De omzetcijfers gaven er alle aanleiding toe. Aardbeien b.v., waarvan er in 1936 238.000 K.G. meer waren aangevoerd dan in het voorafgaande jaar, brachten 45.500 minder op; dit anders zoozeer gewaardeerde product van Kennemerlands bodem kon het niet verder brengen dan li'/, cent per K.G., dit is zoo iets van 0.40 per slof! Ten opzichte van de groenten was het al niet veel beter gesteld. Een teruggang sedert 1934 van 83.000 zegt reeds voldoende, waar bij nog niet eens herinnerd behoeft te worden aan de omzetcijfers van de jaren daar voor. In twee jaar tijds was het omzetcijfer van aard beien en groenten met 130.000 gedaald. Den veilingomzet kan men beschouwen als 'n soort barometer voor den gang van zaken in den tuinbouw en daarop afgaande kan men vaststellen, dat de depressie, waarmede de tuin ders te kampen hebben, steeds dieper werd. Voor menschen, die van den vroegen morgen tot den laten avond voor hun producten moe ten werken, is dat teleurstellend maar nog be- droevender is het, dat de met zorg verkregen producten voor een deel de veiling passeerden, zonder den minimalen minimumprys te kunnen halen en uit dien hoofde naar de vuilnisbelt verwezen werden. Gelukkig vond het vorig jaar een flinke hoeveelheid haar weg naar de dis tributie voor werkloozen, zoodat deze groenten althans nog een consument bereikten, zij het dan op een voor den tuinder onvoordeelige ma nier. Hij gunde het den werkloozen gaarne, maar de opmerking is wel eens gemaakt, dat een deel van de werkloozenzorg op die manier op de schouders der ook al niet in weelde le vende tuinders werd geschoven. In verband met het voorgaande moge hier eens herinnerd worden aan de hoeveelheden groenten, welke het vorig jaar bij de Vereenig- de Veilingen te Beverwijk onverkocht bleven. Wij citeeren slechts enkele cijfers uit het lijstje: 587.800 kroppen sla, 76426 struiken an dijvie, 35.200 komkommers en 11800 bloemkoolen. Voorts konden 28.000 K.G. spinazie en 32.700 K.G. knolselderie den minimumprys niet op brengen; 10.600 K.G. postelein, 15.580 K.fifc. spercieboonen en 4420 K.G. snijboonen werden eveneens „doorgedraaid", zooals de minder fraaie term luidt voor het ophouden van pro ducten, die het weinige geld niet opbrachten. En er valt niet aan te twijfelen, of ook bij an dere veilingen zal het zoo gegaan zijn. Zóó was dus de situatie, toen de tuinbouw het jaar 1937 inging, zonder dat er duidelijke teekenen waren, welke het einde van de ma gere jaren zouden kunnen voorspellen. Wy hebben dit alles in herinnering gebracht, omdat er in het eerste halfjaar van 1937 een styging van de groenteprijzen valt waar te ne men, waarbij men geneigd is zich af te vragen, in hoeverre er nu verbetering is gekomen voor de tuinders en of er sprake is of zijn zal van „dure" groente. Uit hetgeen hierboven is ge schreven blijkt wel, dat er,nog heel wat gebeu ren moet, voor er van een verbetering gesproken kan worden. De veilingdirectie, waarbij wij inliehtingen inwonnen, kon ons allereerst mededeelen, dat het omzetcijfer van de groenten inderdaad ge stegen is. Tot en met 30 Juni werden aan de Vereenigde Veilingen te Beverwijk 284.046 kisten aangevoerd met een opbrengst van 188.153.63; in 1936 waren deze cijfers respectievelijk 308.418 en 167.835.21. Terwijl de aanvoer dus met ruim 24.372 kisten daalde, steeg de opbrengst- met ruim f 20.000, ten opzichte van het vori;.'e jaar. Doch de jaaromzet moet met minstens anderhalve ton stijgen, vooraleer men kan zeg gen dat de crisis voor de tuinders voorbij is. Dat de omzet aan groenten met 12 pet. ge stegen is, moet vooral worden toegeschreven, zoo deelde men ons mede, aan het koude en natte voorjaar, waardoor sommige producten slechte beschotten hebben geleverd, zoodat de aanvoer in vergelijking met het vorig jaar, met 8 pet. daalde. Welke omstandigheden verder nog hebben bijgedragen tot de betere prijsvorming is niet gemakkelijk aan te geven. Het is een feit dat de handel williger was; er schijnt meer animo te zijn gekomen. Men kan echter nog niet spreken van „dure" groenten. De prijzen, die werden besteed waren voor sommige producten hoog er waren er die tweemaal zooveel opbrachten als het vorig jaar maar er werd ons verzekerd, dat over het algemeen niet meer dan de kostprijs is ontvangen. Het was in de laatste jaren nu eenmaal een gewoonte dat op de veilingen prijzen werden besteed die praktisch gelijk stonden met „vrij weghalen van den tuin". De kostprijs werd in de meeste gevallen niet gehaald. In doorsnee is men daar thans aan toegekomen, doch wil het voor den tuinbouw ooit weer eenigszins loonend worden, dan zal men zich aan een beter prijspeil moeten wennen. Intusschen is 1937 nog maar voor de helft voorbij. Er kunnen nog „hoosdagen" komen, waarop alles tegelijk aan de veiling komt en dan is het zeer de vraag, of de prijzen zich zullen handhaven. Te dien opzichte schijint men niet erg optimistisch te zijn, ofschoon j.l. Vrijdag, toen de aanvoer zeer groot was, de markt heel aardig op prijs bleef. De praktijk leerde tot dusver, dat, wanneer de markt een maal „in elkaar gezakt" was, de prijzen niet meer verbeterden en op het lage peil bleven hangen. Nu is het merkwaardige dat dit jaar de markt zich enkele malen van een inzinking wist te herstellen. Hoe het ook zij, er is een styging waar te nemen en thans rest de hoop, dat deze ver betering van blijvenden aard zal zijn. Met de aardbeien is 't evenwel mis! De vroege soorten zijn aan het slechte weer ten onder gegaan en thans blijken ook de late soorten, waarop de verwachtingen gericht waren, slechte resultaten op te leveren. De oogst valt tegen en de aanvoeren waren dan ook niet groot. Zij beginnen thans reeds te dalen. Ook de prijzen zijn teleurstellend. Nadat zy aanvankelijk sche nen te verbeteren, trad er spoedig weer een teruggang in; de laatste dagen werd er gemid deld niet meer dan 14 a 15 cent per K.G. be steed. Het vorige jaar werd tot en met 2 Juli 1108652 K.G. aangevoerd met een opbrengst van 166893.74. De doorsneeprijs bedroeg dus 15.05. Dit jaar bedroeg de aanvoer tot en met 2 Juli 967151 K.G. met een opbrengst van 159.870.19; doorsneeprys ƒ16.53. Dit is welis waar iets hooger dan in 1936, doch de cam pagne is nog niet voorbij en de lage prys van thans oefent straks weer een nadeeligen in vloed uit op den middenprijs. In elk geval is de aanvoer en de opbrengst reeds lager dan het vorig jaar, en het laat zich aanzien, dat het nadeelig verschil met 1936 straks aanzienlijk grooter zal zyn. De Zusters volgden den derden regel van St. Franciscus. Zij waren zeer arm. Op 10 April 1546 gaven de burgemeesters van Haarlem zelfs een officieele verklaring af, dat de Zusters van het Convent van H. Maria Magdalena „zeer arm ende miserabel zyn" en zich in hun onder houd voorzagen door te weven, te spinnen, arme zieken te visiteeren en „andere zuure werken" te doen. Zij konden zelfs de reparaties aan haar kerk niet betalen. Deze verklaring stond zeer waarschijnlijk in verband met het feit, dat toendertijd ook de Zusterkloosters moasten meebetalen aan het kostbare onderhoud van de poorten en wallen der stad. De stadsmuur liep langs het klooster heen. De Kinderhuissingel vormde de stadsgracht en de kloostermuur was tevens stadsmuur, die zich va nde Kinderhuis- vest voortzette langs de tegenwoordige Nassau- straat en de Ridderstraat heen. Alles wat thans len Noorden van de Nassaustraat, Ridderstraat en Korte Jansstraat ligt, was toen nog onbe bouwd, Nieuwe Gracht en de Schoter- en Klop persingels waren nog niet gegraven. De Kruis en Jansstraten eindigden tot kort voor de te genwoordige Nieuwe Gracht, resp. in de Kruis en Janspoorten. De Oude Gracht was nog niet gedempt en liep op het tegenwoordige Nassau- plein in de toenmalige stadsgracht uit. Daar stonden dan ook twee torens ter weerszijden van de Oude Gracht. (Een ervan heette de Magdalenatoren.) Ook stond er een toren (die later vervangen werd door een molen, inmid dels evenzoo verdwenen) op den hoek van de Kinderhuisvest en de genoemde stadsgracht, cie evenwijdig doch ten Zuiden van de Nieuwe Gracht langs de tegenwoordige Nassau- en Ridderstraten naar het Epaarne stroomde. Deze toren heette de Pyntoren en de koren molen, die er eenige eeuwen later voor in de plaats kwam, heette dan ook Pijn- of Pinck- molen. Hieruit blijkt wel, dat het klooster in een uithoek van het Haarlem van destijds lag en by belegeringen de eerste stooten kreeg. Tijdens de huidige opgravingen in den vroegeren kloos terhof heeft men eenige z.g. scttudgraven ge vonden, hoopen beenderen van menschen en dieren (paarden en varkens), waaronder zeer gave schedels met (waarschijnlijk) nog kogel gaten erin. Een griezelige vondst! Dateeren die graven uit het beleg van Haarlem en zijn daar ,toen misschien de lijken van „onthalsde" of doodgeschoten soldaten en burgers begraven? "Het is onbekend en slechts te gissen. De muren en de grond kunnen niets uit de geschiedenis verhalen en ook de gave schedels met som tijds nog een zeer volledig en fraai gebit erin(!) kunnen evenmin wat vertellen. Om tot onze Zusters terug te keeren, zij maakten zich ook verdienstelijk met het over schrijven van boeken en handschriften. Allan vertelt van een door deze Zusters overgeschre ven, nog bestaand handschrift, waarin de Sa cramenten worden vergeleken met geneesmid delen en waarin ook de geneeskracht van de toenmalige vier vastentijden des jaars worden geschetst. Deze vier vasten zijn „na aert on- ser nature", zoo zegt het handschrift, om te bedwingen in de lente „de sanguwyne com- plectien", in den zomer „de coler", in den herfst „de mancolie" en in den winter de „fluma". Slechts een eeuw hebben de Zusters in haar klooster kunnen wonen, evenals de naburige Broeders, die ook den derden regel van St. Franciscus volgden en in de huidige Witte Hee renstraat (op de plaats waar thans de Luther- sche Kerk staat) woonden. In 1583 werden al le kloosters onteigend en kwamen aan de stad. Er werd van het St. Magdalenaklooster een „Pesthuis", een ziekenhuis voor pestlijders ge maakt en in 1653 werd er een kinderhuis op gericht, dat in 1765 vereenigd werd met een ander Weeshuis, het z.g. H. Geesthuis, dat in de Kruisstraat op de plaats heeft gestaan waar Weldadigheidsvlucht ten bate der t.b.c.-be- stryding op 1 Aug. a.s. vanaf Vilvoorde. Bovengenoemde commissie heeft besloten dat aan deze vlucht ook alle postduivenliefhebbers uit Haarlem en omstreken kunnen mededingen, die aangesloten zijn aan een erkenden bond, aan prijskamp voor eere-pryzen, poules enz. O.a. is een Fongers-rijwiel onder de pryzen be schikbaar gesteld. Alle inlichtingen omtrent dit conocurs, alsmede van de verloting die goedge keurd is door B. en W., worden gaarne verstrekt door den secr.-penningmeester den heer G. H. Stouten, Joh. v. Vlietstraat 85. Bovengenoemde vereeniging hield haar 2den wedstrijd der zomercompetitie. Deze wedstrijd werd verreden over een sprint van 1 K.M. De strijd was zeer spannend. En het was aan te zien dat in deze veteranen nog zeer goede sprinters zaten. De uitslag ludde: le serie: 1 Jas; 2 Phillippo; 3 De Nys. 2e serie: 1 Jonker; 2 Van Tol; 3 Lasschuit. Herkansing: 1 F. de Nijs; 2 Lasschuit. Kleine finale: 1 Van Tol; 2 Phillippo. Groote finale: 1 Jonker; 2 Jas. nu het Hofje van Oirschot (tegenover de He- ma) is. Het klooster is zeer lang een weeshuis geweest. De Kinderhuisvest en singel hebben hun naam eraan te danken. Het leven ging er, blijkens de notulen van de vergaderingen der Regenten, zeer rustig zijn gang. Het eenige wat vermeldenswaard was, waren de aankoopen van koeien en varkens, de aanstelling van een opper- en onderbakker, die resp. de reusach tige salarissen van f 80 en f66 per jaar ont vingen, van een kleermaker, die zelfs f 100 per jaar kreeg, of van een opperschoenmaker of onderschoenmaker, die resp. f 5 en f 4.5 per week loon genoten. Een enkele maal was er een buitenkansje, als een weldoener een koe cadeau gaf, welke dan in 23 stukken gesneden ter tafel kwam (gebraden natuurlijk) en de Re genten schonken dan daarby voor de kinderen nog 2 halve vaten vierguldensbier, zooals we in 1752 vermeld vinden. Dat bier zal den kin deren wel lekker gesmaakt hebben. Ze waren dan ook al bijna of meer dan 30 jaar oud, als zij het „kinder"huis verlieten! In de 19e eeuw werd het oude klooster een militair hospitaal en waar eertijds dus brave Zusterkens baden en zongen, weefden en spin den, zongen toen zieke en herstellende solda ten ongetwijfeld minder stichtelijke liederen! Het gebouw kwam vervolgens aan de gemeen te, die er een toevluchtsoord voor onbehuis de gemeenteinstellingen, als scholen, den giro dienst enz., van maakte, tot het tenslotte aan de N.V. Drukkerij „De Spaarnestad" verkocht werd, die het gebruikt voor opslagplaats van rollen papier o.a. Daartoe wordt thans de oude kapel in de Magdalenastraat tegenover de Wit te Heerensteeg afgebroken en ervoor komt een groot gebouw van 3500 vierkante Meter opper vlakte. Aan de Kinderhuisvest, waar nu twee groote houten deuren zijn, komt een garage van 8 bij 22 Meter. Het oude gebouw naast den kapel op den hoek van de Magdalenastraat en de Kinderhuisvest blijft bestaan. Het dateert volgens een hoog ingemetselden gedenksteen x van 1660. Ook de gebeeldhouwde poort met het Haarlemsche wapen aan de Kinderhuisvest, uit de 17e eeuw afkomstig, blijft behouden. Bouw kunstige waarde hebben de gebouwen en de poort niet, hoogstens eenige historische betee kenis. We hebben al vermeld, dat er hoopen beende ren gevonden zijn. Voorts heeft men velerlei te gelfragmenten uitgegraven, welke door den be kenden Haarlemschen antiquair, den heer A. v. 't Hoff, geschat worden als dateerend van laat 1500. De tegels zouden nog vervaardigd zijn in de toenmalige Haarlemsche aardewerkindustrie. Ook heeft men eenige kleine pijpjes gevonden, alsmede vuursteenen, eenige munten uit 1578 met niet te ontcijferen beeltenis en fragmenten van zeer fraai bewerkte potjes, blijkens het in gebakken jaartal gemaakt in 1583. Op een der fragmenten is de naam van Maria en de voor stelling van de Boodschap des Engels aan Ma ria te zien. Merkwaardig is wel een dekseltje, versierd met een doodskop tusschen een slang, het geheel wellicht behoorende bij een verloren medicijnpotje van het militair hospitaal. Aan de buitenzijde van de anderhalve meter dikke muren van de kapel is een Gothisch ge beeldhouwde nis ontdekt, waar vroeger zeer zeker een beeld heeft gestaan. De merkwaardig ste vonds zijn echter wel eenige keldertjes met betegelde vloeren. Een der tegels was grooter dan de andere, en daaronder zat een groote roode aarden pot. Misschien was dat een brand kast van het klooster of van het weeshuis, want dergelijke potten in zulke keldertjes dienden vroeger wel voor het bewaren van geld, naar men gist. De pul is geheel gaaf en ongeschon den, maar er zat alleen waardelooze aarde in! In de afgeloopen week bedroeg het aantal by de Arbeidsbeurs ingeschreven werkloozen 5159, dat is 23 minder dan in de week van 20 27 Juni. In vergelijking met dezelfde week in 1936 is er een daling te constateeren van 984, Het bestuur van de Zaansche Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer, van wie het denk beeld is uitgegaan, heeft de uitnoodiging ont vangen met het Zaansche gezelschap eenige voorstellingen te Bergen (N.H.) te komen geven. Onder de talrijke, aanwezigen op Zaterdag avond waren ook eenige bezoekers uit Bergen, die dadelijk den wensch voelden opkomen, ook in hun gemeente de vertooning te zien. Op deze vereerende uitnoodiging zal nader worden beslist. IJMUIDEN, 6 Juli. Rijksvischafslag. Tarbot 60 70 cent per kg. Griet 20.0027 per 50 kg. Tong 1.051.16 per kg. Groote Schol 22.00. middel Schol 18.00, Zetschol 18.0022, kleine Schol 5.50 21.50, Bot 6.0016, Schar 3.50—11, Pieterman en Boon 4.506, groote Schelvisch 18.00, middel Schelvisch 17.00, kl. midd. Schelvisch 12.00-14. kleine Schelvisch 3.8011 per 50 kg. Kabeljauw 2437..50 per 125 kg. Gullen 6.5013 per 50 kg. Leng 1.50 per stuk. Wijting 3.704.60, Makreel 6.20—11 per"50 kg. van de Dinsdag aan den Rijksvischafslag aange komen STOOMTRAWLERS Oentoeng 1440.Adelante 2680.—. WATERSTANDEN ijmuiden, Woensdag 7 Juli. Vloed: 1.47 v.m. en 2.26 n.m.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 5