Het vraagstuk der kleine boeren We luisteren naar FINANCIEN R.K. Staatspartij BELANGRIJK OVERZICHT Kerkelijk leven Dagfilm DINSDAG 6 JULI 1937 De R.K. Boerenorganisaties heb ben reeds jaren aandacht besteed aan deze zaak Regeeringsmaatregelen te stroef Waarom geen succes verkregen? Wat is bereikt geworden? Bij zomerkleeding I TWEE WOONHUIZEN AFGEBRAND De brandweer had gebrek aan bluschwater Afscheid van den afgetreden Partij-voorzitter, minister Goseling Woorden van hulde en dank Valsche munters met echt geld Oplichterstruc van Chineezen in Indië MONTEUR GEDOOD Met zijn motorrijwiel tegen vracht auto gebotst Limburgsche bedevaart naar Lourdes DOODELIJK ONGEVAL TE ZAANDAM BOERDERIJ AFGEBRAND JONGEN VERDRONKEN Hr. Ms. Hertog Hendrik Woensdag 7 Juli De zieken maken het opperbest en de stemming is uitstekend De Zondag te Lourdes H.H. WIJDINGEN Bij de Paters Carmelieten BEDEVAART NAAR 'S BOSCH EN ROERMOND Voor de 57e maal uit de hoofdstad Paters Dominicanen AUTOMOBILISME Auto-races te New-York Rosemeyer wint den Vanderbilt- beker Het Boeren- en Tuindersblad, officieel or gaan van den Aartsdiocesanen R.K. Boeren- en Tuindersbond, geeft een zeer uitvoerig over zicht van het werk der organisaties voor de kleine boeren. Aan dit overzicht is het volgen de ontleend: Vcor wij met deze artikelen beginnen een enkele opmerking vooraf. Het spreekt vanzelf, dat wij met de groepen kleine boeren bedoelen, de zelfstandigen die vroeger uit de inkomsten van het bedrijf zelf hun gezin in stand hiel den. Wat thans verstaan wordt onder z.g. kleine boerenactie is niet een actie welke voorname- liik hen betreft, die bij den RK. Boerenbond thuis behooren als standsorganisatie. Het gaat hier in hoofdzaak om een groote groep van menschen die in het verleden niet uitsluitend him bestaan vonden in de uitoefening van het boerenbedrijf. De vragen welke thans gesteld worden zijn de volgende: 1. Hebben de RK. Boerenorganisaties tijdig de dreigende gevaren ingezien en naar ver mogen gestreefd om den wantoestand te voor komen? 2. Waarom is dan geen succes verkregen? Reeds in November 1933 werd op een verga dering van het bestuur van den Katholieken Nederlandschen Boeren- en Tuindersbond door den Noord-Brabantsch Christelijken Boeren bond het voorstel aan de orde gesteld om een onderzoek in te stellen naar de gevolgen der landbouwcrisismaatregelen, voor de kleine be drijven. Nadat dit punt in de vier gewestelijke R.K. Boeren- en Tuindersorganisaties was bespro ken, werd op 19 Pebr. 1934 een commissie in gesteld welke het aan de orde gestelde vraag stuk zou behandelen. De conclusie van de commissie luidde: In dien de Gemeenschap prijs stelt op het behoud van deze kleine zelfstandigen en het. gaat hier om een zeer groote groep, daar er van de 234.145 grondgebruikers 110.646 zijn met een bedrijf van 1—5 H_A. en nog eens 55.500 met een bedrijf van 5—10 H.A. zal men doeltreffen de maatregelen moeten nemen, om deze kleine menschen hun zelfstandigheid te doen behou den. Nu kan men wel ijskoud zeggen, dat wat economisch niet meer kan bestaan maar ver dwijnen meet en dat deze kleine zelfstandigen, wanneer zij zich als zoodanig niet kunnen hand haven, maatschappelijk maar een sport naar beneden moeten, maar dan vergeet men toch twee dingen. Ten eerste, dat de samenleving juist deze groep van kleine zelfstandigen niet missen ^kan, omdat zij. èn in godsdienstig en 'zedelijk opzicht mede het allerbeste deel is van deze samenleving èn om hare sociale beteeke- nis, staande tusschen kapitalisten en proleta riërs, onontbeerlijk. Ten tweede, dat er voor deze talrijke groep geen emplooi in de samen leving is aan te wijzen. De groep loonarbeiders is thans reeds veel en veel te uitgebreid, zoo dat de heerschende werkloosheid ons land eco. nomisch dreigt te vernietigen en maatschappe lijk evenzeer aan de grootste gevaren bloot stelt. Het gaat dus niet aan lijdelijk toe te zien, dat deze bedrijfjes ten onder gaan en de ruim honderdduizend bedrijfshoofden met hunne vrouwen en tot arbeid-geschikte kinde ren te zamen ten minste 3 tot 400.000 ar beidskrachten naar de werkverschaffing te sturen of er steuntrekkers van te maken. De conclusie werd door het hoofdbestuur on middellijk overgenomen en de actie begon namens den Katholieken Nederlandschen Boe ren- en Tuindersbond. Terwijl de commissie nog bezig was aan dit rapport zat men echter niet stil. Het vraagstuk van de kleine bedrijven werd ook bekeken uit een technisch oogpunt, n.l. uit het oogpunt van de bedrijfsomzetting. Op 1 Mei 1934 werd te Arnhem de jaarlijk- sche vergadering gehouden van het „Nationaal Comité voor Voederbouw." Op deze vergade ring hield de heer ir. Verheij, directeur der Land- en Tuinbouwwinterschool van den A.B.T.B, te Didam. een inleiding over het on derwerp: „De Voederbouw in het kleine be drijf.» De conclusie was, dat, wil men de kleine be drijven zoodanig helpen, dat zij weer een menschwaardig bestaan kunnen hebben, men aan den eenen kant moet zorgen, dat der gelijke bedrijven niet te sterk worden beperkt in hun varkens- en kippenhouderjj en dat aan den anderen kant getracht moet worden, dat aanmerkelijk wordt gespaard od den aankoop van krachtvoedermiddelen, door n.l. zelf meer groen voeder te verbouwen. Zoo werd dus de positie van de kleine be- drijven ook bekeken uit een oogpunt van de omzetting van de bedrijven. Op 17 September 1934 hield de Katholieke Nederlandsche Boeren- en Tuindersbond zijn algemeene vergadering, waarbij door ir. Verheij een inleiding gehouden werd over het onder werp: „De bescherming van de graanteelt en de mogelijke gevolgen hiervan voor den Neder landschen landbouw." Daarbij werd wederom speciale aandacht ge schonken aan de kleine bedrijven. Voor wij deze vraag beantwoorden moeten wu er aan herinneren, dat de maatregelen tot steun aan den land- en tuinbouw telkens stuk voor stuk werden genomen. Zij waren alle aan gekondigd als te zijn genomen tot tijdelijke hulp verleening van bijv. de melkveehouderij. Men zal het zich herinneren, het begon met de tarwe, daarna de suikerbieten, de varkens, de melk, de rogge voor de Veenkoloniën en daarna alle rogge enz. enz. Men hielp, of trachtte een pro duct dat in de knel gekomen was te helpen door prijsverhoogende maatregelen. Men had dus aanvankelijk geen Regeeringsmaatregelen ge richt op de instandhouding der bedrijven in hun soort. Hier komt bij, dat het streven der Regeering om de z.g. veredelde producten op prijs te brengen, de melk dus en het vleesch mislukte. De teelregelingen voor varkens hebben onvoldoende succes gehad, telkens nadat een teeltregeling was afgekomen voor een jaar, kwam daarna weer grootere beperking in de mogelijkheid van export, zoodat de eigen markt steeds overvloed bleef. De prijs der varkens is dan ook bijna altijd zoo geweest, dat er ofwel verlies was, ofwel geen winst. De prijs der biggen was gemiddeld goed te noemen, doch door de beperking, was het aantal biggen dat gefokt mocht worden klein, zoodat de inkomsten uit dezen tak van bedrijf weer te weinig waren in verhouding met vroeger. Niet mogelijk geachte internationale prijsda lingen en buitenlandsche contingenteeringen van den export van de zuivel waren oorzaak, dat geen voldoende melkprijs werd verkregen, terwijl daarnaast de maatregelen welke beoog den den verbouw van granen op behoorlijken prijs te brengen, voor de kleine boeren als koo- pers van veevoeder de bedrijfslasten aanmerke lijk verhoogden. De teeltregelingen, noodig met het oog op de zeer beperkten export, drukten voor 't kleine be drijf bovendien onevenredig, omdat men hier door te weinig kon produceeren. Uit dezen gang van zaken moest volgen, dat toen wij onze actie begonnen, direct de vraag aan de orde kwam, wie zal dit betalen? De gevoerde politiek ten aanzien der voeder- granen was juist, doch de veehouderij en var- kensmesterij betaalden het gelag, terwijl beide takken van het bedrijf verliesgevend waren. Be schikbaarstelling van 8.000.000 voor de kleine boeren beteekende dus in feite vermindering van voor steun beschikbare gelden aan grootere bedrijven. Wij stonden op het standpunt, dat die uit- keering in elk geval gegeven moest worden, waren de middelen niet beschikbaar in het landbouwcrisisfonds, dan zou zoo noodig een extra subsidie moeten worden gegeven uit de Rijksmiddelen aan het fonds, omdat wij geen bedeeling wenschen, doch noodzakelijken be drijfssteun voor de instandhouding der kleine bedrijven. De eerlijke onbevooroordeelde beoordeelaar der crisismaatregelen zal ten opzichte der teelt beperkingen moeten erkennen, dat men in vele opzichten met het kleine bedrijf heeft rekening gehouden. Behalve dit ontzien bij de teeltbeperking ge beurde er echter niets voordat Minister Deckers in Januari 1936 zijn eerste beslissing nam om den kleinen boeren onder bijzondere voorwaarden een uitkeering te geven van resp. 25, 40 en 50, naar gelang het aantal koeien, welke op het bedrijf gehouden werden. Daarna heeft minister Deckers den z.g. Dienst voor kleine boeren ingesteld, welke beoogde voorlichting te geven over de bedrijfsvoering en een bedrag ad 2.000.000 beschikbaar kreeg voor uitkeeringen. Nu in 1937 heeft de Minister weer een bedrag voor uitkeering ineens beschikbaar gesteld, op eenigszins verruimde basis. Wij schatten zoo dat deze beide uitkeeringen in geld een bedrag van een kleine vier millioen gulden zullen heb ben gevorderd. De oprichting van den Dienst voor kleine boeren kan wel worden toegejuicht, ieder echter gevoelt, dat de resultaten van dezen dienst, blij kende uit een veranderde bedrijfsvoering eerst na langen tijd zullen worden verkregen. Voor de onmiddellijke oplossing van de be staande moeilijkheden heeft deze Dienst niet zulke groote beteekenis. In verband met den zeer hoogen biggenprijs welke dit geheele jaar bestaat, heeft de Minister enkele weken geleden 20.000 biggen extra be schikbaar gesteld, men begrijpt echter, dat dit geen zaak is, die beduidend helpt. De praktijk der landbouwcrisisorganisatie is echter in geheel ons land geweest, dat men den kleinen boeren meer biggenmerken en kalver- schetsen toewees, da nhun volgens de regelingen moesten worden toegekend. Ten aanzien van de z.g. tewerkstelling op eigen bedrijf moge nog worden opgemerkt, dat die naar onze meening veel te langzaam gaat. Is het nu niet mogelijk dat men aan Sociale Zaken de geldende regelingen wat terzijde stelt en zooals enkele burgemeesters in Maas en Waal reeds geruimen tijd geleden voorstelden den gemeentebesturen meer vrijheid laat bij de hulp verleening. Zij kennen alle omstandigheden, die het bedrijfje en het gezin betreffen en kunnen dus, door vrijheid te krijgen bij de hulpverlee ning, ook naar onze meening met minder geld veel nuttig effect bereiken. Het is een moeilijk probleem, maar de nood dringt steeds meer. Het moet worden opgelost. Moge de regeering bij haar pogen in deze moeilijke materie slagen! behoort een mooie bruine huid. Dat staat sportief en charmant. Uw gelaat, hals en armen worden snel, écht bruin, indien U deze bij fietstochten en bij verblijf in ae zon, inwrijft met AMILDA-zonnebruincrême. Deze beschermt U tevens volkomen tegen vervellen en de zoo pijnlijke zonnebrand. Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct. In den afgeloopen nacht is brand ontstaan in een blok van twee woonhuizen, gelegen in de Griebes te Deurne, bewoond door de gezinnen N. van der B. en T. van der B., toebehoorende aan de familie L. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, kon tegen het snel om zich heengrijpende vuur niets uitrichten, door gebrek aan bluschwater. De woningen brandden dan ook vrijwel geheel uit. Ook de inboedel ging grootendeels verlo ren. De oorzaak van den brand is onbekend. Zaterdag 3 Juli j.l. is het bestuur der R.K. Staatspartij voor het eerst na het optreden van het nieuwe Kabinet in het Dr. Schaep- manhuis bijeen geweest. De vergadering stond voor de laatste maal onder leiding van den afgetreden Partijvoorzitter, mr. C. M. J. F. Goseling, die van deze gelegenheid gebruik maakte om van de leden van het Partijbestuur afscheid te nemen. Minister Goseling werd namens het Partij bestuur door het oudste lid van dit bestuur, den heer J. J. Beliën, Kringvoorzitter Den Bosch, toegesproken. Wanneer wij als leden van het Partijbestuur voor het eerst na deze verkiezingen te zamen zijn om ons te herinneren, hoe onze staatkun dige eenheid in fier principieel bewustzijn zich heeft gehandhaafd als een daadwerkelijken factor van nationale kracht, waarvoor wij bo ven alles lof en dank aan God brengen, dan verdient deze bijeenkomst ongetwijfeld een blij en feestelijk karakter te dragen, aldus de heer Beliën. En dit te meer, waar wij U, mijnheer de Voorzitter, hier voor het eerst mogen begroe ten, door het vertrouwen van H. M. de Ko ningin bekleed met een waardigheid en een onderscheiding, waarmede het mij vergund zij U en in U mede onze Partij van ganscher harte geluk te wenschen. Maar tegelijk worden die feestèlijkheid en blijdschap niet weinig getemperd door de voor onze staatkundige organisatie welhaast benau wende omstandigheid, dat deze bijeenkomst tevens moet zijn de afscheidsvergadering van onzen voorzitter. Het lijkt zeker in dezen kring overbodig om in bijzonderheden na te gaan en op te sommen, wat al onder uw voorzitterschap zoowel aan staatkundige scholing van Katholiek Nederland als aan vervolmaking der kiezersorganisatie zelf, tot stand kwam. Namens onze kringen en daardoor namens geheel Katholiek Neder land brengen wij U daarvoor in dit oogenblik onzen diepgevoelden dank. Spr. huldigde den. scheidenden Partijvoorzit ter ook voor de wijze, waarop deze zijn arbeid verricht heeft. Naar uw woord en uw voorbeeld zijn wij erin geslaagd en ik meen dat de jongste verkiezingen dat hebben bewezen de dingen breed en grootsch te leeren zien. redig groote aandeel verworven in de jonge lichting van 1937, wij hebben de jeugd behou den." Een gedachte geeft ons hoop voor de toe komst. Uw geest, waarmede U het Dagelijksch Bestuur en ons wist te doordringen, zal onge twijfeld voortleven en doorwerken en wij mo gen verwachten dat, mede gelet op de thans gewijzigde verhouding tusschen de Partij en de uit haar voortgekomen Katholieke Ministers, U in dien geest met Uw groote gaven van ver stand en hart bij ons zult blijven. Daarbij zullen Uw energie en doortastendheid niet nalaten Uw opvolger er naar te doen streven onze staat kundige organisatie verder op te stuwen in de door U gevolgde richting. Moge onder Gods Zegen de ministerieele ar beid van U en Uw Katholieke ambtgenooten, geschraagd door een veelzijdig geoutilleerde, krachtige Katholieke Kamerfractie, welke op haar beurt gedragen wordt door het vertrou wen van een in organisatie en groei steeds ster ker wordende R. K. Staatspartij, land en volk ten zegen zijn." Minister Goseling heeft vervolgens den woordvoerder van de leden van het Partijbe stuur hartelijk dank gebracht voor deze gevoe lens van waardeering en erkentelijkheid voor het werk, dat spr. steeds met zooveel liefde heeft verricht, in de, in den loop der jaren groeiende overtuiging, dat de staatkundige taak oer katholieken in Nederland niet is te schei den van het welbegrepen belang en hét wel zijn van het geheele Nederlandsche volk. Op zijn beurt zegde minister Goseling dank voor den hartelijken en vertrouwensvollen steun en medewerking, welke spr. in gulle mate mocht ondervinden zoowel van de zijde van de leden van Partijbestuur en Dagelijksch Bestuur als van zijn dagelijksche medewerkers in het Dr. Schaepmanhuis. Na van de leden persoonlijk afscheid te heb ben geuomen, heeft minister Goseling de ver gadering verlaten. Deze is daarop na een korte voortzetting, door den onder-voorzitter, mr. J. Houben, gesloten. Terecht hebt U nog onlangs er op gewezen dat de R. K. Staatspartij in ongebroken en ver jongde kracht uit den strijd is te voorschijn getreden en even terecht hebt U geschreven, dat er een groot vertrouwen is los geslagen. Inderdaad, het principieel zelfbewustzijn, waarvan Katholiek Nederland heeft aange voeld dat het zich fier, taai en vastberaden moet hebben doen gelden bij de jongste Kabinetsformatie, heeft juist en ook in ver band met deze formatie onder de katholie ken van Nederland een zeer goeden en ver- trouwenwekkenden indruk gemaakt en dit maakt het offer, dat R. K. Staatspartij bij de vorming van het nieuwe Kabinet in het afstaan van zijn gewaardeerden voorzitter heeft moeten brengen, minder zwaar. Op een typeerend en inderdaad zeer belang rijk onderdeel van Uw beleid wil ik even wij zen. Het is nog niet zoo lang geleden, dat er veel, te veel katholieke jongeren zoo niet af zijdig dan toch gedesinteresseerd stonden tegen over de R. K. Staatspartij. Deze aangelegenheid had Uw zeer bijzondere zorg en Uw groote be langstelling. En het moet U al weer tot groote voldoening stemmen na de verkiezingen van 1937 te kunnen getuigen„Wij hebben ons even- De correspondent van de Ind. Crt. te Djokja meldt: Na een zeker bedrag bij de Javasche Bank ge wisseld te hebben tegen nieuwe bankbiljetten van f 5, togen drie Chineezen en een gewezen loerah van Moentilan naar een dessa in Ban- tool, om daar hun slag te slaan. Zij gaven zich uit voor valsche munters, die er in geslaagd waren bankbiljetten van f 5 te vervaardigen, die onmogelijk van de echte kon den onderscheiden worden. Hiervoor konden zij ettelijke bewijzen geven en om het nog eens te demonstreeren, werd een bankbiljet bij het pandhuis gewisseld. Dit maakte natuurlijk effect op de domme be volking en het resultaat was, dat een vrouw met de oplichters overeenkwam duizend bankbiljet ten te bestellen tegen betaling van f 600 met een leveringstermijn van drie dagen. De vrouw betaalde f 450 vooruit en de rest zou overhan digd worden bij de levering. Maar drie dagen later wachtte de vrouw ver geefs op de vier mannen en de dure biljetten, doch durfde van een en ander geen aangifte te doen, omdat zij zich zelf ook schuldig voelde. Ten slotte kon dit niet geheim worden gehou den en kwam het de politie ter oore, die er on middellijk werk van maakte. De loerah en een Chinees werden gearresteerd, terwijl de andere medeplichtigen bijtijds de bee- nen konden nemen. Hun adressen zijn echter bekend, zoodat de vlucht wel niet veel zal hel pen. Maandagavond is op den weg van St. Oeden- rode naar Son onder de gemeente St. Oeden- rode de 45-jarige monteur E. Adomeit, wonende in de Boschboomstraat te Eindhoven, met zijn motorrijwiel tegen een plotseling stoppenden melkauto gereden. Een der sluitpinnen van het achterstuk van den auto drong den monteur in het hoofd. Ter plaatse werd hem het H. Oliesel toege diend, waarna het slachtoffer naar het bin- nenziekenhuis te Eindhoven werd vervoerd, vannacht is hij aan de bekomen verwondingen overleden. De vrachtauto is in beslag genomen. U doorgezeten op de fiets Purol verzacht en geneest. Te Zaandam is aan het in de zeehaven liggen de stoomschip Merag uit Rotterdam de 59-jarige donkeyman J. Huybrechtse woonachtig te Rot terdam, van een ladder gevallen en op een dek schuit terecht gekomen. Na naar het ziekenhuis te zijn overgebracht, is hij aldaar korten tijd daarna aan de gevolgen overleden. Vanmorgen half acht is door tot nu toe on bekende oorzaak brand uitgebroken in de boer derij van A. Hoek, bewoond door de familie Geertsma te Enter (gem. Wierden). De buren konden de vrouw en een der kin deren, die nog te bed lagen, ternauwernood redden. De boerderij brandde totaal uit. De inboedel, een deel van den oogst en drie geiten werden een prooi der vlammen. Verzekering dekt de schade. In den afgeloopen nacht is het lijk opgehaald van het 12-jarig zoontje van den heer Jager te Eelde. De jongen werd sinds Zondagavond ver mist. Blijkens een aan het departement van De fensie ontvangen bericht is Hr. Ms. Hertog Hendrik 5 Juli van Funchal vertrokken. 4? HILVERSUM I, 1875 M. (VARA-uitzen- ding) 8.00 Gramofoonmuziek. 9.30 Keukenpraatje. 10.20 „Melody Circle" en causerie over den bouw van den Maas tunnel (gr.pl.). ll.Oo Hoe moet ik mijn zuigeling verzorgen? causerie. 11.30 Or gelspel. 12.001.45 VARA-Orkest en gra- mofoonmuziek. 2.00 „Fantasia" en gra- mofoonmuzlek. 3.30 Voor de kinderen. 5.30 „De Flierefluiters" en solist. 6.15 Sportpraatje. 6.30 Dag en nacht op onze planeten, causerie. 8.05 Herhaling SOS- berlchten. 8.07 Berichten ANP, VARA- Varia. 8.15 VARA-Orkest. 9.00 Declama tie. 9.15 Sopraan, viool, tenor en orgel. 10.00 Berichten ANP. 10.05 Vervolg VARA-Orkest. 10.45 „Fantasia". 11.15— 12.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 301 M. (NCRV-uitzen- ding. 6.307.00 Onderwijsfonds voor de Scheepvaart) 8.00 Schriftlezing, me ditatie, gewijde muziek (gr.pl.). 8.30 Gramofoonmuziek. 9.30 Gelukwenschen. 9.45 Gramofoonmuziek. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Ensemble Van der Horst (Om 12.00 Berichten en gramofoonmu ziek). 1.30 Gramofoonmuziek. 2.00 Orgel spel. 3.00 Christ, lectuur. 3.30 Gramo foonmuziek. 3.45 Christ. Muziekgezel schap ,De Bazuin". 4.45 Felicitaties. 5.00 Kinderuur. 6.00 Gramofoonmuziek. 6.30 Causerie over het Binnenaanvaringsregle- ment en stoommachines. 7.00 Berichten. 7.15 Landbouwhalfuur. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP Herhaling SOS-be- rlchten. 8.15 Rufesisch Gemengd koor en orgel. 9.45 De sfeer in huis, causerie. 10.15 Berichten ANP. 10.20 Gramofoon muziek. 10.45 Gymnastiekles. 11.00 12.00 Gramofoonmuziek. Hierna: Schrift lezing. DROITWICH, 1500 M. 11.05 Orgelspel 11.35 Gramofoonmuziek. 12.20 BBC- Welsch-orkest en solist. 1.35 Cricketre portage. 1.50 Het St. Denis Silver Prize Orkest. 2.35 Het MacArthur-kwintet. 3.05 Gramofoonmuziek. 3.50 Pianovoor dracht. 4.20 Kerkdienst. 5.10 Gramofoon muziek. 5.20 Cricketreportage. 5.35 Am brose en zijn Band. 6.20 Berichten. 6.40 Reportage 7.10 Hoorn en piano. 8.00 „Breeding the Racehorse", dialoog. 8.20 „Barbe bleue", opera-comique. 9.05 Wal- senprogramma. 9.20 Berichten. 9.40 I Protest, causerie.9.45 Het Boyd Neel orkest en solisten. 10.45 Declamatie. 11.05 Het New Georgian Trio. 11.35 BBC-Dans- orkest. 11.5012.20 Jazzmuziek (gr.pl.). RADIO-PARIS, 1648 M. 8.20 en 10.35 Gramofoonmuziek. 12.20 Orkest van de Garde Républicaine. In de pauze: Zang. 2.20 Radiotooneel. 3.20 Gramofoonmu ziek. 4.05 Zang. 5.20 Orkestconcert. 7.50 Planosoli. 8.05 Zang. 8.50 ,,L' Epave", opera. Hierna": „Dahut", opera. 10.50 11.05 Gramofoonmuziek. KEULEN, 456 M. 8.50 Militair concert. 9.50 Gramofoonmuziek. 12.20 Fabrieksor- kest. 1.35 Omroepkleinorkest en solisten. 2.35 Gevarieerd concert. 4.50 Rob. Ga- den's orkest. 6.40 Gramofoonmuziek. 8.30 Will Glahe's orkest, de 6 „Vroolijke Zan gers" en solisten. 10.50 Solistenconcert. 11.3012.20 Fr. Hauck's orkest. '5RUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gramofoonmuziek. 12.60 Omroepdansor- kest. 1.30 Salonorkest. 1.502.20 Gramo foonmuziek. 5.20 Salonorkest. 7.20 Gra mofoonmuziek. 8.20 Klelnorkest. 9.20 Gramofoonmuziek. 9.35 Omroepsympho- nie-orkest. 10.3011.20 Omroepdansork. 484 M.: 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 Salonorkest. 1.30 Omroepdansorkest. 1.50 —2.20 Gramofoonmuziek. 5.25 Eloward's orkest. 6.35 Planovoordracht. 7.05 Gra mofoonmuziek. 8.20 Omroepsymphonle- orkest. 9.20 Klelnorkest. 10.3011.20 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.30 Otto Dobrlndt's Orkest. 9.20 Orkest van den Rijksarbeidsdienst. 10.20 Berichten. 10.50 Fluit en plano. 11.05 Weerbericht. 11.2012.20 Fr. Hauck's orkest. Men schrijft ons: Reeds vroeg in den morgen van Zaterdag heerscht er te Lourdes groote drukte. Van alle kanten stroomen de pelgrims naar de grot, waar reeds vanaf 5 uur if.H. Missen gelezen worden In lange rijen trekken de wagentjes met zie ken voorbij. De auto's der hospitalen zijn even eens druk in de weer om alle zieken over te brengen naar de grot. *Onze brancardiers hebben de handen vol. Zij verrichten hun arbeid te za men met de Fransche brancardiers en zijn be hulpzaam bij de overbrenging van de zieken der bedevaart van Quimper naar het station. Als onze zieken zijn neergelegd voor de grot, komt Vader-Bisschop en draagt aan het kleine altaar in de Grot het H. Misoffer op. Ontelbare pelgrims naderen ter H. Tafel en ontroerend is het oogenblik, waarop ook aan onze zieken de H. Communie wordt uitgereikt. Na afloop der Communie-Mis, zorgt de huis houdelijke afdeeling, dat aan alle zieken het ontbijt wordt verstrekt. Wij zitten reeds in de volle drukte der bede vaart. Rector van Kessel, die de functie van aal moezenier waarneemt tijdens de ziekte van Pas toor v. d. Heyden, heeft de handen vol, want onze zieken moeten op tijd aanwezig zijn bij de baden. De pelgrims zelf zullen er niet aanwezig zijn, want het is voor onze bedevaart de z.g. Bernadette-dag met den bid weg vanaf het Ro zenkransplein naar het z.g. „Cachot", het ouder lijk huis van Bernadette, de krotwoning die aan de arme familie Soubirous van 1857 tot 1867 tot onderdak diende. Onder leiding van pastoor Ribbergh trokken om 9 ur de pel grims in rijen van vier naar het oude Lourdes omhoog, naar de Rue des Petits Fossées, waar het „cachot" gelegen is. In het smalle straatje sprak pastoor Ribbergh de pelgrims in groepen toe. Hij wees er op hoe in 1926 voor het eerst deze pelgrimstocht door de Limburgsche Bede vaart gehouden werd. Hij geschiedde om door de voorspraak van de bevoorrechte Zienster de genezing van onze zieken te verkrijgen. Een in nig gebed tot intentie onzer zieken steeg dan ook van uit dit smalle steegje ten Hemel. Na bezoek aan het huisje van Bernadette trok men naar de Parochiekerk van Lourdes, waar o.a. door Mgr. Lemmens twee huwelijken plech tig werden ingezegend. Na afloop van dezen dienst werd het graf bezocht van Pastoor Perey- male, die te Lourdes leefde tijdens de Verschij ningen. Zeer veel belangstelling trok ook in de pa rochiekerk de beeltenis der z.g. Zwarte Madon na Notre Dame de Montserrat waarvoor in het Zuiden van Frankrijk zeer groote veree ring bestaat. Voordat naar het nieuwe gedeelte van Lour des waar onze hotels zich bevinden werd afgedaald begaf zich een groep pelgrims naar een der kerkhoven van Lourdes om met de fami lie Bakhuys een bezoek te brengen aan het graf van haar dochtertje, dat verleden jaar hier aan den schoot der aarde moest worden toever trouwd. Het was een intiem en ontroerend oogenblik toen de pelgrims om het graf neerknielden en een hartelijk gebed stortten voor de zielerust van de overledene. De begraafplaats werd niet ver laten, voordat ook de andere Nederlandsche pel grims die te Lourdes rusten, innig in gebed wa ren herdAöht. i«»wi«'.w -> Doordat de groöte processie vah Quimper Lourdes verlaten heeft was ook de middag en avond een zware karwei voor onze pelgrims. Des namiddags hadden wij de leiding van de Sacramentsprocessie met zegening der zieken en 's avonds moest gezorgd worden voor den goeden gang der Lichtprocessie. Ondanks den druk be zetten dag en een groote hitte, heerscht er bij de pelgrims een prettige stemming en maken alle zieken het opperbest. Maandagmorgen werd uit Lourdes bericht ontvangen, dat het te Lourdes rustig geworden is na het vertrek van de bedevaart van Quim per. Onze pelgrims zijn op het oogenblik zoowat alleen heer en meester in de heiligdommen. Dit heeft veel voor, omdat het in drukke periodes haast niet mogelijk is den pelgrims alles te bieden wat wenschelijk is. De Zondag begon met een Communie-Mis a.d. grot, waaronder ook aan de zieken de H. Com munie werd uitgereikt. De plechtige indrukwek kende Pontificale Hoogmis werd opgedragen door Mgr. Lemmens. Tijdens deze plechtigheid had het baden onzer zieken plaats. Doordat thans zoo goed als alle winkels ge sloten zijn merken de pelgrims dat het Zondag is. Het heeft veel voeten in de aarde gehad voordat het initiatief van den Bisschop van Lourdes „alle winkels Zondags gesloten" werke lijk succes had. Des middags waren de pelgrims aanwezig bij het baden der zieken, hetwelk duurde totdat de tijd was aangebroken dat deze zieken naar het groote Rozenkransplein moesten vervoerd wor den voor de Sacramentsprocessie. Tijdens de processie met zegening der zieken brak een he vig onweer los; bliksem en donderslagen waren niet van de lucht. Ook 's avonds bij de lichtpro cessie kwamen nog hevige slagregens voor. Maandagmorgen was het weer wederom uit stekend. De bedevaartgangers uit Nimes komen de rijen der pelgrims op het oogenblik versterken. Van de spoorwegen werd bericht ontvangen, dat de diverse treinen Vrijdag 9 Juli resp. om 10.56, 13.39 en 14.31 in Maastricht zullen arrivee- A.s. Zondag zal Z. H. Exc. Mgr. dr. Olav Smit in de kloosterkerk der paters Carmelieten te Merkelbeek, de H. Priesterwijding toedienen aan de eerw. fraters Getardus, Singgih- Padmowyotto, geb. te Ngawen (N. O. I.), Lau- rentius Mekenkamp geb. te Hengelo, Florentius Haagen, geb. te 's-Gravenhage; Leo van den Nieuwpoort geb. te Borne en Elizeus Haarhuis, geb. te Zenderen. Op 1, 2 en 3 Augustus gaat de 57e bedevaart van Amsterdam en omstreken naar Den Bosch en Roermond. Bij deze gelegenheid zal worden opgevoerd het spel „Wedervindnig", een ver volg op het spel, dat in Januari van dit jaar is gespeeld. Tot prior van het klooster der Dominicanen te Venlo, is benoemd de Z. E. pater Siegfried Wagner 0. P. De Nederl. Indische Gas Mij. is voorne mens, over 1936 een dividend uit te keeren van 9 pCt. tegen 8 pCt. het vorig jaar. De Sumatra Caoutchouc Mij. keert uit het winstsaldo van 1936 ad f 164.800 een dividend uit van 5 pCt. tegen nihil het vo rig jaar- Volgens het jaarverslag stelde de uitgifte van 2000 aandeélen van f 250 a 160 pCt. de Mij. in staat, de schuld aan een zustermij. af te betalen, terwijl tevens hier door de noodige middelen werden verkregen voor den aankoop van nieuwe installaties. De exploitatie-winst bedroeg f 455.653 te gen f 267.144 het vorig jaar. De gemeenteraad te Rotterdam heeft het voorstel goedgekeurd, tot het aangaan van een leening van f 20.740.000 3l/2 pCt. obliga tion, ter conversie van het restant der 4Vz pCt. leening 1930. Het comité ter behartiging der belangen van houders van 3/2 pCt. obligatiën 1907 der Nederlandsche Tramweg Mij. heeft er op aangedrongen, het voorstel tot uitstel van aflossing niet goed te keuren. Het co mité gaat wel accoord met een verder uit stel van rentebetalingslechts tot 1 Decem ber 1937. Op de beurs te Londen worden nog steeds de gunstige factoren overschaduwd door de onzekerheid van den internationalen toe stand en door de ontwikkeling van den fi- nancieelen toestand in Frankrijk. Vit de redevoering van Léon Blum te Bordeaux, waarin hij zijn sociale politiek nog verdedigde, maakt men te Parijs op, dat de vrees voor moeilijkheden voor het kabinetChautemus van uiterst linkschen kant ongerechtvaardigd is. De beurs te Pa rijs blijft nochtans op haar qui-vive en zal zich niet aan den weldadigen rusttoestand overgeven. Men overtuigt zich er van, dat aan de bezuinigingen, voorloopig van fr. 8 milliard en aan de belastingverhooging zal moeten worden deelgenomen. ff Bij de gisteren gehouden inschrijving op fr. 700 millioen 2Vz pCt. Belgische schatkist biljetten ter vervroegde aflossing van de schatkistbiljetten 1932, werd voor een to taal bedrag van fr. 1241 millioen ingeschre ven. In dit bedrag bevonden zich fr. 593 millioen oude schatkistbiljetten, die ter conversie werden aangeboden. Deze fr. 593 millioen werden aan de houders van oude schatkistbiljetten geheel toegewezen. Op de vrije inschrijvingen kan derhalve slechts 1/16 deel worden toegewezen. Volgens opgave van het Internationaal Thee-Comité bedroeg het wereld-verbruik in Maart 91.95 millioen lb. tegen 80.18 mil lioen lb. in Maart 1936. In het jaar per ein de Maart 1937 900.84 millioen lb. tegen 878.03 millioen lb. het vorig jaar. Het ver bruik was 69.47 millioen lb. grooter dan de verschepingen. Uit Londen wordt gemeld, dat na de ver betering welke op de vrachtenmarkt is in getreden, groote scheepsruimte werd ge charterd^ voor de verscheping pan graan van La Plata. Élf schepen werden gechar terd (totaal 80.000 ton) voor verschillende tijdstippen tot begin October. Een en and%r hield verband met de groote Duitschr graanaankoopen. De Peruvian Corporation boekte in Juni aan bruto-ontvangsten 79.279 of 3.845 minder dan in Juni 1936. In het jaar per 30 Juni 987.427 of 37-931 meer dan in het vorig jaar. Een dochter-onderneming van de U. S. Steel Corporation n.l. de American Steel and Wire heeft twee nieuwe fabrieken in Illinois geopend, waarvan de bouwkosten 3 millioen bedroegen. De capaciteit van deze fabrieken is 20 pCt. grooter dan die der oude fabrieken. Het Pond Sterling bewoog zich heden ochtend te Amsterdam op 8.99Y29.01 (v. sl- 8.99%); de Dollar op 1.81%1.82 vorig slot 1.81 15/16); de Frank op 7.007.03 (vorig slot 7.00%); de Belga op 30.6030.65 (vo rig slot. 30.62) en de Zwitsersche Frank op 41-55—41.62V2 (vorig slot 41.62). De „Electro" Zuur- en Water stof fabriek is voornemens over 1936 een slotdividend uit te keeren van 4/2 pCt., waardoor het totaal-dividend 8 pCt. zal bedragen. Gisteren is op de groote Roosevelt-autorace- baan bij New York de bekende race om den Vanderbilt-beker gehouden, waaraan ook een aantal Europeesche coureurs deelnamen. In totaal moesten 99 ronden worden afgelegd, een afstand van 483 K.M. Tijdens deze 483 K.M. moesten niet minder dan 637 bochten worden genomen, zoodat van een zeer groote snelheid niet veel kon komen. Reeds na tien ronden had de Duitsche coureur Berndt Rosemeyer zich met zijn Auto-Union aan den kop geplaatst en hoe wel hij herhaalde malen werd aangevallen, wist nil de leiding tot het einde te behouden. Hij heeft overigens hard genoeg moeten vech ten met den Engelschman Seaman, die den Duitschen renner voortdurend dicht op de hie len zat. Met slechts 51 sec. voorsprong wist Rosemeyer als eerste de eindstreep te passee- ven. De Amerikaan Mays bewees, dat er thans m de Vereenigde Staten renners zijn, die tus schen hun Europeesche collega's lang geen slecht figuur maken. Hij bezette de derde plaats, zi; het met ruim 5 min. verschil op Seaman, maar hij had toch ook weer een voorsprong van ruim 3 min. op den -Duitscher Von Delius, die weer 3 min. voor den Italiaan Farina lag. De uitslag luidde: 1. Rosemeyer (Duitschland) met Auto-Union, tijd 3 uur 38 min., gemiddelde snelheid 132.865 K.M. per uur. 2. Seaman (Engeland) met Mercedes Benz, tijd 3 uur 38 min. 51 sec., gemiddelde snelheid 132.350 K.M. per uur. 3. Mays (Vereenigde Staten) met Alfa-Romeo. tijd 3 uur 44 min. 38 sec., gemiddelde snelheid 128.971 K.M per uur. 4. Von Delius (Duitschland) met Auto-Union. 5. Farina (Italië) met Alfa-Romeo. 6 Thorne (Vereenigde Staten) met Alfa-Ro meo. 7. Snowberger (Vereenigde Staten) met Bund- Piston-Ring. 8. Shaw (Vereenigde Staten) met Maserati.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 6