Ve rwarring in Catalonië N I ministeries aan den AMBOREE 1937 Anp Felix Timmermans 'Ir De toekomst van land- en tuinbouw VOOR POLITIEKE ANALPHABETEN LOOPENDEN BAND in Kennemeriand N.V. TWENTSCHE BANK Loyale erkenning V M \tf V*1* flVe •S,0<5w»»E 9 DINSDAG 6 JULI 1937 BUITENLANDSCH OVERZICHT Geen eensgezindheid CRISISHEFFING OP RUND- VLEESCH Rath. Hanzehond van Slagers- patroons vraagt spoedige afschaffing De in beslag genomen Thorpehall De zaak komt morgen in kort geding voor de rechtbank te Middelburg EERSTE WERKKAMP JONGE MIDDENSTANDERS Interessante excursies Aardappelziekte De vergiftigingen in Indië Het aantal dooden tot 27 gestegen Jhr. Mr. A. F. O. VAN SASSE VAN IJSSELT Academische examens Nuttige handwerken Ned. Mi j. tot Bevordering der Geneeskunst Rede over chirurgische tuberculose en hare bestrijding Een Albert Cuyp ontdekt Waardevol stuk in Amster damse h bezit DE AMERIKAANSCHE GEZANT NAAR WEENEN NA MISHANDELING OVERLEDEN Een vraaggesprek met den Vlaam- schen schrijver, daags voor zijn verjaardag Zyn kinderverhalen XU» «es*® bescWiVcV>o Afschaffing der crisismaatregelen zal niet beteekenen, dat over heidsbemoeienis ophoudt Uiteenzetting van mr. dr. van Rhijn Begrafenis F. X. M. H. Keiler R.K. Universiteit De dubbele ministercrisis, waarvan Cata lonië vorige week het tooneel geweest is, werpt opnieuw een helder licht op het toit, dat de politieke verwarring in dit auto home gewest nog altijd niet tot het verleden behoort. Zelfs is zij grooter dan ooit. Links- rePublikeinen, Catalaansche aulonomisten, so- cialisten, anarchisten, syndicalisten en trots kisten bestrijden elkaar met zoo groote hard- bekkigheid, dat het er bij wijlen naar uit ziet dat de gemeenschappelijke vijand van al deze hoepen, de fascisten", die zich onder Franco's vaan geschaard hebben, in het vergeetboek raakt. Dat het gebrek aan eensgezindheid van de groepen, die elkaar in Barcelona en daar buiten de macht betwisten, Franco en zijn toak ten goede komt is duidelijk. Tijdens het offensief tegen Bilbao zijn Barcelona noch Va- iencia bij machte gebleken den Basken hulp van ®ebige beteekenis te brengen en zelfs is het biet gelukt elders een afleidingsoffensief te bbtketenen, dat tot gevolg zou gehad hebben den bbuk op het verdedigingsfront in Biscaye te Aflichten. °tn goed te begrijpen wat er op dit oogen blik in Catalonië voorvalt is het noodig terug to gaan tot de bloedige Mei-dagen, tijdens wefke goed-georganiseerde en welbewapende bbarcho-syndicalistische formaties in de stra- ton van de Catalaansche hoofdstad een bar- bicadenoorlog ontketenden tegen de communis tische groepen en tegen de invloeden, die te Valencia den toon aangeven. De opstand kon toen bedwongen worden. De leiders van de ^°um, de partij van marxistische eenheid, daartoe alle met het „trotskisme" verwante elementen behooren, werden gearresteerd. Maar togen de anarcho-syndicalisten waagde men bet niet met dezelfde energie op te treden; de storkste extremistische organisatie van Catalo nië handhaafde zich, ook al slaagde zü er niet bi haar wil aan de regeering op te leggen. Een toort Wapenstilstand werd gesloten en president °ompanys vormde een klein ministerie, dat bestemd was slechts korten tijd te duren en gevolgd zou moeten worden door een ander ka binet waarin alle groepen van het „Frente po pular", óók de anarcho-syndicalisten, vertegen woordigd zouden zijn. Tot het laatste oogenblik boopte men te Barcelona te voorkomen dat Valencia in Catalonië's aangelegenheden ingrij- zou. iettemin had dat ingrijpen plaats. Men weet dat de onder Negrin gevormde re geering steunt op elementen, die den ^barcho-syndicalisten vijandig gezind zijn, en ®oo maakte het Valenciaansche kabinet, ver moedelijk op aanraden van Moskou, van de ge togenheid gebruik in de Catalaansche aangele genheden op krachtige wijze tusschenbeide te bomen. Onder voorwendsel dat het Valencia toekwam de orde in Barcelona te herstellen, Werd generaal Pozas naar de hoofdstad van bet autonome gewest gezonden. Deze beging de toctische fout in Catalonië een soort militaire dictatuur te willen vestigen. Weldra bleek dat be generaal op deze wijze niet tot de pacificatie Vab het gewest zou kunnen bijdragen. De af- Sezant van Valencia stuitte bij alle Catalaan- tohe partjjen op den meest volstrekten tegen- stand, want in welke belangrijke opzichten de Catalanen ook onderling van meening verschil- len, op één punt zijn zij het eens: zij beschou wen de indertijd onvoorzichtig toegestane auto- homie als een gemeenschappelijk goed dat zij togen iederen invloed van buiten te verdedigen bebben. Daarom, en daarom alléén, zal gene ral Franco, als ooit de tijd komt dat hij zijn stoijdkrachten tegen Catalonië samentrekt op bbachtigen tegenstand moeten rekenen en het toj geen verwondering behoeven te wekken ais b® Catalanen op het oogenblik, waarop hun tolfregeerings-regiem in gevaar komt, alle on- berlinge twisten vergeten. Generaal Pozas, die toch niet als vijand, maar in naam van het bevriende Valencia kwam, heeft dat reeds on- bervonden. Tóen het centrale bewind den troepen order gaf de extremisten te ontwapenen trachtte Companys zelf den ijver dier troepen te rem men niet alleen, maar de Catalaansche regee- rihg deed alles om de uitvoering van Pozas' opdrachten te verhinderen. Deze politiek leid- Qe echter weldra tot zulk een verwarden toe stand dat de regeering in enkele dagen al haar stediet verloor. President Companys achtte het Noodzakelijk opnieuw een poging te doen met be leiders van de opstandige anarcho-syndi- oalisten tot een accoord te komen. Hij besloot bet overgangsministerie te ontbinden en drong er> in een draadlooze verklaring, op aan dat Valencia iedere inmenging in Catalaansche Aangelegenheden zou laten varen. Onmiddel- bjk daarna werd een nieuwe regeering ge armd, waarvan alleen de Trotskisten uitgeslo- ton waren, maar waarin daarentegen den anar- cho-syndicalisten drie zetels werden ingeruimd. *tot ging er om den Catalanen en de rest De Ned. Kath. Hanzebond heeft zich tot mi ester Steenberghe gewend met het volgende totogram: Ned. Kath. Hanzebond van Slagerspatroons 'raagt bij het optreden van Uwe Excellentie bijzondere aandacht voor den noodtoestand m het slagersbedrijf en hoopt op spoedige af- ^teesch?5 d6r 10 PCt' crisisheffing op rund van Spanje te bewijzen dat er opnieuw eens gezindheid heerschte in hun gewest. Maar de eensgezindheid duurde geen drie dagen. De Nationale Arbeidsconfede- ratie (C. N. T.), die de anarcho-syndi calisten vertegenwoordigt, deed Companys zon der langer uitstel weten dat zij aan het nieu we bewind niet actief deelnemen kon omdat een van haar drie vertegenwoordigers „zonder portefeuille" in den ministerraad zitting had. Companys zag zich genoodzaakt zijn nieuwe ministerie op staanden voet weer ingrijpende veranderingen te doen ondergaan. Ten slotte is nu een kabinet gevormd, waarin drie ver tegenwoordigers van de Catalaansche linker zijde Companys' partij zitting hebben, drie van de vereenigde socialisten, een van de partij der Catalaansche Actie en een van de boeren. De oneenigheid in het republikeinsche kamp is echter klaarblijkelijk nog even groot als in Mei en zij vormt een der zwakke plaatsen in de borstwering, die men tegen Franco en zijn legers tracht op te werpen. Woensdagmiddag om twee uur zal de kwestie over de kostbare lading van het in beslag geno men stoomschip Thorpehall in kort geding voor de rechtbank te Middelburg worden behandeld. De pleiters voor de belanghebbende banken zul len trachten te verkrijgen, dat de kostbare la ding te Vlissingen wordt gelost en opgeslagen. Wordt dit verkregen, dan kan het schip, dat nog meer lading aan boord heeft, van Vlissin gen vertrekken. Waarschijnlijk zal de rechtbank Donderdag a.s. uitspraak doen. Het eigenlijke proces zal 8 September in be handeling komen. Het eerste werkkamp voor jonge middenstan ders belooft goed te slagen. Allen kampleden bevalt het werk in het kamp best, en ook op de verschillende avonden waar diverse sprekers liet woord voerden, bleek dat de goede kamp geest spoedig aanwezig was. Dit kwam bijzonder tot uiting op den cultureelen avond die geheel werd verzorgd door kampleden. Ook de direc teur van het mannelijk jeugdwerk in het bis- ocm Breda de Zeereerw. Heer Jos. van Cam- pen, was op dezen avond aanwezig. Zaterdag en 2ondag werd een zeer interes sante excursie gemaakt naar het werkkamp in Ossendrecht waar de in aanbouw zijnde ge bouwen werden bezichtigd. Ook werd een be zoek gebracht aan het pensionaat Ht; Marie te Huybergen, waarin zijn ondergebracht de kweekschool voor broeders, pensionaat en wees huis. In het etmaal van des avonds 4 Juli tot des avonds 5 Juli is op de Zuid-Hollandsche eilan- den de weersgesteldheid critiek geweest voor het optreden van aardappelziekte behoudens te weinig regen. Voordat Ce met vacantie gaat Denkt eerst nog aan Uw „goede daad" Postrekening No. 8250, bankrekening Kantoor Bloemendaal der In „de Groene Amsterdammer" schrijft prof. dr. ir. J. Goudriaan onder het opschrift „Een overwinning der democratie" een artikel over de vorming van het nieuwe kabinet, welke, zooals hij ronduit zegt, „ten zeerste moet worden toegejuicht" en die beantwoordt aan de „goede democratische traditie". Merkwaardig, en voor ons ook gedenkwaardig, is het oordeel van den niet-katholieken schrij ver in dit niet-katholieke weekblad over de rol en het wezen der R.K. Staatspartij. Wij bepalen ons tot dit citaat: „De vertegenwoordigers der R.K.S.P. hebben bij de kabinetsformatie een groote rol gespeeld. Dit is ook precies zooals het behoort. De R.K. S.P. is niet alleen de grootste en hechtst geor ganiseerde politieke partij in Nederland, zij is te rechter zijde aanzienlijk grooter dan de beide andere partijen te zamen en bovenal: zü heeft de laatste jaren een voortreffelijke politiek gevoerd, die gedragen werd door een diep verantwoorde- lükheidsbesef voor het welzü'n van het geheele Nederlandsche volk." Tot zoover prof. Goudriaan. Men kan den hoogleeraar slechts dankbaar zün voor deze loyale erkenning. P. S. SEMARANG, 6 Juli (Aneta). In de afgeloopen week zijn in de buurt van Nang- geelan (afdeeling Koeion Progo, res. Djoc- jakarta) wederom drie personen aan geheim zinnige vergiftiging overleden. Hierdoor is het aantal dooden tot 27 gestegen. Voorts zijn enkele zieken in het ziekenhuis op genomen. De oorzaak der vergiftiging is nog steeds onbekend. Men wacht het resultaat van het onderzoek door het laboratorium te Ban doeng af. Aanvankelük vermoedde men, dat hier sprake was van een katella-vergiftiging, doch dit bleek niet voldoende vast te staan. Jhr. mr. A. F. O. van Sasse van IJsselt, lid van de Eerste Kamer, heeft het ziekenhuis van de broeders van St. Joannes de Deo te 's-Herto- genbosch, waar hü eenigen tijd geleden een operatie heeft ondergaan, geheel hersteld ver laten. LEIDEN. Geslaagd candidaats-examen In disch recht: mej. H. A. E. Wennekers en de heeren J. Roest, L. M. Schoorel, J. M. C. Wit vliet en B. R. M. Tinggarto. Candidaats-examen rechten, mejuffrouw M. C. Hinkenkemper en de heer J. J. Abspoel. DEN BOSCH (Kweekschool Concordia). Ge slaagd de dames: T. Arnoldus, Amsterdam; R Bakker, Amsterdam; A. Bleeker, Beverwijk; R Bos, Silvolde; C. de Brouwer, Tilburg; C. Car- baat, Amsterdam; M. Davids, Helmond; R. v Deuzen, Noordwijkerhout; J. v. Eekelen, Den Bosch; G. de Graaff, Amsterdam; N. v. Haren Hintham; L. Hassink, Amsterdam; D. v. Hem- me, Eindhoven; Th. Rouz, Amsterdam; R Scholten, Budel; J. Swinkels, Den Bosch; F Vesters, Utrecht; A. Waayer, Stompwijk; L. v. Zeiand, Rotterdam. Hedenmorgen is in de collegezaal van prof. Hijmans van den Bergh in het Stads- en Aca demisch Ziekenhuis aan den Catharünesingel te Utrecht de vergadering der sectie voor heel kunde van de algemeene vergadering der Ne derlandsche Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst door den voorzitter, den heer J. B. Waller, arts te Utrecht, geopend. Dr. R. J. Harrenstein, kinder-chirurg te Am sterdam, hield een rede over: De chirurgische tuberculose en hare bestriding. Van chirurgische tuberculose spreekt men, al dus spr., wanneer bü den mensch de tubercu- ieuse haard niet in de longen, maar in andere organen, b.v. in het skelet, tot ontwikkeling komt. Daar wij nog steeds geen snelwerkend en af doend geneesmiddel tegen de tuberculose ken nen, moet in den strijd tegen alle vormen der tuberculose, aan de prophylaxe, aan het voor komen van het binnehdringen en postvatten van den tuberkelbacil in ons lichaam, de groot ste aandacht besteed wórden. Volwassenen tracht men dikwijls door ope ratieve ingrepen van hunne tuberculeuse pro cessen te bevrijden en in korten tijd tot gene zing te brengen. Voor het kind, dat nog groeien moet, zün deze operaties echter meestal niet geschikt. Bij hen moet men door rust en verbetering van den algemeenen lichamelijken toestand de verweer- ■rracht tegen de tuberculose trachten te ver- grooten, opdat het ziekteproces in het skelet langzaam tot genezing kan komen. De gedoofde ziektehaard kan dan echter steeds weer opvlammen, wanneer het kind uit de waakzame sanatoriumsfeer terugkeert in het gezin, waar de ziekte tot ontwikkeling kon ko men. Ook na het ontslag uit het sanatorium moeten deze patiënten dus nog bewaakt en on der medische controle blijven, opdat bij de minste opleving der verschünselen, opnieuw beschermende maatregelen ter genezing geno men kunnen worden. Dit geschiedt in ons land tot dusver nog in mindere mate dan bij den ipder aan longtuberculose, die door eene syste matische samenwerking van huisarts, school arts, consultatiebureau en sanatorium wordt vastgehouden en behandeld, tot hij als genezen beschouwd mag worden. Spreker wees erop, dat de activiteit der con sultatiebureaus zich ook ten opzichte van deze patiënten, die ook zelf weer besmettingsgevaar vcor hun omgeving kunnen opleveren, in verschillende richtingen verder zou kunnen ontplooien. De beschermende invloed voor de samenleving, die door het werk der consultatie- bureaux tot stand komt, zal dan ook nog wor den vergroot, wanneer niet slechts de patiënten met longtuberculose, maar ook de lüders met z.g. chirurgische tuberculose volledig in den arbeid der consultatiebureaux betrokken worden. De bezitster van een oud schilderü liet zich bewegen het te doen restaureeren. Bü de res tauratie kwam men tot de verrassende ontdek king dat het een orgineel werk is van Albert Cuyp, voorstellend een groote haan rechts en profiel met eenige kippen in het midden en een schreeuwend kuiken bij een donkeren muur, eenige planten op den grond. Het paneel meet 65 x 89 cM, en werd door deskundigen o.a. prof. dr. W. Vogelsang geëxpertiseerd als een goed bewaard en karakteristiek werk van Al bert Cuyp, wiens naamteekening het draagt. Dit bijzonder waardevolle stuk bevindt zich in Amsterdamsch bezit. Naar wij vernemen zal de heer Grenville T. Emmet, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van de Vereenigde Staten van Noord- Aemrika, binnenkort benoemd worden in dezelf de functie te Weenen. Tot zün opvolger zou benoemd worden de heer George A. Gordon, thans buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister bü den president van Haïti. De heer Emmet is sinds 1934 gezant in ons land. In het ziekenhuis te Venlo is overleden de 27- jarige W. L., die onlangs bij een steekpartü ern stig gewond werd. De 40-jarige P. W., die den steek heeft toe gebracht, is te Roermond ingesloten. Oisterwük, 4 Juli Daags vóór zijn verjaardag hij wordt morgen één en vijftig zit ie hier, op het terras van „Bosch en Ven genot te zuigen uit z'n pijp. Als éénen zwarten bonk rust. Onder zijnen wilden krullek op schui felen zijn oogen langs het water van den vijver met het bootje mee, dat erop wegdrijft naar achter het nieu we eiland, ginds in het midden. En met zachte stem te zacht eigenlijk voor zoo'nen forschen mensch vertelt Felix Timmermans Met de gezondheid hebt U nogal te doen gehad, münheer Timmermans? Ja, maar dat is God lof voorinj. Ik moet alleen nog erg oppassen voor emoties, voor de koleir en zoo. Ik mag mü niet boos maken. Mijn bloed mag niet te gauw gaan, zegt d'n doktoor. Nou maak ik m'n eigen niet gauw boos en daar zal ik 't maar op houwen. Bent u ondanks dat toch opgeschoten met Uw plannen? Met één stellig met m'n kindervertel lingen. Maar daar was ook haast bü. Niet van wege d'n uitgever, maar vanwege müzelf. Kijk, daar zün allemaal verhalen, die ik mün kinderen vertelde, zoo terwül ze op vader's knie zaten, ik kon ze niet blüven be zig houden met Sneeuwwitje en Roodkapje. Ze vroegen nieuwe en dan maakte ik ze maar. Als dan d'n eersten van m'n jongens groot werd kon ik ze weer eens aan d'n tweede vertellen; dan verzon ik er weer wat bü en zoo werden ze al maar langer. Voor 'n kind kunt ge niet lang genoeg vertellen, als d'r maar spanning in blüft. Zóó ble ven al die verhalen in m'n memorie. Maar nou is m'n jongste zes geworden en begint óók al meer naar d'n voetbal te vragen. En als ik nou niet gauw ben, vergeet ik m'n vertelsels. Twintig heb ik er klaar. Ik weet niet of ze vóór d'n Kerstmis nog uit kunnen komen. Maar van nog 'nen heeleboel andere heb ik d'n kor ten inhoud opgeschreven om die naderhand nog eens uit te werken. En Uw familie-kroniek? Die is wél wat achterop geraakt met m'n ziekte en m'n drukte, maar die gaat toch óók komen. U reist nog veel, münheer Timmermans? Inderdaad; vooral in Duitschland. In het katholieke deel? Merkwaardigerwüs: Neen. In het Rijnland zien ze me nog wel eens. Maar in Beieren bij voorbeeld kom ik bekanst nooit. De Beieren zijn wel een volk met humor, maar met 'n andere soort humor dan de mijne. Ze schijnen mü het liefste te hooren en te lezen in Midden-Duitsch- land en in Oost-Pruisen, in het protestantsche milieu. Voor „De Pastoor uit den bloeienden wijngaard" hebben de protestanten zelfs een bijzondere voorkeur. Ik kom tot heelemaal in den Oosthoek van Pruisen. Tot in Memel heb ik gesproken. In Kattowicz, in Polen zelfs. En met de politiek hebt U geen last? Daarover praat ik nooit. Dat laat ik aan de politiekers over. De menschen vragen d'r mü ook niet naar. Ik weet alléén, dat ze véél be lang stellen in de literatuur. Werden è,l Uw boeken in Duitschland ver taald? Een paar niet. De „Schemeringen van den dood" onder andere. De uitgever dacht het be ter dien kant van mün karakter en mün werk maar niet te laten zien. Niet omdat hem die niet aanstond, maar om een soort Einheit- lichkeit te krijgen in den aard van mün oeuvre. En in de andere talen? In het Fransch werden tot nu toe maar een paar boeken vertaald. Links eri rechts ver scheen er een. Maar nu pas heeft Grasset d'n heelen boel overgenomen. Hü gaat alles uitgeven. Alleen is het moeilijk vertalen. Het Fransch heeft van die onveranderlüke stereotiepe uitdrukkingen, waar geenen mensch iets aan afdoet. Het is altüd: „le soleil se couche". Dan kunt ge al schrüven: „de zon duikelde onder" het wordt tóch weer: „le soleil se couche". In het -Engelsch verschünen enkele verta lingen in Amerika. In Engeland zelf niet. Eigen aardig ja ik begrüp ook niet waar dat pre cies in zit. Maar in Tsjecho-Slowaküe en Yougo- Slavië is alles vertaald. Of ze 't goed hebben gedaan weet ik niet. Dat abracadabra versta ik niet, maar het komt mü voor, dat ze hier en daar wel wat hebben ingekort. De „Harp van Sint Franciscus" bijvoorbeeld ziet er heel wat minder welgedaan uit. En zoo praten we nog wat door. Maar niet lang meer. Felix Timmermans moet naar Lier terug morgen z'n verjaardag vieren. Even voor hü den strop zou ontvangen, Vroeg de Rechter z'n laatste verlangen. Met een stralenden blik Smeekte hü: ,.Oh, mag ik, Nog één Siskesz'plombière.... dan hangen! Ingez. door P. v. ZA'dam, aan wlen wij 5.zenden, evenals aan H. C. W., A'dam; Mevr. J. J.J., Alkmaar; Mevr. K. Z.H., Zevenaar; H. M. K., R'dam. Bü elke Limerick een Plombière-etlket In te zenden Mr. dr. A. A. van Rhijn, secretaris generaal van de departementen van Handel en Scheepvaart en van Land bouw en Visscherij heeft op de algemee ne vergadering van den Chr. Boeren- en Tuindersbond te Haarlem een voor dracht gehouden over de naastte econo mische toekomst van den Nederland- schen Land- en Tuinbouw. Nadat mr. dr. Van Rhün de verschillende cri sismaatregelen had besproken, gaf hü een uit eenzetting over de toekomstige ontwikkeling. Wanneer de Landbouwcrisismaatregelen, omdat de prijsverhoudingen dit mogelük maken, worden afgeschaft, dan beteekent dit niet, dat de overheid haar economische bemoeienis met den land- en tuinbouw kan gaan beperken tot het terrein van vroeger. Daarvoor is de structuur van de wereldhuis houding te zeer veranderd. Deze gewijzigde structuur heeft de noodzakelijkheid gebracht, dat de overheid, ter ontwikkeling van de organisatorische verhoudingen in land- en tuinbouw, stimuleerend en controleerend op treedt, opdat aan bedrijfsorganen, die uit den land- en tuinbouw zelf opkomen, een deel van de taak der overheid kan worden toevertrouwd. Deze organen mogen in geen geval overheidslichamen zün of een ambte- hjk karakter dragen. Verschillende terreinen van het economische leven verdienen in dit verband de aandacht. 1. Het terrein van uitvoering van overheids maatregelen. Blükens de Nederlandsche wetge ving beschouwt de overheid het reeds lang als haar taak om den afzet naar het buitenland te bevorderen door het stellen van regelen ten aanzien van de kwaliteit van het product, de verpakking van het product, enz. In die rich ting moet nog meer worden gedaan, waarbü bedrijfsorganen bij de uitvoering een taak heb ben. 2. Het terrein van de productie. De regulee- rende krachten van vraag en aanbod zijn niet meer in staat het gewenschte evenwicht tusschen voortbrenging en verbruik te brengen, deels doordat de vrije werking dier reguleerende krachten door toename van de organisatie in het bedrijfsleven is uitgeschakeld, deels doordat zich bij den producent meer en meer de drang openbaart om door een verhooging van den om zet een verlaging van den prijs weer goed te maken, deels doordat de enorme technische ontwikkeling zoodanige productiemogelükheden heeft geschapen, dat het aanbod de vraag naar land- en tuinbouwproducten, welke vraag uit haar aard weinig elastisch is, dreigt te gaan overtreffen. Onder voorwaarde, dat met de noodige gelei- delükheid en omzichtigheid wordt gehandeld, zouden de bedrü'fsorganen onder controle der overheid, zich op dit terrein moeten kunnen gaan bewegen. 3. Hat terrein van den uitvoer. Landen, die hun land- en tuinbouw beschermen, nemen on der het motto van „dumping" maatregelen te gen den uitvoer van Nederlandsche land- en tuinbouwproducten, indien deze uitvoer tegen te lage prijzen plaats vindt. Landen, die een cen- tralen inkoop van buitenlandsche producten be vorderen (Duitschland, Italië, Rusland) kunnen de Nederlandsche exporteurs tegen elkaar uit spelen, indien dezen, wat betreft den prüs, geen contact met elkaar houden. In deze beide ge vallen kan een bedrijfsorgaan nuttig werk ver richten door, met inachtneming van de belan gen van den handel, ten opzichte van het bui tenland prijsregelend op te treden. 4. Het terrein der handelspolitiek. Het is van het grootste belang, dat het internationaal ruilverkeer, door afbraak der handelsbelemme ringen, zooveel mogelük wordt bevorderd. Zoo lang evenwel andere landen o.a. ter voor koming van vermindering van inkomsten voor de schatkist en uit vrees voor ineenstorting der beschermde bedrijven niet met de daad toonen hun handelspolitiek te willen wüzigen, ja zelfs, zooals in de laatste maanden nog her- haaldelük geschiedt, tot verscherping der han delsbelemmeringen overgaan, zal Nederland voor onderhandelingen zün handelspolitiek arsenaal moeten gereedhouden en benutten, ten einde met andere landen tot speciale overeenkomsten te komen, waarbinnen het handelsverkeer zich kan ontwikkelen. Voor de uitvoering van een en ander moet de overheid het nationale pro ductieapparaat kunnen beïnvloeden en daarbü kunnen bedrijfsorganen medewerking verleenen. Men herinnert zich ongetwijfeld, dat de Nationaal-Socialistische Beweging van ir. Anton Mussert aanvankelijk vooral geen politieke partij wilde zijn en niets zoo diep scheen te verachten als de „politiek." Tegenover de zgn. „N.V. de Vereenigde Politieke Partijen", welke volgens de N. S. B.-ers zich slechts in leven wist te houden door een gemeenschappelijken haat tegen het nationaal-socialisme en een zieke lijke voorliefde voor een op corruptie en volksbedrog gegrondvesten demo-libera len staat, beweerde de N. S. B. een zui vere en superieure volksbeweging te zijn, welke wars was van alle „politieke ge doe." Steunend op het absolute leiders principe en op niet bepaald origineele bloed- en bodemtheorieën (aan de ras senkwestie werd officieel minder aan dacht geschonken dan de practisch anti- semietische gezindheid der individueele leden zou hebben doen verwachten) proclameerde de N.S.B. zich tot de lou tere kern van volk en natie, welke zich triomfantelijk zou ontwikkelen tot een ideale alleenheerschende macht in ons land. De uitslag van de verkiezingen heeft echter de beweringen van de N. S. B. en haar leiding met nuchtere cij fers als onwezenlijke grootspraak gelo genstraft en zelfs bij de meest onbezon nen N.S.B.-enthousiasten een reactie van bezinning gewekt. Ir. Koster, propaganda-chef van ir. Mussert heeft zelfs in het openbaar ten overstaan van de ontgoochelde N.S.B.-ers onomwonden beleden, dat het geweldige verkiezingséchec van de N.S.B. goeddeels aan eigen fouten van de N.S.B. en haar leiding moet worden toegeschreven. Eén der fouten, welke ir. Koster in die open bare biecht voor het nationaal-socia- listische „heilsleger" met nadruk signa leerde, was, dat de N.S.B.-ers zich te veel hadden laten meesleepen door het „po litieke gedoe" der tegenstanders en zelf zich met zulk gedoe hadden ingela ten. Hij pleitte voor een hernieuwde en verdiepte bezinning op het beginsel, zoodat men redelijkerwijze zou hebben mogen verwachten, dat de N.S.B., die zich had laten verleiden als 'n politieke partij mee te dingen met de andere politieke partijen naar de gunst van het „demo- liberale" kiezersvolk, zich weer zou af wenden van de gesmade „politiek" en zich zou terugtrekken in het volksche natuurreservaat van haar overtuiging kweekend hooggestemd idealisme. He laas, ook voor de N.S.B. blijkt het zwak ke politieke vleesch meer den doorslag te geven dan de a- of anti-politieke geest. n de nationaal-socialistische bladen hebben wij n.l. de volgende adver tentie gevonden: BEGINNELINGEN IN DE POLITIEK kunnen de grondbeginselen thans op eenvoudige doeltreffende en bo vendien voordeelige wijze machtig worden. Nenasu verplicht alle na- tionaal-socialisten aan zich door de uitgave van het A.B.C.-BOEKJE De leiders van de N.S.B., die zich ge durende de verkiezingscampagne poli tieke analphabeten hebben getoond en een daaraan overeenkomstig „succes" oogstten, hebben dus nu een politiek A.B.C.-boekje samengesteld, om hun volgelingen in te wijden in de duis tere geheimen van de door henzelf verachtelijk geschonden politiek. Zij achten zichzelf blijkbaar meerge vorderden in deze zwarte kunst, want anders zouden zij deze uitgave niet aan „beginnelingen" offreeren. Wij kennen dit politieke A.B.C.-boekje van de N.S.B. nog niet, maar wij kunnen ons voorstellen, dat het ongeveer als volgt moet aanvangen: A, dat is Anton als Adolf zoo groot. B, is het bloed, dat hij op 't Blauw Zand vergoot. C, is corruptie van den demo-liberaal. D, dat is Duitschland, ons heilig ideaaL In allen eenvoud is hedenmorgen op het R. K. Kerkhof te Overveen het stoffehjk overschot ter aarde besteld van den heer F. X. M. H. Keiler, oud directeur der Amsterdamsche Bank, die dezer dagen in den ouderdom van 87 jaar is overleden. In de parochiekerk van O. L. Vrouw Onbe vlekt Ontvangen te Overveen werd om half tien de gezongen H. Requiemmis opgedragen door pater Keller S. J„ een zoon van den over ledene, met assistentie van pastoor G. van Niekerk, diaken, en kapelaan Th. Lampe, sub diaken. De absoute op het kerkhof werd ver richt door pater Keiler. Enkele aanwezigen woonden de plechtigheid bü, o. m. mr. G. Vis sering, oud-president van de Nederlandsche Bank, mr. P. Hofstede de Groot, H. A. van Nierop en D. Anderson, allen directeuren van de Amsterdamsche Bank, personeel en oud- personeel van de Bank, mr. M. Moens, namens de Noord-Hollandsche Landbouw Credietbank, en enkele meer persoonlü'ke vrienden en ken nissen van den overledene. Geslaagd voor licentiaal-examen in de theo logie cum laude de Weleerw. Pater H. Schroder M.S.F., uit Grave, en voor het candidaats-exa men in de rechten de dames M. C. J. van Daal en G. Kluin beiden uit Nümegen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 9