I Bureaux voor redactie en administratie. mm--%■ Socialisten wantrouwen het kabinet-Chautemps 1 mmsissmm Miss Earhart nog niet gevonden Een eisch van Franco m Het nieuws van heden EEN OPEN BRIEF AAN DR. GOEBB De kerkstrijd in Duitschland m GOIDSCHÜEDING m DE BAROMETER Weinig sympathie voor de rad.-soc. leiding De controle om Spanje De strijd tegen de Kerk PIANO'S MUZIEK RADIO 1 VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS I NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 g ABONNEMENTEN^ fröbr Haarlem en Agentschappen per «I Week 25 cent; per kwartaal f3.25; per WPost, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 WOENSDAG 7 JULI 1937 - AVONDBLAD DRIE EN ZESTICSTE JAARGANG No. 20650 mMÊmMÊÈmÉëêmMÊM» mm öe Amerikaansche regeering geeft dagelijks 250.000 dollar voor de opsporing uit Itasca" krijgt gebrek aan brandstof Nieuwe seinen? Belgische socialisten tegen communisten Strijd tegen hun ondermijnenden arbeid Be veertigurenweek in Frankrijk ^ctie van hotelpersoneel te Parijs Het Weer Hij wil als oorlogvoerende partij door de mogendheden er kend worden De aanslag op Salazar Een der daders gearresteerd TRAMSTAKING IN KOBE Op het Zaterdag a.s. te houden soc. congres te Marseille zal de Senaat het moeten ontgelden Extremisten roeren zich Frankrijk acht den tijd voor een compromis nog niet gekomen Het Keulsche paviljoen op de Wereldtentoonstelling te Parijs, gelegen in de Seine werd dezer dagen plechtig ingewiid 1 Anonymus weerlegt de lasterlijke aantijgingen van den minister tegen de Kerk „Alles zal worden geofferd om den geest te verdedigen De hervorming van het Hoog Gerechtshof Roosevelts voorstel in den Senaat ingediend DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Nieuwe zuiveringen in het roode leger Admiraal Victrof in Oost-Azië zou gearresteerd zijn Tass-directeur gearresteerd NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct, Ingex. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. a* Een overzicht van het terrein, waar de nationalistische troeven in Baskenland hun ovmarsch naar Santander voortzetten WASHINGTON, 7 Juli (Reuter). Tot »u toe is alle zoeken naar Amelia Earhart vruchteloos gebleken. De pogingen tot opsporing van Miss Earhart 2Ullen evenwel worden voortgezet, daar men Jjet niet uitgesloten acht, dat de vliegster en haar metgezel, indien zij nog in leven zijn, zich bevinden op een eilandje of koraalrif, waarvan er talrijke liggen ten Zuiden, Oosten en Noord oosten van Howland. De kustwachtkotter Itasca" heeft draadloos gemeld, dat hij naar het vlieg tuig van Amelia Earhart zoekt in het ge bied op 300 mijl ten Noorden van How land, doch dat zijn kolenvoorraad bijna ge heel is uitgeput. Het oorlogsschip „Colorado" is op weg naar Sanch Winslow, waar het morgen om 2 uur (D.mt.) zal aankomen. Direct daarna zullen de aan boord bevindende vliegtuigen begin gen het gebied af te zoeken. De „Colorado' Zal ook de Phoenix-eilandengroep afzoeken, al iens zich bij de „Itasca" te voegen. Het D.N.B. heeft uitgerekend, dat de regeering her Vereenigde Staten ongeveer 250.000 dollar her dag uitgeeft aan pogingen, de vliegster te v'hden. Een half dozijn oorlogsschepen, talrijke J'hegtuigen en duizenden leden van de Ameri kaansche Marine nemen aan de opsporing deel. AUe Marine-radiostations doen 24 uur dienst, om eventueele seinen van Amelia Earhart te kunnen opvangen. Aan boord van den kustwachtkotter „Itas- heeft men nieuwe seinen opgevangen, 'velke, naar men gelooft, afkomstig zijn van Miss Earhart. Deze seinen zouden nieuwe aanwijzingen in houden omtrent de positie van het vliegtuig, dat Zich zou bevinden op de lijn, die ongeveer door het Zuid-Zuid-Oosten en Noord-Noord-Westen Van het eiland Howland gaat. Dit zou volgens hsn kapitein van de „Itasca" kloppen met de Matste aanwijzingen, die Miss Earhart voor haar Verdwijning heeft verstrekt. Brussel, 7 Juli (Havas). De besturen van hst Belgische Vakverbond en de Belgische So- ciallstische Partij hebben een dagorder aange- horrien, waarin wordt verklaard, dat beide be duren van oordeel zijn, dat de communisten in hhïl actie de eenheid en de macht van de vak- ^ereenigingen schaden. Verder wordt verklaard, hat het de plicht is van de Belgische Socialis tische Partij naast de vakvereenigingen te staan, in den strijd tegen den ondermijnenden arbeid van de communisten. Parijs, 7 Juli (Havas) Dinsdagavond a'f negen heeft het personeel van een groot antal café's en restaurants in de Avenue hatnps Elysees te Parijs deputaties gezonden aar de 'directies, om te verzoeken de wet op e veertigvfrige werkweek toe te passen. In drie zaken kon de directie niet onmiddel- ''k toestemming verleenen, Waarop het perso- reel zonder verwijl in staking ging. In de ove- 'Se zaken is het personeel aan den arbeid ge- Alles is kalni verloopen en incidenten uen zich niet voor. VERWACHTING: Zwakke tot matigen EE Zuid-Westelijke tot Westelijken wind, EE gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, EE weinig verandering in temperatuur. Hoogste barometerstand: 764.8 Valentia. Laagste barometerstand: 752.3 Reykjavik. Zon op 4.46 - onder 21.23 - Licht op 21.53 EE Maan op 3.59 onder 20.39 8 Juli N.M. s illllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliÜ SALAMANCA, 7 Juli (Havas). Generaal Franco heeft den mogendheden eeh nota ge zonden, waarin hij verzoekt te worden er kend als oorlogvoerende partij, overeen komstig de internationale regelen. De mogendheden, welke dit verzoek ver werpen, verklaarde Franco, moeten niet ver baasd zijn, wanneer zij zien, dat morgen onze economische politiek de deuren voor hen, die zich onze vijanden toonen, zal sluiten. Deze nota van Franco is in den loop van den nacht draadloos gepubliceerd. In het communiqué van het rechtsch hoofd kwartier wordt o.a. medegedeeld: De zuiverings actie in het bergmassief van Castro Alen aan het front van Bilbao wordt voortgezet. Bij Madrid vielen de regeeringstroepen bü Villa Nueva de la Canada en Pardillo aan, doch zij werden met zware verliezen teruggeworpen. Een kleine colonne, voorafgegaan door Russische tanks, wist door de rechtsche stellingen te Brunte te dringen. Bij Granada wisten de linkschen door de rechtsche linies te breken. Zij trachtten Alcala de Real te isoleeren, doch werden op de vlucht gedreven. Voorts meldt het communiqué dat de recht sche luchtmacht aan verschillende fronten in actie is geweest. Tijdens een dezer operaties verloren de linkschen, volgens de verklaringen van overloopers, 1600 man. Aan het front van Madrid vonden verscheidene luchtgevechten plaats, waarbij 16 regeeringstoestellen werden neergehaald. Gedurende de maand Juni zijn 48 vliegtuigen der regeering neergeschoten of ver nield, terwijl de rechtschen slechts vijf toestel len verloren. In een officieel regeeringscommuniqué wordt medegedeeld, dat vannacht Villa Nueva de la Canada, na een schitterenden aanval, welke gelijktijdig werd ondernomen door de troepen, die de stad omsingelden, in linksche handen is gevallen. LISSABON, 7 Juli (Havas). De Portugeesche politie heeft een der daders van den aan slag op minister-president Salazar, geïdenti ficeerd. Het is de man, die de bom, welke in de goot was geplaatst, tot ontploffing bracht, en die, met een been trekkend, de plaats van de misdaad verliet. Het is een Portugees. Verder zijn vier personen gearresteerd, die op de hoogte waren van den aanslag. Men vermoedt, dat de technische voorbereiding is ge schied door een buitenlander en men verwacht een belangrijke verklaring van de politie dien aangaande. Dinsdag is voor het Saobento-paleis, waar het bureau van den minister-president, de Nationale Vergadering en de Corporatieve Kamer zijn, een huldebetooging door leger en vloot gehouden. Hooge officieren van land- en zeemacht kwamen den minister-president ge luk wenschen. Overal in het land worden dankdiensten ge houden in de kerken. KOBE, 6 Juli (Domei). Het trampersoneel is hier in staking gegaan. Het eischt wederaan stelling van vijf zijner leiders, die ontslagen zijn na de Goslowstaking van 1 Mei. Bij de staking zijn 1500 man betrokken. Een derde deel van het rollend materiaal rijdt nog met beperkte bezetting. (Van onzen correspondent te Parijs) Het merkwaardige, maar allerminst be vreemdende feit doet zich voor, dat, zooals voorheen de radicale party zich in de Volks- frontregeering onder socialistische leiding niet erg op haar gemak gevoelde, het thans de socialistische partij is, die haar weinige sympathie met het Volksfrontkabinet- Chautemps, onder radicale leiding, niet on der stoelen of banken steekt. Men weet dat by de stemming door den Na- tionalen Raad der partij over al of niet deel name aan een Kabinet-Chautemps, een sterke minderheid zich tegen die deelname uitsprak. Sindsdien is bekend geworden, dat er heel wat pleiten en smeeken van Léon Blum aan te pas is moeten komen, om te beletten, dat deze min derheid een meerderheid werd. Dit spreekt ten gunste van het gezag, dat Léon Blum bij zijn partijgangers nog geniet. Maar de tegenstanders van deelname hebben hun verzet nog niet begraven, evenmin als hun hoop de beslissing van den Nationalen Raad alsnog ongedaan gemaakt te krijgen. Het initia tief van de anti-deelname-campagne berust, on der leiding van Marceau Pivert, bij den extre- mistischen linkervleugel der partij, de voormalige „Gauche Révolutionnaire" die onlangs door de party-discipline voor de keuze werd gesteld, óf zich af te scheiden öf zich als autonoom naar buiten propaganda voerende groep te ontbinden, en die toen het laatste alternatief koos. Marceau Pivert, die voor een der meest be ginselvaste en onbuigzaamste doctrinaire Marxisten van Frankrijk doorgaat, een vuur vreter, voor wien vooral de klassenstrijd een hei lig dogma is, dat geen enkel, ook geen tijdelijk, compromis met de bourgeoisie of een burger lijke party toelaat, was de leider der Republi- keinsche linkerzijde. Hij is het „enfant terrible" der partij, wiens actie een voortdurende bedrei ging is van de solidariteit van het Volksfront. In zün campagne tegen de deelname aan het Kabinet-Chautemps vindt hij een andere ex tremistische richting der partij aan zyn zijde, die, welke bekend is onder den naam „Bataille Socialiste", aangevoerd door Zyromski, en die vooral den geestdriftigen bijval van de socialis tische jeugd en de jongere generatie der partij heeft. Marceau Hivert en Zyromski zullen teza men op het congres der Socialistische Party, dat Zaterdag a.s. te Marseille wordt gehou den, tot in laatste instantie, namens hun secties, een motie verdedigen, waarby het Congres de Socialistische ministers uit de regeering terugroept. Het zou het einde van het Kabinet-Chautemps beteekenen, indien een meerderheid van het congres deze motie aannam. Dit wordt echter niet verwacht. Men neemt aan, dat het Socialistisch Congres van Marseille zijn vertrouwen in het Kabinet-Chautemps zal uitspreken, zij het onder een aantal voorbehou den, evenals voorheen diverse radicale congres sen t.a.v. het Kabinet-Blum plachten te doen. De geschiedenis houdt er zoo haar eigen ironie op na! Verheeld wordt echter ook weer niet, dat de deelname-kwestie de partydiscipline op het Congres weer aan een zware proef zal onder werpen, en dat het dientengevolge in de voe gen der socialistische partij, en mitsdien ook in die van het Volksfront, wel eens zwaar zou kunnen kraken overigens niet voor de eerste maal. Behalve dat het er op het Congres van Mar seille warm toe zal gaan rond de deelname kwestie, zal er ook hevig worden uitgepakt te gen den Senaat, iets wat de solidariteit van het Volksfront ook al niet ten goede zal komen. Van den aanvang af heeft de socialistische party uiteindeiyke afschaffing van den Senaat, en in afwachting daarvan beknotting der be voegdheden van dit college, in haar program staan. De gebeurtenissen der laatste weken hebben de vijandige gezindheid der socialisten tegen den Senaat tot een nog nooit bereikte hoogte opgevoerd. En hierin is de partij eens gezind. „De Senaat moet onschadeiyk worden gemaakt", is het refrein, dat in de socialistische pers en redevoeringen onophoudelijk terug keert. Het officieele orgaan van Blum's party schreef in een hoofdartikel, dat van de twee één, de grijsaards van de Hooge Vergadering öf bewust anti-democratisch öf kindsch waren. Léon Blum zelf verklaarde, toen hem de vol machten door den Senaat geweigerd waren, dat hy aan het socialistisch congres een motie zou voorleggen van de strekking, dat het het college voortaan onmogelijk moest worden gemaakt den wil van het soevereine volk, weerspiegeld in de samenstelling van de Kamer, te saboteeren. En de socialistische minister Lebas van het nieuwe Kabinet kon zich niet weerhouden op een by- eenkomst van partij genooten uit te roepen, dat strijd tegen den Senaat tot het uiterste voort aan het hoofddoel der partij zou zijn, en dat terwyi zün eigen premier lid van den Senaat is n.b. en het volmachten-ontwerp nog door den Senaat moest worden goedgekeurd. Of de woorden van den ex-president der Spaansche Republiek, Alcala zamora, waaraan de afgevaardigde Paul Reynaud Léon Blum in de Kamer vermanend herinnerde: „In Spanje zou thans geen burgeroorlog woeden, indien er een Senaat was geweest", den socialistischen lei der van Frankrijk tot nadenken zullen stemmen, is hoogst twijfelachtig. De vermaning is waar schijnlijk slechts olie op het vuur geweest. Omwille van de verstandhouding met de ra dicale party zal het socialistisch Congres van Marseille er zeker goed aan doen maat te beoe fenen bij haar critiek op de Hooge Vergadering. Want deze is, behalve Tempel der Vrümetselary, ook Tempel van het Radicalisme, het radicalis me van den ouden stempel, dat de radicale partij nog geenszins volledig heeft afgezworen, al moest zü in het Volksfront vaak meehuilen met de wolven in het bosch. LONDEN, 7 Juli (Reuter). Minister Eden heeft Dinsdag een onderhoud gehad met den ambassadeur, van Frankrijk, Corbin, die het weekeinde te Parüs heeft doorgebracht en die oen Britschen minister op de hoogte heeft ge steld van de laatste gezichtspunten der Fran- sehe regeering ten aanzien van het Spaansche vraagstuk. In Fransche kringen te Londen is men van meening, dat de tüd nog niet gekomen is om te probeeren een compromis-formule uit te werken. De Engelsch-Fransche voorstellen en het Duitsch-Italiaansche plan zullen vermoedeiyk Vrijdag aan de niet-inmengingscommissie wor den voorgelegd. De leden dezer commissie, die niet hebben deelgenomen aan de maritieme controle, en die derhalve als onpartijdig kunnen worden aange merkt, zullen dan de gelegenheid hebben him meeningen uit te spreken. Zoodra de algemeene stemming in de com missie geconstateerd zal zün, zal het mogeiyk zijn de middelen te bestudeeren om haar wen schen ten uitvoer te leggen. Men verwacht voor Vrijdag niets dramatisch, veeleer dat de beraadslagingen breedvoerig zul len zün. Eden heeft nog achtereenvolgens de gezanten van Portugal, Italië en Griekenland ontvangen. Later heeft Eden nog van gedachten gewis seld met den minister-president, die in nauw contact blijft met de buitenlandsche proble men. Diplomatieke kringen te Parys hebben des avonds de houding van Frankrijk uiteengezet Ven aanzien van het probleem der controle van cle toegangswegen te land en ter zee naar fcipanje. De regeering te Parys stelt twee voor waarden voor de handhaving der interna tionale controle aan de Spaansche grens: le. De controle ter zee zal onder een of anderen vorm moeten worden hersteld, doch zal voldoende waarborgen moeten bie den om door de Fransche regeering te wor den goedgekeurd; 2e. De controle aan de Portugeesche grens zal als te voren of op een daaraan gelijk staande wijze moeten functionneeren. gfepÉË Kroningsfeesten op bescheiden schaal. Gezeten op een tooneeltroon wordt de nieuwe zigeunerkoning, Jamisz Kwiek, gekozen door 30 senatoren, door een Grieksch-orthodoxen geestelijke gekroond Onze lezers zullen zich nog wel de felle rede herinneren, die de Rijksminister voor Propa ganda, dr. Goebbels, Vrijdagavond 28 Mei 11. in de Deutschlandhalle te Berlijn gehouden heeft teyen Kardinaal Mundelein en de Katho lieke Kerk. Wü hebben van deze rede uitvoerig melding gemaakt. Vrijwel alle Duitsche bis schoppen hebben hierna in woord en geschrift hun groote verontwaardiging over Goebbels' lasterlijke aantijgingen uitgesproken. Thans heeft een anonymus een open brief aan dr. Goebbels gericht, waarin hy de bewe ringen van den Rijksminister met duidelijke ar gumenten weerlegt en diens valsche redenee ringen aan de kaak stelt. Het schryven be staat uit twee deelen: in het eerste worden de parade-processen tegen de katholieke geestelij ken behandeld, in het tweede deel onthult hij het een en ander over de toestanden in de nazi-partij. Deze open brief aan Goebbels, welke ruim vier kolom druks beslaat, wordt momenteel in Duitschland in duizenden exem plaren verspreid. Hoe de schrijver kans heeft gezien het document te laten drukken en ver spreiden, zonder in handen te vallen van de waakzame Gestapo is ons een raadsel. Erblykt uit, dat de strijdbare katholieke Duitschers toch nog wel iets van organisatie afweten. Trouwens dat heeft de Gestapo ook ondervonden by de publicatie van 's Pausen jongste Encycliek te gen het nat.-socialisme. We zullen binnenkort de voornaamste ge deelten van den open brief, die onderteekend is door Michael Germanicus, den „Duitschen Michel", publiceeren. VATICAANSTAD, 7 Juli (Havas) Het Katholieke Italiaansche blad „Awenire d'Italia" keert zich tegen de houding van de Duitsche regeering ten aanzien van de Kerk. „In 1935 verzocht het Derde Rijk een concor daat aldus het blad terwijl men wist, dat de Kerk nooit zou instemmen met de volledige toepassing van de rassenleer. Op het oogenblik eischt men een inwendige hervorming van de Kerk, overeenkomstig deze leer. De Beiersche minister Wagner heeft te verstaan gegeven, dat binnenkort de staat economischen druk op de Kerk zal uitoefenen. Indien dit zal geschieden, hetgeen vrywel zeker is, dan nog zal de leer van de Kerk geen enkele wijziging ondergaan. Alles zal worden geofferd voor den verdediging van den geest." WASHINGTON, 7 Juli (Reuter). De leider van de meerderheid in den Amerikaanschen Senaat, Robinson, heeft het voorstel van Roo sevelt tot hervorming van het Hoog Gerechts hof in den Senaat ingediend. Men verwacht, dat hierdoor de stryd in het parlement ver scherpt zal worden. In de eerste vergadering van den Senaat over het wetsontwerp inzake de gerechte- lyke hervorming werd besloten, verplich tend te stellen, dat voor alle rechters, die den 75-jarigen leeftyd overschreden hebben, per jaar een rechter wordt toegevoegd. In het oorspronkelijke ontwerp werd de be noeming aan den President overgelaten. GROOTE MARKT 8, bij het Stadhuis. Gedurende de zomermaanden 6 UUR GESLOTEN, behoudens afspraak. Neville Chamberlain aanvaardt het eere-voor- :itterschap van de Volkenbondsvereeniging. Frankrijk acht den tijd voor een compromis voorstel aangaande de controle van Spanje nog niet gekomen. De Belgische socialisten keeren zich tegen den rommunistischen ondermijningsarbeid. fïet conflict tusschen Mgr. Sapieha en de Pool- i.che regeering zou spoedig tot een algeheele oplossing komen. Japanners zouden de omstreden eilandjes in de Amoer bezet hebben. Geneiaal Franco eischt van de mogendheden erkenning als oorlogvoerende partij. De pogingen, miss Earhart op te sporen, zijn tot nog toe vruchteloos gebleken. Bij een twist bij de werkverschaffing te Ra- venstein is een voorwerker ernstig gewond. Geschenk der Fransche regeering aan de Gro- ningsche Universiteits-bibliotheek. Jaarvergadering der R.K. Werkgeversvereeni- ging te Maastricht gehouden. TOKIO, 7 Juli (Domei) Te Wladiwostok doet, naar uit betrouwbare bron verluidt, het hardnekkige gerucht de ronde, dat admiraal Victrof, de opperbevelhebber der Russische vloot in het Verre Oosten, gearresteerd is. Ook wordt gemeld, dat een groot aantal subalterne offi cieren in hechtenis genomen zijn. Te Chaba- rofsk zouden gearresteerd zijn de chef der ar- tillerie-afdeeling van het roode leger in Siberië, Petrof, en de chef der politieke afdeeling, Bo- liansky. De beide laatstgenoemden zouden naar Moskou op transport gesteld zijn. Het provinciale blad „Ural Robotnik", dat te Swerdlowsk verschynt, bevestigt, dat de di recteur van het agentschap „Tass", Doletzki, en eenige andere leidende personen van dit Sovjet-Russische nieuwsbureau, van hun func tie ontheven en in hechtenis genomen zijn. Het blad noemt hen „Trotzkistische bandie ten". Doletzki heeft ruim tien jaar den post van directeur van het officieele Sovjet-Russische Telegraafagentschap bekleed. De scherpte van de thans tegen hem ingediende aanklacht laat geen twijfel inzake zyn verder lot over. INE> i i i ki.iviuiiiiiiiiiiiiiw;////yxyx •itV. Stand op Woensdag 1 uur n.m.: 758.6 Vorige stand: 758.4

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1