UIT DEN OMTREK Stadsnieuws SPORT EN WEDSTRIJDEN Men teiujft onó: lOIMERGEIMOEGE IN S Haarlem, 7 Juli ölutoJpuitüvdc&Ung, WOENSDAG 7 JULI 1937 N. V. Gebr. H. F. Kimman Tot diep in den nacht zocht men een vermiste Kort en volledig m „REC0R" AUTOREIZEN I Waarheen met de Vacantie?? AGENDA HEEMSTEDE HILLEGOM VELSEN Voor herstel van kleine en groote schaden, zoowel als voor het geheel overspuiten of polijsten en bij werken van carrosserien Wagenweg 8-10 Plein 23-25 Telef. 13850 Telef. 11578 ZAANDAM UIT DE HOOFDSTAD Het Eucharistisch Ziekentriduum te Bloemendaal BURGERLIJKE STAND Deze zat rustig thuis, maar waar schuwde niet, want dat kostte een dubbeltje ATHLETIEK DE KAMPIOENSCHAPPEN VAN DEN D.H.A.K. Wederom in Rotterdam WIELRENNEN H.R.C. Excelsior R.K.W.V. Achilles LAWNTENNIS Tournament Nijmegen DAMMEN Jubileum Haarlemsche Damclub HENGELSPORT Vischcollege 't Baarsje '--f BEZOEKT DE SCHOONE VELUWE „VELUWE" (1000 pers.) en „GELDERLAND" (800 pers.) I VRIJDAGS langs de ZUIDERZEE WERKEN en URK VIER MEREN TOCHT per „K.L.M. 1" Amsterdam-Leiden II „REC0R", Weteringschans 40, A'dam, Tel. 33978 Met onze comfortabele stoomboot „TRIO" naar MARKEN en KAGERMEER AANKONDIGING Motorbootdienst van Haarlem via de Cruquius naar Schiphol Bioscopen 8 Juli Bioscopen Uitreiken diploma Verkeersexamen schoolkin deren Dinsdagmiddag waren de 257 kinderen, die geslaagd zijn voor het dit jaar gehouden ver keersexamen met hun onderwijzend personeel in de groote zaal van het R. K. Vereenigingsge- bouw bijeen, om den prijs voor hun werk „de mooie Verkeersinsigne" in ontvangst te komen nemen, en na zooveel uren van studie eens een prettigen middag mee te maken. Op het tooneel had de exxamencommissie be staande uit de heeren burgemeester Jhr. J. P. W. v. Doorn, voorzitter, den heer Th. M. Schel ling, secr. en de leden D. Kikkert, B. Ahn. J. Kijne en E. J. Steers, benevens de heer A. Be- renstein, inspecteur van politie te Haarlem en inspecteur van het verkeersonderwijs en veilig verkeer aldaar, als belangstellenden en de heer B. Silvis, waarn. inspecteur van politie, plaats genomen. De firma v. Amerongen van de Radio-Cen trale had geheel belangeloos voor een radio installatie gezorgd, zoodat de prettige stemming spoedig heerschte, door het geven van diverse populaire liedjes. Om even 2 uur opende de burgemeester de feestelijke bijeenkomst, en zeide hartelijke woor den. Dank brengt de burgemeester de commissie voor haar werk in het afgeloopen jaar, dank brengt hij ook den leeraren voor hun uitsteken de opleiding, en sprak vervolgens een woord van gend de Commissie Haarlem van „Veilig Ver welkom tot den heer Berentsen, vertegenwoordi- keer". Vervolgens deelt de burgemeester mede, dat er dit jaar minder kinderen zijn geslaagd dan het vorige jaar, en er nu van de 298 257 schrif telijk en practisch voldoende haalden waarvan 20 geheel zonder fouten. Dit was, aldus Z.Ed. achtbare een gevolg der zwaardere examens, die door het steeds moeilijkere verkeer in de toe komst nog wel zwaarder zullen worden. Spr. wees den kinderen op de nog gemaakte fouten, die ook in de toekomst verbeterd moeten worden, ook bij hen, die nu geslaagd zijn, om dat het niet enkel gaat om eigen gevaar, maar ook om dat van anderen. Thans, zegt spr. krijgen jelui je insigne als kroon op jelui werk. En nu niet doen of het voldoende is, maar het geleerde in toepassing brengen, anderen aansporen, en vooral jelui werk laten zien. en met je ouders, broers en zusjes het geleerde in huis bespreken. Zoo kun nen jelui medewerken tot het voorkomen van ongelukken voor jezelf en voor anderen. Hierna ontvingen zij allen het mooie insigne, een driehoekspeldje van blauw emaille, met er in het Wapen van Heemstede, en als onder schrift „Veilig Verkeer." De 20 kinderen die geen enkele fout hadden gemaakt ontvingen nog extra een spel „Veilig Verkeer." Door „de Docusfilm" van Heemstede werden vervolgens een aantal aardige films vertoond, o.a. de „Reis naar Vuurland", met de vele schit terende natuuropnamen, eenige leuke Charlie- films, waarbij de jeugd de zaal deed daveren van den lach, en een kijkje in een kolenmijn, die ook de volle aandacht genoot en waarbij de firma v. Amerongen voor passende muzikale be geleiding zorgde. Aan het slot, om circa half 5 vroeg de burge meester de geslaagden nu niet de politie als een boeman te beschouwen, maar hen in de toe komst te helpen in haar moeilijke werk, vooral door een goed voorbeeld. Tijdens den middag kregen allen een heerlijk glaasje grenadine, en bij het vertrek een reep chocolade. Gevonden voorwerpen Terug te bekomen bij A. Zwarte Raadhuisstraat 89a een vulpen houder; C. Booman, Cloosterweg 6 een doublée armandhorloge; oelemeij, Zandvoortschelaan 159 een ceintuur; W. Fortgens, Pres. Steynstr. 3 Haarlem een damesbont; G. v. Bakel, Bali- straat 14, een hondenzweep; H. v. d. Wal, Spion kopstraat 16 Haarlem, een belastingmerk; D. Gielen, Lindenlaan 28 een kaatsbal; Adres Ber kenlaan 10 Heemstede, een badpak; Bureau v. Politie Heemstede, drie sleutels aan een ring, gummihondje, bruine alpinomuts, een bril in étui, kaart met 10 pakjes scheermesjes, en eer. rentekaart ten name van J. Weyers te Ben- nebroek. Mulo-examens Voor het Mulo-diploma A slaagden o.m. G. Blauwhof, L. v. d. Bos, C. v. Galen, L. Captein, G. Snoeks, L. Schumacher, G. Weijers, T. v. d. Linden, S. Wiegman. Allen leerlingen van de St. Antoniusschool. Geen candidaten afgewezen. Examens Voor het examen H. B. S. b slaagden: H. Bitter en M. Hermann. Voor het Gymnasium: H. Stuurköw. Voor het Chr. Lyceum: J. Lenssens. Voor H. B. S. a: F. v. d. Geest. Allen leerlingen der Voorwegschool. Geen candidaten afgewezen. Costumière Voor het examen costumière slaagden o.m. R. Geeve, A. Schabbing, J. v. Looij, C. Westerveld, N. Hupkens, T. Captein en voor lingerie: B. v. d. Weiden. Allen leerlingen van de St. Antoniusschool. Autotocht voor ouden van dagen De animo voor den autotocht voor ouden van dagen op Dinsdag 13 Juli is dit jaar al bijzonder groot, Tot op heden is het getal deelnemers al tot 175 gestegen. Dit heeft tot gevolg, dat er min stens 70 auto's noodig zijn. Dankbaar is het comité, dat de meeste autobezitters, die vorige jaren zich beschikbaar stelden, ook nu weer spontaan hun medewerking toezegden. Maar er zijn er nog te weinig en het zou jammer wezen, als er oudjes, die al zoo vlassen op een middagje uitgaan, afgewezen moesten worden. Daarom doet het comité nogmaals een beroep op hem die mogelijk dien middag in de gelegenheid zijn, dit even te melden aan den heer J. Roest, Raadhuisstraat 18, telef. 28113. Zij die financieel mede willen werken, om zoo den oudjes naast den autotocoht ook iets extra's te verschaffen, kunnen dit storten op postgiro 266162. of bij den penningmeester, den heer Tim mer, Lieve de Keylaan 3. De oudjes zullen omstreeks kwart over 1 af gehaald worden. Door de groote deelname zal de plaats van vertrek niet zijn Kerklaan maar in Groenen- daal. De werkloozen. Het aantal aan de Ge meentelijke Arbeidsbeurs ingeschreven werk zoekenden bedraagl thans 298, per denzelfden datum in 1936 was dft aantal 409. Speldjesdag. De speldjes voor Zonnestraal hebben f 85.52 hier opgebracht, d. i. 12.— meer dan vorig jaar. Personalia. Onze plaatsgenoot, de heer W. J. L. A. Bos slaagde te Zeist voor het examen L. O. Burgerl, Stand. Geboren: d. van J. M. van Haaster—Brouwer; z. van J. c. Raaphorst- Van der Lans; z. van G. van BreenenRietveld; z. van C. J. StraathofKiebert. Ondertrouwd: N. J. Sondorp en E. J. Meijer. Gehuwd: Th. Verhaar en H. M. Berkhout; A. de Goede en H. J. van der Meij; H. Ruigrok en M. M. Teeuwen; G. j. Moed en M. Stassen. Overleden: C. Bos, m 59 j. Onderwijs Mej. P. de Groot alhier slaaf de te Amersfoort voor het examen L. O. Zij werd opgeleid aan de R. K. Kweekschool „O. L- Vrouwe ter Eem" aldaar. R. K. Damclub ,De R. K. Damclub ODI, on- derafdeeling der St. Josephs Gezellen Vereeni- ging, heeft het kampioenschap der 2e klasse van den Haarl. R. K. Dambond behaald; er werd slechts één wedstrijd verloren. Dit succes is des te mooier daar ODI pas 2 jaar bestaat en nog slechts één jaar bij den bond aangeslo ten is. Missie-speldjes De verkoop der speldjes voor den K. R. O. (Missie-uitzendingen naar de Indiën) heeft hier opgebracht 133.56. Het comité is hierover zeer tevreden en dankt de medewerkers (sters) Maria-Oord. De candidaten der Mode-vak school „Maria-Oord" alhier slaagden allen voor de respectieve examens. Voor costumière: Marie Maas alhier, Marie van Tongeren te Vogelenzang en Veronica Ver haar te Zilk. Voor lingerie: Too de Boer, Truus Broekhof, Nelly van der Zande en Coba Zwaneveld. allen alhier. Allen werden opgeleid door de Eenv. Zusters van O. L. Vrouw, Maria-Oord alhier. Kampioenswedstrijden schaken De strijd om het kampioenschap schaken van Hillegom en omstreken is gestreden en de Bollenstreek kan haar nieuwen kampioen in den persoon van den heer D. Büys te Sassenheim begroeten. Het succes is hem van harte gegund, want er was een zware wedstrijd voor noodig, waar Buys zich prachtig doorwerkte. In totaal wer den hiervoor 14 partijen gespeeld, waarvan 7 in de finale en waaruit de heer Buys 6 punten wist te behalen. Dat hier fel gekampt is blijkt v/el, daar de laatste avond de beslissing moest brengen. De verguld-zilveren medaille is ten volle ver diend. De heer C. Smits wist zich als no. 2 te plaatsen met 5 punten uit 7 partyen. Aan de zen speler wordt de zilveren medaille geschon ken. Als no. 3 en 4 kwamen gelijk uit de heeren H. Gogoll en J. Schoenmaker. Daarop volgden de heeren J. Brauckmann, C. v. d. Lip, P. G. A. Hofke en P. L. v. d. Vlies. De kampioen 1936 scheen in de finale niet erg op dreef te kun nen geraken; na van de voorronde met een goed aantal punten in de finale te zijn over gegaan, werd hij achtervolgd door pech en moest ten slotte de betere plaatsen aan ande ren overlaten. Met voldoening kan men op de gehouden kampen neerzien. Dat er steeds groo- tere belangstelling bestaat blijkt wel hieruit, dat er ditmaal 36 deelnemers waren tegen vorig jaar 24. Donderdag zal tot besluit een gong-wedstrijd worden gehouden; tevens vindt dan de prijs uitreiking plaats, Raadsvergadering In de gisteravond ge houden spoedeischende raadsvergadering is op voorstel van B. en W. besloten tot het aangaan van een geldleening groot f 1.106.000 tegen een rente van 3% pCt. en tot aflossing van diverse leeningen, zulks onder intrekking van de desbe treffende raadsbesluiten van 10 Juni j.l. Nederiandsche Roode Kruis. De transport colonne van de afdeelingen iJmuiden/Velsen van het Nederiandsche Roode Kruis zal, in sa menwerking met de afdeeling helpsters, heden avond een belangrijke buitenoefening houden óp de terreinen achter het fort. Door aange brachte hulpmiddelen zal het transport van ge wonden in vaartuigen worden beoefend, als mede het vervoer der gewonden over het ka naal. De deelnemers zullen daartoe verzamelen te 7.45 aan de Zuidzijde Visschershaven, einde Middenhavenstraat, terwijl uiterlijk 8 uur de inscheping zal geschieden. Burg. Stand. Geboren: C. de Laleijne Stals, z.; J. RutteFortuin, z.; H. J. Duin Oudendijk, d.; E. SchilkeWesseling, z.; G. Molemanvan Leeuwen, z.; P. Mooijde Vries z.; G. Huttinga—ten Hof, z. Overleden: L. W. R. Wenckebach, 77 j., echt- gen, v. A. G. Voorthuijsen; P. Minderhoud, 75 jaar, weduwn. van A. M. Becude; G. Fennema, 6 jaar, z. van J. Fennema; Th. Hamelink, 74 jaar, echtgenoote van J. Porck; P. Kuiper, 28 jaar, ongehuwd; C. E. Langendijk, 37 jaar echtgenoote van A. Alles; J. P. Appel, 20 jaar, ongehuwd. Burgerlijke Stand Geboren: Rudolf Ge- rardus Nicolaas, z. van G. H. van Hecke en C. A. Molenaar Naatje, d. van K. de Vries en G. Grootes Cornells, z. van P. A. Deugd en J. F. Schutte Li'via Maria, d. van A. Indri en C. Martina Mada Margaretha Gerda, d. van G. Boekhoff en N. Bakker Aldina, d. van D. Korringa en A. Hoving Fieter Klaas, z. van K. Jongewaard en L. M. Schaap Willy Cor nelia, d. van W. L. Dekker en B. Krom Louisa Johanna, d. van B. M. van Oerle en K. Altena Johanna Arendina, d. van P. van der Steen en A. Bouman Simon, z. van F. Mol en J. Split Bregitta Maria, d. van G. Seijse- ner en J. Schaapherder Johannes, z. van C. Heijnis en M. C. Prins. Ondertrouwd: P. Breeuwer en E. H. Verhoef P. J. Penning en W. C. H. van der Lee W. F. Plu en K. J. Hesse H. Hesseling en J. Brouwer. Getrouwd: E. J. Beck met A. T. van Haastert W. Leurs met J. G. Zomerdijk W. D. Wiepjes met C. van Maasdam G. J. Dekker met C. Dil. Overleden: Egge Siekterman, oud 49 jaar, geh. met E. Krijt, wonende te Wormer Ank Hetty, oud 19 dagen, d. van P. D. de Jager en C. T. Fleumer Antonius Gerardus Verbeek, oud 65 jaar, geh. met J. Lombard. Wederom wordt in de kerk van pastoor Wil- lenborg te Bloemendaal het eucharistisch zie kentriduum gehouden. Er nemen ongeveer 140 zieken aan deel. De belangstelling is evenals vorige jaren ontroerend en indrukwekkend. Aan de handoplegging namen gisteren, den eersten dag, niet minder dan achttien priesters deel. Morgen heeft de sluiting plaats. Ondertrouwd: H. Visser en N. van 't Hul. F. Tijsterman en S. de Vries. A. K. de Jong en S. M. van Geijtenbeek. P. J. H. Paulen en J. Tromp. R. Bronke en M. E. Moser. T. Elschot en C. van den Bogaard. Th. T. Penka en M. L. H. Iselstöger. A. Zwart en C. F. Streit. H. Merks en F. Niesalla. J. Boot en M. P. C. Westerman. E. W. Hardesmeets en J M. L. Alders. Getrouwd: Th. M. A. Habarken en B. A. M. Simons. J. C. Molenaar en K. Muc. B. Halsema en M. C. Boot. Th. J. Tromp en A. M Snellens. G. Roelands en J. M. R. Lam- parter. P. Chr. j. A. Lohmann en M. Zegwaard. J. Jonker en M. J. Peters. J. Prosee en G. Hooft. P. G. Kalse en E. S. Heijmel. H. Haak 'en A. van Rijn. H. W. Vlugt en C. M. Kruijd. J. de Vos en M. C. Bakker. P. van der Werff en A. Scholten. H. de Vries en A. W. van der Aar. H. Lind en W. L. Bies- brouck. L. G. P. C. van Boesschoten en A. G. Eradus. Th. L. G. Herkes en H. J. van Dijk. D. Keyzer en A. Eijlders. B. K. Wolters en K. F. S. Boch. Geboren: z. van E. A. Lazet-Grahshoff. d. van M. Gerritsen-v. Duijn. z. van M. G. M. Vink-Wolvers d. van E. M. v. d. Berg-Cholewa. z. van J. Zandberg-Koenekoop. z. van J. P. Jansen-Nass. Overleden: Jhr. D. E. C. Dibbets, 60 j., M. v. Heemskerkstraat. G. S. A. Grevenbroeck, 82 j., M. v. Heemskerkstraat. D. Bakker, 77 j., Leidschevaart. Maandagavond maakten wij melding van het feit, dat een achttien-jarige jongen, M. J. W. uit Amsterdam, vermist werd en waarschijnlijk in de Gouwzee tusschen Marken en Monniken dam was verdronken. De moeder van den jon gen deelde Zondagavond om negen uur aan de politie te Monnikendam mede, dat de jongen, die in een kleine boot achter de grootere, waar in zijn familie was gezeten, volgde, last met zijn navigatie kreeg, doordat zijn zeil scheurde. Hij heeft toen getracht roeiende den vasten wal te bereiken. Blijkbaar had hij dit niet kun nen bolwerken en was zijn scheepje een prooi geworden van den wind en het beweeglijke wa ter. Zijn familie verloor hem althans uit het oog. Men zeilde toen naar Monnikendam, waar de familieleden eerst in de richting Katwoude gewandeld zijn in de hoop, dat de jongeman hier was geland. Tevergeefs echter. Toen waar schuwde men de politie. Deze nam onmiddellijk ce noodige maatregelen en alarmeerde telefo nisch Marken en Volendam, die booten uitzon nen om den vermisten jongen te zoeken. Tot diep in den nacht 2 uur heeft men dit on derzoek voortgezet, zonder evenwel een spoor te vinden. Ook het bootje kon men niet achter halen. Dinsdagmorgen had de politie nog geen bericht uit den omtrek ontvangen, zoodat niet ten onrechte voor een verdrinkingsgeval wera gevreesd. Dit geheimzinnige „drama" heeft, zooals wij thans vernemen, wel een zeer verrassende ont knooping gevonden. Toen Maandagavond, on danks doorloopend zoeken en speuren nog niets gevonden was, stelde de majoor van den rijks- veldwacht te Monnikendam zich telefonisch in verbinding met de Amsterdamsche politie, haar verzoekende bij de betreffende familie te willen -nformeeren of deze misschien nog iets verno men had. Een uurtje later ontving deze de mededeeling, dat de vermiste sinds Zondagavond negen uur reeds thuis was De ouders bleken aan het politie-posthuis mededeeling te hebben gedaan, zoo weet „de Waterlander" hieromtrent nog te melden. Daar het verboden is op order van den Hoofdcom missaris van politie voor particulieren intercom munaal te telefoneeren, kon de wachtcomman dant aan een dergelijk verzoek geen gevolg ge ven, doch wees hen er op, dat het hun plicht was de rijksveldwacht te Monnikendam op de hoogte te stellen. Daar hadden de ouders echter geen zin in, want, zoo zeiden ze, dat kost een dubbeltje En zoo kon het gebeuren dat de instanties te Monnikendam, Marken en Volendam bleven zoeken naar een jongen, die reeds lang thuis was. De houding van de familie W. is toch wel voor een ernstige kritiek vatbaar! Bij de uitgevers Erven Bohn te Haarlem, is een boekje verschenen „Haarlemsche Jeugd- herinering", geschreven door haar voorzitter J. L. Tadema, een voordracht, die de heer Ta- dema eenige jaren geleden gehouden heeft en waarvan wij toen verslag gaven. Het boekje is keurig verzorgd en rijk geïllustreerd. Een sympathiek jubileum is er op komst. Op 16 Juli zal de inspecteur van politie le klasse, J. J. Sauer, den dag herdenken, waarop hij 25 jaar geleden in dienst der gemeente kwam. Naar wij vernemen, behoeft men in Hoofd dorp er niet op te rekenen, dat Z. K. H. Prins Bernhard, zooals gehoopt werd, het Concours- hippique, aldaar, op 27 Juli zal bijwonen. Alle leerlingen der plaatselijke visscherijschool te IJmuiden, die dit jaar slaagden voor hun machinisten-examen, zijn onmiddellijk in be trekkingen gegaan tegen goed salaris. Er is een tekort aan personeel. Over het algemeen zijn er twee wedstrijden, die de volle belangstelling hebben van de R.K. athleten. Dit zijn de jaarlijksche wedstrijden om het kampioenschap van den diocesanen bond en die om het kampioenschap van Ne derland. Deze laatste wedstrijden zijn dit jaar op 8 Augustus in Roosendaal. Voor de D. H. A. K.-athleten is de verre reis een bezwaar om massaal deel te nemen. Bovendien is het jam mer, dat het terrein geen ideaal athletiekter- rein is en het dus een tegenvaller is na de schitterende kampioenschappen het vorig jaar op de sintelbaan in Amsterdam. Door dit feit staan de D. H. A. K.-kampioen- sehappen op Zondag 18 Juli a.s. in het middel punt der belangstelling. A. L. O. te Rotterdam heeft evenals het vorig jaar beslag gelegd op de mooie sintelbaan in Rotterdam en hoopt al leen op beter weer dan in 1936. Er wordt aan deze wedstrijden nog een groote nieuwe proef verbonden, n.l. de officieele wed strijden van het district Rotterdam van de K. J. C. Er is een apart programma ontworpen met een vierkamp, waarvoor een puntentelling is vastgesteld. Dit moet de belangstelling trekken van de jeugdige sporters en het belooft dan ook een goede propaganda te worden voor de R.K. Athletiekbeweging. Reeds om twaalf uur begin nen deze wedstrijden, die afgeloopen zijn als om twee uur een aanvang v/ordt gemaakt met de belangrijke wedstrijden. Het programma vermeldt de gewone num mers en is verkrijgbaar bij het secretariaat van A. L. O., den heer H. Tillemans, Eendracht- straat 114a, Rotterdam. Behalve de kampioenschappen worden ook nationale nummers verwerkt en nummers voor nieuwelingen en propagandaklasse. Men kan er op rekenen, dat geen enkele athleet wil ontbreken op deze sintelbaan, zoo- dat er een goede strijd te wachten staat, waar bij zeer zeker een paar records zullen sneuvelen. De reeds verwerkte wedstrijden hebben aan getoond, dat het optimisme gerechtvaardigd is en dat de R.K. Athletiekbeweging in het bisdom Haarlem de periode van Inzinking gelukkig weer achter den rug heeft. Bovengenoemde vereeniging houdt Donderdag avond a.s. haar 14-daagschen baan wedstrijd. Er wordt een kopelwedstrijd, sprint- en klasse mentwedstrijd gereden. Vertrek Amsterdamsche Poort 6 uur. Zondag as geen wedstrijd in verband met het verrijden van de kampioenschappen op de Halfwegsche Wielerbaan te Halfweg op weg fietsen. Voor deze kampioenschappen schreven o.a. reeds in C. de Best, J. de Bry, F. van Rooyen, A. Schaper, Korthals, Drogtrop, enz. enz. Het belooft een spannende strijd te worden voor het kapioenschap over den langen af stand (40 K.M.) en over den korten afstand (sprint, drie baanronden). Op de Dinsdag gehouden voorwedstrijden om het clubkampioenschap van Nederland in het Amsterdamsche Stadion, wist Achilles na Ulysses en Alcmaria geklopt te hebben, in de halve beslissing H.S.V. De Kampioen in de achter volging te slaan. Het was een buitengewoon spannende race, welke door Achilles werd ge wonnen. Hiermede plaatste het zich in den eindstrijd. In den sprint reden voor Achilles Nico Kemp, Harry v. Beugen. In de ploegachtervolging Jan Rijneveld, M. Peetoom en Toon Buijs. Dinsdagavond a.s. hebben wederom onze po pulaire wedstrijden plaats op de Heemsteedsche baan. Inschrijvingen kunnen tot a.s. Maandag geschieden. De renners maken wij er nog spe ciaal op attent, dat voor deze wedstrijden ver gunning gekregen is van de Nederl. Wielren- Unie. Bij de voortzetting werden Dinsdagavond de volgende resultaten bereikt: Heeren-enkelspel: W. Beynes slaat J. Plak 64, 6—1. P. Vermeulen slaat J. v. Hezel 6—3, 64. Pieksma slaat Droste 6—1, 6—2. J. André de Ia Porte sl. F. Kramer 61, 62. H. Lazet slaat J. Saarberg 46, 60, 63. Chr. Melse slaat dr. A. IJ. v. d. Meulen 62, 6—1. Heeren-dubbelspel C. Borgerding en J. v. Waveren slaan P. Hen dricks en mr. M. Wijt 1—6, 8—6, 6—4. Sinot en Pieksma slaan W. Olivier en H. van Hezel 7—9, 6—3, 6—2. M. Meyer en H. Knoop slaan E. v. Hasselt en L. de Kadt 60, 62. Dames-enkelspel: Mej. p. Kat slaat mevr. v. d. Meulen 46, 60, 6—3. Mevr. Smit slaat mej. Wormstecker 61, 62. Dames-dubbelspel Mevr. v. d. Klashorst en mej. Hulshoff slaan mevr. SchottenLoman en mevr. Nijhuis 64, 63. Gemengd-dubbelspel Mej. P. v. Rooy en H. v. Goelsk slaan mevr. v. d. Meulen en H. Saarberg 7—5, 61. Maandagavond 12 Juli a.s. zal meester J. B. de Haas uit Scheveningen ter gelegenheid van het dertig-jarig bestaan der Haarlemsche Dam club, in „Het Hof van Holland", Groote Markt 29 te Haarlem, een causerie komen geven over Hoogland's systeem. Deze causerie zal te 8.15 uur n.m. aanvangen. Het bestuur der Haarlemsche Damclub noo- digt alle Haarlemsche damspelers uit óók de niet-leden van clubs en de leden der Haarlem sche zusterverenigingen deze interessante causerie te komen bijwonen. Introducties zijn aan de zaal gratis verkrijg baar! Waar meester de Haas bekend staat als een bijzonder deskundig en aangenaam causeur, wordt groote belangstelling verwacht. In de pauze van deze causerie zal de huldiging plaatsvinden van de nieuwe Haarlemsche kam pioenen, terwijl tevens de in de afgeloopen wed strijden om de persoonlijke kampioenschappen van Haarlem en omstreken behaalde prijzen zullen worden uitgereikt. Men verzoekt ons te melden dat bovenge noemd vischcollege op Zondag as. zijn half- jaarlijksche kaswedstrijd houdt. Er bestaat een groote belangstelling voor dezen wedstrijd. met de moderne Salonbootdiensten der Reederij C. ZWAAG - AMSTERDAM - Tel. 41207 - HARDERWIJK - Tel 51 Wij varen alleen en uitsluitend met de Nieuwe Salonbooten Afvaart: Amsterdam, uitsluitend STATIONSPLEIN, Oostzijde Afvaart: Harderwijk, Havenkade voor den Vischafslag Let goed op de Juiste ligplaats en namen der Salonbooten Vertrek van Amsterdam en van Harderwijk op precies dezelfde uren van Zondag t/m Vrijdag 8.40 en 18 u.; Zaterdags 8.40, 14.30 en 19 u. Maandagsmorgens om 4 u. extra-dienst, zonsopgang op 't IJselmeer Retour 60 ct., kind 30 ct. Luxe-klas ret. 75 ct., kind 40 et-, rijw. 3o ct Van Amsterdam om 8.40: Retour f 1.Luxe-klas f 1.25 Van Harderwijk 13 uur: Retour f 0.60, kind 30 cent Afv. dagelijks van de Sloterkade b/d Zijlbrug om 10.30: R/et. fl. Te'efoon 80993 Er 6 d. Naar PARIJS, vertr eiken Maandag 47.50 10 d. TIROL, GROSZGLOCKNER, DOLOMIETEN, vertr. 12, 26 Juli, 9, 22 Aug95. 15 d. NICE, VENETIË, DOLOMIETEN en GROSZ GLOCKNER, vertr. 25 Juli, 8 Augƒ132.50 15 d. BUDAPEST, PRAAG, WEENEN over den Grosz- glockner- en Packpas vertr. 25 Juli; 1, 15, 29 Augustus 135. VRAAGT ONS GRATIS PROGRAMMA NAAR MARKENDinsdags en Donderdags. Vertrek Kouden- horn 8.30 uur. Pfijs: le kl. 2.Toeristenklasse 1.25. H NAAR KAGERMEER: lederen Zondag; vanaf 12 Juli Maan- EE dags, Woensdags en Vrijdags. Vertrek 1.30 u. vanaf Kouden- ïE horn. Zondags vertrek 1.50 uur vanaf Z. B. Spaarne. Prijs le klas 1.25, Touristenkl. 0.80. Kinderen beneden 10 jaar half geld. In dezen prijs is begrepen het afhalen per auto vanaf Uw woning naar de salonboot (behalve Zondags). Uw plaats is dan gereserveerd. Groote gezelschappen red. g Muziek en uitstekend buffet aan boord. H. J. FEYE, Dir. KANTOOR: RAVELINGSTEEG 13 TELEFOON 11292 GIJSBERTUS IN DEN HAAK, motorschipper, Kalf 90, Zaandam, brengt bij deze ter algemeene kennis', dat door hem een vaste zal worden ingesteld met de passagiersmotorboot „WILHELMINA", plaats biedende aan 140 passagiers. Ligplaats: Zulder Buitenspaame. DIENSTREGELING vanaf 12 JULI t/m 31 AUGUSTUS DAGELIJKS: Vertrek uit HAARLEM 10 uur v.m. Aank. SCHIPHOL 1 uur n.m. Vertrek SCHIPHOL 4 uur n.m. Aankomst HAARLEM 7 uur n.m. Prijs per pers', f 0.80 retour. Kinderen beneden 14 jaar 0.50 retour. GEZELSCHAPPEN REDUCTIE Zaandam, Juli 1937 DE ONDERNEMER EEN BLAAM VOOR HET CHRISTENDOM? Geachte Redactie, Er staat in het verslag van de redevoering, welke pater Peters voor de afdeeling Haarlem der Jongeren van de R.K.SP. op Vrijdag 25 Juni j.l., heeft gehouden*) een passage, waarmede ik en meer strijders voor de R.K. Kerk en een goede samenleving zich niet kunnen vereenigen. Ik lees daarin het volgende: „Het is een blaam voor het christendom van de vorige eeuw, dat socialisme geboren werd. Het is een schande, dat het communisme ge komen is. En ook het Nationaal-Socialisme had niet be hoeven te bestaan." Mr. de Redacteur, sprak de onvergetelijke Dr. Schaepman niet Je volgende woorden? „Ik wensch aan Nederland te geven eene school van werklieden met rotsvast geloof en kennis." In deze woorden lag toch het streven van de algemeene werkliedenvereenigingen, die gekomen zijn? Die vereenigingen hadden tot doel: den werkenden stand te beveiligen, voorzien van geestelijke wapens, om de godsdienstig-zedelijke gevaren en de sociale dwalingen te keeren. Deze waren niet ontstaan door achteloosheid of verwaarloozing van het proletariaat door de Kerk of het Christendom. Neen, de liberale heeren groot-industrieelen, de geldmagnaten, die ook alle regeeringsposten door hun macht bezet hadden, wilden niet, dat de Kerk zich met de regeerings- en industrieele zaken bemoeide. Dit was dan ook de oorzaak van ongekende concurrentiezucht en de daaruit ontstane uit buiting bracht een overcompleet aan krachten mede. Het is het groot-kapitaal van 10o jaar geleden, dat op den ontzettenden roof op de niet-bezitters aanstuurde ten voordeele van zichzelf en ten nadeele van de massa. Het ls dus geen blaam voor het christendom van de vorige eeuw. Neen, het is Ma blaam van het liberalisme, dat Kerk en priester uitsloot en tot zijn devies maakte: „Ieder voor zich, God voor ons allen." Die liberale uitbuiting, de oorzaak dat het socialisme geboren werd. Sprak die geldmagnaat van 1830 in Twente niet de volgende woorden: De arbeiders zijn niet losbandig genoeg, zij sparen nog te veel, drinken te weinig. Huwen moeten zij. Zij, die ongetrouwd bleven, zijn niet arm genoeg om te volbrengen het spel voor hen. Werk, verteer en sterf, alles in den haast, ten voordeele van Uw meester. U begrijpt, dat uit dat verval het socialisme geboren moest worden. Het is goed, dat de jongeren onder ons, katho lieken, weten, dat hun een taak wacht, dat zij weten wat de ouderen hebben tot stand gebracht met behulp van Kerk en priesters. Wat zij deden om dat te vervolmaken, te doen rijpen, te doen vruchtdragen. Hoogachtend, J. PONDAM Cremerplein 24 Pater Peters O.E.S.A. schrijft ons: ANTWOORD AAN INZENDER Het lag hoegenaamd niet in mijn bedoeling om te kort te doen aan 't werk der voorouders en voorgangers in de politiek der R. K Staatspartij. Dat zou ondankbaar zijn en op géén wijze te motiveeren. Het lag evenmin in mijn bedoeling om alleen aan 't Christendom van Nederland te denken, toen ik 't Christendom de schuld gaf (ten deele) van 't ontstaan der extremistische stroomingen in de wereld. Met deze verklaring zal U al veel duidelijk zijn geworden. Anders gezegd: Als alle Christenen (Katholieken en Protes tanten) Christenen waren geweest, of nu waren, dan konden de extremistische richting hun testa ment wel maken. Z. H. Exc. Mgr. dr. J. de Jong, onze Aartsbisschop, wijst in Zijn Vastenbrief van dit jaar op dat groote probleem: de schuld der Christenen in 't wereldgebeuren. Hoeveel Christe nen, misschien trouwe kerkgangers, waren en z(jn nog: liberaal op sociaal-economisch terrein. Het was en is, alhoewel minderend, een geestelijke infectie. Voor onze Idealistische jeugd ligt hier nog een geweldig terrein braak. En 'ook in deze richting voornamelijk hebben we de mogelijk heid van een „halt" te zoeken tegen den angst- wekkenden geloofsafval van onzen tijd. p. EUSEBIUS PETERS, O.E.S.A Het opnemen van dit stuk is vertraagd doordat wij het ter Inzage hebben gezonden aan den Zeereerwaarden pater Peters te Eindhoven, die het ons wegens afwezigheid pas een dezer dagen, voorzien van een onderschrift, terug- tibludog r H Gebouw St. Bavo R.K. Schaakclub „St. Bavo", 8 uur; Proza, 8 uur; Gecombineerde be sturen Slagers, 8 uur; R.K. Oratoriumvereeni- ging, half 9. Frans Halsmuseum Frans Halstentoon stelling, 105 uur. Teylerts Museum Tentoonstelling van tee- keningen en gravures door oudere en Jongere tijdgenooten van Frans Hals, 114 uur. Kunsthandel Pictura Gierstraat Ten toonstelling van schilderijen van mevr. J. Berg man—Maes, 10—7 uur. Frans Halstheater: The Texas Rangers, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt-theater: Lloyds of London, 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor-theater: „De humane bruut", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema-Palace: Filmac, 115 uur. „Men- schen met maskers", 7 en 9.15 uur. Gebouw St. Bavo St. Nicolaasvereeniging „Haarlem", 7 uur; Bestuur Melkhandel „St. Jo seph", half 9; Federatie groenten- en fruit handelaren, 8 uur; R.K. Bevolkingsbureau, 8 u. Groote of St. Bavokerk Orgelbespeling, 34 uur. Frans Halsmuseum Frans Halstentoonstel ling, 105 uur. Teyler's Museum Tentoonstelling van tee- keningen en gravures door oudere en jongere tijdgenooten van Frans Hals, 114 uur. Kunsthandel Pictura Gierstraat Ten toonstelling van schilderijen van mevr. J. Berg manMaes, 107 uur. Gem. Concertzaal Volksconcert H. O. V., kwart over 8. Frans Halstheater The Texas Rangers, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt-theater Lloyds of London, 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxortheater „De humane bruut", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace Filmac, „Menschen met maskers", 115 uur, 7 en 9.15 uur. zond. REDACTIE

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 2