■r; HERWONNEN LEVENSKRACHT Frischheid Eau dc Cologne EVERLASTING Hup Haarlem! Geur li i Verkwikking SPELDJESDAG WOENSDAG 7 JULI 1937 Haarlemsche orkestver. m T entoonstelling HerwonneiI Levenskracht Met spontaan Uw steun te geven, Redt gij menig menschenleven ZONDAG 11 JULI Herdenking jhr. Dibbits DE LACHENDE HALS Tentoonstelling teekeningen van tijdgenooten in „Teyler" Hogramma van de Haarl. Radio- Centrale op Donderdag 8 Juli Een dronken drenkeling NEDERLANDSCH FABRIKAAT. Orgelbespeling Werkstukken der leerlingen van de R.K. Buitengewone school St. Joseph WELDADIGHEID NAAR VERMOGEN Pandpoort - Koningstraat Net schoon! V. ENGELEN EVERS - HEEZE HERWONNEN LEVENSKRACHT Vijftig jaar in dienstbetrekking Eindexamens H.B.S. De muziek-verwantschap tusschen Britsch-Indië en ons Westen Modevakschool St. Pius Jaarvergadering Haarl. Damclub STAD We ontmoetten haar op de Groote Markt de Haarlemsche Stedemaagd. Ze was treurig gestemd, en ging zit- kn, met het hoofd in de handen, op de on- 'ferste trede van de stadhuisstoep. Vanwege de burgemeestersvacature zoudt ge 'fenken, maar zij vertelde ons, dat haar vrije- ^isjestija best beviel. Loco-burgemeester Van Llemt, die, tot de nieuwe Heer van Haarlem er 151 op haar passen moet, is zoo kwaad niet, ^'de zij, en ziet heel wat door de vingers. Al het tot September duren, heeft zij tot hem 8ei!eBd, zij vindt het best. En een gevrij, dat er 0lri haar heen is!.... Zij keek eens links den kant van de Bartel- Jorisstraat heen en zij keek eens de Koning straat in de richting van de Gedempte Oude Gfacht uit. Ze dacht aan een paar bekende Advocatenkantoren, welke in die richtingen Belegen zijn. ,,Och, ze gedragen zich heel cor- fect" zeide zü. „maar ja, het is zoo moeilijk v°°r mij. Tegen wien moet ik nu glimlachen als a"e twee tegelijk voorbij komen? Bovendien, 26 zijn de eenigen niet en wie weet of Paps in Haag hij is nog zoo vreeselijk ouder- Vetsch, dat hij mij zelfs mijn meening niet Vraagt niet iemand uit de Zaan of uit Gel- t^rland voor mij uitzoekt. In zoo'n geval is het altijd maar prettiger net te doen alsof de haarlemsche Adonissen heelemaal geen blauw tje bij mij geloopen hebben. Maar laten de Haar- ^oimers zich maar geen zorgen over mij ma- ^b, hoor; ik red dat wel met de heeren en aan de Haarlemmers, dat zij rustig met Vaeantie kunnen gaan, Want dat ik niet van Plan ben mijn vrijage vóór het einde van de "Paand Augustus op te geven. Misschien wordt aet wel eind September. 2e keek weer als iemand, die het op kantoor op zijn werkplaats niet naar zijn zin heeft. Enfin, ze bleek niet in d'r hum te zijn over P® Haarlemsche voetbalvereenigingen. De kroon ls blij van het hoofd gevallen, klaagde zij. Vroe- 8er vier eerste-klasse-clubs H. F. C., R. C. H., haarlem en E. D. O., nu alleen nog maar Haarlem. Of was het soms geen glorie, de -®nige stad in Nederland te zijn, waar vier •Paal elf paar eerste-klas-voetbalbeenen ge kweekt werden? Terwijl Amsterdam er maar ééh, in zijn goeden tijd drie, Den Haag en Rot terdam twee maal elf first-class voetballers bij- kon brengen. U begrijpt mijn ontstemming. 2elfs R. C .H., dat gedachtig aan het komen, en overwinnen één jaar na zijn komst 'b de eerste klasse reeds in de ridderzaal van °Ps stadhuis door burgemeester Maarschalk kon worden gehuldigd als kampioen der Neder- 'Pbdsche kampioenen, is gesneuveld. Hoe zij er zoo toe kwam, midden in den zo- Pier, aan voetbalkampioenen te denken? Het is de tijd van kloppende en niet-klop- P®bde begrootingen. Op alle stadhuizen van Nederland wordt onder hoogen druk gewerkt eP ook de Haarlemsche Stedemaagd heeft het 'buis in deze dagen om den drommel niet lol- 'lS- Bij den heer Andreae, den chef van de af deling financiën, klopt er iets niet: de reke ning van 1936 wil maar niet met een voordee- ''S saldo uitkomen en Waar dat saldo, voordee- S of nadeelig, de eerste post op de nieuwe dgrooting moet worden, is hij bang, dat het dt jaar geen goed begin en half werk zal wor- db. Wat zou nu die vermakelijkheidsbelasting Vah H. F. C„ E. D. O. en Haarlem waren zij aile eerste klassers welkom zijn. Inplaats d-arvan leveren zij nu nadeel op en de ge beente heeft al eens zooiets als een deur waar - dr naar E. D. O. moeten sturen, omdat het d terreinhuur niet betaalde. Set begon zoo aardig te gaan, zei de Stede- 'Ppagd, Haarlems Bloei, dat honneponnig gees teskind van buurman van Tetering hierover, P°®t het zoo lekker; het zet mij aardig in de bloemetjes.... Wjj hebben haar voor het einde van het vol- ®ebde voetbalseizoen weer vier eerste klas voet balclubs toegewenscht ter bestendiging van baar voetbalglorie, die van hier uit over Neder- 'pbd is uitgegaan. uws Donderdagavond 8 Juli as. zal de Haarlem- ?®he Orkestvereeniging een concert geven o. 1. v. Mi Arinus Adam, met medewerking van Piet de 1 be; kaardt. j^Eveze pianist is een bekend paedagoog in fdarlem en andere plaatsen en is als solist in 'bnen- en buitenland opgetreden. jj.Sy de bezoekers van de H. O. V.-concerten is 'et de Waardt geen onbekende. Onder leiding „ah Chr. Kriens en Nico Gerhardz trad hij Berege]d als solist op. Voor de pauze zal door Pauze; 10.35 London Reg.; 2.50 Droitwich; 6.20 Diversen 5.40 Brussel Fr.; 7.00 tot 11.50 Droit wich. Progr. 5: 8.007.00 Diversen; 7.00 Eigen gra- mofoonplatenconcert (orgel en marschmuziek) 8.0012.00 Diversen. Er is feest in Haarlem. Groot feest! Weet gij 't nog allen niet, lezers? Méér dan honderd schilderijen zijn te zien in het Frans Hals-museum van den Haarlem- schen meester, dien men wel „de lachende Hals" noemde. Bij zooveel schatten van groote kunstwaarde, die als juweelen glanzen in de zalen van het jubileerend museum, behoort feest! Weelderiger moest de bloementooi zijn, die de stad ten toon spreidde en van alle huizen diende de driekleur te wapperen! Waarom is er geen muziek van schaterende trompetten, waarom is heel Haarlem geen bloe mentuin, vol feestelijke klanken? Hoe is 't mogelijk, dat niet een stroom van bezoekers, van ongeduldige bewonderaars, vol bewogenheid, vloeit naar 't Groot Heilig Land, met zijn voornamen rijkdom, als door de poor ten van een stadion, waar een belangrijke wed strijd zal worden gespeeld? Ziet ze toch, die portretten en feestelijke ta- fereelen van den grooten Nederlandschen mees ter! Reeds lang zijn de geportretteerden heenge gaan, hun gebeenten verbleekten of vergingen, maar hun beeltenissen leven nog vol spranke ling en vitaliteit. De meester heeft ze nog levendiger gebeeld dan ze waren en daarom leven ze voort, vele jaren. Zie dien geleerde, zie de deftige dame, zie de vrouw uit het volk, zie „Malle Babbe" of de lachende knapen bij hun werk of spel. Weest geestelijk dischgenoot naast de jube lende gasten der schuttersmaaltijden en ziet in stijgende bewondering de regenten en re gentessen, of zij zóó op u toe wilden treden! Eigenlijk wilden we 't niet hebben over deze grootsche expositie, op gelukkigen tijd en wijze, in gereedheid gebracht door directeur Grata- ma, daar hierover nog uitvoerige artikelen in dit blad zullen verschijnen. Men vergeve ons echter ons enthousiasme, dat zoozeer begrijpelijk is. Want een kunstenaar ials Hals stelt ons een uitbundige liefde tot het van God gege ven leven voor oogen, die blij maakt en op getogen Ons doel was echter eenige zeer waardeeren- de woorden te wijden aan een parallel-ten- toonstelling in Teyler's Museum, te Haarlem. De directeur-schilder Buisman bracht in de daarvoor bestemde zaal een zeer interessante, waardevolle en fraaie collectie bijeen uit den schattenvoorraad van zijn museum van teeke ningen en gravures, door oudere en jongere tijd genooten van Frans Hals, als daar zijn: Karei van Mander, Abr. Bloemaert, Saverij, Dirk Hals, J. de Bray (die Haarlemsche pracht-schil- der!) Salomon de Bray, Van Wieringen, E. en J. v. d. Velde, S. van Ruysdael, Molijn, Jan van Goyen, Hendrick Avercamp, W. Buytenwech, de Vlieger, Saenredam, Pieter Quast, M. Mo- lenaer, Wouwerman, Bega en niet te vergeten Adriaan van Ostade. Allemaal klinkende namen van mannen, die, ieder voor zich, groot zijn geweest en meesters der beeldende kunst! Wij teekenden aan een zwart-wit werkje: „Landschap", van Ruysdael, zoo teer en fijn en met liefde gegeven. Interessant is de teeke- r.ing van E. v. d. Velde, geheeten: „De terecht stelling van Gilles van Ledenberg", die zelf moord pleegde en tot schande voor een groot auditorium in zijn doodkist werd opgehangen! Subtiele teekeningen zijn aanwezig van Jan van Goyen, spiegelende watergezichten, zoo blank en edel; een kleurig ijs-tafereel van Avercamp boeit in sterke mate, evenals in terieurs, bevolkt met vele personen van Van Ostade. Bijzondere tafereeltjes, geestig en vol waar heid kan men lachend bezien, om de onderwer pen: Bij den pedicure, tandarts, etc. Ook vroe ger deed men zijn best de kwellingen te niet te doen, maar 't ging niet op bepaald zachte wijze Noemen we ten slotte nog de fraaie gravu res van Suyderhoeff, naar portretten door Frans Hals, meest van prominente geleerden of predikanten, zooals b.v. den bekenden De- venternaar Sibelius. Ook is er 'n gravure naar Hals' z.g. „Mulat". Hieronder treft men het vroolijke vers: „Siet Monsieur Peeckelharing an, Hij prijst een frissche volle kan. En hout het met de vogte back, Dat doetzijn keel is altijd brack." Hals, de vroolijke, lachende, hield wel van een grapje, al schijnt Houbraken, de schilder schrijver, erg overdreven te hebben in zijn „Schouwburge der Schilderkunst", omtrent Hals vroolijke daden. Naast de vroolijke, heeft deze meester talrijke groote daden gesteld, zóó groot en grootsch, dat wij, zijn nageslacht, nog beven op onze stoelen bij zoo'n ontzagwekkend kunnen en willen, bij zulk een geweldig kun stenaarschap! K. de H. 111 gespeeld worden de Fantasie de concert, tamelijk onbekend werk van P. Tschai- °Wsky voor piano en orkest. Na de pauze zal °g worden uitgevoerd de Fantasie over Hon- |aarsche Volksmelodiën van Fr. Liszt, eveneens °°r piano en orkest. In verband met het overlijden van den ad ministrateur der H. O. V. jhr. D. E. E. Dibbits, j at door het bestuur, de dirigenten en orkest- ®öen zeer betreurd wordt, zal het orkest het ~°dcert openen met het spelen van Ases' Tod an Edw. Grieg. Daarna zal begonnen worden /^t de Ouverture „Prince Igor" van A. Borodin, r? sluiten voor de pauze met „Variaties over J? Russisch Thema" van Arensky. „Tenslotte wordt nog uitgevoerd de „Akade- ^che Pest Ouverture" van Joh. Brahms. Erogr. 1: Hilversum II. iTogr. 2: Hilversum I. j-ITogr. 3: 8.00 Keulen; 10.50 Parijs R-i 12.35 fbussel Ned.; 2.20 Parijs R.; 3.35 London Reg.; j.20 Keulen; 5.20 Brussel Fr.; 5.50 Keulen; 7.20 r'D'ssel Ned.; 7.50 London Reg.; 8.20 Keulen; 8*> Rome. 'Tégr. 4: 8.00 Brussel Ned.; 9.20 Lille; 9.50 Maandagmiddag omstreeks drie uur wilden eenige Amsterdammers, die per auto naar Zandvoort waren gekomen, de bloemetjes eens buiten zetten. Zij gingen met schipper Jan de Groot een boottochtje op zee maken. Toen de boot ongeveer 150 meter uit de kust was, trok een hunner, die wat men pleegt te noemen te voren wat geestrijk vocht naar binnen had ge werkt, zijn colbertjasje uit en sprong plotseling in zee met de bedoeling naar de kust te zwem men. Alhoewel hij wellicht een goed zwemmer kan geweest zijn, bleek toch, dat het „vuur water" in hem en het water om hem zich ge droegen als water en vuur, hetgeen tot gevolg' had, dat het hem niet gelukte naar de kust te komen en hij begon onmiddellijk om hulp te roepen. De stoelenverhuurder L. T. begaf zich op het hooren der noodkreten te water #n het mocht hem gelukken den drenkeling Op het droge te brengen, hierbij geassisteerd door P. S. De Amsterdammer, een 36-jarige kok, had nog al wat water binnen gekregen. Op het strand werd hij door dr. Tichelaar, bijgestaan door het lid der Zandvoortsche Reddingsbri gade, Henk Vink, behandeld, waarna de over moedige drenkeling per auto naar Amsterdam kon terugkeeren. Wonderlijk hoe de loomheid ver vliegt na zoo'n paar verkwikkende druppels Eau de cologne BOLDOOT1 Heerlijk die geur, die U zoo vliegensvlug weer fit maakt, die U zoo verfrischt, dat U alle warmte, alle stof, alle vermoeidheid snel vergeet! Let op, dat er op Uw flacon BOLDOOT staat, - als waarborg voor echtheid! IMPÉRIALE 25 ct. en hooger. VÉRITABLE 20 ct. en hooger. in de Groote- of St. Bavokerk te Haarlem, op Donderdag 8 Juli 1937 des namiddags van 3 tot 4 uur door den heer George Robert, Programma 1. Herr Gott, Dich loben wir, 2. a. Elevazione, b. Larghetto, 3. Variatiën op Psalm 107, C. 4. In Memoriam, Requiem Pie Jesu Quid sum Miser Recordare Jesu Pie. 5. Pastorale-Offertoire, F. 6. Psaume „I cieli immensi' J. S. Bach D. Zipoli G. B. Bassani F. Hendriks Jr. Jos. Jongen de la Tombelle B. Marcello. Reeds maakten wij melding van het feit, dat de bekende R.K. Buitengewone school St. Jo seph in de Nic. van der Laanstraat dezer da gen in intiemen kring haar twaalf en halfjarig bestaan vierde. Bij deze gelegenheid is van de werkstukken, vervaardigd door de leerlingen der hoogere en lagere klassen, in verschillende loka liteiten van de school een tentoonstelling inge richt, die een nauwkeurig beeld geeft van den zegenrijken arbeid, die door deze instelling wordt verricht. Bij ons bezoek viel ons opnieuw op welk een prachtige inrichting deze school voor Haarlem en omgeving biedt. Ingewijden weten met welke moeilijkheden de besturen der bui tengewone scholen over het algemeen te kampen hebben om van officieele zijde de beschikking te krijgen over gebouwen, welke geschikt moeten worden geacht voor het onderwijs aan geestelijk misdeelde kinderen. Met een open oog voor de financieele uitgaven aan een en ander verbon den, is het toch een opvallend verschijnsel, dat tallooze bijzondere buitengewone scholen wor den ondergebracht in gebouwen, die dikwijls voor het gewone schoolonderwijs niet meer in aan merking komen. Wanneer men daarbij bedenkt, dat licht, lucht en vroolijke omgeving, in het bijzonder bij geestelijk misdeelden, van zeer groote beteekenis is tijdens het geven van het toch al. zoo moeilijke onderwijs, dan rijst de vraag of het onderbrengen van deze kinderen in oude gebouwen waarvan onder andere Amsterdam een sterk voorbeeld levert wel in overeenstemming is met een groote noodzaak, die voor de geestelijk misdeelden in de allereer ste plaats naar voren dient te worden gescho ven. Met deze veelvuldig voorkomende practijk voor oogen mag ter gelegenheid van het 12jA- jarig bestaan der R.K. Buitengewone school St. Joseph wel worden gewezen op de doortastend heid van het actieve bestuur dezer school, dat het gelukte, met medewerking van de of ficieele instanties, in September 1931 de funda menten van een gebouw te doen leggen, dat thans, vijf jaar na zijn voltooiing, door de archi tectuur en inrichting nog allerwegen de aandacht trekt en door onderwijzers en onderwijzeressen uit verschillende gedeelten van het land van tijd tot tijd met groote bewondering wordt bezich tigd. In deze school heeft het onderwijs in deze laatste jaren zich dan ook onder gunstige om standigheden kunnen ontwikkelen, waarbij de toepassing der modernste leermiddelen en leer stof een belangrijke rol heeft gespeeld. De ten toonstelling levert een treffend bewijs van dat gene waartoe de leerlingen van deze school, ondanks hun geestelijke onvolwaardigheid, in staat zijn en dwingt zelfs meerdere malen be wondering af. Zoo is er door de meisjesleerlingen, juist ter gelegenheid van het 12 '/2-jarig bestaan, een gehandwerkt schilderij vervaardigd, dat 'n beeld geeft der „historische" ontwikkeling van de school, waarbij zelfs enkele figuren niet werden vergeten. Trouwens, al hetgeen men te bewon deren krijgt op gebied van handwerken zal me nige huismoeder in bewondering brengen; de meisjes beschikken zelfs over de vaardigheid om het keurige en geslaagde naaiwerk op een Clectrische machine te verrichten. Het onderricht op deze school streeft er naar, behalve het bijbrengen van zooveel mogelijk verstandelijke kennis als de omstandigheden bij ieder kind afzonderlijk dit toelaten, de leerlin gen algemeen geschikt te maken voor de prac tijk. Zoo vinden we in het schoolgebouw St. Jo seph een groote keuken, die van alle gemakken is voorzien en waar de meisjes geschoold wor den in allerlei huishoudelijke bezigheden, ter wijl ze natuurlijk ook leeren koken, bakken en braden. Wij waren in de gelegenheid van de verschillende producten te proeven, die voor dit feestelijk gebeuren uit den aard der zaak hoofd zakelijk uit verschillende koeksoorten bestonden, en we kunnen niet anders zeggen dan dat het voortreffelijk was. Zeer opmerkelijk is, dat grenzende aan de keu ken. zelfs een huiskamer is geïnstalleerd waar de meisjes, behalve het gewone „kamer-doen", óók nog leeren hoe ze een moderne tafel moe ten dekken en opdienen. Zelfs is er in dit ge bouw de beschikking over een volledig inge richte slaapkamer, waar de meisjes eveneens met de verschillende, voor dit gedeelte onzer woningen noodzakelijke werkzaamheden ver trouwd worden gemaakt. Men vindt er zelfs een wieg vervaardigd door de jongens om de meisjes eveneens hun krachten te laten beproe ven met het uit- en aankleeden van een baby pop. Uit dit alles blijkt, dat het onderwijs dus is afgestemd op de practijk en er naar wordt gestreefd om de meisjes volkomen geschikt te maken voor de huishouding. Het spreekt vanzelf, dat met de jongens een zelfde richting wordt gevolgd, namelijk het ge schikt maken voor de practijk. Met dit doel wordt, naast het onderricht in de gewone, be kende schoolvakken, tevens onderwijs gegeven in handenarbeid, waarbij de leerstof zooveel mogelijk in practijk wordt gebracht. Men staat werkelijk verbaasd over de resultaten, die de jongens met hun timmerwerk, houtsnijwerk, cartonnagewerk of op welk ander gebied ook, hebben kunnen bereiken. Zoo zagen wij een werkelijk zeer geslaagde Kerstgroep, een voor treffelijk uitgevoerde raamversiering, voorstellen de een beeltenis van onze koningin, een geesti ge, in hout gesneden reproductie van de Dionne- vijfling en tallooze andere werkstukken. Zelfs de tuinbouw-producten ontbreken niet. Sinds het voorjaar heeft de St. Josephschool de be schikking over een stuk grond, gelegen aan de Bisschop Callierstraat, vlak voor de Kathedraal. Hierop hebben de jongens, onder leiding van hun onderwijzers, reeds ijverig gewerkt, met het gevolg, dat op deze tentoonstelling verschillen de producten zijn uitgestald, onder meer groote boonen, doperwten, bloemkool, nieuwe aardap pelen, enz. De producten, die daarvoor in aan merking komen, worden in de keuken wederom verwerkt we zagen zelfs geweckte groenten en zoodoende trekt heel de school profijt van het stuk grond, dat in het voorjaar ter be schikking is gesteld. In dit onderwijsinstituut bezit Katholiek Haarlem en omgeving een inrichting, die in be langstellende kringen van geheel Nederland de aandacht trekt en als zóódanig ook verdiende, tijdens haar huidig jubileum, in het centrum der belangstelling te worden gesteld. Zeer te recht merkte het hoofd der school op, dat men hoopte in de komende 12 /2 jaar nog veel te be reiken met en voor het geestelijk misdeelde kind. In het verslag van de feestviering werd in ons blad van Dinsdagavond melding gemaakt van den speeltuin bij de kathedraal, die inge richt zou zyn om den kinderen meer blijheid in het leven te geven. Men moet hiervoor lezen den schooltuin achter den speeltuin bij de kathe draal. „Weldadigheid naar Vermogen" Deze drie woorden zeggen u veel, Het is prettiger te geven dan te ontvangen Geef dus den armen ook hun deel. Postgiro 212793 Telefoon 11855 Zoo kun je wel aan den gang blijven... Stop maar weer in de wasch Moeder. Gelukkig kan 't er goed tegen, 't Is Everlasting. Die is ongelooflijk sterk, ze krimpt niet, ze verschiet niet en blijft heerlijk zacht. Voor babykleertjes is Ever lasting reusachtig 1 En zoo voordeelig knotlengte nu 359 Meter. Weldra beginnen weer de vacanties, korte en lange. Volop gaan de menschen weer ge nieten van al het schoone dat God in de na tuur geschapen heeft, om kracht te verzamelen en daarna met frisschen moed het werk te her vatten. Al zal de beurs voor velen niet toela ten op reis te gaan, in onze onmiddellijke om geving is zooveel gelegenheid van het buiten leven te genieten. Want als wij gezond zijn, zijn wij nog rijk. Vraag het maar aan de zie ken waarom zij ons benijden, hun antwoord zal zijn: om uwe gezondheid. En gij weet het, zoovelen missen hun gezondheid en zijn in ge vaar ze te verliezen door onzen vijand de T.b.c. Konden zij maar eens in aanmerking komen voor een sanatorium of gezinsverpleging; on getwijfeld zouden velen weer gezond worden. Dat nu is het doel van Herwonnen Levens kracht, zooveel patiënten als maar mogelijk is uitzenden en een vader of moeder of kind hersteld in den huiselijken kring laten terug keeren. Zoovelen moeten nog wachten, omdat het bestuur niet over de noodige geldmidde len beschikt; als het maar niet te laat is. Daarvoor wordt u een speldje aangeboden Zondag 11 Juli. Weigert het niet en geeft uw offertje, dankbaar aan God dat gij nog gezond zijt. P. POPPEN, kapelaan. Vandaag herdenkt de heer J. Koster, wonende Lange Margarethastraat te Haarlem, den dag, dat hij vóór 50 jaar in dienst kwam bij de firma M. J. Roozen te Heemstede. In de morgenuren waren reeds de noodige bloemen gekomen, zoo o. a. van de patroons, van hun kinderen en het personeel. En met trots liet de jubilaris ons het schrij ven zien, dat het H. M. de Koningin behaagd heeft hem de eere-medaille in brons, verbon den aan de orde van Oranje-Nassau te schen ken. Om half 12 kwam zijn tegenwoordige pa troon, de heer Nic. Roozen en diens broer, de heer J. Roozen, vertegenwoordigend de oude firma N. J. Roozen, den jubilaris complimen teeren. Hierbij voerde het woord den heer N. Roozen, die schetste het verleden van den jubilaris in het bedrijf, eerst als jong maatje bij onzen vader, daarna bij diens overlijden, bij de jon gere firmanten. U hebt uw arbeid en uw kracht aan de zaak gegeven, plichtgetrouw en ijverig. Nooit was u iets te veel of te zwaar. Gij waard steeds een voorbeeld voor de jongeren. Met groote vol doening, aldus spr„ kunt gij over deze achter u liggende periode terugzien, en besloot met de bede, dat de goede God hem nog vele jaren gezondheid en kracht zou geven om te blijven arbeiden voor de firma, waarvoor hij zijn geheele leven gewerkt heeft. Mede namens de firma N. J. Roozen over handigde hij den jubilaris een enveloppe met inhoud. HAARLEM. (H.B.S.B., Santpoortplein). Ge slaagd de dames H. Max, G. D. Kloots, W. E. Ciaessen en de heeren H. Smink, C. J. Mol, J. G. Niesten, A. Geerlink, J. Groenendijk, G. J. Sleutelberg, G. J. Endlich, H. J. Rem, D. van Parreeren. Iedere automobilist kan u dadelijk vertellen, hoeveel kilomeier per uur zijn wagen haalt, maar slechts weinigen weten, hoeveel meier ze wel noodig hebben om met die vaart te stoppen I Een select gehoor luisterde gisterenavond in het intieme, blanke zaaltje van atelier de Kerkuil aan de Nieuwe Gracht naar een uiterst belangwekkende inleiding over bovengenoemd onderwerp door den bekenden musicoloog dr. A. A. Bake uit Londen, die zijn lezing zelf met vocale voorbeelden illustreerde. Ieder die iets afweet van Oostersche toon aarden en van Oostersche rhythmen en die tegelijkertijd 'n weinig thuis is in de Grego- riaansche Kerktoonaarden en in de Grieksche en Middeleeuwsche kerkelijke en profane ge zangen, heeft zich daar kunnen overtuigen van de zeer nauwe verwantschap welke er tusschen beide muzieken bestaat. Dr. Bake, die over een even groote muzikale belezenheid schijnt te beschikken als over een uitgebreide talenkennis, wist een en ander op zelfs voor minder ingewijden op dit terrein uiterst bevattelijke wijze te demonstreeren. Het werd een muzikale wandeling door de groote gebieden van het Oostersche lied, de Marga en de Deschi-muziek, waarvan de eerste categorie de Heilige en klassieke muziek van Britsch-Indië omvat, en waarvan de verlossing en de verheffing der ziel het voornaamste be standdeel is, terwijl de tweede de eigenlijke volksmuziek is, uitsluitend voor vermaak be stemd en van folkloristischen inslag is. We kregen van beide muziekgenres prachtige voorbeelden te hooren. Godsdienstige hymnen en recitatieven, gezongen door de Brahmaan- sche priesters bij het plechtige offerritueel en gelijkenis vertoonend met de Lectiones, de Con- sentae en de Accentae uit het vroege Grego- riaansch, en met den Griekschen zang. Dr. Bake gaf ons een kort historisch overzicht van de studie welke sedert bijna tweeduizend jaren door de Indiërs zelf van hun muziek is gemaakt, van den achteruitgang dezer studie sinds de intrede van het harmonium, en van den sinds enkele jaren weer herleefden opbloei en beoefe ning van het genre, sinds dichters als Tagore en anderen aan de volksmuziek nieuwe motie ven ontleenden en hierin nieuwe inspiratie von den. Enkele fraaie voorbeelden van Vedische hymnen, op drie en meer tonen, onderstreepten vooral het voor Westersche ooren zeer eigen aardig klinkende tonenstelsel zoowel als het moeilijke Indische metrum, dat altijd de maat van de muziek bepaalt. Maten van 7 tellen (3 2 2) van 8 tellen (3 3 2) maten van 10 tellen (6 2 2), de vijftonige schaal (3 2) en 2 3), ze zijn schering en inslag bij de Indische muziek. Het typische is, zooals dr. Blake aantoonde, dat ook in onze Wester sche muziek de invloeden van deze eigenaar dige maatverdeeling voorkomen. Zoo treft men in de Schotsche Balladen de laatste maatver deeling, de maat van vijf, in de meeste gevallen aan, terwijl ook de Troubadourliederen der vroege middeleeuwen vaak een zelfde metrum hebben. Vervolgens trok de musicoloog een interessante parallel tusschen het afwisselende langzame en snelle rhythme der Britsch-Indische volksmu- muziek en die van Westersche landen als Rus land en Spanje, terwijl ook het melodische ele ment in de vergelijking werd betrokken, om ten slotte te belanden bij het constructieve element, dat voor beide muzieken zeer vaak identiek blijkt. Het werd, zooals gezegd een snelle, maar zeer overzichtelijke tocht door het begrijpelijkerwijze zeer uitgebreide terrein, waarbij het eene voor beeld al pakkender en interessanter was dan het andere, en waarbij, zooals gezegd, we niet wisten wat meer te bewonderen: de maitrise van den geleerden inleider op het voor Westerlingen zoo moeilijke Oostersche toonschaalgebied. op zijn uitgebreide talen- en zelfs dialectenkennis van Britsch-Indië en van verschillende onzer Wes tersche talen. Een hartelijk applaus dankte den geleerden conferencier voor zijn buitengewoon interessante lezing die in musicologisch opzicht voorzeker allermerkwaardigst was. Êen zeldzame gelegen heid tot verruiming en verrijking van muzikale kennis, waarvoor men den organisatoren van dezen mooien avond dankbaar moge zijn, en waarvoor ook wij hem van deze plaats hartelijk dank zeggen. J. S. Kerkstraat 70 Geslaagd: Costumiêre: G. Drubbel. H. Meijer, J. Evers, C. Hajenius, M. Buisman, F. Pelser, C. Krijvenaar, R. de Groot, T. Mei. Lingerie: J. Evers, G. Springveld, T. Mei, R. de Groot, C. Dur, B. van Diemen, N. Assener, N. Roesink, A. Leideritz. Maandagavond j.l. hield de Haarlemsche Damclub in haar clublokaal, bovenzaal „Het Hof van Holland", haar dertigste algemeene jaarvergadering. Te ruim half negen opende de eerste voor zitter, de heer J. W. van Dartelen, deze buiten gewoon drukbezochte vergadering. Vervolgens vond een kleine plechtigheid plaats, namelijk de onthulling van de door den heer G. J. Steenkist aan de vereeniging ter ge legenheid van haar jubileum geschonken me- daillekast (ontwerp van den heer J. B. Sluiter Jr.). De notulen der vorige vergadering, evenals de jaarverslagen van eersten secretaris, penning meester, bibliothecaris en commissaris van ma teriaal werden hierna goedgekeurd. Den be- treffenden functionarissen werd onder applaus dank gebracht voor hun accuraat beheer. Onder de ingekomen stukken bevonden zich vele telegrammen en felicitaties uit alle deelen van het land. Hierna werd het verslag van den afgevaar digde der* jaarvergadering van den Nederland schen Dambond goedgekeurd, alsmede het ver slag van den vertegenwoordiger der Haarlem sche Damclub in de Haarlemsche Propaganda- commissie. Het verslag der kascommissie, samengesteld door de heeren C. Kool en A. Kiel, adviseerde tot algeheele décharge van den penningmees ter en besloot met een woord van hulde aan dezen functionaris voor diens accuraat beheer. De verkiezingen waren spoedig beëindigd, want alle aftredende bestuursleden, namelijk J. W. van Dartelen, 1ste voorzitter, P. H. Meure, lste secretaris, K. Olij, 2de secretaris en W. Jonkhof, 2de commissaris van materiaal, wer den bij acclamatie voor twee jaar herkozen. Tot vertegenwoordiger der vereeniging in de Haarlemsche Propagandacommissie werd voor een jaar herbenoemd de heer P. H. Meure. Na ampele bespreking werd besloten, dat de Haarlemsche Damclub zich met kracht zal blij ven verzetten tegen de oprichting van een Haarlemschen Dambond, welk standpunt zoo wel door het bestuur van den Nederlandschen Dambond als door het bestuur van den Dis- trictsbond „Noord-Holland" ten volle wordt ge steund. Tot leden der kascontrole-commissie 1937/1938 werden gekozen de heeren L. Kisch en J. H. Meure en tot plaatsvervangers de heeren G. J. Steenkist en I. Ravensbergen. Het bestuursvoorstel, om aan meester J. B. de Haas uit Scheveningen Maandagavond a.s. ter gelegenheid van diens te houden causerie het eere-lidmaatschap der vereeniging aan te bie den, werd met algemeene stemmen en onder daverend applaus aangenomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 5