5ct Verkiezingen en referendum in Ierland De R.K. Werkgevers bijeen ïM BOVEN DE PET? VERBAZING OVER DE UITSLAGEN IN ZUID-LIMBURG WOENSDAG 7 JULI 1937 BUITENLANDSCH OVERZICHT Geen overwinning voor De Valera GESCHENK DER FRANSCHE REGEERING Bestemd voor de Groningsche Uni- versiteits-bibliotheek VERGELIJKENDE EXAMENS VOOR SURNUMERAIR Een teleurstellend resultaat De vergaderingen van den Ministerraad Het Indisch jamboree contingent KLEEDINGBEDRIJF Loonsverhooging wegens stijging der prijzen MIDDENSTANDSCONGRES TE ZWOLLE „Niet overhaasten" ^achromatische emulsie WAARSCHUWINGEN TEGEN ZWENDELPRAKTIJKEN VEREEN. VOOR VOLKENBOND EN VREDE KABEL ROTTERDAM—DEN HAAG Telegram nopens levering WIJZIGING CRISIS-INVOER- WET Rotterdamsche Kamer van Koop handel adresseert bij de Tweede Kamer Opening Int. Landbouwcongres Ned. Kath. Bond van Kantoor* boekhandelaren ONDERZOEK OP RABAUL Steun aan de beugvisscherij p! po- i. A. In 1921 werd, na ongekend hardnekkige on derhandelingen, aan Ierland den status van een dominion door de Britsche regeering Ongeboden. Dit was een groote overwinning v°or Sinn Fein, welke revolutionnaire beweging twee jaren tijds verwierf, wat de constitutio nele agitatie in een halve eeuw nog niet had kunnen bereiken. Dit was tevens het sein voor öen burgeroorlog van 1922. De Sinn Fein-dele- 6atie namelijk onder leiding van Griffith en Collins teekenden onder den druk van een Lon- •tensch ultimatum het dominion-verdrag en 8ingen daardoor in tegen de instructies van bet kabinet te Dublin, dat alleen genoegen "Ude nemen met de republiek. De leiders der ^Üheidsbe weging kwamen in twee kampen als doodsvijanden tegenover elkander te staan, aan d® eene zijde Griffith, Collins, Cosgrave als de ïealisten die de republiek hadden „verraden" 001 vrijheid en vrede te redden, aan de andere 2Üde De Valera en zijn aanhangers als de Idealisten, die het symbool der republiek boven den inhoud van het vrijmakend verdrag stel den en een nieuwen oorlog met Engeland wilden hskeeren. De burgeroorlog was zeer bloedig en verminderde pas in heftigheid, toen de Ver dragspartij, met den dood van Griffith en Col- bhs, onder leiding van Cosgrave geleidelijk de aUtoriteit van de provisioneele regeering wist te doen zegevieren. In de tien jaren, die volgden en waarin Cosgrave Ierland eindelijk weer rust en orde gaf, is er aan de tegenstelling tusschen Verdragspartij en de republikeinen veel veran derd. Het republicanisme van de Valera en Fian- da Pan werd in constitutioneele banen geleid niet het gevolg, dat de partij, die in elke ver kiezing in kracht groeide, in 1927 zijn revolu- bonnaire taktiek opgaf en zitting nam in den ^ail. Vijf jaar later behaalde de partij eindelijk 6en meerderheid en werd de Valera op deze Vujze de kans gegeven zijn republikeinsche Politiek te verwezenlijken. Hoe hij dit heeft ge daan, is bekend. Het is begonnen met de af- schaffing van den eed van trouw aan den ko- duig en het inhouden van de betalingen die •ferland onder het verdrag van 1921 voor „Land ■Annuities" aan Engeland verschuldigd was. kfet de nieuwe constitutie, waarin over Ier- lands banden met het gemeenebest en den honing met geen enkel woord wordt gerept, gaat de Valera nu nog een stap verder op den V'ag naar zijn ideaal van een Iersche republiek. ®*u&eland heeft drie jaren geleden op De Va- 'era's maatregelen geantwoord met den eco nomischen oorlog. En in dit verband bestaat er Verschil van meening tusschen De Valera en Cosgrave. Maar ook Cosgrave, al is hij minder doctrinair dan de Valera, wenscht geen herstel Van den eed van trouw aan den Koning. Zelfs a* zou hij het persoonlijk een gerechtvaardigde oohcessie achten om den economischen oorlog, Ierland veel materieele schade berokkent, eindigen, dan zou hij den eed toch niet op bet partijprogramma kunnen zetten. Daarvoor de stemming van het Iersche volk nog im- 'der te republikeinsch. In den verkiezingsstrijd voor den Dail stonden de De Valeranen tegenover de Cosgravisten. Als kleine partijen namen aan de verkie zingen deel de Onafhankeljjken en de Labour- Partü. Öe uitslag der verkiezingen luidt: Nieuwe Dail Oude Dail Valera 69 77 Cosgrave 48 53 labour 13 8 °hafhankeiyken 8 12 biet zijn 69 stemmen heeft De Valera juist öe helft behaald van het totaal aantal zetels ln den nieuwen Dail, 138 zetels, (de oude Dail 'elde 150 zetels) en niet de absolute meerder- eid. Men kan niet zeggen, dat De valera het er goed heeft afgebracht, vooral Wanneer men bedenkt, dat tegelijk met deze Verkiezingen een volksreferendum werd gehou- over de door hem ingediende nieuwe Sfondwet voor Ierland. Naar aanleiding van den verkiezingsuitslag, men in politieke kringen van meening, dat Valera practisch gedwongen zal zijn zich, 6Venals in den vorigen Dail, van den steun van 06 Labour-party te verzekeren, wil hy een ^eerderheid hebben. Dit zou een aanvulling v&n het ontwerp van de nieuwe grondwet, b1 den geest, zooals Labour die wenscht, voor opstellen. Sommigen zijn van meening, dat De AMra, door het feit, dat hij geen meerderheid, d°ch de helft van het totale aantal zetels eeft behaald, nog in den loop van dit jaar ^dwongen zal zijn nieuwe verkiezingen uit te ScbrÜven, vermoedelijk zal hij op 21 Juli, wan neer de nieuwe Dail bijeenkomt, weer tot pre sident worden gekozen. De uitslag van het referendum betreffende de nieuwe grondwet zal niet voor morgen of Vrijdag bekend zijn. Blijkens de tot dusver be kende uitslagen zijn tot nu toe 560.346 stem men vóór en 436.046 tegen de nieuwe grond wet uitgebracht. Ook de uitslag van het refe rendum (veel veranderen zal de eindtelling niet aan den stand van heden) ziet er moreel allesbehalve rooskleurig voor De Valera uit. Het aantal tegenstemmers blijft maar met on geveer 100.000 onder het aantal voorstemmers. De Valera zal niet zuinig verbaasd zijn over de. beide uitslagen. (Men is trouwens in alle politieke kringen seint Havas uit Dublin ten zeerste verbaasd over de uitslagen). En het valt zeer te bezien, of De Valera, wanneer hij na zes maanden nieuwe verkiezingen uitschrijft, zijn positie zou verbeteren. Er is een duidelijke strooming naar meer gematigdheid in de Ier sche politiek bemerkbaar, waartoe de ellende van den economischen oorlog natuurlijk zéér veel zal bijgedragen hebben en nog zal bij dragen. Dezer dagen ontving de bibliothecaris bericht, dat de Fransche regeering op voorstel van den gezant te Den Haag, baron De Vitrolles, beslo ten heeft de Universiteitsbibliotheek te Gro ningen met een zeer belangrijke schenking te verrijken. Deze mededeeling ging vergezeld van de toezending van een catalogus, samengesteld door een commissie, die tot taak had de titels te verzamelen van alle voor den huidigen stand der Fransche wetenschap representatieve wer ken. De bibliotheek kreeg de vrijheid uit dezen catalogus een keuze te doen tot een bedrag van twintig duizend francs. De bibliothecaris werd inmiddels door den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen gemachtigd om deze schenking te aanvaarden. De minister van Financiën brengt het vol gende ter kennis: Bij het in November en December 1936 ge houden vergelijkend examen voor surnumerair der registratie en domeinen konden slechts 9 van de 12 beschikbare plaatsen worden bezet. Dit teleurstellend resultaat is vooral veroor zaakt door het zeer groote aantal onvoldoende examens in schriftelijk privaatrecht, schriftelijk strafrecht, mondeling boekhouden en mondeling staatsrecht. Een en ander gaf de examencomm. aanleiding tot de opmerking, dat verschillende candidaten aan het examen hebben deelgenomen zonder dat zij de stof voldoende beheerschten. Zeer vele candidaten hadden slechts ruim twee jaren ge studeerd: deze tijd is over het algemeen te kort. De commissie meende zelfs verder te mogen gaan door als haar oordeel uit te spreken, dat een aantal candidaten aan het examen heeft deelgenomen, van wie zij vrijwel zeker kan aan nemen, dat van te voren kon worden gezegd, dat zij ofwel wegens twijfelachtige geschiktheid voor het ambt ofwel wegens de zeer matige capaciteiten redelijkerwijs geen kans van slagen hadden. Het komt de commissie voor, dat de opleiders zoowel in het belang van de candidaten als in dat van hun verzorgers er goed aan hadden gedaan, de hierbedoelde candidaten af te raden hun studie verder in deze richting voort te zetten. Het schijnt de commissie overigens toe, dat verschillende opleiders de moeilijkheden van de stof, welke zij met hun leerlingen moeten be handelen, niet voldoende onder het oog hebben gezien. In het bovenstaande ligt tevens opge sloten, dat het geringe aantal thans ge slaagde candidaten niet een aansporing be hoort te zijn voor minder geschikte candi daten om de studie voor deze examens aan te vatten. Veeleer houdt dit een waarschu wing in, dat candidaten eerst dan met de studie voor deze examens beginnen, indien zij èn wat persoonlijkheid èn wat algemeene ontwikkeling èn wat aanleg betreft, inder daad een redelijke kans maken, deze studie tot een goed einde te brengen. Tot dusver werden de gewone vergaderingen van den ministerraad in den regel des Dins dagochtends gehouden. Naar ons ter oore komt, ligt het in de be doeling, dat deze vergaderingen, waarschijnlijk te beginnen in September, voortaan des Maan dagmiddags gehouden zullen worden. De aanleiding tot deze verandering is gelegen in de omstandigheid, dat het meermalen is voorgekomen, dat des Dinsdagochtends in ver band met de werkzaamheden van de Kamers der Staten-Generaal, een of meer van de mi nisters niet in de gelegenheid waren) de ver gadering van den ministerraad bij te 'wonen of deze moesten verlaten, voordat zij geëindigd was. De geest onder de padvinders op de Dempo is uitstekend Hoewel door telegrammen vanuit verschil lende plaatsen reeds in het kort kennis werd genomen over het verloop van de reis van het Ned.-Indisch jamboreecontingent per m.s. Dempo naar Nederland, zal eenig nader bericht velen welkom zijn. Na het vertrek uit Priok, waarvan een oog- getuigeverslag per radio werd uitgezonden, was het de allereerste zorg om ieder te gewennen aan de regels, die noodig zijn, wanneer in een betrekkelijk kleine ruimte ruim zeventig per sonen worden ondergebracht. Vooral dit bracht in de eerste dagen zijn eigenaardige zorgen. Vele jongens kwamen immers voor het eerst buiten Java en onder omstandigheden, die ge heel verschilden van die thuis. Zoo zullen we niet licht het ongelukkige gezicht vergeten van een der Arabische jongens, die na een heerlijk douche-bad bemerkte, dat zijn kleeren en zijn haren allemaal kleefden van het zoute water. De remedie, een scheut zoet water na, was gauw geleerd en sindsdien vindt hij dat heel gewoon. Zoo werd langzaam maar zeker de geheels gang van zaken aan boord geregeld. Soms leek het een onbegonnen werk, niet omdat de goede wil ontbrak (daar heeft het nimmer aan ge mankeerd), maar wel omdat het zoo velerlei was. Door de betere patrouilles ten voorbeeld te stellen werd echter een snelle vooruitgang gemaakt: de jongens van één landaard wilden niet onderdoen voor die van een anderen. Met het resultaat dat het drukbevolkte tusschendek vierde klas van de Dempo nu te allen tijde zindelijk en ordelijk is, de bedden er keurig uitzien en de jongens evenzoo, ondanks het feit dat zij hun kleeren zelf wasschen. Hadden de padvinders bij hun vertrek van Priok veel belangstelling, op zee was dat niet minder. Heeds den dag na het vertrek verscheen Neptunus in hoogst eigen persoon in de vierde klasse, met een gevolg van een drietal vreemd uitgedoste hovelingen. De oude zeegod bleek goed op de hoogte met ieders eigenaardigheden en gebreken en deelde aan ieder, die den evenaar nog niet gepasseerd was, een fraaien zeenaam uit als: „pieterman, zeekoe, hamer haai, enz." Na behoorlijk geschoren en met meel gepoederd te zijn werden de jongens in het zwembad gedoopt en ieder ontving een doopcertificaat. Zoodat er te Singapore alleen bevaren zeelui aankwamen. Van de zijde der passagiers van de hoogere klassen hebben de padvinders de vriendelijke belangstelling. Toen op den verjaardag van Z. K. H. Prins Bernhard de padvinders een ommegang hielden over alle dekken met hun Ambonsch fluitorkest voorop, noodigden eenlge dames van de eerste klasse hen uit voor een verfrissching. Des avonds werden zij uitge- noodigd op het avondfeest voor jongeren in de eerste klasse, waarbij sommigen een nooit ge dachte vaardigheid in het dansen vertoonden. Dadelijk na Port Said zullen de padvinders in de le en 2e klasse een avond geven. Over de gastvrijheid te Singapore en Medan werd reeds getelegrafeerd: in beide plaatsen werd het contingent ontvangen resp. door den gouverneur en den resident, waarna een geani meerd „sightseeing" volgde. De ontvangst te Medan werd, door het bijzonder broeierige weer, vermoeiender dan in de bedoeling lag en is daardoor wellicht de aanleiding geworden voor de eerste gevallen van lichte influenza, die zich dadelijk daarop voordeden. Het eerste deed zich niet voor in de 4e klasse, doch bij een padvinder die jn de 2e klasse reisde. Weldra volgden meerdere geval len, alle goedaardig, doch daaraan werd toch volle aandacht geschonken. Isoleeren door op name in het scheepshospitaal mislukte, door dat het aantal te groot werd. De wachtdienst op de brug werd voorloopig stopgezet voor de padvinders, bijzondere maatregelen tegen kou vatten getroffen en het bezoek aan Sabang en Colombo zeer rustig gehouden. Dank zij de uit stekende en toegewijde verzorging ging alles bevredigend. Slechts één enkel geval, van den verkenner Pol Ritz, ging minder vlot, zoodat hij in de Roode Zee nog geheel onder de goe de zorgen van den dokter stond. Wij hebben hoop, dat hij ook geheel hersteld te Rotterdam van boord zal stappen. Dat de zeeziekte ook om den hoek kwam kijken was vanzelfsprekend, ondanks het feit dat Neptunus en Aeolus ons welgezind bleken te zijn. Evenals dat gebruikelijk is op alle op leidingsschepen ter zee werd zeeziekte tenzij in zeer ernstige gevallen eenvoudig gene geerd en werden de jongens aan het werk ge houden. Met het verblijdend resultaat dat zij zeer snel waren gewend, waaraan hun eigen flinkheid voor het grootste deel debet was. Over de voeding in het algemeen kan slechts met lof worden gesproken. Het voedsel is een voudig, maar van uitstekende kwaliteit en wordt met graagte genuttigd. Behalve het koken, opruimen van het ver blijf, tafel dienen enz. werkt het contingent dagelijks een heel programma af als vooroefe ning voor de jamboree. Fluitmuziek, diverse nationale dansen, krontjongmuziek, zang, pio- nierwerk, opleiding voor hoogere klasse nemen allen tijd in beslag. Onvergetelijk is deze tijd in menig op zicht. Vooral ziet de leiding met groot ge noegen, welk een uitstekende broederlijke geest er heerscht onder deze 78 jongens en leiders van alle rassen, standen en gods diensten. En zoo drijven wij, voorwaarts met 18 mijls vaart, voorwaartsnaar de wereldjamboree. De Samenwerkende Bonden in de Kleeding- industrie deelen ons het volgende mede: In de Collectieve Arbeidsovereenkomst voor het Heerenkleedingbedrijf 1937 is een bepaling opgenomen, betreffende een stijging van de kosten voor levensonderhoud, in deze bepaling is vastgesteld, dat 2 maal gedurende de con tractperiode van 15 Februari 1937 tot 15 Fe bruari 1938 overleg zal kunnen plaats vinden over de vraag, of een verhooging der loonen redelijk is. Het eerste overleg is dezer dagen geweest en heeft geleid tot een verhooging der loonen in de twee eerste gemeenteloonklassen met 1 y2 cent per uur en de overige drie gemeenteloon klassen met 1 cent per uur. Vrijwel alle belangrijke gemeenten vallen in de le en 2e gemeenteloonklassen. De verhooging der loonen gaat in 12 Juli a.s. Omstreeks 15 October 1937 zal opnieuw over leg kunnen geschieden. Het 34ste congres van den Kon. Ned. Mid denstandsbond is Dinsdag in de Buitensocië teit te Zwolle begonnen. Onder de gasten merkten wij o.a. den Com missaris der Koningin in Overijsel, mr. A. E. Baron van Voorst tot Voorst en den burgemees ter van Zwolle, dr. J. E. baron de Vos van Steenwyk. In de vergadering verscheen de oud minister van Financiën, mr. P. J. Oud, die met applaus begroet werd. Ook was tegenwoordig mr. A. I. M. J. baron van Wijnbergen, voor zitter van den Middenstandsraad. Na de openingsrede van den bondsvoorzitter, den heer Ed. S. Schürmann, is men begonnen met de behandeling van het prae-advies van mr. C. W. A. Schürmann, over: den rechts vorm van het middenstandsbedrijf. Een tweetal moties is ter afdoening in han den van het hoofdbestuur gesteld. Aan de Koningin, de Prinses en Prins Bern hard zijn telegrammen van hulde verzonden. Bericht van verhindering, vergezeld van goe de wenschen, was ingekomen van den minis ter-president dr. Colijn en de ministers van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, Sociale Za ken, Binnenlandsche Zaken en Waterstaat. In de middagvergadering kwam aan de orde het prae-advies van den heer F. L. van der Leeuw, directeur van het bureau van den K. N. M. B. te Den Haag, over organisatie en pu bliekrechtelijke vertegenwoordiging van het be drijfsleven. Er ontwikkelde zich over het prae-advies een zeer uitgebreide gedachtenwisseling, waarvan het resultaat was, dat de conclusies van het prae-advies werden aanvaard. Om vijf uur begaven de congressisten zich naar het gemeentehuis, waar zij door het col- legge van B. en W. van Zwolle ontvangen zijn. De burgemeester van ZWolle, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk heeft daarbij een rede uit gesproken die door den heer Schürmann is be antwoord. Na de officieele ontvangst hebben de deel nemers zich vereenigd aan een gemeenschap- peiyken maaltijd in de Buitensociëteit. Na den maaltijd volgden een feestelijke bij eenkomst aangeboden door de afdeeling Zwolle ter gelegenheid van haar 25-jarig jubileum en het 35-jarig bestaan van den K. N. M. B. De voorzitterir. F. Guljé, hield een lezing over de practijk der ordening Na een reünie Maandagavond te Valkenburg werd Dmsdag in de Redoutezaal te Maastricht de jaarvergadering gehouden der R. K. Werk- gevërsvereeniging onder voorzitterschap van den heer F. H. E. Guljé. Op deze zeer druk bezochte jaarvergadering was tevens aanwezig mr. dr. van Sonsbeeck, Commissaris der Koningin in Limburg. Na een hartelijk welkomstwoord sprak de beer Ir. Guljé zijn inleidingsrede over de or- cleningsgedachte, waarover deze jaarvergade ring speciaal handelde. Prof. Raaymakers, aldus de Voorzitter, heeft in zijn brochure „Ordening" nog eens helder aangetoond, dat het Christendom aan de sa menleving een doel stelt, dat niet automatisch bereikt wordt, doch waarop de maatschappij bewust moet worden gericht. Om de samen leving op een doel te richten, moet zij echter eerst geordend worden. Aan de bevordering van dit ordeningsstreven is deze vergadering gewijd en het is spreker vergund enkele punten als inleiding tot de gedachtenwisseling naar voren te brengen. Ordening wordt ook nagestreefd door velen, die de Christelijke wereldbeschouwing niet deelen. Want ook al erkent men niet, dat het economisch leven ten doel heeft de rechtvaar digheid en de liefde te verwezenlijken, toch ziet men wel in, dat door onderling overleg al léén dat economisch leven van een kwellende onzekerheid kan worden bevrijd. Twee gevaren hangen immers voortdurend de welvaart van deze op adem komende wereld boven het hoofd: de vrees voor een nieuwe crisis en de vrees voor sociale onrust. In dit verband wees de heer Guljé op het tegenwoordige economische leven in Amerika, waar men op gewelddadige wijze, zoowel door werkgevers als werknemers, tot regeling der ar beidsverhoudingen zoekt te komen. Deze ma nier staat in schrille tegenstelling met de ef- fiency, die overigens het arbeidsproces in de zelfde fabrieken kenmerkt. Men kan haar niet anders dan verouderd, vóórhistorisch noemen. De gebeurtenissen in andere landen wijzen er op, dat sociale ordening d.i. voortdurend over leg tusschen werkgevers en arbeiders voor een geregeldcn gang van zaken even noodzakelijk is als het overleg tusschen werkgevers onderling Ook ons land heeft dit streven naar sociale en economische ordening gekregen en wel in een zeer gelukkigen vorm, waarvan wel de ge zonde politieke organisatie van ons volk de corzaak is, en voor excessen heeft behoed. De encycliek van den Paus van Rome heeft hier als gids gediend door den Politieken invloed der Katholieken. De opvattingen der Christelijke partijen be treffende de practijk en het tempo der orde ning loopen nogal uiteen en daarom acht spr. den uitslag der kabinetsformatie belangrijker dan den uitslag der verkiezingen. Op ons Katholieken drukt een zware verant woordelijkheid, n.l. de verantwoordelijkheid van hen, die het lot der natie in handen hebben. Het katholieke volk moet stuwkracht en leiding geven aan de onvermijdelijke evolutie naar een meer gebonden economisch en sociaal leven. Dit is te bereiken door verbreiding der orde ningsgedachte, door kalmte en voorlichting in volle oprechtheid aan allen, die meenen dat ordening iets onnatuurlijks is en slechts iets is voor politieke intriganten. Maar naast den geest moet ook de ordening in de praktijk voorbe reid worden. Hierna behandelde spreker de mogelijkheden van de Wet op de ondernemersovereenkomsten, waarbij spreker constateert, dat de praktijk hiervan niet erg bevredigend is geweest, en tot de uiterste voorzichtigheid maant, öm succes bij aanvrage te hebben moet men niet te veel hooi op zijn vork nemen, want groot opgezette ordeningspogingen zooals in de baksteenin dustrie en het bakkerijbedrijf zijn mislukt. Wil men zich aan een productieregeling wa gen, dan moet men erop bedacht zijn, dat daar van een saneerende werking moet uitgaan, dat de productie niet alleen beperkt maar gecon centreerd moet worden bij de meest economisch werkende bedrijven. Tenslotte wees Ir. Guljé nog op het verband tusschen verbindendver klaring van Collectieve Arbeidscontracten en van Ondememersovereenkomsten. Met een zeer uitvoerige gedachtenwisseling onderling werd deze jaarvergadering gesloten. On"1? j'"® k°rre' Ungekende speling in de belichtingstijd Onderscheidt alle kleur*» VERKRIJGBAAR BIJ AUE KQIMKHANDELAREN. Burgemeesters dienen er openbare bekendheid aan te geven De minister van Binnenlandsche Zaken heeft de volgende circulaire gericht tot de burge meesters: Zooals u bekend is, plegen de politie-autori- teiten geregeld, met medewerking van de pers, in de dagbladen te waarschuwden tegen zwen- delpraktijken, ter bescherming van het publiek. Naar het oordeel van den minister van Justi tie en van mij zouden dergelijke waarschuwin gen nog meer doeltreffend kunnen zijn, indien ook de burgemeesters hunnerzijds aan derge lijke waarschuwingen openbare bekendheid ge ven door aanplakking van een desbetreffende publicatie aan het gemeentehuis en op andere daarvoor geëigende wijze. Ik moge u deze gedragslijn in overweging geven. Conferentie op Woudschoten De Vereeniging voor Volkenbond en Vrede heeft gemeend, dat het voor de jongeren nut tig zou kunnen zijn nader ingelicht te worden over het doel van den Volkenbond, zijn betee- kenis in het verleden, in het heden en even tueel in de toekomst. Die jongeren moeten hierover van gedachten kunnen wisselen en hun besprekingen moeten geleid worden door personen, die deze materie volkomen beheer- schen. Vandaar dat deze vereeniging besloten heeft van 2 tot 4 September op Woudschoten in Zeist een conferentie te beleggen, waarop het woord zullen voeren Prof. Jhr. Mr. Dr. W. J. M. van Eysinga, lid van het Intern. Ge rechtshof, over de grondgedachte van den Volkenbond: Prof. Mr. J. H. W. Verzijl over de ontwikkeling van de vreedzame regeling van geschillen, de maatregelen tot voorkoming van oorlog en de ontwapening, van 19191937; Mr. H. Willemse over de ontwikkeling van de acti viteit van den Volkenbond op economisch, so ciaal en technisch gebied; Mr. J. C. Baak over de ontwikkeling van het veiligheidssysteem van 19191937, en Mr. R. Regout S.J. over de vooruitzichten en taak ten aanzien van den Volkenbond. Deze conferentie, die onder leiding zal staan van Mr. J. C. Baak, wordt gehouden in over leg met de voornaamste organisaties van jon geren hier te lande, die zich bereid verklaard hebben tot medewerking door de aanwijzing van afgevaardigden of de toezegging gedaan hebben hun leden tot deelneming op te wek ken. Deze conferentie zal niet zijn een college, maar een gezamenlijke bespreking van de mo gelijkheid en noodzakelijkheid van internatio nale samenwerking. Inlichtingen verstrekt Mr. C. M. E. van Schelven, Berklaan 524, Den Haag, telef. 390337. De Nederlandsche Vereeniging van Fabrieks arbeiders, de Ned. Bond van Christelijke Fa- brieks- en Transportarbeiders en de Ned. R. K. Fabrieksarbeidersbond hebben het volgende telegram doen toekomen aan den minister-pre sident, den minister van Sociale Zaken, den minister van Handel, Nijverheid en Scheep vaart, het college van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland en aan B. en W. der gemeente Den Haag: „Besturen van vakvereenigingen onderge noemd dringen beleefd aan wel te willen be werkstelligen, dat kabelleverantie Den Haag- Rotterdam worde gegund aan de Ned. Kabel- fabriek te Delft, opdat werkgelegenheid behou den blijft. Zij durven met te meer klem aan dringen, nu de directie der Nederlandsche Ka- belfabriek volledige garantie aanbiedt en er geen verschil meer is nopens kwaliteit en prijs." (Volgt onderteekening door besturen der vak bonden). In de Dinsdagmiddag gehouden vergadering van de Rotterdamsche Kamer van Koophandel en Fabrieken is, op voorstel van de commissie voor crisiszaken, besloten een adres aan de Tweede Kamer te richten over het wetsontwerp tot wijziging van de crisisinvoerwet. Adressante wil de mogelijkheid niet ontken nen, dat bepaalde takken van nijverheid ook na 1 Januari 1938 nog wel een behoefte zullen hebben aan bescherming tegen agressie van bui ten door contingenteering op den ouden grond slag der Crisis-invoerwet, maar zij zullen juist daarom niet gebaat zijn door de thans mede voorgestelde wijziging dezer wet, waardoor die bescherming uit handelspolitieke overwegingen op losse schroeven wordt gezet. Het is duidelijk, dat het buitenland, zoodra het verneemt, dat de Nederlandsche aanvalswa penen in den handelspolitieken strijd zijn ver scherpt, ook zijn verweer daarnaar zal inrichten. De Kamer gelooft niet, dat voor het Neder landsche bedrijfsleven in zijn geheel door deze wetswijziging veel betere resultaten zullen kun nen worden behaald dan thans reeds het geval is. Indien de regeering van oordeel is, de moge lijkheid tot contingenteering van den invoer thans nog niet te kunnen ontberen, dan zou een ongewijzigde handhaving van de tegenwoordige wet, eventueel gedurende een korteren termijn dan drie jaren, naar haar oordeel de voorkeur verdienen. H. M. de Koningin zal zich by de opening van het internationale landbouwcongres op Dinsdag 13 Juli doen vertegenwoordigen door haar grootmeester en op perceremoniemeester, graaf J. H, F. Dumonceau. De heer A. B. Kleerekoper heeft een hooge pet van journalistieke intelligentie, die sinds de oproerig heid van zijn „Oproerige Krabbels" in „Het Volk" meer naar het meditatieve dan naar het agressieve neigt, zeker niet lager is geworden. Maar toch gaat er nog een en ander boven zijn pet, dat een gewoon doorsnee-katholiek met eenig gezond verstand er stevig onder heeft. Daar hij echter het bevattings vermogen der Katholieken schijnt af te meten aan zijn eigen socialistische be gripsvermogen, maakt hij zich met een sympathieke, ofschoon totaal overbodige bezorgdheid ongerust over de verwar ring, welke door oogenschijnlijk tegen strijdige verschijnselen in de geesten der Katholieken zou kunnen worden gesticht, terwijl hij zich nuttiger zou kunnen bezighouden met het ontwarren van de op bepaalde punten heerschen- de verwarring in zijn bij het klimmen der jaren van scharlaken tot een zacht rose verkleurden eigen geest. Naar aanleiding van den inval en de huiszoeking door de Gestapo in het vicariaat-generaal van het Bisdom Keulen gedaan krabbelt deze eenmaal „oproerige" o.m. het volgende: „Op de katholieken zelf zal zulk een bericht een sterken indruk maken. Sterk, maar óók verwarrend. Franco's zaak heet immers die der Kerk. Duitschland is Franco's beschermer, en méér dan dat misschien. En hetzelfde Duitschland staat in zoo krassen strijd met de Kerk. Is dat niet méér dan een menschenverstand com bineeren en verwerken kan?" Neen, mijnheer Kleerekoper, want Franco's zaak heet wel in den mond van U en Uw partij genooten die van de Kerk, maar zij is het in werkelijkheid evenmin als de belangstelling van Duitschland in Spanje een kerkelijke is. Duitschland interesseert zich voor Span- je louter en alleen om politieke en eco nomische redenen. Het acht zijn poli tieke en economische belangen in Spanje beter gediend door een over winning van Franco dan door die van de regeering van Valencia. Dat Franco in het door zijn troepen bezette gebied de rechten der Katholieke Kerk en Haar bedienaren beter eerbiedigt dan Duitschland overeenkomstig het vrijwil lig gesloten Concordaat binnen zijn grenzen verplicht is te doen, is voor Duitschland hoogstens een zeer bijkom stige en momenteel te verwaarloozen omstandigheid. Het Franco-régime heeft voor de Katholieken op het oogenblik alleen dit op dat van de Valencia-regee- ring voor, dat het zich niet opzettelijk schuldig maakt aan afgrijselijke mis daden tegen de Kerk zooals de com munistisch en anarchistisch geïnfec teerde Spaansche regeeringen van Ma drid en Valencia en Barcelona direct of indirect hebben gedaan. Alle andere verderstrekkende conclusies, welke de partijgenooten van den heer Kleereko per en deze zelf meenen te mogen ma ken, zijn niet feitelijk te verantwoor den. Het is echter ook mogelijk, dat het gewone menschenverstand van den heer Kleerekoper in deze aangelegen heid toch beter kan combineeren en ver werken dan zijn socialistenverstand voor zijn lezers oppertuun acht toe te ge ven. Maar indien dit het geval zou zijn, moeten wij ons bezorgd maken over hém. De tweede jaarvergadering van bovenstaan- den bond werd gehouden te Nijmegen. De aftredende bestuursleden, de heeren J. H, F. Oortmeyer uit Alkmaar en Reyntjes uit Utrecht, werden herkozen. Eenige voorstellen tot wyziging der statuten betreffende de afvaardiging naar en de stem ming op de algemeene vergadering werden goed gekeurd. In den namiddag werd te Apeldoorn de ver gadering gehouden van het bestuur der fede ratie van de Ned. Vereenigingen voor den kan toorboekhandel en aanverwante vakken. Op uitnoodiging van de Australische regee ring vertrekt dr. Stehn, hoofd van den vulca- nologischen dienst op 9 Juli naar Rabaul voor het instellen van een onderzoek of het, uit vul- canologisch en seismologisch oogpunt, verant woord is om Rabaul te handhaven als hoofd plaats van het mandaatgebied. Zooals bekend, werd Rabaul kortgeleden, door een ernstige vulcanische uitbarsting geteisterd. Uit het Landbouw-Crisisfonds zal door be middeling van de Nederlandsche Visschery -Cen trale tot ten hoogste f 3.000 steun worden ver leend aan reeders, die de beugvisschery uit oefenen. De steun zal slechts worden verleend aan ree ders, die door hen aangevoerde zeevisch afleve ren over een openbaren afslag.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 9