25.000 rooden ontketenen een offensief bij Madrid Een en twintig personen gedood i* Het nieuws van heden Een bres in de front- foe der rechtschen De niet-inmenging in Spanje DE MUNTOVEREENKOMST EN JAPAN DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DONDERDAG 8 JULI 1937 - OCHTENDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN Voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per Post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM TELEFOON 13866 DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20651 4000 linkschen nemen Brunete in, doch werden omsingeld en aangevallen Duizenden dooden bij de regeeringstroepen Luchtgevechten Spaansch tankschip verdwenen Bommen op Cordoba De kinderen van Bilbao Geen nieuwe Britsche voorstellen op de algemeene vergade ring te wachten Het Belgische kabinet bijeen Het Weer In Indië woedde een bandjir, de zwaarste sinds menschen- heugenis Van Zeeland brengt verslag uit over zijn reis De aanslag op Salazar Een Spanjaard mogelijk de aanstichter Gloeiende hitte in Saskatchewan Groote schade aan den oogst In beginsel is Japan bereid toe te treden tot het monetair accoord Aanklacht tegen den zigeunerkoning Het bezoek van Kard. Pacelli aan Frankrijk Een verklaring van den Kardinaal- Staatssecretaris Belangstellenden slaan de prestaties gade van een der deelnemers aan.den Tour de France Portugals betrekkingen tot Engeland Een verklaring van premier Salazar Lewis wil zijn invloed uitbreiden Hij gaat een overeenkomst aan met de „Commonwealth Federation Aanklacht tegen stakers Het eigendomsrecht op de Amoer-eilanden Tokio wil er niet over onder handelen Een schoolkwestie in Engeland Autoriteiten bedreigen katholieke instellingen voor armlastigen De congrespartij in Britsch-Indië Godsvertrouwen Duitsch-Oostenrijksche moeilijkheden De paritaire commissie beraad slaagt over de perspolemieken De staking in enkele Parijsche café's NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct„ Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. AVILA, 7 Juli (Havas). Omtrent Het door de regeeringstroepen bij Madrid ontketende offensief kan nog Semeld worden, dat daaraan door, naar schatting, 25.000 man is deel genomen. De aanval werd onder nomen ten zuiden van het Escoriaal, niet steun van veel artillerie, tanks en vliegtuigen. Ondanks het spervuur der rechtsche artillerie jongen de regeeringstroepen tot de rechtsche {■lies door, waar zich een felle strijd ontspon. fLjna overal waren de troepen handgemeen. De rechtschen wisten zich goed te handhaven. Na langen strijd moesten de rechtschen echter naar rechts en links wijken, waar door een bres ontstond. De regeeringstroepen drongen met eenige bataillons door deze bres heen, waarbij zij door eenige tanks Werden vergezeld. t>eze troepen trokken in de richting van Vil- Nueva de la Canada. De rechtschen deden bierop tegenaanvallen op de bres en slaagden er in hun linies te herstellen. Bijna 4000 link- ®chen bevonden zich toen achter de rechtsche ;iies. Versterkingen werden herwaarts gezon- juist op tijd, want twintig minuten later ®'hgen de regeeringstroepen weer tot den aan- Val over om de bres weer open te stooten. Tot Crie uur gistermiddag deden zij vergeefsche Aanvallen. De achter de linies der rechtschen afge sloten regeeringstroepen trokken in kleine colonnes op naar Brunete. Hier werden zij echter aangevallen en omsingeld, waarna onmiddellijk het vuur op hen werd geopend. Het is nog niet bekend, hoe hier de strijd Is geëindigd, maar men acht het zeker, dat deze militiemannen, afgesneden als zij zijn, zich zullen moeten overgeven. Gisteren bij het vallen van den avond be delden de rechtschen de stellingen, die zij in aanvang van het offensief ingenomen had- eh. De omsingelde militietroepen verdedigden J'ch toen nog steeds, waarbij zij gebruik maak- eh van het geschut hunner tanks. Naar raming hebben de regeeringstroepen bij dezen strijd verscheidene duizenden dooden verloren. IVten acht het niet onmogelijk, dat de regee- Jbigstroepen den strijd heden zullen voortzet- eh om de ingesloten troepen te bevrijden. Officieel wordt uit Madrid medegedeeld, dat ^htnorgen te 11 uur de luchtmacht der regee- het kamp van Retamares, en het dorp ®°adilla gebombardeerd heeft. Verschillende ruimen vielen midden in het kamp. Fiat- ''egtuigen vielen de regeeringstoestellen aan, ~°ch een dezer laatste schoot een Fiat-toestel ?eer om daarna, doorzeefd van kogels, terug 6 keeren. De bemanning was ongedeerd. ®et ministerie van landsverdediging meldt. dat 1 vanmorgen een gevecht is gevoerd tusschen W'ntig jachtvliegtuigen der regeering en een mooter aantal vijandelijke toestellen. Twee lat-toestellen werden neergeschoten, terwijl _e luchtmacht der regeering een tweedekker verloor. Het Britsche oorlogsschip „Penelope", dat op is geweest naar een boot van een Britsch ^pbip, dat in de Middellandsche Zee door een ,Ulkboot van onbekende nationaliteit getorpe- j^erd zou zijn, is te Barcelona teruggekeerd, heeft geen spoor van de boot gevonden. La Petite Gironde meldt: Sinds eénige weken aS ter reede van Verdon een groot tankschip er Spaansche regeering, de Campo Amor, voor b^er, dat geladen was met petroleum en ben- <ihe. den nacht van zes op zeven Juli is dit t b>P onder geheimzinnige omstandigheden ver- °kken. -Wij meehen te weten, aldus het blad, dat een chtsche bemanning het schip in bezit heeft ^homen en de zeelieden, die zich aan boord evonden, in de bergruimte heeft opgesloten. Campo Amor is uitgevaren naar een haven, yke zich in handen der rechtschen bevindt, jj Ce havenautoriteiten te Bordeaux hebben bij '°rrnatie verklaard, dat de Campo Amor na oponthoud ter reede van Verdon gedurende dagen in den afgeloopen nacht met onbe- hde bestemming is vertrokken, te t>en voe&de hieraan toe, dat te Verdon noch 6 bordeaux iets bekend was van een incident, a t zich voor het vertrek van het regeeringsschip 11 boord zou voorgedaan hebben. .Een driemotorig regeeringsvliegtuig heeft zes hpf«nen op Cordoba geworpen. Het werd door t rechtsche luchtafweergeschut verdreven. Hit Salamanca is bericht ontvangen, dat gene- a' Franco overweegt een nota te zenden aan Eritsche regeering en haar te verzoeken de ®ine vluchtelingen, die zich thans in Engeland bevinden, naar Bilbao terug te zenden. Ver klaard wordt te Bilbao, dat het daar thans vol komen veilig is en dat er "ruimschoots levens middelen aanwezig zijn. Blijkens een door de Spaansche ambassade af gegeven verklaring, spreekt'de'Spaansche regee ring de door de Duitsche en Italiaansche pers verspreide geruchten tegen, volgens welke de regeeringstroepen van gifgassen gebruik zouden maken. „De Spaansche regeering" zoo wordt in de verklaring gezegd „vestigt de aandacht van de wereldmeening op de ongerustheid, waar mede zij deze nieuwe list der totalitaire staten beziet." Het gerechtshof te Zürich heeft twee personen wegens verboden wapenhandel met Spanje ver oordeeld tot resp. vier maanden gevangenisstraf en 6.000 francs boete, en één maand gevangenis straf en 100 francs boete. LONDEN, 7 Juli. (Reuter). In het Lager huis heeft Eden verklaard, dat de Britsche re geering geenszins het voornemen heeft Vrijdag bil het niet-inmengingscomité nieuwe voorstel len in te dienen. De kwestie der Italiaansche inmenging in Spanje is vanmiddag opnieuw het onderwerp geweest van een door minister Eden in het Lagerhuis afgelegde verklaring in antwoord op verscheiden vragen der Labour-afgevaardigden Seymour, Cocks en Fletcher over zekere be weringen, 'welke de regeering van Valencia heeft vervat in een dossier, dat ter kennis is ge bracht van de Britsche regeering. „Voor zoover ik weet, aldus Eden, bevat dit document geen enkel bewijs, dat Italiaansche strijders na de van kracht geworden verklaring van het embargo op buitenlandsche vrijwilli gers naar Spanje werden gezonden, hoewel beide partijen bij den aanvang van het con flict hulp hebben gekregen van vreemde con tingenten en zulks in belangrijke mate. De regeering hecht grooter belang aan het terugtrekken van alle buitenlandsche strijders, die reeds in Spanje zijn en zij zal voortgaan al het mogelijke tot dat doel in het werk te stel len De woorden van Eden hebben protesten ont lokt bij de oppositie. Noël Baker (Labour) vroeg: „Wil Eden zeggen dat sinds dien datum geen vreemde vliegers in Spanje zijn aangekomen?" Eden antwoordde: „Ik geloof niets van dien aard te hebben geïnsinueerd." Verwachting: Zwakke tot matigen, zuid- westelijke tot noordwestelijken wind, zwaar bewolkt tot betrokken met aanvankelijk nog kans op regenbuien, later tijdelijk opklarend, weinig verandering in tem- peratuur. Verdere vooruitzichten: Opklarend met H weinig of geen regen. BANDJERMASSIN, 7 Juli (Aneta). Zeer plotseling, om één uur hedennacht ontstond een bandjir, welke sinds men- schenheugenis de zwaarste is, welke in de omgeving van Martapoera en Riamkanan is voorgevallen. De verbindingen, ook telegrafisch en telefo nisch met het binnenland zijn verbroken. De postweg is op tien plaatsen weggeslagen. In de winkelwijk te Martapoera staat het water ter hoogte van de huisdeuren, alom staat het wa ter 1 meter hoog; een ijzeren brug hangt scheef en levert gevaar op. Het landhoofd van de Stamboelbrug is weggeslagen. In de kampong Sei Alang zijn 21 doo den; het kamponghoofd en zijn gezin wor den vermist. De plaatsen Tambakanjar, Toedjoengmoerong en Bintjau zijn zwaar geteisterd. Het aantal slachtoffers is nog niet vastgesteld. Tientallen woningen zijn weggespoeld. Het geteisterde gebied is nog niet te bereiken. De sluis van den Liang- polder is weggeslagen. Het bestuur is zeer actief. BRUSSEL, 7 Juli (Havas). Dinsdag heeft de Belgische ministerraad vergaderd, onder voor- ziterschap van minister-president Van Zeeland. Deze zette de resultaten van zijn reis naar de Vereenigde Staten uiteen. Vervolgens werden de binnenlandsche kwesties besproken en zette de minister van Buitenlandsche Zaken de niet- inmenging inzake Spanje uiteen. Aan het slot van de vergadering betuigde Van Zeeland nogmaals zijn tevredenheid over zijn bezoek aan de Vereenigde Staten, zoowel gezien van Belgisch als van internationaal standpunt. LISSABON, 7 Juli. (Havas) Er bestaan ern stige vermoedens, dat de aanstichter van den aanslag op Salazar een Spanjaard zou kunnen zgn. In dit verband herinnert men er aan, dat een spionnage-organisatie in October j.l. is ontdekt. De leden slaagden er in te vluchten, maar bleven in contact met Portugeesche agita toren. Verschillende leiders van clandestiene organi saties zijn gearresteerd. WINNIPEG, 7 Juli De gloeiende hitte in het Zuidelijke deel van Saskatchewan, waar temperaturen heerschen van 100 tot 110 gra den, heeft groote schade aan den tarwe-oogst toegebracht. Men is van meening, dat de oogst ten Zuiden van een lijn getrokken van Lloyd- minister, ten Noorden, van Saskatoon, tot Melville, welk gebied de grootste graanopper- vlakte van Saskatchewan beslaat, geheel ver nield is. De toestanden zijn sinds de droogte van 1931 niet zoo erg geweest. Geheele gezinnen ver laten hun woningen en boerderijen om zich Noordwaarts te begeven. Volgens onofficieele ramingen zal de graanoogst in Saskatchewan slechts 90 millioen bushels bedragen. V Bij haar bezoek aan Schotland onderhield de Britsche koninklijke familie zich met hooge Schotsche autoriteiten TOKIO, 7 Juli (Havas). De woord voerder van het Japansche ministerie van buitenlandsche zaken heeft tegenover een vertegenwoordiger van Havas verklaard: Japan is in beginsel bereid toe te treden tot de driezijdige monetaire overeenkomst, doch tot dusverre hebben wij dienaangaan de nog geen voorstellen ontvangen. Grondslag der Japansche politiek is het stre ven naar terugkeer tot het vrije ruilverkeer en verlaging der invoerrechten. Wij wenschen op recht dat dit doel bereikt zal worden, doordat men uitgaat van een muntstabilisatie, maar het vraagstuk is wel netelig. Of Japan tot de munt- tvereenkomst zal toetreden, is uitsluitend af hankelijk van de voorwaarden, die men ons zal stellen. WARSCHAU, 7 Juli. (P.A.T.) De weduwe van den overleden zigeunerkoning, Matthias Kwiek, heeft een aanklacht ingediend tegen den nieu wen koning, Janus Kwiek, wegens beleedigihg en bedreiging en zijn arrestatie geëischt. VATICAANSTAD, 7 Juli (Havas) Op den vooravond van zijn vertrek naar Parijs, heeft Kardinaal Pacelli, Pauselijk Legaat te Lisieux, een vertegenwoordiger van Havas een onderhoud toegestaan. Voor de tweede maal in twee jaar tijds aldus de Kardinaal heeft Z. H. de Paus Zijn staatssecretaris benoemd tot Pauselijk Legaat in Frankrijk. Ik verheug mij er over weer in contact te komen met de groote stad Parijs en de groote natie Frankrijk, die in mijn oogen een centrum zijn, vanwaar het geestelijk leven naar buiten uitstraalt. Bovendien ben ik verheugd bij deze gelegen heid in persoonlijk contact te kunnen komen met den President der Fransche republiek en de staatsautoriteiten, die thans meer dan ooit de zending hebben werkdadig bij te dragen tot den vrede onder de volkeren, die het bijzonder Vit alle deelen van Europa kwamen deelnemers naar de vliegwedstrijden in het Rhöngebergte. De Bulgaarsche groep in nationale kleederdracht trok sterk de - aandacht LISSABON, 7 Juli (Havas) Tijdens een plechtigheid in het Saobento-paleis, die door 1900 officieren werd bijgewoond, heeft minis ter-president Salazar een rede gehouden, waarin hij wees op het belang, dat zoowel En geland als Portugal bij hun traditioneel bond genootschap hebben. Echter, zoo voegde hij eraan toe, dit bondgenootschap is niet onze geheele buitenlandsche politiek, en het is niet aan Engeland al onze belangen te verdedigen voor ons of zelfs tegen ons. Sprekende over het Spaansche vraagstuk, zeide Salazar: Wij hebben speciale belangen op het schiereiland, en loopen gevaren, die an deren niet loopen. Sommigen gelooven niet aan het communis tische gevaar, wij daarentegen zien het in. Vandaar ons verzet ertegen, dat de niet-in menging ten nadeele van het rechtsche Spanje werkt» verlangen van den H. Vader is, en waarvoor Hij steeds gebeden stort." Kardinaal Pacelli verklaarde verder een pelgrimstocht te zullen maken naar Lourdes. Hij voegde daaraan toe: „Het is een gelukkig privilege van Frankrijk, in het bezit te zijn van heiligdommen waarvan men met den grooten schrijver Maurice Barrès kan zeggen, dat het plaatsen zijn, waar de ziel ademt." WASHINGTON, 7 Juli (A.N.P.). John Lewis heeft een overeenkomst gesloten met de „Com monwealth Federation'', welke een vrije poli tieke organisatie is. Hij hoopt hiermede de actie van zijn C.I.O. te kunnen uitbreiden tot iri het Noordwesten en in Canada, en tevens zijn invloed te versterken aan de kust van den Stillen Oceaan. Tegen 200 deelnemers aan de onlusten tij dens de staking der staalarbeiders voor de fa brieken der Bethlehem Steel te Youngstown in Ohio de vorige maand, waarbij twee personen den dood vonden, is thans een aanklacht inge- iend wegens oproer, overtreding van het ver bod tot het dragen van wapenen en andere onwettige handelingen. Onder de beklaagden bevinden zich twee ontslagen leden van hc-t organisatiecomité der staalarbeiders. TOKIO, 7 Juli. (Havas) De woordvoerder van het ministerie van buitenlandsche zaken heeft verklaard, dat het tusschen Litwinof en Sjige- mitsoe tot stand gekomen accoord de onvoor waardelijke ontrüiming door de Sovjet-troepen van de eilandjes Bollsjoi en Sennoefa behelsde, doch dat niets afgesproken is omtrent later te voeren onderhandelingen over het eigendoms recht op de eilandjes. Dergelijke onderhandelin gen, zeide hij, zijn niet noodig, want de eilanden behooren ontegenzeglijk aan Mandsjoekwo. Mandsjoekwo heeft de vrijheid om er, indien het dit wenscht, troepen heen te zenden, doch wij hebben geen enkel officieel rapport over een nieuwe bezetting door een Japansche afdeeling, waartegen Kozlofski bij den raadsheer der Ja pansche ambassade te Moskou heeft gepro testeerd. De Katholieke scholen en tehuizen voor arme kinderen in Engeland, die ten koste van groote geldelijke offers door de Katholieken werden op gericht, worden thans met den ondergang be dreigd, daar de autoriteiten pressie uitoefenen, hun kinderen naar de desbetreffende regee- ringsinstellingen te zenden en niet naar de Ka tholieke inrichtingen. De autoriteiten motiveeren hun maatregelen met er op te wijzen, dat het aantal armlastige kinderen zoo sterk gedaald is, dat hun eigen inrichtingen gedeeltelijk leeg staan. De Katholieke unie van Groot-Brittannië heeft een beroep gedaan op den minister van Volksgezondheid, doch veel kans op succes is er niet te verwachten, daar de letterlijke tekst van de armenwet 1930 aan de desbetreffende autori teiten, die met de armenzorg zijn belast, dus danige uitgebreide bevoegdheden geeft, dat hun optreden juridisch onaantastbaar is. WARDHA, 7 Juli. (Reuter) Het congres comité heeft besloten in zes provincies functies in,..de.regeering te aanvaarden. Linksch offensief ontketend bij Madrid; de rooden sloegen een bres in de rechtsche front linie, doch werden omsingeld en aangevallen; de regeeringstroepen zouden duizenden dooden tellen. Japan zou in principe bereid zijn tot de drie zijdige monetaire overeenkomst toe te treden. Op de algemeene non-interventie-vergadering zijn geen nieuwe Britsche voorstellen te ver wachten. Zware bandjir nabü Bandjermassin; 21 dooden. Werklooze te Amsterdam aangehouden, die ervan verdacht wordt zijn vrouw van het leven te hebben willen berooven. Aanvullingsbegrooting voor Sociale Zaken in gediend. Wat onder het nieuwe departement van Alge- méfene Zaken zal ressorteeren. Mr. J. Harte van Tecklenburg, Oud-Staatsraad en oud-Minister van Financiën ter aarde be steld. New Yorksche Beurs. Na vast te zijn geopend, sloot de markt onregelmatig. Niet zonder aandoening zal de lezer van dit blad kennis hebben genomen van hetgeen in een der jongste num mers werd meegedeeld over het over lijden en de begrafenis van een Baarnschen politie-aaent. Op zijn sterfbed gaf deze man van eenvoudige positie en dienstbetrek king maar zijn .de eenvoudige posi ties en dienstbetrekkingen niet dik wijls de meest nuttige en noodige? een 'ontroerend blijk van christelijke doodsverachting en Godsvertrouwen. Zijn commissaris verhaalde ervan aan het graf. Bij het laatste bezoek vóór de ope ratie had de thans ontslapene den wensch van zijn chef, dat alles goed verloopen mocht, beantwoord met dit sublieme bescheid: „Het loopt altijd goed af, Commissaris, of ik blijf leven, of dat ik dood ga." Het kon niet beter en treffender worden gezegd. Aangrijpend in zijn grootheid en schoonheid is altijd het sterven van een Christen. Wie zóó de eeuwigheid tegemoet treedt, gaat ook het geluk tegemoet- WEENEN, 7 Juli. (Havas) De Duitsch-Oosten rijksche paritaire commissie, die zich bezig houdt met beraadslagingen over de uitvoering van de overeenkomst van 11 Juni, heeft zich vandaag hoofdzakelijk bezig gehouden met de problemen der perspolemieken, die de betrek kingen tusschen beide landen gehinderd hebben. Beide partijen zouden elkander hun klachten hebben doen hooren. Van Duitsche zijde zou men een weer open stellen gevraagd hebben der Oostenrijksche grenzen voor een grooter aantal Duitsche bladen. Intusschen is een gedeeltelijke voldoening door Duitschland gegeven in ver band met de Oostenrijksche diplomatieke stap pen ten aanzien van de onjuiste Duitsche be richten over de gevangenis van Garsten. Het Duitsche nieuwsbureau heeft n.l. vandaag een uittreksel gepubliceerd van de Oostenrijksche uiteenzetting en rechtzetting van die berichten. PARIJS, 7 Juli (Havas) Twee café's, die door het stakende personeel bezet waren, zyn op last van de politie ontruimd. In eenige café's is het werk op den grondslag van den vóór het conflict bestaanden toestand hervat, in afwachting van de beslissing der regeering omtrent de uitlegging van het decreet. iNo I li tiuiiminiill 11 i I f j AvV- Stand op Donderdag 1 uur v.m. 754.6 Vorige stand: 7.58.6

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1