Een Nederlandsch voorstel aan de non-interventie-commissie De StadtSchanke Nieuw misverstand tusschen Japanners en Chineezen Treedt het kabinet- Van Zeeland af? Groot-Brittannië gevraagd de taak van bemiddelaar in de tegenwoordige impasse op zich te nemen Britsche regeering aanvaardt haar toevertrouwde taak de Het nieuws van heden De vergadering der voltallige commissie De terugtocht vertraagd en later pas voltooid De verdeeling van Palestina Laboratorium in de lucht gevlogen DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ZATERDAG 10 JULI 1937 - OCHTENDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20655 O/S c.oo 0~3 AP AP aP LONDEN, 9 Juli (Reuter). De niet-inmengings-commissie heeft zich accoord verklaard met het voorstel van den vertegen woordiger van Nederland; de taak een oplossing te zoeken uit de tegenwoordige impasse toe te vertrouwen aan lord Ply mouth. Dat wil dus zeggen, dat men Groot-Brittannië vraagt de rol van bemiddelaar te willen opnemen in het actueele vraagstuk. Officieel wordt medegedeeld, dat de Britsche regeering de haar toevertrouwde taak heeft aanvaard.. Frankrijk weigert rechten van belligerenten aan beide partijen toe te kennen Dringend beroep van lord Plymouth Het Weer IIIIIIIII Het Nederlandsche voorstel W oordenwisseling tusschen Maisky en von Ribbentrop 1 ft X ONZE 3 DINER 90 ct. MENU'S VAN A.S. ZONDAG DINER 1.15 DINER 1.40 Het Japansche kabinet blijft ver trouwen op een vriendschap pelijke regeling Het Britsche rapport aan den Volkenbond toegezonden De uitvoer van helium -r De Spaansche nationalisten rukken steeds verder naar Santander op. In de door Franco veroverde gebieden tracht men zoo vlug mogelijk de orde en rust te her stellen. De gevluchte bevolking keert dan ook spoedig naar haar dorpen terug Een mededeeling van het Kwantoengleger De woordvoerder van het japansche minis» Men verwacht aanbieding van een collectief ontslag begin der volgende week Houding der liberalen is de oorzaak De vrek Noodlottige ontploffing op het Finsche eiland Vallisaari Koning Carol reist door Europa NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 et, ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. 0-0' p/9 0.0? 0-1 0 0? p.pfi 0-C' O.0' r.09 O.00 p/O p.p4, Bil iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii lllllllllllillllllllllll De Fransche ambassadeur Corbin heeft, naar men meent te weten, verklaard, dat zijn regeering de internationale waarnemers aan de grens in de Pyre neeën Maandag a.s. in hun functie zal schorsen, tenzij het evenwicht wordt hersteld door de opvulling van de bres in de controle-ter-zee of door de Brit sche waarnemers aan de Portugeesche grens hun functies te doen hervatten. De bijeenkomst der niet-inmengingsco mmissie eindigde even voor zeven uur vanavond. LONDEN, 9 Juli (Havas) De niet-in- teengingscommissie is vanmorgen om kwart over elf op het Foreign Office in voltallige Vergadering bijeengekomen, onder voorzit terschap van Lord Plymouth. De Fransche ambassadeur Corbin verklaarde n een uitvoerige rede, dat Frankrijk weigert de beide partijen in Spanje de rechten van "eliigerenten toe te kennen, en staking van de c°ntröle ter zee verwerpt. Corbin zeide voorts, dat Frankrijk bereid is controle te land te handhaven, mits zy niet yet aanzien heeft van een uitzondering, welke "Heen op Frankrijk van toepassing is, doch deel uitmaakt van een geheel, hetgeen twee voor gaarden veronderstelt: ten eerste, dat de aan Portugeesche grens uitgeoefende, -doch se- eenige dagen geschorste controle hervat °rdt, en ten tweede, dat een billijk parallelisme estaat tusschen de controle te land en ter zee. Voor den Franschen ambassadeur voerde de ^aliaansche vertegenwoordiger Grandi het 'ford. Hij las een groote verklaring voor uit zijner regeering, waarin de opvattingen /f-b Rome nader omschreven werden. Dit docu ment bestond uit 28 getijpte bladzijden en °i"mde een recapitulatie van de gebeurtenis- in Spanje, zooals de Italia ansche regeering ~e interpreteert, en een rechtvaardiging van e Dolitiek, die tot dusverre door Italië gevoerd ft' Voorts werd het laatste door Duitschland Q Italië bij het comité ingediende voorstel VehJedigd. Na Corbin sprak daarop de Portugeesche ge legeerde dr. Monteiro, na wien de Russische 't-bassadeur Maisky het woord voerde. Von Ribbentrop, de Duitsche ambassadeur te ^"hden. was de laatste spreker van de och- "ndzittir.g Na ongeveer drie uur in vergadering bij- een te zijn geweest ging het comité uiteen hedenmiddag vier uur dertig. Een der gedelegeerden verklaarde, dat men dan toe op het doode punt gebleven was. Lord Plymouth deed in het vervolg der bijeenkomst der niet-inmengingscommissie een dringend beroep op de samenwerking °m uit de impasse te geraken. Plymouth zeide verder, dat hij gelooft, dat het "°pdzakelijk is te antwoorden op de op de tttsche regeering uitgeoefende critiek. Groot- r'ttannië, zeide hij, is niet bereid critiek te jhivaarden op zijn houding nopens den oorlog Spanje. Indien andere mogendheden de letter en geest der niet-inmengingsovereenkomst °P dezelfde wijze als Groot-Brittannië dat beeft gedaan, zouden hebben geëerbiedigd, z°u de stand van zaken in Spanje geheel ahders zijn. Brittannië zelfs ook maar een handjevol menschen bereid te vinden om de regeering zich te zien aansluiten bij een actie tegen de Spaansche regeering zonder deze laatste de gelegenheid te geven haar zaak uiteen te zetten. Er bestaat thans een bres in het plan der maritieme contröle en het is niet de schuld van de Britsche regeering, dat de vier mogend heden niet meer aan het plan medewerken. Men kan kiezen tusschen: het laten bestaan van de niet-opgevulde bres, hetgeen zou leiden tot een breuk van het geheele stelsel, of het opvullen van deze bres. De Britsche regeering heeft door te zamen met Frankrijk haar voorstellen in te dienen natuurlijk niet den wensch den zwaarderen last ter zee te dragen, doch zij wenscht levendig te probeeren het contröle-plan te redden. Daar eenige regeeringen niet overtuigd waren van de onpartijdigheid der Britsche regeering heeft de Britsche regeering in beginsel goedge vonden neutrale waarnemers op patrouillee- rende Britsche oorlogsschepen toe te laten. Het Britsche standpunt is, dat de toekenning van het recht van oorlogvoerende niet in de plaats kan komen van de maritieme controle, daar onrechtvaardige hulp zou worden gegeven aan de mogendheid, die meester ter zee zou zijn. De beslissing der Britsche regeering de taak te aanvaarden te trachten uit de te genwoordige impasse te geraken is genomen, nadat Plymouth overleg heeft gepleegd met de leden der regeering. Plymouth zeide, dat de Britsche regeering Verwachting: f Meest matige Zuidwestelijke tot Noord- westelijken wind, aanvankelijk zwaar be- El wolkt tot betrokken, met waarschijnlijk eenigen regen, later opklarend, zelfde temperatuur. IE Verdere vooruitzichten: Koel weer, met weinig of geen regen. een maximum van medewerking van de zijde van alle belanghebbende partijen noodig heeft. Plymouth voegde hieraan toe, dat de Britsche regeering zich rekenschap geeft van den spoed, welken de situatie vereischt. Hij hoopt de commissie zoo spoedig moge lijk opnieuw bijeen te kunnen roepen en wel één der dagen in het begin van de vol gende week. Nader wordt vernomen: De resolutie, waarbij Groot-Brit tannië is verzocht de taak op zich te nemen een oplossing te vinden, en welke werd voorgesteld door den vertegenwoordiger van Nederland, is o.m. gesteund door Italië, Frankrijk, Duitschland, België,- Roemenië en Joego-Slavië. De resolutie werd met algemeene stemmen aangenomen. Plymouth heeft verklaard van meening te zijn, dat de meeste vanochtend uitgesproken re devoeringen geen enkel constructief voorstel hebben ingehouden. Ten aanzien van de kwestie der terugtrekking van vrijwilligers merkte Plymouth op, dat Grandi heeft gezegd, dat deze zaak niet veel te öeteekenen heeft. Voor zoover dat de Britsche vrijwilligers betreft, is dit inderdaad niet van veel beteekenis, daar het aantal Britsche vrij willigers aanzienlijk lager is dan het aantal vrijwilligers dat door eenige andere landen is gezonden, maar de kwestie als zoodanig is juist van uiterst groot belang uit een standpunt be zien van Europa en van de wereld en tenzij dit vraagstuk geregeld wordt, zal een oplossing van het Spaansche probleem onmogelijk zijn. Het Duitsche nieuwsbureau meldt, dat het in de ochtendzitting der commissie tot een heftige botsing is gekomen tusschen den Sovjet-Russischen vertegenwoordiger en den Duitschen ambassadeur Von Ribben trop. Ambassadeur Maisky, aldus het D.N.B., ver- toutte zich Duitschland en Italië op de meest grove wijze aan te vallen. Ambassadeur Von Ribbentrop verwierp op zeer besliste wijze de Sovjet-Russische verwij ten en stelde de rol van Sovjet-Rusland in den fcpaanschen burgeroorlog in een duidelijk licht. In Duitschland wordt op het oogenblik een internationale wedstrijd gehouden voor zweejvliegers. Poolsche zweefvliegers leggen een kaartje in hun vrijen tijd NERGENS BETER, NERGENS GOEDKOOPER Russisch el Groentesoep Kalfs-bllndevlnk doperwten, worteltjes, versche aardappelen, Pudding Ook op Weekdagen steeds 3 verschillende combinaties Russisch ei Aspergesoep Gekookte zalm, peterseliesaus versche aardappelen, Osserih, sperciebooner). geb. aardappelen Pudding LEIDSCHEPLEIN 5—9 TEL. 33072 - A'DAM Hors d'oeuvre varié Aspergesoep - Gekookte zalm peterseliesaus, versche aardapp. Osserih, spercieboonen. geb. aardappelen Pudding Op Nederlandsch voorstel verzoekt de non- interventie-commissie aan Engeland in de tegen woordige impasse de taak van bemiddelaar op zich te nemen; de Britsche regeering aanvaardt deze haar toevertrouwde taak. Door nieuw misverstand tusschen Japanners en Chineezen werd de overeengekomen terugtocht vertraagd en pas later voltooid; het Japansche kabinet blijft op vriendschappelijke regeling van het incident vertrouwen. Aanbieding van een collectief ontslag door de regeering-Van Zeeland verwacht tegen begin der volgende week; de houding der liberale partij zou de aanleiding hiertoe vormen. Het Britsche rapport betreffende een verdeeling van Palestina aan den Volkenbond toegezonden. Finsch laboratorium in de lucht gevlogen; ver scheidene dooden en gewonden. Te Lodz in Polen dreigt een staking van 130.000 textielarbeiders. Prins Bernhard met de O 16 het zeegat uit en onder water. Auto in het Winscboterdiep terecht gekomen; inzittenden gered, een gewonde. Zweefvliegtuig onder Alphen a.d. Rijn omlaag gestort en te pletter geslagen: bestuurder on gedeerd. Stand der clearing met Duitschland per 8 Juli. Bijzonderheden over de nieuwe regeling der herhalingsoefeningen van dienstplichtigen. Jhr. Van Karnebeek benoemd tot eerelid van het Nederlandsch Zuid-Amerikaansch Instituut. New Yorksche Beurs: Opening onregelmatig, slof lager. GENÈVE, 9 Juli (Havas) De Britsche regee ring heeft het Volkenbondssecretariaat het rapport van de Palestijnsche commissie doen toekomen, evenals de verklaring van de En- gelsche regeering omtrent de conclusies van dit rapport. In een begeleidende nota spreekt de Engelsche regeering de hoop uit, dat de Volkenbondsraad behandeling van deze kwestie op de agenda van de Septemberzitting zal plaatsen. WASHINGTON, 9 Juli. De commissie voor militaire zaken uit het huis van Afgevaardigden heeft een regeeringsontwerp goedgekeurd, waar bij de uitvoer van helium voor commercieele doeleinden wordt toegestaan, onder toezicht van het nationale comité voor de munitielevering en van drie ministerieele ambtenaren. v e tegenwoordige situatie is niet het gevolg h het bombardement op de Deutschland, ^öat dat incident gesloten was met het bom- r<fement van Almeria. I'en aanzien van het incident van de ^utschiand zou het moeilijk zijn in Groot- - -a. PEIPING, 9 Juli (Reuter). De Chineesche en Japansche troepen, die vanmorgen vroeg overeen waren gekomen, zich op hun stel lingen terug te trekken, staakten later weer hun terugtocht en te Peiping hoorde men weer het knetteren van het geweervuur. Het Duitsche nieuwsbureau meldde nader, dat de Japanners aanmerking hadden gemaakt op de voor de bezetting van Janpinghsien aan de Chineezen toegestane twee compagnieën gen darmerie, alsmede op de hoeveelheid munitie en zware machinegeweren. De ontruiming van het betwiste gebied aan de Marco Polobrug is daarop vertraagd. Verscheidene malen ontston den schietpartijen, waarbij nieuwe slachtoffers vielen. Beide partijen gaven elkaar de schuld van de gebeurtenissen. Een uitbreiding van het conflict wist men te voorkomen. Nadat aldus opnieuw de strijd ontbrand was, is het misverstand wederom wegge nomen en hebben de Chineesche troepen de ontruiming voltooid van de zone van Wang Ping. Volgens de tot stand gekomen overeenkomst zijn zij vervangen door Chineesche militie. Het meerendeel van de Japansche troepen is even eens teruggetrokken. Betreffende de zitting van het Japansche kabinet meent men, volgens Domei, dat het kabinet besloten heeft zich te houden aan de beslissing, genomen door de ministeries van Oorlog en Buitenlandsche Zaken, welke neer komt op een localiseeren van het incident. Het kabinet blijft hopen, dat het inci dent vriendschappelijk geregeld zal kunnen worden, zoodra China nog eens over zijn houding zal hebben nagedacht. De Japansche regeering, die van opvatting is, dat het incident van Loekoetsjau ontstaan is door een illegaal optreden van Chineesche troepen, heeft besloten snel en met energie op te treden in geval de toestand, ernstiger mocht worden tengevolge van een weigering van China om op zijn houding terug te komen. Het Kwantoengleger heeft een mededee ling over de incidenten in Noord-China gepubliceerd, waarin gesproken wordt over een „onbeschaamde uitdaging" van het Chi neesche 29ste leger. HetKwantoengleger ziet zich genoodzaakt de verdere/ontwikkeling van den toestand aan dachtig gade te slaan en zoo noodig met „ijze ren vastbeslotenheid" op te treden. De berichten uit Noord-China in de plaatse lijke pers hebben tevoren de censuur der Ja pansche militaire autoriteiten te Tientsin ge passeerd. Naar gemeld wordt, zijn tien Japan- neezen gesneuveld en twintig gewond, terwijl aan de zijde der Chineezen 180 man gevallen of gewond zijn/ Men verwacht, dat het incident minnelijk geschikt zal worden, daar de Chinee zen alle Japansche eischen zouden hebben in gewilligd. Nader wordt uit Tokio geseind door Havas: De Chineesche troepen hebben den Oos telijken oever van de Joengting thans ge heel ontruimd. terie van buitenlandsche zaken heeft verklaard, dat de Japansche troepen de vrijheid hebben, manoeuvres te houden in het gebied, waar het incident zich heeft voorfedaan, „omdat de Ja- pansch-Chineesche verdragen en overeenkom sten geen beperking voor het houden van ma noeuvres door de in China gestationneerde Ja pansche troepen kennen." BRUSSEL, 9 Juli. Onze correspon dent te Brussel seint: Vrijdagavond evolueerde de poli tieke situatie aldus, dat men het col lectief ontslag van de regeering-Van Zeeland aanstaande acht. De eerste minister heeft er zich rekenschap van gegeven tijdens de gesprekken, welke hij met de leiders der liberale partij sedert zijn terugkeer uit de Vereenigde Staten heeft ge had, dat deze partij geen opklaring van den verwarden Belgischen politieken toestand wil, maar een inwilliging van eigenzinnige en enge eischen, waarmede het geschokte prestige van de partijleiding bij de eigen groepen kan wor den hersteld. Eergisteren toonde de heer Van Zeeland zich nog optimistisch en drukte de mee ning uit, dat met een revisie van het poli tieke gedeelte van zijn programma en de opheldering van een aantal misverstanden met de Brusselsche en de Waalsche libe ralen een minnelijk compromis met de libe rale partij nog mogelijk zou wezen. Uit zijn politieke beraadslagingen van heden moet het echter zijn gebleken, dat de liberale party in hare huidige demagogische houding tegen de amnestie en vooral tegen den liberalen minister van Justitie De Laveleye, die de am nestie verdedigde, zal volharden. De eerste minister zou beleefd weigeren, mi' nister De Laveleye, te laten gaan en zal de gouvernementeele solidariteit bewaren. Indien de liberale party in haar oppositie geest volhardt, zal de gansche regeering af treden. De heer Van Zeeland heeft in den kabi netsraad van Vrijdagavond' het accoord van zijn collega's gevraagd en verkregen op dteze houding. Zaterdagochtend tien uur zal de heer Van Zeeland een beslissend onderhoud hebben met een liberale delègatie. De waarschijnlijkheid is groot, dat de regeering het collectief ontslag be gin van de volgende week aan den Koning zal aanbieden. In denzelfden kabinetsraad van Vrijdagavond werd door den minister van Buitenlandsche Zaken voorgesteld, een aantal hooge onderschei dingen te' verleenen aan functionarissen en rechtsgeleerden, die de Belgische thesis ver dedigden in het Maaswaterproces te Den Haag. Kan hij niets missen? Ja, dat kan hij wel. En zelfs is hij soms royaal, wanneer er, goed zicht baar, gecollecteerd wordt, met een open schaal in de kerk, of langs de deur. En toch is hij een gierigaard. Een man, die alles zooveel mogelijk op hoopt en naar zich toehaalt: niet al leen geld, maar ook eer, aanzien, hooge positie, grooten mgam. Met al het vriendelijkheidsvertoon, dat dikwijls van hem uitgaat, is hij een volslagen egoïst, hebzuchtig en begeerig naar alle voordeelen en voordeeltjes, welke misschien aan een ander zouden kunnen ten deel vallen. Als het van hem afhing, bleef er voor dien ander bitter weinig over en voor hem des te meer. Hij is doodsbenauwd, dat hem ook maar iets zal ontgaan, wat hij zou kunnen bezitten. En zoo is hij inderdaad een gierig aard, een vrek, al geeft hij niet het gewone beeld te aanschouwen van den klassieken Harpagon. HELSINKI, 9 Juli. (D.N.B.) Op het tot de vesting Sveaborg behoorende eiland Val lisaari is vanmorgen om elf uur een ernstige ontploffing ontstaan. Een militair-technisch laboratorium is door onbekende oorzaken in de lucht gevlogen. Voor- loopig meldt men, dat vyf dooden en dertig gewonden zün gevallen. Snelle motorbooten brengen echter steeds nieuwe slachtoffers van het ongeluk met grooten spoed aan land. BOEKAREST. 9 Juli. (Stefani) Hedenmorgen is Koning Carol naar Parijs vertrokken in het koninklijk rytuig, dat aan den Oriënt-express gehaakt was. De reis, die incognito geschiedt, zal vijf of zes weken duren. De vorst reist over Italië en zal verder ook een bezoek brengen aan Engeland, België, Duitschland en Joego slavië. Lr-) i v. v v v 11 u m m 1111i u ir2. Stand op Zaterdag 1 uur v.m.: 760.2 Vorige stand: 761.S

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1