1 H LU Beroepen in dezen tijd Heydt's Lisse's industrie jubileert Wateronttrekking aan den bodem INCASSO-BANK N.V LAAT U NIET VERLEIDEN! Haarlem, 10 Juli BIBLIOTHEKEN ZATERDAG 10 JULI 1937 VEREENIGING GESTICHT Samenwerking met de Provincie CREDIETEN CAFE-DEPOSIT WELKE MEEST GEKOZEN? Hoogvliegerij HOE ZE GROEIDE Ingenieuze vondsten met patent vanaf f 1075.- N. V. Gebr. H. F. Kimman AGENDA RADIO MOORS STADSNIEUWS Oe actie voor een goede water- regeling in Kennemerland H, ten COMITÉ VAN KATH. ACTIE KRUISWEG 5 HAARLEM tegen zakelijke of persoonlijke zeker heid. loketten te huur van 5.— en hooger. Imam Gedeelte van het complex der N.V. Lissesche Kistenfabriek. Pater drs. Vlaar, rector van het R. K. Lyceum, doet interes sante mededeelingen Vol Officier Indië VOOR VACANTIE 'N VOOR DE REIS Begonnen met kisten voor verzen ding van bloembollen, wordt nu op alle gebied geleverd Het ee!arv' Groei juist in crisistijd Zuinig - Snel - Betrouwbaar Vraagt Catalogus en Proefrit Wagenweg 8-10 Plein 23-25 Telef 13850 Telef. 11578 Gehuwde leerling MEDAILLES INSIGNES Programma van de Haarl. Radio- Centrale op Zondag 11 Juli Goedkoope trein R.K. Dam- en Schaakkampioen schappen van „Groot Velsen" 218 Bioscopen 11 Juli Bioscopen 12 Juli Bioscopen Apotheekdiensten der ST. VINCENTIUS VEREENIGING ESPERANTO J aarvergadering Radio-causerie Vreemd besluit Onder het opschrift „Vochtige problemen in etinemerland" hebben wij eenige maanden ge- aeh het een en ander medegedeeld over het _an tot verbetering van den water-afvoer voor een gedeelte van de gemeente Heemskerk ten 'den van den Rijksstraatweg. Het betrokken ^«eelte, dat door hooge gronden omgeven is, ®staat bijna geheel uit tuinderijen, die aan 11 beteren waterafvoer groote behoefte heb- n- Door de lage ligging dezer gronden en den echten staat der afvoerbeken, ontstond er in e batte perioden overlast van het water, dat J*2' snel genoeg kon worden afgevoerd en ^tengevolge verzuring van den grond ver- haakte, waarna in de daaropvolgende pe- 0de van droogte groote schade ontstond aan e gewassen. probleem is in samenwerking met den r°vincialen Waterstaat opgelost. Er is een v ah ontworpen voor verbetering der beken en ®°r het plaatsen van duikers, waardoor het ertollige water behoorlijk afgevoerd en m ^T0| öeti. 'Se perioden voldoende opgehouden kan wor- De gemeente Heemskerk heeft reeds toe- 'v. gouiooiiuo iv Hcpiu J. oouo i/ui,- jj ®biming ontvangen om het plan in werkver- cbaffing un te voeren. Wij hebben daarin aanleiding gevonden om °k eens te informeeren naar den stand van alten ten opzichte van de wateronttrekking ah de duingronden tusschen Wijk aan Zee en "blond, een vraagstuk, dat al sinds eenige ja- >'eti aan de orde is, niet alleen bij de indertijd gestelde commissie van belanghebbenden, maar „I bij de Provincie, waarna de Staten zoowel 's het Waterleidingbedrijf er de noodige aan- aeht aan hebben geschonken. .De commissie uit de belanghebbenden werd bflertijd ingesteld op initiatief van den heer Sinnige te Heemskerk; er waren 4 gemeen- o m vertegenwoordigd en zij stelde zich ten °ei actie te voeren voor een goeden watertoe- °®r aan de duinen. Bloemisten en tuinders uit de streek van ,J "luiden tot Egmond, hadden n.l. reeds jaren a"8 ondervonden Ribbeken dat de waterafvoer door de steeds minder werd. Aanvankelijk ?aakte niemand zich daar bezorgd om; daar de ^aterrijkdom van de duinen vroeger nog wel ®bs al te veel vocht aan de cultuurgronden af- 8k>bd. Toen de vruchtbare gronden aande Kaag on- öer Heemskerk en andere niet meer beteeld van 1000 H. A. grond. Het plaatsen van pom pen, die complexen van tuinen zouden kunnen bevloeien, werd ook geen bevredigende oplossing gevonden, ofschoon het P. E. N. billijke tarie ven voor stroomlevering zou verschaffen. De hoop zoo deelde men ons mede is thans gevestigd op het IJselmeer. Kan het P. W. N. daar het benoodigde water betrekken en de pompstations te Wijk aan Zee, Castrj- cum en Bergen zoo goed als laten rusten, dan is de oplossing voor kweekers en tuinders ge vonden. Blijkt dit binnen afzienbaren tijd niet mogelijk te zijn, dan acht men het in de betrokken kringen den eenigsten weg om het water uit het Uitgeestermeer op te pompen en door een buisleiding naar de duinen te voeren, vanwaar het verder zijn weg wel zal vinden. Om zelf de uitvoering van een of ander plan ter hand te nemen, ontbrak het de commissie aan de noodige financiën. Intusschen is de commissie omgevormd in een „Vereeniging voor een goede waterregeling in Kennemerland", die nauwe samenwerking zoekt met de gemeentebesturen en het Pro vinciaal bestuur. Door verschillende omstandig heden heeft zij de laatste maanden weinig ac tiviteit kunnen ontplooien, maar binnenkort zal wederom met de werkzaamheden worden be gonnen, waarbij allereerst een onderzoek zal worden ingesteld naar de situatie van thans, aan de hand waarvan het plan voor verdere actie zal worden vastgesteld. O.m. zal er naar gestreefd moeten worden om zooveel mogelijk belanghebbenden in de ver eeniging samen te brengen, tegen een geringe vergoeding. Op het resultaat van een en ander hopen wij t. z. t. nog terug te komen. v°bden worden, wegens de groote risico van erdroging, begon men te beseffen, welke een fevaar er dreigde. Er kwamen klachten, die Sbwel onmiddellijk verstomden, toen tijdens öeb sluisbouw te IJmuiden, groote hoeveelhe- eb water uit de sluisput naar het z. g. „Rus- ,'sche vlak" in de duinen werden gevoerd. Het J^'antum was ongeveer gelijk aan dat, wat het wbipstation te Wijk aan Zee aan den grond jptrok. Er was weer overvloed en bij den lisberg onder Heemskerk, en in de zanderij Castricum moesten zelfs maatregelen wor- te" genomen, om de afvloeiing van het water e bevorderen. Na de voltooiing van den sluisbouw in 1929 veed het euvel der uitdroging zich opnieuw °°r. Men rjep jn 1934 een commissie in het i Veh, die een bezoek bracht aan Wassenaar, be omgeving van de Haagsche waterleiding, „aarbij men de overtuiging kreeg, dat ook in Jjbnemerland, evenals bij Wassenaar, de mo- 1 'ijkheid moest bestaan om tot een goede wa- Wegeling te komen, j. Nu lag het voor de hand, dat men eerst naar schuldige zocht. De Provinciale Waterlei- werd als zoodanig aangewezen. Van 1885 1 Waren eerst de bovenlagen ontwaterd en s het P. W. N. in 1920 de zaak van de Zaan- qj e Waterleiding overnam, kwamen ook de ef>ere lagen aan de beurt. Op grond van de bervinding van honderden gedupeerden meen- a, be commissie te mogen concludeeren dat, gezien van andere oorzaken, zooals abnor male droogte (b.v. in 1934), het P. W. N. de 1 bfdschuldige was aan de uitdroging der cul- hrgronden. z °e commissie begon haar actie met een ver- - elt aan Gedeputeerde Staten, een drietal "toren te willen plaatsen, teneinde den ge- 'kers der cultuurgronden het hun ontno- h boven- en duingrondwater weer terug te z°rgen. Het resultaat was nihil. De directie Centraal R.K. Pensionbureau, Parklaan 59. Inlichtingen dagelijks. MAANDAG 12 Juli 8.30 uur; Repetitie van de R.K. Gemengde Tooneelvereeniging „Ludamus" in het clubhuis, Raadhuisstraat 11, Haarlem- Noord. DINSDAG 13 Juli 2.30 uur: Bestuursverga dering van de St. Martha-vereeniging in het Tehuis Bloemhofstraat. 8 uur; Rep. St. Caecilia in Geb. St. Bavo; 8 uur; Vergadering van den Bijzonderen Raad der St. Vincentiusvereeniging in het St. Vincentiusgebouw, Groenmarkt 22. 8.30 uur: Bestuursvergadering van de Ne- derlanasche Reisvereeniging voor Katholieken in „De Leeuwerik". WOENSDAG 14 Juli 8.15 uur: Clubavond van de Bridgeclub voor Roomsch-Katholieken, bij Brinkmann. DONDERDAG 15 Juli 7 uur: Excursie van Ned. Reisvereeniging voor Katholieken naar het vuurwerk te Scheveningen. 8.30 uur: Bestuursvergadering van de R.K. Reclasseeringsvereeniging in 't St. Vincentius gebouw, Groenmarkt 22. 8.30 uur: Ontwikkelingsavond voor de leden van de R.K. Gem. Tooneelvereeniging „Thalia" in de Vooruitgangstraat 52. VRIJDAG 16 Juli, 8 uur: Rep. Rederijkerska mer „Alberdmgk Thijm" in de Studio, Lange Wijngaardstraat 17. Ten einde eikaars bezoek niet te hinderen of te bemoeilijken, wordt allen R. K. Vereenigingen verzocht vooraf overleg te plegen met het Al gemeen Secretariaat, mej. W. van den Singel, Kleverlaan 194, telefoon 23608 en bij vaststelling van vergaderingen enz. hiervan onmiddellijk mededeeling te doen. storen pikers hie be: ^atl het P, W. N. schoof de schuld op de ab- rhiaal droge jaren; daardoor alleen was, voi- v.bs haar, de uitdroging veroorzaakt. De Pro- ve'alc Staten, aldus voorgelicht, wezen het rZoek af. De theorie, dat de in verloop van 'zenden jaren gevormde harde kleilagen het ter van de bovengronden niet doorlaten, won J" van de praktijk der ondervinding. Ov b probleem werd echter door een theorie Zou de groncilagen niet opgelost. De kleilagen jj. 'eh het water inderdaad op vele plaatsen s r doorlaten, maar zoo verzekeren men- jje eh uit de praktijk er bestaan ook zwak- Plekken, waar het water boven en beneden kleilagen met elkaar in contact komt. P6 commissie zette de actie inmiddels voort, "n 1 vooraanstaande personen werd de zaak e er de loupe genomen, met het resultaat, dat jJ1 verzoek van dezelfde strekking naar den (jo bister werd gezonden, ditmaal echter ook het hoofdbestuur van Bloembollencultuur. (j6s Sevolg daarvan kwam men in contact met rjfiv Rijkscommissie inzake wateronttrekking aan b bodem. Üro Ursies werden Behouden, waarbij in de in Be periode van 1935 geconstateerd werd, dat tot6en tuin te Heem-kerk, het grondwaterpeil 6a,aj^ meter onder de oppervlakte was ge- Afen wendde zich wederom tot 'da Provin- daarop veranderde het getij, zorvel wat om allerlei hoogdravende middelen voor de ontlasting te gebruiken. Een pil voor den stoelgang, maar dan een pil, die met vertrouwen ingenomen kan worden, dus: Dr. ,1. B. MËENK's Bloedzuive rende pillen. Ook tegen puistjes. 40 ets. per ds. van 40 p. N.V. Pharmac.-Chem. fabriek E. M. BRAS KAMP, Apotheker, fabrikant van de alom bekende Dr. MEENK's Hoofdpijn- en Koorts- en Kiespijn poeders. O Eindexamens, overgangsexamens, toelatings examens, universitaire examens en hoe men de beproevingen van de studeerenden in dezen tijd ook wil defi'nieeren, ze beheerschen weer het onderwijs. De „hope des vaderlands" met der- zelver familie in alle levende zijlinies en ge slachten toe mitsgaders haar vrienden en ken nissen, zitten weer in hoop en vrees. De dro gisten en apothekers beleven weer recordver koop in zenuwtabletten, die toch altijd nog duurder zijn dan de kostelooze toekomstdroomen, die de examinandi maken vóór het examen, om ze wellicht er na in rook te zien opgaan. Tot die toekomstdroomen behoort voor vele studeerenden ook het kiezen van een beroep, één van de moeilijkste en meest beslissende keu zen, welke men in zijn leven moet maken. Voor sommigen is het een peuleschilletje: ze hebben reeds van jongsaf een beroep gekozen of een roeping gevoeld en houden daaraan vast. Maar voor het gros gaat het doorgaans minder vlot. De moeilijkheid begint al na de lagere school: zal de leerling middelbaar onderwijs volgen en zoo ja, welk? En heeft men het Lyceum geko zen, dan komt de vraag *1 na twee klassen: welke richting verder, de litterair-eeonomische of de wiskundige H.B.S. of het gymnasium, dat ook later weer onderverdeeld wordt? En dan, na het afloopen van de H.B.S. of het gymna sium? Vele wegen staan open, doch niet alle leiden naar Rome en het beroepsgeluk in het leven. Dat onderschreef de zeereerw. zeergel. pater Drs. N. Th. Vlaar O.E.S.A., de rector van het R.K. Lyceum voor jongens te Haarlem, met wien wij hierover een onderhoud hadden, vol komen. Trouwens, alle beroepen zijn thans „vol" en het gebrek aan b.v. onderwijzers, dat eenige ja ren geleden bestond, is al lang in een teveel omgezet! Ook leeraren in oude talen, die er vroeger te kort waren, zijn er thans in voldoende mate. Zijn er veel werklooze R.K. intellectueelen? Rector Vlaar moest deze vraag tot zijn spijt bevestigend beantwoorden. Vooral veel onder wijzers en leeraren bij het onderwijs zijn werk loos. Bezuiniging-door-noodzaak heeft scholen doen opheffen, klassen vergrooten, het beschik baar aantal plaatsen doen verminderen. Een dokter of ingenieur kan in den vreemde nog een bestaan zoeken, hun kennis is, behou dens de taal, van geen land afhankelijk, maar bij onderwijzers en leeraren is dat heel wat moeilijker. En onder de afgestudeerden van het R.K. Lyceum? De rector deelde ons mede, dat de afgestu deerden met een goede cijferlijst doorgaans allen een plaats hebben kunnen veroveren. En nu zijn de pasafgestudeerden aan de beurt. De verbe tering in de conjunctuur zal hen hopelijk daarbij een flink handje helpen! Welke beroepen worden thans het meest gekozen? En hier volgde een karakteristiek antwoord: de vliegerij, de vliegtechniek en alles wat daar mee samenhangt. Eeuwen geleden werd elke jongen natuurlijk zeeman, toen Stephensen zijn warmwaterketeldekselexperiment in prac- tische vormen wist te smeden en het snuivend stoomros langs de aarde reed, was machinist op een locomotief het ideaal van iederen jongen en thans doet hij aan hoogvliegerijals piloot of vliegconstructeur denkt hij in de toekomst de vleugels te kunnen uitslaan. Maar ook hier geldt, dat wel velen zijn geroepen, maar wei nigen uitverkoren. De eischen zijn heel streng, de lichamelijke keuring niet minder en het aantal beschikbare plaatsen krijgt zooveel aan bod van gegadigden, dat plaatsing een kansje is. Voor de wiskundige leerlingen van de H.B.S. is ook de techniek nog een magneet, maar dan speciaal Weer devliegtuigtechniek! Veel meer dan vroeger heeft ook 'sKonings wapenrok weer aantrekkingskracht gekregen en is leger- of vlootofficier weer een ideaal voor de Lyceïsten. Maar ook hier hangt plaatsing van het klei'n aantal beschikbare plaatsen af. Eigenlijk hadden we ons interviewersverslag moeten beginnen met het schoonste „beroep", dat op aarde te vervullen is, n.l. het priester schap. Het Lyceum, dat eenigen tijd geleden zijn koperen bestaansfeest vierde, heeft onder zijn afgestudeerden reeds een missionaris (n.l. van Mill Hill), terwijl zich verschillende andere tot het priesterschap voorbereiden: 3 bij de Je zuïeten, 2 bij de Augustijnen, 2 bij 'de Benedic tijnen en enkelen als wereldgeestelijken. De da- gelijksche Mis met H. Communie in de intieme kapel van het Lyceum heeft bij hen ongetwij feld de roeping doen helpen rijpen en bewaren. Is Indië nog een arbeidsveld voor afgestu deerden? Inderdaad. Een stijgend aantal vindt er werk als Indologen (Indisch ambtenaar) bij de Bataafsche Petroleum Mij. of via de Koloniale Landbouwschool bij de cultures enz. En geluk kig! Want in Indië kunnen we beginselvaste VINDT U DE JUISTE BROEK BIJ: 44 ANEGANG De speciaalzaak in broeken sDh, hieening der Staten betrof als de tmo- - erische omstandigheden. Eind 1935 begon er tQ Welijk veel water te fallen en dat is tot nu zoo gebleven. Door bemiddeling van den dister begon de Provinciale Waterstaat het ,j r'S jaar een uitgebreid en nauwkeurig on- rzoek. Op zeer veel punten werden hoogte- de l'n8en verricht, in de duinen zoowel als in tac(. uinderijen, waarbij tevens persoonlijk con- nLeVens te verzamelen "Poi Werd gezocht met de tuinders, teneinde van de mindere teelt- w rengst. Een en ander zou in een rapport 'den verwerkt. spreekt vanzelf dat naar dit rapport met 'gstelling wordt uitgezien, omdat een der- gen onderzoek ongetwijfeld vele waardevolle l'chTens zal hebben opgeleverd, waaruit wel de ,een conclusie te trekken valt, die naar ^oplossing zal voeren. nene commissie heeft zelf verschillende plan- reri bestudeerd, o. a. een plan tot het aanvoe- V0e ,Van zoet water uit het Uitgeestermeer. Een te 'n"skanaal langs den duinrand bleek veel l4e°itbaar> evenals het afzanden der terreinen, bedenke dat het hier een oppervlakte geldt De eenige industrie te Lisse viert Maandag 12 Juli haar koperen jubileum en er is alle aanleiding om over het ontstaan en den snellen groei van de Lissesche Kistenfabriek een en ander te schrijven. De directeur van de N.V., de heer Zwetsloot, was zoo welwillend ons door het bedrijf te lei den, waarbij wij tevens verschillende interes sante bijzonderheden vernamen. Lisse kende 'vóór 1924 geen industrie van eenige beteekenis. De raad bleek daar echter verandering in te w^ ischen, want er werd een diep en breed kanaal, waardoor kleine zee schepen zouden kunnen varen, gegraven, met het doel industrieelen aan te moedigen iets in bollencentrum te ondernemen. De heer Zwetsloot was in die dagen directeur van den Handelsraad, kantoor bloembollen streek. Hij liet al eenigen tijd kisten op schotjes komen uit Rotterdam, waarna eenige timmer lieden uit het dorp ze in elkaar spijkerden als de verzendtijd voor de bloembollen was aange broken. Toen de gemeente met haar haven plannen kwam, namen de heeren Zwetsloot en v. d. Lugt uit Rotterdam, hun kans waar en ze kochten in April 1924 een terrein langs de gracht, ter grootte van 8200 M2. Door allerhande factoren werd de fabriek eerst 22 Maart 1926 in werking gesteld met 4 man personeel. In den beginne bleef de heer Zwetsloot en directeur van den Handelsraad én van de Kistenfabriek. De fabriek fabriceerde alleen maar en de Han delsraad kon alleen maar verkoopen. De industrie bleek echter in een behoefte te voorzien en in alle opzichten levensvatbaarheid te hebben. Het eerste jaar werden 50*00 kisten, uitsluitend voor verzending van bollen, afgele verd. Het tweede jaar vervierdubbelde dit aan tal, 't derde jaar was de omzet 40.000 kisten en het vierde jaar 80.000. Hoe het er op dit oogen bliek voor staat? De omzetcijfers zijn met vele nullen te schrijven en het bedrijf groeit nog jaar op jaar. In 1928 nam de heer Zwetsloot afscheid van den Handelsraad om zich geheel aan de door hem gestichte fabriek te wijden. Een groote houten loods werd bij het bestaande complex ge bouwd en in 1930 verrezen een modern kantoor gebouw en garage, een nieuwe fabriek, even groot als de bestaande, en een houtloods van ongeveer 1000 M2. En thans is men weer bezig met het optrekken van een loods van 1200 M2., noodig voor houtopslag. Het terrein is daardoor geheel uitgebuit, maar de goede blik van den allround zakenman heeft natuurlijk verder in de toekomst gekeken, zoodat er nog wel degelijk flinke uitbreidingsmogelijkheden zijn. Hierboven meldden wij, dat de fabriek begon te draaien met 4 man personeel, na 12Y* jaar is dit aantal gegroeid van 70 tot 120, naar gelang het seizoen. Bedroeg het maatschappelijk kapi taal bij de oprichting f 18.000.nu is het f 100.000.—. Dat de fabriek juist in de moeilijke jaren in kracht en beteekenis won, is niet moeilijk te verklaren. Toen de gouden dagen in de bollen streek voorbij bleken te zijn en de omzet als eerste gevolg daarvan terugliep, werd naar an dere wegen gezocht om afzetgebied te verkrij gen. De bollenkistenfabriek levert nu dan ook emballage voor verzending van groente, fruit, aardappelen en alles wat men verder vraagt. De nieuwste machines werden aangeschaft, ver schillende vindingen werden gedaan en tot ver in Kennemerland weet men de Lissesche in dustrie thans te vinden. Daardoor was het be drijf ook niet meer afhankelijk van het bollen- verzendseizoen, kon het personeel ook in den winter op een vast inkomen rekenen, trokken reizigers er op uit, om overal den lof van Lisse's industrie te verkondigen. Alle transport ge schiedt met groote vrachtauto's, die speciaal voor het doel, waarvoor ze moeten dienen, zijn ingericht. De heer Zwetsloot is Warmonder van ge boorte, hij is te midden van de bloemen opge groeid, reisde vele jaren op Amerika en is dus een allround-bollenvakman. Toen hij dan ook leider van de fabriek was, begon hij te zoeken naar eenvoudiger en prac- tischer emballage-methoden, waarbij hij ook voor het opslaan der bollen gelukkige vondsten deed en verschillende patenten bezit. Hij vervaardigde de z.g. isolatiekist, waardoor de bollen tijdens den overtocht, b.v. naar Ame rika, de gewenschte temperatuur houden. De buitenlandsche afnemers van de bloembollen- exporteurs heeft hij wel op bijzondere wijze aan zich verknocht. De z.g. „tray-case" werd uitgevonden, waardoor de buitenlandsche klant geen waardelooze bollenkisten overhoudt, maar op elkaar passende bakken, waarvan de bodem bestaat uit gevlochten gegalvaniseerd ijzecdraad. De constructie, die zich moeilijk laat beschrij ven, is werkelijk zeer ingenieus en heeft dan ook alom sterk de aandacht getrokken. Maar dit is nog niet genoeg, aldus de heer Zwetsloot, binnen eenige weken komen we met een geheel nieuw bloembollen-emballage-sy steem, waardoor ook voor andere verzending buitengewone voordeelen verkregen zullen worden. Vroeger werden in de bollenschuren lange en hooge rekken gebouwd. Het narcissen-meccano opbergsysteem heeft ook op dit terrein een ware revolutie ontketend. Hout en hout, ijzerdraad, karton, vilt, spijkers, nietjesde materialen. Gezonde hersens, wat geluk en service tot het uitersteniet minder kostbaar materiaal in deze bloeiende onder neming. Met enkele dagen begint de bollenverzendtijd en worden de opgeslagen kistendeelen weer met honderden tot kisten genageld. Dan is 120 man koortsachtig aan den arbeid, om alle klanten op tijd te voorzien. Maar voor het zoover is, zal Maandag een kleine herdenking plaats vinden. Het gemeente bestuur, dat niet weinig met deze industrie is ingenomen, zal zich niet onbetuigd laten. In derdaad, Lisse mag den heer Zwetsloot, onder nemend, doortastend en humaan zakenman, wel in eere houden! Katholieke intellectueelen nog best gebruiken. De crisis heeft een tijd lang de uitzending stop gezet, maar thans brengt de economische voor uitgang oojc daar meer vraag. En voor de rest worden de Lyceïsten nog steeds ingenieurs, middelbaar technici, leeraren, juristen, medici etc. Merkwaardig is wel, dat er nog slechts ééntandarts onder de afgestu deerden is! Toen wij gebruikelijke klachten over overladen schoolprogramma's bespraken, kwam bij ons de vraag op of het Gymnasium, waar Latijn en Grieksch zoo'n groot deel der studie vergen, nog bloeit of dat de leerlingen zich meer en meer tot de H.B.S. gaan beperken. Rector Vlaar antwoordde hierop, dat de al oude „Latijnsche Scole" nog in vollen bloei staat. Verleden jaar had hij zelfs drie klassen in het 3e studiejaar, ieder van ongeveer 26 leer lingen, kunnen vormen. Zooveel dorstigen naar de kennis van de oude talen had hij tijdens het bestkan van het Lyceum nog niet gehad! De tegenwoordig zoo groote animo voor de sport deed ons de vraag stellen of er thans velen sportleeraar worden. Hierop antwoordde de rector, dat het niet gemakkelijk is om als sportleeraar een volledig betaalde betrekking te krijgen. Wel vragen steeds meer sportclubs om adviseurs en leeraren, maar dat zijn slechts bijbaantjes, die niet voldoende opbrengen. Tenslotte nog een merkwaardig feit. Dit jaar heeft op het Lyceum de eerstegehuwde leerling eindexamen gedaan, een man, wiens leeftijd al tegen de dertig loopt. Hij wilde nl.l gaarne het diploma litterair-eeonomische H.B.S. 5-jarigen cursus bezitten, doch daarvan bestaat geen z.g. extraneus-examen (een examen, voor wie niet de H.B.S. volgen en die toch het diploma willen verwerven)De Minister heeft toen goed gevonden dat deze „leerling" als hoorder de les sen op het Lyceum volgde en in de genoemde H.B.S.-afdeeling examen deed. Hij is keurig ge slaagd! VOOR ELKE SPORT WIJNANDS v. RENSEN - 't Medaillehuis Schoterweg 78 o. kazerne Telefoon 1725C Progr. 1: Hilversum II. Progr. 2: Hilversum I. Progr. 3: 8.30 Parijs R.; 9.50 Keulen; 11.20 Parijs R.; 12.20 Keulen; 1.20 Brussel Ned.; 1.30 Keulen; 2.50 Brussel Ned.; 3.20 Parijs R.; 4.20 Keulen; 5.20 Parijs R.; 7.50 Brussel Ned.; 8.20 Keulen; 11.30 Berlijn. Progr. 4: 8.30 Brussel Ned.; 12.50 Droitwich; 4.00 Brussel Fr.; 4.20 Droitwich; 5.20 London Reg.; 6.35 Droitwich; 7.05 London Reg.; 8.15 Droitwich; 9.05 Diversen; 9.25 Droitwich; 11.00 Boedapest. Progr. 5: 8.3012.00 Diversen. Van Haarlem, Zaandam, Amsterdam, Den Haag, Rotterdam, Gouda, Leiden, Utrecht en Amersfoort zal een goedkoope trein rijden naar Hoogeveen, Assen en Groningen op Zondag 18 Juli. Voorts zal van Haarlem, Zaandam, Amsterdam, N.-Bussum en Hilversum een goedkoope trein rijden naar Arnhem en Nijmegen, op de Zonda gen tot en met 5 September. Deze wedstrijden georganiseerd door de R. K. Dam- en Schaakvereeniging „G. S." zijn een waar succes geworden. Circa 50 dammers en schakers hebben er aan deelugenomen. Dezen werden groeps- en klasgewijze verdeeld als volgt in: Afd. Dammen in le klas Groep A en B en 2e klas A en B en 3e klas. Afd. Schaken in le klas en 2e klas A en B. Hieronder volgt de uitslag van deze kampioen schappen. Afd. Dammen. le kals: le prijs G. Meysen; 2e "prijs P. Balm. 2e klas: le prijs J. Geldermans; 2e prijs P. v. d. Klooster. „3 klas: le prijs H. Verzwijveren; 2e prijs W. Vrijhoef. Afd. Schaken. le klas: le prijs Bijwaard; 2e prijs De Bruin. 2e klas le prijs Y. Deden; 2e prijs A. Boot. Twaalf jaren is een lange tijd. Daarin kan veel gebeuren. En toch.... wat gaat het vlug! Twaalf jaar geleden werd ons Missiehuis ge sticht. Een heel bescheiden begin. En nu Kleine kinderen brengen heel wat zorgen; groote kinderen misschien nog meer. Kinder schoenen vragen hulp om voort te kunnen gaan. Maar wie of wat op groote voeten staat, vraagt extra-zorg. Zoo ging het ook met het Missiehuis. Een boompje wordt geplant, maar de vruch ten komen eerst veel later. Hoe mooier vruchten, hoe langer wachten vaak. Twaalf jaar geleden. De eerste jongens in het nieuwe Missiehuis. Als zooveel andere jon gens, van welk beroep of ambacht ook, streef den zij naar hun ideaal. Dat ideaal is nu be reikt. De eerste vruchten zijn volgroeid. Zon dag 11 Juli worden de eerste studenten van ons Missiehuis priester-gewijd. En daarna gaan ze uitéén. Twaalf jaren samen geleefd en ge streefd en nuieder naar zijn eigen missie- veld. De jongens van toen zijn de Apostelen van nu. En voortaan zal dat ieder jaar zoo zijn. Ieder jaar zal voortaan nieuwe missionarissen zien, die eens als jongens hier in ons Missiehuis heb ben gewerkt, gespeeld, gebeden. Dank aan God. Maar dank ook aan allen, die dit hielpen mogelijk worden en voor wie dit alles een rijke voldoening zal zijn. St. Bonifacius-Missiehuis Hoorn, postrekening 120937. Fath. J. v. HEININGEN. Iedere automobilist kan u dadelijk vertellen, hoeveel kilometer per uur zijn wagen haalt, maar slechts weinigen weten, hoeveel meter ze wel noodig hebben om met die vaart te stoppen I Gebouw St. Bavo Geel Wit, 6 uur Gewone zittingen, 4 en 7 uur, Brandweer-ensemble, 5 uur. Frans Halsmuseum Frans Halstentoonstel ling 105 uur. Teyler's Museum Tentoonstelling van tee- keningen en gravures door oudere en jongere tijdgenooten van Frans Hals, 114 uur. Kunsthandel J. R. Bier, Klein Heiligland 66 Expositie van schilderijen van tijdgenooten van Frans Hals, 106 uur. Luxor Theater „Kinderen zijn wreed" Stan Laurel en Oliver Hardy in .Achter slot en grendel", 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt-Theater Paula Wessely in „Groote dwaasheden', 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace Palace Filmac, 115 uur, „De laatste der Mohikanen", 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Wielerbaan Heemstede Sportfeesten, 2 uur. Frans Halsmuseum Frans Halstentoon stelling, 105 uur. Kunsthandel J. R. Bier, Klein Heiligland 66 Expositie van schilderijen van tijdgenoo ten van Frans Hals, 106 uur. Luxor-theater: „Kinderen zijn wreed" Stan Laurel en Oliver Hardy in „Achter slot en grendel", 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt-theater: Paula Wessely in „Groo te dwaasheden", 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Cinema-Palace: „De laatste der Mohicanen", 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Gebouw St. Bavo Haarlem's Zanggenot, 8 uur; Comité Winterhulp, 8 uur; RJC. Bevol kingsbureau, 8 uur. Café-restaurant Gebr. Brinkmann Holl. Bloembollenkweekersgenootschap, 11 uur. Frans Halsmuseum Frans Halstentoonstel ling, 105 uur. Kunsthandel J. R. Bier, Klein Heiligland 66 Expositie van schilderijen van tijdgenooten van Frans Hals, 106 uur. 1 felinjiiiiiiijV PmTlipsI AV£\y KRUISSTRAAT 38 - TELEF. 11605 OFFICIEEL PHILIPS REPARATEUR Luxor-theater: „Kinderen zijn wreed" Stand Laurel en Oliver Hardy in „Achter slot en grendel", 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt-theater: Paula Wessely in „Groo te dwaasheden", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema-Palace: Palace Filmac, 11—5 uur „De laatste der Mohicanen", 7 en 9.15 uur. De Zondags- en avonddiensten der apothe ken worden van 10 tot en met 16 Juli waarge nomen door Th. A. Klinkhamer, Koninginne weg 69, fa. Grijseels en v. Hees, L. Veerstr. 14 en L. Schoorl, Fr. Halsplein 1. Toegankelijk voor 'n ieder Leesgeld 3 cent per boek in de week Voorloopig is alleen geopend de Bibliotheek: N. GROENMARKT 22 Woensdagavond 8 tot 9 u. De jaarvergadering van de R.K. Esperanto- Vereeniging „Abbé Richardson" te Haarlem zal plaats vinden op Donderdag 29 Juli. De heer H. Damen te 's-Hertogenbosch, pre sident van den Ned. Kath. Esperantistenbond, zal Zondagavond 11 Juli om elf uur, des avonds een voordracht houden voor den K.R.O. over het Katholiek Internationaal Congres, dat be gin Augustus in Den Haag wordt gehouden. In het kader van de a.s. Jamboree zouden verschillende sub-bijeenkomsten plaats hebben, o.a. ook de algemeene bijeenkomst van „S.E.L." (Wereld-unie van Padvinders-Esperantisten). Volgens mededeeling van het S.E.L.-bulletin heeft thans het jamboree-bestuur de toestem ming voor deze vergadering geweigerd zonder opgaaf van redenen. „Maar," zoo schrijft het bulletin, „als pad vinders zullen wij gehoorzamen" en zoo zal er slechts een intieme bijeenkomst plaats vinden in de omgeving van de jamboree. Ook de ten toonstelling van S.E.L. moet buiten het kamp worden gehouden. Als het technische bezwaren zijn, die het jam boree-bestuur heeft, de vrees, dat een overla den programma het vlotte verloop van het ge heel in den weg zal staan of iets dergelijks, is deze maatregel nog eenigszins te billijken. Maar het feit, dat de reden van een en ander niet bekend gemaakt is, geeft te denken en is te vens een vreemd antwoord op de voorzieningen, die de P.T.T. ten aanzien van het post- en te lefoonkantoor op de jamboree heeft getroffen ten voordeele van gebruikers-Esperantisten. Intusschen heeft het Internationaal Katho liek Esperanto-Congres een bezoek aan de Jam boree op het program staan. Het ligt in het voornemen Van de Katholieke Esperanto-orga- nisaties in de omgeving, de congressisten te Vogelenzang te ontvangen en daarna met hen gezamenlijk het kamp te bezoeken. Er is dus in de Esperanto-wereld belangstelling genoeg en daarom komt het gewenscht voor, dat het jam boree-bestuur een kleine tentoonstelling van S.E.L. binnen zijn terrein toelaat, althans Es peranto, welks idealen in meer dan een opzicht verwant zijn aan de padvinders beweging, niet geheel buiten laat staan. C. v. K.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 5