Frankrijk heft de controle aan de Fransch-Spaansche grens op Groot tegenoffensief der rechtschen De strijd om Peiping opnieuw in alle hevigheid ontbrand Inwerkingtreding op Dinsdag a.s. EEN GOED HORLOGE KARD. PACELLI NAAR LISIEUX VERTROKKEN Het nieuws van heden DE BAROMETER Het besluit beperkt zich tot de opschorting van de controle der neutrale waarnemers Indrukken te Londen, Berlijn en Rome Het zoeken naar miss Earhart Llewellyn vliegt weer Nieuw Fransch-Duitsch handelsverdrag Spoorwegongeluk met goeden afloop Het Weer Hl Omsingeling bedreigt de linksche troepen Wangping omsingeld door Japanners Barricaden opgericht in Peiping Duitsche mijnenvegers naar Rijnhavens Litwinof dineert met Sandler De hoogste weg in Europa Het Palestina-rapport Eden in Deauville LAM f. 15 VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ZONDAG 11 JULI 1937 - OCHTENDBLAD «UREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: Voor Haarlem en Agentschappen per *eek 25 cent; per kwartaal f3.25; per Post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG Nb. 20657 öe Fransche grens wordt in dezelf de positie geplaatst als de Portugeesche h»boorlingen van het eiland Huil hebben geen vliegtuig waar genomen Hij wil het record Kaapstad Londen verbeteren In zijn gezelschap waren ook de Kardinalen Ver dier en Baudrillart Aan de Guadarramarivier werden de rooden belangrijk teruggedreven Sterke troepenmachten zouden zich langs den Groote Muur concentreeren Fransch vaartuig aangehouden Onderweg ongelukken veroor zaakt door de snelle vaart DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN Te zwaar Joodsch protest tegen de voor genomen immigratie-beperking VOOR EEN GESLAAGD EXAMEN NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 55 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. -l" PARIJS, 10 Juli (Havas). Vol- Sens de officieele verklaring te Parijs lal de Fransche regeering Maandag de non-interventie-commissie te Lon den ervan in kennis stellen, dat de controle-faciliteiten, welke verleend lijn aan de internationale agenten op de Spaansch-Fransche grens, met in gang van Dinsdag 13 Juli zullen wor den opgeheven, tenzij inmiddels de voorwaarden vervuld worden welke de vertegenwoordiger van Frankrijk gisteren in de vergadering van het Londensche comité heeft geformu leerd. Het spreekt vanzelf, dat Frankrijks ver plichtingen in Spanje, voortvloeiende uit de biet-inmenging, blijven bestaan. Het be sluit van de Fransche regeering heeft uit sluitend betrekking op de opheffing van de internationale controle. Deze maatregel heeft ten doel de Fransche ^ens in eenzelfde positie te plaatsen als die, [■'elke sinds eenige dagen heerscht aan de 0rtugeesche grens, waar, op initiatief van de Peering te Lissabon, de controle der Engel se waarnemers niet meer wordt uitgeoefend. [ierby moet worden opgemerkt, dat het be- ®'bit der Fransche regeering zich beperkt tot ?eze opschorting van de controle der neutrale "Sarnemers, De grens der Pyreneeën blijft gesloten Voor goederen, welke voor vervoer naar Spanje door de Londensche commissie zijn Verboden. De maatregel draagt overigens een voorloopig karakter en zal worden toe gepast, zoolang de door den vertegenwoor diger van Frankrijk gisteravond aan de londensche commissie aangeduide voor- Vaarden niet verwezenlijkt zijn. De Britsche regeering is, zooals bekend, gis- feravond door de non-interventie-commissie ï^iast met het zoeken naar een compromis tus sen de Fransch-iEhgelsche voorstellen en de :eRenvoorstellen van Italië en Duitschland in- de controle. Na de redevoering van Corbin eeft de Fransche regeering den tegenwoordigen jf'estand aan de Pyreneeën-grens niet willen eh voortduren, aangezien zij niet wenschte, uat de verklaringen van den Franschen am- assadeur zouden kunnen worden uitgelegd 0ls een soort druk op de betrokken regeeringen, J*1 het bereiken van een conclusie bij de be- ^ekingen te verhaasten. Het blijft de wensch van de Fransche re- geering, dat zoo spoedig mogelijk een gun- shge oplossing tot stand komt. Het door de Fransche regeering genomen eshiit tot terugtrekking der faciliteiten, welke ftan de waarnemers op de Fransch-Spaansche vtehs waren verstrekt, heeft in Londen noch arbazing, noch teleurstelling gewekt. In som- 'Ie kringen is men van meening, dat de g^hsche regeering hiermede eerder de taak 3 Britsche regeering vergemakkelijkt, door nideiijker de gevolgen van een mislukking der 11 den gang zijnde onderhandelingen te doen jHtomen. Inmiddels kwijt de Britsche regee- 38 zich van het mandaat, dat haar gisteren t„0r he non-interventie-commissie is toever- °U\vd, en is in overleg getreden met de voor- aahiste betrokken mogendheden. De officieele mededeeling van de Fran- b sAN Francisco, ÏO Juli (Havas) Het j^btserschip „Colorado" meldt, dat luitenant ^"hbrecht bij het zoeken naar miss Earhart is aald op het eiland Huil, gelegen ten Zui- g van de Phoenix-eilanden, op 260 mijl ten boo^611 Van den evenaar- vond haar 200 in- hu rlingen en verscheidene blanken. Hij vroeg 3eïi of ZÜ het vliegtuig van miss Earhart had- gezien, doch niemand kon eenige inlichting ^trekken. sche regeering heeft in Berlijnsche kringen verrassing gewekt. Men hoort de meening verkondigen, dat een dergelijke mededeeling, indien zij tot uitvoer wordt gebracht, niet overeenstemt met het door alle leden van de Londensche commissie aangenomen voorstel, waarin de Britsche re geering verzocht wordt, een uitweg voor te be reiden uit de impasse waarin de controle- kwestie is geraakt. De officieele Fransche mededeeling wordt in de Italiaansche pers groot opgemaakt gepubliceerd. De „Giornale d'Italia" schrijft: Dit besluit beteekent het einde van de Fransche inmen- gingspolitiek. De „Tribuna" zegt het onwaarschijnlijk te achten, dat na dit besluit meer wapenen, munitie of manschappen over de grens der Pyreneeën worden gesmokkeld dan tot dus ver. De volksfrontregeering, zoo vervolgt het blad, wijkt voor den druk der Moskousche vertrou wensmannen en slaat vastberaden den weg in, welke haar door de communistische bondge- nooten wordt aangewezen, zonder welke het ministerie ChautempsBlum niet meer leven kan. KAAPSTAD, 10 Juli. (Reuter). De vlieger Lle wellyn is om 13.30 uur plaatselijken tijd opge stegen om te trachten het record op den af stand Kaapstad-Londen te verbeteren. PARIJS, 10 Juli. (Havas) Heden vond de on- óerteekening plaats van een nieuw Fransch- Duitsch handelsverdrag. Ter gelegenheid daar van gaf de minister van Handel, Chapsal, een noenmaal ter eere van den Duitschen ambas sadeur en de Duitsche delegatie, waaraan tal rijke Fransche en Duitsche persoonlijkheden aanzaten. BOURGES, 10 Juli (Havas) Vanmorgen zijn vier wagons van den sneltrein Parijs— Cerbere ontspoord bij het vertrek van Vierzon. Vijf reizigers liepen kneuzingen op, maar kon den de reis later vervolgen. Het ongeval zou te wijten zijn aan een breuk in de rails. Het verkeer heeft zijn normalen loop hervat. Verwachting: matige tot krachtigen, later afnemende Noord-Westelijke tot Weste- lijken wind; gedeeltelijk bewolkt, aanvan- s kelijk nog kans op enkele regenbuien en koeler. Verdere vooruitzichten: Krimpende wind, droog weer en warmer illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHllllllI PARIJS, 10 Juli (Havas). Kardinaal Pacelli is hedenmiddag in gezelschap van Kardinaal Verdier, Aartsbisschop van Parijs, Kardinaal Baudrillart en Roux, den Franschen ambassadeur bij den Heiligen Stoel, alsmede van verschillende andere hoogwaardigheidsbekleeders en van zijn ge volg, in een specialen trein naar Lisieux vertrokken, ter inwijding van de nieuwe Basiliek, toegewijd aan de H. Theresia. Op het station werd de Kardinaal begroet door een vertegenwoordiger van minister Del- bos en autoriteiten der spoorwegen. In Lisieux, dat versierd is met de Fran sche en de Pauselijke kleuren, werd Kar dinaal-Staatssecretaris Pacelli door een menigte van verscheidene tienduizenden toegejuicht. In een toespraak zeide de Kardinaal, dat de Paus zelf naar Lisieux zou zijn gekomen, in dien de algemeene toestand het niet nood zakelijk had gemaakt, dat hij in het centrum van het katholieke leven bleef. Deze woorden lokten een langdurige ovatie uit. V- .yf v v V Staking in het café-bedrijf te Parijs: tafels en stoelen zijn in elkaar geschoven en politie moet de leege lokalen beschermen De dom van Upsala (gebouwd in de 13e eeuw) is ernstig in verval geraakt en herstellingen dienen onverwijld te geschieden TALAVERA, 10 Juli. Na de laat ste drie dagen krachtigen tegenstand te hebben geboden, en krampachtige tegenaanvallen te hebben onderno men, zijn de troepen van Franco tot een breed opgezet tegenoffensief overgegaan, aldus meldt de speciale correspondent van Havas. Over de linie van de Guadarrama-rivier, d.w.z. van het Westen van Majahonda tot Villa Vi- ciosa de Odon, hebben de rechtschen onophou delijk aanvallen ondernomen op de flank van de Madrileensche colonnes, die aan het eind van den dag genoodzaakt waren, gemiddeld 1.500 meter op den rechteroever van de rivier terug te trekken. Door deze manoeuvre worden de regee- ringstroepen met omsingeling bedreigd. Bij het vallen van den nacht duurde deze krach tige druk nog voort. Het rechtsche hoofdkwartier bevestigt, dat de verliezen van den vijand sedert het begin van het offensief, zoowel ten Westen van Madrid als bij Barrio de Usera 3.000 dooden en 6.000 gewonden bedragen. De rechtschen hadden gis teren in de lucht de overhand. De strijd is tot nu toe nog niet afgeloopen. Het ministerie van nationale verdediging te Madrid ontving het volgende telegram uit den sector Teruel: „Onze troepen hebben El Castillo de Al- barracin bezet. In handen van den vijand bevinden zich slechts nog de kathedraal, PEIPING, 10 Juli (Reuter). De Japansche troepen zijn weer voor Wangping verschenen en hebben de stad omsingeld. De Chineesche auto riteiten van Peiping hebben de poor ten der stad gesloten, de wachten versterkt en het spoorwegverkeer stopgezet. Inmiddels melden officieele Chineesche tele grammen, dat zich sterke concentraties troepen langs den Groote Muur bevinden. Tien treinen met troepen zijn uit Moek- den naar Tientsin vertrokken, waarvan twee reeds de grens overschreden hebben. De Chineesche autoriteiten melden verder, dat voor Wangping opnieuw een hevig gevecht is ontbrand. De Japanners, zoo verklaart men, hebben een hevigen aanval op de stad onder nomen, welke onlangs weer door de Chineesche troepen was bezet. De Chineesche autoriteiten hebben medege deeld, dat zij *zich zullen verzetten tegen iedere poging tot bezetting van Wangping door de Japanneezen, die, naar men beweert, van de stad een militair depot willen maken. De Chineesche troepen, aldus de autoriteiten, hebben zich teruggetrokken om incidenten te vermijden, doch zij hebben daardoor niet het recht op het leggen van garnizoenen in deze streek prijsgegeven. Op strategische punten in Peiping zijn barricades opgericht. Sommige straten zijn geheel door de burgerij verlaten. Stdert den ochtend is het verkeer ge staakt. Alleen met Chineesche soldaten be zette vrachtauto's rijden naar de stads poorten. Naar uit Tientsin wordt gemeld, beweren de Japanneezen twee plaatsjes bij Peiping te heb ben genomen. Eén dezer plaatsen ligt ten Noord-Oosten van de Marco Polo-brug. De Chi neesche troepen zouden tevoren deze dorpen hebben bezet in strijd met het accoord van gisteren. De Chineesche minister van Buitenlandsche Zaken heeft hedenmiddag bij den Japanschen gezant een protest ingediend wegens de hou ding der Japansche troepen bij Peiping en tevens een memorandum overhandigd, waarin er op gewezen wordt, dat niet mag worden toegelaten, dat een verslechtering in de weder- zijdsche betrekkingen optreedt. Verder wordt verlangd, dat terstond in Noord-China in gar nizoen liggende Japansche soldaten elke krijgs verrichting staken. Het memorandum spoort aan tot een vreedzame oplossing van het in cident. Inmiddels heeft het ministerie van Buitenlandsche Zaken een gedelegeerde gezon den om de Chineesche eischen bij de onder handelingen in Noord-China te steunen. De Japansche militaire attaché alhier, ma joor Imai, had vanmorgen verklaard, dat de voorwaarden van den wapenstilstand thans zoo wel van Japansche als van Chineesche zijde vervuld waren. Japan wenschte na beëindiging der vijande lijkheden, dat zoo spoedig mogelijk besprekingen werden gevoerd, teneinde een toestand te schep pen, die herhaling van dergelijke betreurens waardige voorvallen in de toekomst uitsluit. Volgens informaties ontvangen door de Chineesche legatie te 's-Gravenhage heeft het Chineesche ministerie van Buitenland sche Zaken aan den Japanschen ambassa deur een energiek protest gericht over de incidenten bij Wangping. Daarbij werd de eisch gesteld, dat de militaire operaties van het Japansche garnizoen in Noord- China onmiddellijk gestaakt zouden worden, opdat het incident zoo spoedig mogelijk geregeld zou kunnen worden. Sedert langen tijd begeert Japan de Chineesche stad Loe Kwo Tchau, een spoorweg-knooppunt gelegen bij Wangping, dat van belangrijke strategische waarde is. Japan ziet ook met spijt de steeds groo- tere toenadering en samenwerking tusschen de provinciale regeeringen van Noord-China n.l. van Hopei en Tsjahar en de Centrale Regeering te Nanking. Deze feiten hebben Japan geprikkeld om een voorwendsel te zoeken voor een agressie die volgens een vooraf beraamd plan schijnt uitgevoerd te zijn. Gevechten hebben nog plaats gehad in den nacht van 8 op 9 Juli. Zij duurden van zeven uur 's avonds tot middernacht. Terwijl deze berichten verzonden worden hebben nog onder handelingen plaats. Tenslotte kan worden be richt, dat de Japansche soldaat die volgens de Japansche beweringen verdwenen of gedood zou zijn (dit zou de aanleiding van het incident ge weest zijn) teruggevonden is, hetgeen de on juistheid van de evenbedoelde beweringen be vestigt. Uit Peiping wordt door Havas nader bericht: De spanning in Noord-China is plotseling toe genomen. Het verkeer op den spoorweg naar het Zuiden is opnieuw gestaakt. Volgens be richten uit Japansche bron moet de overeen komst van gisteren slechts als een plaatselijke wapenstilstand beschouwd worden. Onderhan delingen over de regeling der betrekkingen zou den nog niet aangevangen zijn. De Japansche autoriteiten zouden verscheidene eischen gesteld hebben. Op verschillende punten zijn Japansche troepenbewegingen waargenomen. het klooste- en het raadhuis, waarop onze artillerie haar aanvallen richt. De buitenwijken zijn geheel in onze macht. Onze stellingen werden aangevallen door twee bataljons van den vijand, welke wij afsloegen." Het telegram meldt verder, dat verscheidene krijgsgevangenen gemaakt zijn en oorlogsbuit is behaald, alsmede dat de vijand zware verliezen leed en dat de verliezen der regeeringstroepen gering waren Volgens uit Santander ontvangen berich ten is het Fransche stoomschip „Liberté", dat den dienst onderhoudt tusschen Bayon- ne en Requejada, aangehouden en door een vaartuig der rechtschen naar Salemo ge sleept. De „Liberté" droeg de Fransche vlag en de uiterlijke teekenen van de internatio nale controlecommissie. Het schip was ge laden met meel en suiker. Gistermiddag hebben vliegtuigen van Franco boven Santander proclamaties laten vallen, waarin de bevolking werd uitgenooc^gd de wa pens neer te leggen en zich over te geven. De nieuwe Italiaansche ambassadeur in Spanje is vanmorgen te San Sebastian aange komen. Te zijner eere zijn grootsche ontvang sten gehouden. In den namiddag vertrok de ambassadeur naar Salamanca. Zaterdagavond omstreeks negen uur is op de Waal voor Nijmegen gepasseerd het flottielje van negen Duitsche mijnenvegers, welke Zater dagmorgen uit Hoek van Holland zijn vertrok ken met bestemming Emmerich. Daar men vernomen had, dat de Duitsche schepen bij Nijmegen zouden meren, had de politie van Gorinchem de Nijmeegsche politie gevraagd den commandant te verzoeken met minder snelheid te varen, wijl de booten onderweg tengevolge van het maken van veel schroefwater onge lukken hadden veroorzaakt. Zoo is er bij Papendrecht door de zuiging van het water een aak losgeslagen en ge zonken, terwijl de schippersknecht daarbij ternauwernood aan den verdrinkingsdood is ontkomen. Verder zijn onderweg eenige staaldraden van schepen gebroken. Het Duitsche flottielje voer Nijmegen on middellijk voorbij en koerste naar Emmerich. Het maakte zooveel water, dat sleepbooten, zware sleepbooten zelfs, welke langs de kade lagen, tegen den kademuur opbotsten, zonder nochtans ernstige averij te krijgen. Duizenden sloegen het schouwspel gade. MOSKOU, 10 Juli (Tass) De volkscom missaris van buitenlandsche zaken, Litwinof; heeft gisteravond ter eere van den Zweedschen minister van buitenlandsche zaken, Sandler, een diner aangeboden. In een rede stelde Litwinof vast, dat de lan den, die voor vreedzame regeling der interna tionale geschillen zijn, oneindig talrijker zijn dan die, welke openlijk voor een oorlog voelen, doch zij missen den samenhang. Hij verklaarde, dat het noodig was het potentiaat van den vrede te versterken en wees op het belang van de col lectieve veiligheid. In zijn antwoord zeide Sandler, dat de Zweedsch-Russische betrekkingen zich bevredi gend ontwikkelen en dat Zweden zijn tradi- tioneele politiek van internationale samenwer king zal blijven volgen. BOURG SAINT MAURICE, 10 Juli. (Havas) President Lebrun heeft heden den hoogsten weg in Europa voor het verkeer opengesteld. Deze weg, ter lengte van 29 K.M., gaat over den nas Iseran in de Fransche Alpen en verbindt Tarentaise met Maurienne, op een hoogte van 1850 meter. Het hoogste punt van den weg is 2769 meter. De weg gaat voort tot Bonneval en vervolgens langs Modane, Briangon en Barce- lonnette. Wangping omsingeld door Japanners; de strijd zou in alle hevigheid opnieuw ontbrand zijn; barricaden worden opgericht in Peiping. Frankrijk heft pier Dinsdag a.s. de controle op aan de Franschc-Spaansche grens. Aan het Guadarrama-front zijn de rechtschen een groot tegenoffensief begonnen; de rooden zouden belangrijk zijn teruggedrongen. Kardinaal Pacelli door een enthousiaste menigte te Lisieux verwelkomd. Generale repetitie der Nederlandschce deelne mers op het Jamboree-terrein te Vogelenzang. Dreigende staking bü L. Smit en Co.'s Intern, sleepdienst te Rotterdam De Heiligdomsvaart te Maastricht begonnen. H.M. de Koningin zal de wereldjamboree openen. Sleepschip gezonken op de Oosterschelde; be manning kon zich redden. Regeering geeft f 15.000 voor de restauratie van de Groote Kerk te Alkmaar. Beurs van New-York: stemming onregelmatig. O „Gewogen en te licht bevonden", luidt, ook in 't gewone dagelijksche leven, het vonnis. Maar gij kunt ook gewogen zijn, ente zwaar bevonden! Te zwaar onder menigvuldig op zicht. In 't groote en in 't kleine. Laten we voor u hopen, dat het indien ooit alleen in 't kleine is. Er valt dan toch nog genoeg te cor- rigeeren: zwaarwichtigheid bijv., dat surrogaat vun ernst, zwaartillend heid, zwaarmoedigheid, en zooveel meer, Wat misschien de grens van het kleine al overschrijdt en u ook zwaarder doet wegen, dan gij behoort te doen. GENèVE, 10 Juli (Havas) Het uitvoerend comité van het Jewish Agency en de Zlonnisti- sche organisatie publiceert een verklaring over het rapport der Britsche oninklijke Commissie. Genoemde organisaties beweren, dat de in Palestina heerschende anarchie het gevolg is van het zwakke bestuur in Palestina. In de ver klaring wordt geprotesteerd tegen de beoogde beperking der Joodsche immigratie, welke een schending genoemd wordt van de rechten en de toezeggingen, welke de Joden ontvangen heb ben, en welke bevestigd zijn door het Britsche witboek van 1922. DEAUVILLE, 10 Juli. (Havas) De Engelsche minister van Buitenlandsche Zaken, Eden, en zijn echtgenoote zijn heden in hun jacht „Prin cess" in de haven van Deauville aangekomen. UURWLKKIIAHUHL LEIOSCHESTPMT 18 Stand op Zondag 1 uur v.m.: Vorige stand: 756.4 760.2

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1