A Heiligdomsvaart begonnen De Preek" Koningin opent Jamboree SCHIP GEZONKEN OP OOSTER-SCHELDE dienen f MAASTRICHT IN TOOI non ZONDAG 11 JULI 1937 VAN WEEK TOT WEEK 99 Hu is het merkwaardige, dat dominee Creutz- °teg, die de preek niet zou willen missen uit eeredienst, toch eenigermate de beteekenis, deze godsdienstoefening gehecht door onze j^testantsche landgenooten, zoekt in te perken 11 gunste van den liturgischen eeredienst, het- *ten dus een toenadering beteekent tot de me- °de, die in de katholieke kerk gebruikelijk Zelfs lijkt het hem, of de preek ten onrech- tot het middelpunt van de Zondagsche kerk- tehtigheid werd gemaakt. Hij schrijft: *°«k, Cr, *di Bemanning kon zich redden Pension door bliksem getroffen Enkele gasten met moeite gered Receptie van den Franschen gezant Défilé der naties langs Koninklijke tribune In f eestelij ken stoet werden de Heiligdommen uit de ont sloten schatkamers naar de kerken gevoerd Massale bidweg trekt door de straten De schatkamers ontsloten Luchtdienst op Texel groot succes Goede resultaten op het binnen- landsche net der K. L. M. Ververij in vlammen Kortsluiting de oorzaak? GROOTE KERK TE ALKMAAR Regeering geeft f 15.000 voor restauratie De preek" zoo zegt dominee H. W. Creutzberg in een brochure over dit onderwerp, behoorende tot de reeks a oremus (verschijnende bij Bosch en Keu-* te Baarn) welke wij de vorige week aan- /Wdigden als een protestantsche parallei van de ^tholieke G.G.G.-uitgaven,de preek is et meest geliefde en het meest gehate bezit Vltl °hs volk". Voor protestanten gaat dit zeker sterker op dan voor katholieken, omdat de Waats van de preek in den protestantschen ®eredienst zoo veel grooter is dan bij ons. Maar kan men gerust zeggen, dat ook het katho de volksdeel van het zoo sterk door preeken e'bvioede Nederland niet zonder belangstelling voor dit onderwerp. De schrijver weet het, drukt hij deze wetenschap eenigszins eigen ste uit. Hij zegt n.l.: Roomschen hebben er weinig tijd voor, ''teens overvloedige liturgie en het groote be- der Heilige Mis, maar als een enkelen er de dominicaansche predikheeren komen, de kerk overvol en men spreekt er weken OVp r r> Wat zij gezegd hebben." Öeze voorstelling is wel wat naïef, omdat ze ^teaat van de veronderstelling, als zou e komst van een pater in een katho- eke parochie een uitzondering zijn en als 11 de preek bij ons nooit plaats hebben bui- teq het liturgische verband van de Heilige Mis. aa de volksmissen door de paters Redemp- °risten en Capücijnen, van de talrijke retrai- es' gepredikt door Jezuïeten, Redemptoristen Dominicanen, van de lijdensmeditaties, vaak °°v beroemde predikanten gehouden, zoowel de saeculiere als uit de reguliere geestelijk- e'd, van de vele toespraken voor congregatie, eilige Familie, Derde Orde en soortgelijke ouderschappen, van de befaamde bedelpree- van de vaak voorkomende sermoenen tij - e'is het Lof, heeft de schrijver zich klaarblij- e'ijk nooit op de hoogte gesteld. Wij zwijgen 1111 nog over de catechetische uiteenzettingen den kansel en van de conferenties voor an tesdenkenden, of zooals onlangs te Utrecht "let goed resultaat werd ondernomen van de 'Otlferenties voor christenen en belangstellen- tel uit alle confessie, Roomsch of onroomsch. Qeusch, ook „bij de Roomschen" besteedt men tel wat tijd aan de preek, al is en blijft de °hdagspreek of homilie, die uitleg geeft aan fte* Evangelie-tekst van de Mis-liturgie wel te voornaamste, en al is inderdaad deze preek ^eheel opgenomen in den katholieken eere- 'teist als een onderdeel van de kerkelijke k'echtigheid op Zondagochtend. Bet blijft intusschen een feit, dat bij de kf°testanten de preek een veel grootere rol 5teelt. "Men zegt wel eens: Zooals de Roomschen Sacrament in het middelpunt stellen, zoo Protestanten het Woord. Men bedoelt dan *°ddi er eenig verder nadenken met het Woord gelijkwaardigs naast het Sacrament en Wart de prediking met het Woord, zelfs niet °or terugschrikkende dat met een hoofdlet- te denken. «tv, tej. ^tusschen heeft men niet ingedacht dat er 11 allerlei dienst sprake is: van den dienst r gebeden, van den dienst der collecten, zoo- d als van den dienst des Woords. °Ver den laatsten dienst zullen wij iets zeg- aangaande plaats en inhoud. preek behoort tot de liturgie, tot den edienst, is daarvan onderdeel en niet öi eer, al is het onderdeel bij ons uiterst be- grijk. De gemeente van Jezus Christus komt liief- 1 samen om gehoorzaam onder een preek- te zitten luisteren, maar om zelfstandig arbeidend, onder de leiding van een li- B, die niet zijn eigen woord spreekt, maar Woord der kerk van alle eeuwen, zich te j eh aan schuldbelijdenis, belijdenis des ge- S' lofprijzing Gods, ook in het lied, aan bloedig luisteren naar Zijn wet en zich erbuigen in gezamenlijk gebed.' 'Üki bit B®ze opvatting, veel gezonder en veel rede- er dan die, welke hoofdzakelijk uit sleur, en Sschien ook eenigszins uit distinctie-drang V'J be protestanten gehuldigd werd, is hierom bi 200 gro°te beteekenis, dat ze in de kerk- _f;chtigheden de opvattingen gaat herstellen, niet alleen vóór de Hervorming, maar bog in den eersten tijd na de Hervorming ^rscht hebben. B°e meer de protestanten naderen tot gebruiken, zooals die ten tijde van Lu- i, er en Calvijn nog waren, hoe dichter zij ook en tot de practijk, welke in de Katholieke 0)^rlc bleef voortbestaan. Juist de liturgische ^'^ting van den Zondagochtenddienst, die b^h in protestantsche kringen thans baan- VefelCt' voor ons 6611 zeer belangwekkend q^bijnsel, omdat ze berust op een inzicht, (j r °ns gedeeld, daar immers de Katholieke 6rlc nooit van dit inzicht afweek. V00] *iler komt nog iets bij en dit is wellicht nog rnamer, omdat het ook voor ons zoo leerrijk 'S- til.;, Bl(ikb; aar waren de protestantsche kerkbe- k(^Kei'S menschelijke in den kerkehj- Preektoon moe. Tijdens de vorige eeuw is heel wat op gereageerd. Denk aan het ehde rijmpje van De Génestet: Of Mi Verlos ons van den preektoon, Heer, Geef ons natuur en waarheid weêr! aa pan de venijnige, maar rake parodie, die atuli maakte van de kerkpreek. Ds eutzberg verwijst naar deze bladzijden uit de van Douwes Dekker. Men kan ook de van uouwes JJCKKer. xvien Kan ook ae qe.lJraak aanhalen van Nicolaas Beets, die van Predikant eischte: Geen orgeltoon Maar uw persoonl Deze afkeer van den gebruikelijken preek toon heeft gestemd tot nadenken en hierdoor is Ds. Creutzberg tot de conclusie gekomen, dat de preek moet aansluiten bij de liturgie en dat dan het al-te-menschelijke zal worden opge heven door de wijding. Hieromtrent schrijft hij in deze brochure: „De prediking als een zeer menschelijk woord kan iets aan stijl missen, juist omdat de litur gie stijl waarborgt. Maar ook een levendige verkondiging in de preek is zoo noodig, om voor de gemeente te wekken, wat in den vorm der liturgie was in geslapen; om steeds weer te voorschijn te ha len, wat verborgen scheen; om op te halen, waar niemand meer op lette; om in vlam te blazen, wat onder de asch smeulde. Als de menschen in den eeredienst den zegen niet meer verstaan, kan de dienaar hen helpen, door innig en uit het diepst van zijn hart te zegenen, maar het zal door de velen beter begrepen worden, als hij eerst, gegrepen door een tekst uit den bijbel, onder uit zijn ziel mag uitzeggen, wat een zegen is en wat God daarmee doet en bedoelt en dat het niet een Wensch of een bede is, maar een daad namens Hem. Nog eens: in onze dagen zijn er duizend din gen aan te zeggen, daar liggen profetieën klaar, daar is priesterlijke vertroosting, daar is pre diking van zonde, zóó dat er niets overblijft en toch, ondanks alles, verzoening als helder wa ter in de woestijn. Ook in onzen tijd wordt nieuw geboren de aanbidding van den Almach tige, en het is de prediking, die scheppen mag al de vreugde en al dat leven uit de fonteinen des heils. Maar wie in de zaligheid der predi king wel eens gekend heeft de dronkenschap en de eigenwijsheid en den hoogmoed, die zal God danken voor het eeuwige, rustige woord der kerk in de liturgie, die ootmoedig kan ma ken." In katholieke ooren klinkt deze zeer critische, maar ook zeer opwekkende taal uit den mond van een bekend predikant wtellicht een beetje vreemd, maar men moet toch zeggen, dat het belangwekkend is, te vernemen, hoe de protes tanten zich bezig houden met dit probleem van de preek, en hoe ze tot een oplossing geraken, welke in de Katholieke Kerk altijd gegolden heeft, al waren er ook wel eens tekortkomin gen in de practijk. Hetzeifde verlangen naar een bevredigende oplossing blijkt opnieuw uit een andere bro chure van de Adoremus-reeks, geschreven door den Groningschen hoogleeraar dr. W. J. Aalders en getiteld: „Preek en Liturgie". Het betoog, dat hier dieper gaat en meer omvat, komt in w'ezen met dat van ds. Creutzberg overeen, zooals wel blijkt uit dit ééne zinnetje: „Het is een eerbiedwaardig misverstand, als men meent, dat de preek in de godsdienst oefening ongeveer alles is." Ook hier wordt gepleit voor nauwe aanslui ting bij de liturgie. De preek zij niet alleen het persoonlijke woord van den predikant, zoo ver maant deze schrijver, maar ze weze ook en vooral het bovenpersoonlijke woord van de Kerk. Heel mooi drukt professor het uit op een wijze, die ook wij, katholieken, geheel kunnen aanvoelen: „Geen woord van den mensch tot God dari als ant-woord op het Woord van God tot den mensch. Het geschapen woord volgt steeds en op en uit het scheppende Woord. Dit geldt ook voor de preek, als het woord van den dienaar Gods. Ten slotte rust alle menschelijke liturgie en cultus, alle dienst en vereering van God door ons op den dienst en de eer, die het Gode be haagt ons te bewijzen." Bezien in het licht van het katholieke geloof, waar het Heilig Sacrament in het middelpunt van den kerkelijken eeredienst staat, krijgt de preek, aldus opgevat door wie haar houdt en door wie haar hoort, een diepe en levenwekken de beteekenis. A. V. D. Zaterdagmiddag circa een uur is het sleep- schip Sint Antonius, schipper Bekker, uit Rotterdam, dat gesleept werd door de sleep boot Martina, kapitein C. van Eyk, uit Dordrecht, in het Engelsche Gat op de Oosterschelde gezonken. Het schip zit ge vaarlijk voor de scheepvaart. Alleen de mast steekt boven water uit. De bemanning, be staande uit den kapitein en een knecht, kon zich bergen aan boord van de Martina. Met de firma Van der Tak is een accoord getroffen voor de berging van het vaartuig. Zaterdagmiddag te ongeveer half twee heeft zich boven Elspeet een kort doch hevig onweer ontlast. Een boerderij, waarin een pension was geves tigd, gelegen naast het hotel De Zwaan, eige naar de heer Van Ree, werd door het hemelvuur getroffen. In een oogwenk stond de boerderij in lichter laaie. Enkele pensiongasten, de fam. Hartland, bestaande uit man, vrouw en twee kinderen, konden zich ternauwernood redden. Na een half uur was de boerderij totaal uitgebrand. De brandweer wist het naastgelegen hotel te behouden. Ter gelegenheid van den nationalen feestdag zullen de Fransche gezant en barones de Vitrol- les op Woensdag 14 Juli van half vijf tot zeven uur in het gebouw der legatie te Den Haag een receptie houden voor de leden van de Fransche kolonie en voor de vrienden van Frankrijk. De persdienst van de wereld-jamboree meldt Het staat thans vast, dat de opening van de wereld-jamboree op Zaterdag 31 Juli des middags te 2 uur door H. M. de Konin gin zal geschieden. 1 De plechtigheid zal plaats vinden in de groote arena en onmiddellijk gevolgd wor den door een opmarsch van de meer dan 25.000 padvinders uit de geheele wereld. Dezen zullen langs de koninklijke tribune trekken met hun nationale vlaggen en ba nieren, ieder land voorafgegaan door eenige verkenners met een schild waarop de naam van het land. Deze opmarsch der naties geschiedt in alphabetische volgorde naar de Engelsche benaming, terwijl het groote Nederlandsche contingent het défilé zal sluiten. (Van onzen specialen verslaggever) MAASTRICHT, 10 Juli Feesttooi siert de stad. Bonte vlag gen hangen dwars over de straten. Iedere trein brengt aan het station reeds nieuwe vreemdelingen. Een reusachtig houten altaar staat op het Vrijthof opgeslagen. De „Sterre der Zee" heeft haar kostbaar bestikten mantel reeds om; reeds prijken de kostbare kronen op het hoofd van Haar en Haar kind; reeds staat zij klaar op het kostbare draagstel, dat morgen op de schouders der priesters zal rusten. De huizen op het plein en langs de processiestraten zijn met groene guirlandes behangen. Het feest begint. De Heiligdomsvaart. Het feest van alle zeven jaren. Dan komen uit den heelen omtrek, uit Nederlandsch en Belgisch Limburg en uit het Noorden niet min der, pelgrims naar het graf van Neerlands eer sten Bisschop, van den Grondlegger van het katholieke geloof in al onze gewesten, van Sint Servatius. Dan toonen alle kerken van de stad hun kostbaarheden, hun relieken van Gods lieve Heiligen. 'Eigenlijk is gisteren al iets begonnen. In de omgangen van de Lieve-Vrouwe-Basiliek, on der die gothische spitsboog-gewelven en die oude, ingemetselde adellijke wapens, beschenen door het licht, dat uit den prachtigen binnen hof door die breede ramen valt, die in al dat ruke, krullige kant van steenen ornament ver- loopen, in de omgangen van de Lieve-Vrouwe- Basiliek hèeft men een tentoonstelling inge richt van oude en moderne Maria-beelden. Daar zijn er bij uit hout gesneden, uit steen gehou wen en uit klei gebakken; daar zijn er poly chrome bij in schelle kleuren, stemmige effec ten, geheel vergulde met albasten aangezicht en grauwe houten, verweerd door den tand van den tijd; daar zijn er" bij in weelderige vormen, met plooiige, zwierige mantels, rustend op wol ken en omgeven door arabesken, en andere de aller-oudste en de allernieuwste die in één strakke, schoone lijn zijn opgelost; daar zijn er bij, die levensgroot vóór u staan en andere, even schoon, schooner soms nog, die nauwelijks de hoogte van uw pink bereiken; daar zijn er bij, die gemaakt werden door decoratieve kun stenaars. die een monumentaal gegeven zagen in de tieve-Vrouwe-figuur, en andere, die door stille vroomheid, door innige liefde, door hei ligen schroom werden geïnspireerd. Een fraaie tentoonstelling, ten volle een bezoek waard. Doch dat werd gisteren reeds geopend. Daar trekt het publiek al rustig-kijkend doorheen. De eigenlijke plechtigheden beginnen van middag tegen vijf uur als de kerkelijke hoog- waardigheidsbekleeders in feestelijken stoet worden binnengehaald. Tegen den tijd van aankomst hadden zich talrijke menschen opgesteld langs den weg en bij den uitgang van het station. Een eerewacht te paard maakte front voor de poorten. Opzij stond aan den eenen kant de Maastrichtsche Harmonie St. Joseph, terwijl aan den anderen kant de open galarijtuigen wachtten. Inmiddels arriveerden in een der wacht kamers Z. Exc. Mgr. Paolo Giobbe, Pauselijk Intern, in Den Haag, H.H. Exc. Mgr. dr. G. Lem- mens, Bisschop van Roermond, Mgr. Buckx, Dom Al. van de Laar en Mgr. dr. Th. Verhoeven uit Den Haag. In een korte toespraak werden zij verwelkomd door Mgr. Wouters, Deken van Maastricht, die den Internuntius de trouw der Maastrichtsche bevolking aan Z. H. den Paus verzekerde, en Mgr. Lemmens, vader-Bisschop, als eersten pel grim naar het graf van St. Servaas begroette in het vertrouwen, dat velen Zijn Bisschoppe lijk voorbeeld zouden volgen. Onder het spelen van het „Aan U, O Koning der Eeuwen", formeerde zich vervolgens op het Stationsplein de plechtige stoet, die met herauten in de kleuren van het stadswapen gekleed voorop, geëscorteerd door de eerewacht en toegejuicht door de bevolking, door de stra ten trok naar de dekenale pastorie, die aan den ingang door een rood baldakijn was gesierd. Even voor het betreden van de pastorie sprak Z. H. Exc. Mgr. dr. Lemmens een kort woord van dank tot de Maastrichtsche bevol king voor deze ontvangst en, na op vaderlijken toon allen morgen een devoot feest en daar voor een goeden nachtrust te hebben toege- wenscht, verzocht hij den Pauselijken Inter nuntius zijn bisschoppelijken zegen te willen geven. Terwijl de samengestroomde menigte knielde, voldeed Mgr. Giobbe aan dit verzoek. Alles trok nu de kerk binnen, de machtige oude kerk van St. Servaas, die geheel met ge- loovigen was gevuld, toen de groote lichtkronen opzij van het altaarbaldakijn opvlamden en vol licht wierpen op de oude schilderingen in ae twee groote koepels van het priesterkoor. Het orgel zette zwaar in en een lange rij priesters in blanke superplie schreed uit de sacristie de kerk door naar de schatkamer in den Omgang, waar heel de rijkdom van relieken stond om in hun handen en op hun schouders te worden binnengedragen in de kerk zelf. Kleine misdienaars gaan voorop, een groote groep processielantaarns, waar in kaarsvlammen oplekken, volgt. En dan komt de stoet van onafgebroken meer dan honderd reliekhouders gouden en zilve ren armen en harten, kostbaar beslagen doozen en schrijnen, rijk bewerkte mon stransen en kelken, goud omsmede hoor nen, kleine en groote vergulde vitrines en hoog boven den priesterstoet uitstekende glimmend koperen borstbeelden van de oude bisschoppen van de stad. En aan het einde in vol ornaat, in de zwaarste goud bestikte paramenten van de kerk, Z. H. Exc. Mgr. Dr. Lemmens, dragend het groote pa triarchale dubbelkruis, waarin de relieken van het Heilig Kruis zijn gevat. De kerk meesters met den staf in de hand omringen hem; de overige prelaten volgen met het gemeentebestuur van de stad en het comité der Heiligdomsvaart. Alle relieken worden gedragen de hooge breede trappen van het koor op naar den Om gang achter het altaar, waar zij volle veertien dagen voor iederen pelgrim te bezichtigen zijn. Na dezen plechtigen omgang werd Mgr. Wouters, benoemd protonotarius apostolicus. als zoodanig geïnstalleerd. En tenslotte beklom de Zeereerw. pater H. Beukers O.M.I. den kansel. De schatkamers van Maastrichts oude ker ken, aldus pater Beukers, hebben de zware massieve deuren, de donkere kluizen en de glazen kasten geopend, de heiligdomsvaart is begonnen. En nu mogen ze komen de geloo- vigen van geheel Nederland ter bedevaart naar Maastricht, de stad der 21 Bisschoppen, de stad der heilige relieken, het Rome van Neder land. De heiligdomsvaart mag echter niet alleen bestaan in uiterlijkheden. Veertien dagen nog, en deze dingen zijn voorbij. Onze voorvaderen zagen wij in het verleden by de H. Relieken zweren, dat zij trouw zouden blijven aan het H. Geloof. Dat moet onze generatie herinneren aan het doel der Heiligdomsvaart: bij te dragen tot het behoud van het H. Geloof. In onzen tijd van geestelijke ontreddering, nu de vijanden van God en zijn lieve Heiligen al hun krachten aanwenden om het geloof uit te roeien, moet de Heiligdomsvaart een machtig protest vor men tegen het nieuw heidendom en een mach tige demonstratie van ons Credo en van onze trouw aan onzen eenen leider, den Paus van Rome. Bidden wij ook in deze dagen tot alle heiligen in alle nederigheid voor het behoud van het Geloof in cms land, voor onze doleeren- de broeders en voor de stad Maastricht, waar ook reeds velen den weg van St. Servaas heb ben verlaten. Hier op het graf van Nederlands eersten Bisschop moge hij uit den Hemel onze stad, ons gewest, ons land en alle pelgrims zegenen. Na deze toespraak gaf de Bisschop den zegen met de H. Kruisreliek. Een soortgelijke plechtigheid voltrok zich ge lijktijdig in de Basiliek van Onze Lieve Vrouw. Voor deze Basiliek verzamelde zich in den avond een groote menigte menschen. Duizenden en duizenden trokken, voorafgegaan door de kerkelijke en wereldlijke hoogwaardigheidsbeklee- ders, langs de straten, die volgens de oude legende eenmaal op een nacht door het mirakuleuze beeld van de Sterre der Zee zelf werden gegaan. En over die duizenden golft in aangrijpende monotomie telkens weer het gebed het Wees Ge groet voorgebeden door enkele priesters, die midden tusschen de menigte loopen en beantwoord door duizenden stemmen, wier klank weer kaatst tusschen de huizen, waar men schen aan de ramen meebidden, en opstijgt naar den blauwen donker wordenden hemel. De Heiligdomsvaart is begonnen. De voorloopige cijfers betreffende het passagiersvervoer over het eerste halfjaar 1937 van de K. L. M.-diensten in Europa geven alle reden tot tevredenheid. Op alle diensten tezamen, met inbegrip van de bin- nenlandsche diensten, werden de eerste zes maanden van dit jaar 44.673 passagiers ver voerd, tegenover 41.984 passagiers in het eerste halfpaar 1936, derhalve een vooruit gang van 2689 passagiers of bijna 7 pCt. Op het binnenlandsche luchtnet vertoo- nen de vervoersresultaten de laatste dagen een sterk stijgende lijn. Vooral toen de in voering van den tweedaagschen dienst op Texel op 1 Juli j.l. een feit was geworden, zijn de passagecijfers sprongsgewijs omhoog gegaan. Het passagiersaanbod op deze lijn overtreft vele malen de beschikbare laadruimte. Zoo waren reeds dagen te voren alle toestellen voi geboekt. Men kan zeggen, dat van de opening af practisch alle toestellen op de Texellijn ge heel bezet zijn geweest. Tijdens het eerste Week-end werden in beide richtingen in totaal 140 passagiers vervoerd, wel een bewijs dat de K. L. M. met de exploitatie van dezen dienst een gelukkigen greep heeft gedaan. Daar het in verband met de beschadiging van de jonge Texelsche grasmat onmogelijk is om met grooter materieel de Fokker F 22 - den dienst te onderhouden, overweegt de K. L. M., bij blijvende gunstige ontwik keling, de instelling van een derden dienst met hetzelfde materiaal n.l. de F7a. Dat de binnenlandsche lijnen steeds meer het karakter van aanvoerdiensten voor het in ternationale net verkrijgen, blijkt wel uit het volgende zeer sprekende feit dat over den af- geloopen maand Juni 152 passagiers van en i.-aar Eindhoven zijn vervoerd met een buiten- landsche herkomst of bestemming, tegenover 101 passagier met een Nederlandsche herkomst of bestemming. Het schijnt dat ook de zakenman van buiten de handelscentra Amsterdam en Rotterdam, de binnenlandsche luchtlijnen, dank zij de betere en meerdere internationale aansluitingen, meer en meer frequenteert. De Twente- en Zeelandlijnen vooral, vertoo- nen sinds 1 Juli 'n aanmerkelijken vooruitgang, iets wat zeker voor de Oost-Nederlanders als een verheugend feit op te merken valt, aange zien zou blijken dat de Twentelijn die altijd het zorgenkindje van het binnenlandsch net geweest is de kinderziekten te boven zou zijn gekomen. Te Schiedam is brand uitgebroken in het pand W. Frankenlandschestraat 6, waar is gevestigd de chemische ververij en wassche- rij N.V. De Phoenix, directeur de heer Rijs- houwer, in de afd. drogerij. De vlammen verspreidden zich spoedig door het geheele drie verdiepingen hooge gebouw, dat in een minimum van tijd in lichter laaie stond. De brandweer, die met groot materiaal was uitgerukt, bestreed het vuur met veertien stra len. Zij was in ongeveer 20 minuten den brand meester. De zolderverdiepingen zijn gedeeltelijk uitgebrand, terwijl ook het overige gedeelte van het pand brandschade bekwam. De machines zjjn voorts door het vele water ernstig bescha digd. In het pand was niet veel materiaal meer aanwezig, daar de wasch juist Zaterdag was rondgebracht. Omtrent de oorzaak tast men nog in het duister. Het personeel, dat uit twaalf man be staat, heeft te elf uur Zaterdagochtend de fa briek verlaten. Men vermoedt, dat kortsluiting den brand heeft veroorzaakt. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft aan het kerkbestuur van de Groote Kerk te Alkmaar een tele gram gezonden, waarin v#rdt medegedeeld, dat, in afwachting van nader accoord inzake gezamenlijke financiering tusschen kerk voogdij, rijk, provincie, burgerlijke gemeente en werkfonds, de minister voor onmiddellijk noodige voorzieningen 15.000 beschikbaar stelt, te besteden in overleg met den Rijks dienst voor Monumentenzorg.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 5