Een nieuw accoord tusschen Japanners en Chineezen? Peipings bevolking blijft kalm De basiliek van de H. Theresia plechtig ingewijd Bureaux voor redactie en administratie: Het nieuws van heden Radiorede van den H. Vader De Japansche ministerraad heeft Zondag besloten aanzienlijke troepenversterkingen naar Noord-China te zenden DUITSCH-OOSTENRIJKSCH ACCOORD HERDACHT DE NON-INTER VEN CRISIS Toespraak van Z. Em. Kard. Pacelli DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS MAANDAG 12 JULI 1937 - AVONDBLAD NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM TELEFOON 13866 DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20658 Tsjang Kai Sjek geeft instructies om alle voorwaarden voor een compromis te verwerpen „Geen duimbreed wijken" Chineezen aanvaarden geen verantwoordelijkheid Ministerraad te Tokio Het Weer Von Papen zegt, dat Oostenrijk onafhankelijk 'moet blijven Kardinaal Pacelli werd op zijn reis door Frankrijk overal enthousiast begroet De groote jaarlijksche Maria-ommegang te Den Bosch. Een overzicht Eden zou een compromis-voorstel hebben uitgewerkt De Kardinaal maakt een toespe ling op de Kerkvervolging in Duitschland Menigte juicht 's Pausen afgezant toe De Paus spoort de geloovigen aan veel te bidden DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Een wonder gesimuleerd Italiaansch pastoor zwaar gestraft De hittegolf in de V.S. Aardbeving op Rabaul eischte 260 dooden Relaas van een scheepskapitein Nog steeds zoekt men naar miss Earhart Men hoopt, dat haar vliegtuig nog op zee ronddrijft Reeds 221 dooden Een nieuwe vlucht over de Noordpool Russisch vlieger kiest zijn weg door de substratospheer mkGQEPkffip* NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct„ Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem. op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. PEIPING, 12 Juli. Zondag hebben de gevechten en wapenstilstanden bij Peiping elkander den geheelen dag afgewisseld. In den nacht van Zondag op Maandag was de toestand als volgt: Alle onderhandelingen zijn afgebroken en de Chineesche onderhandelaars hebben nadrukkelijk hun verklaring herroepen, dat zij met de Japanners een overeenstemming hadden bereikt. Deze overeenstemming zou betreffen het terugtrekken der troepen. Als reden wordt van Chineesche zijde opgegeven, dat het Japansche oppercommando in Noord-China bevel heeft gekregen alle onderhandelingen af te breken en de militaire macht volledig te gebruiken. Volgens hedenmorgen te 10 uur binnengekomen berichten zou weer een nieuw accoord tot stand zijn gekomen en zouden de troepen zich terug trekken. Rond Wangping Sien en Hoeang Toe Po aan den Tientsin-spoorweg achter Fengtai heeft de strijd den geheelen Zondag geduurd. Omtrent de gevechten van vannacht wordt gemeld, dat deze de hevigste waren sinds de vijandelijkheden op 8 Juli begon nen. Hierbij zijn aan beide zijden zware verliezen geleden. Bij het aanbreken van den dag trad echter weer stilte in. De bevolking van Peiping heeft tot nu toe haar kalmte bewaard. Naar tegelijkertijd bekend wordt, schijnt het Japansche consulaat-gene raal te Tientsin de Japansche burger bevolking in China te hebben gelast zich naar de kust te begeven. De voorzitter van den politieken raad van Hopei en Tsjahar, generaal Tsje Yoean is Zondagavond te Tientsin aangekomen. De woordvoerder van den Japanschen gene- talen staf heeft aan de pers medegedeeld, dat de Japansche autoriteiten de volgende eischen hadden gesteld aan den politieken raad van Kop ei en Tsjahar: 1. Het terugtrekken van de Chineesche troe pen uit het terrein van het conflict. 2. Bestraffing van de schuldigen. 3. Onderdrukking van de anti-Japansche propaganda en het nemen van maatregelen tegen het communisme. Op aanwijzing van de regeering van Nanking heeft de politieke raad de verantwoordelijkheid van de hand gewezen en verklaard, dat Japan zÜn verontschuldigingen moet aanbieden, scha deloosstelling moet geven en moet verzekeren, dat het incident zich niet zal herhalen. De woordvoerder voegde hieraan toe, dat in dien de Chineesche troepen in de provincie Kopei zouden doordringen, dit een schending ?cu zijn van de plaatselijke Japansch-Chinee- Sche verdragen. Tenslotte zeide hij nog, dat indien de onder handelingen niet tot een overeenstemming z°uden leiden, de toestand buitengewoon ernstig 2°u zijn. Van Chineesche zijde wordt ontkend, dat de Chineesche autoriteiten de verantwoordelijkheid ?an het incident bij Loe Koe Tsjaiao op zich labben genomen en dat een overeenkomst is besloten. Te Sjanghai wordt van welingelichte zijde nomen, dat de Chineesche regeering geen Plaatselijke overeenkomst met de Japanners zal atifiCgerpri. Ka een vanmiddag gehouden spoedzitting van 4et kabinet is minister-president Konoye om bbr. 22 naar het verblijf van den keizer te ayama bij Kamakoera vertrokken om er den Qe'Zer te verzoeken sanctie te willen verleenen P de (joor het kabinet genomen besluiten ten anzien van Noord-China. j.. 6 uur 25 heeft het kabinet een verkla- gepubliceerd, welke de besluiten bevat van j.,.11 kabinetsraad zooals deze door den keizer Jn goedgekeurd. in verklaring geeft een overzicht van het -hent te Loekausjiau en den daaruit ont- u,,nen toestand en beschuldigt China van *Wade trouw. gezonden, doch aan den anderen kant wordt uitdrukking gegeven aan de hoop, dat de kwestie op vriendschappelijke wijze zal kunnen worden bijgelegd. De verklaring zegt voorts, dat waarborgen moeten worden ontvangen, dat de anti-Japan sche agitatie in China geheel zal ophouden, ter wijl China tegelijkertijd verontschuldiging zal moeten aanbieden voor de jongste reeks anti- Japansche uitbarstingen. De verklaring besluit met te zeggen, dat de volle aandacht moet wor den geschonken aan de bescherming der be langen en rechten van de vreemde mogendhe den in China. Het bureau van het Keizerlijk Huis heeft me degedeeld, dat de keizer en de keizerin op 12 Juli van het keizerlijk verblijf te Hayama, waar het hof oorspronkelijk tot de opening van de buitengewone zitting van den Landdag op 25 Juli zou vertoeven, te Tokio zullen terugkee- ren. Uit Nankeoe wordt gemeld, dat maar schalk Tsjang Kai Sjek instructies heeft gezonden aan den burgemeester van Pei ping en aan generaal Feng Tsji Han, com mandant van de 37ste divisie van het 29ste leger. Zij luiden: 1. Alle voorwaarden voor VERWACHTING: Zwakke tot matigen Noord-Westelijke tot Zuid-Westelijken wind, aanvankelijk licht tot half bewolkt, later toenemende bewolking, weinig of geen regen, iets warmer. Hoogste barometerstand: 767.3 Toulouse. Laagste barometerstand: 750.3 Memel. Zon op v.m. 3.53., onder n.m. 9.18. Licht op n.m. 9.48. Maan op v.m. H 10.32, onder n.m. 10.50. Eerste jE kwartier lj> Juli iflIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIlllH een compromis verwerpen. 2. Geen duim breed wijken. 3. Niet trachten de offers van menschenlevens te beperken. Domei meldt uit Hankau, dat maarschalk Tsjang Kai Sjek vier divisies van de centrale regeering bevel heeft gegeven van Hsoe Kau (Noord Honan) met steun van de luchtmacht op te rukken in Noord-China. Volgens een bericht uit Peiping heeft de woordvoerder van de vereeniging van Chinee sche oficieren tegenover buitenlandsche cor respondenten en Chineesche journalisten ver klaard, dat de Chineesche troepen niet de bedoeling hebben gehad Loekausjiau te ontrui men, hoewel zij zich op 9 dezer tijdelijk hadden teruggetrokken. Hij voegde aan deze verklaring toe, dat de Chineesche troepen van de regee ring te Nanking opdracht hadden ontvangen tot het uiterste stand te houden te Loekausjiau r BERLIJN, 11 Juli. (Havas) Ter gelegen heid van het één-jarig bestaan der Duitsch Oostrenrijksche overeenkomst van 11 Juli heeft de Duitsche gezant te Weenen, Von Papen, in de „Germania" een artikel ge schreven, waarin hij o.a. zegt, dat dit ac coord een nieuwen toestand heeft geschapen in het Donaubekken. Het accoord heeft de betrekkingen van Duitschland met de landen van de protocollen van Rome ontwikkeld en de kostbare Ita- iiaansch-Duitsche samenwerking op een nieuwe basis gegrondvest. Verder constateert Von Papen, dat het ac coord niet even bevredigende resultaten heeft afgeworpen voor de Duitsch-Oostenrijksche bin nenlandsche politiek. Hij voegt hieraan toe, dat Oostenrijk gedurende duizend jaar de kampioen is geweest van de Duitsche geschiedenis in het Zuid-Oosten van Europa. Oostenrijk kan alleen voortgaan deze taak te vervullen, wanneer het zijn oorspronkelijkheid en onafhankelijkheid behoudt. Daarvoor moe ten zijn betrekkingen met Duitschland echter zoo nauw en broederlijk zijn als maar mogelijk is. Men zal dan rustig aan de toekomst de zorg kunnen overlaten om tusschen Duitschland en Oostenrijk de politieke vonnen te vinden, die met deze situatie in overeenstemming zijn. LONDEN, 12 Juli (Havas) Minister Eden heeft gedurende het weekeinde met zijn zeiljacht „Princess" een bezoek gebracht aan Deauville, waar hij een onderhoud had met Sir Eric Phipps. In den nacht van Zon dag op Maandag is hij naar Londen terug gekeerd. Naar United Press aan haar bladen meldt, zou Eden Zondag een compromis-voorstel heb ben uitgewerkt, dat heden aan het kabinet en bij goedkeuring daarop aan Lord Plymouth zal worden voorgelegd. Het voorstel zou als volgt luiden: Ten eerste: een voorloopige regeling tot hand having van de internationale controle en wel zoolang tot een gedetailleerd plan is uitgewerkt. In principe moet hieronder worden verstaan: handhaving van de zee-contröle door Fransche en Engelsche schepen met toestemming van Duitschland en Italië, en tevens handhaving van de internationale controle aan de grenzen van Frankrijk en Portugal. Ten tweede: Frankrijk verklaart zich er mede accoord, af te zien van onmiddellijke bespre king van de kwestie der terugroeping van vrij willigers, terwijl Duitschland en Italië dezelfde toezegging zullen doen wat betreft de kwestie van de toekenning der rechten van oorlogvoeren de partijen van Generaal Franco en Valencia. Ten derde: een voorloopig ontwerp van een nieuw compromisplan ten aanzien van de kust bewaking, dat gebaseerd is op aanstelling van neutrale waarnemers in de voornaamste ha vens van invoer inplaats van een controle door oorlogsschepen. Er wordt medegedeeld, tr°epen naar dat Japansche Noord-China zullen worden LISIEUX, I 1 Juli. Hedenmorgen heeft Kardinaal Pacelli de nieuwe basiliek van de H. Theresia van het Kind Jezus plechtig ingewijd. Een ontelbare menigte woonde de plechtigheid bij, terwijl ook bij deze gelegenheid door de wereldlijke autoriteiten van Frankrijk aan den Pauselijken Legaat de hoogste eer bewijzen werden betoond. Om 9 uur begon in de basiliek de plechtige H. Mis, die door den Kardinaal-Staatssecretaris werd opgedragen. Vóór de zegening van de nieuwe basiliek sprak Kardinaal Pacelli een lange rede uit op oen tekst van den Apocalypsus: „Ecce taber- naculum Dei cum hominibus", (ziet dit is het huis Gods bjj de menschen) waarbij de Kar dinaal achtereenvolgens besprak de stoffelijke, steenen basiliek, het Eucharistisch Congres als geestelijke basiliek en de ziel van de Heilige Theresia als werkelijk Huis Gods. Hij zette de beteekenis uiteen, die de figuur van de H. Theresia voor de H. Kerk bezit, en wees op de groote devotie die Paus Pius XI voor de H. Theresia koestert, hetgeen bij zijn laatste ziekte wel op zeer bijzondere wijze tot uiting is gekomen. Tevens trok de Kardinaal in zijn rede een parallel tusschen Paus Pius XI en den H. Am- brosius, tusschen de leiders van het Derde Rijk en Theodosius. „Eens," aldus de Kardinaal, „hield een H. Ambrosius een Theodosius staande. In alle kerken van een edel en machtig volk, welks slechte herders het echter wilden bewegen tot aanbidding van het ras, weerklinkt eensklaps het verontwaardigde protest van een tachtigjarigen Paus als de stem op Sinai, ten einde de aandacht te vestigen op de onvervreemdbare rechten van Christus." De rede van Kardinaal Pacelli werd herhaal de malen door luid applaus onderbroken. Na zijn rede te hebben uitgesproken, trok de Kar dinaal-staatssecretaris zich enkele oogenfolikkerv terug om uit te rusten, doch korten tijd daarna verscheen hij weer en besteeg hij de trappen van het altaar, dat in den hoofdingang van de ba siliek was geplaatst. Rond het altaar hingen donkerroode gordijnen, met goud afgezet, ter wijl boven het altaar een wit baldakijn was ge spannen tusschen vier met rood fluweel beklee- de zuilen. Aan dit altaar droeg de Kardinaal een Ponti ficale H. Mis op. Tienduizenden geloovigen woonden deze H. Mis bij. Allen zongen de H. Mis mede, een aan tal priesters dirigeerde dit reusachtitge koor. De Consecratie werd aangekondigd door trom- petstooten. Na het Ite Missa Est kondigde de Bisschop van Lisieux, Mgr. Picaud aan, dat de radiorede van Z. H. den Paus zou worden uitgezonden en na enkele oogenblikken weerklonk de stem van den Heiligen Vader door de luidsprekers. Nadat de Paus zijn zegen had gegeven, barstte een luid gejubel los. Mgr. Tardini deed deze mededeeling in het Latijn, zij werd in het Fransch vertaald door den protonotarius Mgr. Fontenelle. Omstreeks vier uur in den middag werd een groote processie gehouden tusschen de basiliek van de Heilige Theresia en het kasteel Quilly tot sluiting van het Eucharistisch Congres. Kardinaal Pacelli droeg persoonlijk het Heilig Sacrament over den drie kilometer langen weg van de processie. Verder liepen in de processie vijf kardinalen en zeventig bisschoppen en pre laten. De Kardinaal Pacelli bereide ontvangst heeft een voortreffelijken indruk gemaakt in het Vaticaan. Men is er de Fransche regeering erkente lijk voor, dat zij zich heeft beijverd de ont vangst van den Kardinaal zoo grootsch mo gelijk te maken. LISIEUX, 12 Juli. Hedenochtend heeft Kar dinaal Pacelli de H. Mis opgedragen in de ziekenzaal van het Carmelitessenklooster. de plaats waar de H. Theresia van het Kindje Je zus veertig jaar geleden is overleden. De Kardinaal heeft Zondagavond een tele gram gezonden aan den H. Vader, waarin Hij aan Zijne Heiligheid verslag uitbracht over het verloop der plechtigheden. Een reusachtige menigte heeft Zondag de in wijding van de basiliek te Lisieux door Z. Em, Kardinaal Pacelli bijgewoond. In de omgeving van Peiping wordt hevig ge vochten; Japansch kabinet besluit een leger naar Noord-China te zenden. Von Papen herdacht in een artikel in „de Ger mania" het Duitsch-Oostenrijksch accoord van 11 Juli 1936. Eden zou een compromis-voorstel hebben uitge werkt om een einde te maken aan de non-in terventie-crisis. De Rooden zonden in den sector Sierra de Gua- darrama eenige overwinningen hebben behaald. Tengevolge van de hittegolf in de Ver. Staten zijn tot nu toe reeds 221 menschen gestorven. Russisch vlieger tracht van Moskou naar San Francisco te vliegen over de Noordpool. Radio-toespraak van den H. Vader Nog steeds zoekt men naar miss Earhart. Carl Schuricht zal als leider van het Utrechtsch Stedelijk Orchest optreden. Stroocartonfabriek afgebrand te Oude Pekela. Ernstig auto-ongeluk te Halfweg. Inbrekers veroorzaken brand te Den Haag. Duurrecord zweefvliegen gebracht op 24 uur. CASTEL GANDOLFO, 11 Juli. De H. Vader heeft hedenmiddag naar aan leiding van de plechtige inwijding der ba siliek ter eere van de H. Theresia van het Kindje Jezus een radio-toespraak gehouden tot de geloovigen, die te Lisieux vereenigd waren. De H. Vader zeide o.a.: „Onze zeer dierbare zoon de Kardinaal- Legaat a latere brengt U onzen persoon in uw midden. Hij spreekt u toe uit onzen naam. Hij is door zijn vroom en welsprekend woord onze tolk. Wij komen tot U om te bidden met u in deze werkelijk Goddelijke uren, welke de onein dige goedheid van Onzen Heer ons heeft toe. gestaan en om ons te verheugen over dezen nieuwen en onvergetelijken glimlach van de Onbevlekte Maagd van Lourdes." „Laten wij bidden, dat de Goddelijke Schepper een weinig rust en vrede wil schenken aan deze rumoerige en omverge worpen wereld en aan alle volken, die ge bukt gaan onder de droefheden van het Rieden en den angst voor morgen. Laten wij bidden, dat dit geschiedt door het terug- keeren tot de wegen van het recht, d.w.z. door het aanvaarden van de goddelijke sou- vereiniteit, door gehoorzamen aan de heilige wetten van God, door het uitoefenen van de rechtvaardigheid en door een groote lief dadigheid ten aanzien der misdeelden." De H. Vader vroeg tenslotte den geloovigen voor Hem te bidden, daar Zijn verantwoordelijk heid zoo groot is en de tijd, dat Hij rekenschap moet afleggen, zoo dichtbij is. De Paus gaf hier na Zijn bijzonderen zegen. Onze Rom. correspondent seint ons d.d. 12 Juli: Een jaar geleden heeft de pers zich bezig ge houden met een beweerd wonder, dat op 26 Juli gebeurd zou zijn in het kleine dorpje Paganico op 50 K.M. van Rome. Daar verklaarde n.l. de pastoor, bij het breken van de H. Hostie gedu rende de H. Mis verscheidene bloeddruppels te hebben zien vallen op het altaar, welke daar zichtbaar aanwezig bleven. De kerkelijke over heid nam destijds tegenover deze mededeelingen ae grootst mogelijke reserve in acht. De bevoeg de bisschop stelde een streng onderzoek In naar de waarheid der feiten en onthield intusschen elke kerkelijke goedkeuring aan bijzondere devo ties, terwijl de Osservatore Romano zich van cike vermelding van het geval onthield. Naar de Messagero heden weet te melden, reeft de Congregatie van het H. Officie uit spraak gedaan en den pastoor Rafael Codi Pie- tro veroordeeld wegens simulatie van een won der. Wegens dit misdrijf tegen den godsdienst heeft de H. Congregatie de zwaarste kerkelijke straffen over den pastoor uitgesproken. SAN FRANCISCO, 12 Juli. (Havas). De kapitein van de mailboot „Golden Ear" uit Ho- noloeloe heeft een rapport overhandigd, dat is opgesteld na de aardbeving te Rabaul op Nieuw Guinea, waarbij 260 menschen om het leven zijn gekomen. De bemanning heeft de bewoners geholpen bjj de ontruiming der stad. Tijdens de redding is de marconist van het schip in zee gevallen en in de duisternis, veroorzaakt door de rookwolken der uitbarsting, verdwenen. Ge durende twee dagen en nachten stegen uit een onderzeeschen krater witte damp en zwarte asch honderden meters omhoog. Rabaul is volkomen verwoest. SAN FRANCISCO, 12 Juli. (Havas). Ma rine-deskundigen verklaren, dat men alleen dan nog kan hopen miss Earhart terug te vinden, indien haar vliegtuig, na op zee te zijn neerge streken, afdrijft in de richting van het Gilbert- eiland. In dat geval kunnen vliegtuigen van het vliegtuig-moederschip Lexington, dat zijn na sporingen in die richting voortzet, haar te hulp snellen. De Amerlkaansche kruiser „Colorado" heeft de In het gebied der Phoenix-eilanden onder nomen nasporingen naar de aviatrice Amelia Earhart opgegeven. Dinsdagmorgen ontmoet de „Colorado" het vliegtuigmoederschip „Lexington", waarna de onderzoekingen met behulp van 62 vliegtuigen zullen worden voortgezet. NEW-YORK, 12 Juli (Reuter). Het door de hittegolf veroorzaakte aantal dooden bedraagt thans 221, terwijl tijdens het weekeinde 93 per sonen verdronken zijn. Gisteravond heeft het boven New-York ge onweerd, waarna de temperatuur iets daalde. Alleen reeds in New.York zijn gisteren 29 men schen tengevolge van de warmte bezweken. MOSKOU, 12 Juli (Havas). De vlieger Michael Gromof is vannacht om 3.10 uur van het Moskousche vliegveld opgestegen om te trachten een nieuwe vlucht te volbrengen naar San Francisco via de Noordpool. Gromof, die vergezeld wordt door den navi gator Danilin en den marconist Joematsjef, zal zijn weg kiezen door de substratospheer. Zijn toestel is van hetzelfde type als waar mede Tsjakalof de vorige maand, eveneens via de Noordpool, van Moskou naar Portland is gevlogen. Het is mogelijk, dat Gromof zijn vlucht voortzet naar Los Angeles. Stand op Maandag 1 uur n.m.: 761.2 .Vorige stand: 761.3

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1