Ook Albert van Schende! moet den strijd staken Kukuljevic slaat de Stefani in het enkelspel te Noordwijk Propagandadag voor de athletiek GEVOLGEN VAN EEN VAL NABIJ MENTON MAANDAG 12 JULI 1937 Vervaecke wint de tiende étappe Jopie Stroomberg wint van Jopie Waalberg Drie titels voor mej Rollin Couquerque Spannende finales DE RONDE VAN FRANKRIJK De Belg Sylver Maes behoudt de leiding in het algemeen klassement Twee gele truien De van Schendel's vertellen Nationale wedstrijden te Schiedam INTERNATIONALE TENNISKAMPIOENSCHAPPEN Mej. Terwindt in den eindstrijd van het damesenkelspel in drie sets geklopt VAN HET KATH. KAMP Uitstekend geslaagde wedstrijden te Heiloo LAWNTENNIS Om den Davis-beker Duitschland wint den eindstrijd in de Europeesche zone met 41 DE VIERDAAGSCHE Pontonbrug te Cuyck SCHERMEN Nederlandsche sabelploeg terug getrokken SCHAKEN EUWE WEDSTRIJDLEIDER OP DEN SEMMERING Zeskamp in de tweede helft van Augustus WIELRENNEN Van Egmond tweede te Zuerich AUTOMOBILISME GROOTE PRIJS VAN BELGIË Rudolf Hasse wint met Auto Union «MM De 31e Ronde van Frankrijk heeft voor Nederland wel een bijzonder ongelukkig verloop. Piet van Nek moest reeds na de tweede étappe den strijd staken, omdat hij drie minuten over tijd aan de controle was gearri veerd en in de vijfde étappe gaven van der Ruit, Braspenning en Middel- kamp tezamen op, omdat zij ont moedigd en physiek niet meer in staat waren verder te rijden. In de tiende étappe, welke Zondag van Digne naar Nice ging, is Albert van Schen- del tusschen Menton en Monte Carlo ge vallen. Hij was in het dorpje Gostrelles als tweede gesignaleerd, doch bij de afdaling naar Monte Carlo maakte hü plotseling een buiteling met het gevolg, dat hij zijn hand dusdanig verwondde, dat hij enkele minuten bewusteloos bleef liggen en per auto verder moest worden vervoerd. Een nader onder zoek zal moeten uitwijzen of hij een vinger gebroken heeft. In het ziekenhuis te Monte Carlo werd hem een noodverband omge daan en vervolgens werd hij met een auto naar Nice gebracht. Ook hij heeft den strijd dus moeten staken, zoodat zijn broer, Anton van Schendel, de eenige renner is, die ons land nog in de Ronde van Frankrijk ver tegenwoordigt. Degenen, die langs den weg stonden geschaard, tusschen Digne en Nice, hebben wel even ver wonderd gekeken, toen zij twee renners met een gele trui zagen passeeren. Wat was er n.l. ge beurd? Men herinnert zich, dat Vicini, de Ita- Haansche individueel, een minuut straf had ge kregen van de koerscommissarissen en dat hij daarom Vrijdagavond te Digne niet als eerste in het algemeen klassement kon worden opge nomen. Sylver Maes kwam bovenaan te staan. Öeze beslissing van de koerscommissarissen viel echter niet direct na afloop van de étappe BrianconDigne, zoodat Vicini eerst later er van in kennis moest worden gesteld, dat niet hij, doch Maes drager van de gele trui was ge- Worden. Om nu eventueele moeilijkheden te voorkomen, nam men het besluit in de tiende ®tappe ook Vicini met een gele trui te laten rÜden. De étappe naar Nice werd op een speciale Wijze gereden. Eerst ging het direct naar de Riviera, 156 K.M. van Digne verwijderd, maar van Nice uit moest nog de Col de Braus ter hoogte van 1000 meter beklommen worden. En °°k de moeilijke Turbie vlak voor Nice moest Worden genomen. Van Digne naar Nice lag het Meton vrijwel voortdurend bij elkaar, doch op weg naar de Braus vielen de eerste slachtoffers reeds. Niet allen konden het tempo, door Ver- Vaecke en Puppo aangegeven, bijhouden. Maar Rartali hield zich bewonderenswaardig. Wel was hij nog geenszins de oude, doch Maandag is er Weer een rustdag en voor dat de étappes der Pyreneeën beginnen, kan hij weer geheel zijn °uden vorm hebben teruggekregen. En dan zijn er wel weer veranderingen in het algemeen klassement mogelijk. In jaren had overigens de Tour de France Nice niet zooveel belangstelling getrokken. °ndanks een temperatuur van 84 graden in de Schaduw zag het bij de controle zwart van de bfenschen, toen om tien minuten voor twee alle renners, zooals gezegd, tegelijk langs kwamen aan het hoofd de twee gele truien. Sylver paes en Vicini, die elkaar nauwlettend bewaak- en. Het ging direct op de Braus aan en vier rauners bereikten tegelijkertijd den top. Bij de Afdaling toonde Bartali zijn durf, door 30 secon den uit te loopen, maar hij werd weer ingehaald op de Col de Castillon kwamen zeven renners tezamen aan. Hier had Anton van Schendel er°ote pech met zijn fiets, waardoor hij ver- Scheidene minuten verloor en een achterstand Verkreeg, welken hij niet meer kon inhalen. Vervaecke nam de bochten schitterend, in ra- Jende vaart, zonder haast te remmen. Zoo nam hij een voorsprong, welke niet meer kon worden ^gehaald. Alleen bereikte hij de finish te Nice ltl 8 uur 29 min. 19 sec. voor Puppo, die gevolgd Verd door Ezquerra en door een groote groep, Waarvan Bartali als eerste doorkwam in 8 uur 31 ?hn. In ditzelfde peleton bevonden zich Vicini, R- Maes, Loqie en Lapebie. Verandering in het hlgemeen klassement was er dus niet. - He uitslag der tiende étappe was: (Digne Nice—col de Braus—Nice 251 K.M.) 1. Ver- ^aecke (België) 8 uur 29 minuten 19 sec.; 2. Rhppo (Frankrijk) individueel, 8 uur 29 min. 55 ?ec-l 3. Ezquerra (Spanje) in denzelfden tijd; Bartali (Italië) 8 uur 31 minuten 5 sec; 5. Jicini ((Italië) individueel; 6. Lapébie (Frank- wjk)7_ Galateau (Frankrijk) individueel; 8. ^allien (Frankrijk) individueel; 9. Laurent 'frankrijk) individueel; 10. Vissers (België) in dividueel; 11. Sylver Maes (België); 12. Disseaux e'gië) allen in denzelfden tijd. Anton van Schendel werd door z'n pech op Qe Col de Castillon 57e in 9 uur 57 sec. Bet algemeen klassement ziet er thans als v°lgt uit: I- S. Maes (België) totaaltijd 68 uur 37 sec.; 2- Vicini (Italië) individueel, 68 uur 1 min. 12 Sec-1 3. Lapébie (Frankrijk) 68 uur 1 min. 59 ^c-: 4. Vissers (België) 68 uur 2 min. 33 sec.; 5. uPpo (Frankrijk) individueel, 68 uur 2 min. 54 6. Bartali (Italië) 68 uur 10 min. 57 sec.; Amberg (Zwitserland) 68 uur 17 min. 2 sec.; 54e. Anton van Schendel 70 uur 49 min. 39 sec. Bi het landenklassement behoudt België de leiding. Het ziet er als volgt uit: 1. België 204 uur 33 min. 59 sec.; 2. Frankrijk 205 uur 6 min. 17 sec.; 3. Italië 206 uur 16 min. 32 sec.; 4. Duitschland 207 uur 19 min. 22 sec.; 5. Zwitser land 208 uur 38 min. 19 sec. 6. Spanje 210 uur 4 min. 57 sec.; 7. Luxemburg 211 uur 43 min. 32 sec. Albert van Schendel had aanvankelijk zeer veel pijn, doch later op den avond ging 't veel beter en toen wij de beide van Schendels in hun hotel opzochten, waren zij gaarne bereid ons het een en ander van hun wederwaardig heden te vertellen. Het was lang geleden, dat zij in deze ronde een Nederlander hadden ge sproken. Anton van Schendel vertelde, dat hij1 ook in deze étappe pech had gehad, want op de Col de Castillon reed hij zijn fiets in elkaar en kwam daardoor met veel vertraging aan. Hij had lang moeten wachten op een hulpauto en zoo verspeelde hij geruimen tijd, alvorens hij den rit op een andere fiets kon voortzetten. En terwijl hij zoo aan het praten is, valt het ons op, dat hij er gezond en gebruind uitziet. Vol goeden moed is hij voor de volgende étap pes. En met optimisme deelt hij mede, dat hy zijn positie in het algemeen klassement nog aanmerkelijk kan verbeteren, vooral in de Py- reneën, waar hij zich goed thuis voelt. De Alpen zijn den van Schendels gemakke lijker gevallen dan verleden jaar. En vooral in de étappe GrenobleBriangon en Eriangon Digne hebben wij goed gereden, verklaarden beide landgenooten. En wij hebben onze positie in de algemeene rangschikking ook verbeterd. En dan komen wij tijdens dit onderhoud op een gewichtig punt. Een leider.... ja, zeggen de van Schendels, wij betreuren ten zeerste het gemis van een leider, te meer nu wij door het uiteenvallen van de Neder- landsche ploeg met individueelen gelijk staan. De Ronde van Frankrijk is dit jaar veel en veel zwaarder dan andere jaren, zegt Albert. De strijd is veel moeilijker, vraagt u het maar aan oude rotten. Zij allen klagen er over, dat de strijd in iedere étappe fel en hard is. En daar komt nog bij, dat de dérailleur meer ge lijkheid onder de renners schiep, zoodat niet een kleine groep uitblinkers, maar talrijke ren ners elkaar de eer betwisten. Dit verklaart de verschillende étappewinnaars, dat verklaart ook den voortdurenden strijd van het klassement. Ik acht de Italianen het gevaarlijkst, ver klaart Albert van Schendel ronduit. Het zijn r.et duvels in een doosje. Je weet nooit wanneer zij te voorschijn kernen en hoe. Neem Vicini. Een paar dagen geleden was hij een renner, die met opviel, een van de onbekende deelnemers. Vandaag reed hij met de gele trui, overmorgen valt hij misschien weer op de zooveelste plaats in de rangschikking terug. En zoo zijn er meer. Oamusso b.v. om van Bartali maar niet te spre ken. Als Bartali even goed rijdt in de Pyre neeën als in de Alpen, dan is Sylver Maes nog niet als eerste te Parijs. Maar ook de Belgen hebben, aldus ging Albert verder, hun laatste woord nog niet gesproken Alleen, en dat zal u verwonderen te hooren, laat de geest onder de Belgen heel wat te wenschen over. Maar zij zijn sterk door hun groot aantal eerste-klasse ren ners en hun groote man, Sylver Maes, is iederen dag beter in vorm. Onder de Italianen en Duit- schers heerscht een zeer sportieve geest. Zij la ten hun kameraden niet in den steek. Dit laatste werd op bitteren toon gesproken, in het midden latend, of dit op de Belgen sloeg of op de uitgevallen Nederlanders. En dan krijgen wij Anton nog even aan den praat. Hij hoopte, dat er het volgend jaar zeker tien Hollanders mee mochten doen, maar dan met een leider. Dat laatste was z.i. noodzakelijk. Het was nu ook soms zoo saai, als je gezamenlijk zat te eten en je alleen in het Hollandsch wat tegen je broer kon zeggen. Neen, ook wat dat betreft hebben we Middelkamp erg gemist. Die liet je nog eens lachen en hield er den moed in. En nu is mijn broer er ook nog uit. Ik zal in ieder geval trachten den Hollandschen naam hoog te houden. Ik ga met den Engelschen renner Hol land (what is in a name?) samenrijden, hij p oet ook alles alleen doen. Over de verzorging en over de hotels heb ik niet te klagen. Iedereen heeft tot nu toe gedaan, wat hij kon om het ons gemakkelijk te maken. Het is jam mer, dat ik er mee uit moet scheiden, aldus Al- bert, maar aan een anderen kant ben ik toch ook weer blij, dat ik eens lekker kan uitslapen en er geen Galibier of Col de Braus in het voor uitzicht is, althans voorloopig niet.... Op dat moment kwam een der leiders Albert van Schendel halen om zijn hand nogmaals te laten onderzoeken. Heden Maandag is het een rustdag aan de warme Rivièra. De Belgisch? renner Vervaecke, de win naar van de tiende étappe van den Tour de France Sylver Maes, de man, die de leiding heeft, in het. algemeen klassement. Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan der Schiedamsche zwemclub zijn Zondag te Schiedam nationale wedstrijden gehouden, die als groote verrassing een overwinning van Jopie Stroomberg op de wereldrecord houdster Jopie Waalberg hebben gebracht. Deze beide zwemsters zijn reeds tallooze malen tegen elkaar uitgekomen en vooral in den laat- sten tijd heeft de A.D.Z.-Jopie de IJ-Jopie voortdurend kunnen verslaan, waarbij zelfs we reldrecords gevestigd werden. Thans echter is Mej. Stroomberg er weer eens in geslaagd, op onverwachte wijze te winnen. Met 13/5 sec. voorsprong tikte de IJ-zwemster in 3 min. 2 4/5 sec. als eerste aan op de 200 Meter schoolslag. Nida Senff won der traditie getrouw de 100 M. rugslag van haar rivale Mej. van Feggelen, terwijl Smitshuyzen bij de heeren met twee se conden verschil van Kruithof won. De uitslagen luidden: 100 Meter borstcrawl dames: 1. Tini Wagner (IJ) 1 min. 11 sec.; 2. A. Stijl (A.D.Z.) 1 min. 12 sec.; 3. A Soetekouw (R.D.Z.) 1 min. 14 2/5 sec. 100 Meter rugslag heeren: 1. J. C. Scheffer (D.J.K.) 1 min. 12 3/5 sec.; 2. W. Tordoir (S.V. H.) 1 min. 17 4/5 sec.; 3. H. van Polfiet (R.Z.C.) 1 min. 18 2/5 sec. 200 Meter schoolslag dames: 1. J. Stroomberg (IJ) 3 min. 2 4/5 sec.; 2. J. Waalberg (A.D.Z.) 3 min. 4 2/5 sec.; 3. D. Heeselaars (O.D.Z.) 3 min. 7 1/5 sec. Schoonspringen heeren: 1. W. Schatens (A.Z.) 102.82 pnt; 2. A. Denneboom (A.Z.) 97.06 pnt. 200 Meter borstcrawl heeren: 1. J. J. Schef fer (DJ.K.) 2 min. 19 3/5 sec.; 2. D. van der Kuil (S.Z.C.) 2 min. 20 sec.; 3. M. Schoenmaker (Zian) 2 min. 39 4/5 sec. 100 Meter rugslag dames: 1. Nida Senff (A.D. Z.) 1 min 15 2/5 sec.; 2. Ida van Feggelen (IJ) 1 min. 17 1/5 sec.; 3. Dini Kerkmeester (R'dam) 1 min. 18 3/5 sec. 5 x 50 Meter borstcrawl estafette dames: L RDZ 2 min. 49 sec.; 2. ODZ 2 min. 49 4/5 sec. 200 Meter schoolslag heeren: 1. H. Smitshuij- zen (A.Z.) 2 min. 49 1/5 sec.; 2. P. Kruithof (R. Z.C.) 2 min. 511/5 sec.; 3. L. Korpershoek (V.Z. C.) 2 min. 56 1/5 sec. 4 x 100 Meter borstcrawl estafette heeren: 1. R.Z.C. 4 min. 18 2/5 sec.; 2. S.Z.C. 4 min. 29 sec. Schoonspringen dames: 1. Mej. L. Thol (H.D. Z.) 85.72 pnt; 2. Mevr. C. Lammers—Linsse (S.Z.C.) 71.34 pnt. De internationale kampioenschappen van Nederland zijn Zondag te Noordwijk be ëindigd, waarbij mej. Rollin Couquerque en Kukuljevic elk drie titels veroverden. De Joego Slaaf zegevierde in het heerenenkel spel, het heeren-dubbel en het gemengd dubbelspel, terwijl mej. Rollin Couquerque het damesenkelspel, het damesdubbelspel en het gemengd dubbelspel won. In het begin van den middag stond er een vrij hevige wind, waaronder het spel zichtbaar leed. Ook de publieke belangstelling liet te wenschen over. Nagenoeg gelijktijdig begonnen de eindstrijden in het heeren- en damesenkelspel. Van de heeren won de Zuid Slaviër Kukul jevic en van de dames mej. Rollin Couquerque, in partijen, die wel een spannend verloop had den, maar waarin het spel niet op een hoog peil stond. Het is den Italiaanschen speler de Stefani, die nu al viermaal den beker won, dus niet ge lukt ook dit jaar te winnen. In Kukuljevic trof hij een vinnigen tegenstander, wiens spel min der zuiver is dan van den Italiaan, maar die in De Italiaan Bartali, die in de Ronde van Frankrijk nog wel meer van zich zal doen spreken Na jarenlang tevergeefs de propaganda-trom geroerd te hebben in het Noorden van het Bis dom Haarlem, schijnt de Diocesaan Haarlem- sche Athletiekkring eindelijk vasten voet ge kregen te hebben in een centrum, dat toch eigenlijk reeds lang voor de zomersport bij uit nemendheid gewonnen had moeten worden. Dank zij de prijzenswaardige medewerking van de R.K. Sportvereeniging H.S.V. te Heiloo, eerst kort bij den D.H.A.K. aangesloten, konden ter plaatse athletiekwedstrijden georganiseerd wor den, waarvoor de belangstelling buitengewoon was. In de z.g. propaganda-klasse startten niet minder dan zeventig deelnemers, zoodat het doel volledig werd bereikt. Jammer dat vele cracks niet hadden inge schreven en enkele bovendien hun inschrijvin gen niet gestand deden. Het program- ma verloor daardoor belangrijk aan aantrekke lijkheid, omdat enkele nummers moesten ko men te vervallen. De prestaties kwamen niet boven het middel matige, daarvoor was het terrein nu eenmaal minder geschikt en de concurrentie op de hoofdnummers niet zwaar genoeg. Het gepresteerde in de propaganda-klasse doet echter veel voor de toekomst verwachten. Beginnelingen die in hun eersten wedstrijd 12, 12.1 of 12.2 sec. kunnen maken, verraden daar mee aanleg, die door serieuze training tot hoo- ge ontwikkeling gebracht kan worden. Hetzelf de geldt voor de hoogspringers met 1.60 en 1.58 M. en den kogelstooter met 10.98 M. Voor de andere nummers verwijzen wij naar de uitslagen: Cracks: 100 M.: 1. J. de Roy, VIC, Amsterdam 11,9 sec.; 2. G. Groot, GVO, Krommenie 12 sec.; 3. F. Koehorst, Holland, Haarlem 12.1 sec. 800 M.: 1. J. Burger, DEM, Beverwijk 2 min. 20.5 sec. 5000 M.: 1. A. Coblens, Holland Haarlem 17 min. 28 sec.; 2. H. Vessies, DEM, Beverwijk; 3. A. Slingerland, Docos, Leiden. Hoogspringen: 1. B. Krijnen, DWS, Bussum 1.55 M.; 2. A. Biluska, Docos, Leiden 1.50 M, Polsstokhoogspringen: 1. W. Kaptein, DEM, Beverwijk 3.20 M. Kogelstooten: 1. Chr. Duijn, DEM, Beverwijk 11.94 M.; 2. W. Kaptein, DEM, Beverwijk 11.58 M.; 3. A. Biluska, Docos, Leiden 11.26 M. 4 x 100 M. estafette: 1. Holland, Haarlem 50,2 sec. 2. VIC, Amsterdam 51 sec.; 3. Jong Leven, 'Amsterdam 53.2 sec. Nieuwelingen: 100 M. 1. G. Kallenberg, Do cos, Leiden 12.2 sec. 2. Jac. Bakker, Holland, Haarlem 12.2 sec. 3. C. v. Velzen, Docos, Lei den 12.3 sec. 400 M. 1. H. Spruijt, Jong Leven, Amster dam 59.6 sec. 2. Th. Pordon, V. I. C„ Amster dam 61.3 sec. 3. Th. Koppes, H S. V., Heiloo 63 sec. 800 M 1. J. de Roy, V. I. C„ Amsterdam 2 min. 15.6 sec. 2. M. Knape, Holland, Haarlem 2 min. 17.5 sec. 1500 M.: 1. N. v. Bakelen, Jong Leven, Am sterdam 4 min. 48.2 sec. 2. C. van Bakelen, Jong Leven, Amsterdam 4 min. 48.8 sec. 3. C. Ruyer, Jong Leven, Amsterdam 4 min. 50.2 sec. 5000 M. 1. T. Keeman, H. S. V., Heiloo 17 min. 56 sec. 2. A. Kluijskens, Jong Leven, Am sterdam. 3. G. Gaal, Swift, Assendelft. Verspringen: 1. G. Kallenberg, Docos, Lei den 5.72 M. 2. C. van Velzen, Docos, Leiden 5.67 M. 3. Jac. Sligtenhart, Docos, Leiden 5.41 Meter. Hoogspringen: 1. M. Ruyter, Jong Leven, Amsterdam 1.53 M. 2. M. Al, Swift, Assendelft 1.53 M. Polsstokhoogspringen: 1. W. Gieske, Docos, Leiden 2.70 M. Kogelstooten: 1. B. Krijnen, D. W. S., Bus sum 10.28 M. 2. Jac. de Looff, Holland, Haar lem 9.54 M. 4 maal 100 M. 1. Docos, Leiden 51.5 sec. 2. Holland, Haarlem 52.3 sec. 3. Jong Leven, Am sterdam 52.8 sec. Propaganda-klasse. 100 M. 1. A. Groot, Vios, Warmenhuizen 12 sec. 2. A. Tuin, A. F. C., Alkmaar 12.1 sec. 3. A. Broersen, Geel-Zwart, 't Zand 12.2 sec. 400 M. 1. W. Newski, G.V.O., Krommenie, 65 5 sec 800 M. 1. Th. van Zeist, Heiloo, 2 min. 37.4 sec. 5000 M. 1. J. Pooyer, Volendam, Volendam 19 min. 54 sec. 2. A. Bakker, Geel-Zwart, 't Zand. 3. W. v. d. Berg, H.S.V., Heiloo. Verspringen 1. A. Groot, Vios, Warmenhuizen 5.51 M. 2. C. Smit, Vios, Warmenhuizen 5.44 M. 3. N. Noemen, A.F.C., Alkmaar 5.34 M. Hoogspringen: 1. E. Loffelholz, K. D. O., Am sterdam 1.60 M. 2. N. Noemen, A. F. C., Alk maar 1.58 M. 3. P. Vader, Geel-Zwart, 't Zand 1.50 M. Polsstokhoogspringen: 1. P. Slijkerman, Geel- Zwart, 't Zand 2.60 M. Kogelstooten: 1. G. Pronk, Vios, Warmenhui zen 10.89 M. 2. G. Albrink, Swift, Assendelft 9.08 M. 4 x 100 M. 1. Vios, Warmenhuizen 51.9 sec. 2. A. F. C., Alkmaar 52.9 sec, 3. Geel-Zwart, t't Zand 53.2 sec. den laatsten set met zijn sterke drive punt na punt maakte. De Stefani heeft dan ook een fout begaan door telkens aan zijn tegenstander de gelegenheid te geven deze drive uit te spelen. Wanneer de Italiaan meer op de backhand van Kukuljevic had gespeeld, zou de uitslag wel eens anders hebben kunnen zijn. In den eersten set ging het gelijk op. De Ste fani won dezen met 75 en hij won den twee den set met dezelfde cijfers, nadat hij een achterstand van 0-3 had opgehaald. Den derden set verloor de Stefani met 6—1. De vierde set had ongeveer hetzelfde verloop als de eerste, met uitzondering van den uitslag. Kukuljevic won nu met 75. Daarna kwam dus de beslissende set. De Italiaan werd geheel overrompeld door de uit stekend geplaatste drives van zijn tegenstan der. De laatste kwam op 52, verloor toen de twee games, maar won tenslotte den set en daarmede de partij (6—4). Het was geen wedstrijd, waarvan het peil be wondering wekte, daarvoor was het spel te de fensief en bijgevolg ook te eentonig. In den eindstrijd van het damesenkelspel stonden mej. Rollin Couquerque en mej. Ter- windt tegenover elkaar, waarbij de eerste met 16, 62, 97 zegevierde. Tot het einde toe was niet te zeggen, wie de zen wedstrijd zou winnen. Mej. Terwindt's inzet was voortreffelijk. Een kwartier na het begin had zij reeds een 50 voorsprong. Mej. Cou querque begon eerst goed in den tweeden set, dien zij met 62 won. In den beslissenden set werd er aan beide kanten heel voorzichtig ge speeld. Geen van beide speelsters durfde het initiatief tot den aanval te nemen. Het spel- beeld was dan ook dat van een baseline-duel met lange vaartlooze iallyes. Mej. Couquerque was iets vaster, waardoor deze long set in haar voordeel eindigde (97). Het dames- en heerenenkelspel werd tege lijkertijd gespeeld. Kukuljevic (Zuid Slavië) en Moreau (België) speelden tegen Gallèpe (Mo naco) en Hall (Ver. Staten), terwijl de Hol. landsche dames Rollin Couquerque en Terwindt tegen de Duitsche dames Hom en Kaeppel speelden. De Hollandsche dames wonnen verdiend, dank zij haar beter netspel. Vooral mej. Ter windt smashte keurig. De uitslag was: 63, 26, 62. In het heerendubbelspel moest de vijfde set de beslissing brengen. Kukuljevic en Moreau wonnen den eersten en derden set (62, 63) en Hall en Gallèpe den tweeden en vierden (64, 61). Aan geen van beide zijden sloot de combinatie: het was zuiver opportuniteits. tennis. De bekerwinnaar en zijn partner wonnen ten slotte den beslissenden set met 64. Al was dit dubbelspel niet erg belangrijk, toch was er meer spanning en kwamen er meer ral- lyes in voor dan in den laatsten wedstrijd: in het gemengd dubbelspel tusschen eenerzijds Kukuljevic en mej. Rollin Couquerque, ander zijds van Swol en mej. Terwindt. Na een half uur spelen won het Zuid Slavisch-Hollandsche paar. De uitslagen van de eindstrijden luidden: Heerenenkelspel: Kukuljevic (Joego Slavië) slaat de Stefani (Italië) 57, 5—7, 61 75 6—4. Damesenkelspel: mej. Rollin Couquerque sl. mej. Terwindt 1—6, 62, 97. Heerendubbelspel: Kukuljevic (Joego Slavië) en Moreau (België) sl. Gallèpe (Monaco) en Hall (V.S.) 6—2, 4—6, 6—2, 1—6, 6—4. Damesdubbelspel: mej. Rollin Couquerque en mej. Terwindt sl. mej. Hom en mej. Kaeppel (Duitschland) 63, 26, 62. Gemengd dubbelspel: mej. Rollin Couquerque er. Kukuljevic sl. mej. Terwindt en van Swol 6—4, 6—3. Henkei en Hecht maken van een oogen- blik pauze tijdens den Davis Cup-wed' strijd DuitschlandTsjecho-Slowakije gebruik om zich even te verfrisschen Zondag moesten te Berlijn nog twee enkel spelen worden gespeeld van den eindstrijd in da Europeesche zone tusschen Duitschland en Tsjecho-Slowakije. Van belang waren deze echter niet meer, Zaterdag was het pleit door het winnen van het dubbelspel reeds ten gun ste van Duitschland beslist. Von Cramm won van Hecht, terwijl de reservespelers van beide landen, Denker en Cejnar, nog tegen elkaar uitkwamen. Hierbij redde Tsjecho-Slowakije de eer. Het weer was evén slecht als Zaterdag. Het regende voortdurend, en eerst twee uur later dan vastgesteld was, kon de partij tusschen von Cramm en Hecht beginnen. In tegenstelling met zijn partij op den eersten dag tegen Menzel was von Cramm dadelijk in goeden vorm. Zijn slagen lieten aan zuiverheid niets te wenschen over en zonder moeite werd het dan ook spoedig 63. In den tweeden set kwam de Tsjechische speler even los, hij speel de toen zeer goed tennis en nam zelfs de leiding met 53. Maar toen zette von Cramm alles op alles, haalde fraai op en won met 75. Ook in den derden set gaf Hecht het aanvankelijk nog niet op. Hij bood taaien tegenstand en wist het tot twee gelijk te houden, maar de Duitsche kampioen was ongenaakbaar, verhoog de het tempo en won de volgende vier games achter elkaar. Na zijn verrassende overwinning op von Cramm in het Pinkstertournooi te Berlijn be haald, heeft de jonge Tsjech Cejnar reeds meer van zich doen spreken. Toch zag het er Zondag middag tegen den Duitschen speler Hans Denker donker voor hem uit. Met 64, 63 had de Duitscher de eerste twee sets gewonnen en hij was ook in den derden set al aardig op weg, toen Cejnar plotseling zijn spel terug vond. Hij kwam er nu zeer snel in, speelde zijn degelijk, beheerscht spel op volkomen rustige wijze en maakte toen kalm met 64, 64, 63, een einde aan de partij en aan den eindstrijd in de Euro peesche zone van het Davisbekertournooi. De Duitsche Davisbekerploeg is nog Zondag avond naar Londen vertrokken om zich op de banen te Wimbledon voor te bereiden voor den zoo zwaren strijd in de interzonefinale tegen de Vereenigde Staten. Naar wij vernemen zullen dit jaar de ponton niers uit Dordrecht op den laatsten dag van de Afstandsmarschen te Cuyck weer een ponton brug over de Maas leggen, zoodat de laatste Vrijdag van de maand Juli het verkeer op de Maas tijdens de morgenuren zal zijn gestremd. De verwachting is, dat Z. K. H. Prins Bernhard den laatsten dag van de Vierdaagsche zal bij wonen en dan tevens een bezoek aan Cuyck zal brengen. Het bestuur van den Koninklijken Nederland- schen Amateurschermbond heeft de sabelploeg welke zou deelnemen aan de wereldkampioen schappen te Parijs, moeten terugtrekken in ver band met het feit, dat enkele schermers ver hinderd zijn uit te komen. De degenploeg blijft bestaan, doch zonder reserves. Zij wordt dus ge vormd door de heeren Driebergen (captain), van Hoorn, Weber en van Wieringen. Op den Semmering zal in de tweede helft van Augustus een zeskamp worden gehouden met dubbele ronden waaraan zullen deelnemen Reshevski (V. S.), Fine (V. S.), Flohr (Tsjecho Slowakije), Keres (Estland), Capablanca (Cuba) en Ragozin (Sovjet Rusland). Het tornooi zal enkele dagen na het tornooi van de F. I. D. E. te Stockholm aanvangen. De wereldkampioen, dr. M. Euwe, is leider van dit tomooi op den Semmering. Zondag zijn op, de Oerlikonbaan te Zuerich internationale wielerwedstrijden gehouden. In de sprintwedstrijden werd onze landgenoot van Egmond tweede achter den Zwitser Kaufmann, terwijl Rampelberg de derde plaats bezette. Een 100 K. M.-wedstrijd achter groote motoren had het volgende resultaat: 1. Gilgem (Zwitserland), 1 uur 30 min. 1.2 sec.; 2. Paillard (Frankrijk) op 125 Meter; 3. Wan- zenried (Zwitserland) op 135 Meter; 4. Suter (Zwitserland) op 145 Meter; 5. Metze (Duitsch land) op 435 Meter; 6. Severgnini (Italië) op 1650 Meter. Op 'n drogen weg moet uw auto bij 40 km per uur binnen 16 meter kunnen stoppen. Maar bij 80 km per uur is die remweg niet 32, maar 64 meter! De Groote Prijs van België, welke op het bekende circuit SpaFrancorchampsStavelot (34 ronden van 14.875 K.M., totaal 506 K.K.) werd verreden, is een groot succes geworden voor de Duitsche deelnemers. Winnaar werd Rudolf Hasse met Auto Union in 3 uur 1 min. 22 sec., gevolgd door zijn landgenooten Hans Stuck en Hermann Lang. De twee volgende plaatsen werden bezet door den Zwitser Kautz en den Franschman Sommer. Hasse maakte een gemiddelde van 167.189 K.M. per uur, hetgeen een nieuw baanrecord is. Koning Leopold en zijn broeder, Prins Karei gaven van hun belangstelling blijk en zij werden bij hun aankomst door de duizenden toege juicht. Het eindresultaat van den wedstrijd werd: 1. Ru- dolf Hasse met Auto Union (Duitschland), 3 uur 1 min. 22 sec. (gem. uursnelheid 167.189 K.M. (Nieuw record), het oude record was van Carac- ciola met 157.5 K.KL, gevestigd in 1935)2. Hans Stuck met Auto Union (Duitschland), 3 uur 2 min. 4 sec., gem. uursnelheid 166.502 K.M.; 3. Hermann Lang met Mercedes Benz (Duitsch land) 3 uur 4 min. 7 sec., gem. uursnelheid 164.502 K.M.; 4. Christian Kautz met Mercedes Benz (Zwitserland), 3 uur 4 min. 25 sec., gem. uursnelheid 164.424 K.M.; 5. Raymond Sommer met Alfa Romeo (Frankrijk) op twee ronden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 9