Bureaux voor redactie en administratie: Gevechten bij Peiping zijn opnieuw begonnen Linksche aanval bij Madrid zou gelukt zijn De controle om Spanje Het nieuws van heden DE LA VELEYE BIEDT ONTSLAG AAN DE BAROMETER Japanners achten den toestand verscherpt Succesvolle opmarsch in vijf dagen VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: *oor Haarlem en Agentschappen per Veek 25 cent; per kwartaal f3.25; per Post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM TELEFOON 13866 DINSDAG 13 JULI 1937 OCHTENDBLAD DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20659 Tokio wenscht een regeling met plaatselijke autoriteiten, buiten de Nanking- regeering om Chineesche troepen naar het Noorden PEIPING, 12 Juli. (D. N. B.). Uit de richting van Wan Ping Sien was Vanavond om tien uur (Ch. tijd) Weer krijgsrumoer te hooren. De ge vechten tusschen Japanners en Chi neezen rijn opnieuw begonnen. Een valsche overeenkomst? Het Fransche besluit inzake de waarnemers in de Pyreneeën te Londen medegedeeld Britsche bemoeiing voor Vrijdag gereed? Redelijk, meent Eden Het WeeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiini| Van Zeeland heeft nog geen beslissing genomen Het verdeelingsplan van Palestina Groeiende ontevredenheid bij de Arabieren De Groot-Moefti der Moslems, leider van een millioen Mohammedanen in Palestina, die protesteeren tegen een eventueele verdeeling van dit land. De grootste slaapkamer ter wereld wordt deze ruimte voor de 25.000 deelnemers aan het groote turn- en sportfeest te Parijs, dat ter gelegenheid van de wereld tentoonstelling wordt gehouden Aan de zijde der rechtschen acht men het offensief thans vol komen geremd Belgische oud-strijders hielden een vlaggenparade voor het monument der „Helden van 1830" te Brussel* waarna zij, uit protest tegen de amnestiewetten, hun vaan dels omfloersten. Engelsche leening aan Franco? Ook succes in het Zuiden Weer heroverd? Geruchten omtrent de Hunter Dimitroff leider der godloozen „Hij zal den invloed der Kerk weten te vernietigen" Kerken gesloten Spionnage in Belgisch leger Belangrijke documenten te Luik gestolen Veete Koning Carol te Parijs NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT Naar men hier opnieuw mededeelt, moeten sterke Japansche strijdkrach ten uit Mandsjoekwo te Tientsin zijn aangekomen. Boven Wan Ping Sien en Peiping heeft men Japansche vliegtuigen Waargenomen. Het Japansche hoofdkwartier te Tientsin kieldt, dat de toestand in Noord-China ver scherpt is door het jongste optreden der Chi- j*eesche troepen. De Japanners hebben acht en dooden en veertig gewonden verloren. Volgens de opvatting der Japanners is daar mede de Zondag gesloten overeenkomst een- Siidig door de Chineezen geschonden. De pers meldt uit Peiping, dat zeven Japan ners zyn gearresteerd. Generaal Katsoeki, de Nieuwe opperbevelhebber der troepen in Noord china, zal zich via Hsinking naar Tientsin be geven, om er ruggespraak te voeren met den °Pperbevelhebber van het Kwantoengleger. De Japansche militaire kringen houden staande, dat de autoriteiten van Ho Pei en nsjahar de Japansche eischen hebben ingewil. *%d. Deze eischen hadden betrekking op: he terugtrekking der Chineesche troepen uit het gebied van de Marco Polo-brug; verontschuldigingen voor de incidenten; bestraffing van de voor de incidenten verant woordelijke personen; jten uitvoerlegging van verdedigingsmaatrege- mp tegen het communisme; en onderdrukking der anti-Japansche agitatie. In Chineesche kringen acht men deze lezing onwaarschijnlijk op grond van de stemming bij het 29ste leger. In Chineesche legerkringen wordt zelfs Verklaard, dat een dergelijke overeenkomst slechts geteekend kan zijn door personen, hie geen officieele opdracht hebben gehad, hoogverraderlijke bedoelingen hebben Sehad. Het Chineesche ministerie van Buiten- ^hdsche Zaken deelt mede, dat de Japan sche ambassade vanmiddag een memoran- hum is toegezonden, waarin met nadruk ^ordt verklaard, dat geen overeenkomst in Hoord-China als geldig en bindend wordt beschouwd, indien zij niet de toestemming vs.n de Chineesche centrale regeering heeft ontvangen. j He Japansche zaakgelastigde, Hitara, en de jj^psnsche militaire en vlootattaché's te Nan- ^'8 hebben een bezoek gebracht aan den Chi- ^oschen minister van Buitenlandsche Zaken, j^hg Tsjoeng Hoei, wien zij inlichtingen vroe- ïiu °Ver de bewegingen der Chineesche regee- h&stroepen en wien zij verklaarden, dat Japan antwoorden op ieder gebaar van Nanking, Va een bevredigende regeling van het incident 11 Doekoetsj au zou kunnen belemmeren. Minister Wang antwoordde o.m.: Het is ^hopportuun van uw kant te informeeren baar de bewegingen van onze troepen op ons gebied, terwijl de Japansche troepen 2'ch er vrijelijk verplaatsen. U>?,e woordvoerder van het ministerie van Bui- ejjlandsche Zaken te Tokio heeft medegedeeld, Oj.. Hidaka, raadsheer van de ambassade in fce^ba, geweigerd heeft een protest van de re- bemng Nanking ten aanzien van het incl- t bij Loekoesjau in ontvangst te nemen. Hij voegde hieraan toe, dat de Japansche Peering vastbesloten is het incident te 'oeaiiseeren, en het dus wil regelen met de b'aatselijke autoriteiten, zonder er de re- feri-ii)g te Nanking in te kennen. ty?6 Japansche voorwaarden hebben niet een Vjbenstilstand, maar een definitieve regeling W bon toestand in Noord-China ten doel, a^bt het betreft een zuiver Chineesch-Japan- aangelegenheid. De Japansche regeering V> v' bet mogelijke doen om een conflict te :>a rtcomen, doch de militaire overeenkomsten X'0r ben zomer van 1936 zouden geschonden (W n> indien de troepen der centrale regee- hi Hopei en Tsjahar zouden binnendrin- De toestand zou daardoor buitengewoon jHg worden. ns Konoye heeft te Tokio zestig vertegen en fbigers der politieke partijen bijeengeroepen is,} bun in tegenwoordigheid van de kabinets- sts b een uiteenzetting gegeven van den toe- Na deze bijeenkomst legden de vertegen- 1W 'Sers een eed af, krachtig de politiek der 0®?rir>g te zullen steunen. be Japansche poiitieke parifijea richtingen hebben zich verbonden de politiek der Regeering te steunen. De Minister van Financiën Ka ja, heeft bekend gemaakt, dat den gebeurtenissen ten spijt, de Regeering vast be sloten is den wisselkoers van de Yen te hand haven op 1 sh. 2 pence en besloten heeft de banken en fir.ancieele instelling uit te noodigen haar streven te steunen. Uit Peiping wordt gemeld, dat 85.000 man troepen van de Chineesche centrale regee- ring naar Noord-China onderweg zijn, blijk baar om zich aan de grenzen der provincie Ho Pei te legeren. Voorts zijn 160.000 man Chineesche troe pen samengetrokken langs den spoorweg van Loenghai. LONDEN, 12 Juli. (Reuter) De minister van Buitenlandsche Zaken Eden is vanmorgen uil Southampton, waar hij aan boord van het jacht „Princess" den nacht heeft doorgebracht, in JiOnden teruggekeerd. Lord Plymouth, de voorzitter van de com missie voor de niet-inmenging, heeft vanmid dag op het Foreign Office den Franschen am bassadeur, Corbin, ontvangen. Deze overhan digde hem een mededeeling, waarin de Fran sche regeering kennis geeft van het reeds aan gekondigde besluit, dat zij met ingang van Dinsdag den internationalen ambtenaren van het controle-stelsel der Londensche commissie niet langer de faciliteiten kan toestaan, die zij tevoren genoten. In overeenstemming met de Zaterdag j.l. ge publiceerde verklaring van het Ministerie van Buitenlandsche Zaken, zal deze maatregel slechts van kracht worden, wanneer de op 9 Juli door den Franschen vertegenwoordiger in het niet-inmengingscomité gestelde voorwaar den niet zullen zijn vervuld. In dit verband stelt men er prijs op er nogmaals op te wijzen, dat de niet-inmengingsverplichtingen van Frankrijk blijven bestaan. Het zenden van vrijwilligers, ■vapenmunitie en gelden blijft verboden. Meer in het algemeen blijven alle verboden, uitge vaardigd bij de niet-inmengingsovereenkomst. van kracht. Op de vraag of het Fransche besluit ten aanzien van het toezicht in de Pyreneeën de volledige goedkeuring der Britsche regeering had, heeft Eden in het Lagerhuis geantwoord, dat Lord Plymouth reeds uiteengezet heeft, dat de houding van Frankrijk naar de meening der regeering redelijk is, gezien het gebeurde aan de Fortugeesche grens. Bovendien, aldus Eden, blijft de Pyreneeëngrens gesloten. Ik ben van meening, dat de Fransche regeering het recht had dezelfde maatregelen te nemen als de Portugeesche. Verder heeft Eden verklaard, dat de Britsche regeering zich druk bezig houdt met de op dracht, haar toevertrouwd door de commissie voor de niet-inmenging, inhoudende het zoeken naar een oplossing voor de bestaande situatie. Hij zeiae thans liever geen mededeelingen te doen over afzonderlijke punten, die betrekking hebben op het beginsel der niet-inmenging in zijn geheel. Hoewel de regeering zich bewust je van de moeilijkheid harer taak en van het ieit, dat de vervulling moet afhangen van een veel grootere internationale samenwerking, achtte de regeering het haar plicht de opdracht te aanvaarden. De regeering beseft, dat het vraagstuk dringend is. Zij heeft het voornemen deze week de commissie voor de niet-inmen ging verslag uit te brengen. Nader wordt gemeld, dat Eden in zijn verklaring heeft medegedeeld, dat de Brit sche regeering in ieder geval vóór of op Vrijdag de commissie voor de niet-inmen ging verslag over de besprekingen zal uit brengen. |j VERWACHTING: Zwakke, veranderlijke H wind, later uit Zuidelijke richtingen, ÈE jjj licht tot half bewolkt, droog weer in het j| M Noorden, in het Zuiden gedeeltelijk be- wolkt met weinig of geen regen, iets warmer. Verdere vooruitzichten: Iets warmer met Er kans op regen of onweer. illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllll^ BRUSSEL, 12 Juli. (Havas). De Belgische minister-president Van Zeeland heeft een on- deihoud gehad met den minister van Justitie, De la Veleye, den minister van Buitenlandsche Zaken en de gedelegeerden van den nationalen liberalen raad over de wensehelljkheid van het onmiddellijk aftreden van De la Veleye. In verband met de besprekingen over den politieben toestand heeft De Ia Veleye he denmiddag Van Zeeland zijn ontslag aan geboden. De minister-president heeft zich zijn antwoord voorbehouden. JERUZALEM, 12 Juli. (D.N.B.). De onte vredenheid der Arabieren over het voorstel, vervat in het rapport der Britsche konink lijke commissie over de verdeeling van Pa lestina, neemt voortdurend toe. Zaterdag zal te Jeruzalem een Arabisch con gres worden gehouden. Een Arabische delegatie zal zich na dit congres naar Genève begeven, om deel te nemen aan de zitting der mandaten- commissie van den Volkenbond, welke op 30 Juli zal worden gehouden. Voorts ligt het in het voornemen delegaties te zenden naar Irak, Saoedië en Jemen en mis schien ook naar Indië. Het van den minister-president van Irak ont vangen antwoord, waarin hij zich uitspreekt te gen het plan, heeft sterk de aandacht getrok ken. Onder den druk van het verzet worden thans besprekingen gevoerd tusschen de partij van den Moefti en de partij van Nasjasjibi, met het doel de eenheid in de Arabische gelederen te herstellen. De Britsche Hooge Commissaris voor Palesti na, Sir Arthur Wauchope, heeft een bezoek ge bracht aan Amman, de hoofdstad van Trans- Jordanië, waar hij den toestand heeft bespro ken met Emir Abdoellah, die genoemd wordt als toekomstig koning van den vereenigden Arabi- schen staat. MADRID, 12 Juli. (Havas). Het plaatsje Brunete is op 6 Juli j.l. in handen van de linkschen gevallen. De nationalisten in Bru nete werden bij verrassing aangevallen, door dat hun aandacht den vorlgen dag afge leid was in den sector van Aranjuez, ten westen van La Reina. De operatie werd met bijzonder groote snelheid uitgevoerd. Het legercorps, dat te Val de Morillo was ge concentreerd, op 11 K.M. afstand ten Zuidoos ten van het gestelde doel, had gemeld, dat er in Brunete bijna geen verdedigende troepen meer waren. De te Brunete gemaakte krijgsgevange nen werden opgevangen op het oogenblik, waar op zij te voorschijn kwamen uit de onderaard- sche schuilplaatsen, waarin zij dekking gezocht hadden tegen de bommen. De colonne, die zich van Brunete dat op ongeveer 20 K.M. van Madrid ligt meester maakte, trok snel door het dorp heen, terwijl een andere colonne tot taak had de aankomst van rechtsche verster kingen tegen te houden en te vertragen en de rechtschen, die in Villa Nueva de la Canada geconcentreerd lagen, daar vast te houden. Rondom deze stellingen werden uiterst hevige gevechten geleverd, terwijl twee brigades pio niers bezig waren verdedigingswerken in Bru nete aan te leggen. Behalve over hun stoottroe pen beschikten de linkschen bij deze krijgsver richtingen over belangrijke reserves uit den sec tor van het Escoriaal. Troepen nationalisten, die gealarmeerd waren, naderden langs de wegen van hun achterland, maar de luchtstrijdkrachten der regeering be stookten hen voortdurend, evenals de gezonden vracht wagons en convooien. De inneming van Villa Nueva de la Cana da eischte geruimen tijd. Op 8 Juli daarop volgend vielen versche troepen Los Llanos aan en veroverden de plaats, welke een do- mineerende stelling vormt en tijdens den nieuwen opmarsch in staat stelde de dorpen Mosquito, Romanillos en Castillo de Villa Franca in te nemen. Den 9en Juli ondernamen de rechtschen te genaanvallen, o.m. op Brunete, terwijl- in het Westen de linksche troepen Villa Nueva del Pardillo bedreigden. Op 10 Juli werd de tegen stand van de rechtschen op alle punten en vooral voor Madrid krachtiger. Zij gingen tot den tegenaanval over, maar de regeeringstroe- pen wisten zich in hun stellingen te handhaven. Op 11 Juli, na een reeks achtereenvolgens afge slagen aanvallen, trokken de linkschen Villa Nueva del Pardillo binnen. By Andujar hebben de regeeringstroepen de Sierra de la Cruz in den sector Pennaroya be zet. Vier tegenaanvallen der rechtschen werden vervolgens afgeslagen. Vliegtuigen der regee ring hebben met succes het vliegveld van Gra nada en de vijandelijke stellingen by Motril en Bujalance gebombardeerd. Volgens berichten uit 'Estramadura hebben de regeeringstroepen daar verschillende plaat sen bezet. Het dorp Rena, dat ook bezet is, is het tooneel van een verbitterden strijd ge weest. De nationalisten boden wanhopig te. genstand. I - De rechtsche troepen hebben volgens mede deelingen der nationalisten de stellingen ver overd, die de regeeringstroepen bezet hielden ten Noord-Westen van Albarracin, benevens eenige stellingen ten Oosten van dit dorp. SALAMANCA, 12 Juli. (Havas) Naar de mee ning van den specialen verslaggever van Havas, Deteekent de dag van gisteren het einde der eerste phase van dezen tweeden strijd om Ma drid. Het commando der troepen van Franco is Man meepiijg, -dat het legeeringsoffensief than,? volkomen is geremd. Het schat de verliezen van een vijand bij dezen strijd op ongeveer 10.000 oooden en gewonden. Eveneens wordt gemeld, dat de troepen van Franco in Biscaje in twee maanden tijds 9.130 vierkante kilometer grond gebied, 1200 K.M. verkeers- en 425 K.M. spoor wegen hebben veroverd. Het hoofdkwartier van generaal Franco spreekt het in het buitenland verspreide bericht tegen, volgens hetwelk generaal Franco tot den graaf van Covadonga tele grammen zou hebben gericht, waarin hl) hem uitnoodigt naar het „Spanje der na tionalisten" terug te keeren. Twee electrische treinen zijn te Valencia tus schen de stations Le Canana en El Pla met elkander in botsing gekomen. Twee en twintig personen werden gewond. Er zouden ook doo den zijn gevallen. De Britsche minister Eden heeft in het La gerhuis medegedeeld, dat de Britsche regee ring geen geloof hecht aan de beweringen der Spaansche nationalisten, volgens welke het Britsche oorlogsschip „Hunter" in de Spaan sche territoriale wateren door een mijn zou zijn beschadigd. Eden voegde hier aan toe, dat geen nieuwe briefwisseling tusschen de Brit sche regeering en het bewind van Franco is gevoerd. Volgens inlichtingen uit de City van Londen, heeft een groep particulieren het bewind van Franco vandaag een leening van veertig millioen pond sterling toege staan. Deze leening geschiedt onafhankelijk van het crediet van vijftig millioen, dat den autoriteiten te Burgos onlangs is verstrekt, om haar in de gelegenheid te stellen ze kere producten, zooals benzine, te koopen. Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct, tngez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij* contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. De toestand in Noord-China is verscherpt; op nieuw zijn gevechten tusschen Japanners en Chineezen uitgebroken. Het Fransche besluit inzake de waarnemers in de Pyreneeën is te Londen medegedeeld. Eden heeft medegedeeld, dat de Britsche non-inter ventie-bemoeiing voor of op Vrijdag a.s. gereed zal zijn. De Belgische minister van Justitie, De la Ve leye, heeft zijn ontslag aangeboden, dat door Van Zeeland nog niet definitief werd aanvaard. Volgens de verslagen der krijgsbedrijven in Spanje zou de linksche aanval bij Madrid een succes zijn geworden. Ook de V. S. voeren het 16-duimsgeschnt op hun nieuwe schepen in. In het Belgische leger is een geval van spion- na ge ontdekt. Over het algemeen is men inzake de Parijsche hotelstaking optimistisch gestemd. De Kanya verklaarde, dat een verbetering der Hongaarsche betrekkingen met de Kleine En tente mogelijk is. Het Arabisch verzet tegen een eventueele ver- deeling van Palestina is groeiende. Op het FTansche socialisten-congres gingen stemmen op tegen dc regeering-Chautemps. Protest van de gepensionneerde leden van St. Raphael tegen de pensioenkorting. Na bespreking over eenige bezwaren van den heer Carl Schuricht, is tusschen hem en het U. S. O. volledige overeenstemming bereikt. In het tweede kwartaal 1937 is de werkloosheid gedaald beneden het peil van 1932. De radio-uitzending op de 415 M. golf heeft de aanvankelijke verwachting niet beschaamd. New Yorksche beurs: opening onregelmatig» slot vrij vast. Op voorstel van het bestuur der derde inter nationale is de leider der Russische Komintern, Dimitroff, belast met de totale reorganisatie der godloozenbeweging over de geheele wereld. Dimitroff heeft daartoe buitengewone volmach- tc gekregen en heeft zijn nieuwe functie reeds aanvaard. In een persgesprek deelde de nieuwe Godloo- zenleider mede, dat de beweging onder zijn leiding een nieuwen „opbloei" zal gaan bele ven. Hij zal den invloed der Kerk op de arbei dersmassa en de burgerij totaal weten te ver nietigen. De nieuwe tactiek van Dimitroff komt hier op neer, dat hij de volksmassa eerst in de vrij denkersbeweging zal opnemen, om haar op die wijze rijp te maken voor het communisme. Volgens een bericht van de „Eastern Infor mation" uit Moskou zijn in de eerste zes maan den van dit jaar in Sovjet-Rusland weer in totaal 612 kerken gesloten. Hiervan waren 402 Russisch orthodoxe kerken en 81 katholieke kerken; verder 60 moskeeën, 55 synagogen, 6 kerken der doopsgezinden en 2 kerken der me thodisten. Om de nietigste redenen werden deze ker. ken aan den openbaren eeredienst onttrokken. Tal van godsdienstige gebouwen werden aan de communistische party ter beschikking ge steld. LUIK, 12 Juli. (Belga)In de kazerne van het regiment artillerie alhier is een ge val van spionnage ontdekt. Belangrijke do cumenten zqn gestolen. De vermoedelijke da der is op de vlucht geslagen, Een veete heeft zich in de plaats van de vroegere vriendschap gedron gen. Een jaar, meerdere jaren gingen voorbij. Gij zaagt elkander nog wel, maar deedt alsof gij elkander niet zaagt. Van groeten was geen sprake meer. En wanneer een derde u over den voormaligen vriend sprak, dan gaaft gij in 't gunstigste geval een koel ontwijkend antwoord. Voor u was hij de schuldige. Voor hem waart gij het. En het mokken en wrokken duurde voort, over en weer. Totdat hij u plotseling in den weg kwam, bij een gemeenschappelijken kennis, in een gezelschap, of bij een gelegenheid, welke het onmogelijk maakte elkander niet te zien, of voorbij te loopen. Pro forma en beleefdheidshalve, om.dat het nu eenmaal niet anders kón, werd er dan een groet gewisseld, een woord gesproken. 't Ging vlotter dan ge gedacht had. Er werden zelfs meer woorden ge sproken. Het kwam tot een formeel, en informeel, gesprek; en het drong eensklaps tot u door, dat hij eigenlijk zoo kwaad niet was. Zoudt gij hem dan toch verkeerd beoordeeld hebben? Misschien dacht hij wel hetzelfde van u. Na een half uur was er reeds een andere stemming gekomen. Een an dere en een betere. En gij naamt van elkander afscheid met het steeds sterker wordend besef, dat het toch zoel wat heel mal was geweest, zoo lang een veete te hebben onderhou den, die zóó weinig reden van be staan had.... PARIJS, 12 Juli (Havas), De President der Fransche Republiek, Lebrun, heeft heden ter eere van Koning Carol van Roemenië een de jeuner aangericht. Stand op Dinsdag 1 uur v.m.: 755 Vorige stand: 761.2

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1