HILLEGOMSCHE BRIEVEN Voorrangswegen en hun gevolgen ^ARIA-STICHTING DINSDAG 13 JULI 1937 DE ERVARING DER POLITIE Lacune in Heemstede Harddraverij te Santpoort STADSNIEUWS Welke wegen in Haarlem en om geving zijn voorrangswegen? Jakkeren Bloemendaal Zandvoort V eisen Halfweg Heemstede Provinciale wegen Programma van de Haarl. Radio centrale op Woensdag 14 Juli K.J.M.V.-excursie t DOE DIT nOOiTn Goedkoope treinen R. K. Lyceum voor Meisjes „Sancta Maria" Gemeentelijke H.B.S. A IEDEREN MIDDAG VAN 2-3 UUR POLIKLINIEK VERGADERINGEN lste H.B.S. B. Kampioenschap op korte baan op 5 Augustus ZOO ZONG DE GOUDEN EEUW Stiltecirkel rond de Groote Markt Ongevallendienst DE AARDBEIEN-CAMPAGNE Lage prijzen Concert in het Bloemendaalsche bosch De voorrangswegen zijn thans een week lang ingevoerd, doch zooals bij alles wat nieuw is, moet ook dit wennen. Zelfs het begrip „voor rangswegen" is voor sommige menschen nog een vraagteeKen en toch de naam zegt meteen wat het begrip is: wegen, waarop het verkeer voor rang heefen wel boven het verkeer, dat van rechts uit zijstraten komt. Op gewone wegen heeft dit laatste verkeer voorrang boven het verkeer, dat op den weg rijdt. Wij vernamen, dat de politie merkwaardige ervaringen met de voorrangswegen heeft opge daan. De Haariemsche inspecteur van het ver- Keer vertelde ons, dat blijkens zijn ervaring „het aantal ongelukken op de voorrangswegen niet is vermeerderd". Dat lijkt nu niet bepaald prg veel op lof voor de voorrangswegen. Immers de voorrangswegen zijn ingevoerd om het ver keer te vergemakkelijken en het aantal onge lukken (indirect) te verminderen. Als dus het eenigste resultaat van de invoering is, dat het aantal ongelukken op die wegen niet vermeer derd is, dan kan men nog niet erg van succes spreken. En toch is de zegswijze van den politie- iTspecteur wèl een loftuiting! Alles wat nieuw :s, zoo zeiden wij reeds, moet wennen. En dat „wennen" komt p den weg nu eenmaal door gaans pas nadat het publiek met schade (door ongelukken) en schande (door boeten en ver oordeelingen) geleerd heeft zich aan te passen aan den nieuwen toestand. Dikwijls gaat daar door de uivoering va nnieuwe regelingen op den weg gepaard met (helaas!) een aantal ongeluk ken. Als dus na de invoering van de voor rangswegen het aantal ongelukken niet is ver meerderd, dan beteekent dit, dat het publiek al spoedig zich zonder schade en schande daaraan gewend heeft. De bedoeling van de invoering: o.a. het aan- taj ongelukken te verminderen, hoopt men dan ook in de naaste toekomst te bereiken.' Voor- loopig is het al winst als het aantal niet toe neemt! Twee wanbegrippen heerschen er terzake van de vorrangswegen bij het publiek. Vooreerst denkt men dat een voorrangsweg zoo ongeveer hetzelfde is als een autosnelweg en dat men dus mag „jakkeren" zooveel als men wil en snelheidsmaxima niet meer gelden. De voor rangsweg heft echter tot op zekere hoogte slechts één verantwoordelijkheid voor den weg gebruiken op dien weg op: n.l. het verkeer van i echts uit zijstraten voorrang te verleenen. Alle andere verantwoordelijkheden blijven bestaan, dus ook die, dat men niet te snel rijden mag en dat snelhéïdsmaxima nog steeds geldig zijn op zoo'n weg. De politie heeft dan ook thans de spe ciale taak om het veel te snel rijden op voor rangswegen men komt er al gauw toe omdat men denkt: ik heb toch overal voorrang! tegen te gaan. Het tweede misverstand, dat bij het publiek bestaat en dat haast nog erger is dan het eer ste. is, dat men niet weet welke wegen voor- langswegen zijn. Men denkt, dat iedere breede weg, die op een hoofdweg lijkt, alleen al daar door voorrangsweg is. Een politie-agent ver telde ons, dat, toen hU eens van rechts uit °en zijstraat den Kleinen Houtweg opreed, hij van een linkskomend voertuig geen voorrang kreeg, hoewel hij daar recht op had, omdat hij van rechts kwam. De bestuurder van het voertuig beweerde bij hoog en laag, dat de Kleine Hout weg voorrangsweg is. Zoo zijn er velen, die de klok hebben hooren luiden, maar niet recht weten waar de klepel hangt. Voorrangswegen zijn alléén en uitslui tend wegen, die daartoe speciaal zijn aangewe zen. hetgeen te zien is aan het bekende oranje- uordje en de oranjekoppen van de kilometer paaltjes langs den weg. Tot heden zijn dat al léén nog maar de voornaamste rijkswegen als HaarlemDen Haag, HaarlemAlkmaar en HaarlemAmsterdam. w In Haarlem zijn dus alle straten en we gen géén voorrangswegen, behalve de uit mondingen van genoemde rijkswegen, nj. de Wagenweg van de Meester Lotte laan af, de Amsterdamschevaart van voorbij de Nagtzaamstraat af en de Rijksstraatweg in Haarlem-Noord vanaf de St. Bavostraat. Practisch beteekent het dus, dat nagenoeg overal in Haarlem de gewone regel geldt: het verkeer van rechts gaat voor. In Bloemendaal zijn geen voorrangswegen. Overal geldt hier dus: het verkeer van rechts gaat voor. Wij hebben den Commissaris van po litie gevraagd of er nog voorrangswegen zullen ingevoerd worden. Hij antwoordde ons, dat dit op groote bezwaren stuit. De hoofdwegen in de gemeente worden door andere hoofdwegen ge kruist en welke zouden dan voorrang moeten nebben? Op den Bloemendaalscheweg mondt b.v. de dikwijls veel drukkere Julianalaan en Zeeweg uit. De Zandvoortschelaan op de vier sprong te Aerdenhout wordt gesneden door den weg naar Vogelenzang, enz. Alleen de Zeeweg heeft dit nadeel niet. Doch daar zijn zoo goed als heelemaal geen zijwegen en is het dus doelloos om den weg tot voor rangswegen te maken. Dit heeft alleen zin als een weg veel onbeteekenende zijstraten heeft en dat is hier niet het geval. Zandvoort heeft eveneens nog geen voor rangswegen, Ook daar houde men zich dus aan de gewonen regel. De commissaris van politie deelde ons mede, dat met de omliggende ge meenten overlegd wordt of men de Zandvoort schelaan en den Zeeweg tot voorrangswegen zal maken, doch gezien de.mededeelingen van den öloemendaalschen commissaris lijkt ons de kans niet groot, dat het zoover komt. In Velsen zijn alléén de rijkswegen voor rangswegen, n.l. de wegen HaarlemAlkmaar en de weg AmsterdamVelsen. Op eerstge- noemden weg houdt echter de voorrang op dien weg op even vóór het samenkomen met den weg AmsterdamVelsen. Het verkeer van dezen iaatsten weg heeft op het kruispunt voorrang boven het verkeer, dat van Haarlem komt. D» voorrang houdt eveneens op bij de pont, zoowel r.en Noorden als ten Zuiden van het Noordzee kanaal (precies gezegd: van K.M.-paal 9,690 tot K.M.-paal 10,350, dus over totaal 0,7 K.M.). Bij de pont geldt dus weer de gewone regel: rechts gaat voor! In Halfweg zijn alleen de beide rijkswegen AmsterdamHaarlem en AmsterdamVelsen voorrangswegen. Eerstgenoemde weg is ook voorrangsweg in de kom van Halfweg, zoodat men geen voorang behoeft te verleenen aan net verkeer uit de zijstraten in Halfweg. Tenslotte Heemstede. Lest maar niet best! In Heemstede is alléén de rijksweg Den Haag Haarlem voorrangsweg en dit nog niet eens voor het geheele gedeelte, dat door Heemstede loopt. Men heeft in den voorrangsweg plotseling een lacune gemaakt door den voorrang op te hef fen van even vóór de kruising met de Zand voortschelaan tot de grens HaarlemHeem stede. Voor zoover wij weten is echter de ge heele Rijksweg Den HaagHaarlem voorrangs weg en een automobilist of motorrijder, van Den Haag komend, weet dus niet beter of hij kan rechtstreeks naar Haarlem rijden zonder teikens te moeten stoppen voor het verkeer van rechts uit zijwegen tot hij in Heemstede plotseling tot de ontdekking moet komen, dat hij daar geen voorrang op een gedeelte van den weg meer heeft. Voorrangswegen zijn ingevoerd voor de vergemakkelijking van het verkeer, maar het lijkt ons, dat men er het verkeer niet gemakkelijker op maakt als de automobilist of motorrijder telkens moet nagaan of hij nog op een voorrangsweg rijdt of niet! Weliswaar wordt het einde van den voorrangsweg aange geven met een bordje, maar dat kan zoo licht over het hoofd gezien worden en bovendien heeft de weggebruiker al op zooveel verkeers- bordjes met allerlei vormen, kleuren, raadgevin gen, teekens, ver- en geboden te letten, dat men dat aantal zoo weinig mogelijk moet ver meerderen. Het geldt hier het gevaarlijke kruis punt ZandvoortschelaanHeerenweg. Men deelde ons mede, dat de voorrang op dit punt is opgeheven juist vanwege de Zandvoort schelaan. Op mooie Zondagen in den zomer rij den er n.l. lange stoeten fietsers uit Amster- da mnaar Zandvoort en terug. Indien nu zoo'n stoet uit Zandvoort op het kruispunt arriveert en de Heerenweg was daar ook voorrangsweg, aan zou die stoet haast niet den weg kunnen oversteken om verder te rijden, want het zou dan steeds het drukke verkeer uit Haarlem moe ten laten voorgaan. Dat zou natuurlijk tot on- gewenschte opstoppingen aanleiding geven. Heel sterk lijkt ons die argumentatie niet, want die stoeten fietsers doen zich alleen maar voor op de nu niet zoo héél vele warme zomersche Zon dagen en voor die paar wordt thans het andere doorgaande verkeer het geheele jaar de dupe, en bovendien de stoeten fietsers uit- Zandvoort moeten nu op het kruispunt toch óók het ver keer van rechts, d.i. uit Bennebroek, voorrang verleenen en als dit verkeer talrijk is, kunnen de stoeten óók nu niet den weg oversteken. De Rijkswaterstaat, die ook inzake voorrangs wegen adviseert, deelde ons mede, dat de rege ling daar nog lang niet in kannen en kruiken is. Men zal nu óf den Heerenweg in Heemstede heeiemaal voorrangsweg maken óf het er laten sooals het nu is, doch dan den Heerenweg in Haarlem het voorrangsrecht ontnemen, wat hij nu bezit. De Rijksweg Den Haag—Haarlem houdt dan in Heemstede bij de Zandvoortsche laan op voorrangsweg te zijn en is ook in Haar lem dan geen voorrangsweg meer. Het overleg terzake is nog gaande. Nu moet de automobilist of motorrijder er rekening mee houden, dat hij op den genoem den rijksweg overal, van Haarlem tot verder naar Den Haag, voorrang heeft en ook in omge keerde richting alleen voor een klein stukje in Heemstede (bij de Zandvoortschelaan) niet. We vreezen echter, dat vele automobilisten en mo torrijders het vergeten zullen en het aantal on gelukken dus zal toenemen! De Provinciale Waterstaat meldde ons, dat er thans een lijst van Provinciale wegen (de hoofdwegen met enkele belangrijke zijtakken) wordt opgemaakt, die in aanmerking komen om door Ged. Staten tot voorrangswegen verheven te worden. Programma 1Hilversum II Programma 2: Hilversum I Programma 3: 8.00 Keulen, 10.50 Pauze, 11.05 London Reg., 12.50 Brussel Ned., 135 Keulen, 3.20 London Reg., 5.20 Keulen. 6.20 London Reg., 7.35 Parijs R., 8.20 Brussel Fr., 8.50 Parijs R., 9.50 Brussel Fr.. 10.20 Brussel Ned.. 10.30 Brussel Fr.. 10.50 Boedapest, 11.20 Berlijn. Prograjnma 4: 8.00 Brussel Ned., 9.20 Diver sen, 1020 Droitwich, 1.35 London Reg.. 2.35 Droitwich, 8.00 London Reg., 8.20 Droitwich, 10.45 London Reg., 11.35 Droitwich. Programma 5 8.007.00 Diversen, 7 00 Eigen gramofoonplatenconcert (dansmuziek), 8.0012.00 Diversen. Men schrijft ons: Zondag hield de K.J.MV. „St. Augustinus" te Haarlem haar jaarlijksche excursie en weer werd het Oosten (waar de wijsheid vandaan komt) als reisdoel gekozen. In de autocar was geen plaatsje onbezet (en zelfs erger nog!) en het gezelschap dames en heeren (de eersten hadden gerust in grooter aantal mee mogen gaan), toonde al spoedig over goede stemmen te beschikken. Vele bekende en onbekende schlagers moesten het ontgelden en zoowaar daar tussehen door ook een Neder- landsch lied. Voor het paleis te Soestdijk werd zelfs het Wilhelmus aangeheven en dit fraaie r g gezang zal daar ongetwijfeld diepen indruk hebben achtergelaten. Op de Veluwe vond men een droog plekje (ook dit jaar begon Plu- vius te plagen en scheen tenslotte de zon), waar in eer en deugd gepic-nict kon worden Voor de spijsvertering werden daarna diverse kinderspelen gedaan, waaraan sommigen nog zoete herinneringen bewaren en tenslotte wérd er aan een „dooie" een eerlijke begrafenis ge geven. Dit lugubere schouwspel en zelfs de treurende „weduwe" kon de vroolijkheid niet tot bedaren brengen. Noode vertrok men weer en arriveerde via een vriendelijken rijksveldwachter in Apeldoorn, waar men erin slaagde den Juliana-toren binnen te dringen. Veluwsche boeren en boerinnen kre gen er bovendien de sensationeele ervaring, dat Haariemsche K.J.M.V.-ers óók hun dansen kunnen uitvoeren (zonder klompen). In Hotel Hamdorff te Laren ontmoette men oude bekenden aan tafel dezelfde gérant, dezelfde zaal, dezelfde tafel en dito servies Oner vroolijken kout en aardige tafelsermoenen verwerkte men het eten en den wijn en de heer H. Peeters was weer aller tolk voor de dank baarheid jegens de directie ditmaal hielp hem vine grave toute rouge. Des avonds zorgde in de tuinzaal de Ranv- blersband voor de noodige dansmuziek en uit eindelijk was men weer heelhuids (alleen had den sommigen hun hart verloren) precies op in Haarlem terug. Zoo'n eexursie mag méér dan geslaagd heeten! Op de Dinsdagen tot en met 31 Augustus zal er een goedkoope trein rijden naar Arnhem en Nijmegen van Haarlem, Zaandam, Amsterdam, Naarden-Bussum en Hilversum. Afd. Gymnasium. Bevorderd naar kl. VI: Ad! Boom, Elly Over- meer, Nelly van de Weijer. (Afgewezen 2). Bevorderd naar kl. V: Gerti Alofs, Occa Gall, Lenie Hokkeling, Nelly van Iersel, Hanneke Kahmann, Jetty Kruyt, Mien van de Poll, Palla Reintjens, Linéa Thoolen, Doddy Tombrock, Miep van der Velde, Annelies van der Weiden, Dedie de Wit. Herexamen: Corrie Herbermann. (Afgewezen: 2). Bevorderd naar kl. IV: Met eervolle vermel ding: Lenie Goemans. Marianne Burg, Margue rite Cuypers, Hermine Everard, Riet Gründe- mann, Rosemie van Haeff, Nelly Kimman, Roos Litjens, Annie van de Pavoordt, Liesbeth Ver- steegh, Leni Smid. Afgewezen 3. Bevorderd naar kl. III: Met eervolle vermel ding: Lenie Lips. Truidie Bröcker, led je de Bruyn, Maria van Dijck, Nettie Kimman, Ma- rietje van Leeuwe, Marlous Liesker, Hortense Mathot, Corrie Post, Nellie Reith, Agnes Schneiders, Elisabeth Stockmann, Elly Stuyt, Klaasje Westerwoudt, Else van der Schoot. Afgewezen 3. Afd. Midd. Meisjesschool. Bevorderd naar kl. 5: Lenie van Beek, Nettie Bonarius, Lily Hackenitz, Jos Hagemeijer, El vira van der Hart, Mies van Hooff (voorw.), Laura Koot, Truus Krouwels, Lenie van Lent, Willy van der Linden, Else Seignette, Cis van Son, Cis Stommel, Jetty Tol, Olgo Wolf, Annie IJsland, Lenie Kuyten, Else Roozen, Joke Tuin der. Afgewezen 3. Onderbouw Lyceum. Bevorderd naar kl. II: Met lof: Suus Hoef sloot. Met eervolle vermelding: Jos Koop, Annie Santen, Margaret Stockmann. Verder: Ilse Alofs, Thea de Beer, Do Beijnes, Jetty Boss, Mia Brauckmann, Gréet Dirks, Ria Dijkzeul, Kitten Francken, Ada Goossens, Ans van der Griendt, Marianne Herbermann, Berna van Liemt, Fietje Lindner, Lenie Matla (voorw.), Greet Muller, Hilda Neuerburg, Liesbet Smit, Tecla de Vries, Tony de Vries, Mijntje Wes terwoudt, Maria von Winning, Greet Smid. Af gewezen 8. Togelater. tot kl. I: Maria Bosse, Okkie van Breemen, Mia Broersen, Amy Everard, Cootje Goemans, Hannie Gründemann, Mia Hattink, Willy Herbermann, Anneke Höfte, Anneke Hoo- genbosch, Beppie Huystee, Cecilia Koot, Cilie Liesker, Annie Lucas, Jenneke Luyben, Yvonne Muller, Thea van der Pas, Ada van de Pa voordt, Annie Peeperkorn, Willy Peeperkorn, Nel van den Putten, Annie Reckman, Fiet Rings, Greet Rings, Hannie Roozen, Hansje Schwartz, Lies van der Sman, Hannie Timmer man, Agnes Tonino; Suze Verberne, Greet van der Weiden, Maria van de Weijer, Meta Wijnne. Bevorderd naar de lie klasse: Corrie J. J. Das, Maria J. F. ten Have, Wenda van Pelle- com, Gerardina van Sluisdam, P. C. Blokland, Th. van den Bos, S. C. Bruins, Ph. Deys, G. A. Gutzwiller, H. J. Heezius, C. A. Hout, B. J. B. Keuning, A. Kolderie, J. Kummer, B. H. Meylis, H. F. Prins, M. Reinalda, E. A. Schultz, F. Sie- pel, E. Sieswerda, L. J. van Til, Elly Buyten- huys, Gusta J. Kuipers, Elsje van Putten, Ca- tharina Wijnands, M. J. Brandon, J. D. de Bruijn, Ch. W. Dahmen, J. van den Engel, E. Flooren, c. Haighton, F. G. Holling, E. Jacob- son, J. p. Mudde, M. van der Nat, J. J. Wen- sing, L. de Wijs, Willy A. van Duin, Akke van Kampen, Helena P. Machielse, Anna Schilstra, Johanna T. IJff, E. J. Akkerboom, H. Boeree, J. M. Cassé, F. Dekker, C. Fris, J. A. Jacobs, H. Jonkers, J. H. Koch, J. N. Koegler, C. A. Koningsbruggen, D. J. Krijgsman, K. A. Ploeg, F. H. Schelling, J. L. H. C. C. Stern, P. J. van Tiggelen, H. J. Velthuysen (voorw.), A. D. van den IJssel, R. Chr. Kostman (voorw.). Naar de Hie klasse: Maria van Coesant, Wil- helmina Greebe, Gerdina Lindeman, Annie Sevensma, Willy Vermeer, Maria C. Vige, Ger- da W. Wesselink, Th. B. Bergman, R. Braaks- ma, I. A. Dragt (voorw.), B. Enthoven, A. Fib- be, M. P. Gans, R. van den Haak, A. C. F. Smit, H. J. van Tijn, W. Valstar (voorw.), P. H. de Vries, J. Wolff H. van den Heuvel, Ca- tharina M. van Dam, Alma A. J. Gemmel, Het ty F. M. Janse (voorw.), Ina J. Kruyer, Geer- truida van Looy, Wilhelmina Out, Ingetje M. Vollaard, W. Boon, J. van der Burg, G. C. Ebeli, A. van Eden, J. Elsinger, J. M. W. Hos, H. Kolk, H. J. Laschuit, J. A. Martin, M. I. Meyer, J. Uiterwijk, M. van Vliet, P. Vijlbrief, H. Zuu- rendonk, Elisabeth Brauckmann, Ursula van Dam (voorw.), Aletta' Germeraad, Leonie M. Hendriks, Jeannette M. Heynerman, Agatha Chr. Kat, Hetty Stekelenburg, Regina E. Veld heer, Jannetje Wanders, J. Boelsma, J. Fol- kertsma, W. C. Hartmann, H. Heierman, H. Inpijn, F. Libbenga (voorw.), T. Mandersloot, G. J. Pierlot, A. Polak, C. H. Vogelzang, A. F. Wickel, H. van der Zee (voorw.). Naar de IVe klas: Lambertha J. Meeuwig, Magdalena Phenning, Maria G. Chr. v. d. Put- ten, Elisabeth Vink (voorw.), Lenie de Vries, P. Bakker, W. F. Breitenstein, E. J. Brian, G. A. Brongers, A. R. van Eldik (voorw.), N. J. van Garderen, H. H. Hamming, G. Jongert J. J van Kampen, F. W. Koster, A. Löwensteyn, J. Plooyer, S. Visser, H. Vos, W. Lenselink, Jan na M. L. W. Bercht, Jeannette L. Dorré, Rie Groeneveld, Lucia A. Hendriks, Johanna P. Koeyers, C. Bouma (voorw.), H. J. Cassé, A. da Costa Sr., C. van Hoewijk, R. L. Lieve, T. Lohmann, M. Luikinga, J. E. Mansvelder, R. C. Snel, H. S. Stern, Z. de Waart, C. J. Wolzak, Thea Verbeek (voorw.), Lize Burk, Adèle L. de Haas, Kitty Mee, Antoinette Qosterheert, Anna Zanen, P. de Boer, J. W. Engelsma, J. H. ten Have, J. J. Hogeland, C. de Jong, D. M. H. Kermer (voorw.), W. A. Klimbie, J. W. Lant- zendörffer, J. H. Menke (voorw.), J. G. Quee, H. M. Roosekrans, P. K. T. Schuhmacher, J. W. Schutte, P. H. Sprokkreeff, E. Vogel, J. de Vries, P. de Wolf, Insk v. d. Meer. Naar de Ve klasse: Geertrui A. van Akkeren, Jacoba C. de Bilt, Wilhelmina G. de Jong, Adriana de Nijs, Lutina Ulderik, Nelly C. Zwaag, H. J. Baning, S. ,J. van Beek, C. G. Bos, M. J. Fredrikze, J. Goosens, L. H. de Haan, G. M. J. Heule, H. E. Hoyerman, Ph. A. de Korte, H. B. Kuin, R. van Looy (voorw.), K. Peper, J. W. van Putten, H. H. Sminia, L. C. Stange, G. J. Stoelhorst, Th. Visser, E. Westerwijk Bos dijk, Gerarda J. M. Baars, Heyltje Boeree, Ma ria W. Gulden, Aaltje Hollander, Franca J. Ossendorp, Villy H. L. P. Schoutendorp, Maria M. Vliegen, K. Anthoni, C. E. Bakker, J. J. Beun, L. C. Boogerd, W. M. van Breda, J. Broerse, L. Fibbe, E. R. de Haas, H. Heule, R. A. van der Laaken, J. Merks, W. B. van Nor- den, H. Peschar,, A. L. .van Reenen, P. Schultz, D. swells, Johanna W. Becker, Wendelina A. Goedhart, Hermina A. C. Nieuwenhof, Minke van der Zee, M. Beinema, G. J. Boersbroek, W. Boetje, G. H. Bos, H. Broekema, Chr. Drost, B. van Gorselen, J. H. Heuer, J. van den Heu vel, K. Huges, M. A. Joustra, G. A. Kleyn, J. N. Korstjens, J. D. Meyjes (voorw.), H. J. Rjjnveld, J. S. F. Tiesselink (voorw.), J. de Visser. Nadat we enkele artikelen wijdden aan het onderwerp: „Vereenigingen", willen we thans iets zeggen over vergaderingen. Deze staan van zelfsprekend in 't nauwste verband met de ver- eenigingelffi zijn er een noodwendig uitvloeisel ven. De eene vereeniging vergadert vaak, de an dere weinig. Dit hangt ten nauwste samen met doel, belangrijkheid en omvatting. Van het grootste belang is in deze de leiding, die aan den voorzitter behoort. De keuze daarvan is van het allergrootste belang. Niet zelden staat of valt of bloeit 'n organisatie bijna uitsluitend middels den voorzitter. Hillegom heeft mis schien is het elders ook zoo de afkeurens waardige gewoonte dat nimmer een vergadering op tijd begint, 't Hillegomsche kwartiertje is spreekwoordelijk enbleef het daar maar bij! Zelfs de Raadsvergaderingen vangen nimmer op tijd aan en bij publieke veilingen (feitelijk ook vergaderingen!) vangt men aan een half uur na aankondiging. Het voordeel van een en ander is nimmer tot ons doorgedrongen; wel weten we, dat heel wat menschen niet naar 'n vergadering gaan alleen omdat ze weten, dat ze niet op tijd aanvangen. Het is een kwestie van aanpakken, van één keer en 't is klaar. Sommige vereenigingen vergaderen beslist te weinig, met gevolg, dat den enkelen keer dat vergaderd wordt, de agenda overvoerd wordt, de vergadering zeer laat uit is eneen deel der leden niet meer komt, want het wordt nacht werk. Vakvereenigingen moesten o.i. regelmatig ver gaderen, zeker om de 2 maanden, liever elke maand. We noemen bizonder: de Hanze, Bloem bollencultuur, het H.B.G. Ook de Kiesvereeni- ging vertoont regelmatig niet bijster veel acti viteit. Wat de laatste betreft versta men ons goed: als er verkiezingen in 't zicht zijn, wordt er hoogst actief gewerkt maar daar buiten wordt gesluimerd: een uiteenzetting van ver schillende politieke zaken op eenvoudige wijze kan zooveel nut stichten, werkt opvoedend en verstevigt de gelederen. Zooiets behoeft niet te gebeuren door „hooge pieten"; hoe bevattelijker, hoe beter. Het vergaderingbezoek we stipten reeds enkele oorzaakjes aan is ongelijk. Hillegom houdt van „pikante saus!" Dat wil zeggen, als er een heibeltje mogelijk geacht wordt, is de opkomst groot. Dit sentiment is verkeerd en In hooge mate afkeurenswaardig. Men moet naar een vergadering gaan om wat te leeren, om met voorstellen of adviezen de organisatie te steunen en ook om in het waarachtig be lang van zich zelf en de andere leden vrucht baar werk te verrichten, zoowel van stoffelijken als geestelijken aard. Onze materialistische en verportemonnaide tijd heeft voor 't geestelijk element weinig tijd en lust meer over gehou den. Als het over geld gaat, dan is men erbij als de kippen en het „nog meer" viert hoogtij. Natuurlijk mag en moet men voor zijn tijdelijke belangen pleiten, strijden en vechten, maar we zijn helaas al zoover, dat er op heel wat „Room- sche vergaderingen" geen verschil is met an dere dan alleen, dat de eerste met den chr. gr geopend en gesloten worden. Daarom is het van het grootste belang, dat de Geestelijke Advi seurs de ledenvergaderingen zoo trouw mogelijk bezoeken: hun tegenwoordigheid alleen reeds schept een betere sfeer. Kort en zakelijk en vlug de agenda afwerken, wil er bij de leden-bezoekers in. Men zij ook op vergaderingen waar, oprecht, eerlijk; men waardeeren den eerlijken tegenstander en late persoon en zaak volkomen gescheiden. Er be hoort een vriendschappelijke geest te heerschen op de vergaderingen, een onderling vertrouwen een steunen en schragen van den zwakkeren broeder. Ten slotte een enkel woord over de pers en de vergaderingen. Er zijn nog immer besturen, die het niet noodig achten de pers uit te noo- digen voor hun ledenvergaderingen; verschillen de Katholieke Besturen zijn hierin bizonder hardleersch; de neutrale begrijpen de kracht der iters aanmerkelijk beter. Het gevolg der ge signaleerde nalatigheid is, dat de verslagen voor de desbetreffende vereeniging toch een re clame beteekenend óf achterwege blijven óf verminkt komen te staan, omdat ze worden sa mengesteld uit hetgeen toevallig werd opgevan gen. We willen hier geen namen noemen, het geen geen zin heeft: een goed verstaander heeft aan een half woord genoeg. Merkwaardig is wel, dat bizonder zij, die 'n vergadering bijwoonden, met groote belangstel ling naar het verslag daarvan uitzien, willen weten „wat hun courant er van zegt". Dit al leen reeds laadt op den verslaggever een groote verantwoordelijkheid, die hij zich steeds bewust moet zijn. Hoe vaak zal deze zijn eigen ziens wijze, soms zelfs zijn beter en juister inzicht moeten prijsgeven en zich een meester moeten toonen in zelfbeheersching, zelfverloochening en strikte objectiviteit. Maar deze karakter eigenschappen geven hem dan ook aanspraak op geen terzijdestelling of voorbijgaan, laat staan tegenwerking. Zoo bezien ka ner nog vele nut gesticht wor den door samenwerking en overleg. Het verle den deed reeds veel in die richting, de toekomst kan nog meer doen en zal dat ook doen, als dit artikel gelezen en overwogen wordt, óók neen vooral plaatselijk. HILLEGOMMER. Geslaagd voor het toelatingsexamen tot de lste klasse: H. L. Baum, Nella Boom, Aagtje van der Burg, Hedwig P. de Jonge, J. Klerk, Elisabeth D. J. Kruijt, 'Elly Leupen, Hetty A. v. Nikk. Kuijper, Alida H. Reijer.s, C. H. de Ridder, Car- la F. Trupp, J. W. Damiaans, J. M. den Hartog, F. L. Ossendorp, J. Seyffert, R. de Vita, R. van Waard, I. Molenaar, F. van der Weide, B. Bot man, G. B. J. Sorgdrager, H. van de Lint, L. A. Metz, F. N. R. van de Vijver, J. A. van Ek, J. Scholten, J. Brouwer, W. Annaert, Hildegard Baumann, C. Chr. Uylenhoed, W. J. Zwaag, Johanna C. de Beer, W. G. Jansen, Maria C. Revalk, K. van der Heide, J. H. Wagenmakers, P. Fr. Abbink Spaink, J. Bakker, R. Cransberg, E. W. Dopheide, N. J. W. Easton, M. Han, Th. G. Klay, H. Koster, J. J. Kraft, Margaretha W. Sickler, Wopke van der Veen, J. A. J. Veenen- bos, Marianne M. Graaff, A. B. Hettema, Ellie van der Kaay, Maria A. T. Kikkert, J. H. Mul der, R. J. Smit, Antje E. Steenhuis, Wanda 'E. de Visser, H. Bitter, Geertruida Hermann, Jo hanna H. Thürkow, J. W. Schimmel, L. J. Gra ven, H. C. Nijboer, F. Wafelbakker, C. Uidam, Thea K. van Asperen, J. G. Wijkhuizen, E. Pra- ger, R. Koiter, Geertruida C. M. Nijsen, Ge rarda A. Brands, A. Joustra, H. G. Kappert, F. W. J. Wilde. Bevorderd, waaronder eenige leerlingen voor waardelijk. Bevorderd naar de 2de klasse. Hans Appelman, Henjo Bellaart, Albert van Brederode, Puk Fris, Carel van Gelderen, Eddy Goode, Margot Halm, Wim Hermes, Heleentje Hofstede Koopman, Pim Hooning, Frits Jans sen, Kees Klerk, Frans Krug, Geer Pregel, Flip van Rhijn, Jan Vercruijsse, Simon Verheus, Robby Vunderink, Kees Willemze, Frans van Amerongen, Joop In den Bosch, George Dup- ker, Robert Eikenboom, Ben Hooghoudt, Piet Kamstra, Tjebbo de Koningh, Henk de Langen, Sieka Lantinga, Dolf van Leesten, Jan Martin, Henk Mooiweer, Jan Pet, Jan Poot, Günther Simon, Toosje van der Sleen, Joke Sperwer, Hans Staal, Wolfgang Weisz, Mineke v. Liere, Hans Carpentier Alting, Ab Groustra, Gerrit Harmsen, Freddy Hoogewoning, Jaap de Jong, Bob Nebbeling, Ine Nijsen, Bé - van Ommen, Johan van Oyen, Henk Prinsen Geerligs, Cor Schuurmans, Jan Sikkema, Henk Steensma, Erik Warendorf, Dick van Woerkom, Magda van der Zóuwe, Jan 'Kóers, Wim Wërlich. Bevorderd naar de 3ë klasse: Jan Bais, Albert Beens, Andries Boer, Wiesje Dalmeijer, Hans Dopheide, Wieb Dorsman, Henk van Eendenburg, Jan Hogeweg, Guus Hooyen, Willy Ingerman, Carla Jansen, Jurjen de Jong, Henk Krug, Freek Lennings, Otto Lettinga, Warner Lubberink, Max Polak, Lody Schmit Jongbloed, Clara Slager, Herman Vernout, Mientje van de Weg, Kees van der Z'ouwe, Adri Zuithoff, Arie van Gent, Nico Beets, Mientje Bremer, Clara Coltof, Jan Crince le Roy, Robbie v. Erpers Royaards, Jaap Goeting, Kees Kik. kert, Anke Koster, Rogier Kraft, Trees Ku- batz, Ton ter Laag, Age van Leunen, Tiny Liebregs, Kees Lodewijks, Gerda Macpherson, Ernst Otter, Teun Pais, Dolf Pf er rich, Nol Terp stra, Herman Werker, Ate Vunderink. Bevorderd naar de 4de klasse: Carel van Amerongen, Frank Appelman, Lies Bakker, Wim Bijlo, Dick Daam, Jaap Freudenborg, Tilly van Geelen, Annie Jacobs, Riek de Jong, Piet van Kampen, Nelly Kikkert, Bob van Meerwijk, Eddy de Munck, Louis Muijs van de Moer, Theo Rose, Daan Steyn, Parvé, Willy Stibbe, Jaap Struijk, Hans Thonus, Dick Tollenaar, Jan van der Valk, Wil Vorstman, Kees Wafelbak ker, Arnold van der Wal. Eelko de Boer, Job Dapper, Nanning Dijk stra, Benny Fiege, Jan. Gerbranda, Frieda van Haften, Adri Hellings, Pank Hoogendoorn, Ton Josso, Kees Koning, Peter Kruijt Willem Let tinga, Kees van Looy, Marius Mauritz, Nettie Milders, Jan Mosk, Piet Olthoff, Wim van Putten, Paul Schras, Mies Troll, Fred Urbanus, Fred Vas Dias, Anneke Warendorf, Sinie van de Weg, Tom Bastet, Theo Bergman, Kees de Boer, Bob Busking, Bep van Dusschoten, Teus van Dijk, Wim Geldof, Wim van der Heyden, Clara de Jong, Kees Joustra, Daan Kelderman, Rob Kirschbaum, Hans Knoop, Johan Kuiper, Hannie Molenaar, Teddy Montijn, Adrie Pijl, Eppo Schoolderman, Henri Schultz, Wicher van der Sleen, Joke Ulsamer, Rolf van Veen, Ma rien Wanrooy, Piet Zalm. Bevorderd naar de 5e klasse: Fred. Alme- rood, Jelke Braaksma, Loek van den Broek, Karei Crince Le Roy, Fred van Eendenburg, Ab Everard, Wim van de Geer, Hans Gulde- mond, Ab de Haan, Jaap 't Hart, Fred. Kui pers, Mientje Lucieer, Kees v. Meeuwen, Wim van Ree, Hans Seket, Noortje van Steenwijk, Karei Valken, Herman Vreedenburgh, Max Weehuizen, Jo Berendsen, Wim van Erpers Royaards, Dudolf ten Feld, Willem de Jong, Kurt Kirschbaum, Olof de Lugt, Rico Meijer, Koos v. Mieren, Loovenstijn, Riet Müller, Henk Nysen, Kees Romers, Herman Starink, Frank Thooft, Wim Visser, Lenie de Vries, Eddy Waa lewijn, Emile Benard, Herman Boekwijt, Emile Bridié, Han Donkersloot, Piet Eysker, Bob Fris, Willy Hout, Cobus Kooiman, Jaap Kroon, Wim Muller, Rie Ostendorf, Johan den Otter, Riet van der Putten, Greetje Schmit Jongbloed, Geert Stenger, Max v. Til, Henk Verheus, Jan Wackwitz, Tom van der Weide, Dik Wolters. De Harddraverijvereeniging „Santpoort" en Omstreken organiseert op 5 Augustus a.s. haar jaarlijksche harddraverij. Deze dag zal dit jaar voor de vereeniging en voor Santpoort des te belangrijker zijn, aange zien het kampioenschap op de korte baan voor Noord-Holland te Santpoort zal worden verre den. Hoewel de vereeniging zich er op mag be roemen, er aan gewend te zijn, een uitgelezen keur van harddravers op haar baan te zien ver schijnen, zal ieder paardensportliefhebber dit jaar op de harddraversbaan op 5 Augustus zijn hart ongetwijfeld kunnen ophalen, zooals daar toe zelden de gelegenheid bestaat. Dank zij de bemooeiing van de vereeniging en de toestemming van het gemeentebestuur zal ook de traditioneele ringrijderij op 4 Augustus wederom worden gehouden. Ook de ringrijderij zal dit jaar zuiver een uiting zijn van de liefde van de vereeniging voor de paardensport. Des voormiddags zal de ringrijderij worden gehouden op losse paarden, gereden onder het zadel door dames en heeren, des namiddags voor deelnemers met paard en tilbury. Inschrijving tot deelname kan van heden af geschieden bij den secretaris, Rijksweg 529, Santpoort. Inschrijvingen uitsluitend schrifte lijk). Aangezien de leiding van de ringrijderij dit jaar wederom berust bij leden van de oude com-' missie, die op dit gebied hun sporen hebben ver diend, wordt dan ook op groote deelname gere kend. Beide dagen vallen in de eveneens door de vereeniging georganiseerde feestweek van 4 tot 7 Augustus. Het feestterrein met kermisverma kelijkheden is evenals het vcfrige jaar, gelegen tussehen de Hoofdstraat en den Rijksweg. De Commissaris van Politie te Haarlem maakt bekend, dat in verband met de zanguit voering op de Groote Markt op Woensdag, l4 Juli a.s., de navolgende ordemaatregelen zullen worden getroffen: Er is een stiltecirkel getrokken om de nabij de Groote Markt gelegen gedeelten, waardoor het noodzakelijk is, dat de hieronder genoemde straten voor alle verkeer worden afgesloten, ook met rijwielen aan de hand: Damstraat, Korte Begijnestraat, Jansstraat, Smedestraat, Barteljorisstraat, Zijlstraat van het kruispunt Nassaulaan, Ged. Oude Gracht af, Zijlstraat van de N. Groenmarkt af, Ko ningstraat, Gr. Houtstraat van de Anegang af, Warmoesstraat, L. Veerstraat. Om 7.30 n.m. wordt alle verkeer stopgezet, ook het tram- en busverkeer over de Groote Markt. Alléén door de Zijlstraat komen de genoo- digden, de zangers, leden der Vereeniging, hou ders van toegangsbewijzen, enz. naar de Groots Markt, anders nergens; het publiek, niet voor zien van kaarten, vindt een plaats achter de stoelen, die staat op de Groote Markt in de 1Ü11 ingang' Brinkmanhoek Groote Houtstraat, welke plaats bereikbaar is van de richting Rj,' viefvischmarkt af. Voor de personen met tri"., bunekaartên wordt een doorgang opengehoudëd' op het trottoir, zijde Vleeschhal. Op 18 Juni en 9 Juli j.l. is wederom het schriftelijk en mondeling examen gehouden voor toelating tot den Ongevallendienst, dat werd afgenomen door een commissie van dok toren onder voorzitterschap van den directeur van den Gemeentelijken Geneeskundigen- en Gezondheidsdienst alhier. Aan dit examen namen deel 9 dames en 7 heeren van de eerste-hulpverleening „Snelver- band" en 1 dame en 7 heeren der Roode Kruis Transport Colonne. Van deze candidaten slaag den 7 dames en 9 heeren, zoodat het aantal gediplomeerde personen bereid en geschikt om bij ongevallen belangeloos hulp te verleenen, weer aanmerkelijk is uitgebreid. Onder de aandacht van het publiek wordt nog eens gebracht, dat men bij ongevallen zeer spoe dig hulp kan verkrijgen door deze aan te vra gen bij den Centralen Post van den Ongevallen dienst, telefoon 14141. In tegenstelling met de groenten, waarvan het omzetcijfer in vergelijking met het vori? jaar is gestegen (ofschoon de aanvoer minde' was) vertoonen de prijzen der aardbeien het zelfde desolate beeld van .1936. In het midde° van de vorige maand, toen de aanvoeren klein waren, scheen het, alsof de prijs zich herstelde en er dit jaar een eenigszins bevredigende op brengst te verwachten was. De doorsneepri)s bewoog zich voor een paar dagen tussehen f? en 20 ct. per K.G. Spoedig daalden de prijzen echter, totdat aan het eind van Juni wederoih een stijging viel waar ,te nemen tot ongevee' 20 cent. Doch ook dit was een kwestie van enkele dagen. Na 30 Juni zakte de doorsnee- prijs tot 14 cent en daalde nadien tot 11 cent, een zeer laag peil dus, dat tot dusver besten digd bleef. In tussehen raakt de campagne ten einde! vermoedelijk zullen aan het eind van deze wee" de speciale aardbeienveilingen wel stop geze' worden. Het kwantum en de opbrengst zuil®0 wel ongeveer op dezelfde hoogte liggen als he' vorige jaar. Toen werden aan de Vereenigd® Veilingen 1.807.902 K.G. aangevoerd met ee° opbrengst van ƒ261.129.36 en een doorsneeprÜ® van 14.45. Voor de tuinders is deze veel te lage pril3 wederom een ernstige desillusie. Er kan da0 ook wofden verwacht, dat de Tulndersvereeni- gir.gen straks een dringend verzoek tot de auto riteiten zullen richten om op de aardbeien eed steunuitkeering toe te passen. Een dergelijk vei" zoek is thans natuurlijk nog niet gedaan, orb- da t zoo iets pas na het einde van het seizoeb kan gebeuren. Dit integenstelling met berich ten van andere zijde. Als een bewijs van den geweldigen val def prijzen herinneren wij eraan, dat in 1929 d® eardbeienomzet van de R. K. Tuindersvereeni' ging „Kennemerland" nog ƒ751.726.87 bedroe?' De cijfers beteekenden ongeveer 40 pCt. van d® totale opbrengst der toenmalige Beverwijksch® veilingen. Programma van het concert, te geven doof de R. K. Harmonie „Euphonia", directeur J. Lefeber, in het Bloemendaalsche Bosch 0P Woensdag 14 Juli, des avonds 8.15 uur: 1. Marsch Burgemeester van Sonsbeek H. J. Tiebosch- 2. Ouverture Verre gedachten G. Gadenb®' 3. Liefdesparade (karakterstuk) 4. Wals Sphinx 5. Engelsche Marschporpourri 6. Marsch Militair No. 1 7. Fantasie uit de Opera-komiek „De Kunstenmakers" 3. Wals uit de Operette „Eén walsdroom" 9. K. L. M.-Marsch Hans Schrnid' Fr. Fopy* A. Winte^' Schube'c' L. Ganb®- O. Straus5" W. SchootemO'®r' Binnen 8 meter straathoeken is stil staan met auto's en andere voertuigen te genwoordig verboden!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 2