O VERKEERSBORDEN Beau Geste" in Twente Haarlem, 13 Juli Liftkooi naar be neden gestort Kort en volledig DINSDAG 13 JULI 1937 De vergeten zuigeling de werkloosheid Haarlemsche orkest- Kameel als gevechts wagen AGENDA Sensatie op de Maandagmarkt HET PRINSELIJK JACHT „PIET HEIN" Haarlemsche leveranties ZWEMBAD KLEVERLAAN Tribune voor 2000 bezoekers Slechte week met toeneming BURGERLIJKE STAND WATERPOLO H.P.C. IZwemlust I WIELRENNEN WIELERBAAN HEEMSTEDE Wielerwedstrijd van R.K.W.V. Achilles H.R.C. „Excelsior" HENGELSPORT Vischcollege 't Baarsje Vischcollege Vischlust WANDELSPORT „Jan Passtoors' STAAT VAN BESOMMINGEN RIJKSVISCHAFSLAG UIT DEN OMTREK BLOEMENDAAL VOOR DE JAMBOREE Oefening in t defileeren HEEMSTEDE VEREENIGING Solist Herman Krebbers Een „sterk" verhaal van een dubieuzen oud-gediende HILLEGOM VELSEN WIJK AAN ZEE Bioscopen 14 Juli Bioscopen INSTELLINGEN Alle zes inzittenden werden ge wond, van wie drie ernstig STAD baandag ls voor de Haarlemsche vrouwen uitverkoren dag der week. Dan is er markt, an staan er kramen en tenten vanaf de Boter markt tot aan het postkantoor, dan zie ,1e m^nschen, die je maar eenmaal in de week Utmoet bij den satinetkoopman, het lakens- servettenjoodje of het uitdragersvrouwtje, j e standen doen mee aan dat groote markt- eest, zoowel de arbeidersvrouw, als de eega van of ander hooggeplaatst ambtenaar, zoowel eenvoudige burgerjuffrouw als de blozendP 'akvisch uit een villawijk. Een oprechte Haarlemsche huisvrouw verlaat Maandags have en erf om op te trekken het land der negotie. Heeft zij kinderen, worden die reeds vroeg bekend gemaakt het Maandag-gebeuren en in kinderwagens sportkarren meegevoerd naar het feestter- eiu van schreeuwende joden, zingende koop- r°uwen en schorre gramofoonmuziek. t Een moeder stond Maandag - met haar kin- stWagen op de Botermarkt. Zij stond niet 1;een, vele vrouwen waren om haar verzameld de daverende gebeurtenissen der afgeloopen ^k te bespreken. Het gesprek was zeer ge situeerd, de eigenares van de baby in den Uderwagen stak een gloedvolle rede af over moeilijk vrouwenvraagstuk ten aanzien van tofzuigers, zomerjaponnen, invloed van de zon het eenjarige kind etc. Hoe het kwam weet niemand, feit ls, dat het jr°epje vrouwen al meer er. meer van den Uderwagen verdwaalde. De moeder bleef ten a^tste over met een vroegere buurvrouw en r*tte de conversatie tot huis toe voort. Intus sen had Zich een nieuwsgierige menigte om en verlaten zuigeling verzameld. Booze praat- r5 werden verteld, medelijdend werd gekeken 'i^r dat kleine, arme, moederlooze schaap, dat S®r heelemaal alleen lag tusschen het bonte ^feldgeweld der Botermarkt. De politie moest F6Waarschuwd worden, zoo kon de toekomst S niet blijven. Juist werd met algemeene jammen besloten het hoogste gezag bij het Mysterieuze geval te roepen, toen een jonge 'Ceder zenuwachtig en pruilend kwam aange- ?eld. Ze slaakte een zucht van verlichting, ze den kinderwagen herkende. Ze lachte ,et 'n lieven moederlach toen ze haar kleintje jS welvarend in den kinderwagen zag liggen verzamelde vrouwen lachten echter heele- M niet en spraken afkeurend en met ver eende blikken over het bioscoopgeval van den .etgeten zuigeling, 't Kan toch gebeuren, niet- jaar! Er zijn wel menschen, die al pratende het water liepen. En waarom zou je wel een ech in den trein laten liggen, een boodschap cjgeten en niet een baby?! fiHet doet ons alleen genoegen, dat dit geval eens niet via Amerikaansche persbureaux 11 °ns land is gekomen! Dat speciale opdrachten ook wel eens oplos- vragen van speciale moeilijkheden, bleek kleden jaar bij de afwerking van het jacht ïphesevar" dat de Nederlandsche industrie had L leveren aan Z. M. den Keizer van Iran. Het t 4® toen zeer moeilijk, de juiste vakmenschen vinden, die in bepaalde afmetingen en af dingen de ventilatiekappen konden maken, b e ontwerper van het jacht, onze stadgenoot S" W. de Voogt, kwam toen in contact met den dlemschen kunstsmid J. Blei. Deze heeft v 1 volle tevredenheid de ventilatiekappen ver ged. (Thans heeft de firma Blei wederom dergelijke jachten gekregen voor het Prinselijk jacht 'et Hein", dat te Amsterdam in aanbouw is. Eenige staaltjes van het kunnen van dezen rUderwetschen" vakman: 2 uit roodkoper ge- J®Ven luchthelmen, zijn gereed en gedurende v'6le dagen tentoongesteld in één der étalages V de firma Heenk, Groote Houtstraat 99. tw?ral belangstellenden in smeed- en drijfwerk tj n goed, deze fraaie werkstukken te bezich- Saterdag woonden in Berlijn 9000 bezoekers Hl landen-polowedstrijd Duitschland—Honga- w bij. Hoewel het bestuur van „De Water- tin dat Zondagmiddag a.s. in de inrich- S aan de Kleverlaan den landenwedstrijd Ve c'andDuitschland organiseert, niet zoo- e<>5 bezoekers verwacht, rekent het toch op bezoekers-aantal van ruim 2000. (fehi allen een goede plaats te verzekeren, is t6 gemeente er toe overgegaan, een tribune K bouwen. Hiermee is hedenmorgen begonnen. het ondiepe bad komt een stalen tribune, <v?r velen een plaats zullen kunnen vinden. Dla °P de perrons, om het bassin, komen vele 2hOntSen, waardoor het aantal plaatsen ruim v. zal kunnen bedragen. Dp c tallooze bezoekers zullen natuurlijk niet de kaarten koopen, maar eenige van te voren. Daarom bestaat er gele- beid kaarten in voorverkoop te koopen. Om het de lQketten te voorkomen, verdient aanbeveling, hiervan gebruik te maken. jv Wj* week van 3—10 Juli is voor den stand der Het sheid in deze stad ongunstig geweest, bed,. aanfcal bij de arbeidsbeurs ingeschrevenen Het °ee tegenover 5159 een week te voren. e'l8 VQri8 jaar was het aantal in dezelfde week z°°dat 't gunstige verschil 972 is. Maar.... Vas). aren al bij de 984 en rekenden er eigenlijk •hei, °p; dat we de duizend zouden halen. Een Wapt®, teleurstelling! Toch zijn we onder 1935, 'Oen waren er 5247 ingeschrevenen. hoor ?echte week is voornamelijk veroorzaakt t"eecj de bouwvakken. Wij wezen er onlangs hoi^g^P' er wordt zeer weinig in de stad onder- car Back uit Amsterdam, die zich een grooten roep heeft verworven door het opleiden van jonge talenten, waarvan verschillende reeds een goeden naam als solist hebben. Orloff, van Noske en Herman Krebbers zijn op 't oogenblik zijn jongste leerlingen, die voor de toekomst zeer veel beloven. Het optreden van Herman Krebbers zal een evenement wor den voor Haarlem, te meer nog omdat het een debuut met orkest is van dit viooltalent. Als eerste nummer van het programma zal worden uitgevoerd Capriccio Italien van P. Tschaikowsky;' daarna het tweede viool-con cert van Wieniawski. Na de pauze de eerste Symphonie in bes gr. terts van R. Schumann; een stuk, dat in aanmerking genomen de groo te muzikale waarde, te weinig gespeeld wordt. Ook dit concert wordt gedirigeerd door Ma- rinus Adam. Het Mannenkoor „Caecilia", Dir. Nic. Hoo- gerwerf, zal deelnemen aan het Zangconcours te Valkenburg (L.) op Zondag 29 Aug. a.s. in de afd. Superieur. Het koor heeft de volgende werken daarvoor in studie: „Vexila Regis" van Math. Neumann; „De Ruïne" van L. P. Brandts Buys en „Morgenlied" van Ph. Loots. De directeur van het Post- en Telegraafkan toor te Haarlem brengt ter kennis van belang hebbenden, dat het Postagentschap aan den Wagenweg annex Telegraafstation op 14 dezer wegens noodzakelijke verbouwingswerkzaamhe den, is gesloten. Bij de te 's-Gravenhage gehouden Staats examens voor Muziek is voor het Theoretisch gedeelte L. O. geslaagd mevrouw1 T. Schalkers, leerlinge der Toonkunstschool te Haarlem. Voor het Esperanto-examen, diploma A., slaagde te Amsterdam onze stadgenoot R. C. S. Vermeulen. Zondag 18 Juli houdt de R. K. Gemengde Tooneelvereeniging „Thalia' haar 4en jaarlijk- schen autotocht. Dank zij het groote aantal deelnemers wordt de tocht ieder jaar grooter. Misschien wel geïnspireerd door de wekelijk- sche vertellingen van „den Dré" gaat men dit jaar naar Brabant. Vanaf het traditioneele punt Groote Markt, vertrekt men om 8 uur over Den Haag en de nieuwe Moerdijkbrug naar Princenhage, alwaar een Wandeling zal gemaakt worden door het Liesbosch. Vervolgens via Ulvenhout, Breda, naar Den Bosch. Daarna over Zaltbommel en langs de Vecht naar huis. Geboren: R. A. DoopLamoree, d. A. A. Val- bracht—Rijkers, z. A. v. d. Akker—v. Kranen burg, d. C. P. v. Dansikv. d. Steen, z. A. M. Maier—Rösl, z. T. H. Meijer—v. Schaik, d. A. StolvoortHogaarts, z. E. A. DrogtropLam- mers, z. J. J. J. HuismanElings, z. Overleden W. G. M. Mossinkoff—Sonnemans, 71 jaar, Kleverparkweg. N. v. d. Berg, 39 jaar, Pleiadenstraat. Voor de eerste klasse van den K. N. Z. B. speelt H.P.C. I morgen (Woensdagavond) in den zwemvijver aan den Glipperweg te Heem stede tegen Zwemlust. Door den „hoewel onverdiende" nederlaag Vrijdagavond tegen U.Z.C. is def 2e plaats ern stig in gevaar gekomen, en een overwinning is dan ook zeker mogelijk, maar ook noodig. Vooraf wordt gespeeld H.P.C. IIY III. Ook dit belooft een spannende strijd te worden, zoo dat er voor de polo-enthousiasten weer volop te genieten is. Heden (Dinsdag) avond 13 Juli om 7 uur houdt Achilles haar 2en populairen wielerwedstrijd op de Heemsteedsche Wielerbaan. Zeer vele be kende renners schreven reeds in o.a. Jan Rijne- veld, Tinus Peetoom, Nico Kemp, Rudi Groot Harry van Beugen, J. Schülier, Oudshoorn e.a. Er wordt gereden een omnium-wedstrijd be staande uit een sprint, tjjdrace en klassement wedstrijd tusschen R. Groot, N. Kemps, H. van Beugen en Jac. Schülier. Een wedstrijd voor nieuwelingen, waarvan eerst twee series en daarna een finale. Een af valrace voor amateurs en tot slot een groote wedstrijd over 300 ronden. Zeer mooie prijzen zijn beschikbaar gesteld en zullen direct na af- ioop worden uitgereikt. Donderdagavond vertrekt de club om 7 uur vanaf de Zomervaart, voor een rit over 60 K.M. Bovengenoemde vereeniging houdt a.s. Don derdag haar wekelijkschen trainingsrit. Ditmaal zal er een koppelrecordwedstrijd gereden wor den over 46 K.M. 18 koppels zullen den strijd aanbinden. De junioren rijden een rit over 12 K.M. Ver trek precies 7 uur. Dinsdag-, Woensdag- en Vrijdagavond trainen, vertrek 7 uur, bijeenkomst bij den heer J. West broek. Bovengenoemde vischvereeniging hield j.l. Zon dag haar eersten halfjaarlijkschen vischwed- strijd op witvisch in de wateren te TJrsem. Des morgens vertrokken de leden met hun dames om vier uur naar de plaats van bestem ming. Bij aankomst werd door de heeren aan den wedstrijd begonnen, terwijl de dames een gezelligen rondrit hebben gemaakt in de om streken van Alkmaar, wat zeer in den smaak is gevallen. De vangst van dezen wedstrijd is ook een succes geworden. Er werden in totaal 489 stuks gevangen, waarvan de heer F. van Besooyen 189 stuks wist te vangen, wat zeker een mooie prestatie is. Na afloop van den wedstrijd ging men onder muziek weer op Haarlem aan. Daar werden de prijzen door den voorzitter, den heer H. Veen, in het clubhuis van den heer P. Slot, Spaarn- wouderstraat 77, bekend gemaakt. Des avonds werden ze in feestelijke stemming uitgereikt. De uitslag is als volgt: le prijs H. Veen met gr. visch; 2e prijs F. v. Besooyen met 189 stuks en een prijs voor het laatste vischje in het eerste anderhalf uur; 3e prijs B. Gabor; 4e prijs B. Veen; 5e prijs Heinsberge; 6e prijs Prevoost; 7e prijs Geerens; 8e prijs A, Akersloot; 9e prijs S. Rosman; 10e prijs C. v. d. Pol met prijs voor den grootsten vich in 't laatste anderhalf uur; 11. F. Metselaar; 12. D. Verhoef; 13. Goemans; 14. Kruif; 15. Nimwégen; 16. Bos; 17. Be; 18. Hoogendoorn; 19. Kluft; 20. A. S. Tabbers; 21. P. Oud; 22. A. A. Jong; 23. Harkmans; 24. Roo- se; 25. J. Kneinsberg en 26. E. poelman. Voor dezen avond verleende de humorist Jac. Tunnie en The blue Swingers hun medewerking. Deze vereeniging hield j.l. Zondag een kas- wedstrijd op witvisch boven de maat. Daar de wind steeds uit den noordelijken hoek kwam, werd er over het algemeen niet veel gevan gen. Na 3 uur gevischt te hebben werd de vol gende uitslag bekend gemaakt: le pr. G. v. d. Burg, 2e pr. H. Fennis, 3e pr. H. Fennis Sn., 4e pr. J. Fennis, 5e pr. de Nijs, 6e pr. J. Fije, 7e pr. Robbe, 8e pr. Koelemij. Bovengenoemde vereeniging nam deel aan een wandeltocht van 30 K.M., welke was ge organiseerd door de Haarl. Ver. De Wandel- tourist. Vooraf hadden de dames 10 en de hee ren 20 K.M. gewandeld, als laatste training voor de Vierdaagsche afstandsmarschen, welke plaats hebben van 27 tot en met 30 Juli a.s. Door Jan Passtoors werd niet meegedongen naar de extra prijzen, daar door deze veree niging is besloten geen extra prijzen meer te accepteeren, aangezien het doel wandelen blijft en niet marcheeren, zooals dit door vele vereenigingen den laatsten tijd gedaan wordt. van de Dinsdag aan den Rijksvischafslag aange komen STOOMTRAWLERS Rijnstroom 85 manden 1100.Cornelis 500 manden 2300Vlos V 215 manden 1180. IJMUIDEN, 13 Juli. Rijksvischafslag. Tarbot 6074 cent per kg. Griet 21.00—23 per 50 kg. Tong 1.101.40 per kg. Groote Schol 24.00, mid del Schol 16.00, Zetschol 1620.50, kleine Schol 6.9018, Bot 513.50, Schar 3.6012, Pieterman en Poon 3.705, groote Schelvisch 18.00, middel Schelvisch 13.5014, kl. midd. Schelvisch 10.00 15, kleine Schelvisch 2.608.60 per 50 kg. Ka beljauw 27.5052 per 125 kg. Gullen 3.6011.50 per 50 kg. Leng 1.40-1.60 per stuk. Heilbot 1.15 per kg. Wijting 2.30—2.60, Makreel 8.00—10 per 50 kg. VERBOD or QEBOD AAfHWUZHHG GEVAAD V00RRAMG5WEÖ NOW MADERIflG V00RRANG5WEG Tengevolge van de invoering der „voorrangswegen" is het Nederlandsche verkeersbordensysteem, waarbij uit den vorm van het bord de hoofdbetee- kends is af te-leiden, met twee nieuwe „silhouetten" verrijkt. Er zijn nu de volgende vijf grondvormen. Een rond bord ter aanduiding van een absoluut verbod of een gebod, dus b.v. een parkeerverbod of een gebod om een bepaald rijwielpad te berijden. Rechthoekige borden voor het aangeven vgp aanduidingen, welke men desgewenscht kan opvolgen, zooals b.v. richtingsaanduidingen. Een driehoekig bord met de punt naar boven voor eem gevaar, hetwelk den weggebruiker dreigt: een wegkruising, een scherpe bocht, enz. Het driehoekige bord met de punt naar beneden duidt aan, dat men een samenkomst met een voorrangsweg nadert, terwijl tenslotte een op de punt geplaatst vierkant bord aangeeft, dat men zich op een voorrangsweg bevindt. Dit laatste wordt eveneens aangegeven door oranje koppen op de hectometerpalen. Met 't oog op het groote défilé van de pad vinders op de Jamboree, zal op Woensdagavond om half 9 op het B. V. C.-terrein alhier een vooroefening in het défileeren gehouden wor den, waaraan door alle padvinders uit het ge- heele district Haarlem, zoowel van de N. P. V. als van de K. V. zal worden deelgenomen. Spreekuur De wethouder van Publieke Werken, de heer A. J. Prinsenberg is Maandag 19 Juli verhinderd spreekuur te houden. St. Josephsgezellen-vereeniging In de pa rochie van de Allerh. Drieëenheid te Bloemen- daal is een St. Josephsgezellen-vereeniging op gericht met 17 leden. Zondag hield deze nieuwe vereeniging een algemeene H. Communie en des avond werd in Huize „Campagna" de installatie plechtigheid gehouden. Bij ontstentenis van den Centraal-praeses, rector Drost, voerde pater Ver biest het woord. Daarbij schetste hij het leven van Kolping, den stichter van de St. Josephsge- zellen-vereenigingen. De leden werden daarop geïnstalleerd. De pastoor der parochie werd praeses, de kapelaan vice-praeses. Dinsdag zal het bestuur worden gevormd. De avond werd opgeluisterd door de Kront jong-band en opgevroolijkt door een tooneelstuk met den luguberen titel ,»pe doodenrit". De zaal was geheel bezet. Ook de parochieele geestelijkheid en het kerkbestuur waren aan wezig. Herwonnen Levenskracht De opbrengst van den speldjesdag in de gemeeijte Bloemen- daal bedroeg f 129.41 U. Ondanks het ongun stige weer is het resultaat dus nog erg mee gevallen. De opbrengst was f 21.minder dan het vorig jaar. Het plaatselijk comité dankt allen die offerden en meewerkten dit resul taat te bereiken. Gevonden voorwerpen Terug te bekomen bij Verdonkschot, Ververschingshuis Groenendaal, een bos sleutels; De Groot Rododendronplein 10, een hond; J. IJtsma, Heerenweg 22 een porte- monnaie met inhoud; Van der Weiden, Hendrik Peeperkornstraat 12 een paar sokken; A. Hup- kens, Koediefslaan 51, een hond Otte, Kastanje laan 28, een kano; Nunnink, Heerenweg 21, een zakmesje; N. Nooy, Kruisweg 1226, Haarlem mermeer, een paarlen collier; T. Blauwhof, Raadhuisstraat 86, een ceintuur; Strijbos, Hee renweg 219, een ruigharige hond; Dijkstra, Nar- cissenlaan 7, een pakje bonbons; Bureau van Politie, Heemstede, een huissleutel, nappa hee renhandschoen, ceintuur, pet, badpak met hand doek, zakmes, ijzeren gewicht, en een portemon- naie met inhoud; een paar gymnastiekschoe nen, alsmede een kinderbril; bij Landman Joh. Wagenaarlaan 4, een badpak; Schuurman Ber kenlaan 39 een hond; J. A. Eldering, Nassau- laan 14, Haarlem, een regenjas. ('er<3etlclJ;rdag a.s. wordt door de H. O. V. het a's Sq. °hierconcert gegeven, met medewerking ?en vi_? Van Herman Krebbers den 14-jari- 1St' Deze talentvolle jeugdige violist is van den bekenden vioolpaedagoog Os- Het was in een buitencafé'tje, met groene horren in, en eenige armetierige geraniums voor de ramen. In de tapkast de herbergier, stug kijkend, zwijgzaam en goed in zijn vet. Tegenover hem aan een klein, rond cafétafeltje, wijzelf, even eens zwijgzaam, gelijk allen, die er een beroep van maken, steeds geduldig neer te schrijven wat andere menschen zeggen of beter en juister uitgedrukt herhalen over de wereld die naar den afgrond glijdt, de nieuwe maat schappij die moet worden opgebouwd en het hoofd, dat bij dit alles noodzakelijk koel dient te woorden gehouden. Op straat was weinig te zien en nog minder te beleven. Een paar stofwolken produceerende auto's, een potverterende vereeniging in een touring car en een fietsende wachtmeester van de hu zaren, opmerkelijk ver van zijn garnizoensplaats afgedwaald, die voor tijdverdrijf een deuntje floot, een overjarige Schlager uit den Ameri- kaanschen import: „When it is springtime in the rockey's.... I'm coming back to you....! Na verloop van tijd een tweede wielrijder, die afstapte en de gast van den caféhouder werd; een graaggeziene gast ook, zoo ingeburgerd, dat hem geschonken werd, zonder dat hij behoefde te bestellen en verder door den waard werd toegesproken in verstaanbare menschentaal; tot ons had deze alleen maar wat gemompeld Veel valt er niet te vermelden van dezen nieuw-aangekomene, althans niet voor wat zijn uiterlijk betrof. Hij had een groot hoofd en ge- tatoueerde polsen; verder was hij luidruchtig en zéér mededeelzaam. De importantie lag in die mededeelzaamheid! Deze man bleek namelijk een ex-soldaat van het Vreemdelingen-legioen, althans hij beweer de het te zijn. Ook bewteerde hij in 1925 gedrost te zijn, hetgeen de waard reeds eerder van hem bleek te hebben vernomen. Je ontmoet niet iederen dag een ex-woestijn soldaat in een Twentsch buiten-café! Dies be stelden wij nog een glas bier en luisterden toe naar de verhalen, die de gedeserteerde krijgs man deed over het leven in het Oriënt en de hevige avonturen aldaar beleefd. Wonderlijk waren die verhalen, een tikje al te wonderlijk en tevens verbazend origineel! Zoo was er de geschiedenis van een kameel, door den verteller bij een gelegenheid, welke zich daartoe uitstekend leende, op het juiste moment geconfisqueerd, en tot gevechtswagen omgebouwd. Het geval had zich, naar wij, als luisterpost tactisch achter ons bierglas opge steld, vernamen, als volgt voorgedaan: De man was zeker moment met open oogen in een hinderlaag geloopen, meegevoerd naar een Moorsche nederzetting en aldaar in verze kerde bewaring gesteld. Over dat begrip „verzekerde bewaring", zooals dit althans in bedoelde Moorsche nederzetting scheen te zijn geïnterpreteerd, moet men niet te licht oordeelen! Het hield tenminste in: een kerker met dikke tralies, waarvoor een schildwacht voorzien vaneen machinegeweer! Uit die deugdelijke bewapening blijkt voldoende, welke vreeswek kende menschen deze fuseliers van het legioen in de oogen van hun vijanden wel moeten zijn. Ondanks dien mitrailleur en de tralie-af scheiding is het den gevangene echter toch nog gelukt te ontvluchten. Hoe dat precies in zijn werk is gegaan konden wij niet goed volgen. Als wij ons niet vergissen was het echter de schuld van een eten brengenden cipier, die daarbij Weer eens de reeds lang klassiek ge worden typische cipiersfout heeft begaan door niet bij de pinken te zijn op een moment, dat dit gebiedend noodzakelijk was. Hoe dan ook, de kranige legioen-soldaat, die pertinente verklaringen uitwezen, vrij we ten te komen en bevond zich zeker oogenblik buiten onder den Oosterschen hemel, met den mitrailleur van den inmiddels overrompelden en onschadelijk gemaakten schildwacht onder zijn onmiddellijk bereik, en een luid schreeu wenden Moorschen krijgersstam al even onmid dellijk op zijn hielen. Naar hij verder verhaalde, liep hem toen ge lukkig juist een kameel voor de voeten. Hij wist er zich, met het machinegeweer op te wer ken, monteerde dit geducht snelvuur-wapen deskundig op den achtersten bult van zijn rij dier en is, al achteruit schietend met den ka meel in den nacht verdwenen. „En wat deed je later met dien mitrailleur," informeerde de herbergier, nadat hij, al fluitend en sissend zijn opperste verbazing over deze wonderbaarlijke ontvluchting had getoond. „Die mitrailleur?" onverschilligde de ander, „die heb ik toen maar weggegooid „Dat is jammer," overwoog de caféhouder. „Die had je anders zoo aardig als aandenken boven je bed kunnen hangen Toen de verteller eindelijk zijn borrel betaald had en weer was weggegaan, wendde de café houder zich tot ons. „Die vent kan pas liegen!!!" Nooit zullen wij den devoot-bewonderender, toon vergeten waarop dat werd gezegd. Meer arbeidskaarten Er zijn dit jaar be duidend meer arbeidskaarten uitgereikt aan meisjes beneden 18 jaar en aan gphuwde vrou wen voor het bollenpellen dan vorig jaar, zoo dat ook hier van een opleving der werkzaam heden gesproken kan worden. Diefstal Van een perceel aan de Haar lemmerstraat is waschgoed ontvreemd. De po litie stelt een onderzoek in. Zilveren jubileum Mej. J. Verwey, onder wijzeres aan de School met den Bijbel her dacht haar zilveren ambtsjubileum. Van deze 25 „dienstjaren" bracht zij er ruim 24 aan de Chr. school alhier door. Niettegenstaande het harebedoeling was dezen dag onopgemerkt te laten voorbij gaan, pakte het anders uit en ont ving zij van hare leerlingen, het schoolbestuur en het personeel naast hartelijke gelukwen- schen ook schitterende stoffelijke bewijzen van sympathie. Zwemfeest Zaterdagmiddag werd in de ge meentelijke Zweminrichting onder flinke pu bliekelijke belangstelling het zwemfeest gehou den door H. Z. V. ter herdenking van het tien jarig bestaan. De voorzitter, de heer J. Brauckmann, memo reerde in zijn welkomstwoord de moeilijkheden, die de H. Z. V. in de eerste jaren van haar be staan te overwinnen had gehad; haar jubileum valt samen met de openstelling der Zwemin richting. Deze is in die 10 jaren verouderd in tegensteling met de H. Z. V., die een bloeiend vereenigingsleven leidt. Verbetering en moderniseering der inrichting is dan ook een der hartewenschen der veree niging. Hartelijke woorden werden gesproken tot den zwemmeester E. Wiedijk, terwijl hem als blijk van waardeering voor zijn medeleven met de vereeniging een fraai polshorloge met inscriptie werd aangeboden, waarvoor deze met eenige woorden dank zegde. Het ledental van 98 werd vol gemaakt tot 100 door de aanmelding van 2 jeugdige adspi- rantjes, resp. 3 ij 4 jaar oud. Het zwemprogramma was niet zeer groot Aan den start voor den jaarlijkschen estafet te-wedstrijd voor Hillegomsche sportverenigin gen over 5x50 M. verschenen 2 dames- en 3 heerenploegen. De damesploeg der Korfbalvereniging „De Zwaluwen" veroverde voor de tweede maal den Veldhuis van Waveren wisselbeker in den tijd van 3 m. 49 sec. De Chr. Gymnastiekvere niging „Jahn" noteerde 4 m. 15 2/5 sec. Bij de heeren ging de H. Z. V.-wisselbeker voor de eerste maal naar de Trekkers van de Chr. Burgerschool met 3 m. 21 3/10 sec. Twee de werd „De Zwaluwen" in 3 m. 37 2/5 sec., derde „Jahn" 3 m. 411/5 sec. Verder volgden een demonstratie schoon- springen, koekhappen voor dames en boegspriet- loopen voor dames en heeren, welke beide laat ste nummers aanleiding tot veel vrolijkheid ga ven. Ten slotte 3 waterpolo-wedstrijden: H. Z. V. damesD. W. R. (Haarlem) dames 06; H. Z. V. adsp.Haarlem adsp. 22 en H. Z. V 1—H. V. G. B. comb. 2—1. Met eenige toepasselijke woorden werden hier na de prijzen uitgereikt. Burgemeester Van Nispen en Weth. P. Kla ver woonden de wedstrijden bij. Burgerlijke Stand Geboren: d. van C. B. Bons-Dam; z. van W. M. Slobbe-Kapteijn; d. van H. Th. Weijers-Bakker; z. van E. S. Spie- rings-Ortwein; d. van C. M. Stokman-Warmer dam; d. van W. J. van El-Geitenbeek. Ondertrouwd: A. J. van Roode en G. M. Schrama; J. Krauweel en P. J. Slagboom. Overleden: D. van der Wereld, vr., 86 j., wed. G. van Beek. Vliegtuigbom binnengebracht. Schipper H. Zwaan van den logger K.W. 177 heeft een vliegtuigbom, welke door de bemanning op de Noordzee was opgevischt, te IJmuiden aan het bureau van politie gebracht. De bom is door de militairen onschadelijk ge maakt. Geslipt. Op den Rijksweg ter hoogte van de buitenplaats Waterland, is een auto, ver moedelijk tengevolge van de gladheid van den ■veg, geslipt. Het voertuig kantelde en kwam angs den kant van den weg terecht. De bestuurder kreeg een snijwond aan het voorhoofd en zijn mede-pasagier klaagde over pijn in de heup. Beide personen zijn door Dr. L>e Weerdt uit Velsen behandeld. Met een hersenschudding naar zee. Een jeugdig kampeerder uit Amsterdam, die per Lets naar de badplaats was getrokken, kreeg onderweg een ongeval, waarvan de gevolgen zich aanvankelijk, althans naar de meening van zijn medeclubgenooten, niet zoo ernstig lieten aanzien. De tocht naar zee werd dan ook in een bakfiets voortgezet. Eenmaal in het tentenkamp veranderde de toestand van den Amsterdammer echter zoo danig, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. De geneesheer constateerde een hersenschudding, waarna de jongeman per zie kenauto naar Amsterdam is vervoerd. Gebouw „St. Bavo": Mannenzangvereeniging „St. Caecilia" 8 uur; „St. Marcus" half 9; Rechtskundig Bureau 8 uur. Groote- of St. Bavokerk: Orgelbespeling, kwart over 8kwart .over 9. Frans Halsmuseum. Frans Halstentoonstel ling 105 uur. Teyler's Museum. Tentoonstelling van teekeningen en gravures door oudere en jon gere tijdgenooten van Frans Hals, 114 uur. Kunsthandel J. R. Bier, Klein Heiligland 66 Expositie van schilderijen van tijdgenooten van Frans Hals, 106 uur. Luxor Theater „Kinderen zijn wreed'' Stan Laurel en Oliver Hardy in .Achter slot en grendel", 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt-Theater Paula Wessely in „Groote dwaasheden", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace Palace Fihnac, 115 uur, „De laatste der Mohikanen", 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Gebouw St. Bavo: Bestuur R. K. Bouwvak- bond, 8 uur; Proza, 8 uur; Schaakclub ,3t. Bavo" 8 uur; Vischcollege „De Forel", 8 uur. Bloemendaalsche Bosch: Concert R. K. Har monie „Euphonia", kwart over 8. Groote Markt: Uitvoering „Zoo zong de Gou den Eeuw", 8 uur. Frans Halsmuseum: Frans Halstentoonstel ling, 10—5 uur. Teyler's Museum: Tentoonstelling van teeke ningen en gravures door oudere en jongere tijd genooten van Frans Hals, 114 uur. Kunsthandel J. R. Bier, Klein Heiligland 66: Expositie van schilderijen van tijdgenooten van Frans Hals, 106 uur. Luxor-theater: „Kinderen zijn wreed", Stan Laurel en Oliver Hardy in .Achter slot en gren del", 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt-theater: Paula Wessely in „Groo te dwaasheden", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema-Palace: Palace Filmac, 115 uur; „De laatste der Mohicanen", 7 en 9.15 uur. R.K. Leeszaal en Bibliotheek: Nieuwe Gracht 70; geopend op werkdagen van 's morgens 10 uur tot half één; des middags van 2 tot 5 uur en des avonds van 79 uur. 's Maandagsmor gens gesloten. Hedenmiddag omstreeks half een is in het gebouw van de Nationale Verzekering- maatschappij en van de Eerste Rotterdam- sche, gelegen aan de Boompjes te Rotter dam, een ernstig ongeval gebeurd. Een lift kooi, waarmede zes leden van het personeel zich van de parterre naar de op de derde verdieping gelegen koffiekamer begaven, is deze verdieping voorbij gegaan, op den zol der tegen het einde der liftschacht ge botst en daarop naar beneden gevallen. De liftkooi werd totaal vernield en alle in zittenden kregen ernstige verwondingen, vooral beenbreuken. Drie van hen zijn naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd, de drie overigen naar het ziekenhuis aan den Bergweg. Om half een eindigt het ochtendwerk in het gebouw van de Nationale en de meeste leden van het personeel gaan dan in de op de derde verdieping gelegen koffiekamer de lunch ge bruiken. Dezen middag gingen tegelijk naar bo ven de assistent van den wiskundigen adviseur Dr. Laméris, de eerste boekhouder Ingenbleek, de chef van de afdeeling wiskunde Hage, de chef van de afdeeling collectief Schupper en de kantoorbedienden Kooyman en mej. Bok- hove. Gewoonlijk wordt de lift door een lift— jongen bediend, doch deze was niet aanwezig, zoodat een van de zoo juist genoemden de bediening verzorgde. De lift moest op de derde verdieping stop pen, doch dit is door tot nu toe onbekende oorzaak niet gebeurd. De kooi schoot door naar boven, waar op de zolderverdieping het einde van de liftschacht is. Daar stuitte het voertuig met het gevolg, dat alle staaldra den afknapten en de liftkooi neerstortte. De gevolgen waren ontzettend. De lift kooi werd totaal vernield en de schacht werd geheel ontzet. De juffrouw van de telefooncentrale van het gebouw, welke in de onmiddellijke nabijheid van de liftschacht is gelegen, deelde ons in een onderhoud, dat wij kort na het ongeval met haar hadden, mede, dat zij op zeker moment een klap hoorde. Wanneer er, wat wel eens gebeurt, in de koffiekamer stoelen omvallen, dan hoort zij een dergelijk geluid en zij dacht dan ook aanvankelijk, dat het er in de koffie-, kamer weer rumoerig toeging. Toen plotse ling volgde een geweldige slag. ,Jk dacht, dat het geheele gebouw in elkaar ging en wist niet waar ik blijven moest." Even daarna begreep zij echter dat er in de liftschacht iets moest zijn gebeurd, en zij bleef derhalve op haar post. Onmiddellijk stelde zij den geneeskundigen dienst van het gebeurde in kennis en ook dé politie werd gewaarschuwd. Zeer spoedig stonden drie ziekenauto's met personeel voor het gebouw en heel voorzichtig werden de zes gewonde personen uit de over blijfselen van de liftkooi te voorschijn gehaald. Het reddingswerk geschiedde onder leiding van een hoofdverpleger. Wij vernemen nader, dat twee gewonden wer den overgebracht naar het ziekenhuis aan den Bergweg, n.l. de heeren Schupper en Kooy man. Twee anderen werden naar het zieken huis aan den Coolsingel vervoerd en de beide overigen naar het St. Franciscusziekenhuis. Volgens de tot dusver verkregen inlich tingen zijn de verwondingen bij allen vrij ernstig, doch schijnt er voor geen van hen levensgevaar te bestaan. De toestand van de patiënten in het ziekenhuis aan den Coolsingel en den Bergweg is bevredigend.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 5