De incidenten bij Peiping II EXPOSITION INTERNATIONALE DE „LICHT- GELOOVIGE" ion K PROVOCATIES VAN JAPAN Kerkelijk leven DINSDAG 13 JULI 1937 BU1TENLANDSCH OVERZICHT Verbitterde stemming in Noord-China H. H. WIJDINGEN In het bisdom Haarlem &an de SARKANI WEER NAAR SPANJE VERTROKKEN Waarnemer van den marinestaf aan boord Het Indische contingent op de jamboree Hoe de eerste dagen'na aan komst worden door gebracht HUIS IN VLAMMEN Het huisraad van drie gezinnen ging verloren ONBEREDEN ARTILLERIE Uitbreiding school voor reserve officieren LICHTING 1939 Inschrijving voor den dienstplicht in October ^EE>ERLANDSCHE priesters GEWIJD TE AUCH N' IL Exc. Mgr. V. J. Beguin, Aartsbisschop ^ath s1 (Frankrijk), heeft Zondag j.l. in de Vojg ®drale Basiliek „Sainte Marie" aldaar de Subdj1^ Heilige Wijdingen toegediend; het hoi rnlonaat aan den Eerw. Heer J. van der tlerw Haag) en het Priesterschap aan den ^atsi Ileer c- Van Munster (Amsterdam). Qes genoemde hoopt op Zondag 18 Juli a.s., bleojj.j^rgens kwart voor negen, zijn eerste aan de Spuistraat te Amsterdam. Int. Congres Landbouw industrieën Officieele opening in het Kurhaus te Scheveningen mai-novembre Wenschen van het R.K. Werkliedenverbond Adres aan den Minister van Sociale Zaken De hitte in Amerika Waarschijnlijk geen invloed op het weer hij ons VOOR SPANJE GERONSELD? Twee jongelui uit Wormerveer verdwenen KIND DOODGEREDEN Nieuwe secretaris-generaal bij Defensie Japan is in de laatste jaren niet gelukkig geweest met zijn politiek in Noord-China. De opzet, om de provincies Hopei en Tsja- har tot een autonomen staat, tot een soort Weede Mansjoekwo, te maken, dat onafhan kelijk zou zijn van Nanking, doch afhankelijk Van het Japansche Kwantoengleger, is mislukt, ^el heeft de staf van het Kwantoengleger het Zoover gekregen, dat de provinciale regeeringen van Noord-China zich omgevormd hebben tot Autonomen Politieken Raad van Hopei en Tsjahar onder leiding van generaal Soeng Tsjeh Yoean, doch daarmede zijn de Japanners Been stap verder gekomen. Onder Japansche Cessie is generaal Soeng voorzitter van een Autonomen Raad, doch in werkelijkheid is die ^aad nooit autonoom geworden, doch altijd ktyaal aan Nanking onderworpen gebleven en öe' samenwerking tusschen Nanking en Noord- China is den laatsten tijd ook voortdurend in niger geworden. Dit alles is zeer merkwaardig, ingezien generaal Soeng Tsjeh Yoean, die, °fschoon een voortreffelijk mensch, heelemaal ®®en krachtige figuur is, voortdurend de groot- ste moeilijkheden van het Japansche Kwan- toengieger en de Japansche garnizoenen ont boette. Afwisselend krijgt deze generaal van Japan- bhe zijde de verleidelijkste aanbiedingen en ondervindt de grootst mogelijke plagerijen. Zijn Positie is niet benijdenswaardig, te meer, waar kij bovendien te maken heeft met de gedemili tariseerde zone, waardoor hij in een groot deel Van Hopei en Tsjahar niet over zijn troepen ^schikken kan. In deze zone kan hy het gezag slechts uit- °efenen met de veiligheidspolitie, die daarvoor *n menig opzicht ontoereikend is, wanneer kwaadwillige elementen het er op aan zouden kggen de orde te verstoren. Japansche politie ks gangsters hebben daarvan menigmaal ge- kruik gemaakt, om onlusten te verwekken, ten- 6lhde die voor politieke doeleinden uit te bui- t®n. Deze tactiek is echter telkens op niets uit- Seloopen, omdat de Chineesche bevolking niet bee te krijgen is. En de bevolking en de Auto some Raad gevoelen instinctmatig, dat slechts ktyaliteit aan Nanking hen voor buitenlandsche dienstbaarheid kan behoeden. In Noord-China is de verbittering tegen Ja pan den laatsten tijd enorm toegenomen als gevolg van de verregaande aanmatiging de Japansche garnizoenen en van de cyni- ;he houding der opiumbaronnen en gangsters bt de Japansche concessies t.o.v. de Chinee- bhe bevolking. Het was in Mei jj., dat generaal Soeng Tsjeh ^°ean een premie van 5000 dollars uitloofde bsmede een promotie van drie rangen naar bWen voor den Chineeschen politieman of abbtenaar, die er in zou slagen het raadsel Vah de Hai Ho-rivier op te lossen, die al btelijke maanden lang een bijna onuitputte- Jke hoeveelheid van Chineezen met haar 0ebelen stroom meevoerde. Ha den afgeloopen winter bij het smelten het ijs waren driehonderd lijken gevonden, /bsschen 5 en 25 Mei vond de politie van ientsin 107 lijken in de Hai Ho. Op 'n lijk werd 6611 brief aangetroffen, waaruit bleek, dat men bet een geval van zelfmoord te doen had. Een bber lijk wees met stelligheid uit, dat het ^bchtoffer vermoord was. Voorts toonden zeven Jken sporen van verwondingen, doch op 98 harige stoffelijke resten werden geen verwon den aangetroffen. Eindelijk vferd het raad- fb opgelost, toen de autoriteiten op een zand- ahk in de Hai Ho een zestal lichamen aantrof- 6tl> Waarvan er één nog teekenen van leven ver- 7°hde. De lijken bleken afkomstig te zijn van opiumholen uit de Japansche concessie van bntsin^ alwaar het opiumverbruik duizenden bihtoffers maakt, zoodat de exploitanten met e Vele dooden geen raad meer wisten en de en in (je rivier deden werpen, in de hoop, 'de troebele stroom de dooden onopgemerkt aar zee zou voeren. Voor dit gruwelijk bedrijf jbiden zü speciale „werkkrachten" gehuurd. e onder het internationale grauw te Tientsin op 13 Juli, heeft Z. H. Exc. de Bis- S0 b? van Haarlem in de kapel van het Philo- - 'cum te Warmond de Tonsuur toegediend 1 de Heeren: C. Bakker, J. A. Blonk, G. A. jj Bot, p. m. Broxterman, J. A. L. Cramers, G0l,;,J- Danckaarts, R. W. M. Geraets, J. A. Th. tj "at> P. de Groot, Ch. J. R. Hamakers, A. btperstein, J. Th. G. van der Hoeten, J. M. p' *veet, H. G. P. Kolfschoten, J. P. H. Koomen, ^^ange, J. A. L. Laurent, N. M. Nooy, N. Scu Paaschen, H. N. M. van der Plas, Th. J. \Vit C. J. Vink, P. van Vliet, G. J. B. de Phii' G- van Zijp, allen studenten van het °SoPhicum. betiteld worden als „body-dumpers". Deze „body-dumpers" waren niet altijd even nauw keurig en zoo kon het voorkomen, dat met de dooden ook wel eens een levende in de rivier geraakte, die op die wijze haar sombere gehei men moest verraden. Twee body-dumpers zijn bereids door de Chineesche autoriteiten gear resteerd. Bij de hier geschetste feiten en verhoudin gen kan men zich voorstellen, hoe de mentaliteit van de Chineesche bevolking is t.o.v. de Japansche concessies en garnizoe nen. Blijkens de jongste gebeurtenissen zijn de Japansche garnizoenen er weer op uit, om in cidenten te verwekken. Wanneer er in Noord- China incidenten ontstaan, dan heeft dit altijd plaats bij belangrijke spoorwegknooppunten, die de Japanners om strategische redenen gaarne onder controle wallen hebben. Fengtai, een be langrijk spoorwegknooppunt ten Zuid-Westen van Peiping, is herhaaldelijk in incidenten be trokken geweest. Nog iets meer Westelijk van Fengtai ligt de stad Wanping, die eveneens groote strategische waarde heeft. Wanping is gelegen aan den Oostelijken oever van de Joengtingrivier. De spoorlijn uit Hankau be reikt Wanping over Loekwotsjau, dat met Wanping verbonden is door de Marco Polo- brug. Deze ligt ongeveer 50 K.M. van Pei ping af. De eerste aanleiding tot de jongste inciden ten was het zoek raken van een Japanschen soldaat tijdens de manoeuvres, waarin de Ja pansche troepen een reden meenden te zien, om Wanping te omsingelen. Ofschoon de verlo ren zoon van Nippon reeds teruggevonden is, heeft het conflict zich verder uitgebreid, hetgeen bevestigt, dat de zoogenaamde aan leiding tot het incident slechts een voorwendsel was. De Sarkani, het schip dat bij de vorige reis naar Spanje zooveel moeilijkheden heeft onder vonden, is thans wederom uit de haven van Rotterdam naar Alicante vertrokken. De lading bestaat uit erwten, die uit Mexico afkomstig zijn. Het schip heeft konvooi aangevraagd in Den Haag, hetwelk toegezegd is. Wel zijn aan deze toezegging verschillende voorwaarden verbonden. Het schip mag onder weg geen enkele tusschenhaven aandoen en moet de Straat van Gibraltar passeeren met ■asHEa De heer J. H. Sibbing, die in den ouder dom van bijna 102 jaar te Winterswijk is overleden dezelfde bemanning en dezelfde goederen, als waarmee het de haven van Rotterdam heeft verlaten. Voorts zal narfiens den marinestaf een waarnemer de reis meemaken, die in Gi braltar zal worden vervangen door een ver tegenwoordiger der non-interventie-commissie. Voor 't vertrek zijn het schip de de beman ning gecontroleerd, opdat geen ongewenschte lading de reis zou meemaken. Zooals reeds gemeld, wordt morgenochtend tusschen 8 en 9 uur de Dempo van den Rotter- damschen Lloyd in Rotterdam verwacht met 't Indisch contingent padvinders, dat voor de we reldjamboree overkomt, aan boord. Het gezelschap zal in een van de gebouwen van den Lloyd worden ontvangen en toegespro ken, waarna met autobussen naar Den Haag zal worden gereden. Na aankomst op het tour- nooiveld heeft het défilé voor den minister van Koloniën plaats. De padvinders zullen hun vaandel in den stoet meevoeren, dat, naar men weet, door den Gouverneur-Generaal voor het vertrek uit Indië is uitgereikt. Ook de Amboneesche fluitisten gaan in den stoet mede. Des middags zal het contingent met Holland- sche padvinders enkele bezienswaardigheden in Den Haag bezichtigen, waarna een bezoek aan Scheveningen wordt gebracht. De padvinders zullen in het troepenhuis Herko te Wassenaar overnachten. Donderdag wordt een excursie naar Rotter dam en Delft gemaakt en Vrijdagmiddag zullen de padvinders op het buitengoed Duynrell in Wassenaar aan een verkenningsspel deelnemen en 's avonds een kampvuur ontsteken. Vanochtend half aciiit brak brand uit in het huis van de weduwe H. Drost aan de Landzijde bij de I8de Laan te Wildervank, bewoond door drie gezinnen, t.w. J. Henssen, T. van der Scheun en H. Oosting. De brandweer van Wildervank was spoedig ter plaatse. Hoewel zij het vuur krachtig be streed!, kon zij niet voorkomen dat het huis tot den grond afbrandde. De drie inboedels gingen verloren. Het huis was verzekerd even als het huisraad van de families Henssen en Van der Scheun. De inboedel van de familie Oosting was niet verzekerd. De brand is ontstaan bij het aanmaken van een fornuis in de woning; van Van der Scheun. In verband met de groote uitbreiding van het korps luchtdoelartillerie en het regiment motorartillerie in de toekomst was het noodig de onderwijscapaciteit van de school voor re serve-officieren der onbereden artillerie aan zienlijk te vergrooten. In plaats van 50 zullen daarom in het na jaar 120 leerlingen worden opgeleid, aldus be richt de N. R. Crt. Na»r aanleiding daarvan zullen de aantallen officieren-leeraar en onder- officieren-instructeur belangrijk worden ver meerderd, terwijl mede de legeringsruimte van de school uitbreiding behoeft. Ook de hoeveel heid oefeningsmaterieel en wat hiermede ver der verband houdt, zal moeten worden opge voerd. In het Staatsblad no. 583 is een besluit van 20 Juni 1937 opgenomén, houdende eenige voor- Z'eningen ten aanzien van den dienstplicht voor de lichting 1939. De strekking daarvan is, dat de aangifte ter inschrijving voor die lich ting (dit zijn de in 1919 geborenen) dit jaar evenals verleden jaar geschiedt in October in piaats van in Januari d.a.v. busker' 11 ^is op dragen in de st- H°hii- Hedenochtend te half elf is in een plech tige vergadering in de groote zaal van het Kurhaus te Scheveningen het vijfde inter nationale congres van Landbouwindustrieën geopend in aanwezigheid van een verte genwoordiger van H. M. de Koningin, van vele autoriteiten, genoodigden en congres deelnemers met hun dames. Tot de aanwezigen behoorden o.a. de mi nisters van Staat prof. mr. P. J. M. Aalber- se en jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek, de comm. v. 't veldleger en gouv. der residentie luit.generaal J. J. G. baron van Voorst tot Voorst en diens ambtsvoorganger luite nant-generaal Jhr. W. Röell, de burgemees ter van 's-Gravenhage, mr. S. J. R. de Monchy, vele leden van het diplomatieke corps en tal van andere autoriteiten en voor aanstaande figuren uit de wereld van we tenschap en techniek. Tegen half elf arriveerde de minister van Economische Zaken, mr. M. P. L. Steenberghe en kort daarna de vertegenwoordiger van H. M. de Koningin, J. H. F. graaf du Monceau, groot meester en opperceremoniemeester van H. M. de Koningin. Deze werd ontvangen en bin nengeleid door den voorzitter van de internatio nale commissie voor Landbouwindustrieën, het lid van den Raad van State, dr. A. A. L. Rut gers, oud-gouverneur van Suriname, en door den voorzitter van het uitvoerend comité, den heer M. G. Wagenaar Hummelinck. Nadat graaf du Monceau den voor hem be stemden zetel had ingenomen en minister Steenberghe naast het comité op het podium had plaats genomen, sprak de voorzitter van de internationale commissie een welkomstwoord. Hierna was het woord aan den minister van Economische Zaken, mr. M. P. L. Steen berghe, voor het uitspreken van de ope ningsrede. Het inzicht aldus de minister dat op het einde der vorige eeuw doorbrak omtrent de verhouding van de speculatieve academische wetenschap en de empirische technologie en dat met name ter wereldtentoonstelling in 1894 te Antwerpen de chemici tot het besluit voerde, dat de toegepaste wetenschap in de Landbouw industrie een zeer- bijzondere plaats zou hebben te vervullen, heeft in dit 5de internationale con gres der Landbouwindustrie zijn volste recht vaardiging gevonden. Gevolg gevende aan den oproep van het in ternationaal comité der landbouwindustrieën zijn de mannen der wetenschap uit zeer vele landen bereid gevonden de resultaten van hun studie in meer dan 160 rapporten voor te leggen en hier aanwezig te zijn om deze in mondelin ge discussie toe te lichten en te verdedigen. Zij leveren het bewijs van de nuttigheid der weten schap toegepast op de verwerking van de agra rische producten. Nadat voor enkele weken in deze stad het 17de internationaal lanoj-ouwcongres de be langen der teelt en der telers van landbouw producten in ernstige studie heeft genomen en welgeslaagd is gesloten, komt gij hier door uw 5de congres daarop een welkome aanvulling le veren, door vraagstukken te bespreken, betrek king hebbende op de bewerking dier producten en op de chemische producten, die bij de teelt ervan een rol spelen. De Nederlandsche regeering, die bijzonder veel belang stelt in de agrarische productie, zoowel in Europa als in de Overzeesche gebieds- deelen van ons koninkrijk, verheugt er zich over, dat gij haar residentiestad hebt gekozen voor uwe bijeenkomst en dat tot uw werk dc Nederlandsche wetenschap een bijdrage kon leveren. Weest ervan overtuigd, dat onze regeering en in het bijzonder de minister van Landbouw en Visscherjj uwe werkzaamheden met volle aandacht volgt en dat zij ten volle overtuigd is, dat op het door u bestreken terrein voor jl JJ Jl Jl li iï Oh TALRIJKE MANIFESTATIES OP HET GEBIED VAN KUNST, WETENSCHAPPEN, LETTEREN EN SPORT Inlicht, bij de Scheepvaart- en Itcisbureaux en het Comité v. Propaganda Het R. K. Werkliedenverbond heeft een adres gezonden aan den minister van Sociale Zaken, Mr. C. Romme, waarin de verlangens van het verbond t.a.v. verschillende sociale voorzienin gen worden kenbaar gemaakt. Van deze wenschen, die in 't algemeen te vinden zijn in het program, door de Katholieke Staatspartij gemaakt voor de nu ingetreden regeeringsperiode, verdient een aantal, dat be trekking heeft op de zorg voor de werkloozen, om ae urgentie onverwijld de aandacht van Uw Excellentie, aldus het adres, dat wij ontleenen aan de Volkskrant. Wij hebben daarom de eer de volgende wen schen aan Uw Excellentie kenbaar te maken. Mede tengevolge van de ingetreden stijging der prijzen voor de allernoodzakelijkste levensmid delen is de nood, die reeds groot was, sedert het najaar van 1936 tot nog grooter hoogte geste gen en is het naar onze meening noodzakelijk, dat daarin door tegemoetkomende maatregelen zoo goed mogelijk wordt voorzien. Deze prijsstijging kan onmogelijk door de werkloozen gedragen worden en het is daarom noodzakelijk de steunbedragen en de werkver- schaffingsïoonen dienovereenkomstig te ver- hoogen. In afwachting van een wettelijke regeling van de steunverleening voor valide onvrijwillige werkloozë arbeiders, dringen wij er bij Uw Ex cellentie op aan op korten termijn wijzigingen in de thans bestaande voorschriften te willen aanbrengen. Niet alleen het loon van het gezinshoofd of van den kostwinner dient zooals thans als basis van de steunverleening en steunberekening te worden genomen, maar het totale gezinsloon van het te steunen gezin. Buiten werking stelling van artikel 10a der steunregeling. Het verdient naar de meening van ons Ver bond aanbeveling het groote aantal steunklas- sen in de steunregeling belangrijk in te per ken. Verhooging van den B-steun om beter te kunnen voorzien in het ontstellende tekort aan kleeding, dekking en schoeisel der betrokken werklooze gezinnen. Wij waardeeren in meer dan één opzicht de offers, welke de Nederlandsche volksgemeen schap zich getroost om een zoo groot mogelijk aantal arbeiders van lediggang te vrijwaren door hun werk te verschaffen. Dit neemt niet weg, dat wij met betrekking tot de werkver schaffing een aantal verlangens hebben. In verband met een en ander hebben wij de eer Uw Excellentie te verzoeken: 1. Voor een goed overzicht en mede om het betrachten van de billijkheid zooveel mogelijk te bevorderen, de verschillende plaatsen in te dee- len in klassen, zooals dat bijvoorbeeld in som mige collectieve contracten is geschied; 2. Voor elk dier klassen vast te stellen de grens waar beneden de loonen in de werkver schaffing en de steunbedragen niet mogen da len; 3. Met het oog hierop te benoemen perma nente colleges, die zich ter zake kunnen doen voorlichten en Uw Excellentie van advies die nen de meer dan 70 millioen inwoners van het koninkrijk voor een zeer belangrijk deel di rect of indirect uit den landbouw levende groote belangen te behartigen zijn. Ik behoef slechts te herinneren aan het aandeel, dat wij hebben in de productie van suiker, caoutchouc,' tabak, coprah, specerijen, melk, eieren, aardappelmeel, groenten, bloe men en bloembollen om dit voor ieder onmid dellijk duidelijk te doen zijn. Uit uw programma zie ik, dat gij vele de zer producten direct of indirect in uwe zit tingen zult behandelen en tevens zult spreken over andere artikelen, die voor ons van be- teekenis zijn, zooals aardolie, pharmaceutische producten en verschillende soorten machines, en dat ook geleerden uit deze branches bijdra gen voor uwe rapporten hebben geleverd. Van de onderlinge verbondenheid aller be langen is alzoo ook dit congres wederom een bewijs en het moge aan de onderlinge ver bondenheid der geheele menschheid, waarvan de internationale congressen in het algemeen een gunstig symptoom zijn, een vruchtbare bijdrage geven. De welvaart der wereld een groot goed voor het behoud van den wereldvrede moge door dit congres gediend worden, en moge on ze Heer, door Wien wij allen broeders zijn, het werk van dit 5de internationale Landbouwin dustriecongres rijkelijk zegenen. Met deze wenschen opende de minister het congres. Na deze opening van hat congres gaf dr. A. A. L. Rutgers, die hierdoor officieel president van het congres was geworden, het woord aan den eenigen overlevenden eere-voorzitter van de internationale commissie van Landbouwin dustrieën, den Belgischen senator Lucien Beau- duin, die den minister beantwoordde. Tenslotte sprak de voorzitter van het uit voerend comité, de heer M. G. Wagenaar Hum melinck. Hiermede was de openingsplechtigheid geëin digd. Terwijl allen zich van hun zetel verhie ven, verliet de vertegenwoordiger van H. M. de Koningin de zaal, uitgeleide gedaan door dr. A. A. L. Rutgers en den heer Wagenaar Hum melinck. Toen beide heeren in de zaal terugkeerden, sloot de heer Rutgers de bijeenkomst. Reeds in den namiddag zijn in zeven van de 22 secties de eigenlijke congreswerkzaam- heden begonnen. v 4. Aan deze colleges telkens advies te vragen, wanneer naar het oordeel der bevoegde instan ties een oogenblik is aangebroken, om de uiter ste grens opnieuw te toetsen aan wat in 't eco nomisch leven is tot stand gekomen. Alleen in de provincies Brabant en Limburg wordt thans in de werkverschaffing voor het eerste kind ƒ0.50 per week kindertoeslag be taald. Met het oog op de noodzakelijke levens behoeften in de gezinnen van de tewerkgestelde arbeiders is het noodzakelijk dezen kindertoe slag voor 't geheele land in de werkverschaffing in te voeren. Aan de rouleering in de werkverschaffing wordt veelal verbonden het maken van wacht- weken zonder steun. Dit maakt de materieele voordeelen aan plaatsing in de werkverschaf fing verbonden, volkomen illusoir, kan zelfs lei den tot materieel nadeel. Arbeiders, die werken, moeten meer en betere voeding hebben dan ar beiders die niet werken, zoodat wat meer in komsten, welke uit tewerkstelling kunnen voort vloeien, alleen door die reden reeds voldoende gemotiveerd zijn. Tot slot verzoeken wij Uw Excellentie te wil len besluiten, dat onder de huidige omstandig heden ook al is er sprake van eenige opleving in het bedrijfsleven de subsidies voor de werkloozenkassen niet verder zullen worden verlaagd. De laatste dagen valt tengevolge van een zoogenaamde hittegolf in Amerika een groot aantal slachtoffers. Hoewel het verschijnsel hittegolf aan de overzijde van den Oceaan een des zomers vrij geregeld voorkomend verschijn sel is, krijgen wij uit de berichten den indruk, dat de hitte ditmaal buitengewoon groot is. Met de temperaturen, die soms worden opge geven, moet men echter voorzichtig zijn, omdat deze niet altijd ontleend zijn aan storingvrije waarnemingen. Men kan echter rekenen, dat maximale temperaturen van om en bij de hon derd graden Fahrenheit kunnen voorkomen. De hittegolf is een typisch Amerikaansch meteorologisch verschijnsel door de zeer hooge temperatuur, en het is zeer waarschijnlijk op gelijke lijn te stellen met de hittegolven in Europa, die echter niet zoo hevig zijn als daar ginds. Heel zelden komen tenminste in Europa temperaturen voor van 40 graden Celsius, d.i. 104 graden Fahrenheit. De hittegolven treden in Amerika voornamelijk op in de Oostelijke middenstaten en zijn dus als zoodanig te ver gelijken met de groote zomerhitte in Oost-Azië. De oorzaak van de groote hitte ligt waar. schijnlijk in de sterke verwarming door de zonnestraling van reeds zeer warme, uit het Zuiden toegestroomde luchtmassa's. Na eenige dagen geheerscht te hebben wordt de hitte gewoonlijk onderbroken door een met heftige onweders gepaard gaande omwenteling in den algemeenen weerstoestand, evenals bij de hitte in Europa. Een andere vraag is; zal deze groote hitte naar Europa overslaan? Men is altijd geneigd te gelooven, dat Europa later het weer krijgt, dat Amerika op een bepaald oogenblik heeft.» Dit is, gezien het feit, dat weerstoestan- den in ver van elkaar verwijderde landen dikwijls nauw met elkaar in verband staan, volstrekt geen verwerpelijk denkbeeld, maar het is tot dusverre niet bewezen, dat de groote hitte in Amerika naar Europa over slaat. Het is zelfs best mogelijk, dat er gee nerlei verband bestaat tusschen hittegolven in Amerika en later in Europa optredende hooge temperaturen. Men kan dus voor Europa geen zomerhitte voorspellen omdat er thans in Amerika een hittegolf heerscht. Wij zullen dit eenvoudig moeten afwachten. Dezer dagen zijn uit Wormerveer met onbe kende bestemming vertrokken twee jongeman nen, resp. 23 en 22 jaar oud. Uit enkele uitlatin gen meent men te moeten opmaken, dat zij naar Spanje reizen om daar in staats- of krijgs dienst te gaan. Beide jongens hadden werk. De politie onderzoekt, wie de tusschenper- soon is. Vanmorgen omstreeks negen uur is het vijf jarig meisje J. H. Rotteveel uit Sassenheim, toen zij op weg naar school, nabij het Vincen- tiushuis te Lisse plotseling den weg overstak, door een auto, komende uit de richting Haar lem gegrepen en op slag gedood. In de plaats van den heer C. P. van Ginkel, die in het najaar den dienst met pensioen gaat verlaten, zal, volgens de N. R. Crt., tot secre taris-generaal van het departement van Defen sie worden benoemd de kolonel van den gene- ralen staf N. T. Oarstens, directeur yan het etappen- en verkeerswezen. Hoe vaak nog wordt de Katholieke Kerk door zgn. ongeloovigen ofl andersgeloovenden verweten, dat zij zich aan een belachelijke lichtge- loovigheid overgeeft en speculeerend op de „notoire domheid" van Haar kinderen, dezen allerlei dingen, waarvoor een ,,mo» dern verlicht" mensch slechts zijn schou ders medelijdend ophaalt, zonder eenig bewijs en louter op Haar gezag te ge looven voorhoudt. Zij, die de Katholieke Kerk en de Katholieken al te goed- of lichtgeloovig vinden, leggen zelf soms ondanks hun „verlicht zijn" een bijgeloo- vigheid aan den dag, waarvoor ieder mensch met een eenvoudig, maar gezond stel hersenen zich eigenlijk zou dienen te geneeren. Is het soms een blijk van superieure verlichte intelligentie wèl te gelooven aan de onheilbrengende kracht van het getal dertien of van een zwar ten kater, die uw pad kruist, of aan de gelukbevorderende kracht van een of andere zelfgekozen talisman of mascotte, en niet aan de mogelijkheid van door den Schepper van hemel en aarde ge wrochte wonderen? Is degene, die uit vrees voor ongeluk zich er angstvallig voor hoedt op Vrijdag te reizen, wel ge rechtigd de Kerk en den Katholieken een aanmerking te maken als zouden deze méér gelooven dan redelijk verant woord is? Neen, al mogen er ook al eens ka tholieken gevonden worden, die in eenvoud des harten met de beste pieuze bedoelingen wat erg snel en ook wat lichtvaardig „mirakel" roepen en aan volkomen natuurlijke verschijnselen, gebeurtenissen of moeilijk te controlee ren subjectieve waarnemingen, al of niet vermeend, 'n bovennatuurlijk karak ter meenen te moeten en te mogen toe schrijven, de Katholieke Kerk als zooda nig betracht de grootst mogelijke voor zichtigheid en waakt voortdurend tegen een lichtgeloovigheid, welke in bijgeloo- vigheid zou kunnen ontaarden. Geheel de geschiedenis der Katholieke Kerk ge tuigt van een nimmer af latenden strijd tegen alle mogelijke superstitiën in het belang van de zuiverheid van geloof en leer. Uitgaande van de zekerheid dat Gods almacht geen grenzen kent, dus ook niet de tastbare grenzen der natuur, en dat God, hetzij onmiddellijk, hetzij door middel van Zijn lieve Heiligen, ontelbare wonderen heeft gedaan, is het te begrij pen, dat sommige vrome zielen soms al te gemakkelijk in hetgeen zij niet verkla ren kunnen en .toch waarnemen, 'n won derbaarlijk ingrijpen van God zeiven meenen te moeten zien. Als uiting van 'n diep en groot Godsgeloof is dit op zich zelf niet zoo verwerpelijk, mits er maar geen onzuivere en onjuiste gevolgtrek kingen uit worden gemaakt. Vóórdat de Kerk echter officieel een wonder als authentiek erkent, moet er heel wat ge beuren. Men denke slechts aan het Bu reau des Constatations médicinales te Lourdes, waarin ook niet-katholieke mannen der wetenschap zitting hebben en dat tot taak heeft de genezingen diepgaand en objectief te onderzoeken op haar natuurlijk of eventueel niet na tuurlijk verklaarbaar karakter. Men denke slechts aan de groote reserve, welke de Kerkelijke autoriteiten in acht hebben genomen en nog in acht nemen ten aanzien van de gebeurtenissen te Beauraing en te Konnersreuth. Men denke ook aan de langdurige processen, welke aan canonisaties vooraf plegen te gaan, en waarbij een zgn. „advocaat van den duivel" de opdracht heeft alle denk bare bezwaren in te brengen tegen de heiligheid van de betrokkenen en de wonderbaarlijkheid van door hen zelf of op hun voorspraak door God verrichte wonderen. Dezer dagen heeft de Katholieke Kerk opnieuw een treffend bewijs geleverd van den gewetensvollen ernst, waarmee zij alle voorkomen de gevallen onderzoekt, alvorens zij een uitspraak doet over het al of niet mira culeuze karakter daarvan. Men zal zich herinneren, dat den 26sten Juli van het vorig jaar de pastoor van Paganico Sa- bina in Italië beweerde, dat hij bij het breken van de H. Hostie tijdens de H. Mis het spatten van bloeddruppels had waargenomen en dat deze bewering groote ontroering wekte in het kleine dorpje. De opperste congregatie van het H. Officie heeft thans verklaard, dat er geen sprake is van een wonder, maar van heiligschennend bedrog, gepleegd door den pastoor, die dan ook met de groote excommunicatie, goedgekeurd en bevestigd door den Paus, werd gestraft. Zóó streng staat de H. Kerk tegenover allen, die van de goedgeloovigheid van de argeloozen en de eenvoudigen des harten om welke redenen dan ook mis bruik willen maken. Onvoorzichtig overgestoken Toen de arbeider v. d. L. uit Oss Maandag avond den Heeschen weg aldaar per rijwiel wil de oversteken, werd hij plotseling door een na derenden auto gegrepen. De man werd met groote kracht tegen het wegdek geslingerd en werd bewusteloos opgenomen. Met zwaar in wendig letsel is de ongelukkige in zorgwekken- den toestand naar het ziekenhuis vervoerd. De politie stelt een onderzoek naar de schuld vraag in.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 9