De A.N.T. 25 boven San Francisco n Japanners rukken op tot de poorten van Peiping Grootsche plechtigheid in de Notre Dame Chevrolet's Duitsche technici naar Spanje WANDGEDIERTE WESSELING Het congres te Marseille Joh. Swaalf Het nieuws van heden HEEFT E AL FRANKRIJK VIERT DEN 14en JULI DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS WOENSDAG 14 JULI 1937 - AVONDBLAD ÏUREAUX voor REDACTIE EN ADMINISTRATIES NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 centper kwartaal f 3.25per post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20662 De Russen zetten den tocht voort naar San Diego in Californië Wereldrecord op langen afstand gebroken SAN FRANCISCO. 14 Juli (Reu ter) De Sovjet-Russische vliegers hebben definitief het record op den langen afstand gebroken. Het optreden der regeering-Blum goedgekeurd Belastingontduikingen in Amerika Ook de krantenmagnaat Hearst beschuldigd Politieke relletjes in Frankrijk ^oestoe Aras in Moskou De troeven van Generaal Franco bezetten het stadje Balmaseda in hun opmarsch naar Santander Het negen en twintigste leger houdt stand Men heeft te Peiping weinig hoop meer dat een oorlog kan worden voorkomen Wenscht Washington te intervenieeren Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii| urnminimi Als touristen uit Hamburg ver trokken, in werkelijkheid vrij willigers voor Franco's leger Talrijke schepen varen onder vreemde vlag Tien vliegtuigen der Witten neergeschoten Tarweoogst bedreigd in de N.W. Staten der V.S. Godsdienstige secte in Duitschland verboden Pontificale Mis door Kard. Pacelli opgedragen ln volmaakt Fransch sprak de Kar dinaal gedurende 40 minuten de menigte toe Een spontane huldiging Het Fransch-Duitsche handelsverdrag werd dezer dagen te Parijs onderteekend. Zittend (links) de Fransche minister van Buitenlandsche Zaken Delbos en rechts de Duitsche. gezant graaf Welczek Chineesch protest opnieuw afgewezen Het tragische lot van Amelia Earhart Vliegtuigen heeren onverrichter- zake terug onafhankelijke veercon- structie waarborgt U de hoogste rij-kwaliteit Official Dealer Nieuwe Gracht 78, Haarlem Wij garandeeren U afdoende verdelging van DIT NUMMER BESTAAT UIT 24 BLADZIJDEN WAFELEN EN POFFERTJES gegeten bij Groote Houtstraat 147 a Telefoon 10737 Kent U onze T H E EWAFELTJES? f 1.— per dozijn Vele illustere gasten te Parijs Paviljoen RICHE - Zandvoort GALA CABARET DANSANT FIENTJE DE LA MAR E HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. Zij hebben boven San Francisco gevlogen, maar zijn niet gedaald en zetten den tocht voort naar San Diego in Californië. De afstand MoskouSan Francisco wordt geschat op 9.960 K.M. Het wereldrecord op den langen afstand was tot dusverre in handen Van de Franschen Codos en Rossi, met een af stand van 9.080 K.M. MARSEILLE, 14 Juli (Havas) In zijn laatste bijeenkomst heeft het socialistisch congres gestemd over de verschillende in gediende moties. Met 4.539 tegen 19 mandaten en 828 ont houdingen sprak het congres zijn goedkeu ring uit over het optreden van de regee ring-Blum. Vervolgens sprak het congres zich met 3.484 tegen 1.866 mandaten en 43 onthoudingen uit Voor handhaving der socialistische ministers in het kabinet-Chautemps. De derde stemming betrof de algemeene par tijpolitiek. De motie-BlumFaure verkreeg 2.949 taandaten, de motie-Brack^ 1.545 en de motie- Marceau Pivert 894 mandaten. De motie van de meerderheid behelst, dat de partij het ini tiatief moet nemen voor een programma van het Volksfront in den meest uitgebreiden zin. Het congres vraagt, dat het Volksfront maat regelen zal nemen om te verhinderen, dat zich Weer conflicten voordoen tusschen de beide Wetgevende vergaderingen, of dat zulke con flicten worden opgelost overeenkomstig den wiJ Uitgedrukt in het algemeen kiesrecht, Waaraan altijd het laatste woord moet behooren. Léon Blum werd opnieuw benoemd tot poli tiek directeur van het partijblad. Om 3 uur vannacht werd het 34e socialisti sche congres voor gesloten verklaard. WASHINGTON, 14 Juli (Havas). De verte genwoordiger van de schatkist, John Rogge, neeft een nieuwe lijst uitgegeven van een twin tigtal belastingontduikers. Hierop komen o.a. *°or de krantenmagnaat Randolph Hearst en vice-president van de General Motors, Ket- Inmiddels heeft de zoon van president Roosevelt de tegen hem door den republikein- ®chen afgevaardigde Fish geuite beschuldiging ah de hand gewezen. BOULOGNE, 14 Juli (Havas) Dinsdag- jj°hd omstreeks half tien trokken 1500 com ponisten naar het partijgebouw van de parti °cial francais te Boulogne en belegerden dit sebouw. De politie werd onmiddellijk gevéaar- ,cnuwd, doch werd, toen zij, versterkt met mo- iele garde aankwam, uitgefloten, j De communistische afgevaardigde van Bou- °She verzocht den betoogers zich te verwijderen, lataraan eevolg werd gegeven. Toch heerschte op den avond nog een zekere opwinding. A-an den vooravond van den nationalen feest- s.a" vonden gisteravond in het feestelijk ver arde Parijs de gebruikelijke openluchtbals aats. Twee fakkeloptochten doorkruisten de Toen de militaire fakkeloptocht de Place la Concorde bereikte, ontstond een klein ge- atlS. dat plotseling den vorm van een politie- demonstratie aannam. Groepen personen ftret gebalde vuisten en personc§ met opgeheven stonden tegenover elkander doch het in dent was spoedig gesloten en had geen ver re gevolgen. Moskou, 14 Juli. (Havas). De Turksche Ara 1:t"er van Buitenlandsche Zaken, Roestoe aa s' is voor een officieel bezoek in Moskou Sekomen, Hij werd begroet door Litwinof, PEIPING, 14 Juli. Met stalen hel men op zijn de Japansche troepen VERWACHTING: Zwakke tot matigen S Zuid-Westelijke tot Zuid-Oostelijken H wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of s geen regen, iets warmer. Hoogste barometerstand: 765.5 Nancy. Laagste barometerstand: 748.7Vestmanoer. M Zon op v.m. 4.53 onder n.m. 9.17. Licht op n.m. 9.47 Maan op n.m. 12.56 onder n.m. 11.27. Eerste kwartier 15 Juli. |f LONDEN, 14 Juli (Havas). De „Man chester Guardian" weet te melden, dat in Juni en de twee eerste weken van Juli een aanzienlijk aantal Duitsche vrijwilligers naar Spanje is vertrokken. Zij hebben Hamburg verlaten als touristen, maar waren in wer kelijkheid technici, vliegtuigbestuurders en dergelijken, waaraan het leger van Franco op het oogenblik meer behoefte heeft dan aan bataljons infanterie. Tevens wordt uit Hamburg geregeld zooveel oorlogsmateriaal vervoerd, dat de betreffende kade aan de haven genoemd wordt de Franco kade. Op 9 April b.v. is een Deenseh schip vertrok ken met een lading vliegtuigen, tanks en bom men, verpakt in kisten, waarop stond „choco lade". Talrijke Duitsche schepen maken den overtocht onder andere namen en ander een Zuid- of Centraal-Amerikaansche vlag. Zoo is de Amelienburg omgedoopt in Acme, onder de vlag van Panama en de Schleswig in Maranon, on der de vlag van Peru. Vijftien treilers zijn be wapend en naar Spanje gezonden ter verster king van Franco's vloot. MADRID, 14 Juli (Havas). Vliegtuigen der regeering hebben gisteren tien toestellen der luchtmacht van Franco neergeschoten, waar onder een Heinkel-machine en vier Fiats. HENDAYE, 14 Juli. Naar volgens alhier ont vangen berichten verluidt, is de leider van de P. O. U. M. in Catalonië, Juan Navarsp, gis teravond gedood tijdens botsingen tusschen ex tremisten in Barcelona. Voorts is hier bericht ontvangen, dat 44 leden van de C.N.T. en de F. A. I. in arrest gesteld zijn. CHICAGO, 14 Juli. Het aanhoudende heete weer, dat slechts onderbroken wordt door korte regenbuien, heeft de tarweziekte „zwarte roest" tot een ernstig gevaar voor den oogst gemaakt. Vooral in de Noord-Westelijke staten is de toe stand dreigend. Gisteravond zijn berichten ont vangen, waaruit blijkt, dat de plaag zich heeft uitgebreid over de grens tusschen Canada en de Vereenigde Staten. Men vreest het ergste ten aanzien van den tarweoogst. HAMBURG, 13 Juli. (D. N. B.) Op grond van de verordening „tot bescherming van volk en staat" heeft de chef der Duitsche politie de secte „Apostelkerk van Johannes", ook wel „De wederkomst van Jezus Christus, meester der jongerenseharen" genoemd, voor het geheele Duitsche gebied ontbonden en verboden. Deze maatregel wordt onmiddellijk van kracht. (Van onzen correspondent) PARIJS, 13 Juli. Vele zijn reeds de plechtigheden geweest, welke in den loop der christelijke eeuwen de Parijsche Notre Dame zich binnen haar eerbiedwaardige muren heeft zien afspelen. Ook de Pontificale H. Mis, opgedragen door 's Pausen Staatssecretaris Kardinaal Pacelli, is zeker een gebeurtenis geweest, die in de kronieken van Frankrijks nationale basiliek bijzondere opteekening verdient. De Parijzenaars hebben dit begrepen, en aan den oproep van hun Aartsbisschop, Kardinaal Verdier, deze luisterrijke plechtigheid te maken tot een manifestatie van katholiek geloof, waar schijnlijk boven alle verwachting gehoor gege ven, niettegenstaande de bezigheden, die ieder op een werkdag heeft. Toen wij geruimen tijd voor den aanvang van de plechtigheden het kerkgebouw betraden, was normaal-menschelijk gesproken ieder zit- en staanplaatsje reeds be zet. Indien er toch nog meer belangstellenden konden binnenkomen, is dat hieraan te danken, dat ieder plekje voor één persoon door twee of drie werd ingenomen. Indien het de Paus in eigen persoon ware geweest, die zou komen pontificeeren, had de belangstelling onmogelijk grooter kunnen zfjn. En inderdaad riep deze in spanning wach tende menigte, die middenschip, de vier zijbeu ken, de zijkapellen en de bovengelegen tribunes propvul vulde, herinnering op aan pauselijke hoogtijdagen in den St. Pieter; zooals ook de plechtigheden zouden verloopen in een sfeer die iets Romeinsch had. Het is bijna tien uur, wanneer er in de me nigte beweging komt. Door de groote midden poort schrijdt de stoet van hoogwaardigheden de Notre Dame binnen, voorafgegaan door het kruis tusschen twee ecolythen. Een twaalftal bisschoppen in het paars en met superplie, waaronder verschillende gebaarde mannen uit verre missiegebieden; de pauselijke nuntius Mgr. Valeri; de ietwat vierkante, sanguinische figuur van kardinaal Baudrillart; de als altijd gemoedelijk glimlachende Kardinaal Verdier; en dan de kleinere, en tengere gestalte van Kar dinaal Pacelli, de slanke rechterhand met groo te kruisen de menigte zegenend. De drie Kardinalen zijn allen in de roode cappa magna. Nadat de Kardinalen en Bis schoppen eenige oogenblikken op het hoogkoor hebben gebeden, komt een groot moment. Kardinaal Pacelli beklimt den kansel van de Notre Dame en houdt meer dan veertig minu ten een toespraak tot de aanwezigen. Hij is nu gekleed :n superplie en roode mosette. In vol maakt, vloeiend Fransch, met het Italiaansch accent, dat de klinkers wijd opent, spreekt hij van en tot het Katholieke Frankrijk. De stem klinkt in de groote ruimte eenigszins zwak en vermoeid, maar energiek, de gebaren zijn breed. Wanneer het Ainsi-soit-il is uitgesproken, ap- plaudisseeren de geloovigen. Nu begint het H. Officie. Gezeten op een wit ten troon, die is opgericht vóór het altaar in net Hoogkoor, wordt de pauselijke legaat met ce pontificale paramenten bekleed. Op de twee bisschoppelijke troonzetels der kanunniken- I:enken hebben tegenover elkaar plaats geno men de kardinalen Verdier en Baudrillart, de eerste aan de Epistel-, de andere aan de Evan gelie-zijde. In de kanunnikenbanken zitten de bisschoppen, terwijl 't geheele hoogkoor gevuld Is met een veelkleurig gezelschap van kanun niken, koorknapen, zangers in witte toga's, cdelgarden en kamerheeren. De genoodigden, die hun plaatsen vlak bij het altaar hebben gekregen, komen onder den indruk van den grooten eerbied en ingetogen heid, waarmede de kardinaal de heilige hande lingen verricht. Op de meest verheven momen ten flikkeren de magnesium-lampen der photo- eraphen, evenals ook tijdens zijn toespraak de kardinaal door de photographen voortdurend onder vuur werd genomen. Het is bij twaalf, als kardinaal Pacelli den zegen geeft. Op den troon wordt hij dan weer ontdaan van de liturgische gewaden en bekleed met de cacppa magna. En in dezelfde volgorde als bij zijn komst begeeft zich de stoet weer naar den uitgang van de Notre Dame. Ditmaal echter is het verloop door de Fran- scne geestdrift niet vlot geweest. Kard. Pacelli met zijn gevolg van edelgarden en kamerheeren werd van den stoet eenvoudig afgesneden door de menigte, die van alle kanten op hem aan drong, om zijn handen te mogen raken. En van hoven de tribune af gezien leek het alsof de kardinaal er evenzeer prijs op stelde zijn hand aan zooveel mogelijk menschen te geven, als deze haar wenschten te nemen. Ongeveer een kwartier moesten de kardinalen Verdier en Baudrillart en de bisschoppen in het portiek van de kathedraal of daarvóór, waar af en toe een heel fijne motregen viel, wachten, al vorens ook de staatssecretaris naar buiten kwam. Een dichte menigte verdrong zich op het „Parvis de la Notre Dame" achter een cordon politieagenten, om de prinsen en vorsten der Kerk in hun auto's te zien stappen en weg- n.den, waarbij kardinaal Pacelli begroet werd niet uitroepen van „Leve de Paus". Het was bij half een toen de menigte in en buiten de kathedraal zich verspreidde, na ge tuige te zijn geweest van een grootsch moment méér in de religieuze geschiedenis van Frank rijk, van Parijs en de nationale basiliek, Notre Dame. opgerukt tot de muren van Peiping, terwijl de poorten der stad door hen uit loopgraafmortieren herhaaldelijk bestookt worden. Infanterie en mi- trailleurafdeelingen richten hun aan val op het dorp Tahoengmen nabij de poorten der stad, terwijl omstreeks duizend man andere troepen het Chineesche garnizoen te Joengting- men, de Zuid-Westelijke poort naar de Chineezenstad, bestormen. Van Chineesche zijde wordt gemeld, dat op drie plaatsen de aanvallers teruggedrongen zijn. Het negen en twintigste leger heeft zich in loopgraven nabij Peiping verschanst. Drie maal werd slag geleverd, maar het schijnt, dat het negen en twintigste leger stand heeft weten te houden. In de oude Chineesche hoofdstad heeft men weinig hoop meer, dat een oorlog in Noord- China'kan worden vermeden. Men heeft den indruk, dat het doel der Ja pansche aanvallen is Peiping af te snijden van de Chineesche troepen, die gelegerd zijn in de barakken van Nanjoean op 12 mijl ten Zuiden van de stad. Het Kwantoengleger dirigeert thans Japansche troepen naar de plaats van den strijd in een snel tempo. Niet minder dan 10.000 man passeeren dagelijks den grooten Chinee- schen muur. De zaakgelastigde van de Chineesche ambas sade te Tokio heeft heden in opdracht van de Nankingregeering opnieuw een protest inge diend tegen Japans optreden in Noord China. Hij eischte terugtrekking der Japansche troe pen uit de omgeving van Loekoesjau en on middellijke staking van het zenden van ver sterkingen naar het Japansche garnizoen in Noord China. De vice-minister van Buitenlandsche Zaken, Horinoetsji, weigerde het protest in ontvangst te nemen en stelde als tegeneisch, dat China terstond de met Japan aangegane overeenkom sten zou nakomen. Het zenden van troepen naar Noord China is door de agressieve hou ding der Chineesche troepen noodzakelijk. Bij legging van het conflict is alleen van China afhankelijk. De Chineesche ambassadeur te Washington, Wang, heeft een onderhoud van twintig minu ten gehad met Cordel Huil over den toestand in het Noorden van China en vervolgens aan de journalisten verklaard: „De toestand is gespannen, maar China doet al het mogelijke om den vrede te bewaren. Het zal echter genoodzaakt zijn zich te verdedigen tegen de Japansche agressie". In diplomatieke kringen te Washington begint zich een beweging af te teekenen tot interventie bü de regeeringen van China en Japan. Het departement van buiten landsche zaken heeft tot dusver echter niet den indruk gewekt, dat het wenscht af te wijken Van de afwachtende houding, welke het sinds het begin van het conflict heeft aangenomen. De Chineesche minister van Financiën, Koeng, die op het oogenblik een bezoek aan Amerika brengt, heeft verklaard, dat de onlusten in het Verre Oosten door Japan met voorbedachten rade zijn op touw gezet en den vrede der wereld bedreigen. Door verschillende partijleiders en prominen te persoonlijkheden uit het zakenleven worden in geheel Japan talrijke vergaderingen belegd, waarin de door de Japansche regeering in Noord China aangenomen krachtige houding, wordt goëdgekeurd en steun wordt toegezegd. Ook de partij der sociale massa, die tot dusverre in de oppositie was, heeft de regeering volledigen steun toegezegd ten aanzien van Noord-China. HONOLOELOE, 14 Juli (DNB) De van het vliegtuigmoederschip „Lexington" opge stegen zestig Amerikaansche marinevlieg tuigen hebben geen spoor van de verdwenen aviatrice, Amelia Earhart, en haar metgezel kunnen vinden, en zijn onverrichterzake naar de „Lexington" teruggekeerd. Na deze laatste vergeefsche poging kan men de hoop, de thans sinds elf dagen verdwenen beroemde aviatrice nog levend terug te vin den, wel opgeven. onder geheimhouding en schriftel. garantie. ZUIVERINGSONDERNEMING RADICAAL Cronjéstraat 135 - Telefoon 11657 Russische vliegers breken het wereldrecord op den langen afstand. Hedenmorgen werd San Francisco gepasseerd; zij vliegen door naar San Diego in Californië. Japanners zijn opgerukt tot de poorten van Peiping. Het 29ste leger der Chineezen houdt nog stand. Het tragische lot van Amelia Earhart; vlieg tuigen keeren onverrichterzake terug. 61 Russen in het Verre Oosten wegens spion- nage terechtgesteld. Het socialisten-congres te Marseille gesloten; congres keurt het optreden der regeering-Blum goed. Frankrijk viert den 14en Juli, den nationalen feestdag. Duitsche technici als vrijwilligers naar Spanje. De hoogeerw. heer Th. van den Heuvel, oud-de- ken van Cardiff (E.) overleden. De Hertog Hendrik voor tydeljjken convooi- dienst naar de Straat van Gibraltar. De Indische padvinders met de Dempo te Rot terdam aangekomen. Ernstig auto-ongeluk in Ned.-Indië; drie Euro peanen verdronken. De vier veroordeelden inzake den moord op den pastoor van Geysteren berusten in het vonnis. PARIJS, 14 Juli. (Havas). De Fransche na tionale feestdag wordt heden in de hoofdstad met bijzondere opgewektheid gevierd, omdat hu gepaard gaat met de wereldtentoonstelling. Er zijn illustre gasten in Parijs, zooals koning Carol van Roemenië, de chef van den genera- len staf van het Roemeensche leger, de sultan van Marokko en de chef van den generalen staf van Joego-Slavië. Uiteraard bevinden zich thans in de Fransche hoofdstad vele tentoon stellingbezoekers uit de provincie en uit het buitenland. Het feest wordt gekenmerkt door twee groote gebeurtenissen, t.w. de militaire parade op de Place de l'Etoile, in tegenwoordigheid van den president der republiek, den koning van Roe menië, den sultan van Marokko, de chefs der generale staven van Roemenië en Joego-Slavië en de ministers van nationale verdediging, ma rine en luchtvaart. Vanmiddag wordt het traditioneele défilé ge houden, dat sinds verleden jaar georganiseerd wordt door het volksfront. MORGEN, DONDERDAG 15 JULI Neerlands grootste Cabaretière. PAUL OSTRA. CONFERENCIER Het beroemde Wiener Schrammel- en Dansorkest JOSZY RUBARY. Entrée 75 cent Belasting Inbegrepen Stand op Woensdag 1 uur n.m.: 761Ü Vorige stand: 762.0

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1